DE VALLEI Sarco- globine Loonsverhogingen en stijgende prijzen ZIEKENKOSTJES KORBAN ZU KOCHTEN MUN KIND VOOR DE VROUW Voor de Jeugd Sandertje TWEEDE BLAD „DE VALLEI" WOENSDAG 27 JANUARI 1960 Nr. 7 BAUMGARTNER HEEFT AL ZORGEN Ook Lollobrigida zond hem een telegram Record diepzeeduiken gebroken Leuk en leerzaam breiboekje voor kinderen x Hedenavond raadsvergadering Personele belasting lager Verhuizers en brieven? bestellers de verschrikkelijke „De generaal is heel handig, niaar Antoine is twee keer knapper dan hij". Met deze woorden tekende de ongekroonde koning van de machtige Onafhankelqken, Roger Duchct, de situatie, ontstaan na het stuivertje wisselen op het ministerie van Financiën. Pinay, teruggekeerd in Chaumont, is er door zijn burgers har telijk en bijna vorstelijk ontvangen. Men had de vlaggen uitgestoken voor de burgemeester en er is veel champagne gevloeid. Pinay heeft zich onmid dellijk voorzien van een nieuwe serie politie-romans en voor hij die van a tot z heeft gelezen bemoeit hij zich niet met de politiek of met de zorgen van de Franse schatkist. Baumgartner daarentegen is moeten beginnen met een aantal mondaine sa menkomsten af te zeggen. Hij is de „chief van le Tout Paris" bekend in alle salons, in de duurste bars en de beste cabarets. Hij ging er altijd trots op alles te weten, wat er in de Parijse Beau Monde gebeurde en er waren weinige avonden, dat men hem thuis kon vinden. Deze altijd uitstekend ge klede man, die bekend staat om de zorg waarmee hij zijn zelfbinders kiest, had als gouverneur van de Banque de France de tijd om een babbeltje te ma ken met Sophia Loren, Mariene Die trich en andere (vrouwelijke) groot heden van het witte doek, waarvan er trouwens vele waren uitgenodigd toen hij ter gelegenheid van het huwelijk van zijn dochter Sylvia de grootste receptie van de Vierde Republiek gaf: vijf duizend gasten dansten er toen in de salons van de Banque de France, op de plaats waar tijdens de revolutie het hoofd van de prinses van Lamballe drie dagen en drie nachten werd ten toon gesteld.... Drie bekende nachtclubs in Etoile hebben nu tevergeefs op hem gewacht. De nieuwe minister van Financiën zat 's nachts gebogen over twee dikke dos siers. Deze en vele anderen moet hij hebben doorgenomen voor hij op 26 januari zijn eerste contact krijgt met de commissie van Financiën uit de volksvertegenwoordiging. Men ver wacht dat deze heren het hem niet ge makkelijk zullen maken. AMBTENAREN WILLEN MEER VERDIENEN Het eerste dossier betreft de salaris eisen der ambtenaren. Ze willen in to taal een miljard NF meer verdienen maar Baumgartner weet evenmin als Pinay uit welk hout hij deze planken zal moeten zagen nu de begroting is vastgesteld met een tekort van 6 mil jard NF. Er komt bij, dat het op de buitenlandse beleggers een slechte in druk zou maken als Baumgartner in dit opzicht toegaf. Ongetwijfeld zou de beurs er scherp op reageren. De tweede kwestie betreft het prijs verloop. Nog voor Pinay zijn politie romans bestelde bleken de prijzen van groente, fruit, zuivelprodukten en vlees zich in stijgende'lijn te bewegen. Enerzijds moet dit op rekening wor den geschreven van de vorst, waardoor de aanvoeren op enkele dagen tot een derde terugliepen. Maar ook psycholo gische factoren spelen een rol. Vele handelaren menen, dat met het ver trek van Pinay ook de prijzenrem wat soepeler is geworden. Enkele prijzen verdubbelden zelfs. Nu heeft Fontanet, de gevolmachtigde secretaris-generaal voor de distributie inmiddels beweerd, dat hij zal blijven en zijn beleid zal voortzetten, maarde Franse klein handelaren twijfelen aan zijn woorden. Het zal tot de eerste taken van Baum gartner horen om weer orde in de prij zen te scheppen. Pinay heeft voor een stabilisatie gezorgd, die wellicht iets te SLAP EN FUTLOOS Gebruik en u bent spoedig weer geheel op krachten In vloeibare- en drageevorm DUTIM N.V. - OEGSTGEEST sterk aan zijn naam was gebonden. In dien Baumgartner deze in gevaar brengt betekent zulks ongetwijfeld een nieuwe, algemene loonronde met ho gere eindprijzen, hetgeen de concur rentiemogelijkheden op de buiten landse markt in gevaar zal brengen of een nieuwe stakingsgolf. De derde moeilijkheid van Baum gartner is de situatie in de landbouw. Overal in Frankrijk trotseren de boe ren de koude en de gladde wegen ten einde te pogen een grotere hap uit de Franse koek te krijgen. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat er in Frankrijk vele duizenden boeren zijn, die on danks al hun inspanning en ondanks hun zestig-urige werkweek slechts de helft verdienen van een Renault-arbei- der. Nu Pinay is vertrokken ligt voor de hand, dat de Onafhankelijken, die een goed deel van hun kiezers steeds recruteerden uit de boerenstand, deze eisen krachtiger zullen steunen. Baumgartner weet wat hij te doen heeft. Tot nu toe heeft hij niet eens de tijd gehad om al de gelukwensen te lezen. Maarenkele brieven heeft hij zorgvuldig opgeborgen omdat de schrijfsters ervan een persoonlijk ant woord verdienen. Het zijn die van Gina Lollobrigida, Sophia Loren, Marlène Dietrich en Line Renaud. EERSTE ALUMINIUMSILO IN WEST-DUITSLAND In Slees wij k-Holstein heeft men de eerste graansilo's van aluminium op gericht. Deze silo's wegen weinig en daarom behoeft men niet veel aandacht te schenken aan de fundering. Derge lijke silo's bestaan uit losse stukken en kunnen ook door niet-vaklui gemak kelijk in elkaar gezet worden. Het is een speciaal soort aluminium dat ook bestand is tegen zoutachtige zeedampen en extra behandeling is niet nodig, al dus de Duitse Landwirtschaftliche Presse. (Advertentie) Prof. Piccard jr. heeft met het diepzee- duikapparaat „Triëste" het diepzeeduik- record gebroken. Het gebeurde in de Ma- rianentrog in de Grote Oceaan. Tijdens de afdaling zijn de hoeveelheid zonlicht, de zichtbaarheid, de temperatuur en de druk gemeten en proeven met geluid genomen. Léger dan anderen zouden wij kunnen zeggen. En dat kan VERSTEEG ook zeg gen van de opruimingsprijzen. Wij zullen er in deze advertentie niet „dieper" op in gaan en u slechts adviseren: kom u over tuigen van de vele opruimingskoopjes bij VERSTEEG. Dan komt u vanzelf weer op de hoogte. „Ik leer breien" is een handig leer boekje voor de jeugd van 8 jaar en ouder, dat in een serie van drie uitge geven wordt door het Internationaal Wol Secretariaat in samenwerking met de Nederlandse breiwolindustrie. Dezer dagen is deel 2 van de persen gekomen, deel 1 is al geruime tijd geleden verschenen, terwijl deel 3 nog op stapel staat. De boekjes zijn geïllustreerd met tal van fraaie kleurenfoto's. De serie werd speciaal samengesteld voor gebruik bij het breionderwijs op de scholen, maar ze zijn ook verkrijgbaar voor particulieren bij het Int. Wol Secretariaat Rokin 9-15 te Amsterdam voor de prijs van 0,50 per deeltje. Deze frisse en kleurige uit gave levert een waardevolle bijdrage tot de actualiteit van de oudste vorm van vrijetijdsbesteding: het breien. Verschijnt als bijlage van het streekblad „De Vallei" onder redactie v. tante Jos Correspondentie te richten aaa tante Jos, per adres: Parallelweg 10 Veenendaal WIE VIEREN HUN VERJAARDAG? III 28 jan. Diny Berends 28 99 Dieneke v. d. Bovenkamp 28 Arie Diepeveen 29 Aartje v. d. Kraats 30 99 Elly Lefers 30 99 Rudie Methorst 30 99 Ina Ploeg, Overberg 31 99 Gert v. Benthem 1 febr. Johan v. d. Bruinhorst 1 99 Teuntje v. Manen, Rhenen 1 99 Ria Turkesteen 2 99 Gé ter Hoeven 2 99 Jan v. d. Haar 3 Annie Lodder 3 99 Gerard Beijer Allemaal hartelijk gefeliciteerd! I. II. III. I. II. III. OPLOSSING RAADSELS Haren, Tholen, Olst, Elburg, Laren, Ede en Boxtel. Een naald en draad. Heb je het buskruid uitgevonden? Een vork of hark. Peer, banaan, aalbes, radijs, meloen. Goud, a. Gouda. NIEUWE RAADSELS Voor ouderen I. Wie vertelt onwaarheid zodra hij stilstaat? II. X - - - - - X X - - - - - X - - - - - X le rij Nederlands muntstuk. 2e Hoofdstad een onzer provin cies. 3e Plaats in Frankrijk. 4e Ander woord voor schoven. 5e Plaats in Utrecht. 6e Voorwerp in de keuken. Op de kruisjeslijn komt de naam van een rivier in India. III. Ik zit in een naaidoos maar haal je een klinker uit mijn lijf dan word ik een vis. Voor jongeren I. Wie kan er liggen en toch gaan, Of lopen en toch blijven staan? II. X - - - X - - X - - - X - - X - - - X - - le rij Dient om bloemen in te zetten. 2e Een boom. 3e Windrichting. 4e Niet vast. 5e Niet lang. 6e Licht metaal. Op de kruisjeslijn komt de naam van een kleur. 1 2 3 4 2 3 4 Vul in deze 16 vakjes in, van links naar rechts en van boven naar be neden: le rij Dient om op te zetten. 2e Meisjesnaam. 3e Een ruikorgaan. 4e Staat in iedere stad of dorp. Bij juiste invulling komen er 2 x a; 1 x b; 3 x e; 2 x i; 3 x k; 1 x 1; 2 x n; 2 x r. BESTE JONGENS EN MEISJES Ook dit jaar hoop ik weer enkele wed strijden te plaatsen in onze jeugdrubriek. De eerste zal waarschijnlijk in februari komen. Er zijn weer mooie prijzen mee te winnen. Let dus maar goed op als deze maand om is. Hebben jullie allemaal flink schaatsen gereden toen er ijs was? En hoe gaat het met het sparen van zilverpapier? Verzamel zoveel mogelijk, ook capsules, je weet wel de doppen die op melkflessen zitten. Hoe harder we sparen, hoe eerder er weer een blinde aan een geleidehond kan worden geholpen, die ze toch zo hard nodig hebben. Dag allemaal. Hartelijke groeten van: Tante Jos Sandertje lust geen kool en geen prei, Geen andijvie en geen peentjes, Ook geen spek of vlees met beentjes En geen vla of rijstebrij. Sandertje lust geen melk en geen ei, Geen bruine bonen en geen rollade, Ook geen haché of karbonade En geen soep of gortebrij. Sandertje lust wèl pijpen drop, En wel koek met veel sucade, Ook wel jam en marmelade En taartjes met een slagroomkop. Sandertje is héél dun en héél wit, Hij kan niet stoeien of slootje springen, Hij wordt véél te moe van al die dingen, Nooit voelt hij zich gezond en fit. Sandertje moet met de bleekneusjes mee, Hij krijgt bruine bonen en groente te eten, Ook worden de bekers melk niet vergeten, Hij speelt aan 't strand en spartelt in zee. Sandertje groeit en wordt sterk als een beer, Rolt van de duinen en bouwt zandkastelen. Roept, als de zuster de rijstpap gaat delen, „Heerlijk die pap, ha, ik lust nog wel meer!" Sandertje keert naar zijn woonplaats weerom, Met bolronde wangen met frisrode kleuren. Nooit zit hij achter z'n bord meer te zeuren, Soms denkt hij dan even: „Wat was ik toch dom!" Niet iedereen is zo gelukkig, steeds ge zond te zijn. Wie eens met een ernstige of langdurige ziekte te kampen heeft ge had, weet hoe moeilijk het dan kan zijn, om er weer „bovenop" te komen. Een belangrijk hulpmiddel voor de genezing is een juiste voeding tijdens en na de ziekte. Welke de juiste is, hangt voor namelijk af van de aard van de ziekte en van de patiënt. Men moet nooit op eigen gelegenheid een speciale voeding voor een zieke kiezen, ook al is het een voeding, die bij een andere patiënt gun stige resultaten heeft gegeven. De per soonlijke gesteldheid van de zieke be paalt immers mede, welk voedsel voor hem gewenst is. Tijdens of na iedere ernstige ziekte moet dus aan de dokter gevraagd worden of de zieke extra voe ding moet gebruiken of een bijzondere voeding en, zo ja, hoe die voeding samen gesteld dient te zijn. Speciale dieetvoorschriften (b.v. zout arm dieet, dieet voor galpatiënten) wor den in dit artikel niet behandeld. Wel vindt u wenken voor het verzorgen van een ziekenvoeding voor hen, die wat ex tra's moeten hebben om „bij te spijkeren" en voor hen. die bedlegerig zijn en de gewone voeding van het gezin door zwak te of gebrek aan eetlust niet kunnen ge bruiken. Een patiënt, die geen speciale ziekenkost behoeft gebruiken, over een goede eetlust beschikt, alles verdraagt en zichzelf kan bedienen, kan men het best gewoon „met de pot mee" laten eten, en wel zo spoedig mogelijk in gezinsverband. HET SAMENSTELLEN VAN DE ZIEKENVOEDING Voor het herstel van krachten en om verloren gegaan lichaamsweefsel weer op te bouwen is een voeding nodig, die rijk is aan lichaams-„bouwstoffen" en „be schermende stoffen": eiwitten, mineralen en vitamines. Laat uit ieder der volgende groepen tenminste één produkt dagelijks in de voeding voorkomen: melk, karnemelk of yoghurt (bij el ke maaltijd) kaas vlees, vis, eieren of peulvruchten groente vruchten. Geef zo mogelijk wat meer van deze produkten dan gewoonlijk. Dring echter geen voedsel op als de zieke weinig eet lust heeft. De porties aardappelen en brood behoeven zeker niet groter te zijn dan anders. Is de eetlust gering, verdeel het voed sel dan over 5 a 6 in plaats van over 3 maaltijden. Geef niet te grote porties tegelijk. Beperk de hoeveelheid suiker goed en gebak tussen de maaltijden in omdat zij de eetlust voor meer waarde vol voedsel benemen. Zorg voor veel variatie in de menu's. Laat de zieke zo mogelijk dezelfde gerech ten gebruiken als de andere gezinsleden en houd de patiënt niet langer op een beperkt dieet dan werkelijk nodig is. Bedenk in de regel de maaltijden zelf en vraag de zieke niet steeds wat hij wil eten. Heeft hij af en toe trek in iets spe ciaals, maak dat dan wel voor hem klaar, liefst voor de volgende maaltijd. De dag erna heeft hij er misschien geen zin meer in. Geef de zieke als regel geen opgewarmd voedsel, maar vers toebereide spijzen van goede kwaliteit. Wees vooral 's zomers zeer voorzichtig met restjes. Moet de voeding van de patiënt licht verteerbaar zijn geef dan: WEL wit brood, beschuit bladgroente, wortelen, witlof, bloemkool, zuurkool, jonge dorerwten en boontjes, rauwe zachte sla zacht fruit: bananen, sinaasappel, manda rijn en grapefruit zonder vellen, goed rijpe pruimen, gestoofd fruit, vruchte- sap gezeefde peulvruchten gekookte aardappelen, aardappelpuree, rijst, macaroni griesmeel, custard- en puddingpoeder, maizena, kindermeel mals vlees: mager rund- en varkensvlees, kalfsvlees magere vis: schelvis, wijting, kabeljauw, schol, tong, snoek(baars) ongeklopte room NIET vers brood, bruin of volkorenbrood, grof roggebrood groene-, boeren-, rode- en savooiekool, spruitjes, prei, uien, rauwe harde groen te, komkommer hard rauw fruit: appel, peer, meloen peulvruchten met schil en al, vette stevi ge erwtensoep gebakken aardappelen, vette massieve stamp o t gort, grutten, grove havermout vet vlees, taaie lappen, sterk gekruide worst vette vis: haring, paling makreel, sardines gebakken gerechten met dikke korst bo terkoek styfgeslagen room, -eiwit (Wordt vervolgd) KIJKERS EN LUISTERAARS Op 1 januari 1960 bedroeg het aantal aangegeven televisietoestellen 584.766 te gen 566.526 op 1 december 1959 en 391.036 op 1 januari 1959. Inmiddels werd op 19 jan. het 600.000ste televisietoestel geregistreerd hetgeen be tekent dat thans van elke vijf huishoudin gen er één beschikt over een tv-ontvan- ger. In de loop van december 1959 steeg het aantal geregistreerde radio-ontvangtoe stellen van 2.600.233 tot 2.605.338 (ultimo 1958: 2.489.642). Op 1 januari 1960 waren er 490.157 aan geslotenen op het draadomroepnet tegen 490.483 op 1 december 1959 en 508.321 op 1 januari 1959. UNIEK TELEVISIESYSTEEM VOOR NIEUW OCEAANSCHIP De nieuwe oceaanstomer van de Orient Line, de 40.000 ton metende Oriana, die vorig jaar november van de helling liep en thans wordt afgewerkt, zal het eerste passagiersschip ter 'wereld zijn met een volledig intern en ontvangend televisie systeem. Passagiers die met de Oriana reizen zullen in de aanleghavens over de gehele wereld de plaatselijke televisie programma's kunnen zien, alsmede films die aan boord over het televisienet wor den uitgezonden en televisieprogramma's die tijdens de oversteek aan boord wor den gepresenteerd. De installatie is ver zorgd door Marconi en is geheel geschikt gemaakt voor de ontvangst van verschil lende systemen zoals die in Groot Brit- tannië, Australië en Europa in gebruik zijn. Door de grenswijziging is de gemeente Veenendaal thans vreemd geclassifeerd voor de heffing van de personele belas ting. Er gelden thans drie klassen in Vee nendaal, n.l. de zesde, zevende en achtste klasse, aangezien Ede, Renswoude, Rhe- nen en Veenendaal er niet dezelfde classi ficaties op na hielden. Indeling in twee klassen vinden b. en w. genoeg en zij stellen voor de bebouwde kom van Veenendaal in te delen in de zesde klasse en het overige gedeelte in de zevende klasse. Vergeleken met de oor spronkelijk voor Veenendaal geldende klasse-indeling (resp.7 en 8) betekent de hernieuwde indeling in feite een verla ging van de personele belasting, doch b. en w. zijn van mening, dat de klasse-in deling althans de laatste jaren te hoog is geweest. De huizen van tegenwoordig brengen verschillende problemen mee, die men dikwijls bij het ontwerpen en de bouw niet voorziet. Om er maar eens twee te noemen: voor de verhuizers en voor de brievenbestellers. De eerste categorie heeft zich via hun organisaties en de tweede categorie door middel van de centrale directie van de PTT tot de gemeentebesturen gericht om in de gemeentelijke bouwverordeningen bepalingen op te nemen, waardoor de werkzaamheden van deze mensen worden vergemakkelijkt. B. en w. van Veenendaal stellen thans de raad voor de Veenendaalse bouwver ordening met deze wensen in overeen stemming te brengen. Het voert te ver om hier deze nieuwe bepalingen in extenso op te nemen. Het is genoeg gezegd, dat bij het indelen van de huizen er rekening mee moet worden gehouden, dat grote stukken huisraad zonder al te veel moeite binnen gebracht kunnen worden en in etagewoningen via deugdelijke hijsinstallaties. Voor de brie venbussen zijn voorts ook speciale eisen voorgesteld. De bevoegdheid tot het verhuren en verpachten van onroerend goed (inbegre pen dus woningen) behoort aan de ge meenteraad. B. en w. stellen thans de raad voor deze bevoegdheid aan hen te gelegeren om de kosten belangrijk te besparen. Ter toe lichting voeren b. en w. het volgende aan: als er thans een gemeentewoning leeg komt moet deze door de raad aan een ander worden verhuurd, waarmee door gaans tijd is gemoeid en dit heeft tot ge volg: huurderving. Dit risico loopt de ge meente thans voor ±180 woningen en binnenkort voor ±225 woningen. Verder worden de opbrengsten van pacht vaak teniet gedaan door hoge kosten voor arbeid en materieel. Deze delegatie zal niet gelden voor eigendommen, die voor de publieke dienst worden gebruikt. Door de grenswijziging moest Veenen daal enkele personeelsleden van de ge meente Ede „overnemen". Hiertoe be hoorde de „beheerder" van de Gelders- Veenendaalse hulpsecretarie, de heer D. J. Hillen, hoofdcommies eerste klas. Deze laatste hebben b. en w. per 1 april 1960 ontslag verleend, omdat niet kon worden voldaan aan de eis van een gelijkwaardi ge betrekking. In Ede stond de heer Hil len rechtstreeks onder de secretaris. B. en w. achten het ongewenst in Vee nendaal een dergelijke functie in het le ven te roepen, omdat daaraan geen en kele behoefte bestaat. De heer Hillen was tevens onbezoldigd ambtenaar van de burgerlijke stand en b. en w. stellen voor hem als zodanig ook eervol ontslag te verlenen. Verschillende raads- en andere comissies moeten worden herbenoemd. Daaronder ook de woonruimtecommissie, die thans als volgt is samengesteld: leden: G. Croes, G. Davelaar, J. v. d. Dikkenberg, A. Har deman en Joh. Slok, eerste plaatsverv. lid: J. van Hardeveld, tweede: mej. H. C. van Leeuwen. Tenslotte is er o.a. een voorstel tot grondverkoop aan de Vijgendam aan de fa. B. van Kooten alhier voor de bouw van een brood- en banketbakkerij. (77) De pijl, die voor de vluchtelingen bestemd was geweest, had Ramar getroffen. In één oog opslag had Aram het gevaar overzien. Reeds storm den enkele wachters het binnenplein op. Wat kon den zij doen? Twee mannen, waarvan een on gewapend en een meisje tegen vijf, zes man? Snel als de weerlicht greep Aram een naar smidshamers en rende de smidse uit. „Hier!" schreeuwde hij tegen Grubalt, terwijl hij de prins een hamer toe wierp en zich direct weer omwendde om de eerste wachter, die hem bereikt had, zo'n tik te geven, dat de man zonder een kik te geven, neerstortte. Tegelijkertijd had ook Grubalt zich in de strijd geworpen. Met een geweldige kracht zwaaide hij zijn wapen en de ene aanvaller na de andere beet in het zand. Doch plotseling hief Aram luisterend het hoofd. In de verte hoorde hij het geluid van naderende hoefslagen en geschreeuw. Dat kon niet anders betekenen dan de terugkeer van Korban en zijn mannen! (Wordt vervolgd) FEUILLETON DOOR HANOL SPOOR (39.) Vera glimlachte een beetje zuur. Ze kon zich indenken, dat men, bij een oppervlakkige beschouwing haar leven zonder zorgen vond. Maar als men één keer plotseling voor het gevaar heeft gestaan, om door een indringster te worden verjaagd en als dan je direc teur, waarvoor je diep in je hart een warme verering voelt, sindsdien zijn evenwicht kwijt schijnt te zijn, kan men gerust van grote zorgen spreken. Als bovendien de lange prettige ge sprekken en de vertrouwelijke toon uitblijven, dan geeft dat alle reden tot piekeren. Ze had door haar jarenlange van haar directeur ter harte te nemen, toegeëigend, om het persoonlijk leven trouwe dienst zich een beetje het recht Het viel niet mee, om zo machteloos toe te zien, hoe hij zijn eigen levens geluk verknoeide. Het kon beslist niet lang meer duren, of ze zou hem dat onder ogen brengen. Ik word waar schijnlijk een bemoeizuchtige oude tante, dacht ze verdrietig. Ik had me niet zo moeten instellen op mijn kan toorbestaan, maar een eigen kennissen kring moeten opbouwen. Maar ze voelde nu eenmaal een hei melijke verering voor haar directeur en hem gelukkig te zien was haar lief ste wens. Ze zou weer heel tevreden iedere dag haar werk doen, als ze op nieuw dagelijks zijn vrolijke groet zou horen en hij haar voor kleine en grote zaken om raad vroeg. Bennickhoff bekeek zonder veel animo de verschillende gerechten op zijn bord. Vera was veel te stil, hij besloot ,lot een regelrechte aanval. „Vera, ik mis de laatste tijd je goede humeur", zei hij op ernstige toon. „Dat is dan wederzijds", snibde Vera kribbig terug. Bennickhoff werd bleek. Een derge lijk antwoord had hij niet verwacht. Maar had ze geen gelijk? Hij piekerde uren en uren, steeds weer in een krin getje rond, altijd maar weer om het feit heen, dat de verstandhouding tus sen hem en Iris niet zuiver was. Hij miste de ingelukkige glans in haar ogen en aangezien zijn geweten niet smet teloos was, durfde hij geen openlijk ge sprek met haar aan. Wanneer hij zijn dubbelhartigheid tegenover Jane zou bekennen, zou ze het hem beslist hoogst kwalijk nemen. Hij herinnerde zich plotseling hoe vertrouwelijk hij vroe ger zijn moeilijkheden met Vera be sprak. Nu durfde hij zich ook tegenover haar niet uitspreken. Hij had nooit ge weten dat het zo lastig was, om ergens in je binnenste een donkere plek te willen verbergen. Tegenover zakelijke dingen stond je toch weer heel anders. Alles naar eigen hand te regelen, met veronachtzaming van menselijke ge voelens, bleek een heel zware opgaaf te zijn. „Je hebt gelijk, Vera", zei hij opeens met warme stem, en Vera keek blij verrast op, omdat ze daarin de klank herkende waarnaar ze al zo'n tijd had verlangd. „Ik maak mij zorgen over mijn vrouw", ging hij verder. „Zij is zo anders, ik kan het niet goed onder woorden brengen, maar ik mis de sprankeling van geluk in haar ogen." „En verwondert u dat?" vroeg Vera. Hij keek haar verbaasd aan. „Na tuurlijk verwondert me dat. Haar vu rige wens, een kind te hebben, is ver vuld. We hebben een heel lief kindje in huis en ze is er dan ook wel heel bezorgd over maar de eigenlijke situatie is eerder erger geworden, dan ver beterd. Nog steeds loopt ze rond, of haar een onvervuld verlangen pijnigt. Als ik naar haar wensen informeer, kijkt ze me verdrietig aan, net alsof ze me steeds iets verwijt. Vera's stem was zacht, maar drin gend, als ze Bennickhoff nogmaals vraagt: „Verwondert u dat?" „Voor de drommel, ja. Vanzelfspre kend wil iedere vrouw liever een kind van eigen vlees en bloed, maar als men nu jarenlang vergeefs wachtHij stokte even en zei dan langzaam: „En als er dan symptomen zijn, die er op wijzen, dat het een vergeefs hopen is, dan gaat men andere wegen zoeken. Ik dacht, dat ze er al enigszins mee verzoend was, om een kind te adopte ren en dat ik aan haar ontstellend hoge eisen, betreffende het kind, bijzonder was tegemoet gekomen." „Toen gebeurde dat met Jane", zei Vera, met de nadruk op iedere letter greep. „En zij maakte daarmee de ge schiedenis rond." „Gebeurde met Jane", stamelde Wal ter. „Zeg Vera, wat weet jij eigenlijk van deze zaak?" „Wat iedere vrouw zou weten, die dit allemaal van dichtbij heeft mee gemaakt." „Ja maarWalter staarde ver bijsterd de zaal in. Daar achtte nie mand zich geremd door het ernstige gesprek dat hun directeur met zijn secretaresse voerde. Het was hun feest en dat de „groten" van de zaak hun problemen mee namen aan tafel, dat moesten zij voor zichzelf weten. Wal ter keek in de lachende gezichten zonder ze eigenlijk te zien. Waar bleef nu zijn zekerheid, dat hij dit zaakje zo mooi voor elkaar had? Waar schuilde de fout? Op welk moment had hij ge faald, dat Vera hem dit zo duidelijk onder de ogen durfde te brengen? Hij keek van terzijde naar haar koel en vastberaden gezicht. Het was gelukkig dat hij op haar discretie kon vertrou wen. Ze was voor hem al vaker als een rots in de branding geweest. Nog nooit had dit echter zo dicht bij zijn persoon lijk leven gestaan. Zou ze, nu alles zo geslaagd leek, zijn plan willen beder ven? Hij geloofde van niet, al was aan de uitdrukking op haar gezicht te zien, dat ze nog niet was uitgesproken. „Wat is je conclusie, Vera?" vroeg hij gespannen. „Dat u hard op weg bent, om uw vrouw ongelukkig te maken", zei Vera. „En ik ken u te goed, om niet te weten, dat u daarmee ook uw eigen leven ver woest." Haar vork en mes dwaalden doelloos over haar bord. Voor haar had het diner alle aantrekkelijkheid verloren. Al kon ze zich inwendig verheugen, dat het tussen hen tot een uitspraak was gekomen, de wetenschap dat ze hem daarvoor eerst met harde woor den moest toespreken, deed haar wen sen ver van deze plaats te zijn, des noods in de intimiteit van haar eigen kantoortje. Dit was toch geen gelegen heid om dergelijke dingen te behan delen. Ze durfde niet eens te kijken of ze pijn of boosheid in zijn ogen zou lezen. Walter had een ogenblik perplex voor zich uitgekeken. „Je bent gek", zei hij daarna ruw. „Hoe kan ik nu mijn vrouw ongelukkig maken? Ik heb juist alles gedaan, om aan haar liefste en bijna onmogelijke wens te voldoen." „Dus", zei Vera een weinig sarcas tisch. „U wilt beweren, dat Jane met voorbedachte rade dat kind kreeg, ge woon op bestelling, om daarna aan uw vrouw over te dragen?" „Nee, natuurlijk niet", Walter zucht te. Zelfs de meest verstandige vrou wen konden soms toch onlogisch den ken. „Toen ik eenmaal wist", legde hij uit, „dat Jane een kind verwachtte, ging ik alles goed na en kwam ik tot de slotsom, dat dit het kind kon wor den, dat ik aan Iris zou geven. Het werd voor mij een spel op leven en dood, omdat de gezondheid van Iris zo wankel was en ik dit als haar redding beschouwde. Jane is nog jong, dacht ik. Er komen nog wel meer kinde renHoewelhaar man heeft met haar gebroken en dat heeft beslist nooit in mijn bedoeling gelegen." (Wordt vervolgd)

De Vallei | 1960 | | pagina 5