Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Toename van concurrentie Voor de KANTONRECHTER Verwachting voor textielindustrie: MULDER SOEKARNO NEEMT ALLE MACHT IN HANDEN „Unitas'* had drie avonden jaarfeest Meesterlijk spel van Amstel-toneel Gewestelijk Arbeidsbureau verplaatst naar Kerkewijk 92 RENSWOUDE SCHERPENZEEL 34e jaargang WOENSDAG 20 JANUARI 1959 Nr. 5 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen. Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Uit het jaaroverzicht van de Kamer van Koophandel (II) Duitsland gevaar voor sigarenindustrie Metaalindustrie Elektronische industrie Textielindustrie Gedetineerden gapten twee auto's op één avond ZOEKLICHT OP DE INTERNATIONALE POLITIEK „West-Irian is Indonesisch" Twee C.N.V.-ers ontvingen gouden insigne EEN OFFER VOOR KUNSTKRING: ASSURANTIEKANTOOR ALLE VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN H.K.H. Prinses Margriet vierde gisteren haar 17e verjaardag Orgelbespeling door Wim van der Panne Maclit over partijen THANS IDEALE HUISVESTING Boxen-systeem Alles apart Ederveen Sportterreinenprobleem blijft bestaan Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Redactie; W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bfl de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 ivoorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 10 cent Als vervolg op het artikel in „De Vallei" van woensdag 8 januari j.L, waarin de Nieuwjaarsrede van de voorzitter van de Utrechtse Kamer van Koophandel, besproken werd, volgt thans in het kort een samenvatting van het overzicht van de gang van zaken in het bedrijfsleven over 1959, dat door de Kamer van Koop handel is uitgegeven. Hierin wordt geen enkel bedrijf bij name genoemd, terwijl alle publicaties betrekking hebben op de bedrijven, in het ressort van de Kamer. Wat betreft de verwachtingen voor 1960 zien de bedrijven, volgens het over zicht, over het algemeen toch wel gunstige perspectieven. De positie van de Staalmarkt in het EGKS-gebied is in de loop van het jaar 1959 sterk verbeterd. De grondstoffen- prijzen zijn in de loop van dit jaar (1959) gestegen, anderzijds werden on der invloed van de dalende kolenprijs de elektriciteit en het gas iets goed koper. De verlaging der invoerrechten per 1 januari 1959 in het kader der E.E.G. heeft geen belangrijke invloed op de gang van zaken in deze bedrijfs tak gehad. De personeelsvoorziening in deze be drijfstak is moeilijk, mede door het te kort aan woningen. Van de E.E.G. ver- VEENENDAALSE KANARIEFOKKERS BOEKTEN SUCCESSEN Enkele leden van de Veenendaalse vo gelvrienden hebben opmerkelijke succes sen geboekt met hun kleurkanaries op de districtstentoonstelling te Hilversum. Al gemeen kampioen van de tentoonstelling werd de zalmkleurige kanarie, eigen teelt jong, van de heer J. v. d. Leeden. De vogel leverde een prachtige beker en een medaille op, welke ter beschikking was gesteld door Z.K.H. Prins Bernhard. De gebr. Van Kooten wonnen de eerste dis- trictsprijs met rood agaat; eenzelfde prijs was voor de heren D. van Laar en Esseveld met een rood agaat schimmel. Zowel met zijn Oranje Rood Isabel schimmel jong als met eenzelfde over jarige won de heer J. van de Weerdhof een eerste prijs. Tenslotte gingen ere prijzen naar de heren G. J. van Keulen met een zalmkleurige kanarie, eigen kweek jong en D. van de Haar en Esse veld met een rood agaat schimmel, eigen kweek jong. (INGEZONDEN) De afdeling Veenendaal van de Ned. ver eniging tot steun aan het Kon. Wilhel- mina Fonds verzoekt ons opname van het volgende: PROPAGANDA-AVOND OP WOENSDAG 27 JANUARI IN HET GEBOUW O.C.B. Het zal u bekend zijn, dat er een ver eniging bestaat temidden van het gehele Nederlandse volk, die tot doel heeft te bevorderen, dat de strijd tegen de kanker zo succesvol als maar enigszins mogelijk, gevoerd wordt. U behoeft in deze oorlog niet aan de frontlinie te staan. Maar hen, die wel aan de frontlinie staan, moeten goed wapens en munitie hebben. En wat de loopgraven, de onder komens en de kazematten zijn voor de frontsoldaat, dat zijn de laboratoria en verpleeginrichtingen voor deze arbeiders in de kankeroorlog. De bedoeling van bovengenoemde avond is iets meer te laten zien van dit werk dat veelal moeizaam en gestadig voort gaat zonder reclame. En we zijn er nog niet, helaas, maar we vorderen en in het kader van de vooruitgang der weten schap zijn we hoopvol gestemd. De afdeling acht het haar plicht u de gelegenheid te bieden zo goed mogelijk kennis te nemen van het werk van het Koningin Wilhelmina Fonds, waarvoor u waarschijnlijk reeds verscheidene jaren een klein of groot offer brengt of waar voor u jaarlijks een collectebus wordt voorgehouden. Het gaat deze avond allereerst om het contact met de leden en verder allen die belangstelling kunnen tonen voor dit (misschien ook voor u persoonlijk) zo be langrijke werk. De vereniging wil laten zien dat ze er is en hoe nodig ze is en hoe goed uw geld besteed wordt. U wilt toch weten waar uw geld blijft? Kom en zie! De afd. V'daal, E. J. v. Schuppen wacht men op den duur verscherping van de concurrentie. Een winkel-installatiebedrijf op het gebied van licht- en warmtetechniek meldt over 1959 bevredigende resul taten. De omzet is gestegen, terwijl de arbeidsverhoudingen goed waren. Een tekort aan bekwaam personeel is evenwel een euvel dat blijft voort duren. Speciaal smeden en loodgieters zijn moeilijk aan te trekken. Men wijst op het feit, dat de lagere prijzen van radio- en televisietoestellen en koel kasten in West-Duitsland nog steeds ongewenste en ongezonde concurrentie mogelijkheden in Nederland doen ont staan door de z.g. „wilde handel" in deze artikelen. Overigens zijn de prij zen in deze branche op een gelijk niveau gebleven. Verder dringt men aan op eenvoudi ger voorschriften van regeringswege t.a.v. de omzetbelasting en een ver mindering van de vennootschaps belasting, zulks met het oog op betere investeringsmogelijkheden. De kamgarenspinnery was in 1959 goed bezet. Door de scherper concur rentie - vooral van Franse en Belgi sche spinners - is de marge tussen de (Zie verder 2e blad) GEREF. ORGANISTENVERGADERING De kring Amersfoort van de Geref. Or ganistenvereniging hoopt a.s. zaterdag middag om drie uur te vergaderen in de Chr. Geref. Kerk aan de Beatrixstraat. Voorzitter is de Veenendaalse organist Kor Dijkstra. De heer A. H. de Graaf, orgelbouwer te Ede, zal een inleiding houden over orgelrestauratie, terwijl orgelbespelingen zullen worden gegeven door de heer Joh. van Dommele, organist van de St. Euse- biuskerk te Arnhem en de heer Bob van Stempvoort, organist van de Chr. Geref. Kerk. Niet alleen leden, maar ook andere be langstellenden zijn welkom. De Veenendaalse politie deed zaterdag avond laat een goede vangst. Zy ontving een seintje, dat een auto slingerend over de Kerkewyk reed. Deze werd met de politie-auto ter hoogte van garage Van der Kolk klem gereden en één van de twee inzittenden kon terstond worden in gerekend. De tweede nam de benen, doch kon met behulp van een inwoner van Veenendaal, die de man herkende, worden gepakt. De inzittenden waren een 28- en een 30- jarige gedetineerde van de inrichting „Groot Batelaar" te Lunteren. Zij waren behoorlijk aangeschoten en hadden de auto gestolen in Ede. Het was overigens niet de eerste auto, die zij op die avond te pakken hadden. Dóérvoor hadden zij ook reeds een auto ontvreemd bij „Groot Batelaar" en deze reeds in de sloot ge reden. Met een andere ontvreemde auto hadden zij hun slingertocht voortgezet. De „heren" werden ter beschikking ge steld van de politie te Ede. DEN HAAG Ondanks zijn regelmatige verzekeringen, dat hjj beslist niet streeft naar een dictatoriaal bestuur, heeft president Soekarno de al enige tyd verwachte maatregelen genomen, die alle macht in het land in zyn handen leggen. Per decreet heeft hij de instelling aangekondigd van een nieuw politiek orgaan, het Volkscongres. Hieraan zal hij zijn verantwoording afleggen. Degene echter, die bepaalt, wie in het Volkscongres worden opgenomen, is Soekarno. Het afleggen van een „verant woording" wordt hierdoor weinig meer dan een fraai klinkende, maar bijzonder weinig betekenende frase. Tegelijk met het Volkscongres is een nieuwe party in het leven geroepen, het „Nationale Front". In de officiële bekendmaking heeft Soekarno ieder aangespoord, lid te worden van deze nieuwe politieke groepering, welke onder zyn persooniyke leiding staat. Vanwege het grote aantal leden en de verscheidene introducés heeft de Neder landse Christelijke Bond van werknemers in de textiel- en kledingbedrijven „Unitas" afdeling Veenendaal, het jaarfeest over drie avonden moeten verdelen. Het hoogtepunt was ongetwijfeld j.L zaterdagavond toen aan een tweetal leden het gouden insigne voor 25 jaar lidmaatschap werd overhandigd. Deze huldiging vond plaats nadat de voorzitter van Unitas, de heer Van Hall, met een kort wel komstwoord de feestavond had geopend en het hoofdbestuurslid, de heer Nicu- wenhuis, een gloedvolle toespraak had gehouden. De sluiting van het officiële gedeelte van de avond door de Ned. Herv. predikant ds. J. Vermaas, zoals op het programma stond vermeld, kon wegens verhindering van de predikant niet doorgaan. De eerste feestavond vond donderdag plaats in gebouw „Eltheto", evenals de twee andere avonden. Als sprekers wa ren toen uitgenodigd het hoofdbestuurs lid de heer Vunderink en de predikant ds. Smelik. J.l. vrijdagavond spraken de heer L. R. A. Ester en dominee Overduin. Voor de kinderen van de leden was de za terdagmiddag gereserveerd. Zij genoten van een poppenkast en een boeiende film. De zaterdagavond droeg wel een bij zonder karakter, doordat aan een twee tal leden het gouden insigne werd uit gereikt. Het betrof hier de heren A. Valkenburg en A. J. Bouman. De heer C. van Manen, eveneens 25 jaar lid, was verhinderd. In zijn openingswoord attendeerde de voorzitter zijn toehoorders op de ge lijkenis van de Barmhartige Samari taan uit de Bijbel. In dit verband merk te hij o. m. op „Na 2000 jaar is de situatie in feite weinig veranderd. Ook nu nog zijn er industrieleiders die vele lagere naasten voorbijgaan." Sprekend over het lidmaatschap van een christelijke vakbeweging zei voor zitter Van Hall o.a.: „Als wij ons chris tenen noemen en lid zijn van een z.g. neutrale vakbeweging, dan is dat in feite Christus weer kruisigen. Onze overtuiging is dat men dan ook aan gesloten moet zijn bij een christelijke beweging. En wanneer men lid is dan moet men ook een offer weten te brengen. Niet alleen financieel maar ook door middel van propaganda." Meesterlijk was de vertolking door het Amstel-toneel van het toneelstuk „De volle waarheid", dat zaterdagavond j.l. onder auspiciën van de Kunstkring N.V.V. in het Verenigingsgebouw aan de Eikenlaan werd gebracht. Over de inhoud van het stuk, een thriller met ook iets van een detective, kan men van mening verschillen. Het was echter uitermate spannend en, moeiiyk speelbaar als het was, kreeg het een werkelyk sublieme vertolking door het Amstel-toneel. Naar onze mening werd het wel de „glansavond" van het tot nu toe door de Kunst kring in verschillende jaren gebrachte programma. Beperken we ons tot een korte weer gave van de inhoud. Lewis Paulton, een filmproducer (Jos Manche) wordt ervan verdacht een actrice (Mimi Kok) te heb ben vermoord. Een uitermate moeilijk hanteeroare actrice, hard en zelfs tot chantage in staat. Ook Paulton heeft veel last van haar, zelfs zo, dat hij er wan hopig onder wordt. Zijn vrouw (Riny Blaaser) begrijpt hem volkomen en stelt een volledig vertrouwen in hem. Op een avond zal deze actrice komen dineren bij de Paulton's, hetgeen Lewis verschrikke lijk vindt. Vóór het diner evenwel dient zich een heer aan, die zich uitgeeft als iemand van de politie. Onder vier ogen vertelt hij Paulton, dat de actrice die zelfde middag in haar flat is vermoord en hij stelt vragen, want Paulton had haar nog die middag bezocht. In enkele KERKEWIJK »67 -TEL.3000 VEE N C N OA AL Gevolmachtigde van de Insurance Company of North America onbewaakte ogenblikken ziet de „politie functionaris" echter kans om een brieven- opener en een defecte manchetknoop van Paulton te verduisteren. Als hij deze at tributen te pakken heeft verdwijnt hij. Kort daarop komt de doodgewaande actrice toch opdagen. Paulton maakt ruzie met haar en zij probeert diens echtgenote, Brenda, iets wijs te maken over opdringe righeid van Lewis. Het wordt een scène en de actrice verdwijnt in een hoog lopende woordenstrijd. Een ogenblik daar na zit de actrice dood in haar auto. Ver moordDe politie wijst Paulton als de schuldige aan, terwijl deze op zijn beurt - terecht - de pseudo politieman, Carliss (Henk Molenberg) als de moorde naar aanwijst. Carliss heeft evenwel een rondom sluitend alibi en Paulton gaat de cel in. De moordenaar, Carliss, had echter bui en het dienstmeisje Trudi (gespeeld door Elisabeth Versluijs) gerekend, die iets van de moord had gezien. Hij vermoordt daarom ook het dienstmeisje en juist, vóórdat hij mevrouw Paulton van het leven zal beroven wordt hij gearresteerd en is de onschuld van Paulton bewezen. De rollen leken op de personen geschre ven. Zonder de anderen tekort te doen kan men van Jos Manche zeggen, dat hij schitterde in zijn rol, evenals Henk Mo lenberg, die zich als Carliss, de geweten loze moordenaar, op verschillende manie ren wist voor te doen. Een grappig type tje was Elisabeth Versluys als dienstmeis je van Duitse oorsprong. Speciaal welkom heette hij de ere voorzitter van Unitas, de heer A. v. d. Weerd, die na geruime tijd ziek te zijn geweest, ook deze avond bijwoonde. EEN GOEDE BUUR De heer Nieuwenhuis, lid van het hoofdbestuur, als volgende spreker, had als kern van zijn betoog dat ook de materie belangrijk is. „Calvijn heeft eens gezegd: Geef een Christen alleen de Bijbel en hij verhongert, m.a.w. de materie is inderdaad ook belangrijk", aldus de heer Nieuwenhuis. Hierna vond de uitreiking plaats van de gouden insignes aan de heren A. J. Bouman en A. Valkenburg. De uitrei king van de insignes geschiedde door de heer Nieuwenhuis. Zich tot de jubi larissen richtend zei hij o.m.: „Al zijn de maatschappelijke toestanden ver beterd, u bent toch lid gebleven. Op zulke' mensen kan de vakbeweging steunen." Voor de ontspanning zorgde de be kende toneelvereniging T.I.P. uit Rens woude met het toneelstuk „Een goede buur". Het was een spannend stuk met als uitblinkers P. van Manen als Jan Clarijs en J. van Voorthuizen als zijn zoon. Tydens de derde feestavond van Uni tas werd aan twee leden voor het 25- jarig lidmaatschap een gouden insigne uitgereikt. V.l.n.r. A. J. Bouman, A. Valkenburg en het hoofdbestuurslid Nieuwenhuis. (Foto Max Koot) Zaterdag 23 januari a.s. geeft de or ganist Wim van der Panne een concert op een elektronisch „Baldwin-orgel" in ,,'t Trefpunt" te Veenendaal. Voor velen is Wim van der Panne met zijn elektronisch orgel geen on bekende meer, daar hij met dit instru ment de volkskerstzang heeft begeleid. Het programma dat deze avond wordt gebracht bestaat ui'. uitend uit veel gevraagde muziekwerken, zoals „De Heilige Stad", „Ave Verum", „Nonnen koor", „Slavenkoor", ouverture „Der Kalief van Bagdad". Tijdens de pauze kan men dit in strument bezichtigen en nader kennis maken met de mogelijkheden van dit nieuwe muziekinstrument. Na de pauze draagt het programma meer een ontspannend karakter o.a.: „Alte kameraden", „Melodieën van Strauss" en improvisaties over Neder landse volksliederen en vaderlandse liederen. Het orgel heeft 24 sprekende stem men, verdeeld over twee klavieren en een kort pedaal, het instrument weegt ongeveer 100 kg en werkt geheel op radiolampen. Op dit instrument is het mogelijk de klanken van viool, clarinet hobo, fluit, harp, trom, carillon e.a. te voorschijn te toveren. „DE INSTUIF" DRAAIDE KINDER FILMS In het gebouw van het Jeugdwerk „De Instuif" aan de Industrielaan hebben j.l. zaterdagmiddag een ongeveer honderd vijftig kinderen genoten van een aantal spannende en leuke kinderfilms. De hoofdfilm, getiteld „Sprookjes van het bos", werd met grote aandacht ge volgd. In de film kwam de trouw van het dier aan de mens speciaal naar voren. Tot slot werden nog enkele leuke tekenfilms vertoond. JEUGDDIENST In het Verenigingsgebouw aan de Eiken laan zal zondagmorgen a.s. een speciale jeugddienst worden gehouden. Voorgan ger is de heer A. H. v. Pijpen met het on derwerp „De mens in de toekomst". LEZING OVER KLEUR EN SFEER Onder auspiciën van de commissie voor „Huishoudelijke Voorlichting zuid-oost Utrecht" wordt op vrijdag 29 januari a.s. in hotel „La Montagne" een voorlichtings avond gehouden. De heer Van Tellingen uit Zeist zal een lezing verzorgen over „Kleur en sfeer" in de woning, welke lezing verduidelijkt wordt aan de hand van lichtbeelden en stalen. MARANATHA SAMENKOMST De onlangs afgelaste Maranatha-samen- komsten gaan nu weer beginnen. De eer ste samenkomst wordt gehouden op vrij dag 22 januari a.s. in gebouw „Pro Rege". In de practijk zal moeten blijken of deze aansporing niets anders is dan een bevel. De bestaande drie grote partijen zien deze ontwikkeling natuurlijk met lede ogen aan, maar de Islamitische Masjoemi, de communistische P.K.I. en de kleinere, eveneens Mohammedaanse, Nahdatoel Oelama, hebben weinig meer in de melk te brokkelen. Aan het voortbestaan van politieke partijen heeft Soekarno name lijk voorwaarden verbonden, welke elke vorm van oppositie onmogelijk maken. Allereerst moeten zij een belofte van trouw afleggen en openlijk veroordelen iedere revolutiepoging tegen de centrale regering. Dit laatste brengt vooral de Masjoemi-partij in moeilijkheden. Het is bekend, dat vele vooraanstaande leiders van deze groepering hebben meegewerkt aan de Sumatraanse opstand. De moham medaanse partij heeft dan ook nooit haar afkeuring uitgesproken over het optreden van de rebellen. Als basis van haar ac- FEESTAVOND MET RIT VAN MOTORCLUB In hotel „La Montagne" zal de motor en autoclub Veenendaal hedenavond haar jaarlijkse feestavond houden. Aan dit feestje gaat een kleine rit vooraf, waar voor om half acht wordt gestart bij garage „De Klomp" te De Klomp. De finish is bij „La Montagne". Om ook de sportcommissie en de controleurs in de gelegenheid te stellen eens mee te rijden heeft het bestuur de rit georganiseerd. „ZANG EN VRIENDSCHAP" REPETEERT VOOR UITVOERING In maart a.s. hoopt het Chr. gemengd koor „Zang en Vriendschap" alhier weer haar jaarlijkse uitvoering te geven in 't Ver.gebouw aan de Eikenlaan. Daarvoor wordt thans reeds druk gerepeteerd onder leiding van mevr. E. Visser-Hendriks. Niet meer, zoals vroeger in de Nieuwe- wegschool, maar thans in het O.C.ö.-ge- bouw. Er is in het koor, dat thans 35 leden telt, nog plaats voor enkele heren. Met ingang van 14 januari 1960 is het Gewestelijk Arbeidsbureau Veenendaal verplaatst van Kerkewyk hoek Sandbrinkstraat naar Kerkewyk 92, schuin tegenover de Panter Sigarenfabrieken. Door deze verplaatsing is vooral de huisvesting in belangrijke mate verbeterd. Bovendien is men nu in de gelegenheid geweest speciale aandacht te schenken aan de afdeling Jeugdbemiddeling die, hoewel ook in het voormalige pand aan wezig, thans geperfectioneerd is. Ook bij de inrichting van de overige afdelingen heeft men er naar gestreefd om de gunstigste voorwaarden te scheppen voor een vertrouwelijk gesprek. Dit laatste is één der eerste vereisten van een dergelijk bureau. hetgeen meer dan eens bezwaren op leverde. Bij de indeling van het vroegere he renhuis heeft men het boxen-systeem toegepast. Enerzijds heeft men hiermee bereikt dat het publiek naar de aard van het beroep gesplitst is en ander zijds - doordat de boxen afgeschermd zijn met geluiddempend materiaal - gaat er niets van de vertrouwelijkheid van een gesprek verloren. De hoofdingang bevindt zich aan de noordelijke zijde van het gebouw. In de ruime hal is een centraal verwijs bord aangebracht. Iedere spreekkamer heeft een nummer dat correspondeert met het nummer op het bord. Links beneden in de hal bevinden zich de boxen met een geriefelijk wacht lokaal. Er is een aparte box voor emi gratie, hoger-, handels-, kantoor- en hotelpersoneel, voor de bouwvakken, voedings- en genotmiddelenindustrie (w.o. de sigarenindustrie) voor trans port- en lospersoneel en voor steen- fabriekpersoneel. Rechts van de gang is een spreek kamer voor de bijzondere bemiddeling en metaalvakken en textiel. Verder een spreekkamer en een wachtruimte voor de Jeugdbemiddeling. Op de bovenverdieping is de bemid deling vrouwelijke beroepen geïnstal leerd, ook weer met een wachtruimte en het eerder omschreven modern in gerichte testlokaal. Voorts bevinden zich hier de direc teurskamer en een niet te grote keu ken, die voornamelijk dienst zal doen als er besprekingen of vergaderingen gehouden worden. Het gehele interieur is in lichte kleu ren gehouden. Alle spreekkamers zijn voorzien van telefoon en zijn smaak vol „aangekleed". weliike beroepen. Mët behulp van de hedendaagse ma- De omstandigheden waarin de ambte naren van het Arbeidsbureau voorheen hun werk moesten verrichten, waren verre van ideaal. Het begon al met een onpractische en ongezellige wachtka mer. Bezwaarlijker was echter het feit dat alle gevallen in dezelfde ruimte behandeld moesten worden. Zo kon het voorkomen dat er meer dere gevallen tegelijk behandeld wer den, waardoor de vertrouwelijkheid van een gesprek totaal zoek was. Spe ciaal gold dit voor de bijzondere be middelingen zoals minder-valide ar beidskrachten en bemiddeling vrou- iik let terialen heeft men de villa aan de Kerkewijk 92 intern geschikt gemaakt voor de juiste uitvoering van de di verse diensten. Reeds in de aanhef van dit artikel is gezegd dat de afdeling Jeugdbemid deling zich in het nieuwe gebouw vol ledig heeft ontplooid. De provisorische accomodatie van voorheen is radicaal verdwenen. Voor de jeugdbemiddeling is nu aan de ach terzijde van het gebouw een aparte in gang, een gezellige wachtkamer en een aparte spreekkamer. Verder is op de bovenverdieping een zogenaamd testlokaal ingericht. Het is een ruim lokaal, voorzien van alle at tributen die voor het testen nodig zijn en waar ook vergaderingen met het onderwijzend personeel over beroepen- voorlichting e.d. gehouden kunnen worden. Deze plaatselijke testmogelijkheid is voor het Gewestelijk Arbeidsbureau Veenendaal geheel nieuw. Voorheen was men aangewezen op Amersfooort, Mevrouw T. uit Bennekom was onlangs op de openbare weg nogal te keer gegaan tegen plaatsgenoot G. en dat bezorgde haar een proces-verbaal wegens vloeken. Vrijdag voor het Wageningse kanton gerecht las rechter v. d. Brand haar voor wat ze allemaal gezegd zou hebben, maar verdachte kon het niet geloven. Dat moet ik dan zonder bewustzijn gedaan hebben, want vloeken komt bij mij niet te pas, zei ze. G. uit Bennekom werd als getuige ge hoord, doch op één van de gebruikelijke vragen voor het afnemen van de eed, na melijk of verdachte familie van hem was, antwoordde hij: Jawel, ze is een tante van me, maar ze wordt door ons niet er kend. Rechter v. d. Brand vond echter, dat familiebanden niet naar wens te ver breken zijn en derhalve werd G. door de griffier officieel als neef genoteerd. Daarop vertelde G. wat er was ge beurd. Er bestond al lang ruzie over een inwoningskwestie en de zaak had zelfs de politierechter te Arnhem bereikt. G. zou daar volgens verdachte een meineed afgelegd hebben en dat had ze hem onder veel gevloek verweten. Dat van die meineed kon ik mij als beëdigd ambtenaar niet laten welgeval len, zei de getuige, maar toen ik daar een opmerking over maakte begon ze nog veel erger. Bij mij thuis wordt niet gevloekt, wierp verdachte tegen. U mag iedere minuut van de dag komen luisteren, edelachtbare. De rechter vond dat evenwel niet nodig, want behalve G., hadden ook zijn vrouw, zijn dochtertje en zekere H., die by mevr. T. aan de weg woont, het gehoord. De heer H. zegt, dat het verschrikke lijk was, zoals u tekeer ging, las de rech ter in de stukken. 't Kan best zijn, besloot verdachte. Het is een heel familiekwaaltje bij elkaar. Eis en vonnis 20,of 4 dagen. A., landbouwer te Otterlo, liep onlangs op een hem toebehorend stuk land langs de Planken Wambuisweg in zijn woon plaats met een vuurbuks te jagen op een vos en dat kostte hem twee bekeuringen, daar hij geen jachtacte bezat en evenmin een vergunning voor de buks. Het klopt niet helemaal, zei ver dachte vrijdag voor het Wageningse kan tongerecht. Er staat in de stukken, dat ik wild aan het opsporen was en dat ik daar bij een geweer gebruikte. Het was echter géén wild, maar een vos en ook was het geen geweer, maar een vuurbuks. Vossen mogen door iedereen gevangen worden. Rechter v. d. Brand legde hem uit, dat zijn verdediging maar ten dele juist was. Vossen mogen inderdaad gevangen of ge dood worden, maar als dat met een ge weer gebeurt moet men in het bezit zijn van een vergunning en voor de wet is daarbij een vuurbuks gelijk aan een jacht geweer. Voor de rest behoort een vos ook tot het wild, zij het dan tot het schadelijke wild. Daar uit het proces-verbaal bleek, dat verdachte niet als stroper bekend staat en dat de bewuste vos bij hem een aantal kippen doodgebeten had, wilde de officier alles verrekenen voor 25,—, doch met verbeurdverklaring van de destijds in be slag genomen buks met munitie. Het vonnis luidde conform. A. te Wageningen zou in zijn tuin met een klem een zanglijster gevangen heb ben en aangezien dat een overtreding van (Zie verder 2e blad) tiviteiten moeten de partijen eveneens aanvaarden, de politieke beginselen van Soekarno, vastgelegd in diens „Politiek Manifest." LEGER De basis waarop de macht van de re gering fungeert is het leger. In het ver leden zijn dikwijls moeilijkheden ontstaan tussen Soekarno en de topman van het leger, lt.-generaal Nasoetion. Zij waren echter nooit van die aard, dat van een scheuring kon worden gesproken. Groter dan de afkeer van Soekarno is Nasoetions vijandschap tegen de bestaan de politieke partijen. Hij zal dan ook ze- (Zie verder 2e blad) MUZIEKVERENIGING „IRENE" HIELD JAARVERGADERING Woensdagavond hield de muziekever „Irene" te Ederveen haar jaarvergadering Na de opening door de voorzitter Floor volgden jaarverslagen van de secr. en de penningmeester. Bij de bestuursverkiezing werden de heren J. Floor (voorz.) en A. v. d. Pol (2e voorz. en penningmeester) her kozen, terwijl de heer H. v. Hunen als secr. werd gekozen. Er volgde een bespreking over het plan een dameskoor op te richten onder au spiciën van de vereniging „Irene". Indien er voldoende belangstelling bestaat zullen deze plannen kunnen doorgaan. Zoals reeds gemeld kunnen belangstel lende dames, boven 15 jaar, zich opgeven bij het bestuur van Irene op woensdag 20 jan. 's avonds tussen 8 en 9 uur in de oude school aan de Hoofdweg. IJSBAAN ZEER DRUK BEZOCHT Woensdag werd de Ederveense ijsbaan in De Fliert opengesteld en meteen was er een grote drukte van jongelui, die zich zwierend over de baan bewogen. De ijsbaan in Ederveen werd niet alleen bezocht door schaatsliefhebbers uit de plaats zelf, maar uit de gehele omgeving. Donderdag toen een sneeuwlaag de baan bedekte waren de beheerders druk bezig de baan schoon te vegen met een jeep, waarvoor een sneeuwschuiver was be vestigd. Donderdagavond heeft zich door al te grote uitgelatenheid van een groepje jon gelui een ongeval voorgedaan. Een grote groep schaatsers kwam zwierend aan en kwam ten val. De. 16-jarige Tinie Bakke- nes van de Meikade kreeg daarbij de ge hele groep bovenop zich en liep daarbij een lichte hersenschudding op. Zij werd naar haar woning vervoerd. OPLEVERING BARNEVELDSESTRAAT Donderdagmiddag j.l. vond in Rens woude de eerste oplevering plaats van de Barneveldsestraat, zulks ondanks de slechte weersomstandigheden. Hierbij waren aanwezig: het voltallige college van burgemeester en wethouders, de gemeente-architect, een aantal ver tegenwoordigers van de directie van de Grontmij en van het aannemersbedrijf, alsmede de opzichter van het Waterschap Lunterse Beek. Na een bijeenkomst in het gemeentehuis volgde een bezoek aan de Barneveldse straat. Deze werd, hoewel nog niet geheel gereed, voorzover mogelijk bezichtigd en beoordeeld. Hierna begaf het gezelschap zich naar hotel „De Witte Holevoet" te Scherpen zeel, alwaar de aflevering van de opleve ring plaats vond, en men nog geruime tijd bijeen bleef. „VALLEIVOGELS" WEES SUGGESTIE VAN DE HAND Tydens de rondvraag van de op 22 dec. 1959 gehouden openbare raadsvergade ring van de raad der gemeente Scherpen zeel, deed de PvdA-fractieleider, dr. J. H. Renken, de suggestie de voetbalvereni ging „Scherpenzeel" te laten spelen op de Valleivogels-sportterreinen by de schiet baan. „Valleivogels" zou dan verhuizen naar het gemeentelyk sportveld aan de Willaerlaan, waarvoor Scherpenzeel de huur zou betalen. De beoordeling hiervan behoorde welis waar niet geheel tot de competentie van de raad, maar kon tot één van Scherpen- zeels belangrijkste vraagstukken gerekend worden. Alle fracties verzoenden zich bij voorbaat met deze regeling. Op een dezer dagen door het bestuur van de Valleivo gels gehouden vergadering heeft men zich over het door de heer Renken voorgestel de beraden, doch het bestuur wees de suggestie echter eensgezind af. Unaniem was men van mening dat aanvaarden van dit voorstel een stap terug zou betekenen. Immers, zo redeneerde men, is door Valleivogels in het verleden alles gedaan om het zover te krygen, dat men de be schikking heeft over twee redelijk goede velden, die men dan nu zou gaan afstaan. Bovendien heeft men twee velden nodig om er de vijf elftallen op te laten spelen en heeft men de beschikking over de ter reinen op ieder moment als men dat wil. Dit genomen besluit zou aan het gemeen tebestuur worden medegedeeld.

De Vallei | 1960 | | pagina 1