Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Provincie Utrecht krijgt dit jaar 2000 woningen toegewezen D e Wereld van WEEK-tot-WEEK DRIJFT CUBA NAAR AFGROND? Communistisch getinte landbouwhervorming Kamer van Koophandel gaat niet akkoord WAAR IS DE VALLEI-RIKS? Volksuniversiteit: Het leven op aarde Clir. Sportvereniging blijft aandringen op sportterrein Nu sportvelden Uit de raad van Amerongen ACHTERBERG RENSWOVDE 34e jaargang VRIJDAG 5 FEBRUARI I960 Nr. 10 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Particuliere bouw Grootse plannen voor komende Vewibeto? TIEN GULDEN WAARD! 2 AF 148352 Verbetering van Sav. Lohman- straat Agenda Steun van C.N.V. en Ned. Chr. Sport Unie Brandje in flat Dr. Colijnstraat Volksuniversiteit Veenendaal: Opgravingen onder de Pieterskerk AMEROAGLN Overzicht van Amerongse raad Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Redactie: W. F. ter Boeven Advertenties en abonnementen kannen ook worden opgegeven bQ de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 «voorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 10 cent In een deze week gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel voor Utrecht en omstreken is dc toewijzing woningwetwoningen voor 1960 ter sprake geweest. Wethouder Ant. de Ruiter, in zijn functie van lid van de Kamer van Koop handel, leverde scherpe kritiek op de voorgestelde verdeling van het bouw- contingent. „Als het zo doorgaat, ziet het er, speciaal voor Veenendaal, somber en donker uit", aldus de heer De Ruiter. Ook het K.v.K.-lid de heer Van Schuppen, drong aan op meer woningen voor Veenendaal, vooral ook omdat reeds vijf bedrijven dc gemeente Veenendaal verlaten hebben door gebrek aan voldoende huizen voor hun arbeidskrachten. De toewijzing van 2000 woningen voor de provincie Utrecht, betekent dat het 11 lager ligt dan vorig jaar, terwijl het landelijk 6'/« gedaald is. De K.v.K. noemde deze verdeling onjuist en on evenredig, vooral als men bedenkt dat de provincies Utrecht en Zuid-Holland percentueel he t grootste woningtekort hebben. In Veenendaal zijn momenteel 1100 wo ningzoekenden „en het bedrijfsleven in Veenendaal heeft ruim 800 lege plaatsen voor nieuwe arbeidskrachten. Het is een noodsituatie", aldus de heer Van Schup pen. Sprekend namens de plaatselijke fabri kantenvereniging zei de heer Van Schup pen nog: „Ik begrijp dat b. en w. alles doen om nieuwe industrieën aan te trek ken. Behalve dat de werkgelegenheid voor de toekomst uitgebreid zou kunnen wor den, krijgen wij wellicht ook kans op een contingent woningen extra. Ik verzoek de K.v.K. echter dringend om medewer king om de bewuste instanties en het bestaande industrie-apparaat tijdig in te lichten voor en aleer nieuwe industrieën Veenendaal binnengelaten zullen wor den." Volgens wethouder De Ruiter leek het erop dat Veenendaal bij de overheid in een hoek zit. „Veenendaal heeft er 6000 inwoners bijgekregen maar we mogen niet één huis extra bouwen." Volgens het bestuur van de K.v.K. was voor Veenendaal de enig mogelijke op lossing, dat het plaatselijke bedrijfsleven zelf zoveel mogelijk de particuliere bouw moet stimuleren. Zulks zou dan moeten geschieden in de zogenaamde premiesec tor. De bedoeling is dan, dat arbeiders huizen door middel van de particuliere markt worden geplaatst. Wethouder De Ruiter was het hiermede niet eens. Hij betwijfelde of de arbeiders bevolking in staat zou zijn veel premie huizen uit de vrije sector te kopen. „Er is maar één oplossing en dat is: méér woningwetwoningen!" Aan het slot van de vergadering werd besloten - indien nodig - de hulp in te roepen van het ministerie van Econo mische Zaken, of zicht te wenden tot het departement van Bouwnijverheid en Volkshuisvesting. Naar wjj van welingelichte zyde ver nemen, bestaan er voor de komende „Ve wibeto" groots opgezette plannen. Het bestuur van de Veenendaalse Win keliersvereniging „Handel en Nijverheid" kon hierover nog geen inlichtingen ver strekken, aangezien de plannen eerst op dc komende ledenvergadering besproken moeten worden. Deze ledenvergadering wordt zeer binnenkort gehouden. Vorige week is de Vallei-riks uit gegeven bij de firma K. Huydink, Molenstraat te Rhenen en niet ge vonden. De uitgifte gaat dus normaal door zodat de waarde nu TIEN GULDEN bedraagt. De riks die deze week uitgegeven wordt draagt het rode nummer Bij inlevering op ons bureau vóór a.s. donderdagmiddag 12 uur, wordt de premie a contant uitbetaald. Op het ogenblik is men druk bezig met de aanleg van de rio lering, welke aan sluiting op de rio lering van de Patri moniumlaan enkele dagen geleden 'n feit is geworden. Hierna zal over het stenen wegdek een asfalt- laag worden aange bracht. Hoogstwaar schijnlijk zullen er ook weer nieuwe bo men geplant worden langs de trottoirs. MOEDER FRANCINA Zaterdag 18 februari a.s. brengt de toneelgroep van het Veenendaals Wan delcomité in gebouw Eltheto het to neelstuk in vier bedrijven „Moeder Francina". Verdere medewerking aan deze avond wordt verleend door het ensemble „De Spoedniks". RECTIFICATIE In het raadsverslag, opgenomen in ons nummer van vrijdag 20 januari j.l., komt een kleine onjuistheid voor. Bij de grondtransactie met het Ned. Herv. rusthuis stemde ook de heer J. Scholten (CH) tegen het voorstel van de heer M. Bastmeijer (verkoop van de grond voor 15,per meter). De heer G. Vos (SGP), die niet werd genoemd, stemde evenwel voor. De Volksuniversiteit heeft momenteel niet de belangstelling, die zij verdient. De vorige week gehouden avond telde nog geen twintig bezoekers en de lezing van Dr. v. d. Broek over „Het ontstaan van het leven op aarde", gisteravond in ,,'t Trefpunt", had nog geringer belangstelling. Afgezien van het feit dat dit sprekers en bestuur niet prettig moet aandoen is het duidelijk, dat op dergelijke avonden een enorm verlies wordt geleden. Hopelijk heeft men hier slechts te doen met een tijdelijke inzinking van de publieke belangstelling. Anderzijds is het ook mogelijk, dat ook de vaste kern van bezoekers de onderwerpen, die zullen worden behandeld, reeds van te voren als té wetenschappelijk aanslaat en daarom grotendeels wegblijft. Toch mag hieruit niet de conclusie worden getrokken, dat het bestuur van de Volksuniversiteit te hoog grijpt. Men is er steeds op uit om een zo gevarieerd mogelijk programma op te bouwen. Een seizoenprogramma met uitsluitend z.g. populaire onderwerpen zou het gehele werk te veel vervlakken. Wellicht hebben zo ook vele van de vaste bezoekers zich een te ingewikkel de materie voorgesteld, van hetgeen Dr. v. d. Broek zou behandelen. Ten on rechte. Moeilijk was het onderwerp, dat Dr. v. d. Broek behandelde zeer zeker, maar deze stelde het zeer aanschouwelijk en voor iedereen begrijpelijk voor. Daar door werd het ook een interessante stof, waarin men zich niet gemakkelijk op eigen initiatief zal gaan verdiepen. Dr. v. d. Broek sneed verschillende theorieën aan en stelde voorop, dat de mensen zich hebben te bezinnen op het feit, dat zij als levende organismen voorkomen tussen onvoorstelbaar veel (naar schatting anderhalf miljoen) an dere levende organismen. Over de vraag hoe het leven op aarde is ontstaan rijzen van tijd tot tijd con flicten tussen wetenschappelijke ont dekkingen en religieuze overleveringen. Dr. v. d. Broek geloofde niet, dat der gelijke conflicten noodzakelijk zijn, als de mens zich maar bezint op het bo venstaande. Lange tijd - ongeveer 2000 jaar - heeft men de aarde gezien als zelf- voortbrenger van levende organismen: planten, dieren e.d. Men dacht, dat alles er zo maar was. Dat alles ontsproot uit een soort geheimzinnige levenskracht. De laatste 500 jaar is echter op dit terrein een geweldige revolutie gaande. Men is tot de conclusie gekomen, dat het „zomaar" ontstaan van levende wezens uitgesloten is. Alle levende wezens - hoe verschil lend van aard ook - hebben een ge meenschappelijke factor. Zij zijn alle opgebouwd uit gelijksoortige bouween- heden, n.l. levende celeenheden. Op dit wonderlijke element ging Dr. v. d. Broek iets dieper in. Het cellen-onder zoek is sedert de laatste drie jaar veel verder gevorderd en geschiedt tot op duizendste millimeters nauwkeurig. IIIIIHI tuna: VEENENDAAL Vrijdag 5 februari: Uitreiking Landsteiner Pennin gen en Plaquettes in O.C.B.-geb. 8 uur. Kleurenfilm N.C.R.(eis)Ver. in gebouw ,,'t Trefpunt" Zaterdag 6 februari: Toneelavond Veenendaals Wan delcomité in „Eltheto", 7.30 uur. Optreden van Anna Holtrop in Jeugdgebouw Industrielaan, 7.45 uur. Luxor Theater: Vrijdag t./m. zondag „De glorie van het moederschap", maandag t./m. woensdag „Storm over de Nijl", toegang 14 jaar, donderdag „Eén zomer slechts heeft zij ge danst", toegang 18 jaar. -^—moderne HEREH- voor betere uurwerken HOOFD5TR 91 VEENENDAAL SPREKEN IN HET OPENBAAR Het instituut Nederlandse Spreekclub Zeist geeft op dinsdag 9 februari in ge bouw ,,'t Trefpunt" een demonstratie- avond in „boeiend spreken". Speciaal verenigingsbestuurders, leidinggeven den op alle terreinen van het leven, personeelchefs en bedrijfleiders wor den bij deze avond uitgenodigd. De toe gang is vrij. Als antwoord op het voor de pas opgerichte Christelijke Sportvereniging Veenendaal (DEOS) min of meer teleurstellende bericht van het gemeentebestuur van Veenendaal, dat men voorlopig niet aan het verzoek om gebruik van sportzaal en sportterrein kan voldoen, heeft deze vereniging na een gehouden vergadering, besloten opnieuw een verzoek in te dienen. - In de loop van deze week ontving het dagelijks bestuur een tweetal brieven, resp. van het Christelijk Nationaal Vakverbond en de Nederlandse Christelijke Sport Unie. Laatstgenoemde instantie heeft hetzelfde schrijven ook gericht aan het gemeente bestuur van Veenendaal. teljjke sportbeweging wil de Ned. Chr. Sportunie hiermede gaarne het verzoek van de Veenendaalse Chris telijke Sportvereniging ondersteunen en er met klem bij u op aandringen daaraan gehoor te willen geven. Sportbeoefening, in zich hebbend een element van recreatie zowel als een element van vorming, heeft ook voor de christelijke jeugd een zeer grote waarde, maar bij het zich begeven op dit terrein dreigen er inderdaad bepaalde gevaren van verwereldlijking, die echter onder kend en evenzeer vermeden als bestreden kunnen worden, door aan deze sportbe oefenaren de steun van een principieel en organisatorisch goed geleide christe lijke vereniging te bieden, welke tevens over een behoorlijke sportaccomodatie kan beschikken. Wij menen dan ook, dat u stellig in het belang van de Veenendaalse jeugd zult handelen door ter inwilliging van het verzoek deer Chr. Veenendaalse Sport vereniging zover te gaan als de mogelijk heden maar enigszins toelaten." Namens het bestuur, J. van Noortwijk, secretaris. Van de Nationaal Tijdens de gehouden vergadering heeft het dagelijks bestuur een verklaring af gelegd, waarin zij o.m. zegt overtuigd te zijn van de urgentie nu sportvelden voor de jeugd te krijgen. „Wil onze vereniging levensvatbaarheid hebben dan moeten wij onze leden nu al een plaats kunnen bieden waar ze kunnen trainen. Dat dit zeer noodzakelijk is, blijkt wel uit debelangstelling die wij allerwege ondervonden", aldus de ver klaring. MORELE STEUN secretaris van het Christelijk Vakverbond in Nederland, de heer A. Borstlap, ontving het DEOS-be- stuur een adhesiebetuiging. Hierin staat o.m.: „Wij kunnen u mede delen dat wij het met uw actie geheel eens zijn. Van deze mededeling kunt u desgewenst naar believen gebruik maken. Mocht zich t.z.t. de behoefte doen gevoe len, dat terzake door de christelijke vak beweging verdere morele steun wordt verleend, dan kunt u zich met ons in verbinding stellen." MET KLEM Het dagelijks bestuur van de Neder landse Christelijke Sport Unie te Rotter dam heeft zich rechtstreeks per brief tot het gemeentebestuur van Veenendaal ge richt. Hierin zegt het: „Van het bestuur der Veenendaalse Christelijke Sportvereniging is door de Nederlandse Christelijke Sportunie een afschrift ontvangen van een aan u gericht verzoek om er toe te willen medewerken deze vereniging levensvatbaarheid te doen hebben, mede door het aan haar in huur geven van een gemeentelijk sport terrein met bijbehorende kleedgelegen heid en door maatregelen te treffen om zo spoedig mogelijk te komen tot de bouw van een gemeentelijke sportzaal. Als vertegenwoordigster van de ge hele landelijke georganiseerde chris- Voor zover ons bekend ligt het in de bedoeling van het DEOS-bestuur deze zaak in de eerstvolgende raadsvergade ring aanhangig te maken. Donderdagmiddag tegen vieren werd b(j de brandweer groot alarm gegeven voor een brand by de fam. G. aan de Dr. Coiynstraat. Twee wagens rukten onmid- dellijk uit, maar behoefden geen dienst te doen daar de brand inmiddels was ge blust. Eén en ander trok de nodige pu blieke belangstelling in deze dichtbevolk te wyk. Bij de fam. G., waar de vrouw in een sanatorium wordt verpleegd, werd het gezin verzorgd door een gezinsverzorgster. Deze was op de tafel aan het strijken en had de bout daarbij op een treefje ge plaatst. Veronderstellende dat de bout uitge schakeld was, ging zij even voor een boodschap naar de buren. Toen zij tien minuten later terug kwam stond de kamer vol rook. Nadat de buren de brandweer hadden gewaarschuwd, werden de strijk- deken en de roodgloeiende bout naar het balcon gebracht. De schade bleef beperkt tot een verbrande deken en een schroei plek in de tafel. ANNE HOLTROP TREEDT OP IN JEUGDGEBOUW In het jeugdgebouw aan de Industrie laan zal zaterdag 18 februari a.s. de van radio en televisie bekende voor drachtkunstenares Anne Holtrop op treden. Deze avond is georganiseerd door het jeugdwerk „De Instuif". Voor de Volksuniversiteit Veenendaal komt prof. dr. P. A. van Stempvoort op woensdag 10 februari a.s. in gebouw ,,'t Trefpunt" een lezing houden met als onderwerp „De opgravingen onder de Pieterskerk in Rome". Kaarten voor deze avond zijn op de bekende adres sen verkrijgbaar. Prof. Van Stempvoort zal zijn voor dracht verduidelijken aan de hand van lichtbeelden. De pauselijke archeologische com missie heeft sedert 1940 opgravingen doen verrichten onder de bendenkerk (de z.g. Grotta Vecchia) van de Sint Pieter te Rome. Men vond een reeks fraaie romeinse mansolla. Onder het hoogaltaar werd op een diepte van on geveer 6 meter het monumentje gevon den dat de gemeente van Rome in de jaren van de tweede eeuw op het graf van Petrus plaatste. Met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid mag men thans aannemen, dat de apostel hier na zijn marteldood begraven werd. In de eerste helft van de vierde eeuw bouwde Constantijn de Grote boven deze plaats zijn basiliek, die in de zestiende eeuw gesloopt werd terwille van de bouw van de huidige Pieterskerk. DEN HAAG Met enige bezorgdheid bekijkt men op het ogenblik in de Ver enigde Staten de situatie op het eiland Cuba. Het zyn vreemde bokkesprongen, welke daar door de president van het, de laatste tyd weer veel in het wereld nieuws vermelde ryk worden gemaakt. President is een wat te mooie naam voor de functie die Fidel Castro zichzelf heeft aangemeten. Hy is een rasechte dictator, heer en meester over land en onderdanen. Van de bizarre politieke sprongen die Castro heeft gemaakt was in ieder geval geen wereldprimeur. Het was het opvolgen van Soekarno's voorbeeld hoe men moet „nationaliseren". Alleen werden nu geen Nederlandse bedryven en firma's gestolen maar Amerikaanse. Men heeft de waarde van de door Castro „ge nationaliseerde" Amerikaanse bezittingen geschat op 20 miljoen gulden. Nog geen cent schadevergoeding is er vcor betaald. Het is begrypelyk, dat de Ver enigde Staten over deze schending van het internationale recht nogal ver ontwaardigd zijn. Wat hun echter veel zwaarder op de maag ligt is de gedachtengang, welke achter deze maatregel staat. Bij Soe- karno mag men misschien spreken van een rancune jegens de Nederlanders (op welke onbenullige gronden dan ook), over Castro's gedachtenwereld drijven de beangstigende wolken van het com munisme. De rode wolken van de zons ondergang.' De Amerikanen vrezen, dat in Fidel Castro een al jaren door Rusland ge koesterde wens zal worden belichaamd: een communistische macht in de na bijheid van het Amerikaanse staten blok. Het eiland Cuba ligt in de enorme baai, welke in het Noorden wordt be grensd door Mexico en de Verenigde Staten (Florida) en in het zuiden door Zuid-Amerika (Columbia, Venezuela, Guyana). De strategische positie is dus bijzonder gunstig. Castro heeft beweerd persoonlijk geen communist te zijn. Wel vind hij het, naar hij zegt, noodzakelijk, dat in zijn land alle partijen „gelijke rechten" hebben. De enige partij echter, die de z.g. „gelijke rechten" heeft, is de com munistische. Zij kan dus vrijelijk haar gang gaan. Enkele van haar meest vooraanstaande figuren zijn inmiddels, dank zij Castro, doorgedrongen tot de belangrijkste staatsposten. Zo is on langs een zekere Guevera door de dic tator benoemd tot president van de Cu baanse bank. Deze voormalige Argen tijn, Mexicaan, Boliviaan en wat nog meer, is een doorgewinterde samen zweerder en een overtuigd communist. Zijn benoeming is een staving van de vermoedens omtrent de communistische sympathieën van Fidel Castro. Niet voor niets zijn enkele vooraan staande figuren uit de beginperiode van Castro's revolutie naar Amerika gevlucht Zij roken op het pad, dat de beweging heeft ingeslagen, teveel kwa lijk riekende luchtjes. De hervormingen, welke in Cuba zijn of worden doorgevoerd, hebben niet alleen het dictatoriale element; de communistische lucht hangt er even eens onmiskenbaar boven. Een van deze hervormingen is vast gelegd in een agrarische wet, die moet worden uitgevoerd door het Bureau voor Agrarische Hervorming, dat on der leiding staat van Guevara en enkele andere communisten. De landbouwwet Woensdagavond kwam de gemeenteraad onder voorzitterschap van burgemeester Martens in voltallige zitting byeen. Het per 1 oktober 1959 ingevoerde nieuwe model kwitantie voor het waterleiding distributiebedryf kon geen genade vinden in de ogen van de heer Wildeman. Spreker acht de controle voor de waterverbruiker te gering en stelt voor een opnamekaart aan alle aangeslotenen te verstrekken. Voorzitter achtte dit van weinig praktische waarde. Ook de heer Dagnelie acht de kwitantie te ingewikkeld. De heer Van Barneveld is van mening dat deze kaarten vaak zoek zullen zyn als de opnemer komt. Bovendien brengt het kosten mee, het geen verhoging van het tarief zou betekenen. Voorstel Wildeman verworpen met 7 tegen en 4 voor (de heren Wildeman, Dagnelie, Van Mourik en Blankestyn). Het verzoek van de school met de bybel te Overberg, de oude schoolmeubelen door nieuwe te vervangen wordt ingewilligd. (Kosten 5100, De agendapunten: Vaststelling kosten openbaar kleuteronderwijs, aanvraag tot verhoging algemene uitkering uit het ge meentefonds over 1960, verzoek om ont slag van O. W. van Viegen, worden zon der hoofdelijke stemming aangenomen. Verordening bestryding ratten en muizen Jaarlijks wordt met inschakeling van de gemeente een actie gehouden om rat ten en muizen te bestrijden. Gratis wordt dan rattenvergif verstrekt. De verorde ning heeft ten doel, dat de gemeente in dien nodig, kan optreden tegen hen, die onverschillig staan tegenover deze be- OP MOLLENJACHT OP DE HONDS- BOSSE. Bij de beveiliging van de Nederlandse zeedyken wordt gebruik ge maakt van de modernste apparatuur - maar ook wordt er nog gewerkt volgens de methode, die onze voorouders ook al volgden: de mollenvanger met zyn hond - die wy hier aan het werk zien op de Hondsbossezeewering by Petten. Zo nuttig als de mol ook moge zyn, voor de dijken is zyn gegraaf funest, vandaar ook dat mollenvanger C. Proramer en zyn hond Polly' dagelyks in de weer zyn om de ondergravers te snappen. BAD. Anderhalf jaar geleden bracht de bevolking van het Belgische stadje Huy 25 miljoen Belgische francs bijeen voor de bouw van een kabelbaan, die toeristen en dus welvaart zou aantrekken. Deze kabelbaan loopt midden over het dorp en een van de inwoners, de heer Nandancé, heeft hiertegen be zwaar. Voor de rechter heeft hij dat bezwaar uiteengezet: hij kan niet ongezien in bad gaan. De kijkers die op 83 meter hoogte boven hem zweven overtreden daarmee artikel 552 van de wet, die een huiseigenaar beschermt tegen alle nieuwsgierigheid van buiten. De rechter heeft in eerste in stantie de heer Nandancé in het gelyk gesteld. Maar in aller- haast wordt een wctswyziging voorbereid, waarby het bezit van de hemelruimte boven iemands buis wordt beperkt tot 25 meter hoogte. Komt die wet erdoor, dan hoeft de kabelbaan niet te worden afgebroken, blyft Huy vreemdelingen trekken en blyven de inkomsten groeien. Komt de wet er niet door, dan kan de heer Nandancé voor het eerst sinds anderhalf jaar weer ongezien in bad stappen. KLOK. Vier jaar geleden hadden de inwoners van het Franse dorp Valmondois 300.000 francs bijeengebracht voor de aanschaf van een ultra-modern elektrisch carillon ter vervan ging van de oude klok in de dorpstoren. Vanaf de eerste dag dat het nieuwe instrument zijn slagen liet horen was het ge daan met de rust van de oude mevrouw Ponthault. Voor de rechter beklaagde zij zich er over dat zij wegens het oorver dovende lawaai reeds drie jaar lang bij kennissen slaapt, die ver genoeg weg wonen om in slaap te kunnen raken. Boven dien slaat de klok dubbel: tien slagen als het 5 uur is, vieren twintig als het 12 uur is. En verder, zegt mevrouw Pont hault, worden ook de andere in woners door het gelui van de klok nerveus, alleen beseffen zij dat niet. Welnee, zei daarop de burgemeester, de mensen zijn er al lang aan gewend en merken nauwelijks meer dat de klok slaat. De rechter heeft de eis vaji mevrouw Ponthault om de klok stil te zetten afgewezen, maar wel bepaald dat het aantal sla gen tot normale proporties wordt teruggebracht. En zo is het nu weer 5 uur als de klok in Valmondois vyf slagen laat horen. REVANCHE. Een Italiaans zakenman verloor vorige zomer op de speelbank te Monte Carlo 200 miljoen francs. Vorige week nam hij revanche door in een nacht 220 miljoen terug te win nen. VOLMAAKT. De volmaakte misdaad, die geen sporen ach terlaat, is nu mogelyk, zegt de Engelse professor Saunders. Er bestaat een vergiftig gas, dat men aan een drank kan toevoe gen zonder dat het zich door reuk of smaak laat onderschei den. Drinkt men ervan dan gaat men binnen een half uur dood en geen enkele analyse van uw stoffeiyk overschot kan aan tonen dat er van vergiftiging sprake is. strijding of door grote slordigheid vooral met voedselresten de aanwezigheid van ratten in de hand werken. De heer Blan- kestijn zegt dat de boeren deze verorde ning niet kunnen nakomen. De heer Wil deman zag gaarne op groter schaal het rattenvergif verstrekt en de heer Hasse laar verzoekt, desnoods tegen kostenver goeding, meer vergif beschikbaar te stel len. Z.h.st. aangenomen. Onbewoonbaar De woning aan de Burg. v. d. Bosch straat (no. 132) wordt onbewoonbaar ver klaard. Instelling beroep tegen uitbreidingsplan B. en w. stellen voor als voornaamste bezwaren tegen het uitbreidingsplan, het geen door G.S. werd opgemaakt, aan dit college kenbaar te maken: het ontbreken van bouwmogelijkheden in Eist. Juist in dit gedeelte van Amerongen is veel indu strie gevestigd, waar veel arbeiders wer ken (steenfabriek, bouwonderneming, smederij en nertsenfarm). In het plan is niet opgenomen een industrieterrein aan het Eek en Wielse veer. De heer Blanke- stijn wijst op de hoge schadevergoeding voor huizen, die moeten verdwijnen. Het zal moeilijk zijn gedupeerden een passen de woning te bezorgen. De heer Tenge merkt op dat nu het voor industrie be stemde terrein aan de Rijn (vroegere steenfabriek Van Hasselt) in Gelderland komt te liggen, dit een reden temeer is het terrein aan het veer voor industrie te bestemmen. Voorstel aangenomen met algemene stemmen. Bejaardencentrum De stichting bejaardencentrum is wat de bouw van het hoofdgebouw en de af zonderlijke woningen aangaat met een bouwer tot overeenstemming gekomen. B. en w. stellen voor de benodigde voor schotten te verlenen. Later volgt dan ver rekening met het Rijk. Z.h.st. aanvaard. Rondvraag De heer Van Mourik verzoekt afraste ring schoolplein openbare school in orde te maken. De heer Dagnelie wijst op ga rages zonder uitrit aan de Koenestraat. Voorzitter: eigenaren dienen de kosten zelf te betalen. Vraagt naar de vorderin gen i.z. muziekschelp, trottoir Rijnstraat en 2e lokaal openbare kleuterschool. De heren Schreuders en Hasselaar in formeren naar de mogelijkheid een ver gaderlokaal te bouwen in Overberg. De heer Blankestijn vraagt of het gemeente- personeel al loonsverhoging heeft ont vangen. Voorzitter zegt: voorlopig 3 Een definitieve regeling is in voorberei ding. De heer Blankestijn stelt voor dit te verhogen tot 5 De heer Wildeman is tegen, omdat de behoeftigen geen extra ondersteuning krijgen. Voorstel verwor pen met 9 tegen en 2 voor (de heren Blan kestijn en Van Mourik). De heer v. d. Dikkenberg vraagt hoever men bij het planten van bomen van het terrein van de buren moet blijven. Dit blijkt twee meter te zijn. Hierna sluiting. houdt in, dat een aantal boeren een stuk land krijgen toegewezen. Vóór de revolutie was de Cubaanse cultuur grond in handen geweest van een aan tal grootgrondbezitters. Tot de teleur stelling van de nieuwe kleine boeren is echter gebleken, dat van een zelf standig beheer van het „bezit" geen sprake is. In ferte zijn zij lid geworden van een soort staatscoöperatie. Door het hervormingsbureau wordt hun be volen hoe en wat zij moeten verbou wen. De opbrengst wordt verdeeld naar de geleverde prestaties. De nieuwe wetten en hervormingen, welke niet alleen betrekking hebben op landbouw- of veeteeltgebied, hebben veel verzet opgeroepen bij de bevolking. Dit zou nog niet zo erg zijn wanneer de financiële positie van het land en daarmee de levensstandaard zou ver beteren. Dit is echter bepaald niet het geval. De staatsschulden bedragen het driedubbele van de staatsreserves. Voorlopig ziet men geen kans hierin verbetering te brengen. Integendeel: o.a. de nieuwe landbouwwetten brengen eerder een achteruitgang van de toe stand met zich mee. De versnippering in kleine gebieden (de boeren krijgen ieder ruim 2.5 hectare) is niet bevor derlijk voor een juiste teelt van suiker riet, de voornaamste inkomstenbron van het eiland. Op een dergelijke bodem van finan ciële wanorde en sociale disharmonie gedijt het communisme als een krachtig stuk onkruid. De raad kwam vorig jaar twaalfmaal bijeen en nam in dit jaar de volgende belangrijke besluiten: garantie geld lening streekwerkplaats, verkoop in dustrieterrein aan P. v. d. Heijden en aan Hamebo, afsluiting plantsoen Lie- vendael, sanering dorpskern, verkoop grond aan P. van Veenendaal, crediet voor 10 woningwetwoningen, vergroting architectenkamer, aankoop grond en woningen Koenestraat en Santfoort, verordening op het houden van var kens. B. en w. vergaderden 45 maal. Het aantal inwoners bedroeg op 31 decem ber 4284. Er werden 30 huwelijken vol trokken en 2 echtscheidingen ingeschre ven. Kapitaalsuitgaven: dorpspompen 3261,riolering ƒ23.160,wacht huisje Eist 1035,confectiebedrijf 10.000,woningbouw 180.000, aankoop bouwterrein 154.000,ver koop grond aan particulieren 70.000,-. Het aantal aansluitingen op de rio lering bedraagt 633, op de waterleiding 872, bij de vuilnisophaaldienst 670. Er werden 61 bouwvergunningen afgegeven (bouwsom 1.786.280,In totaal kwa men 44 woningen gereed. Het aantal woningzoekenden is nog 89. Aan be hoeftigen werd ƒ48.250,— uitgekeerd. FEESTAVOND GYMNASTIEK VER. „EXCELSIOR" Zaterdag 13 februari geeft de gymna stiekvereniging „Excelsior" een feest avond in het buurtschapshuis. Door de toneelvereniging „Wende" uit Wagenin- gen wordt een toneelspel opgevoerd in 3 bedryven, getiteld „Waarom zweeg je zo lang?" van H. Turnhout en B. Peets. Gezien het goede spel van deze ver eniging van vorig jaar, zal er voor deze avond wel belangstelling zijn. BIJEENKOMST CHR. VROUWENBOND Dinsdag 9 febr. komt de afdeling Ach terberg van de NCVB bijeen in gebouw „Bethel". De heer H. v. d. Born uit Eist, hoopt dan te spreken over het onder werp „Spiritisme". BENOEMING Mej. G. Vermeulen, die vanaf 1 jan. '60 als leerling-ambtenares werkzaam was ter gemeentesecretarie van Renswoude, is met ingang van 1 febr. j.l. benoemd aan het instituut voor Germaanse Taal en Letterkunde van de Rijksuniversiteit te Utrecht. AANRIJDING IN DE DORPSSTRAAT Woensdagmiddag j.l. wilde de bestuur der van een vrachtauto van een veevoe derhandelaar in de Dorpsstraat te Rens woude linksaf slaan naar een garage. Juist op dat moment zou echter een ach terop komende vrachtauto deze wagen passeren. Ondanks het feit, dat de be stuurder van de tweede auto sterk naar links uithaalde, kon een aanrijding echter niet meer worden voorkomen. Hierbij ontstond enige materiële schade; persoon lijke ongelukken deden zich echter niet voor. De plaatselijke rijkspolitie maakte proces-verbaal op. SPREEKUUR BURGEMEESTER De burgemeester van Renswoude is wegens ambtsbezigheden verhinderd op de woensdagen 10 en 17 februari a.s. spreekuur te houden. In plaats daarvan hoopt hij daartoe nu zitting te houden op dinsdag, 16 februari a.s., des namiddags van 2.tot 3.uur in het gemeentehuis. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Wonlngbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918

De Vallei | 1960 | | pagina 1