Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken N.C.R.V. KOMT MET „4 MAAL Z....N" ACTIE IN VEENENDAAL Voor de KANTONRECHTER MULDER CA. 8 MILLE UIT OPEN BRANDKAST ONTVREEMD Zeer goed spel van toneelgezelschap N.A.O" ELST Rhenens raadslid achter gratificatiebesluit van Rotterdam Fokvereniging en controlevereniging Ederveen smolten ineen SCHERPENZEEL ACHTERBERG OVERBERG LEERSUM Wat nu weer... Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Rensvvoude, Scherpenzeel Directe radiouitzeiicliiig onder leiding van Jolian Bodegraven In twee delen Nieuws uit de omgeving assurantiekantoor alle verzekeringen HYPOTHEKEN EN financieringen Vlotte liedj es 34e jaargang WOENSDAG 3 FEBRUARI 1960 Nr. 9 Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Redactie: IV. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bfl de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 Woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 10 cent Een opname van Jo- han Bodegraven tij dens de jubileumster- avond in de Haagse Dierentuin. Deze avond werd ook uitgezonden door ra dio en t.v. In het kader van de wekelijkse N.C.R.V.-radio-steravonden, wordt op donderdag 18 februari a.s. in het Verenigingsgebouw aan de Eikenlaan een avond gegeven onder de titel „Vlag in top voor 4 maal Z N". Een gedeelte van deze avond zal recht streeks uitgezonden worden. Het doel van deze actie, waarmede de N.C.R.V. in oktober vorig jaar gestart is, is het bijeenbrengen van anderhalf miljoen gulden voor de bouw van een diaconesse- huis in Paramaribo. Volgens een mededeling van de heer Bodegraven, welke de regie van deze actie-avonden heeft, was er ongeveer een maand geleden ruim 500.000,— bijeen. Reeds nu al staat vast dat er voor deze avond enorme belangstelling bestaat. Overal in den lande hebben de organisatoren meestal te kampen met het gebrek aan een geschikte zaal. In het bijzonder geldt dit voor Veenendaal, waar een maximum capaciteit is van 700 zitplaatsen, terwijl de N.C.R.V.-afdeling Veenendaal alleen al bijna 3000 leden telt. Aan een dergelijke uitzending gaat een gedegen voorbereiding vooraf. Voor de luisteraar thuis lijkt het alsof de ster avond een direct zaalprogramma is, maar in werkelijkheid bestaat de steravond uit twee delen. In de studio in Hilversum wordt name lijk 's woendagsavonds het grootste deel van de stéravonü op de band opgenomen. Op de donderdagavond wordt precies om 8 uur de band in Hilversum afgedraaid. Intussen is men in Veenendaal al om half acht met het programma begonnen. Van tevoren weet men al en dit is een kwestie van seconden hoe lang het eerste deel van de band duurt. Wanneer het tijdstip nadert dat de directe uitzen ding moet beginnen, zegt de omroeper in Hilversum (ook op de band) een bepaalde zin uit het draaiboek. Dit is het teken voor de heer Bodegraven om onmiddellijk in te vallen, zodat er geen enkele ha pering ontstaat. Eenzelfde geschiedenis wordt het wan neer de directe uitzending ten einde is en de band in Hilversum de taak weer over moet nemen. De technici hebben de beschikking over twee telefoonlijnen. Een er van was in het gebouw aanwezig, de tweede wordt geleend bij iemand die in de buurt van het verenigingsgebouw aan de Eiken laan woont. Beide lijnen worden vervolgens geblok keerd en verbonden met de studie in Hil versum. Over de ene lijn (de muziek- lijn) wordt het programma doorgegeven naar de studio, waar men de „telefoon stem" veranderd in normaal gesproken woord, zoals het op de radio te beluiste ren valt. De tweede lijn (de spreeklijn) is speciaal voor de technici in Hilversum en Veenendaal om in direct contact te staan. GELD IN LUIER Zoals bekend worden de gelden voor deze actie op de meest originele manie ren verzameld en aangeboden. Hoewel niet bekend is op welke wijze Veenendaalse verenigingen, scholen, par ticulieren, e.d. aanbiedingen zullen doen, staat wel vast dat men een keus heeft moeten maken om de zendtijd niet te overschrijden. EDE. Vorige week is op rijksweg 24 ter hoogte van hotel Zuid-Ginkel een soldaat van de Verbindingsdienst uit Ede door een auto gegrepen en vrijwel op slag gedood. De militair, afkomstig uit Maarssen, liep zonder voldoende acht te slaan op het verkeer de rijks weg op. SOEST. Bij het begin van de uitver koop had een Soester winkelier bekend gemaakt dat de eerste koper een radio toestel zou kunnen kopen voor een be drag van 1 cent. Zondagmiddag om half een stond er al een 14-jarige jon gen in het portiek met een cent in de hand. De jongeman kreeg later assis tentie van zijn 16-jarige zuster en om beurten hebben zij gepost tot maandag morgen 9 uur, toen zij overgelukkig met de radio huiswaarts togen. VOORTHUIZEN. Mevrouw Uyten- bogaart uit Voorthuizen heeft dezer da gen twaalf IJslandse pony's geïmpor teerd. Het zijn alle gedekte merries, die uit IJsland - via Hamburg - naar ons land kwamen. J.l. donderdag arri veerde het transport op het station Barneveld-Voorthuizen. KERKE WIJK 167 •TE1.3000-VEENENOAAL Gevolmachtigde van de Insurance Company of North America Er zal bijvoorbeeld een deputatie van een plaatselijke school voor de microfoon verschijnen met een geldsbedrag dat door middel van een oliebollen-actie bijeen gebracht is. De leukste aanbieding tot nu toe onder vond Johan Bodegraven vorige week in Kampen. Daar verscheen een deputatie van een kleuterschool uit Hardewijk, be staande uit een jongen en een meisje van ongeveer 4 jaar. Het meisje was ge kleed als verpleegster en het jongetje beeldde een complete dokter uit, zelfs voorzien van stetoscoop en verloskoffer! De pop die zij bij zich hadden moest een ziek kind voorstellen. De dokter onder zocht het kind vakkundig en kwam tot de conclusie dat een vuile luier de oor zaak van de ellende was. De heer Bodegraven ontving de „vuile" luier en haalde er ruim 500,uit! MICROFOON IS VERLEIDELIJK De heer H. v. Manen, verbonden aan de afdeling Organisatie en Propaganda N.C.R.V. te Ede, had in de loop van deze en meerdere acties ondervonden, dat er nog altijd mensen zijn die zonder af spraak tijdens de uitzending aanbie dingen komen doen. „Hoezeer het ons ook spijt," zo zei hij, „wij moeten ons houden aan de zendtijd. Dit brengt met zich mee dat wij vooraf een keuze moeten maken en het gevolg... eventueel teleurgestelde mensen." Bo vendien wijzen wij hen, die voor de mi crofoon komen, erop dat er hooguit twee minuten mee gemoeid mag zijn. De prak tijk wijst echter uit dat er veel Brug mannen in Nederland zijn. En dat is te begrijpen, de microfoon is nu eenmaal verleidelijk." Vandaar dat men al om zes uur in het Verenigingsgebouw aanwezig is om aan biedingen, die helaas niet voor de micro foon kunnen plaats hebben, in ontvangst te nemen. De medewerkenden aan deze avond zijn het Leedy Trio, Tom en Tiny van Maa- ren, Piet Ekel en Cor van Veen. De regie heeft Johan Bodegraven. Tijdens de pauze zal een verloting ge houden worden van al de voorwerpen, die de N.C.R.V. tijdens de actie ontving. UITREIKING LANDSTEINER PLAQUETTES In het gebouw van het Rode Kruis aan de Sandbrinkstraat zal op vrijdag 5 februari a.s. een uitreiking plaats vin den van Landsteiner Plaquettes en Land- steiner Penningen, aan hen die resp. 15 of 5 maal een halve liter bloed beschik baar stelden voor de bloedtransfusie, of de bloedplasmadienst van het Ned. Rode Kruis. De aanvang van deze avond is bepaald op acht uur. D. S. van Schuppen Jaarlijkse personeelsavond Op zaterdag 6 februari a.s. houdt de N.V. Koninklijke Veenendaalse Sa jet- en Vijfschachtenfabriek v/h Wed. D. S. van Schuppen in het Verenigings gebouw aan de Eikenlaan haar jaar lijkse personeelsavond. Zoals gewoon lijk wordt het grootste deel van deze avond verzorgd ;loor het Harmonie Orkest onder leiding van dirigent M. de Graaff. Na de pauze staat de bekende kleurenfilm „Piroschka" op het pro gramma. Het eerste muzikale optreden komt voor rekening van de drumband met een achttal nummers, w.o. de Cavalerie- mars, de Trixmars en de Buitenmodel mars. Het orkest, dat hierna voor het voet licht zal verschijnen, voert negen ge varieerde nummers uit. Men begint met „The fleets in port again", een mars van Noel Gay met arr. van Joh. Pinkse en besluit met het optreden van het orkest eveneens met een mars van S. Poulain „March de La Liberation". Ook de soli zullen aan hun trek ko men. Behalve een trompetsolo, staat er ook een trombone tn baritonsolo op het programma. Na de pauze wordt de film „Pirosch ka" vertoond. Deze film werd bekroond op het Berlijnse fTmfestival en is te vens winnaar van de Deutsche Bundes- filmpreis. GESLAAGDE FORUMAVOND VAN DE C.J.IÏ.T.B. De Chr. Jonge Boeren en Tuinders ver gaderden vrijdag j.l. in hotel „De Koren beurs" De C.B.T.B. gaf door haar aan wezigheid blijk van belangstelling voor het werk van de jongeren. Na de gebruikelijke opening behandel den de forumleden enkele aspecten van de rundveehouderij. Dit leidde na de pauze tot een prettige bespreking in discussiegroepen. De wens kwam hierbij naar voren, dergelijke forumavonden in groter verband te hou den, b.v. gecombineerd met de C.B.T.B. Na de rondvraag werd deze vergadering naar goede gewoonte met gebed gesloten. Bij de firma G. H. v. L. aan de Hoog straat is vrijdagavond tussen 9 en 10.30 uur een inbraak gepleegd, waarbij een bedrag van ongeveer 8000,uit een niet-afgesloten brandkast is ontvreemd. De politie, die onmiddellijk na ont dekking een onderzoek instelde, waar bij ook een speurhond werd ingescha keld, heeft tot nu toe de hand nog niet op de dader(s) kunnen leggen. De dader(s) heeft (hebben) zich toe gang verschaft aan de achterzijde van het pand. Zonder iets te vernielen is men door het gemakkelijk te openen tuimelraam geklommen, waarna de weg naar het kantoor, via het maga zijn, vrij was. De op het kantoor aanwezige kluis was nog niet afgesloten, zodat het geen moeilijke taak was de aanwezige con tanten, ongeveer acht duizend gulden, te ontvreemden. Vermoedelijk heeft men het pand op dezelfde manier ver laten als bij binnenkomst. Tijdens de inbraak waren de zoon des huizes, zijn grootmoeder en zijn zusje thuis. Zij hebben echter niets gemerkt. Pas toen de heer Van Leeuwen alles ging sluiten - dat was tegen half elf - werd de diefstal ontdekt. De onmiddellijk gealarmeerde politie riep de hulp in van de wachtmeester I. Vrijling met zijn speurhond uit Leus den, die spoedig ter plaatse was. Tot nu toe ontbreekt elk spoor van de da- der(s). Het vermoeden bestaat dat hier „vaklui" aan het werk geweest zijn. Geknipte rol voor J. Roelofs Het Veenendaalse amateur toneelgezelschap N.A.O. (Na Arbeid Ontspanning) heeft j.l. zaterdagavond in gebouw „Eltheto" voor een talryk publiek op vakkundige wyze het Amerikaanse spel in drie bedryven „Tot wederdienst bereid" onder regie van C. Drost, voor het voetlicht gebracht. Deze jaarlijkse uitvoering werd voorafgegaan door het optreden van het bekende Hollandia-Trico Meisjeskoor, dat voor het eerst in haar bestaan zonder dirigent op de planken stond. Odanks de slechte weersomstandigheden, bestond er voor deze toneelavond grote belangstelling. Het gebodene heeft deze belangstelling echter ten volle gerechtvaar digd, hetgeen voornamelijk te danken is aan de verhoogde prestaties van koor en spelers. Begeleid door het kwartet van Tonny Spaan, die ook de liedjes aankondigde, zong het meisjeskoor een aantal vlotte en vrolijke liedjes w.o. Zeventien, Round and Round en Elisebeth Serenade. De geestelijke vader van dit meisjeskoor, de heer Spanjerberg, deelde ons mee dat men voor de eerste maal optrad in het openbaar zonder dirigent. Dit gemis valt echter niet waar te nemen. Integendeel, naar onze mening is het koor, kwalitatief gezien op hoger plan gekomen, een ge volg van het feit dat men langzamerhand meer routine krijgt. In ieder geval is het koor op de goede weg om een blijvende naam in Veenen daal en natuurlijk ook daarbuiten, te krijgen. In de korte pauze, waarin het decor in gereedheid gebracht werd, ver- wezigen op een aantal bekende nummers. EEN LACH EN EEN TRAAN Volgens de korte beschrijving, opge nomen in» het programma van NAO, was het Amerikaanse spel „Tot wederdienst bereid" een stuk „met een lach en een traan". Vermoedelijk zullen er wel tra nen gevallen zijn, maar dan eerder door de humor dan door het tragische. Het is een komische geschiedenis van een rijke jongeman (Tony Hamilton) die zijn belofte, eenmaal gegeven aan zijn redder, een oude zeeman, hem een we derdienst te zullen bewijzen, gestand wil doen. Vlak voor zijn dood vraagt de visser, zijn pleegkind - de kleine Charley Green - verder op te voeden. Dit brengt de rijke jongeman, die ernstige trouwplannen heeft, in grote moeilijkheden. Ondanks gastte het kwartet Tonny Spaan de aan- heftige protesten van zijn aanstaande „CRESCENDO" GAF GESLAAGDE UITVOERING Zaterdagavond gaf de Elsterse muziek vereniging „Crescendo" haar jaarlijkse muziek- en toneeluitvoering in de zaal van café „Sportlust". Deze uitvoering trok een geweldige be langstelling, zodat de zaal tot de laatste plaats bezet was. Het eerste gedeelte van de avond werd gevuld door „Crescendo". Onder leiding van de dirigent, de heer Van Dijk uit Driebergen, werden een aantal muzieknummers ten gehore ge bracht, welke zeer goed in het gehoor lagen en dan ook een welverdiend applaus kregen. Na dit muzikale gedeelte sprak de heer D. Slok als voorzitter van het instrumen tenfonds en overhandigde een prachtige concerttrom. Hierna kwam de toneelgroep van de Leersumse Harmonie voor het voetlicht met het toneelspel „Ballet op de boer derij". Dit stuk werd op uitstekende wijze vertolkt. AVOND OVER FINLAND IN HOTEL STUYVENBERG Dinsdagavond zal de televisiecommen tator J. F. den Tonkelaar, voor de Cult. Nat. Hist, vereniging „Zuid-Oost-Utrecht" een lezing met lichtbeelden houden over Finland. De heer Den Tonkelaar heeft tijdens zijn reis door het land van de duizend meren ook veel volksmuziek op de band vastgelegd, waarvan enkele ge deelten op deze avond zullen worden ge draaid. Gezien de vorige voordrachten van de heer Den Tonkelaar, over Joego slavië, zal ook deze wel weer een flinke belangstelling trekken. E. P. VAN DIJK HIELD OPENBARE REDEVOERING Scherpe kritiek op waterleidingtarief De heer E. P. van Dijk, fractieleider van „De Vrye Party" in de gemeenteraad van Rhenen, voorheen gedurende een reeks van jaren raadslid en wethouder van de toenmalige SDAP en de latere PvdA, sprak vrijdagavond in hotel „De Koning van Denemarken" tijdens een openbare vergadering over het onderwerp: „Was onze verkiezingspropaganda en -actie in 1958 juist?" Spreker begon zijn anderhalf uur lange betoog met een aanval op de loon politiek, waarbij hij teruggreep op zijn voorstel in Rhenens raad, om de ambte naren en werklieden niet 3 °/o maar 5 voorschot te geven, hetgeen door de lijstaanvoerder van de PvdA was betiteld als een „stunt", terwijl de PvdA- fractie in de Amsterdamse raad met hetzelfde voorstel was gekomen, hetgeen de AR-afgevaardigde H. Griffioen de vraag ontlokte of dat soms ook een stunt De heer Van Dijk vroeg zich af hoe die opmerking in socialistische kringen moet zijn ontvangen. Hij gaf de PvdA- lijstaanvoerder de raad eerst het abc van het socialisme te gaan leren, daar na een strijdbare arbeider te worden en dan eens bij hem te komen om te de batteren. Spreker gaf te kennen grote waar dering te hebben voor Rotterdam waar werd besloten om het gemeenteperso- neel in minimum een gratificatie van 60,en in maximum een gratificatie van 100,over 1959 toe te kennen. Thans is dit besluit van de gemeente raad geschorst om te onderzoeken in welke mate door dit besluit het alge meen belang wordt geschaad. „Maar wat zou de minister van binnenlandse zaken gedaan hebben", zo riep de heer Van Dijk uit, „wanneer 600 gemeenten in Nederland een dergelijk besluit zou- De leden van de melkcontrolevereniging en die van de fokvereniging uit Ederveen waren vrijdagavond in hotel Hupkes aan De Klomp gezamenlijk in vergadering byeen. Het voornaamste doel was beide verenigingen te combineren. In geen geval waren deze plannen ontstaan doordat een of beide verenigingen aan bloedarmoede leden, maar men besefte dat de belangen in grote mate parallel liepen en zo kan men krachtiger naar buiten optreden. Uit de verslagen bleek wel dat zowel de fok- als de controlevereniging tot op het moment van de fusie kerngezond waren. Beide besturen traden af en een geheel nieuw bestuur werd gekozen, bestaande uit negen personen. De melkcontrolevereniging kreeg eerst gelegenheid haar agenda af te werken. Voorzitter Hupkes heette allen welkom, in het bijzonder de heren Westerveld en Ter Avest van de P.M.D. en de heer Uenk van de Coöp. De Klomp. De secretaris, de heer H. Snetselaar, gaf hierna een beschouwing over het verloop gedurende de 14 jaar van het bestaan der vereniging. Op 1 april 1946 werd begon nen met 46 leden, die in totaal 387 koeien bezaten. Thans had men 108 leden met meer dan 1000 koeien. Het zeer grote nut van de controle vereniging bleek uit de cijfers dat in 1946 de gemiddelde vetopbrengst 93 kg was en thans 168 kg. De opbrengst per koe steeg met 450,— per jaar. Deze cijfers be wijzen dat de melkcontrole goede vruch ten heeft afgeworpen, aldus de heer Snet selaar. Ook penningmeester T. B. Boer kon op timistische' geluiden laten horen. Bebon (Zie verder pagina 2) EERSTELING Bij de familie Schoonhoven, Brinkkan- terweg 85, werd de 23ste januari j.l. een zoon geboren die de 25ste aangegeven werd als Jan Gerard. Op zichzelf niets bijzonders, maar deze keer vonden b. en w van Scherpenzeel hierin aanleiding om de kraamvrouw te verrassen met een fruitschaal, daar dit het eerste kind was dat in het geannexeerde gedeelte van Woudenberg geboren is. Het voltallige toneelgezelschap „N.A.O." dat vorige week twee avonden in gebouw „Eltheto" optrad. (Virginia) en zijn tyrannieke tante (mevr. Standish) die bij hem in huis woont, wor den Charley en oom Oliver Smith, een oude ruwe zeebonk die het kind begeleid de, in huis genomen. Bij haar komst blijkt de kleine Charley niet, zoals men dacht een kleine jongen te zijn, maar een meisje met ruwe ma nieren en ouderwets gekleed. Al gauw blijkt dat de tante van Tony Hamilton alles op alles zet om Tony zo gauw mogelijk met Virginia te laten trouwen, waardoor én tante én Virginia met haar moeder en broer uit de finan ciële zorgen zijn. Het loopt echter heel anders. Mede dank zij de vriend van Tony, Bob Tel ford, breekt 'Tony, na veel verwikkelin gen, met Virgina, wordt de tyrannieke tante een gedweeë huishoudster en slaagt Charley er in filmster te worden. Aan het slot van het stuk zijn er drie die met de mooie jonge vrouw Charley willen trouwen, n.l. Bob, de vriend van Tony, Stewart, de ietwat onnozele broer van Virginia en - al rekent hij er in het geheel niet op - Tony zelf. Wanneer Charley toch zegt dat ze nog steeds van haar „daddy" houdt, valt het doek voor het laatst. (Zie verder pagina 2) KOLLEKTE G.V. „EXCELSIOR" Deze week houdt de gymnastiek vereniging „Excelsior" een huis-aan- huis-collecte in Achterberg. De op brengst is bestemd voor aanschaffing van gymnastiekmateriaal, waaraan deze vereniging, die in april a.s. haar tien jarig bestaan hoopt te herdenken, drin gend behoefte heeft. LEDENVERGADERING De Vereniging tot stichting en in standhouding van een school met de Bijbel te Overberg is voornemens a.s. vrijdagavond in de christelijke school bijeen te komen. De agenda vermeldt: opening, ver slagen van secretaris en penningmees ter* en bestuursverkiezing. Tot slot zal er gelegenheid zijn voor de rondvraag. distanciëren en het houden op het sim pele feit van de overtreding, die niet werd ontkend. Mevr. T. had zonder ver gunning gebouwd en ze heeft nog geen Om de achtergronden beter te leren toestemming, zodat ze het risico loopt, Mevr. T. uit Wolfheze zou op een haar toebehorend terrein in haar woonplaats een noodwoning en een houtloods heb ben laten bouwen zonder daarvoor van het Renkumse gemeentebestuur daar onder ressorteert ook Wolfheze toe stemming te hebben. Op een vorige zit ting van het Wageninse kantongerecht gaf ze de feiten toe. Ze had geen ver- gunning kunnen krijgen, maar, zo zeide van 2— wel wat laag was, 'maar dat de ze, ze was praktisch tot de clandestiene gemeente niet meer kon betalen omdat bouw gedwongen, omdat het gemeentebe- anders het woningbouwproject te duur stuur haar alle medewerking had gewei- zou worden, gerd. Na de dood van haar man had ze haar kennen werden nu nieuwe getuigen ge- dat het bouwsel door de gemeente ge- huis moeten verkopen in verband met de hoord, nl. de wethouders De Winkel en sloopt wordt. Eis 100,of 20 d. hoge hypotheek, doch een nieuw huis Dorrestein en de oud-wethouder Klaas- sen. De heren De Winkel en Klaassen kreeg ze niet toegewezen, daar ze wei- Rechter v, d. Brand oordeelde evenwel, dat gebleken was, dat enige aandrang was gerde het stuk grond achter haar vroe- vonden, dat mevr. T. steeds correct was uitgeoefend om de grond voor 2,te gere woning voor 2,per vierkante behandeld en dat ze waardevolle advie- verkopen, hetgeen hij voor de bepaling meter aan de gemeente over te doen. Die prijs lag veel te laag. Ze kon er zeker zes zeven gulden voor krijgen. Toen ze niet bereid bleek de grond, waarop de gemeente woningwetwoningen wilde bou wen voor 2,— te verkopen, had ze ner gens meer enige steun gekregen. Integen deel, de gemeente zou haar hebben tegen- verklaarde, dat die koppeling er wel ter- rëden zijn, dat een naderende automo- gewerkt.' dege was geweest. Als mevr. T. de grond bilist, de heer O. uit Veenendaal er door zen had gekregen over de grondtrans- actie. Enige samenhang tussen de verkoop van de grond voor 2,aan de gemeen te en het toewijzen van een nieuwe wo ning aan mevr. T. bestond er volgens hen niet. Tenminste daarvan was hun bromfiets zo onverhoeds van de Adriaan niets bekend. De heer Dorrestein echter van Ostadelaan de Rubensstraat in ge- van de straf van belang achtte. Vonnis 10,— of 2 d. Van D., fabrieksarbeider te Veenen daal zou in zijn woonplaats met zijn Vorige keer werd de adjunct-directeur had verkocht zou ze een woning gekregen van gemeentewerken, de heer Bleijen- hebben. berg reeds als getuige gehoord en deze verklaarde, dat naar zijn mening de prijs in moeilijkheden kwam. Hij had krach tig moeten remmen om de voor zijn wa- De officier van justitie, mr. Leusink, gen heenzwenkende bromfietser te ont wilde zich van al deze bijkomende zaken wijken en was daarbij geslipt. Vorige keer ontkende Van D. dat hij zo onvoorzichtig was geweest zou zijn en daarom werden nu voor het Wageningse kantongerecht enkele getuigen gehoord, nl. automobilist O. en de hoofdagent van politie Van Duren en Visser, die het pro ces-verbaal 'hadden opgemaakt. Uit hun verklaringen werd wel duidelijk, dat Van D. inderdaad een ontoelaatbare manoeu vre had gemaakt en dat hij blij mocht zijn, dat hij door de snelle reactie van de autoverhuurder aan de dood was ont snapt. De officier eiste tegen de nog steeds ontkennende verdachte 50,of 10 d. Rechter v. d. Brand vonniste met 40, of 8 d. Op 1 oktober 1958 veroorzaakte H. uit Ede met zijn bromfiets op het rijwielpad langs Rijksweg 24 een botsing, waarvan een fietsend meisje, mej. B. uit Ede, het slachtoffer werd. Zij liep ernstig letsel op. Wegens ziekte van H. werd de zaak eerst nu voor het Wagenings kantonge recht behandeld. Verdachte zeide zich niets meer van het ongeval te herinneren en waarom werden twee getuigen gehoord, hoofd agent Edens, die het proces-verbaal had opgemaakt en chauffeur G. uit Hilver sum, die de aanrijding had zien gebeuren. (Zie verder pagina 2) Strijd om een circusnaam Vrijdagmiddag diende voor de presi dent van de Utrechtse rechtbank, mr. J. J. Plugge, in kort geding het proces tussen de gebroeders Willem en Jozef Akkerman, beiden exploitanten van cir- cusbedrijvcn, over het voeren van de naam „Boltini" voor hun" respectieve on dernemingen. De belangen van eiser, de heer W. Ak kerman, alias Tonny Boltini, woonachtig te Leersum, werden in een scherp juri disch betoog uiteengezet door mr. G. ter Laan, advocaat te Utrecht. Pleiter betoogde, dat alleen zijn cliënt bevoegd was de naam Boltini te voeren. Deze naam, in 1895 door de stichter van het circusbedrijf, zekere Bolty, gegeven, was door erflating op de vader van de beide broers overgegaan en tenslotte ver kregen door zijn cliënt?, de heer W. Ak kerman. Het eigendomsrecht op de be drijfsnaam Boltini was z.i. bovendien wettelijk vastgelegd door de inschrijving van het onderhevige bedrijf bij het Han delsregister te 's-Gravenhage in maart 1955. Pleiter concludeerde, dat aan Jozef Akkerman, alias Jonny Boltini, het recht moest worden ontzegd de naam Boltini aan zijn bedrijf te verbinden. Een en an der op straffe van een dwangsom van 5000,—. De verdedigster van de gedaagde J. Akkerman, mej. mr. M. Kousemaker te Zeist, achtte de inschrijving van de eiser in het handelsregister te 's-Graven hage niet meer van kracht, omdat later, eind 1956 een nieuwe inschrijving van het bedrijf door eiser was gedaan bij de Ka mer van Koophandel te Utrecht. Dit ge schiedde ongeveer gelijktijdig als de in schrijving van haar cliënt bij het Utrechts handelsregister. Voorts wees zij erop, dat de naam Boltini praktisch een familie naam geworden is, welke door alle leden van de familie Akkerman gedragen wordt, zodat haar cliënt terecht deze naam voor zijn bedrijf gebruikt. Iets dergelijks aldus mej mr. Kousemaker ziet men in circuskringen nogal eens meer geschieden, zoals bij de families Althof, Hagenbeek, enz. Pleiter concludeerde dan ook tot ver werping van de eis van de tegenpartij. De president bepaalde de uitspraak op 5 februari a.s. den hebben genomen?" Verontwaardigd stelde spreker vast, dat tegelijk met de schorsing van het Rotterdamse besluit de salarissen van de leden van gedepu teerde staten in Zuid-Holland werden verhoogd van 15.000,tot 18.000, per jaar (20 °/o) en dat de salarissen van de wethouders van Utrecht werden ge bracht van 15.500,op 17.500, De heer Van Dijk kwam tot de con clusie, dat de regering met de loon politiek voor de ambtenaren onthand zit. Wil men hogere lonen, dan zal moe ten worden aangetoond, dat er een grotere produktie tot stand is gebracht. De ambtenaren staan buiten de pro duktie. Geeft men deze categorie in de huidige vrije loonpolitiek loonsver hoging, dan zet men de brug open voor de 400.000 werknemers in Nederland, die nog niet van die vrije loonpolitiek profiteren en die naar de mening van de heer Van Dijk zeer waarschijnlijk weinig of niets zullen krijgen, omdat geen verhoging van produktiviteit kan worden aangetoond. DUUR WATER Ook het jongste besluit van Rhenens gemeenteraad om de waterleidingtarie ven te verhogen, stond bloot aan felle kritiek. De heer Van Dijk gaf toe, dat de ingezetenen van Rhenen de laatste jaren buitengewoon verwend zijn met de véél te lage waterleidingprijzen. Hij nam bovendien het standpunt in, dat een openbaar nutsbedrijf niet met ver liezen mag werken wanneer dat niet nodig is, maar hij keurde het ten sterk ste af na geleden verliezen over de laatste twee jaar nu zo plotseling de tarieven zó sterk op te voeren, dat - zoals hij met cijfers aantoonde - sprake is van een stijging van 70 tot 150%. Spreker trof in dit opzicht vergelij kingen met het openbaar nutsbedrijf de PUEM te Utrecht. „Hoe meer stroom men afneemt, hoe goedkoper het wordt" aldus Van Dijk, „maar hoe meer water men bij de N.V. Waterleiding Maat schappij Rhenen afneemt, hoe duurder het wordt." Felle kritiek leverde de heer Van Dijk in dit opzicht op de vijf fractieleden van de PvdA in Rhenens raad. „Ik vraag mij als socialist af", zo zei hij, „waar van hen het socialistisch ideaal is gebleven." Direct hieraan vast koppelde hij het besluit om de veehouders geen grotere tegemoetkoming te verstrekken in ver band met de droogte va nafgelopen zomer. „Ik toonde met berekeningen aan, hoe zwaar de verliezen voor hen waren geweest. De A.R.-afgevaardigde zei toen: u toont uw menselijke hart. De afgevaardigde van de PvdA in de meentcommissie zei zelfs: Uw bereke ning is nog te laag. Maar desondanks en wetende, dat de landerijen 14000, winst hadden opgeleverd, stemde ieder een tegen." De heer Van Dijk zeide in dit ver band, wanneer zó .de socialistische poli tiek wordt gevoerd, het eens te kun nen zijn met prof. Zijlstra, die onlangs opmerkte, dat de PvdA zich gaat ver- eenzelven met het liberalisme. „En dan ben ik blij de uitgestotene te zijn uit de PvdA, want ik ben nog steeds de strijdbare socialist," aldus de heer v. Dijk. Een jonge Japanse mijwerker is er na een lange training in geslaagd de vreemdste voorwerpen in te slikken en ze in volgorde, zoals het publiek dat wenst, weer tevoorschijn te brengen. Door bloedvergiftiging is in Warschau het 47-jarige nijlpaard Bongo overleden. In zijn maag vond men een handgranaat, revolverkogels, een kleine honderd geld stukken en een paar kilo grint. Bij de Amerikaanse stad Fackler is een goederentrein in botsing gekomen met een bus waarin schoolkinderen zaten. De trein sneed de bus letterlijk in tweeën. Een Engelse nachtwaker vond in Re- gents Park in Londen een halsketting, die hij aan zijn dochter cadeau deed. Enige tijd later bleek dat de ketting, met een waarde van 200.000,verloren was door een rijke weduwe. Te Parijs is een postkantoor waarop men de volgende reclame kan lezen: De PTT verzorgt voor u dagelijks het wonder van het overdragen van gedachten. In veertien Amerikaanse staten zijn griepepidemieën uitgebroken. In zeven hiervan neemt de epidemie de vorm aan van de Aziatische griep van 1957. In Nederland is op 19 januari j.l. het 600.000ste televisietoestel geregistreerd. Dit houdt in dat momenteel van elke vijf gezinnen er één beschikt oevr een t.v.- ontvanger. Omdat de ouders van het meisje, waarmede een Perzische boer wilde trouwen, geen toestemming gaven, stak de jongeman hun huis in brand. Door de hevige wind brandde echter het gehele dorp af. De Duitser Knack heeft een grote erfenis, die hij ontving, vermaakt aan zijn tweehonderd werknemers. Zijn stel regel: Niemand mag rijk worden zonder te werken.

De Vallei | 1960 | | pagina 1