Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Langdurige besprekingen over Grond niet verkocht voor f 15,- per meter NOG MINDER WONINGEN DIT JAAR? WAAR IS DE VALLEI-RIKS? Kankerbestrijding vergt jaarlijks 2 miljoen Binnenkort diepvrieskluis in Veenendaal? De bewoners van de Schras te Ederveen protesteren over hoge baatbelasting Fraaie uitvoering van „Die Schöpfung" door de CXhV* Wist L... ACHTERBERG ELST 34e jaargang VRIJDAG 29 JANUARI 1960 Nr. 8 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Uit de raad van Veenendaal: VLEESOORLOG OP KOMST? Onderhandelingen Agenda moderne DAMÏS- Groepsbelang? Risico Alle gezindten Zondag 31 januari a.s. hoopt onze geliefde Kroonprinses Beatrix haar 22ste verjaardag te vieren. Dit keer niet gevonden 2 AR 252707 Weinig belangstelling voor propaganda-avond De sleutel ontbreekt nog Deelname voor iedereen 64 cellen Gemeentelijk rusthuis COLLECTE RAMPENFONDS Dient Chr. sportvereniging opnieuw verzoek in? Open slaapkamerraam: UITNODIGING VOOR DIEVEN Baas boven baas Ederveen Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Eedactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kuiu:en ook worden opgegeven bQ de agentschappen van „De Vallei" In de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 10 cent GR0NDVERK00P HERV. RUSTHUIS Het viel de meerderheid van de Veenendaalse gemeenteraad woensdagavond niet gemakkelijk te besluiten op het pre-advies van burgemeester en wethouders, betreffende grondverkoop voor de bouw van een Ned. Herv. rusthuis. De centrale kerkeraad en het rusthuisbestuur had den de benodigde grond, gelegen aan de Kerke- wijk, ongeveer tegenover de Stationssingel, ge vraagd voor 15,per meter en b. en w. vonden het niet verantwoord om voor deze lage prijs te verkopen. Hierdoor zou de gemeente, volgens b. en w. een verlies lijden van bijna een ton, temeer daar men toch al van plan was om t.z.t. de raad een voorstel te doen om rente en aflossing van de geldlening, die de kerkeraad voor de bouw moest aangaan, te garanderen. Een subsidie daarnaast van 95.000,in stich- tingskosten voerde naar de mening van b. en w. tè ver. De grond moest minstens de kostprijs opbrengen van 25,per meter en dit be drag was al zeker niet aan de hoge kant ge schat. Hoewel er thans nog geen sprake van is, dreigt hier toch wel een vleesoorlog. In verband met de lage prijzen van de varkens joegen enkele slagers ook hun prijzen belangrijk naar beneden. Enige tijd kwam hierop geen antwoord van hun collega's, maar dezen hebben thans hun koppen bij elkaar gestoken en bin nen enkele dagen kan men van een twin tigtal slagers in Veenendaal nóg lagere prijzen verwachten De CH-fractie toonde zich, bij monde van de heer M. Bastmeijer, verwonderd en teleurgesteld over het advies van b. en w. Verwonderd, omdat het niet helemaal juist was. Reeds in het begin van 1959 waren er besprekingen ge weest en toen was men er van uitge gaan, dat het nieuwe rusthuis zou wor den gebouwd daar waar het thans ook staat. Alles was zo ongeveer klaar voor aanbesteding toen b. en w. met k'erke- raad en bestuur wilden praten over een andere plaats, n.l. waar aanvankelijk het nieuwe raadhuis was geprojecteerd. Het langdurige onderhoud dat volgde draaide op een ruiling uit: het rusthuis 9500 meter grond tegenover de Sta tionssingel en de gemeente het oude rusthuis met ruim 6000 meter grond en 75.000,toebetalen. Dat was volgens de heer Bastmeijer een ander geluid dan het pre-advies van b. en w., waarin stond, dat over de financiële consequenties van deze ruiling geen overeenstemming kon wor den bereikt. Er was wel overeenstem ming bereikt, maar b. en w. trokken zich terug onder het motto, dat de raad dit nooit zou accepteren. Dit terugtrekken van b. en w. nu er kende burgemeester Bakker ruiterlijk. Een moment na die verwarrende be spreking, aldus de burgemeester, heb ben wij gezegd: akkoord, maar later zeiden b. en w. tegen elkaar: stapelgek zijn we geweest. De verantwoordelijk heid van een dergelijke zaak als deze ruiling kunnen wij nooit tegenover de raad en Veenendaal aandurven. Goed, dan kan men zeggen: kooplieden van niks, maar het is toch altijd beter om te erkennen: we hebben het verkeerd gedaan dan té lichtvaardig omspringen met de financiën van de gemeente. Na die „mislukte" ruiling waren de onderhandelingen weer voortgezet en de grond aangeboden voor 25,per meter. Dit kon volgens de heer Bast meijer onmogelijk aanvaard worden, temeer daar het de kerkeraad al meer gekost had: ruim een ton subsidiever- lies van het rijk, het maken van nieu we tekeningen enz. De verpleegprijs stijgt daarom niet met maar 40 cent per week, zoals b. en w. het, aldus de heer Bastmeijer, deden voorkomen, maar met veel meer. Het rusthuis is bovendien voor bejaarden van alle ge zindten. De CH-fractie deed een ander voor stel: verkopen voor 15,per meter. En als dit voorstel wordt aanvaard, besloot de heer Bastmeijer, dan is dit voor de „stichting rusthuis" toch al een belangrijke achteruitgang bij de aan vankelijk bereikte overeenkomst. Op dat moment waren er dus twee voorstellen: 1. niet, 2. wèl verkopen voor 15,per meter. En de raad ging bij de beraadslagingen niet over één nacht ijs en verschillende leden pro beerden èn b. en w. én de CH-fractie te bewegen om de beide voorstellen weer in te trekken en de onderhande lingen met de kerkeraad weer te her openen. Er waren ook andere gezichtspunten. Van de heer G. J. van Deelen (SGP) bijvoorbeeld. Deze kwam via deze zaak op de plaats voor het nieuwe raadhuis. Het bleek hem, dat nu toch wel de de finitieve plaats voor het raadhuis was bepaald. Niet tegenover de Stations singel, maar aan het Omleidingskanaal achter het postkantoor. En dat terwijl de raad nog steeds in het onzekere ver keerde. B. en w. hadden volgens spre ker verzuimd dit aan de raad voor te leggen. Jaren is er gezegd: het raad huis komt aan de Kerkewijk tegenover de Stationssingel. En dit, aldus de heer Van Deelen, blijft mijn plaats. VEENENDAAL Vrijdag 29 januari: Voorlichtingsavond comm. houdelijke voorlichting in La Montagne. Forumavond C.J.B.T.B. in hotel De Korenbeurs. Zaterdag 30 januari: Uitvoering toneelgezelschap NAO in gebouw Eltheto. Aanvang half acht. Luxor Theater: Heden t.e.m. zondag „Alexander de Grote, 14 jaar; maandag t.e.m. woensdag „Modern Times", alle leeftijden; donderdag „Op leven en dood", 18 jaar. ELST Zaterdag 30 januari: Muziekuitvoering „Crescendo" in café Sportlust. voor betere uurwerken HQ0FD5TR 91 VEENENDAAL Ook mevr. H. Buddingh-de Vries Lentsch (VVD) vond het onjuist, dat men in onderhandeling was over ver koop van grond, die aanvankelijk be stemd was voor het raadhuis. Verder stelde zij zich voor, dat bepaalde raads leden, nu ook de bouw en de plaats van een nieuw rusthuis in het geding waren, geen objectief inzicht meer hadden be treffende de plaats voor het gemeente huis. Hier ging het groepsbelang (het rusthuis, red.) voor. Zo ook zag zij het rusthuis. Men kon nu volgens mevr. Buddingh wel zeggen, dat iedereen, ongeacht kerk of godsdienst, hierin een plaatsje kan vinden, maar „het hemd is toch nader dan de rok". Mevr. Bud dingh gaf de voorkeur aan een alge meen rusthuis. De heer S. Kroesbergen (AR) aan een interkerkelijk, in plaats van een her vormd. Hier had volgens hem nu een taak gelegen voor het predikanten convent. Niettemin vond spreker het hervormde rusthuis ook van zeer veel belang en hij vond het jammer dat b. en w. met dit pre-advies gekomen wa ren. Liever nam hij de zaak terug om nog eens te praten. Het heeft toch al zo vreselijk lang geduurd. Vreemd vond de heer Kroesbergen het wel, dat hier een adspirant-koper zelf de grondprijs vaststelt. De gemeente, aldus de burgemeester, wordt hier voorgesteld als onwelwil lend tegenover de kerkeraad. Dat ter wijl b. en w. eenparig hebben besloten om de garantie van de geldlening voor te stellen. En daar moet men ook niet te licht over denken. Hierdoor kan men voor een belangrijk lagere rente lenen. Verder zat er toch voor de heer Bast meijer weinig risico in zo'n garantie, hoewel het natuurlijk op prijs wordt gesteld. Misschien weinig risico, aldus de voorzitter, het kan ook anders lopen. Het kan de gemeente ook geld kosten. Het ging naar de mening van de voorzitter ook de perken te buiten, dat men lelijke woorden moet aanhoren omdat men op iets terugkomt waarvan men het risico niet durft te dragen. Het verlies van de bouwpremie (van 108.000,was ook niet de schuld van b. en w. Deze had men rustig kunnen aanvragen, maar misschien heeft men dit niet geweten. Over de plaats van het raadhuis deelde burgemeester Bakker het vol gende mee. Tijdens de bijeenkomst van de raad met de stedebouwkundige ir. Van Embden, had de voorzitter sterk de indruk gekregen, dat de raad met de nieuwe plaats akkoord ging, al was er dan geen besluit gevallen. Daarop zijn de onderhandelingen over het rust huis voortgezet. Principieel noemde wethouder C. N. van Kuijk (AR) het onjuist om subsidie te verlenen (wat dan de grondprijs van 15,zou inhouden), terwijl er nog geen steen in de grond zit en uitslui tend om een gunstige exploitatie te be werkstelligen. Later, als er eventueel een tekort op de exploitatie is, wordt dat anders. Maar daar is thans nog niets van bekend. Er kunnen mensen in het rusthuis komen die zeer goed kunnen betalen. Die zouden dan pro fiteren van de gemeenschap door mid del van een gemeentelijk subsidie. Vijfentwintig gulden per meter acht te de wethouder zelfs nog een lage prijs. Er zitten gronden in, die voor een hogere prijs zijn aangekocht. De heer Jac. Slok (AR) probeerde het over de boeg van een compromis. De gehele raad ziet het nut van het rust huis in, zei hij en we moeten nu kie zen: wel of geen rusthuis. De kerke raad heeft al een compromis gezocht en de schade hiervan komt tot uiting in die 15,per meter. Wij van onze kant moeten nu ook iets doen, aldus de heer Slok. Er was overeenstemming volgens de heer P. G. van Ojik (CH) en b. en w. hebben zich teruggetrokken. In het particuliere zakenleven zegt men dan: daar kunnen we geen zaken meer mee doen. De houding van b. en w. begreep spreker niet. Verder geloofde spreker dat men te gen was omdat men van mening was dat het hier geen algemeen, maar een groepsbelang betreft. Erg jammer vond de heer F. P. Stal (KVP) die misverstanden. Het is nuttig en noodzakelijk dat er een nieuw rust huis komt. Spreker gaf ook de voor keur aan een christelijk rusthuis en niet een specifiek hervormd. Van de leuze: „Het is voor iedereen, ongeacht kerk of geloof", dacht spreker, dat in de praktijk niet veel terecht kwam. Toch drong spreker erop aan te pro beren alsnog tot overeenstemming te komen. Uit de praktijk is gebleken, aldus de heer G. v. d. Haar (CH), dat het be stuur van het hevormd rusthuis men sen van alle gezindten herbergt, zelfs onkerkelijken. Diens fractiegenoot de heer J. Schol ten zei, dat b. en w. ook wel eens erg kwaad zijn geweest als iemand zich bij (foto Max Koot) De Vallei-riks, die vorige week uitgegeven is by Manufacturenhan- del W. Berkhof, Hoofdweg 72 te Ederveen, is niet gevonden. De waarde vermeerdert hierdoor weer met 2,50 zodat de riks die deze week in het verspreidingsgebied van ons blad wordt uitgegeven en het rode nummer draagt, ZEVEN GULDEN VIJFTIG waard is. Bij inlevering op ons bu reau vóór a.s. donderdagmiddag 12 uur, wordt de premie a contant uitbetaald. MET DE N.C.R(eis)V. DOOR EUROPA De Ned. Chr. Reisver. zal op vrijdag 5 februari a.s. in 't Trefpunt een kleuren film vertonen, onder het motto: „Met de N.C.R.V. door toeristische gebieden in Europa". Enkele grepen uit deze film: Mont Blanc, Engadindal, Bernina, Como- meer en het schilderachtige Normandië. Het feit dat er voor de woensdagavond in 't O.C.B.-geb. gehouden propaganda- avond van de afdeling Veenendaal van het Kon. Wilhelmina Fonds, zo weinig belangstelling bestond, schreef Dr. Engel, die een kort openingswoord hield, toe aan de vergaderingsmoeheid van de mensen. „Er is ongetwijfeld niemand die geen belang stelt in de strijd tegen de kanker, maar dit uit zich helaas niet in een druk vergaderingsbezoek", zo zei hij. „Ik hoop echter dat de weinigen die aanwezig zijn, over het gehoorde en geziene verder zullen praten, zodat er een soort sneeuwbalactie ontstaat." Overigens was het bezoeken van deze avond de moeite ten volle waard. Het ontstaan en het bestrijden van de zo gevreesde volksziekte werd duidelijk en aan de hand van een film uiteen gezet. De voorzitter van de afdeling Vee nendaal, dr. C. P. Engel, hield vooraf een korte samenvatting over de wijze waarop kanker bestreden moet worden. Hierbij constateerde de voorzitter dat kanker de laatste tijd toenam. Het ver schijnsel doet zich ook voor dat bij landbouwers kankerverschijnselen op gaan treden, waar de aanraking met chemische produkten vermoedelijk de oorzaak van is. „We weten nog niet precies waar de sleutel zit om deze ziekte te bestrijden. We hebben de strijd wel aangebonden en hebben ook al goede vorderingen gemaakt, maar om de overwinning te Ter navolging van meerdere plaatsen (o.a. Achterberg) wil de Commissie voor Huishoudelijke Voorlichting „Zuidoost- Utrecht", een onderafdeling van Streekbe- iangen Zuidoost-Utrecht, ook in Veenen daal een diepvrieskluis vestigen. Plannen daartoe zijn reeds in een vergevorderd stadium. Binnenkort zal de commissie een onderzoek instellen naar het aantal be langhebbenden. Zodra er voldoende deel name is, zal bepaald worden waar de kluis gebouwd wordt. Hierbij houdt men uiteraard rekening met het feit, de diep vrieskluis daar te bouwen, waar de mees te belanghebbende wonen. Als mogelijke vestigingsplaats is de Pa rallelweg of Brinkersteeg genoemd. Hier omtrent staat echter nog niets vast. De bouwkosten van een dergelijk object worden geraamd op ongeveer 30.000,—. De bedoeling is dat geïnteresseerden een aandeel kopen met een nominale waarde van 500,waarop een storting van 50,vereist is. Het resterende ka pitaal wordt bij een bank geleend. De diepvrieskluis zou 64 cellen moeten bevatten, terwijl elke cel een inhoud heeft van 200 liter. Hoogstwaarschijnlijk wordt het een duplicaat van die in Achterberg. Om aan een redelijke exploitatie te ko men is de huur vastgesteld op 60,per jaar. Omdat de kluis geen winstobject is bestaat de mogelijkheid dat, zodra de le ning afgelost is, de celhuur lager wordt. Op heden onderzoekt men, wie bij de diepvrieskluis belang hebben. Dit zullen waarschijnlijk merendeel agrariërs zijn die thuis slachten. Het wecken en inblik ken van het geslachte zou dan tot het verleden behoren. Iedere huurder krijgt een sleutel van zijn of haar cel en kan zich op elk ge wenst ogenblik toegang verschaffen tot de kluis. Behalve voor het bewaren van vlees is een grondverkoop terugtrok, zoals nu b. en w. zelf hebben gedaan. De PvdA was volgens haar fractie leider, de heer T. Verkuijl, de mening toegedaan dat er een goed geoutilleerd rusthuis in Veenendaal moet komen, maar dan van een algemeen karakter. Als de centrale kerkeraad dergelijke eisen stelt is het dan niet beter om als gemeente een rusthuis te bouwen? Zo duurden de beraadslagingen voort. Hierbij bleek, dat in Geref. en Chr. Geref. kringen plannen bestaan om in samenwerking met Patrimoniums Bouwvereniging ook tot de bouw van een rusthuis te komen. Dat veranderde evenwel niets aan de standpunten van de raadsleden. PvdA en VVD bleven voor een neu traal rusthuis en de prot.-christelijken met de KVP voor een christelijk, met uitzondering van de CH (behalve wet houder De Ruiter en de heer Slok (AR), die aandrong op grondverkoop voor 15,per meter voor een herv. rust huis met een algemeen karakter. Wèl werd van alle kanten getracht de CH zijn voorstel en b. en w. hun pre-advies te laten intrekken. Men was bang, dat anders de zaak wel eens voorgoed van de baan zou kunnen zijn. Wethouder Van Kuijk was bereid iets in deze te doen. Neem het pre advies van b. en w. aan, adviseerde (Zie verder pagina 4) De bewoners van de Schras te Ederveen klagen over de zeer hoge aanslagen, hun vandaag toegezonden, als gevolg van de vernieuwing van deze straat. De Schras werd vorig jaar geasfalteerd en een sloot werd gedempt. De aanblik van deze straat is inderdaad fleuriger dan in haar oude toestand. Nu komen echter de naweeën zoals enkele Schrashewoners ons meedeelden. Toen de gemeente deze weg verbeterde waren de kosten en de belastingaanslag niet be kend aan deze huiseigenaren. Het is namelijk zo dat alleen de bezit ters van een eigen huisje per strekkende m2 aan de weg worden aangeslagen voor 7,09. Voor sommige mensen, die hun tuin aan de wegzijde hebben wordt dit een abnor maal hoog bedrag. Enkele Ederveners zullen zelfs 6 a 7 mille moeten opbrengen gedurende een tijdvak van twintig jaar. De bewoners van de Schras hebben hierover meermale vergaderd en hebben gezamenlijk geprotesteerd bij de betrok ken instantie, de gemeente Ede. Immers, zij brengen te berde dat ook derden profi teren van de prachtige weg. Dat het auto verkeer is verdubbeld omdat verschil lenden hun weg naar Renswoude nu ne men over de Schras. Deze personen, die Zelden zal het na afloop van een concert zo duidelijk zijn dat men volop heeft genoten, als dit dinsdagavond het geval was toen het oratorium „Die Schöpfung" van Joseph Haydn door de Christelijke Oratorium Vereniging ten gehore werd gebracht. Het moet voor de uitvoerenden een grote voldoening zijn geweest, te merken dat de vreugde die zij beleefden in de uitvoering ten volle op het publiek werd overgedragen. Solisten, koor en orkest hebben tot dit succes bijgedragen, maar de uitvoering bereikte haar hoogtepunt in het liefdesduet van Adam en Eva, subliem gezongen door de sopraan Annette de la Bije en de bas David Hollestelle. Het was een prestatie van koor en orkest dat daarna dit hoog niveau gehandhaafd bleef in het slotkoor: „Singt dem Herren alle Stimmen!" Het oratorium „Die Schöpfung" is één van Haydns vele meesterwerken. De blijmoedigheid, kenmerkend voor al zijn werken, komt ook hier sterk naar voren als hij solisten en koor de grootheid van Gods schepping laat be zingen. Het koor onder leiding van haar diri gent Gijsbert van Zanten, kwam tot goede prestaties. Klonk het koor eerst nog wat onzeker, ook het orkest had hier in het begin onder te lijden, gaan deweg kreeg men echter meer zelfver trouwen en won de koorklank aan glans en de uitvoering aan samenhang. Helaas kwamen de koorpassages niet steeds volledig tot hun recht. Enerzijds was het volume van tenoren en bassen niet groot, anderzijds was het orkest dikwijls te sterk. Vooral de polyphone gedeelten hadden hieronder te lijden; inzetten van bassen en tenoren ver dronken soms geheel in het orkest. De homophone passages gaven ech ter zeer veel te genieten; opvallend was dat de koorklank in vergelijking met vorig jaar beslist veel beschaafder geworden is. Dit is een belangrijk winstpunt. Ook de begeleiding van de solisten gebeurde niet altijd met de nodige bescheidenheid. Een uitzonde- (Zie verder pagina 4) BENOEMING BIJ HET ONDERWIJS Tot onderwijzer aan de Kon. Juliana- school (afd. l.o.) alhier (hoofd dr. J. G. Thoomes) is per 1 mei a.s. benoemd onze plaatsgenoot de heer J. A. E. de Kleuver, thans werkzaam aan de Prinses Marijke- school te Kesteren. profiteren van een glad en mooi wegdek behoeven niets te betalen, alles komt ten laste van de aanwonenden. Nogmaals verzekerden ons velen, dat zij liever de weg in de oude toestand hadden gelaten, hoe penibel die ook was, dan nu op deze zeer hoge lasten te zitten. Zij waren echter onwetend van het be drag der wegbelasting. Desgevraagd werd ons meegedeeld, dat de hoge belasting in de gemeente Ede voortkomt uit het feit, dat het wegen net van deze gemeente zo uitgebreid is. Is Ede niet de derde plaats in ons vader land wat uitgestrektheid betreft. Deze omstandigheid en het feit dat Ede ook in b.v. Hoenderlo en Otterlo op tientallen kilometers van Ederveen wegen heeft te verzorgen komt nu ten laste van de be woners van de Schras te Ederveen. Overigens zijn de tarieven nu eenmaal vastgesteld en zullen de klagende Schras hewoners waarschijnlijk roependen in de woestijn zijn, ofschoon er wellicht mensen zijn, die het hoge bedrag zeer moeilijk kunnen opbrengen en dan in grote moei lijkheden geraken. Het is te hopen dat deze zware en onge wilde financiële lasten van een groep mensen uit Ederveen wat worden verlicht. de kluis ook geschikt voor andere levens middelen, zoals groenten. Wanneer bijvoorbeeld blijkt dat de meeste belanghebbenden in Veenendaal- Zuid zouden wonen, dan zou de bouw in dit deel van Veenendaal plaats moeten vinden. Er zijn zelfs plannen, om, wan neer één kluis niet aan de behoefte vol doet, meerdere diepvrieskluizen in de gemeente te bouwen. Speciaal voor de slachtoffers van de watersnood in het gebied Tuindorp-Oost- zaan, zal morgen, zaterdag 30 januari, ook in Veenendaal een collecte gehouden worden, uitgaande van het Nationaal Rampenfonds. De collectanten zijn gerecruteerd uit de plaatselijke verenigingen E.H.B.O. en Roode Kruis. Zoals bekend heeft de onlangs opge richte christelijke sportver. D.E.O.S. een schriftelijk verzoek ingediend by het ge meentebestuur van Veenendaal om in aanmerking te komen voor het gebruik van sportterreinen en een sportzaal. Per brief hebben burgemeester en wethouders hierop het volgende antwoord gegeven: „Naar aanleiding van uw verzoek d.d. 1 december 1959, dat wij eerst op 5 fe bruari 1960 ontvingen, delen wij u me de, dat wij thans niet over een sport terrein noch over een sportzaal be schikken, zodat het niet mogelijk is u deze te verhuren. Gezien de precaire financiële toe stand van de gemeente is er thans geen enkele kans op toestemming tot de aanleg van een sportterrein gf de bouw van een sportzaal. Indien in de toekomst de mogelijk heid zich wel zou voordoen, zijn wij zeker bereid met uw wensen rekening te houden. B. en w. van Veenendaal" Bij monde van de secretaris van het D.E.O.S.-bestuur de heer D. Mollema, vernamen wij, dat op de a.s. dinsdag avond te houden vergadering zeer waar schijnlijk opnieuw een verzoek opgesteld zal worden. De bedoeling is een en ander in de eerstvolgende raadsvergadering ter sprake te brengen. Tegen de verwachting in van het bestuur, is deze zaak tijdens de j.l. woensdagavond gehouden raads vergadering niet ter tafel gekomen. By de heer v. B., veehouder aan de Cuneraweg te Achterberg, is gisteren in de avonduren een inbraak gepleegd. De dieven verschaften zich toegang door een slaapkamerraam, dat al iets los stond en zonder meer verder opgeschoven kou worden. Toen de bewoners omstreeks 10 uur thuiskwamen, ontdekten zij in de woning een ware ravage. Kasten en laden waren overhoop gehaald. De buit bestond uit sieraden, w.o. gouden munten, ter waar de van ongeveer tweehonderd gulden. Met behulp van een speurhond stelde de politie een onderzoek in. Te oordelen naar de gevonden voetsporen zijn het vermoedelijk twee personen geweest. Dit is de Schras te Ederveen, waarvan de bewoners tegen de hoge baatbelasting protesteren. behalen zal er nog zeer veel werk ver zet moeten worden." Vervolgens somde dr. Engel de diverse bestrijdingsmid delen op, waarover men tot op heden de beschikking heeft. Hierna werd een film vertoond, waar in op aanschouwelijke wijze de kanker bestrijding werd uitgebeeld. Velen zal het insigne van de doorstoken krab bekend zijn: deze krab nu is het sym bool van de sluipende ziekte, daar de krab één der ergste vijanden van de dijken is. ONDERHOUD MUIZEN Vervolgens werd het woord gevoerd door de propagandist van het Kon. Wilhelmina Fonds, de heer Veenbrink. Deze gaf in het kort een overzicht van het doel en de historie van het K.W.F. In dit verband deelde hij mee dat de kankerbestrijding jaarlijks twee miljoen gulden vergt, welk bedrag door middel van collectes en acties bij eengebracht wordt. Om een klein voorbeeld te noemen van de enorme bedragen die hiermee gemoeid zijn, was het onderhoud van de muizen waarmee op de laboratoria proeven worden genomen. Het onder houd van deze diertjes komt neer op ƒ30.000, per jaar. Tot slot werd een prachtige kleuren film vertoond over de talrijke Engelse kastelen. Enkele dagen geleden kreeg een inwoner van Rhenen een brief van een kennis uit het naburige Vee nendaal, dat per 1 januari 1960 zijn grondgebied aanmerkelijk zag uit breiden tengevolge van de einde lijk tot stand gekomen grenswijzi ging. De kennis was hierover ken nelijk erg verheugd en zette ach terop de enveloppe als plaats van afzending: „Groot-Veenendaal". De inwoner van Rhenen, trots op zijn sinds 1347 in het bezit van stadsrechten zijnde plaats, ver meldde op de adreszijde van het antwoord onder de naam van zijn kennis: Groot-Veenendaal bij Rhe- ELSTENAAR BEHAALDE PRIJZEN IN HILVERSUM Onze plaatsgenoot de heer M. Onink behaalde een dezer dagen met zijn ka narievogels in Hilversum enkele mooie successen. Op de onderlinge en gewestelijke ten toonstelling van de Gooise vogelclub „Door eendracht verenigd" te Hilversum behaalde hij met zijn oranje-rood-schim- mel kanarie een ereprijs, met een totaal van 89 punten, waardoor de heer Onink in het bezit kwam van een prachtige beker. Ook een or. isabel kanarie en een rood- agaat-schimmel behaalden een ereprijs, resp. met 88+ en 88punten. MUZIEK- EN TONEELUITVOERING Op 30 januari a.s. zal de Elsterse mu ziekvereniging Crescendo haar jaarlijkse muziekuitvoering geven in de zaal van café Sportlust. Na de opening zal de muziekvereniging Crescendo enkele populaire marsen ten gehore brengen onder leiding van de diri gent de heer Van Dijk uit Driebergen. Hierna zal de Leersumse harmonie met hun toneelgroep op de planken verschij nen en het toneelstuk „Balet op de boer derij" voor het voetlicht brengen. ZANGVERENIGING HEEFT NOG NIEUWE LEDEN NODIG Namens de muziekvereniging „Irene" worden pogingen gedaan een dameszang koor op te richten. Verschillende dames gaven zich reeds op, maar om tot een redelijk koor te komen met b.v. 30 leden zullen nog enkele dames nodig zijn. Men kan zich daarom nog steeds opgeven bij het bestuur van Irene en dan liefst op donderdag 4 februari tussen 7.30 en 9 uur 's avonds in de oude herv. school aan de Hoofdweg. dat op diverse plaatsen in onze ge meente de riolering dichtgeslibd is met zand en ander vuil? dat een Duitse firma momenteel be zig is deze verstopte gedeelten door te trekken? dat men hiervoor, een speciaal voor dit doel vervaardigd apparaat nodig heeft? dat dit, voor zover bekend, in Ne derland niet aanwezig is? dat het vuil, dat met het doortrek ken aan de oppervlakte komt, ook on middellijk opgezogen wordt? dat men in Veenendaal ongeveer een maand werk heeft? dat er in Veenendaal een Bisschop Davidslaan is? dat deze laan een zijstraat is van de Buurtlaan-W.? dat de Coniferenlaan wellicht nog minder bekend is, omdat hieraan geen woonhuizen staan? dat deze laan een zijstraat is van de Boslaan? Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Wonlngbeheer Taxaties beëdigd als makelaar cn taxateur Veenendaal - Kan aal weg 2 - Tel. 2918

De Vallei | 1960 | | pagina 1