Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken HET UITBREIDINGSPLAN VOOR AMERONGEN Voor de KANTONRECHTER MULDER VEENENDAAL DADERS INBRAAK BIJ FA. v. LEEUWEN GEPAKT Muziek en film vormden hoofdschotel DS-personeelsavond ZORGEN IN DE RODE LANDBOUW Topconferentie in Moskou P.v.tLA. hesprak gemeentepolitiek van Eist Wat nu weer. Levendige vergadering van C.B.T.B. te Ederveen 34e jaargang WOENSDAG 10 FEBRUARI 1960 Nr. 11 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen* Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel GEDEPUTEERDE STATEN MAAKTEN VOOR TWEEDE MAAL EEN ONTWERP HET BEGON IN 1953 Amerongen in de toekomst Sanering van de bebouwde kom Bromfietser reed wandelaar omver Anne Holtrop trad op in jeugdgebouw RHENEN Duitse ballonvaarders boven Grebbeberg Nieuws uit de omgeving ASSURANTIEKANTOOR ALLE VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN EN Jeugdig trio pleegde bijna vijftig inbraken m Veenendaal en omgeving Met luxe wagen Biltse supermarkt vestigt filiaal in Patrimoniumlaan Orkest bracht gevarieerd programma TWEE AVONDEN Orkest EDE FEIKE ASMA SPEELT Zonder riolering geen huizen Kritiek van vrije partij weerlegd Debat over pro en contra het Landbouwschap 29 FEBRUARI Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Eedactie; W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kmu.en ook worden opgegeven bfl de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschoning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 Woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 10 cent Het is een langdurige geschiedenis met het uitbreidingsplan voor Amerongen. Nog steeds is er geen definitief plan, hoewel er nu toch schot in de zaak begint te komen. Voor de tweede maal ligt nu een door Gedeputeerde Staten in ontwerp getekend uitbreidingsplan op tafel. B. en w. hebben hun bezwaren ten aanzien hiervan ingediend, terwijl te verwachten is dat er ook van particuliere zijde nogal bezwaren zullen zijn. „Het Rode Hert", reeds gedeeltelijk ontsloten deel van het uitbreidingsplan. De moeilijkheden om het uitbreidings- dateren al van 1953, toen G.S. de raad van Amerongen gelastte over te gaan tot vaststelling van een uitbreidings plan, regelende de bestemming in on derdelen voor de bebouwingskern van de gemeente en tot vaststelling van een uitbreidingsplan, regelende de bestem ming in hoofdzaak voor het overige grondgebied van Amerongen. Vóór 1 augustus 1954 moesten deze plannen aan goedkeuring onderworpen zijn. Op 21 september van datzelfde jaar besloten G.S. deze termijn te ver lengen tot 1 januari 1955. Op 21 decem ber 1954 werd door b. en w. aan de Commissie van de Provinciale Plano logische dienst voor uitbreidingsplan nen ontwerpen toegezonden van: het plan in hoofdzaak, het plan in onder delen voor de bebouwde kom, het plan in onderdelen voor Eist en het plan in onderdelen voor Overberg. Hoewel G.S. volledig bevoegd waren de termijn nogmaals te verlengen, werd op 1 februari 1955 bericht dat nu de plannen nog niet ter goedkeuring wa ren binnengekomen, zij met toepassing van artikel 40 der Woningwet en op kosten van de gemeente de plannen zelf zouden vaststellen. Hiertegen wer den vanzelfsprekend bezwaren inge bracht, deze mochten echter niet baten. Drie jaar later, in maart 1958, kwam G.S. met plannen op de proppen. Dit uitbreidingsplan kreeg echter zoveel bezwaren, zowel van gemeentezijde als van de kant van belanghebbende par ticulieren, dat het ingetrokken werd. Een nieuw ontwerp ligt momenteel ter inzage. Het nu ontworpen plan is in grote trek ken gelijk aan het eerste. Er is aan een aantal bezwaren, die geuit waren bij het eerste plan, tegemoetgekomen. Echter nog niet in die mate dat de raad het direct met het ontwerp eens kon zijn. Over het algemeen is dit plan niet met vreugde begroet, begrijpelijk omdat men het niet zelf heeft samen kunnen stellen. Twee belangrijke bezwaren zijn o.a. verleden week aan de raad voorgelegd, allereerst het ontbreken van voldoende bouwterrein voor woningen in het Amerongse gedeelte van Eist. Daarnaast het feit dat het in dustrieterrein ten westen van de Veerweg naar de Rijn niet in het ontwerp is op genomen. Vooral dit laatste zal het ge meentebelang in de toekomst kunnen schaden. Bezien we de ontwerpen dan blijkt dat langs de Kon. Wilhelminaweg aan weers zijden parallelwegen zijn geprojecteerd, bedoeld voor het langzame verkeer. On der deze verkeérsweg is een voetgangers- en rijwieltunnel ontworpen, als een vei lige verbinding voor de voetganger en wielrijder tussen hut noordelijke en zui delijke deel van Amerongen. Men wil de Kon. Wilhelminaweg gaan zien als een verkeersweg en niet als een dorpsweg. De bebouwing zal hieraan aan gepast moeten worden. Het moet meer een weg door een groen als door een stenen weg mworden. Een grondslag van het plan in onder delen is het concentreren van verdere uitbreiding ten noorden van de Kon. Wilhelminaweg. Aan bouwterrein bestaat er nog een capaciteit van 485 woningen, wat gezien de behoefte voor de eerste tien jaar (330 woningen) voldoende is. Men heeft ge rekend met een toenariie van 80 zielen per jaar. Wat het zuidelijke deel van het dorp betreft, hier is slechts een beperkte mogelijkheid voor uitbreiding vanbe bouwing. Het is nodig, zo wordt in de toelichting gezegd, dat de agrarische bedrijven welke nog in de kom voorkomen, op den duur naar een agrarisch gebied over te plaat sen. In de laatste halve eeuw heeft Ameron gen groeiverschijnselen gemaakt, die ana loog zijn aan andere gemeenten. Hierbij ontstaan te snel gegroeide en daarom niet zelden poliepvormige uitwassen van bebouwing. De Koenestraat is daar een voorbeeld van. Getracht moet worden verdere groei in goede banen te leiden. Het terrein „Het Rode Hert" gelegen ten oosten van de Holleweg is reeds gro tendeels ontsloten. Tot nu toe zijn er 36 bouwpercelen verkocht. Inmiddels kwa men er 13 woningen gereed terwijl er nog 13 in aanbouw zijn. In dit verband is het wel even waard „de sanering van de bebouwde kom" te noemen. -Ir. J. B. baron van Asbeck is bezig hierover een advies samen te stel len. Veranderingen die in de kom van het dorp steeds plaats vinden, zoals het ver dwijnen van oude woningen, de verbre ding van straten en het verruimen van kruispunten maken het wenselijk dat er een saneringsplan moet komen, waarop men bij voorkomende gevallen kan terug grijpen. Geheel volgens de verkeersvoorschrif- ten voor voetgangers, dus links van de weg lopend en tegen het verkeer in, wan delde zondagmiddag op de Kerkewyk ter hoogte van de Bergweg, de heer H. uit Veenendaal. Niettegenstaande deze correcte naleving van de voorschriften, werd hij aange reden door een tegemoetkomende jeug dige bromfietser, wiens vermoedelijke snelheid ver boven het maximum lag. Beide personen zijn op last van dr. Annot naar het Julianaziekenhuis over gebracht. De bromfietser kon, na behan deld te zijn, huiswaarts keren. De brom fiets werd licht beschadigd. Voor een tachtigtal jongeren trad j.l. zaterdagavond in het Jeugdgebouw aan de Industrielaan de van radio en televi sie bekende voordrachtkunstenaar Anne Iloltrop op. Zyn optreden bestond uit een ernstig en humoristisch gedeelte, dat door de jeugd met volle belangstelling werd gevolgd. De heer Holtrop begon met het voor dragen van enkele gedichten van Okke Jager, vertelde op onnavolgbare wijze een gedeelte uit het boek „Bartje" van Anne de Vries (de handen van Vader) en boeide de aanwezigen met een kort ver haal van Top Naeff. Na de pauze was de humor aan de beurt met een gedeelte uit het sprookje van Andersen. Na een gedicht van Annie M. G. Schmidt, werd met behulp van jongelui uit de zaal een komisch toneelstuk opgevoerd. Behalve een gezellige, was het ook een uiterst leerzame avond. Zes ballonvaarders, afkomstig uit Mün- ster in Duitsland, zagen door de sterke oosten wind afgelopen zondagmiddag geen kans meer in Rhenen een landing uit te voeren. De grote gele ballon, als opschrift dragende „V-Deutschland 1", „Berlin", waaraan bevestigd de vlag van de West-Duitse Bondsrepubliek, werd zo snel op de felle wind meegevoerd, dat het anker eerst in Resteren in de klei grond vastsloeg, met als gevolg, dat bal lon en gondel in een kersenboom terecht kwamen. De zes inzittenden kwamen er zonder kleerscheuren af. 's Ochtends om twaalf uur was men in Münster opgestegen. De voorspoedige landing vond plaats 's middags om half vier. Op de begane grond volgden vrienden met een speciale wagen de ballon, zodat het hele zaakje weer op transport kon worden gesteld naar de „Heimat". Er bestond van de zijde van de zondag se wandelaars voor dit ongewone schouw spel veel belangstelling. SOESTERBERG. Bij de landing op de vliegbasis Soesterberg zijn twee straaljagers van het type „Thunder- flash" met elkaar in botsing gekomen. Beide toestellen raakten direct in brand en zijn grotendeels vernield. De vliegers konden zich tijdig in veiligheid brengen. DOORN. In het begin van de vorige maand verloor een Amsterdamse fami lie in de Doornse bossen een mooie witte dwergpoedel. Een meisje zag het hondje een week later schuw door de bossen rennen en vanaf die tijd werd er jacht op het beest gemaakt om hem weer aan zijn bazin, een oudere inva lide dame, terug te geven. Men zocht «alles af, zette een val waar niet de hond maar wel een kat in gevangen werd, zette later weer een val waar de poedel wel het vlees uit at maar, doordat de val niet goed func tioneerde, niet gevangen werd. Na 25 dagen slaagde men erin het zeer ver magerde hondje te vangen en aan zijn bazin terug te geven. LEERSUM. In tegenwoordigheid van tal van journalisten, persfotografen en Polyfoon, is vorige week woensdag in de voorzaal van het jachthuis Damlust een grote houten kooi geplaatst waarin leeuwenwelpen ondergebracht zijn. De eerste weken zullen deze dieren te gast zijn in Damlust. Bij een 's avonds ge houden diner zaten de welpen ook aan en lieten zich het vlees best smaken. Even dreigde er iets mis te gaan toen een der welpen met één klap van zijn poot een grote schaal appelmoes van de tafel veegde, maar de dompteur riep hem spoedig tot de orde. Een grote bruine beer die ook even kwam kijken, sloeg meteen maar zes flesjes chocomel naar binnen. De welpen zijn eigendom van het thans in Leersum verblijvende circus Boltini. FINANCIERINGEN KEPKEWIJK 167 -Ttl.JOOO VEENENDAAL Gevolmachtigde van de Insurance Company of North America In ons blad van woensdag 3 februari j.l. maakten wy melding van een inbraak b(j de fa. v. L. aan de Hoogstraat, waar in de avonduren 8000,uit een open brand kast ontvreemd werd. Dank zij de intensieve naspeuringen van zowel de plaatselijke politie, als die vanuit de omliggende gemeenten, is men er binnen korte tyd in ge slaagd de daders te arresteren. Het zyn de 21-jarige Sch. uit Veenendaal, de 26-jarige X. uit Apeldoorn en de 19-jarige mevrouw J. uit Ede. Dit trio heeft zich aan byna vijftig inbraken in Veenendaal en omgeving schuldig gemaakt, waarby de vrouw steeds op de uitkijk stond. Na arrestatie te Veenendaal, zijn de verdachten overge bracht naar de Rykspolitiepost te Lienden. Reeds geruime tijd, trok een opvallen de personenwagen eigendom van dhr. X, die al meerdere malen met de politie in aanraking geweest was en thans zijn in trek genomen had bij Sch. aan de Wil- helminastraat, de aandacht van de politie Ook het feit dat Sch. zonder opgaaf van redenen ontslag nam bij zijn werk gever, deed het vermoeden van de po litie versterken. Nadat vorige week donderdag te Lien den een inbraak gepleegd was, waarbij geld en gouden sieraden werden ont vreemd, kreeg de politie in Veenendaal, die al geruime tijd met de omliggende gemeenten in contact stond, het verzoek van de Liendense Rijkspolitie bovenge noemd trio aan te houden. (Ook mevr. J. uit Ede met haar driejarige dochter had haar intrek bij Sch. genomen). De arrestatie kon toevalligerwijze in de Hoofdstraat plaats vinden. Daar reed namelijk de personenauto met X. en mevr. J. die onmiddellijk naar het bu reau overgebracht werden. Kort daarna werd Sch. aangehouden toen hij in de Hoofdstraat fietste. Na een verhoor bekenden zij ongeveer 50 inbraken gepleegd te hebben, meerde re malen in Veenendaal en Lienden en verder te Ede, Renswoude, Apeldoorn en Leersum. Met deze bekentenis waren o.a. ook de diefstallen bij garage Vonk, fa. Kloot, banketbakkerij Renselaar opgehelderd. Bij fouilllering bleek Sch. een deel van de buit van inbraak bij de fa. v. L. nog in zijn bezit te hebben. Dit geld had hij in zijn onderkleding verborgen. Het drietal opereerde per auto, waarbij dan de jeugdige mevrouw op de uitkijk stond en de andere twee het eigenlijke „werk" deden. Daar het drietal door diverse gemeen ten verhoord zal moeten worden, kon de politie nog geen nadere bijzonderheden mededelen over de in Veenendaal door dit trio gepleegde diefstallen. In het voormalige woonhuis van de heer Molenbeek aan de Patrimoniumlaan-hoek Sav. Lohmanstraat, wordt binnenkort een filiaal gevestigd van de Biltse Super markt. Over de juiste inrichting of eventuele verbouwing van het pand kon de eige naar, de heer Hensbergen, nu nog geen definitieve mededelingen doen. De Supermarkt is een winkel waar hoofdzakelijk levensmiddelen verkrijg baar zijn, maar verder ook alle kleinere artikelen. Een personeelsavcnd van de plaatselijke Koninklijke Scheepjeswolfabrieken wykt - wat het programma betreft - de laatste twee jaar iets af van de overige ontspanningsavonden voor personeel. Kunnen andere bedrijven bogen op een representatief toneelgezelschap, de trots van de D.S. is - en met ware - het Harmonie Orkest, onder leiding van de dirigent M. de Graaff. Geen wonder dus dat op de jaarlijkse personeelsavonden het orkest voor eigen publiek zijn beste beentje voorzet en een groot deel van het programma voor zyn rekening neemt. En dat de prestaties van het orkest gewaardeerd en op prijs gesteld werden, bleek wel uit de reacties van de aanwezigen. Een winstpunt hierbij was dat het orkest prettig in he gehoor liggende nummers bracht, overigens op een wyze die getuigt Van een intensieve training en een volledig inleven van de muziek. Vanwege het grote aantal personeel was men genoodzaakt twee avonden te geven, beide in het Verenigingsgebouw aan de Eikenlaan. Vrijdagavond sprak de heer W. Schoe- maker, bedrijfsleider bij de Koninklijke Scheepjeswolfabrieken, het openings woord. Na het optreden van drumband en orkest, sprak de directeur, de heer W. A. Frederiksen, de aanwezigen toe. Hierbij memoreerde hij die personeels leden, die in 1959 het 25-, 40-, 50- en 60-jarig dienstverband herdachten. De ze waren reeds in interne kring ge huldigd. Het geboden programma was verder geheel gelijk aan dat van zaterdag avond, toen de voorzitter van de har monie, de heer W. Hendriks, een kort welkomstwoord spra*. In verband met h<-t optreden van de drumband attendeüi&c hij dc aanwezi gen op het feit, dat de ruimte niet direct geschikt was voor een dergelijk optreden. Hij gaf de raad, desnoods de vingers in de oren te steken, „U zult zien, dan klinkt het heel behoorlijk". Circa een kwartier lang, zonder on derbreken, duurde het optreden van de drumband, waarbij zes marsen de zaal in „geroffeld" werden. Het was inder daad een machtig volume wat de band, onder leiding van de tamboer-maitre Van Schaik, produceerde, hetgeen ech ter geen afbreuk deed aan de voortref felijke kwaliteiten van drummers en trompetters. Het publiek beloonde de band met een even daverend applaus als de muzikanten geluid voortbrachten. Na dit geluidsvolle begin, presen- De trombonist had plaats genomen achter een (zittende) klarinettist, waar door de schuif van de trombone her haalde malen vervaarlijk dicht in de buurt kwam van het hoofd van de kla rinettist. Wat velen verwachtten, ge beurde inderdaad: In zijn volkomen concentratie lette de trombonist niet op de bewegingen van zijn instrument en „schoof" zijn collega-klarinettist prelies over het hoofd, hetgeen de be grijpelijke hilariteit opwekte. De uitvoering stond overigens op hoog peil. Wat dirigent De Graaff met zijn mannen hier presteerde, was nog meer dan men al van de DS-harmonie gewend was. Na de pauze werd tot slot de schit terende kleurenfilm „Piroschka" ver toond, die door de aanwezigen met volle aandacht werd gevolgd. Op 2 februari is te Moskou een rode topconferentie begonnen betreffende de land bouwproblemen van de communistische landen, waarop onder meer besloten werd om de socialisering in de agrarische sector, tegen het verlangen van de boeren in, in versneld tempo voort te zetten. Men hoopt onder meer op deze manier de boeren te verplichten zich aan de tecltprogramma's te houden, die er op zyn gericht om een belangryke meeropbrengst te verkrijgen. Men steekt het ook in de communisti- 1959 slechts een bijkomstige rol. De boe- sche landen niet onder stoelen of banken, dat de landbouw het zorgenkind van het communistische blok is en de droogte van 1959 verergerde nog de toestand. Het af gelopen jaar was uitermate slecht voor de rode landbouw, zo slecht, dat er onder andere in de vazalstaten voedseltekorten ontstonden, die door de Russen niet kon den worden gecompenseerd. In Polen ont stond een ongekende vleescrisis, die nu al zes maanden duurt. Ook in de gegoede gezinnen kan men zich wekelijks nog maar één vleesmaaltijd veroorloven en er zijn miljoenen Polen, die al in geen maand vlees hebben geproefd. Ook in Tsjecho-Slowakije is de land bouw achterop geraakt. Het vijfjarenplan voorzag er in, dat de agrarische produk- tie in 1959 met vijf procent had moeten stijgen. De waarheid was, dat ze drie pro cent terug liep. De president van de volksrepubliek heeft een noodkreet ge slaakt en geëist, dat alle krachten zullen samen spannen om de landbouw uit het slob te halen. In Bulgarije, Roemenië, Hongarije en Albanië stagneert vooral de veeteelt wegens ernstige tekorten aan veevoer. Men wil het laten voorkomen, dat zulks uitsluitend te wijten is aan de droogte: In feite speelt de droogte van OFFICIËLE INGEBRUIKNEMING GEW. ARBEIDSBUREAU Zoals bekend is het Gewestelijk Ar beidsbureau Veenendaal onlangs ver huisd naar een nieuwer en moderner pand aan de Kerkewijk. Ter gelegenheid van deze ingebruik name wordt hedenmiddag in hotel La Montagne een receptie gehouden. Ten bate van de N.C.R.V.-actie „4 X Z.Ngeeft de bekende organist Feike Asma donderdag 17 maart a.s. op het orgel van de Nieuwe Hervormde Kerk, Verl. Maanderweg te Ede, een concert waarvan de opbrengst geheel aan boven genoemde actie ten goede komt. Een greep uit het gevarieerd samen gestelde programma: „Fanfare" van J. Lemmens, Choralvorspiel „Jesus bleibet meine Freude" van J. S. Bach, „Andante" van Simon Landsman, en „Fantasie Lu- therlied" van Jan Zwart. JL 0__0—rAls eerste werd het woord gevoerd teerde het orkest zich. Ook dirigent M. I door de heer Boelhouder die o.m. zei: De afdeling Eist van de P.v.d.A. heeft donderdagavond in Eist een bijeen komst gehouden, waar de gevoerde en nog te voeren gemeentepolitiek betref fende Eist, door de fractieleden J. Boelhouder (tevens wethouder van de ge meente Rhenen), D. de Jong en W. Deen, belicht werd. Hoofdpunten waren de riolering waarover al het een ander te doen geweest is in Eist en de onlangs gewijzigde watertarieven. Bovendien werd tijdens deze bijeenkomst de kritiek, die het raadslid E. P. v. Dijk onlangs op een vergadering van de Vrije Partij op het beleid van de P.v.d.A. uitte, door genoemde sprekers weerlegd. De heer D. de Jong zei hierover o.m.: „De houding van de Vrye Party lykt my te veel op die van de C.P.N. Deze party overvraagt ook en wyst alles af wat onaangenaam is." ren houden zich niet aan de teeltvoor schriften noch aan de afleveringsvoor schriften. Met de moed der wanhoop verdedigen ze hun laatste resten zelfstandigheid in de klandestiniteit: ze telen klandestien, ze fokken klandestien en ze verkopen klandestien. Het gevolg ervan is begrij pelijk: de beste levensmiddelen vinden hun weg naar de magen van de partij bonzen en andere invloedrijke personen, die vanzelfsprekend hun leveranciers dekken. Vooral in Hongarije en Bulgarije werd het partij-apparaat ingezet om een ver kapte controle uit te oefenen, maar zon der enig resultaat, want hoe hoger men komt des te beter men wil eten. Ook in Rusland heeft de landbouw grote zorgen. Volgens het jongste officiële bericht werd er in 1959 vijftien miljoen ton graan minder voortgebracht dan in het voorafgaande jaar. De produktie van aardappelen liep met tien procent terug en van een uitbreiding van de veestapel is nog niets gekomen. Chroesjtsjew zelf deelde in december j.l. nog mede - ken nelijk om de openbare mening voor te bereiden op nog meer slecht nieuws - dat er alleen in het district Kazakstand de graanoogst van anderhalf miljoen hec taren is verloren gegaan ten gevolge van een slechte organisatie. Het landbouwkader in alle rode landen heeft het de laatste maanden hard te ver duren. Tijdens de Moskouse conferentiè bestu deerden partij-secretarissen en de re geringshoofden tevens de resultaten van de collectivisering en de te nemen maat regelen om versneld op deze ingeslagen weg voort te kunnen gaan. Met uitzonde ring van de in de URSS is de collectivi sering nog nergens voltooid. Zij stagneert vooral in Hongarije en Roemenië, waar men nu, zoals in Rusland tijdens de der tiger jaren, hele legers propagandisten naar het platteland moet sturen om de boeren te overtuigen van de voordelen van het Rode Paradijs. In Polen is het percentage collectieve boerderijen, dat in 1958 nog 15 procent van het totaal beliep, in de loop van 1959 zelfs teruggelopen tot 12 procent. „Het is een vergissing te menen dat de raadsleden die tegen alle onaangename maatregelen zijn, het best het algemeen belang dienen. Sommige maatregelen zijn niet prettig maar toch noodzakelijk. De tegenstanders bereiken niets, dege nen die met wijzigingen komen wel. Als de tegenstanders niet met een eigen oplossing komen, blijven ze ernstig in gebreke." Bij de bespreking van de riolering in Eist merkte de wethouder op, dat deze nodig was uit een oogpunt van hygiëne en woningbouw. Bovendien: zonder rio lering mocht er in Eist niet meer ge bouwd worden! „Wat zouden dan de gevolgen ge weest zijn voor het dorp en vooral voor de middenstand?", vroeg spreker zich af. „Het plan is vele malen in de raad besproken en alle raadsleden gingen er mee akkoord. De heer Griffioen was (Zie verder pagina 2) Tussen Nieuwe Kerk en Koninklijk Pa leis aan de voet van de Nieuwe Kerk in Amsterdam is een semi-permanente steenhouwerswerkplaats ingericht, waar de zandstenen ornamenten welke voor de restauratie van de Nieuwe Kerk worden gebruikt, gehouwen worden. De bewerking van de steenblokken ge schiedt nog geheel met de hand. de Graaff werd met een warm applaus ontvangen, hetgeen niet alleen hem, maar ongetwijfeld ook het gehele or kest, tot voortreffelijke prestaties in spireerde. Jammer was dat de dirigent meer dan eens hinder ondervond van enkele aanwezigen, die meenden tijdens de uitvoering rustig door te kunnen pra ten, niet beseffend dat hierdoor de coi- centratie vaa én dirigent én orkest in gevaar gebracht werd. Een humoristisch incidentje deed zich nog voor tijdens de uitvoering van een schuiftrombone-solo. Een jongeman uit Oosterbeek, de 18-ja- rige student in de economie H., had met zijn bromfiets in zijn woonjlaats de voor de bebouwde kommen geldende maxi mumsnelheid van 30 kilometer overschre den. Hij had een vaart van rond vijftig gevoerd. De politie had de bromfiets me teen in beslag genomen, omdat, zo bleek vrijdag voor het Wageningse kantonge- recht, het voertuig en zijn berijder reeds vendien had de politie hem nog tal van velen ergernis gegeven hadden. malen gewaarschuwd bij gelegenheden dat zeer verontwaardigd over de praktijken maar om beter op te schieten, zette ik Ik moest eerst de dokter waarschu- het wettig bewijs niet te leveren viel. van de praalrijders, die vaak leven en later m'n dynamo af. wen voor een ziek broertje en daardoor Volgens de politie behoorde H. tot de veiligheid van anderen in gevaar brengen. ƒ6,voor het vóór- en 5,— voor dreigde ik te laat in Arnhem te zullen zogenaamde praalrijders, jongelui, die Hij veroordeelde H. tot een boete van het achterlicht, eiste de officier, die er zijn. Daar had ik n.l. op een bepaald uur rondjes op hun bromfiets racen en zich ioo of 20 dagen, een voorwaardelijke enigszins rekening mee wilde houden, dat rijles. M'n tempo lag om die reden wat daarbij niets van de snelheidslimiet en hechtenis van 14 dagen, een ontzegging verdachte het allemaal eerlijk toegaf, hoog. aldus H. weinig van andere verkeer aantrekken. van de rijbevoegdheid voor niet minder 1106 lan2 duurt het nog voor u on- De officier mr. Pfeil, wist echter meer De officier vond „praalrijden" een mooi dan 5 jaar en daarbij werd overeenkom- derwijzer bent, informeerde mr. Pfeil dan verdachte lief geweest zal zijn. Hem woord voor een zeer kwalijke uitwas van stig de eis de bromfiets aan het verkeer verder. was reeds eerder de bevoegdheid tot het deze tijd. waartegen politie en justitie onttrokken. Ik ben met m'n laatste jaar bezig, besturen van motorrijtuigen voor de tijd niet kracht zullen optreden. luidde verdachtes antwoord, van een jaar ontnomen en in een dergelijk Zijn eis luidde 50,of 10 dagen, een H. is dus niet alleen zijn bromfiets de- Dan moet u in dat jaar nog wel leren, geval mag men ook geen bromfietsen voorwaardelijke hechtenis van 7 dagen, finitief kwijt - tenzij eventueel in hoger dat u het straks aan de kinderen anders meer berijden. Veel had H. van dat von- een ontzegging van de rijbevoegdheid beroep een ander vonnis valt - doch bo- onderwijst dan u nu gedaan hebt, want nis evenwel niet geleerd, want nadien voor de tijd van 2 jaar en onttrekking vendien moet hij 100,betalen en mag dit is pedagogie van de koude grond, was hij nog tweemaal bekeurd voor over- aan het verkeer van de reeds geconfis- hij vijf jaren lang geen bromfiets, auto adviseerde de officier. Iemand, die voor treding van de maximumsnelheid en bo- queerde bromfiets. of motor besturen. (Zie verder pagina 2) De afdeling Ederveen van de C.B.T.B. hield vrijdagavond een vry drukbezochte vergadering in café v. d. Linden. De belangstelling ging voornamelijk uit naar het onderwerp dat door de heer C. Hey voorzitter van de Gelderse C.B.T.B. werd be handeld „Wil het Landbouwschap dc kleine boer weg hebben". By de bespreking bleek wel dat sommigen waren opgekomen om met de heer Hey een vrij felle dis cussie te voeren over het nut en het bestaan van het Landbouwschap. Deze oppo santen waren voorstanders van de z.g. vrye economie en gingen een debat aan dat ruim een uur duurde. Nadat voorzitter Van Riesen de vergade ring had geopend met het lezen van Ps, 86 en gebed, kreeg de heer Hey het woord over zijn met belangstelling verwachte onderwerp. Spreker begon met op te mer ken dat het Landbouwschap de kleine boer beslist niet wil laten verdwijnen, maar deze categorie integendeel behulp zaam zijn. Toch blijkt er onder de kleine boeren ongerustheid te bestaan. Maar zo vroeg de heer Hey is er altijd geen vraag stuk van de kleine boer geweest zelfs voor 100 jaar geleden toen er nog geen organisaties waren. De ongerustheid on der de kleine boeren komt meest voort door het feit dat de prijzen minder wor den van de exportprodukten. Vooral de eierprijs daalde weer. Spreker vreesde ook dat de agrarische export met grote concurrentie te kampen zal krijgen. West-Duitsland vermindert zijn eierinvoer uit Nederland en waar moeten wij ze dan kwijt. Als straks de E.E.G. realiteit wordt zijn er nog meer dere problemen, die thans nog niet te overzien zijn. Er zijn grote verschillen tussen de zes deelnemende landen en hoe komt Nederland er dan tussenuit? Dit (Zie verder pagina 2) Het aantal gevallen van kinderver lammingen in Groot Brittannië is vofig jaar onder de 1000 gebleven. Dit is het geringste aantal gevallen in 13 jaar. Bij oefeningen van het Amerikaanse leger in West-Duitsland is een tank om geslagen, waardoor de tankcommandant en een vrouw werden gedood. Een meisje werd voor haar leven verminkt. Binnen een jaar zal Amerika een veiligheidssysteem vervaardigd hebben, waardoor het mogelijk zal zijn dat een kwartier van tevoren een waarschuwing uit gaat voor naderende vijandelijke pro jectielen. De Belgen zijn in de greep van de griep. Vooral kantoorbedienden en amb tenaren zijn niet op het werk verschenen. Alleen al in Luik liggen 18.000 mensen te bed met griep. Tengevolge van auto-ongevallen zijn er vorig jaar in Amerika 37.800 mensen om het leven gekomen. Bepaalde kringen in China willen ge boorteregeling invoeren. Dit land telt momenteel ongeveer 650 miljoen mensen, terwijl er ieder jaar nog ruim 10 miljoen bijkomen. Een 14-jarig Londens meisje is abso luut gevoelloos. Zij heeft het puntje van haar tong afgebeten en een bovenbeen gebroken zonder dat zij het voelde. In de Zuidkoreaanse hoofdstad Seoel zijn 31 personen om het leven gekomen en ruim 40 gewond, toen een grote menig te reizigers met alle geweld de laatste trein wilde halen. De Amerikaanse troepen worden bin nenkort uitgerust met een nieuw geweer, waarmee per minuut 750 schoten gelost kunnen worden. Het hoogste tot dusver was 525 schoten. B., scholier te Randwijk, was bekeurd omdat hij 's morgens terwijl het nog don ker was, zonder licht gefietst had. Ik ben leerling op De Klokkenberg in Nijmegen, vertelde B. vrijdag toen hij in Wageningen voor het kantongerecht verscheen en ik moest hard rijden om in Zetten de trein kunnen halen. Ik had me die morgen namelijk verslapen. Eerst had Ook rechter v. d. Brand toonde zich ik een poSsje met het licht aan gereden, Voorheen kreeg m'n vriend z'n [verjaardagstaart Steevast op z'n verjaardag, op 1 maart. Jarenlang ging dat steeds goed, Tot hij zijn vrouwtje had ontmoet Toen kwam er, al heeft het hem [gespeten Een echte discussie, moet u weten. Z'n vrouw vierde haar jaardag ook [1 maart Maar dat klopt niet, zei m'n vriend [bedaard. M'n vriend z'n verjaardag klopte wel. ('t Werd een soort vraag- en [antwoordspel.) Wat de verjaardag van z'n vrouw [betreft, Nooit eerder heeft mijn vriend beseft Dat het nog zo'n probleem zou worden. Maar iets was hier toch niet in orde. Z'n vrouw is namelijk, moet u horen Juist in een schrikkeljaar geboren. De 29ste februari, vandaar 't getwist Wie op 1 maart echt jarig is. Maar dit jaar, zegt zijn vrouw terecht Vier ik dan mijn verjaardag echt En dan voor vier jaar tegelijk, 't Is maar, hoe je de zaak bekijkt Zo merkt u wel, een schrikkeljaar Brengt ook problemen hier en daar. Dit jaar is 't voor m'n vriend geen vraag Maar z'n vrouwtje zegt, wel had ik [graag Een oplossing voor dit raar geval, Want eigenlijk is het toch te mal Die verjaardag nog apart te vieren. Nu gaan zij 't op één dag versieren. J. M. H00FDSTP.5I TEL 3184 VEENENDRRL

De Vallei | 1960 | | pagina 1