Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Geef de jeugd eerlijkheid Overweldigende belangstelling bij bevestiging en intree van ds. F. Mallan föeizcroUfiihale WEKKERS WAAR IS DE VALLEI-RIKS? RENSWOUDE Cursus bomverkenning bij Veenendaalse BB Pastoor R. Beckers gaat Veenendaal verlaten GROOT OFFENSIEF TEGEN DE HONGER Uitvoering van „Die Schöpfung OVERBERG AMERONGEN 34e jaargang VRIJDAG 22 JANUARI 1960 Nr. 6 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel OP FORUMAVOND CHRISTELIJKE BESTURENBOND De jeugd Gemeenteraadsvergadering Ger. Gem. na tien jaar een eigen predikant „OVERSCHAT HEM NIET'' Bij geld tellen ontdekt 2 AP 651819 WAT IN KRING U 3 NIET LUKTE: Opleiding tot demonteur Ontelbare soorten Amerongen BENOEMD TOT PASTOOR TE UTRECHT VERANDERING IN AMERIKA'S HOUDING Gevolg van Ike's wereldreis Jaap Huibers (15) benoemd als organist Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 6385-2023 - Glrono. 503427 Eedactie: VV. P. ter Boeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bfl de agentschappen van „Dc Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 tvoordeu 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 10 cent Het waren rake vragen die de aanwezigen in dc gezellige zaal van het O.C.B.- gebouw woensdagavond aan het uit drie personen bestaande forum stelden. Soms recht op de man af en dan weer met een wijdere strekking. Het hoofdmotief waar men vanuit ging was „Kerk, jeugd en vakbeweging", op deze geslaagde forumavond, die door de Chr. Besturenbond te Veenendaal georganiseerd was. Voorzitter T. Deijk hanteerde als vanouds de voorzittershamer, terwyl de heren J. Schouten, hoofd bestuurslid van het Chr. Nat. Vakverbond, J. C. Griffioen en A. H. van Pijpen, alge meen jeugdwerkleider, de vragen beantwoordden. Jammer was het dat maar een gering aantal personen blijk van belangstelling gaf. De gedane vragen en de gegeven antwoorden rechtvaardigden een veel grotere op komst. Na schriftlezing en gebed van de voor zitter werd men in de gelegenheid gesteld vragen op het forum af te vuren. De eerste liet niet lang op zich wach ten. „Waar is nu de jeugd," zo vroeg één der aanwezigen, doelend op alle aan wezige oudere personen. „Is de vakbewe ging zich wel bewust hoe men de jeugd in de juiste banen moet leiden?" Forumlid Van Pijpen antwoordde als eerste. Hij zei o.m. dat dit een moeilijk probleem was. „De jeugd is er té nega tief voor beïnvloed. Voordat wij naar de jeugd kijken, moeten vele ouderen de hand in eigen boezem steken. Wij ouderen gaan uit van de gedachte dat de jeugd Op woensdag 27 januari a.s. komt de gemeenteraad van Veenendaal in open bare vergadering bijeen, onder voorzitter schap van burgemeester A. Bakker. Aan vang half acht. GESLAAGDE FEESTAVOND MET RIT De feestavond van de mbtor- en auto club Veenendaal is zeer geslaagd. Deze jaarlijkse avond bestond uit twee gedeel ten, n.l. in de eerste plaats een gezellig- heidsrit vanaf garage „De Klomp" en met hotel „La Montagne" als finish. Daar werd de feestavond besloten met mede werking van het Veenendaalse Hasselaar trio met zang van Agnes de Fijn en con ferences van Henk de Jager. De rit, uitgezet door het bestuur, was inderdaad gezellig. De uitzetters hadden afgeweken van de traditionele route-aan duidingen. Eén van de opdrachten was uitsluitend wegen te rijden waarvan in de naamborden het woord „weg" voorkwam. Voorts moest het aantal meters garen worden geschat dat in een nylonkous gaat en moesten de deelnemers een poppetje maken van een aardappel. Voor velen bleken dit geen gemakkelijke opgaven. De heer B. van Kooten werd eerste met twee strafpunten, op de tweede plaats eindigde de heer H. Huljdinlc te Rhenen met 7 strafpunten en met de derde prijs ging strijken de heer C. Drost te Veenen daal met 16 strafpunten. in onze banen geleid moet worden, maar deze banen zijn niet meer zo aantrekke lijk voor de jeugd. Bovendien is de jeugd kritisch. In de kapotte wereld waarin wij leven zeggen zij: De ouderen hebben ons niet veel goeds gebracht." De heer Schouten was van mening dat de vakbeweging de jeugd niet meer kan pakken zoals op de manier van vóór de oorlog. Volgens hem waren er ten eerste minder plaatselijke acties en ten tweede vindt de jeugd de tegenwoordige arbeids voorzieningen als vanzelfsprekend. De ouderen echter weten dat hiervoor ge vochten is. Dit forumlid was van mening dat men de jeugd op eigentijdse wijze moet benaderen. De heer Griffioen, byzonder slagvaar dig, noemde het een psychologisch pro bleem. „De stryd is verdwenen en juist dat element behoort by de jeugd." Hy stelde de vraag: hoe komt het dat we de vat op de jeugd zo vaak kwijt zijn. „Dit komt alleen doordat de binding in het gezin weg is. Als pa en ma heerlijk gaan pitten worden de kinderen de straat opgestuurd. De jeugd moet juist in zyn „menswording" aangepakt worden en geef ze dan bovenal eerlykheid." ARBEIDSKERKDIENSTEN? Een tweede vraag: Wat denkt het forum van de in Veenendaal gehouden arbeids- kerkdiensten (deze diensten zijn in enkele kerken gehouden, waar na afloop van de preek gelegenheid bestond tot vragen stellen. Red.). De heer Griffioen vond de inzet als zo danig prachtig, maardan met een dominee die met hart en ziel aan het arbeidsleven was verknocht. „Het hangt af van de persoon die het doet. Zodra de dominee zich kleedt in het pakje van de farizeeër dan wijst de jeugd hem af. Wanneer het geschiedt door de juiste per soon, vind ik het buitengewoon belang rijk." De heer Pijpen dook dieper in dit pro bleem. Al worden deze kerkdiensten ge houden, dan blijft er altijd nog een grote groep jongeren die nog steeds groeien de is die absent is. Op de vraag wat moeten we hieraan doen, zei de heer v. Pypen dat we de oorzaak hiervan na moeten gaan. In dit Met de bevestiging en intree van ds. F. Mallan, welke j.l. woensdagmiddag en -avond onder overweldigende belangstelling plaats vonden, heeft de Ger. Gem. (Fluitersstraat) te Veenendaal na ruim tien jaar een eigen herder. Was het kerkgebouw tydens de bevestiging al overvol, 's avonds bij de intree moesten velen genoegen nemen met een plaats in het nabijgelegen gebouw „Eltheto" waar de predikatie via een geluidsinstallatie te volgen was. Vooral vanuit de vorige gemeente van ds. Mallan, Bruinisse, waren zeer velen naar Veenendaal gekomen om de plechtigheden bij te wonen. De bevestiging van de nieuwe predikant geschiedde door ds. Chr. van de Woestijne uit Barneveld. Als tekst voor de bevestigingspredikatie had ds. Woestijne Ezechiël 3 vers 17 ge kozen „Mensenkind, Ik heb u tot ene wachter gesteld over het huis Israëls, zo zult gij het Woord uit mijne mond horen en hem van mijnentwege waar schuwen." Zijn predikatie verdeelde hij in drie punten, n.l. 1. de aanstelling als wachter van het huis Israëls, 2. het onderwijs en 3. de opdracht van de wachter. In verband hiermede zei ds. Woestijne o.m.: „Wachters zijn ook mensenkinderen. Bij de tekst gold het Ezechiël in zijn pro fetisch ambt, maar datzelfde geldt ook nu nog. Een predikant heeft een godde lijke aanstelling nodig." Zich tot de gemeente richtend zei hij: „Overschat uw nieuwe herder niet. Er zijn soms mensen die schatten hun leraar 5" „De Drie Gebroeders" eenzaam op het strand van Texel. Reeds dagenlang zit de VA. voor betere uurwerken H00F0STR 91 VEENENDAAL kotter „De Drie Gebroeders" van schipper Jaap Slot uit Den Helder hoog en droog op het strand van Texel. De schipper die alleen op zyn schip was achtergebleven en eerst woensdag in de storm te voet het vasteland opzocht. (Foto boven) Foto onder: „Lieve Vrouwenkerk" op de Vliehors. De storm van woensdag heeft het 7254 ton metende schip „Lieve Vrou wenkerk" van de N.V. Ned. Scheepvaart M\j., op de Vliehors ten westen van Vlie land geworpen. Deze luchtopname laat zien hoe hoog het schip wel zit. (Luchtfoto A.N.P.) verband merkte hy nog op: In Amster dam zyn 300.000 hervormde gemeente leden en er gaat 3 zondags naar de kerk. Ook Veenendaal gaat deze kant op. De verstedelijking gaat langzamer, maar ze komt onherroepelijk." Dit forumlid zou liever nagaan welke mogelijkheden we hebben als christenen om de jongeren weer een klankbord te geven. (Zie verder pagina 2) De heer Van Walsum van het si garenmagazijn „Zuid" aan het Slot. de Bruïneplein krijgt dagelijks heel wat bankbiljetten in zyn handen. Gewoontegetrouw worden de bank biljetten gesorteerd en wanneer zich daaronder een rode riks be vindt, wordt hij apart gelegd en vergeleken met het nummer van de „Vallei-riks". Meer dan eens leverde deze voorzorgsmaatregel geen succes op, maar vorige week was het raak. By inlevering op ons bureau ontving de gelukkige vin der er drie rijksdaalders voor terug. De nieuwe riks die deze week uit gegeven wordt is VUF GULDEN waard en draagt het rode nummer: Inlevering dient te geschieden vóór a.s. donderdagmiddag 12 uur op ons bureau Parallelweg 10. MUTATIE LEGER DES HEILS Zondagavond half acht hopen kapiteine Heijnekamp en luitenante Kruger, offi cieren van het Leger des Heils alhier, af scheid te nemen wegens overplaatsing naar Sliedrecht. Tegelijkertijd is voor Veenendaal aan gesteld luitenant Drieman uit Valker- mond, welke op donderdag 28 januari zijn intrede hoopt te houden. RAADSVERGADERING De gemeenteraad van Renswoude hoopt op maandag 25 januari 1960 voor 't eerst in dit jaar in openbare vergadering bijeen te komen onder voorzitterschap van bur gemeester J. A. Hosang. De agenda voor deze vergadering ver meldt onder meer het onderzoek van de geloofsbrieven van de 2 nieuw-benoemde raadsleden, de heren B. Oosterink en D. J. Vlastuin. In verband hiermede zal deze vergadering door ten hoogste 5 leden kunnen worden bijgewoond. Verder zal de raad deze avond hebben te beslissen over de vestiging van een tweetal zakelijke rechten op gemeente eigendommen t.b.v. de N.V. Prov. Utrecht se Electriciteits-Maatschappij. Dit zijn enkele man nen die de cursus „Bomverkenning" bij de Veenendaalse BB volgen. Uiterst links de instructeur de heer Wilmink. Wat in de gehele Kring U-3 van de Bescherming Bevolking, ruwweg aangeduid met zuidoost-Utrecht, niet lukte, is by de Veenendaalse B.B. tot stand gebracht. Met dat „wat" bedoelen wy een cursus bomverkenning, die sinds kort gestart is met zeven man. Deze zeven cursisten, waaronder vyf noodwachtplichtigen, doen alles op vrijwillige basis. In tyd van oorlog is deze tak van dienst niet van gevaar ontbloot, een feit waarop de instructeur, de heer Wilmink, zyn cursisten heeft geattendeerd. Niettegenstaande deze „waarschuwing" bleken zij bereid de cursus te volgen. Hiermede heeft Veenendaal de primeur voor de gehele kring U-3, waaronder de plaatsen Woudenberg, Scherpenzeel, Leersum, Wijk bij Duur stede en Doorn, waar men tot nu toe nog geen cursus kon beginnen wegens on voldoende animo. In de commandopost v«i_ de B.B. aan de J. G. Sandbrinkstraat, was de heer Wil mink juist bezig een der cursisten de ge heimen van de bommenwereld uit de doeken te doen. Of liever gezegd uit de papieren, want langs de wanden hingen tekeningen van allerlei soort bommen, terwijl op het schoolbord lange rijen let ters stonden die naar later bleek afkortingen van bom-namen voorstelden. Het feit dat er slechts één cursist aan wezig was, was volgens de heer Wil mink te wijten aan het ploegenstelsel. „Dit probleem hebben wij opgelost door een morgencursus te houden voor hen die in de middagdienst moeten werken." De heer Wilmink zelf heeft op de Staf school te Barneveld een opleiding gehad voor instructeur-bomverkenner en bom- opruimer. Binnenkort volgt hij een cur sus bomdemonteur. „Het was zeer moeilijk om voor deze tak van dienst mensen te vinden, die hiervoor opgeleid willen worden," aldus de heer Wilmink. „Het is nog altijd zo dat de mensen schrikken bij het woord „bomverkenner" en, wat nog erger is, „bomdemonteur". Vandaar dat de op leiding zich voorlopig zal beperken tot bomver- en herkenning. Later volgt dan wellicht de opleiding tot bomdemonteur." De cursus duurt maar liefst 24 weken in welke tijd de cursist een behoorlijke portie theorie moet verwerken. Neem bij voorbeeld de Engelse typen: er zijn negen hoofdsoorten die weer onderverdeeld zijn in diverse andere samenstellingen. De Amerikanen en de Duitsers hebben beiden zeven hoofdgroepen, ook weer onder te verdelen in allerlei uitvoeringen. En dit zijn dan nog alleen maar de bri santbommen. Laat staan de brandbommen, rookbommen, strijdgasbommen, oefen- bommen, pyrotechnische bommen, foto- flitsbommen, markeerbommen en wat niet al meer. Om hierin een behoorlijk inzicht te krijgen, vergt een degelijke studie. In vredestijd is er - tenzij tijdens een praktische oefening - van gevaar geen sprake. Iets anders wordt het ten tijde van oor log. Laten we een voorbeeld nemen. In de directe omgeving van de SKF is een vliegtuigbom gevallen die niet ontploft is. Vanuit de BB-commandopost krijgt de bomverkenner - te kennen aan een on derscheiding op zijn uniform - opdracht de bom te gaan „verkennen" (dus niet op te ruimen) en zijn bevindingen door te geven aan een demontageploeg uit de kring. Het gevaarlijke bij dit werk bestaat hieruit dat de bom, zonder aanraking, plotseling kan springen. De bomverkenner is dan ook vooral belangrijk bij tijdbom men. (Zie verder pagina 2) zo hoog, dat hij op een engel lijkt, maar bedenk, zij zijn ook mensenkinderen, dus hinkende en zinkende." Verder herirmerde de predikant de ge meente aan de tijd dat zij zonder leraar leefden. „U bent niet weggelopen, integen deel, u bent er uit geworpen. Als het naar de wens van uwe vijanden gegaan was, dan was er voor u geen plaatsje meer op deze wereld. We zijn echter tot hiertoe gekomen en het was Gods wil dat we staande bleven. U hebt nu weer een wach ter gekregen. Het is een nog jonge kracht (ds. Mallan is 35 jaar) maar denk er goed om het is en blijft een mensenkind. Over laadt hem niet en heb niet al teveel ver wachting van hem." Over het punt „onderwijs" zei de predi kant, dat God de ingeving aan zijn knecht geeft. „Hoeveel preken zijn er niet die woordelijk boeiend zijn, maar waar geen reuk of smaak aan zit. Het ligt niet aan de woorden maar aan de geest." De leraar had als opdracht de gemeente te waarschuwen tegen ongerechtigheid en eigengerechtigheid. „Jongeren en ouderen, ik hoop dat u door de dienst van de nieuwe leraar toegebracht zult worden tot de gemeente die zalig wordt. Draag uw nieuwe leraar op uw hart en niet te veel op uw handen, want dan wordt het gauw afgoderij." Na het lezen van het bevestigingsformu lier, dat door ds Mallan staande werd aangehoord, zong de gemeente de nieuwe predikant staande Ps. 134 vers 3 toe: „Laat 's Heren zegen op u daal." INTREE De intree welke 's avonds plaats vond, werd o.m. bijgewoond door het voltallig college van b. en w. van Veenendaal, alsmede gemeentesecretaris D. Blanken- spoor. Verder bevonden zich onder de toehoorders tal van kerkelijke hoogwaar digheidsbekleders, predikanten, afgevaar digden van kerkeraden o.a. van de classis Barneveld. Ds. Mallan koos als tekst Marcus 6 vers 34 „En Jezus uitgaande zag een grote schare en werd innerlijk met ontferming bewogen over hen, want zij waren als schapen die geen herder hebben en hij begon hen vele dingen te leren." Het thema van de preek was de zorg van de grote Herder voor zijn kudde. Ds. Mallan verdeelde dit in de volgende pun ten: 1. deze zorg bleek uit zending van zijn knecht en 2. uit de werkzaamheden van zijn knecht. Ds. Mallan zei het een groot gevaar te vinden op een avond als deze in het mid delpunt der belangstelling te staan. Voorts vertelde hij zijn nieuwe gemeente hoe zijn roeping naar Veenendaal zich vol bracht had. Samen met zijn vrouw had hij vele uren geworsteld om uit dit pro bleem te komen. Hij hoopte zijn nieuwe gemeente veel te mogen leren en met de kerkeraad in broederlijke liefde samen te kunnen wer ken. Een speciaal woord van dank richtte hij tot zijn vrouw, die hem in alles ter zijde stond, zijn 80-jarige vader voor wie deze gebeurtenis een grote belevenis was, ds. Woestijne voor de indrukwekkende bevestigingspredikatie en verder tot allen die hem dierbaar waren in zijn vroegere en tegenwoordige gemeente. Tot slot zong de gemeente hem toe: „De Heer zal u steeds gadeslaan." AANGEHOUDEN De politie te Ede heeft twee jongelui aangehouden die op verschillende plaat sen kippen gestolen hebben. Deze zomer ook o.a. in Amerongen. In verband met zyn benoeming door de Aartsbisschop van Utrecht Mgr. dr. B. Al- frink tot pastoor aan de St. Martinusparochie te Utrecht, gaat de bekende Veenen daalse pastoor R. Beckers afscheid nemen van zyn parochianen. Zyn opvolger is pastoor G. C. J. Goes, die tot nu toe kapelaan was aan de H. Hart parochie te Arnhem. De installatie van de nieuwe pastoor vindt vrydag 29 januari a.s. door de Hoogeerw. deken G. C. Smit uit Amersfoort plaats. Vonl UPrL vprrinllt hy voor de bouw van de Salvatorkerk CCl "LIK VuIIltlll (1954) en Salvatorschool voor lager on- In maart 1948 kwam pastoor R. Beckers derwijs en in 1958 de kleuterschool „Kleu- van Groningen, waar hij kapelaan was, terhof". Zijn parochie groeide in deze 12 naar de St. Willibrord-parochie te Rens- laar ttjds van 600 tot 1600 zielen. woude-Veenendaal. Zowel in katholieke als in niet-katho- Tijdens zijn ambtsperiode hier zorgde lieke kringen trok pastoor Beckers be- VERGADERING N.C.V.B. De afdeling Renswoude van de Ned. Christen Vrouwenbond hoopt op donder dag 28 januari a.s. haar maandelijkse bij eenkomst te houden in het gebouw Reho- both. Spreker op deze avond is Ds. Graafstal, legerpredikant te Ermelo over het onder werp: „Geestelijke Weerbaarheid." SPREEKUUR BURGEMEESTER Burgemeester J. A. Hosang, van Rens woude is wegens ambtsbezigheden ver hinderd om op woensdag, 27 januari a.s. spreekuur te houden. De eerstvolgende zitting hiertoe hoopt hij nu te houden op woensdag 3 februari a.s. des namiddags van 2.— tot 3.— uur in het gemeentehuis. DEN HAAG De negentiendaagse reis van de president van de Verenigde Staten heeft niet alleen de staatslieden van de bezochte landen geleerd, dat Amerika's wens een vredeswens is, tydens de unieke trip heeft ook de reiziger zelf een byzondere ervaring opgedaan. In India, in Pakistan, in Iran, in Afghanistan, in vrywel alle niet-Westeuropese landen vertoonde de menigte, die Eisenhower hartstochteiyk toeschreeuwde, een hem en ons vrywel onbekend beeld. Kleine kinderen, naakt en met buikjes bol van de honger, speelden achter en tussen de lange ryen armoedige bewoners, die kwamen kijken naar en juichen voor de leider van de westeiyke wereld. Hun roep was niet alleen een bede om vrede, het was een noodkreet om hulp. Om steun in de stryd tegen 's werelds ergste vyand, de honger. Eisenhower heeft hun vraag verstaan. Persoonlijke vrienden van Ike hebben Amerikaanse journalisten meegedeeld, dat de Amerikaanse president veranderd leek toen hij weer in Washington terug kwam. Hij had een nieuw doel ontmoet. Een nieuw ideaal, dat hij later onder woorden heeft gebracht in zijn jaarlijkse boodschap aan het Amerikaanse congres. Eisenhower zei: „Het is bijzonder be langrijk, zowel in ons eigen belang als in dat van andere vrije landen, de minder bevoordeelde volken te helpen bevrijden van de plaag van de armoede." SAMENWERKING Al tijdens zijn reis heeft Eisenhower te kennen gegeven wat hij voor de toe komst o.a. nodig acht. In Pakistan be loofde hij aan Ayub Khan, in plaats van politieke hulp in het Kishmir-geschil met India, economische bijstand. In India, een land dat met chronische hongersnoden te kampen heeft, gaf hij zijn verzekering, dat meer voedsel (granen) zal worden verzonden. Tegenover Griekenland een zelfde belofte: economische hulp om de door communisten ontwrichte nationale economie weer op poten te zetten, en grondstoffen. Niet alleen dollars maar ook goederen. Het verlenen van een dergelijke hulp vereist een machtig potentieel. Het is de vraag of Amerika dit alleen kan opbren gen. De steun, welke vanuit de Verenig de Staten gedurende de periode 1956-'58 aan minder ontwikkelde landen werd ver- HULP VOOR SLACHTOFFERS WATERSNOOD Het Hoofdbestuur van het Ned. Rode Kruis heeft de plaatselijke afdelingen verzocht een huis-aan-huis-collecte te willen organiseren, waarvan de opbrengst bestemd is voor de slachtoffers van de watersnood in Tuindorp-Oostzaan. De afdeling Renswoude doet in verband hiermede een beroep op de inwoners om zich op te geven als collectanten, zodat aan het verzoek van het hoofdbestuur kan worden voldaan en de slachtoffers de nodige hulp kan worden geboden. Belangstellenden worden verzocht zich op te geven bij de secretaris, de heer D. Vlastuin, Molenstraat 7 te Renswoude. Dinsdag 26 januari a.s. hoopt de Chr. Oratoriumvereniging Veenendaal een uitvoering te geven van het bekende Oratorium „Die Schöpfung" (De Schepping) van J. Haydn, in het Verenigingsgebouw aan de Eiken laan. Medewerking verleent het Utrechts Stedelijk Orkest en de solisten Annette de Ia Bije, sopraan; Arjan Blanken, tenor en David Hollestelle^ bas. Het geheel staat onder leiding van Gijsbert van Zanten. ff David Hollestelle Tijdens zijn twee reizen naar Enge land maakte Haydn kennis met de Oratoria van Handel die in hem het verlangen de den ontstaan ook op dit gebied te gaan componeren. Zo ontstonden dan tussen zijn 65e en 70e levensjaar resp. „Die Schöp fung" en „Die Jah- reszeiten", twee composities die nog altijd zeer geliefd zijn. De instrumen tale inleiding schildert met behulp van gedurfde dissonanten de chaos voor de schepping, alhoewel door kleine mo tiefjes reeds blijdere accenten gehoord worden. Het scheppingsverhaal wordt dan beurtelings verteld door drie engelen, n.l. Gabriël, Uriël en Raphaël. Het einde van elke scheppingsdag wordt bezongen door de koren der Hemelse Heirscharen, die God prijzen met hun hymnen. Het slot van het tweede deel beschrijft de kroon van de schepping: het ontstaan van het eerste mensenpaar, terwijl het derde deel het geluk van Adam en Eva in het Paradijs schildert. Annette dc la Bye langstelling door zijn liturgievernieuwing. Hij slaagde er in de kerkelijke eredienst een gestalte te geven, die meer aan spreekt aan de moderne mens. Bovendien was hij ook een bekend pre dikant. Herhaalde malen was zijn stem te beluisteren voor de K.R.O. Pastoor Bec kers was een groot strever naar betere oecumenische verhoudingen en heeft te Veenendaal veel bijgedragen tot een be tere verstandhouding tussen de katholieke en niet-katholieke kerken. In Utrecht krijgt pastoor Beckers een parochie van 5000 zielen met assistentie van drie kapelaans. A.s. zondag houdt de pastoor een af- scheidspredikatie in zijn kerken, welke 's avonds om 5 uur gevolgd wordt door een korte dankdienst in de Salvatorkerk, Waarna in de „Kleuterhof" gelegenheid bestaat persoonlijk afscheid te nemen van pastoor Beckers. Behalve zijn eigen parochianen, zullen er ongetwijfeld vele anderen zijn, die hem niet gaarne zien vertrekken. Haydn's grootheid in het schrijven van muziek, die de betekenis der woor den weergeeft, is algemeen bekend. Denkt u maar aan de vele treffende voorbeelden hiervan in „Die Jahres- zeiten", die hier in Veenendaal enige jaren geleden werd uitgevoerd. Diezelfde macht van illustreren vin den wij ook in „Die Schöpfung", b.v. wanneer na een kort bas-recitatief „in den beginnen schiep God hemel en aarde" het koor volgt met „en God sprak: er zij licht" zet, ter illustratie van het licht, het orkest in met C-groot akkoord van overweldigende macht. Verder in de mooie aria voor sopraan: „Op zijn sterke vleugels stijgt de Ade laar, statig en trots in het luchtruim". Dankbaar ook maakt Haydn gebruik van het gegeven om leeuwerik, nach tegaal en duiven natuurgetrouw aan Arjan Blanken het woord te laten, vooral aan de dui ven, die in zoete tertsjes tortelen en de meesterzanger nachtegaal is heel wat aandacht besteed. Over de plompe Leviathan maakt H. een muzikaal grapje door onbeholpen motiefjes in de bassen. Het langst heeft de componist uit- gewijd over wat op de zesde dag ont staat, n.l. de dieren des velds. Koning leeuw brult met een fortissimo-triller, de tijger springt in zes-achtsten en die goede lobbes van een koe en het vre dige schaap zijn aanleiding tot een rus tige herdersmelodie. De violen tremo- leren als de ijverigste insectenzwerm, plotseling klinken de bassen traag als het gaat over het kruipend gedierte. In de volgende basaria prijst Raphaël al het reeds geschapene, maar nog is het niet volmaakt, het denkend schepsel dat Gods wonderwerk prijzen en aan bidden zal, ontbreekt nog. De tenor aria brengt dan het goede nieuws: vol kracht en moed staat daar de man, naast hem in volle bekoorlijkheid de vrouw. Terecht zingt dan het koor: „Voltooid is thans het grote werk." De koren zijn merendeels, naar de gewoonte in Haydn's tijd, in fugavorm geschreven, zo ook het grote slotkoor waarin met de solisten aangeheven wordt het machtige: „Looft den Heere alle schepselen, brengt Hem dank voor zijne werken." Gezien de vorige vertolkingen van de C.O.V. zien wij met vertrouwen de uit voering van deze mooie compositie te gemoet. leend, had een waarde van 9,8 miljoen dollar. Dit bedrag moet in de komende jaren nog worden verhoogd. De mogelijk heden daartoe zijn echter, zoals het zich nu laat aanzien, alleen aanwezig wanneer de Westeuropese landen meehelpen in dit gigantische gevecht tegen de armoede. VERDELING Een gevecht tegen de honger lijkt voor velen al bij voorbaat kansloos. Levert de aarde wel voldoende voedsel voor al de mensen die er op leven? Het is een veel gestelde vraag, die te dikwijls negatief wordt beantwoord. Per jaar produceert onze aarde 1,7 biljoen ton aan voedsel. Verdeeld in calorieën, kan ieder van de 2,8 biljoen aardbewoners 2.350 calorieën per dag krijgen mits ieder een gelyk deel ontvangt. Deze hoeveelheid is ruim vol doende. Helaas worden de goederen, die WANNEER U GEEFT, DOE HET BELEEFD De hulpverlening, welke vanuit onze geïndustraliseerde landen aan minder-welvarende staten in toe nemende mate moet worden ver strekt, heeft ook een minder aan genaam gevolg voor de desbetref fende gebieden. Het zit hem in de terminologie. Bij de aanvang van de interna tionale bijstandprogramma's sprak men van „minder ontwikkelde ge bieden" (1960). Later werd dit ge wijzigd in „onderontwikkelde ge bieden" of in „in ontwikkeling achtergebleven gebieden". Om psy chologische redenen ziet men dit nu liever gewijzigd in „ontwikke lingsgebieden". Het woordje „hulp" schijnt even eens bepaalde vormen van minder waardigheidsgevoelens op te roe pen. Vandaar dat de Algemene Vergadering van de Verenigde Na ties heeft besloten de term „Tech nische Hulp" te vervangen door „Technische Samenwerking". de aarde voortbrengt, te ongelijk ver deeld. De gemiddelde Westeuropeanen nuttigt per dag ruim 3.000 calorieën. De (Zie verder 2e blad) In de vacature van organist by de Ned. Herv. Kerk te Overberg, ontstaan door het overlijden van de heer Harde man, is benoemd Jaap Huibers, woon achtig te Overberg. Deze 15-jarige jongen is reeds vanaf zijn 8ste jaar leerling van de muziek school „Ars Musica" te Veenendaal. De jeugdige organist zit momenteel in de 2e klas van de H.B.S. en bespeelt zo wel twee-klavierspedalen harmonium als pijporgel. Jaap wil zijn orgellessen voortzetten tot hij zijn Staatsdiploma behaald heeft. DERDE TOCHT WINTERSERIE Volgende week zaterdagmiddag wordt voor de derde maal gestart voor de serie wandeltochten welke onder aus piciën van de N.C.W.B. in Midden- Nederland georganiseerd worden door de wandelsportvereniging „De Woud lopers". We zitten midden in het win terseizoen en het zou wel eens een echte winterwandeling kunnen worden met sneeuw en vorst. Een wandelaar ziet daar echter niet tegenop. De start is, zoals steeds, om half drie vanaf het Club huis. EERSTE STEEN GELEGD VOOR KERKGEBOUW NED. PROT. BOND Dinsdagmiddag is op de hoek Im- minkstraat-Burgemeester v. d. Bosch straat de eerste steen gelegd die zal leiden tot de bouw van een kerkgebouw van de Ned. Protestantenbond afdeling Amerongen-Leersum. Deze steenlegging werd verricht door mej. E. S. Tem- minck en werd gadegeslagen door be stuur en vele leden. Na deze korte plechtigheid begaf het gezelschap zich naar hotel Buitenlust waar de thee werd aangeboden. EEN TWEETAL AANRIJDINGEN Op de kruising van Schapendrift met Burg. v. d. Boschstraat zijn zaterdagmid dag twee luxe wagens tegen elkaar ge botst. De bestuurder komende van de Schapendrift verleende geen voorrang aan de andere auto welke van rechts kwam. Er was een flinke materiële schade. Dezelfde dag botste de heer A. met zijn bestelwagen tegen een muur op de krui sing Molenstraat. Door de gladheid was de wagen geslipt. Ook hier alleen schade aan het voertuig. 25 JAAR BIJ VRIJW. BRANDWEER- Tijdens een bijeenkomst in hotel Buiten- lust is de ondercommandant van de vrij willige brandweer, de heer A. J. van Lienden, onderscheiden met de ere-me- daille met oorkonde van de K.N.B.V., wegens zijn 25-jarig lidmaatschap. Bur gemeester W. Martens sprak de jubilaris toe, terwijl de commandant, de heer T. Eiffius, namens de korpsleden sprak. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Wonlngbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918

De Vallei | 1960 | | pagina 1