Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Bouw nieuw rusthuis vastgelopen op de grondprijs Voor de KANTONRECHTER MULDER HET BESTUUR BIEDT TE WEINIG VOLGENS B. EN W. Wat nu weer... Uitvoering „Caecilia" kwalitatief op hoger peil Stampvolle kerk bi j het afscheid van pastoor Beckers Rusland stuurt 1.2 miljoen man naar huis Mensen tekort Verlaten bushalten en postende stakers bij Remise Bevolkingsonderzoek op tuberculose te Amerongen vervroegd MELIS OPTIEK 34e jaargang WOENSDAG 27 JANUARI 1960 Nr. 7 Uitgave: „De Gelderse Vallei0 Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel HEDENAVOND RAADSVERGADERING: Nieuwe rusthuis op andere plaats Door hartverlamming getroffen ALLE VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN Eerste optreden van amusementsorkest Veel belangstelling Ik beloof u gehoorzaamheid DOOR WILDE STAKING VAN N.B.M.: BEWAKING VAN RIJKS POLITIE Eigen vervoer Knappe manoeuvre REDEN TOT BEZORGDHEID Nieuws uit de omgeving Bram en de mussen Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Eedactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bQ de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 «voorden 1,—. elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 10 cent Burgemeester en wethouders voelen er niets voor grond beschikbaar te stellen voor de bouw van een nieuw rusthuis voor 15,per meter. De kostprijs van de grond, die voor dit doel wordt gevraagd, bedraagt volgens het dagelijks bestuur der gemeente al 25,per meter en dat zeker niet hoog geschat. Zij stellen de raad dan ook voor afwijzend op het verzoek van de centrale kerkeraad der hervormde gemeente en het bestuur van het rusthuis te beschikken. Aan dit voorstel is nog al wat vooraf gegaan. Aanvankelijk zou het nieuwe rusthuis worden gebouwd op de plaats van het thans bestaande. Toen kwam echter aan de orde de verplaatsing naar een ander terrein, nl. aan de oostkant van de Kerkewijk, ongeveer tegenover de Sta tionssingel en meer precies: op de plaats van het aanvankelijke geprojecteerde raadhuisplein (waaruit dan tevens moet worden geconcludeerd, dat het raadhuis op deze plaats in ieder geval niet zal ko men, Red.). Over deze nieuwe plaats voor het rusthuis was iedereen het eens. Uit stedebouwkundig oogpunt veel beter dan de huidige situaties bij de Frisia. De gemeente werd gevraagd een ruiling aan te gaan: voor het rusthuis de grond tegenover de Stationssingel en de ge meente daarvoor in ruil het oude rusthuis met bijbehorende grond. Onderhandelin gen liepen evenwel vast op de financiën. Bestuur van het rusthuis en kerkeraad waren echter zo enthousiast voor de nieu we plannen, dat zij vroegen de grond te kopen. En daartegen hebben b. en w. geen enkel bezwaar, maar wel tegen de voorgestelde prijs van 15,per meter. Het perceel zou rond 9500 ha groot zijn en de gemeente zou dus een verlies lijden van 95.000,—. Volgens de kerkeraad moet de gemeente dit over hebben voor dit algemene belang, omdat het rusthuis niet alleen voor her- vormde- maar ook voor andere bejaar den zal dienen. Hogere grondprijs geeft hogere verpleegprijs, aldus de kerkeraad terwijl zij deze juist wil drukken. B. en w. zien het algemene belang ook en daarom hebben zij nu al toegezegd de raad voor te stellen om mettertijd rente en aflossing van de geldlening te garan deren. Niet verantwoord achten zij het, om daarnaast nog eens een subsidie van 95.000,ineens te verlenen. En die hogere verpleegprijs - valt vol gens b. en w. ook nog al mee. Door die 95.000,— meer zal de verpleegprijs 40 ct. ONTSPANNINGSAVOND BEJAARDEN Op donderdag 28 januari a.s. wordt in gebouw „Eltheto" een ontspanningsavond voor bejaarden gehouden. Deze avond wordt weer verzorgd door de toneelver eniging „N.A.O." met het toneelstuk „Tot wederdienst bereid". De 75-jarige heer W. van Vulpen, wonende aan de Kerkewijk te Veenen daal, werd vrijdagmiddag op de Prins Bernhardlaan plotseling onwel. Ge neeskundige hulp mocht niet meer ba ten. Vermoedelijk is de heer Van Vul pen door een hartverlamming getrof fen. Op de dag na Kerstmis zijn de Franse postbodes begonnen met het bezorgen van 59.300.000 aanslagbiljet ten van de belasting. De hoogste gage ooit betaald aan een filmster ontvangt Elizabeth Tailor voor haar rol in de film Cleopatra. Voor deze rol incasseert zij 4 miljoen dollars! Een inwoner van Triëst heeft een draagbare juke-box uitgevonden met 50 geluidsbandjes en een totale speel- duur van twaalf uur. De autoriteiten hebben hem er patent op verleend. In Arnhem woont Nederlands oud ste werkende kapper. Hij is onlangs 90 jaar geworden en knipt en scheert in zijn kleine salon nog dagelijks zijn klanten. In Hamburg heeft men 1500 pape gaaien, die men een gevaar achtte voor de volgezondheid, gedood, nadat vier personen aan de papegaaienziekte wa ren overleden. De politie van Moskou heeft een groep „Stiljagi" (Russische nozems) ge arresteerd omdat ze duizenden boogie- woogieplaten hadden verkocht. De lei der kreeg 2 jaar gevangenisstraf. Een schilder in Zuid-Afrika is door de aanhankelijkheid van zijn hond verdronken. Toen een vriend, de schil der, die in levensgevaar verkeerde, wil de redden, dook de hond ook in het water en viel de vriend aan. Hierdoor verdronk de schilder. Twee Japanse artsen beweren, dat water met een soort chemische stof uit zeewier, in noodgevallen bij bloed transfusies als vervangingsmiddel van bloed kan worden gebruikt. Bij Arequipa in het zuiden van Peru zijn tijdens een aardbeving ten minste zestig mensen gedood en meer dan tweehonderd gewond. assurantiekantoor KEPKEWIJK 167 - TEl. 3000'VEENENDAAl Gevolmachtigde van de Insurance Company of North America per week hoger worden, hebben zij bere kend. Op zichzelf reeds van geen gewicht, aldus b. en w., maar de verpleegprijzen kunnen nog lager omdat men nu deze prijzen tegen 5* ft rente heeft opgezet, ter wijl dit pecentage zeker tot 4s/* kan wor den teruggebracht. (Zie verder 2e blad) C.J.B.T.B. HOUDT FORUM AVOND De Chr. Jonge Boeren- en Tuinders- bond te Veenendaal, houdt a.s. vrijdag avond in hotel „De Korenbeurs" een forumavond over de veehouderij. Enkele leden zullen ter toelichting spreken over rundveestallen, rundvee fokkerij, melkcontrole enz. Belangstellenden zijn hartelijk wel kom. Onder leiding van de nog niet zo lang geleden benoemde dirigent J. Weyers, heeft de Veenendaalsc Harmonie „Caecilia", in verband met het 55-jarig be staan, j.l. donderdagavond in het Ver.geb. aan de Eikenlaan een voortreffelijke jubileum-winteruitvoering gegeven. De kwaliteit van het orkest is met sprongen vooruit gegaan, hetgeen voor een groot deel toe te schrijven is aan de capaci teiten van de nieuwe dirigent. Het debuut van het Amusementsorkest „Caecilia", ook onder leiding van de heer Weyers, belooft veel goeds voor de toekomst. Vooral dit onderdeel van het programma viel by het publiek bijzonder in de smaak. De uitvoering werd geopend met een concert van het grote orkest. Het pro gramma vermeldde een achttal nummers, variërend van mars, ouverture tot wals. Het is een goed idee geweest van de leiding om min of meer bekende num mers te brengen. Het publiek werd op deze wijze geconfronteerd met gemakke lijk in het gehoor liggende muziek, zodat de aandacht geen enkele maal ontsnapte. Overigens was het een zeer rustig publiek, hetgeen een stimulans vormde voor de muzikanten. Na de pauze trad het gelijknamige amu sementsorkest voor het eerst in het open baar op. Met zang van Erika van de Gijn en Betty Gerritsen xylofoon - laatstge noemde treedt regelmatig op voor de TV - werden vijf nummers gebracht, welke met luid applaus beloond werden. Henny Smidt zorgde op uitstekende wijze voor de verbindende tekst. De voorzitter van Sparta, de heer Van Barneveld, bood de jubilerende Harmonie een bedrag van 900,— aan. Dit bedrag hadden de Spartanen tijdens de feestweek van Caecilia bijeen gecollecteerd. Bovendien vond een korte huldiging plaats van twee jubilarissen. Het waren de heren C. Henzen, 35 jaar lid waarvan 30 jaar in het bestuur en P. v. Hees die een kwart eeuw aan Caecilia verbonden was. Het tweede gedeelte van de avond was in goede handen van de toneelgroep van de Leersumse Harmonie. Deze groep voer de een blijspel in drie bedrijven van P. Mossinkooff op, getiteld „Ballet op de boerderij". Spanning en humor waren rijkelijk aan wezig, zodat ook dit gedeelte van de avond met grote aandacht werd gevolgd. Zonder andere spelers tekort te doen, verdienen bijzondere vermelding de spe lers R. van Lee, als zoon van de boer en mej. J. Koudijs, als het stadsmeisje dat op de boerderij logeert. Al met al was het een gezellige en op hoog peil staande jubileumuitvoering. De laatste dag die pastoor R. Beckers te mid den van zyn pa rochie doorbracht was j.l. zondag. In de vyf dien sten in de Salva- torkerk, de Sint Wiliibrord en te Scherpenzeel heeft de schei dende pastoor in het kort zyn pa rochianen officieel op de hoogte ge bracht met het besluit van de Aarts bisschop Mgr. Dr. B. J. Alferink, hem te benoemen tot pastoor van de Sint Martinusparochie te Utrecht. Na de officiële afscheidsdankdienst in de Salvatorkerk, maakten zeer ve len van de gelegenheid gebruik per soonlijk afscheid te nemen van de pastoor. In een overvolle Verk. waarin o.a. aan wezig waren het voltallige college van b. en w., alsmede de gemeentesecretaris, de heer D. Blankespoor, werd pastoor Beckers door een grote schare accolieten binnengeleid onder -net zingen van „Wilt heden nu treden". De scheidende pastoor had als tekst voor zijn predikatie gekozen Spr. 21-28 (Vuig.): „Wie gehoorzaamt zal zegevieren" Uitvoerig belichtte hij de betekenis van de gehoorzaamheid in het mensenleven vanuit de Schrift, met als culminerende voorbeelden de gehoorzaamheid van de Here Jezus (Obediens usque ad mortem: gehoorzaam tot de dood) en de H. Maria (Mij geschiede naar Uw woord. Luc. 1-38). „Gehoorzaamheid wordt er in ieder mensenleven gevraagd. Maar niets is ook moeilijker dan dat. Wanneer men na 12 jaar hier de grond te hebben omgeploegd voor een jonge parochie en eindelijk hoopt te gaan zaaien en maaien en men wordt verplaatst, dan zou al te menselijke kri- (Zie verder pagina 2) LEZING VOOR HERV. JEUGDRAAD Zaterdag 30 januari zal ds. Cuperus te Waddinxveen, des avonds half acht, in het gebouw „Eltheto" een lezing houden op uitnodiging van de Her vormde Jeugdraad. Ds. Cuperus zal deze avond spreken over „Mijn reis en verblijf in Marokko". AUTO TEGEN WINKELPUI De automobilist v. d. H. verloor za terdagmiddag bij een uitwijkmanoeuvre de macht over het stuur en hij vloog met zijn auto tegen de pui van de slage rij v. D. op de hoek Prins Bernhard- laan-Eenvoudlaan. De materiële schade was behoorlijk: de auto werd flink be schadigd en het etalageraam werd ver splinterd, doch niemand liep enig let sel op. CHRISTELIJKE LEVENSSTIJL Donderdagavond half acht spreekt in de Chr. Geref. Kerk aan de Beatrix- straat op uitnodiging van de jongelings vereniging ds. J. P. Geels van Haarlem over 't onderwerp „Christelijke levens stijl". In een onzer dagbladen stond onlangs een politieke prent waarop baby-Chroestsjow al zijn speelgoedsoldaatjes weggooit omdat hjj er een monsterraket voor in de plaats krygt. Dat is de uitleg, die vrij algemeen wordt gegeven aan het feit, dat Rusland zijn leger met 1.2 miljoen man gaat verminderen: een propagandastunt, welke niets zou beteke nen omdat het niet meer om de mannetjes gaat, maar men het met kernwapens wel kan klaren. Wanneer de keiharde realist Chroests- jow, die momenteel in het Kremlin de lakens uitdeelt, overgaat tot een zo in grijpende maatregel als een opvallende vermindering van de strijdkrachten, heeft dat meer betekenis dan alleen maar een propagandastunt, welke de Russische po sitie bij de aanstaande topconferentie kan versterken; al is het natuurlijk erg pret tig, dat men er dat gemak van hebben kan. Dat de Sowjet Unie deze aderlating zonder enig nadeel zou kunnen toepassen, omdat zij sterk genoeg is met kernwapens, is echter een gans andere stelling. Want, tenzij alle strategen zich bedriegen, is het nog immer zo, dat het de „mannetjes" zijn die uiteindelijk oorlog moeten voe ren. Men kan met vliegtuigen, raketten, De bekende groene bussen van de Nederlandse Buurtvervoer Maatschappij, een dochterondern ming van de Nederlandse Spoorwegen, lieten j.l. maandag verstek gaan door en 24 uur-staking, welke in de nacht van zondag op maandag tydens een ruinuer.se en «liukbezochte in Hilversum door het stakir.gscomité De passagiers voor de eerste bussen waren van dit feit totaal onbekend, aangekondigd werd. Zowel in Veenendaal als in Rhenen stonden grote groepen reizigers bij de bushalten tevergeefs te wachten. Door middel van de radio werd dit onver wachte gebeuren echter al gauw bekend en men was noodgedwongen aange wezen op eigen middelen van vervoer. Sommigen slaagden erin een lift te krijgen. Hoewel niet van ernstige aard, betekende deze staking voor talrijke bedrijven een stagnatie in het produktieschema. De N.B.M.-ers die in Rhenen woon achtig zijn, werden maandagochtend bij de Remise pas in kennis gesteld van de 24-uurstaking. Toen het personeel zich op weg begaf naar het werk, bevonden zich bij de poorten van het garage- terrein in Rhenen op dit vroege uur al enkele collega's uit Hilversum, om van het stakingsbesluit mededeling te doen. De plaatselijke bestuurders van de vakbonden adviseerden uit te rijden, hoewel zij volkomen begrip hadden voor de beweegredenen om deze pro teststaking door te voeren. Zodra de eerste bussen voor de hek ken verschenen, waren daar echter de postende stakers, die de overredings kracht konden opbrengen, dat de sta king óók in Rhenen een feit was ge worden. Voordat het zover was moest één van de stakers zich nog voor de wielen van één der bussen werpen, maar behalve dit voorval verliep de proteststaking, die niet tegen de direc tie, maar wel tegen de regering gericht was, in Rhenen zonder incidenten. De gehele dag stond een grote groep werknemers, deels in uniform, voor de uitgang van de Remise. Twee man van de rijkspolitie bewaakten de uitgang, maar zij behoefden niet in te grijpen. Een lid van de stakingscommissie uit Hilversum, die korte tijd in Rhenen aanwezig was, sprak er zijn waarde ring over uit, dat alles ordelijk was verlopen en dat ook het personeel in Rhenen zich solidair had verklaard, zelfs met inbegrip van het personeel in de werkplaats. In Veenendaal ondervonden de di verse bedrijven de meeste hinder van Viering twaalfde Lustrum Ver. Vrouwe lijke Studenten met H.M. de Koningin en H.K.H. Prinses Beatrix. Een beeld van de intocht van de reünisten in Leiden voor de viering van het twaalfde Lustrum van de Ver. van Vrouwelijke Studenten. Foto boven: H.K.H. Prinses Beatrix, lid van de V.V.S.L. te paard tijdens de in tocht, welke bü het station begon. Foto onder: H. M. de Koningin te midden van haar studiegenoten uit 1920. de staking. Het personeel, afkomstig uit de omliggende plaatsen, dat altijd per N.B.M. reisde, kwam óf te laat óf in enkele gevallen in het geheel niet op het werk. Voor zover ons bekend, heeft één be drijf een telefonische mededeling van het stakingscomité gekregen. Dat was maandagmorgen om half acht. Onmid dellijk werden er vier eigen bussen in gelast op Rhenen en Amersfoort, waar de werknemers bij de N.B.M.-halten werden opgepikt. Bij de remise in Rhenen werd de ge hele dag door de stakers gepost. De rijkspolitie die de uitgang constant be waakte, behoefde echter niet in te grypen. Het meest gebruikte vervangings middel was de fiets en de bromfiets. De stallingen waren veel voller dan gewoonlijk. Toen met de nieuwsdienst van 1 uur bekend werd, dat de rege ring een ultimatum tot 's middags 4 uur had gesteld, was de algemene ver wachting, dat het personeel uit de bui tenplaatsen weer normaal naar huis zou kunnen. Deze verwachting werd echter niet bewaarheid, want om kwart over vier maakte het stakingscomité bekend, niet aan deze oproep gehoor te geven. Het resultaat hiervan was dat vele werknemers later dan gewoonlijk thuis waren. Overigens werd de staking door de reizigers over het algemeen lakoniek opgenomen. Het merendeel kon zich de ontevredenheid van het stakende buspersoneel zeer zeker voorstellen. Zoals bekend, heeft de regering op haar beurt geweigerd de vastgestelde besprekingen doorgang te doen vinden. J.l. dinsdagmorgen werden de bus diensten normaal hervat. enz. heel wat klaarmaken, maar men kan de voordelen niet incasseren zonder het landleger. Misschien is het voor het „thuisfront" goed, het over die koers te gooien, waar bij men dan meteen nog eens de nadruk legt op de eigen vredeswil. En misschien kan men in het buitenland, daar, waar de wens van de vader de gedachte is, die in druk nog een beetje versterken. Maar wanneer de Sowjet-regering tot dit naar-huis-sturen van meer dan een miljoen soldaten besluit, heeft ze hiervoor nog wel andere redenen, welke niet zo sterk in de openbaarheid komen omdat daarmee geen enkel propagandistisch doel gediend is. Men heeft mensen nodig! Een leger is niet produktief maar con sumptief. Het brengt niets op, het kost alleen maar. De scheldnaam „liggende vreters" heeft wel ergens een element van waarheid, want een leger te moeten onderhouden is voor een land een zware last. Voor Rusland is het een dubbel zwa re last, want de mensen, die volstrekt on- produktief in uniform paraderen, zijn zo bitter hard nodig voor andere taken. Het is nog steeds niet precies bekend, hoe groot de verliezen zijn, welke de Sowjet Unie tijdens wereldoorlog II heeft geleden, maar dat soldaten en burgerbe volking harde klappen hebben gehad, staat wel vast. Thans begint men zo langzamerhand te merken, dat er een bedenkelijke gaping is ontstaan in het gelid van de werkers, die de grootse plannen moeten uitvoeren, welke zowel voor de landbouw als voor de industrie klaar liggen, ten dele al uit gevoerd zijn en in sommige gevallen (Kazakstan!) hebben gefaald. De Sowjet Unie mag dan ongeveer 200 miljoen inwoners bevatten, men zit er waarlijk niet met een overschot aan ar beidskrachten, maar met een tekort; want er zijn gigantische taken te vervullen, waarbij men miljoenen werkers nodig heeft. Wanneer men zoekt naar de beweeg redenen, om dat miljoen soldaten naar huis te sturen, dan zal men moeten be denken, dat Rusland werkkrachten nodig heeft en niet zijn hele economie scheef kan trekken door een leger te handhaven, dat èn geld kost èn arbeidskrachten aan de markt onttrekt. De figuur Chroestsjow oogst in het Wes ten een, zij het onwillige bewondering, en (Zie verder pagina 2) Het bevolkingsonderzoek op longtuberculose wordt in Amerongen streng ter hand genomen. Een aantal gevallen welke de laatste maanden zijn ontdekt maakt het nood zakelijk dat er een vervroegd algemeen onderzoek moet plaats vinden. Reeds in een raadsvergadering werd door een der raadsleden aangedrongen op een spoedig onder zoek. Mede naar aanleiding hiervan deelden B. en W. in de eerste vergadering in december mede dat deze zaak ter hand genomen was. Het onderzoek van volwaasenen zal nu plaats vinden van 8 tot 11 februari a.s. Het gemeentebestuur heeft in een schrij ven huis aan huis de bevolking opgeroe pen aan het onderzoek deel te nemen. Zoals uit dit schrijven blijkt geeft het aantal ontdekte gevallen reden tot be zorgdheid. De uitbreiding moet daarom door middel van een bevolkingsonderzoek gestuit worden. Verder wordt aan de in woners een aantal richtlijnen gegeven. Het onderzoek bij de kinderen van de vier plaatselijke scholen zal plaats vinden door middel van een zogenaamde tuber- culine-reactie. Dit kan het roentgenolo gist onderzoek beperken. De kinderen krijgen tweemaal een prikje met een tus senpoos van twee maanden. De ouders is door middel van een circulaire toe stemming gevraagd. De gemeentearts dr. A. C. Kars schreef ons hieromtrent het volgende: „In het midden latende de spijtige re den, waardoor het mogelijk werd dat in ons dorp de afgelopen maanden een aan tal jonge mensen en kinderen ondanks alle actieve Consultatie bureau bemoeie nissen toch ziek kon worden aan een tuberculeuse longafwijking - is het nu zaak om te trachten te voorkomen dat mo- Van der M. uit Ede werd enige tijd geleden bekeurd omdat hij 's morgens zonder licht fietste, terwijl dit nog wel verplicht was. Hij moest daarom vrij dag voor het Wagenings kantongerecht verschijnen. Ik heb het volkomen onbewust gedaan, zo verdedigde Van der M. zich. Om 7.49 uur ging die dag de zon op, dus ik had tot 7.34 uur met licht moe ten rijden. Ik werd om 7.25 uur be keurd; het scheelde derhalve maar negen minuten en het was al zo licht, dat verscheidene andere fietsers even eens in overtreding waren. De officier, mr. Leusink, wilde de bedragen aanhouden, waarvoor ver dachte ook had kunnen schikken: 7,50 voor het voor- en 5,voor het ach terlicht. Rechter v. d. Brand wilde er wel Van B., opzichter bij de PTT in Den Van E., rekenmachinemonteur te Haag, had in Bennekom met zijn per- Wageningen, had toen hij met zijn auto sonenauto de maximumsnelheid van 50 km overschreden en dat bezorgde hem een proces-verbaal. Vrijdag voor het Wagenings kanton gerecht gaf verdachte toe, harder dan 50 km gereden te hebben. Het was echter beslist geen 70 km zoals in de dagvaarding vermeld stond, voegde hij eraan toe. Ik was daar on bekend en wist niet waar de bebouwde rekening mee houden, dat Van der M. j kom begon. Waarschijnlijk door de negen minuten later inderdaad zonder scherpe zon heb ik 't bord niet opge licht had mogen rijden en vonniste merkt. daarom met 5,of 1 dag en 4,- of 1 dag. Eis ƒ40,of 8 dagen. Vonnis 30,— of 8 dagen. door de politie werd aangehouden, geen rij- en kentekenbewijs kunnen tonen, hoewel hij ze wel bezat. Men dient, wanneer men auto rijdt, de vereiste papieren echter altijd bij zich te heb ben en dus ging Van E. op de bon. De portefeuille, waar ik m'n pa pieren in bewaarde, had ik in mijn jaszak en ik vergat om hem daar uit te halen toen ik even voor een kort ritje een overall aantrok, vertelde Van E. vrijdag voor het kantongerecht te Wageningen. Ik bood de agent nog aan mijn papieren later aan hem te tonen, maar daar ging hij niet op in. Mr. Leusink eiste 2 x 1,of 1 dag en rechter v. d. Brand vonniste con form. N., monteur te Wageningen, overtrad met zijn bromfiets de maximumsnel heid van 30 km in de bebouwde kom te Bennekom. Volgens de dagvaarding zou hij met een vaart van 38 km over Bennekoms Dorpsstraat gereden heb ben, doch dat ontkende N. vrijdag voor het Wagenings kantongerecht ten stel ligste. 't Was hooguit 34 geweest, meen de hij. Dat is ook te hard, constateerde de rechter, dus u geeft wel toe, dat u inderdaad in overtreding was. Nee, ontkende verdachte, want ik werd pas in Wageningen aangehouden, 500 meter over de gemeentegrens. Dat doet er niets toe, al was het bij u thuis geweest, repliceerde rechter v. d. Brand. Waar de politie u staande houdt doet aan de fout niets toe of af. Eis ƒ20,of 4 dagen. Vonnis 25, of 5 dagen. gelijk deze ziekte zich verder uitbreidt, en zaak te zorgen dat zo'n infectie zich niet herhaalt. Dit kan. Mits iedereen in het dorp hier aan meewerkt. Ook zij - die van zichzelf zeggen - ik ben niet ziek, want dat is het verradelijke dat iemand een uitgebreide longinfectie kan hebben zonder het per soonlijke gevoel van ziek te zijn. De enige manier om er achter te komen is via een foto(tje). Om deze reden werd dan ook op korte termijn een algeheel bevolkings onderzoek nodig geoordeeld dat door sa menwerking van het Districts Consulta tiebureau te Utrecht en de gemeente Amerongen zal plaats vinden tussen 8 en 11 februari a.s. Schoolkinderen tot en met 14 jaar wor den op een andere wijze op de scholen onderzocht - en worden niet verwacht. Evenmin zwangeren. Deze laatsten moe ten dan met hun huisarts overleggen over de te nemen maatregelen voor onderzoek. Bovendien is er een groep personen die onder regelmatig consultatiebureau toe zicht staan om een of andere reden. In dien het laatste onderzoek langer dan een maand geleden is, laat deze personen dan echter wel meedoen - of wel komen en even overleggen met de onderzoekende arts. Dat ligt van geval tot geval soms ver schillend. Hoe ook, laat deze keer ieder een komen. Voor enkele slecht ter been zijnde oudere mensen zijn stellig enige autobezitters in het dorp wel bereid hen even te halen en terug te brengen. Geef dit even op aan de gemeentesecretarie. Een uitbreiding en een herhaling van de ziekte die we meenden zo goed onder de knie te hebben, dat ons sanatorium wel kon verdwijnen, mag toch in ons dorp niet voorkomen. NED. CHR. GEMEENSCHAPS- BOND De Ned. Chr. Gemeenschapsbond komt donderdagavond 28 januari bij een ten huize van mevrouw Wolf. Spreekster is zr. Geene uit Utrecht. EDE. Burgemeester H. M. Oldenhof heeft tijdens de vorige week woensdag gehouden raadsvergadering een terug blik gegeven op het jaar 1959, waarbij ook de grenswijziging ter sprake kwam. Hierover zei de burgemeester ojn.: „De grenswijziging is voor b. en w. aan leiding geweest het gemeentebestuuur van Veenendaal op 1 januari een feli citatiebrief te zenden, waarop Veenen daal op zijn beurt het vertrouwen heeft uitgesproken, als goede buren te kun nen blijven leven. Deze corresponden tie lijkt mij een goed besluit, na alles wat er over deze grenswijziging is ge schreven en gesproken. Dit neemt niet weg dat de gevolgen van deze amputa tie van een deel van ons grondgebied zich in verschillende sectoren van ons gemeentelijk bestel doen gevoelen." Een der meest ingrijpende gevolgen voor Ede is de daling van het aantal inwoners met 4.255 zielen. LEERSUM. Bij het circus Boltini dat in Leersum overwintert, meldde zich vorige week een 16-jarige knaap met het verzoek hem een baan bij het cir cus te geven. Bij nadere informatie bleek de jongen uit Rotterdam afkom stig en van huis weggelopen te zijn. De politie zorgde ervoor dat de onder nemende jongeman weer veilig in Rot terdam belandde. INGEN. De 24-jarige mevrouw C. Vermeulen uit Ingen in de Betuwe, moeder van één kind, is j.l. vrijdagmor gen het slachtoffer geworden van kolen dampvergiftiging. Het heeft zeer wei nig gescheeld of ook de man en het zes maanden oude baby waren om het leven gekomen. Na de vreselijke ont dekking zijn laatstgenoemden direct naar het ziekenhuis in Tiel vervoerd waar hun levens door het toedienen van zuurstof gered konden worden. Wat Bram deed was behoorlijk fout Denken de meesten, zo ook Wout De mussen met de kou geen eten geven Realiseert u zich dat eens even Bram zegt, ik zal wel wijzer wezen Als ik ze voer, dan is te vrezen Dat al mijn spinazie, erwten, poelen Ten offer vallen aan het woelen Dat van 't voorjaar weer de grond in gaat Maar Bram had zich toch knap vergist De mussenschare, ook niet mis Zon toen algemeen op wraak Een plan de campagne werd opgemaakt Wout zegt je moet het zelf maar weten Ik geef de beestjes wel te eten Als dank komen ze niet in m'n hof Daarvoor heb ik dan ook niets dan lof En of het zo was afgesproken Toen de zaaitijd weer was aangebroken Was Bram behoorlijk de sigaar En werd het aan zijn tuin gewaar Dat je een mus niet moet bedotten Want ze laten echt niet met zich spotten Van de mussen heeft Bram dit geleerd Dat niet voederen was verkeerd Maar nu heeft hij die fout hersteld hebben de mussen mij verteld J. M. HQ0FDSTR.5I TEL 3184 VEENENDBBL

De Vallei | 1960 | | pagina 1