T I P PAUK N.V. DRV CLEANING EXPRESS verlichtings^ 0.90 1.00 1.50 SYSTEEM „SOLVENT BAD" 0.65 2.75 KERKDIENSTEN Woucm SKF neemt zaterdag deel aan de GUKB Micro-korfbalkampioenschappen J Pluimveetuberculose bedreigt mens en dier RHENEN WITTE KRUIS AMERONGEN RENSWOUDE Burgerlijke stand ameó, R, VAN EDEN «AA*5T0tt VP* Protest WHC afgewezen SPORTPROGNOSE Veenendaal voetbalt in Huissen tegen RKHW VZC Schuttersfestijn tegen „De Vest": 11-1 J „DE WELK"^es&st óóA UW DROGIST VOORJAAR ANT. DE RUITER VOOR DE BOER Hoe besmetting uitbannen Snuif en wrijf Volksuniversiteit Veenendaal: „Het leven op aarde'" DINSDAGKOOPJES Plastic bussen Afdruiprekken Schilmesjes 2.39 2.98 0.35 Officiële bekendmaking V. I. O, S. hield geslaagde jaarvergadering Op negende plaats van de vierenveertig verenigingen Bestuursverkiezing Kapitaal op vuilnisbelt? DE £Ckte PIJNSTILLER EDERVEEN Tegelmaniak was ook in Renswoude Fraaie uitvoering van „Die Schöpfung" Ingekomen en vertrokken BELANGRIJK Zondagsdienst doktoren A. de Kievid REPARATIES KUNSTGEBITTEN De nieuwe CHEVROLET 1960 Een automobiel van topklasse Veenendaals Automobielbedrijf n.v. Adverteren doet verkopen VEENENDAAL PRINS BERNHARDLAAN 156 Van de week hebbe we et een dag zon der de greune busse motte doen. Niet dat wij dur zooveul van gemarkt hebbe, want ons soort minse is zoon bietjie uitgereeze. We hebbe aleevel niet zooveul gereeze van ons leeve, mar vandaag den dag komt et nog zelde veur, dat ik en Driek van bus of trein gebruik maake. We hebbe nog een femielielid buite zit- te en die is iedere verjaardag an de beurt en daarboove dan nog de vekansies, waar ik jelui altijd trouw van op de hogte houw. Mar verders veur de rest hebbe wij an 't Veen en hoogstes een klein toer- tie op de fiets deur de konterije genogt. Veur de minse die gereegeld van de busse gebruik maake wat et anderst las tig een afgeloope maandag. Alleenig mar rooie busse, mar die gonge niet allemaal de goeie richting uit veur een hoop minse. Der zelle minse zijn die kwaad gewist zijn. Dat ken ik me veurstellen. Andere hebbe misschien bij dur eige gedocht: nou dan mar niet werke vandaag. Mar ik hoop toch dat ze allemaal een bietjie begrip veur die sjefeurs van die busse gehad hebbe. De sjefeurs, die staakte. Nou motte jelui me goed volge, want ik veul al waar dur een heele hoop heen wille. Dur zelle dur bosse onder jelui zijn, die zegge: dus Wout Blauwkous is ok veur staake Nou, daar bin ik van huis uit eerlik gezeid niet bij opgebrocht. Je wark doen, en goed, zee me vaader altijd. En niet moppere. Iemand die goed en hard warkt krijgt waar die recht op heb. Dan hoef ie heelegaar niet te moppere. Mopperaars binne altijd lui, die mar zoo'n bietjie zoo zoo mit dur arbeid heen doen. Jewel, zeg ik dan. Alles goed en wel, mar teugeswoordig ken et hardwerkende minse toch ok wel es boove de lippe uit- stijge. Zooas die bussjefeurs. As dur heele keleezies dikbetaalde beroepspraaters daage en daage zitte te smoeze of dur nou nog es iets bij ken veur - en dat durf ik hier te zegge - die slechtbetaalde wer kers dan ken ik me veurstelle, dat dur eigehandig maatreegele genoome worde. Niet dat ik et goed praat. Tot staake mot er niet zoo heel gauw oovergegaan worde. Mar die sjefeurs wiere niet best betaald. Dat heb ik uit betrouwbaare bron ver- noome. Of vinde jelui dit soms veul: een goeie zestig guide in de week veur een bussjefeur, die een vrouw en vier kin- dere heb te onderhouwe. Laat dit dan de minst betaalde gewist zijn. Zouwe de beeter betaalde mit zoo'n gezin dan veul meer dan zeuventig guide in de week hebbe? En dan de heele dag mit een duur stuk matteriaal onder je en zoo'n veertig tot vijftig minse achter je, waar je veur mot zorge? Nee, ik hou me deurgaans niet mit loonpolletiek en al die zaake op, mar hier wou ik nou greeg ok es iets van zegge. Mar gelukkig heb de regeering bakzeil motte haale. En nou wordt dur messchien es in de zak getast veur de sjefeurs van de greune- en al die andere kleure busse, die femielie zijn van onze Neederlandse Spoorweege. Ik meende dit veur een keer es te motte zegge. Schande vin ik et, dat dur minse zijn, die dit zoo mar oover dur kant kenne laate gaan. En nou verders asjeblief: daade. En gien woord dur meer oover. Ok niet van Wout Blauwkous. By de onlangs gehouden wedstrijd DOVO-WHC heeft, zoals bekend, WHC een protest ingediend wegens het niet toekennen van een strafschop, welke na afloop van de wedstryd werd benut. In zyn op woensdag 27 januari jj. te Utrecht gehouden vergadering, heeft de protestcommissie van de KNVB dit protest als niet ontvankelijk verklaard, omdat de indiening daarvan niet is ge schied overeenkomstig de reglemen taire bepalingen. De uitslag blijft dus onveranderd 1-0 in het voordeel van DOVO. Het eerste twaalftal van de korfbalvereniging SKF, doet het In de eerste klasse nog helemaal zo slecht niet. Ondanks een lange gedwongen rustperiode wisten zij zaterdag j.l. de grote rivaal KVO In een uitwedstrijd met 41 onder de duim te houden. Zaterdag a.s. speelt SKF niet voor de competitie, maar toch is het een belangrijke dag. Zij komen dan namelijk in Utrecht uit voor de GUKB Micro-korfbal- kampioenschappen. De Veenendalers zullen stellig ook daar geen slechte indruk achter laten. DUITSE INSTUIF OP BEZOEK De R.K. Veenendaalse Instuif, twee jaar geleden door kapelaan H. Egbers opgericht, krijgt binnenkort buiten lands bezoek. Voor enkele tijd zal namelijk een Duitse Instuif uit Reclinghausen in Veenendaal te gast zijn. Een VZC-combinatie speelde woensdag avond in het prachtige zwemstadion Naar- den tegen „De Vest" III. Het werd een onverwacht gemakkelijke overwinning tegen deze wel snelle, doch technisch en taktisch beslist matig spelende jeugdploeg. Qua routine en spelopvatting waren zij veruit de minderen van de goed samen spelende en vooral veel en goed schieten de VZC-ploeg. De VZC'ers begonnen de wedstrijd met zes spelers, daar Hein van Schuppen te laat arriveerde. Dit verhinderde H. van de Loosdrecht echter niet, om ondanks deze numerieke minderheid, binnen en kele minuten vier doelpunten te scoren, waarbij sommige werden gescoord nadat de gehele voorhoede aan de aanval had deelgenomen. Cel Slotboom en nogmaals H. van de Loosdrecht (2x) brachten de ruststand op 7-1. Het Naardense tegen doelpunt kwam uit een ver schot, dat de totaal verraste Suydendorp moest laten gaan. Na rust zakte het tempo en geloofden de Veenendalers het wel een beetje. Toch was het aanvalsvuur nog niet helemaal uitgeblust: E. van de Loosdrecht (3x) en midachter Schoeman zorgden ervoor, dat de eindstand 11-1 werd. Door deze onverwachte overwinning zijn de kansen voor een wintercompetitie kampioenschap weer volledig open. De eerste wedstrijd verloren de VZC'ers weliswaar van 't Gooi II, doch hoe vreemd het ook mag zijn, in de derby tussen de tegenstanders van deze avond en 't Gooi, won De Vest III met 5-1. Voor de voetbalcompetitie speelt Vee nendaal zondag in Huissen tegen RKHW. Dat het daar, ondanks dat er weinig meer op het spel staat, wel gaat spannen, staat bij voorbaat al wel vast. Wanneer Eijk- hout dan maar boft, zodat hij de bof kwijt is en weer van de partij kan zijn, dan ge loven we dat de Veenendalers niet met lege handen thuis behoeven te komen. En zeker niet wanneer er zoveel aanvalsdrift aan de dag gelegd wordt als in de tweede helft tegen de Treffers. GVVV krijgt zaterdag het Amsterdamse ADM op bezoek. Het heeft vorige week na de gedwongen rusttijd niet bepaald mee gezeten, maar dat wil natuurlijk niet zeg gen dat het nu met de overwinningen reeks gebeurd is. Men zal er echter wel rekening mee moeten houden dat iedere tegenstander erop uit is, om een nieuwe ling die de wind zo in de zeilen heeft, de puntjes af te snoepen. Het hoofd erbij Dr. Slot. de BruYneplein 25 - Tel. 2390 houden, dan komt alles op zijn pootjes terecht. Dovo gaat naar Oldenbroek om het tegen Owios op te nemen. Ook hier zal vooral in het begin het beste beentje voorgezet moeten worden om spoedig een veilige voorsprong te krijgen. Deze heren zijn niet bepaald de sterkste tegenstan ders, maar zij voetballen nog al stevig en houden vol tot de laatste minuut. Dovo is beslist de betere ploeg, maar voorzich tigheid blijft geboden. VRC krijgt het wel heel zwaar. Het Wezepse WHC is een tegenstander waar niet mee te spotten valt. Deze robuuste kerels staan hun mannetje en kunnen voetballen ook. Winstkansen lijken ons voor de Veenendalers dan ook uitgesloten. Men kan echter nooit weten. De geel- blauwen hebben in elk geval tegen Gene- muiden en de eerste keer tegen Dovo laten zien wat een hardwerkend elftal kan presteren. In de afdeling Utrecht zou Merino's aanvankelijk tegen CSW uitkomen, maar om voor ons onbekende redenen is deze ontmoeting uitgesteld. Dit is trouwens ook met DVSA. SV Panter gaat bij het Elsterse Muske tiers op bezoek. De Veenendalers moeten het ons niet kwalijk nemen als we weer een nederlaag voorspellen. Dit is niet al leen omdat de Musketiers de betere ploeg is, maar ook het wisselvallige spel van Panter is daar niet vreemd aan. Het is te hopen dat Triangel Boys weer wat bekomen is van de grote nederlaag van vorige week tegen Sova, anders ligt er weer zoiets in het verschiet. Wij vre zen echter dat de Veenendalers toch moeilijk tot winst zullen kunnen komen, omdat het Nijkerkse NSC vooral thuis heel geen gemakkelijke tegenstander is. In de derde klasse krijgt NSVS bezoek van de leiders Scherpenzeel. Deze heren doen het fantastisch in dit seizoen en het ziet er dan ook niet naar uit dat de man nen van de Leidse de opmars zal kunnen stuiten. Dus geen winst voor NSVS. Voor Sportclub Rhenen ligt er weer een overwinning in het verschiet. Het be zoekende Odi '58 schijnt het in de tweede helft van de competitie wel iets beter te doen, maar de Grebbebewoners verschal ken zal er wel niet bij zijn. Kulan heeft vorige week een punt ver speeld tegen Sportclub Rhenen, maar zal zaterdag tegen het Ederveense Advendo wel zorgen dat beide punten in Veenen daal blijven. Dat wil natuurlijk weer niet zeggen dat zij het cadeau zullen krijgen. Het Scherpenzeelse Valleivogels zal het bezoekende Valkenheide wel onder de duim weten te houden. Toch zullen de Scherpenzelers uit een ander vaatje moe ten tappen, want het is in dit seizoen niet bepaald best wat vertoond wordt. In de zondagsector van de afdeling Utrecht zal Oranje-Wit het thuis tegen Achterveld moeten proberen. De Eiste- naren doen het niet zo best als in het vorige seizoen, maar een kleine overwin ning moet er nu toch wel inzitten. Scherpenzeel-DVSA, dat kan wel wat worden. De Amerongers zijn namelijk de enige geweest, die de kampioenskandi daten een puntje afgesnoept hebben. Dat zij daar zondag .weer de kans toe krijgen geloven we niet. Dus winst voor Scher penzeel. Renswoude zal uit tegen Hoogland wel aan het kortste eind trekken. De gast heren stellen natuurlijk alles in het werk om zo kort mogelijk in de buurt van Scherpenzeel te blijven. Winst voor Rens woude zal er dan ook wel niet inzitten. RK Unitas kan tegen Hooglanderveen weer een overwinning boeken en vooral wanneer zij zo schotvaardig zijn als vori ge week, toen een 83 overwinning be haald werd. De voorhoede zal echter ac tief moeten zijn en de geboden kansen benutten. Voordat de grootste drukte aanbreekt adviseren wy u nu reeds te bekyken wat u over enkele weken wilt ver nieuwen. U voorkomt wachten! De col lecties zyn bijna compleet, dus komt nu reeds kiezen uit vele soorten vitrages o.a. terlenka overgordijnen o.a. ploegstof vloerbedekking o.a. jabo, bouclé linoleum enz. Wjj meten voor u op, leggen en plaat sen alle woningtextiel voor u, profiteer van onze uitgebreide service en Koop by een vertrouwd adres... Manufacturen Woninginrichting Hoogstraat 12, Telef. 2627, Veenendaal Reeds driekwart eeuw tevreden klanten De Gezondheidsdienst voor Dieren in Zeeland heeft gedurende de laatste drie jaar in deze provincie een uitgebreid on derzoek ingesteld naar het optreden van vogeltuberculose en de gevolgen hiervan voor de landbouwhuisdieren en eventuele besmettingskansen voor de mens. De ziekte wordt veroorzaakt door de vogeltuberkelbacterie. De exemplaren gaan steeds minder eieren produceren, tot de leg geheel op houdt. Voorts nemen ze, vooral in een wat ver der gevorderd stadium van de ziekte, in gewicht af. Sommige gaan wat kreupel lopen, doordat het bot wordt aangetast. Af en toe sterft een exemplaar. Bij slach ting worden vooral in het maagdarm kanaal flinke knobbelvormige zweren Uw verkoudheid van neus. keel of borst met aangetroffen die meestal in open verbin ding met de darmholte staan. In de lever zijn vaak luciferknopgrote geelwitte vormsels te zien. De lever is min of meer vergroot. In een vergevorderd stadium zijn de tuberculeuze veranderingen ook in de overige organen zichtbaar. Pluimveetuberculose komt vooral voor waar de pluimveehouderij ondoelmatig wordt bedreven. Op deze bedrijven laten de hygiënische omstandigheden waaron der het pluimvee wordt gehouden, veel te wensen over, evenals de huisvesting en de voeding. Gescheiden opfok - d.w.z. de hennen apart van de reeds aan de leg zijnde kippen - vindt vrijwel niet plaats. De kippen worden veelal te lang aange houden (soms wel tot 5 a 6 jaar). GROTE BEMESTINGSKANSEN Het pluimvee loopt vaak los over erf, weilanden en stal, die besmet zijn door met mest uitgescheiden tuberkelbacteriën. Andere op het bedrijf aanwezige dieren, als runderen, varkens, geiten, kunnen de bacteriëen met het voedsel opnemen. Ook gebeurt het, dat een aan tuberculose ge storven kip door een varken wordt ge consumeerd. Bij deze dieren kunnen de bacteriën min of meer uitgebreide tuber culeuze processen veroorzaken. Runderen, die aldus de smetstof hebben opgenomen, kunnen bij tuberculinatie voor het run- dertuberculoseonderzoek een reactie ver tonen. Dit heeft de georganiseerde run- dertuberculosebestrijding, nog afgezien van de financiële kant, al heel wat moei lijkheden bezorgd. Gevaarlijk is voorts, dat het rund met voedsel opgenomen bac teriën via de melk kan uitscheiden. Hier door kan de bacterie ook bij de mens tuberculeuze processen veroorzaken. Tuberculeuze kippen zijn volkomen on geschikt voor consumptie, daar de bac terie ook in het vlees voorkomt, evenals in het beenmerg. WAT TE DOEN STAAT Als door nader onderzoek is uitgemaakt dat een rund besmet is met vogeltuber culose, is het zeer aan te bevelen, de op het bedrijf aanwezige pluimveestapel te onderzoeken, evenals het pluimvee van de buren, zo dit in de gelegenheid is te vertoeven op het weiland waar het be smette rundvee graast. Verloopt dit on derzoek positief, dan is het raadzaam de gehele koppel op te ruimen en voorlopig geen pluimvee meer te houden. De hok ken dienen meerdere malen - na gerei nigd te zijn - te worden ontsmet met een creoline-oplossing van b.v. 3 Aan ter reininfectie valt meestal weinig te doen. Een termijn van 6 maanden waarin de bacteriën afsterven lijkt niet te lang. Als opnieuw met pluimveehouderij wordt aangevangen, is het wenselijk, dat de kip pen geen gelegenheid krijgen los rond te lopen, maar in een hok met (eventueel) bijbehorende ren worden gehouden. Zin delijkheid, voedering en gescheiden opfok zijn voorts vereist, evenals het niet langer aanhouden dan twee legperioden, om pluimveetuberculose zo goed mogelijk van het bedrijf te houden. Op het programma van de Volksuni versiteit Veenendaal staat voor don derdag 4 februari a.s. een interessante lezing met dia's, welke door dr. C. J. H. v. d. Broek verzorgd zal worden. Deze lezing is getiteld „Het leven op aarde" en wordt in gebouw ,,'t Trefpunt" ge houden. Kaarten voor deze avond z^jn op de bekende adressen verkrygbaar. Het is een moeilijke, doch anderzijds ook weer een boeiende materie, die dr. v. d. Broek zal behandelen. Het leven gebruikt een zeer grote verscheidenheid van stoffen, maar voor de meest elementaire levensverrichtin gen is het aan tal daarvan zeer be perkt, vooral in verhouding tot het grote aantal mogelijkheden. Voor elk van deze stoffen heeft de cel een sy steem van enzymen nodig, zo ingewik keld gebouwd, dat het spontaan ont staan daarvan niet voorstelbaar is. De vraag: is het ontstaan van leven een natuurverschijnsel is voor velen van fundamentele betekenis voor we reldbeschouwing en religie. De vraag kan hier alleen van natuur wetenschappelijke kant benaderd wor den: is het ontstaan van het leven voor ons verklaarbaar uit de ons bekende wetten der natuur? Zo ja, dan achten wij het leven op aarde te zijn ontstaan als een natuurlijk en onvermijdelijk gevolg van de in aanvang aanwezige materie, en is leven op andere planeten althans theoretisch niet uitgesloten. Zo nee, dan moeten wij het leven als door een bovennatuurlijke macht inge steld zien (waarbij de mens de neiging heeft zich als uniek in de kosmos te beschouwen). grote maat, diverse kleuren deksels, met maatverdeling 3 stuks geplastificeerd dus roestvrij groot formaat plastic heft, roestvrij handig model Alleen dinsdag 2 februari Hoofdstraat 7, Veenendaal, Tel. 3103 Gemeente Ede Burgemeester en wethouders van Ede; gelet op het bepaalde in artikel 22 bis, 2e lid, der lager onderwijswet 1920; brengen te openbare kennis: dat bij besluit van gedeputeerde staten dezer provincie van 6 januari 1960 nr. 493253-1303 is goedge keurd het besluit van de raad dezer ge meente van 5 november 1959 no. 7 waar bij is bepaald dat de instandhouding van de openbare lagere school te De Klomp krachtens het bepaalde in artikel 19 der genoemde wet wordt gevorderd. Ede, 26 januari 1960. Burgemeester en wethouders voor noemd, H. M. OLDENHOF, burgemeester. SIEVERS, secretaris. Op de maandagavond gehouden algemene ledenvergadering van de Fok- en Controlevereniging V.I.O.S. bleek dat deze in enkele jaren is uitgegroeid tot een financieel gezonde en goed functionerende vereniging. Deze goede gang van zaken is te danken, aldus de heer Pardys, hoofd van de „Prov. Melkcontroledienst" in Utrecht, aan de goede samenwerking tussen de controleur en de boeren. Doch ook voor een groot deel aan het werk van de commissie „Streekbelangen Zuidoost- Utrecht" en van de assistenten van de Landbouwvoorlichtingsdienst, die veel nuttig werk voor deze vereniging hebben gedaan. Er was een goede belangstelling voor deze algemene ledenvergadering, waar over de voorzitter, de heer v. Velthuizen, in zijn openingswoord zijn vreugde uit sprak. Na de verslagen van secretaris en pen ningmeester werd een bestuursverkiezing gehouden, waarbij de heer A. v. 't Voort met grote meerderheid van stemmen werd herkozen. Na de pauze werd door de heer Pardijs het jaarverslag besproken. Spreker feli citeerde het bestuur met de bloeiende vereniging. Deze vereniging staat wat de gemiddelde produktie per koe betreft op de 9e plaats van de 44 verenigingen in de prov. Utrecht. Dank bracht hij uit aan de controleur de heer Oskam voor het goed verzorgde jaarverslag. Thans is het, aldus de spreker, niet zo rooskleurig voor de boeren. Iedere boer moet alle aandacht besteden om zijn kost prijs van de produkten te verlagen. Een hulpmiddel hierbij is de melkcon- trole en de fokregistratie. We moeten trachten om goed produktieve dieren te krijgen. Bij 10 van het melkvee wordt thans ook het eiwitgehalte van de melk onder zocht. Zolang de uitbetaling van de melk nog niet geschiedt naar eiwitgehalte, is het eiwitonderzoek nog geen directe noodzaak. Doch bij de aankoop van melk vee is het zaak om na te gaan of de melk van het betreffende dier op eiwit onder zocht is. Dit moet op de officiële papie ren worden vermeld, wanneer dit heeft plaats gevonden. Spreker wees vervolgens op de grote verschillen in de produktiviteit van de dieren op de verschillende bedrijven. Dit SCIIAAKCLUBRESULTATEN Hieronder volgen de uitslagen van de j.l. maandag gehouden competitiewed strijd Rhenen I Tiel I. J. D. Busch P. de Jongh Vi-'/i H. Hendriks L. M. SiliakusVr-1/* M. ter Haar H. F. v. Lunteren '/«-•/• H. Visch W. J. Steilberg 0—1 E. J Olvers T. den Haan '/r-'/t J. Verwoert G. Zwitserlood 01 G. de Jager T. Huigen 10 F. A. André K. v. d. Berg01 J. van Leeuwen D. Smid10 A. de Groot H. A. v. d. Veer0—1 Uitslag 46 Advertentie Las u ook dat berichtje? De metselaar Alberti Guareschi te Parma beweert dat hij een loterijbriefje dat 600.000 gulden waard is, kwijt raakte en dat dit vermoedelijk via de vuilnisbak op de stortplaats van huisvuil te Parma terecht moet zijn gekomen. Het zal daar wel druk worden met zoekers! Ook in vele zaken waar het nu druk is in de opruimingstijd kun je geld kwijtraken. Maar bij VERSTEEG ont vangt u waarde voor uw geld en u koopt daar niets minderwaardigs dat u kort na de koop aan de vuilnisman mee gaat geven, maar het degelijke dat in de balansopruiming komt om plaats te maken voor de komende aller nieuwste voorraden. Daarom is het druk in de opruiming bij VERSTEEG. Hoofdpijn... maar ook andere plagende pijnen verjaagt u prompt met WITTE KRUIS. Tabletten, poeders of cachets! is een verschil, wanneer de 10 hoogste met de 10 laagste bedrijven worden ver geleken van 64 kg melkvet per koe, het geen 480,— betekent. Ook werd de nadruk gelegd op de juis te keuze van het stierenmateriaal, om de verschillende factoren zo goed mogelijk te combineren. Tot slot stond spreker nog even stil bij de belangrijkheid van het fokwaarde- onderzoek van K.I.-stieren, dat wordt verricht door de K.I.-verenigingen. Na de rondvraag sloot de voorzitter de ze prettige en leerzame avond. TONEELAVOND WANDELCOMITE Op zaterdag 6 februari a.s. verzorgt het Veenendaals Wandelcomité in gebouw Eltheto een toneelavond. Opgevoerd zal worden het spel „Moeder Francina". Kaarten voor deze avond zijn verkrijg baar aan de adressen welke in de adver tentie, elders in dit blad, voorkomen. ZAAL LIEVENDAEL In verband met een van 7 tot 12 febru ari a.s. te houden algemeen bevolkings onderzoek op t.b.c., wordt aan de gebrui kers van het zaaltje Lievendael meege deeld, dat het zaaltje in genoemde pe riode voor de normale gebruikers niet beschikbaar is. C.B.T.B. VERGADERT De afd. Ederveen van de C.B.T.B. houdt op vrijdag 5 februari a:s. een vergadering in café v. d. Linden aan de Hoofdweg. Als spreker zal optreden de heer C. Hey uit Ede, voorzitter van de Gelderse CBTB met het onderwerp „Wil het Landbouw schap de kleine boer weg hebben". Aan het einde van de vorige week werd in Amsterdam gearresteerd een zekere P. Hof, beter bekend als de „tegelma niak", die in de provincies Noord-Holland en Utrecht tientallen inbraken heeft ge pleegd. Villa's en andere woningen, waar van de bewoners tydelijk afwezig waren, genoten zyn byzondcre belangstelling, daarby ging hy veelal als volgt te werk. Door middel van een tegel vernielde hij een raam op de benedenverdieping en wachtte dan eerst de reacties af. Bleven deze uit, dan was het voor hem een kleine moeite de betreffende woning binnen te dringen en hetgeen van zijn gading was mee te nemen, waarbij tevens de nodige vernielingen binnenshuis werden aange richt. Zoals reeds door de plaatselijke rijks politie werd vermoed, is deze tegelma niak ook in Renswoude aan het werk ge weest, enkele maanden geleden in de wo ning van de oud-gemeentesecretaris, de heer R. G. van Essen, die inmiddels is overleden. Voorzover bekend, is daarbij echter niets ontvreemd, hoewel alles uit voerig is onderzocht. Hof heeft reeds bekend ook in Rens woude geweest te zijn, doch moet terzake nog worden verhoord. (Vervolg van pagina 1) ring moet zeker gemaakt worden voor de klarinettist, die de sterkte van zijn toon prachtig afstemde op de zang stem. Overigens heeft het orkest uit stekend begeleid, kleine misverstanden als b.v. het te hoge tempo van het or kest aan het begin van het eerste koor schijnen onvermijdelijk als er slechts één repetitie gehouden kan worden. De claveciniste Leny van der Lee begeleidde de recitatieven op de haar eigen verzorgde wijze. Van de solisten heeft Arjan Blanken ons het minst kunnen bekoren. Hij heeft zijn partij zeker met zorg gezongen, maar zijn voordracht was wat vlak en neigde hier en daar naar het sentimentele. Annette de la Bije daarentegen zong haar partij fenomenaal. Was haar stem vorig jaar bij de uitvoering van „The Messiah" al prachtig, dit keer scheen haar stem nog meer gerijpt te zijn, nog meer glans te bezitten. Zij is zeker één van Nederlands beste sopranen, zo niet de beste. Ook David Hollestelle zong weer prachtig; men kan zich voor de vele duetten geen betere stemmen en geen betere combinatie denken. Het enige dat werkelijk stoorde tij dens de uitvoering, was het binnen komen van mensen nadat de solisten hadden plaats genomen en zelfs nog tijdens het musiceren. De deuren ho ren dan dicht te zijn; de laatsten die plaats nemen zijn de solisten en de dirigent. Ik kon mij niet aan de indruk onttrekken dat dit één van de oorzaken van het enigszins onzeker begin was. Ook zijn er mensen die menen dat een orkestbegeleiding iets dergelijks is als het orgelvoorspel van een psalm. Dit is inderdaad juist; jammer alleen dat zij de slechte gewoonte om onder dit voorspel te praten, ook hier demon streerden. Gelukkig was de hierdoor opgewekte wrevel door Haydn's ver rukkelijke muziek snel verdwenen. Met dankbaarheid zie ik, en onge twijfeld velen met mij, terug op deze prachtige avond. J.v.d.P. VEENENDAAL Geboren: Gerritje Everdina, d. v. J. Beukhof en C. D. Donkelaar; Dirk, z. v. J. v. d. Kaa en P. Limbeek; Arris Corne- lis, z. v. C. Blankenspoor en J. F. W. B. v. Hoeflaken;Peter, z. v. J. van Cooten en G. Gramser; Arie, z. v. G. van Barneveld en J. Scholte; Marijke Francina, d. v. R. van Doorn en E. Bos. Ondertrouwd: G. de Koning en A. Brands; F. van Hoeflaken en A. L. Ach terberg; A. Waringa en W. Scholten. Gehuwd: M. Wagensveld en J. D. van de Weerdhof; H. J. Vink en M. A. Th. Jacobs; D. A. Veer en C. J. van de Bovenkamp. Overleden: Willem van Vulpen, oud 74 jaar, echtg. van A. M. van Silfhout. RHENEN Geboren: Elisabeth Maria Theresia, d. v. H. A. G. Schoenmakers en E. M. T. van Amersfoort, V'daal; Wilhelmina Geurtje, d. v. W. Diepeveen en G. Schoeman, V'daal; Maas, z. v. W. Slotboom en C. Koppius; Gerrit, z. v. I. Meijering en J. C. Ariesen; Pieter, z. v. C. Valkenburg en R. van Tuil. Overleden: Andries Wijnen, 94 jaar, wed. van Evertje Verwoert. AMERONGEN Geboren: Bertus, z. v. A. van Manen en C. N. van der Meijden; Catharina Maria Theresia, d. v. G. J. Koot en J. M. van Breukelen. Overleden: Willem de Ruiter, 83 jr. Getrouwd: G. Goldstein en M. J. Slot boom. SCHERPENZEEL Geboren: Jannigje, d. v. A. van Ginkel en M. van de Kamp. Geboren: Jan Gerard, z. v. G. C. van Schoonhoven en H. F. de Bree; Elizabeth, d. v. J. van Harskamp en H. E. Roor. RHENEN Ingekomen: J. J. Vork (gez.) van Paki stan; L. S. Schotborgh (gez.) van Arnhem; J. van Ommeren, e.v. Van Manen van Amerongen; A. Kool van Veenendaal; H. N. Veltman g.m. Kool van Amerongen; A. Winsemius van Leeuwarden; H. Hei kamp (gez.) van Wageningen. Vertrokken: D. de Jong naar Kampen; H. J. du Pré naar Den Helder; J. Ver meulen, e.v. Baars, naar Dordrecht; A. F. Netscher naar 's-Gravenhage; M. v. d. Broek, e.v. Van der Meer, naar Tiel. AMERONGEN Ingekomen: J. J. Kirpestein van Gel- dermalsen; F. Visee van Utrecht. Vertrokken: W. Sukkel-van Grootveld naar Veenendaal; J. van Manen-van Om meren naar Rhenen; J. M. Goldstein- Slotboom naar Rhenen. Speciaal onze lezers in EDER VEEN, DE KLOMP en RENS WOUDE attenderen wij op de per l februari a.s. ingaande wij ziging ZONDAGSDIENST DOK TOREN. Zoals bekend, werd tot genoemde datum de zondagsdienst voor Ederveen, De Klomp en Lunte ren per toerbeurt waargenomen door de doktoren Hey (De Klomp) v. d. Scheur (Lunteren) en Rin- gelesteijn (Ederveen). Per 1 februari 1960 zal dr. v. d. Scheur hieraan niet meer deel nemen. Hiervoor in de plaats komt dr. Th. S. ter Velde van Renswoude. Dientengevolge zal de wekelyks aangekondigde zon dagsdienst gelden voor de plaat sen EDERVEEN, De KLOMP en RENSWOUDE en waargenomen worden door de artsen W. M. v. Ringelesteijn, S. T. Hey en Th. S. ter Velde. De zondagsdienst duurt van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagavond 12 uur. VEENENDAAL Oude Kerk 9.30 uur ds v. d. Berg, 5 uur ds Wisgerhof. Julianakerk 9.30 uur ds Vermaas, 5 uur ds Vroegindewey. Vredeskerk 9 en 10.30 uur ds Wisgerhof, 5 uur ds v. d. Berg. Sionskerk 9.30 uur ds Vroegindewey, 5 uur ds Vermaas. Veeneind 3 uur ds Vroegindewey, dinsdag 2 febr. de heer Nijhof uit Zeist. Dijkstraat 2.45 uur ds v. d. Berg. Ger. Kerk Kerkewijk 9 en 10.30 uur ds Van Enk, 5 uur ds De Vries van Ben- nekom. Ger. Kerk geb. OCB 9 en 3 uur ds Smelik. Chr. Ger. Kerk 9.30 en 5 uur ds Heerma. Chr. Ger. Kerk Hoofdstraat 9.30 en 5 uur ds Keuning. Ger. Gem. Syn. geb. Eltheto 9.30 en 5 uur leesdienst. Ger. Gem. Fluitersstraat 9.30 en 5 uur ds Mallan. Ned. Prot. Bond 10.30 uur ds Thoden van Velzen, Apeldoorn. Leger des Heils 10 uur heiligingsdienst, 12 uur zondagsschool, 6.45 uur open luchtsamenkomst. 7.30 uur verlossings samenkomst. R.K. Kerk Salvatorkerk Patrimoniumlaan 8 en 10.15 uur H. Mis, 7 uur Lof. H. Willibrordkerk Nieuweweg 8 en 10.15 uur H. Mis, 5 uur Lof. Ned. Herv. Kerk „Sola Fide" 10 uur onbekend, 5.30 uur ds Goedhart. RHENEN Ned. Herv. (Ger.) Evang. 10 uur ds Vos van Bennekom, 5 uur ds Vroegindewey van Barneveld. Herv. Gem. 10 uur ds Dijkstra, 5 uur ds Kooreman. Prot. Bond geen dienst. Ger. Kerk 10 uur ds S. de Vries van Ben nekom, 5 uur ds Van Enk van Veenen daal. Ger. Gem. (syn.) 10 en 5.30 uur leesdienst. Ger. Gem. (Plantsoen) 10 en 5.30 uur lees dienst, dinsdag 2 febr. 7.30 uur ds Lich tenberg van Rotterdam. Oud Ger. Gem. 10 en 6 uur leesdienst, woensdag 3 febr. 7 uur ds Van Dijk van Grafhorst. ACHTERBERG Ned. Herv. Kerk 10 en 6 uur kandidaat Weijnen van Gouda, woensdag 3 febr. 7.30 uur dhr Blijleven van Utrecht. ELST Ned. Herv. Kerk 10 en 6 uur ds Stekelen burg. Ger. Gem. 9.30 en 6 uur leesdienst, woensdag 3 febr. 7.15 uur ds Dorrestijn van Opheusden. OVERBERG Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur ds. Van Viegen. Oud Ger. Gem. 10 en 6.30 uur leesdienst, donderdag 4 febr. 7 uur de heer Kamp van Utrecht. RENSWOUDE Ned. Herv. Kerk 9.30 uur eerw. heer Jansen van Andelst, 6.30 uur ds Stege- man van Bennekom. Ger. Kerk 10 en 6.30 uur ds D. G. Mole naar. SCHERPENZEEL Ned. Herv. Kerk 9.30 en 6.30 uur ds L. A. Klootwijk, bed. en dankzegging H.A. Ger. Kerk 10 en 6.30 uur ds P. W. v. d. Veen. Vrijz. Herv. „De Schans" 10.30 uur mej. ds Feikema. EDERVEEN Ned. Herv. Kerk 9.30 en 3 uur ds Schip per. Ger. Gem. 9.30 en 2.30 uur leesdienst, donderdag 4 febr. 7 uur ds Ligtenberg van Rotterdam. Oud Ger. Gem. 9.30 en 2.30 uur leesdienst, dinsdag 2 febr. 7 uur ds Mieras van Krimpen aan de IJssel. VEENENDAAL: dr. W. Remmc. Tel. 2061. RHENEN: dr. T. Almekinders, tel. 577. ELST, AMERONGEN, LEERSUM: dr. Bakker te Leersum. Tel. 03434-495. EDERVEEN, DE KLOMP. LUNTEREN: dr. v. d. Scheur te Lunteren. Tel. 08388- 460. RENSWOUDE: dr. Th. S. ter Velde. Tel. 450. (Eigen praktijk.) SCHERPENZEEL: dr. J. H. Renken. Tel. 03497-250. Voor al uw VERZEKERINGEN FINANCIERINGEN EN HYPOTHEKEN Dr. De Visserstraat 37 Veenendaal Telefoon 3136 Sneller, beter en goedkoper! ACHTERBERG Pr. Bernhardl. 317, V'daal Telefoon 0 8385-2969 Industrielaan 12 - Veenendaal - Tel. 0 8385-2450 Bent U al naar de PUEM-demon- straties geweest. Mocht U hiervoor echter niet in de gelegenheid komen, bezoek dan de PUEM-toonkamer in onze zaak. Wij geven U graag alle gewenste inlichtingen over elektrische for nuizen, koelkasten en reservoirs, enz. Nu gelden voor de annexatie- gebieden eindelijk ook dezelfde voordelen als voor Stichts. HOOFDSTRAAT 58 VEENENDAAL TELEFOON 2765 SHIRT SERVICE OVERHEMDEN ROKKEN, TRUIEN VESTEN, BLOUSES JAPONNEN vanal 1 .00 MANTELS ,90 KOSTUUMS 2 50 REGENJASSEN (incl- waterdicht) DE BETERE REINIGING - - V PANTALONS KOLBERTS

De Vallei | 1960 | | pagina 2