DE VALLEI HUIDVERZORGING BU HET PAARD Sarco- globine K0RBAN ZU KOCHTEN MIJN KIND Voor de Jeugd LEERSUM TWEEDE BLAD „DE VALLEI" WOENSDAG 10 FEBRUARI 1960 Nr. 11 VOOR DE BOER Straaljagers brengen saluut aan koninklijke baby DE HONGERIGE REIGER de verschrikkelijke Men moet de huid niet alleen zien als het beschuttende omhulsel van het lichaam, maar vooral als een orgaan, dat verschillende functies heeft. Zo heeft de huid de functie van gevoelsorgaan, uitscheidend orgaan (van schadelijke stoffen), afscheidingsorgaan (van huidsmeer dat uit de smeerkleirtjes komt, die uitmonden in de haarzakjes), maar haar belangrijkste functie is toch wel het regelen van de lichaamswarmte. De huid is voorzien van een rijk bloedvatenstelsel. Bij overvulling hier van wordt in korte tijd veel warmte af gestaan door uitstraling. Omgekeerd kan zij door samentrekking van de huidbloedvaten het verlies van warmte naar buiten aanmerkelijk beperken. Door samentrekking van de haarzak spiertjes gaan de haren rechtop staan, waardoor hiertussen een luchtlaag ge vormd wordt, welke een beschutting geeft tegen te groot warmteverlies. Door uittreden van zweet uit de in de huid gelegen zweetkliertjes en door het ver dampen van zweet, wordt overtollige warmte afgegeven. Het goed functioneren van de huid zal de gezondheid van het paard in hoge mate ten goede komen. Vandaar dat een goede huidverzorging, vooral in de stalperiode, van veel belang moet worden geacht. POETSEN Dit behoort, indien mogelijk, min stens eenmaal per dag te geschieden. Vooral bij op stal staande paarden en in ieder geval na de arbeid, zodra het paard is opgedroogd. Het zg. opge droogde zweet, dat bestaat uit zouten, huismeer, maar vooral uit door ver weking losgelaten en afgestoten opper- heid en bovendien uit een meer of min der grote hoeveelheid vuil of stof, sluit de huidporiën (dit zijn de uitvoer- openingetjes van de zweetkliertjes) af en belemmert de normale uitwase- min. Door het poetsen wordt deze weer hersteld. Tevens werkt het poetsen als massage en bevordert zo de bloedsom loop, dus ook de stofwisseling. De onderliggende lichaamsdelen, als spie ren, enz. ondervinden van deze massa ge ook een weldadige invloed. Men gebruike voor het poetsen een goede rosborstel. Het gebruik van de roskam beperke men zoveel mogelijk, omdat de huid er meestal wat door ge- irriteerd raakt en hinder kan onder vinden van tuigdelen en zadel. Alleen bij zeer vuile paarden make men voor zichtig gebruik van de roskam. Op plaatsen waar de huid dicht op het bot ligt, gebruike men de roskam nim mer. Vanzelfsprekend komt men zo min mogelijk thuis met sterk verhitte en zwetende paarden. Maar wanneer dit eens niet te vermijden is, dan kan men het ergste nat verwijderen met een zg. zweetmes. Vervolgens wordt het paard flink drooggewreven met grof turf- strooisel of strowissen. Daarna legt men het paard een deken op, waarbij tussen lichaam en deken wat los stro gespreid wordt. Dit is aangenaam voor het paard en vergemakkelijkt de uitwase ming. Gaat het paard nazweten, dan wordt de huid opnieuw drooggewreven. Is het paard opgedroogd, dan gaat men het goed poetsen. Paarden, die een tijd op stal hebben gestaan en in het voor jaar of in de zomer de wei in gaan, moet men de laatste week niet meer poetsen; huid en haar geven dan een betere beschutting tegen regen en guur weer. WASSEN Moet het gehele paard, dan wel een bepaald lichaamsdeel b.v. de benen of de staart, om een of andere reden grondig gereinigd worden, dan neemt men lauw warm water en zeep; bij voorkeur een gewoon stuk huishoud zeep. Dit snippert men zo fijn mogelijk in het water en maakt er dan een stevig zeepsop van, waarbij beslist alle zeep moet zijn opgelost; desgewenst voegt men nog een weinig soda toe. Nimmer wrijve men de huid eerst met zeep in, omdat het uiterst lastig is deze daarna door wassen geheel te verwijde ren; wat niet verwijderd wordt geeft aanleiding tot huidprikkeling en'later tot loslaten van de haren. Het- inwrijven van het zeepsop ge schiedt met een niet te harde borstel of met de handen. De zeep en de soda tasten de vettige stof aan en maken het vuil los. Is het paard voldoende hiermede gewassen, dan spoelt men met schoon water na, totdat alle zeepsop geheel is verwijderd. Men gebruikt hiervoor lauwwarm water, alleen in de zomer kan men voor het naspoelen koud water gebruiken. Steeds droge men het paard daarna zoveel mogelijk af met doeken, strowissen of grove turf, waarna in de koudere jaargetijden steeds een deken wordt opgelegd. Bo vendien zorge men dat het paard bij of na het wassen nooit op de tocht staat. Behalve van een stuk huishoudzeep kan men ook gebruik maken van mo derne poedervormige wasmiddelen, ten zij ze een bijtende werking vertonen. WASSEN MET KOUD WATER Dit is alleen van belang voor die delen van het lichaam, die aan drukking door tuigdelen bloot staan. Op deze plaat sen bevindt zich des zomers onder de tuigdelen veel zweet. Na thuiskomst zijn koudwaterwassingen op deze plaat sen aan te bevelen. Ze worden daarna weer afgedroogd. DEKKEN Dit kan voor de beharing van be lang zijn en voorkomt tevens dat de huid te sterk afkoelt. Geregeld dekken in najaar en winter doet het haar min der lang worden. Bij snelle of zware arbeid zal het paard daardoor minder gauw zweten, dus ook minder kans hebben om kou te vatten. Overmatig dekken maakt het paard echter gevoe liger voor kouvatten. Zijn paarden om een of andere reden des winters gewassen, dan is dekken noodzakelijk, totdat het paard voldoen de is opgedroogd. Ook na het scheren in de winter maanden is dekken meestal noodzake lijk, althans tot het warmer weer gaat worden. SCHEREN Scheren zet de huidfunctie en de stofwisseling aan; er wordt meer warm te uitgestraald, er moet dus meer ma teriaal worden aangevoerd om warmte te leveren; de eetlust wordt dus gro ter en bij een normaal paard moet het rantsoen worden verhoogd. Bij paarden met een erg zware beharing die veel zweten en bij dampige paarden is echter gebleken, dat na het scheren verhoging van het rantsoen veelal nodig is. Geschoren paarden zweten minder gauw en zijn gemakkelijker te poetsen. Wanneer ze niet in beweging zijn, be horen ze tegen koude beschut te wor den. De vetlokken worden bij voorkeur niet afgeschoren; de huid ter plaatse wordt dan nl. blootgesteld aan de in werking van vocht en vuil. Scheert men ze toch af dan vereist de gescho ren plaats, de kootholte inbegrepen, ex tra verzorging. Wanneer rij- en jachtpaarden gescho ren worden, doet men dit reeds in de herfst en niet in de winter; de plaats waar het zadel moet liggen, het hoofd en de benen worden niet geschoren, de laatste niet omdat bij rijden door aller lei terreinen eerder schaafwonden en schrammen zouden optreden. Al zijn geschoren paarden makkelijker te poet sen, men bedenke dat goede deskun dige huidverzorging bij geschoren paar den nog meer vereist is. Behalve de beschuttende haren van vetlok en kootholte, behoren oorharen, oogharen (wimpers) en neusharen niet afgeschoren te worden. Dan zijn er nog de tast- of voelharen. Dit zijn meer of minder lange, stugge haren, die zich bevinden in de omtrek van de ogen en de lippen. Ze zijn inge plant op zeer zenuwrijke plaatsen, waardoor de geringste aanraking wordt waargenomen. Hierdoor zal een paard ook in het donker, zijn hoofd niet sto ten. Ook deze tastharen mag men dus vooral niet afscheren. In vele gevallen zal men zich, vooral in deze tijd van personeelsschaarste en tijdgebrek niet aan deze „model-wen ken" kunnen houden; iedere paarden- gebruiker zal in de praktijk zelf uit dienen te maken in hoeverre hij deze op zijn bedrijf in toepassing zal kunnen brengen. Dat deze wenken ook speciaal aanbe volen worden aan de landelijke ruiters spreekt wel vanzelf. BLEKE SNOETJES! ook voor kinderen Uw kinderen krijgen weer kleur en zijn spoe dig weer levenslustig als voordien. Heerlijk van smaak. In vloeibare vorm DUTIM N.V. - OEGSTGEEST Verschijnt als bijlage van het streekblad „De Vallei" onder redactie v. tante Jos Correspondentie te richten aan tante Jos, per adres: Parallelweg 10 Veenendaal WIE VIEREN HUN VERJAARDAG? 9 febr. Coby Oelderik Erna Breeschoten Rinie Boogaard Gerard de Kruiff Wim Davelaar Tonny Heikamp Dinie van Doorn Dikkie Hendriks Henk van Lagerwey Gerard van Wakeren Johan Gerritsen Cora Roelofsen, Rhenen Bertie van Gent, Overberg Allemaal gefeliciteerd! OPLOSSING RAADSELS I. Zelfbeheersing. II. Blaffende honden bijten niet. III. Poppekleren. I. II. Oost, west - thuis best. III. Een neger. NIEUWE RAADSELS Voor ouderen: I. Mijn geheel wordt met 13 letters ge schreven en is een figuur uit de geschie denis. Zet dus eerst de cijfers 1 tot en met 13 op een rij. 5 13 1 een rivier in ons land 2 6 4 5 2 2 9 een roofvogel 3 10 7 12 zwarte substantie 8 11 13 12 is te koop bij de kruidenier II. Kettingwoorden. Voorbeeld: winterrogge roggebrood kiezel vrucht pap peper lucifer houwer wond doosje kruit artikel je alleen zeggen met de III. Wat kun mond dicht? Voor jongeren: I. Vul in deze 16 vakjes in van links naar rechts en van boven naar beneden: le rij wordt door de schilder gebruikt; 2e rij zoon van Izaak en Rebekka; 3e rij mooie bloem; 4e rij vat (b.v. voor wijn). II. Welk dier wordt een deel van je ge zicht als je de eerste letter verandert? III. Verborgen beroepen: 1. Ik hoorde een slag, er viel iets om. 2. Ik heb de kap per post verzonden. 3. Heb je Ernst oker mee laten brengen? 4. We zetten in de tuin dertig vrucht bomen. 5. De baboe reed het kind in een wagen. Volgende week weer een gezellige prijs vraag. Let goed op! De Royal Air Force zal een saluut brengen aan de koninklijke baby met een parade boven Londen, waaraan 36 Hunter straaljagers zullen deelnemen, deelnemen. Dit zal de eerste keer zün dat het mogelijk is om een dergelijke gebeurtenis op deze wyze te vieren, al dus heeft het Ministerie van Lucht vaart verklaard. De laatste keer dat een regerende vorstin een baby kreeg was in april 1857 toen Koningin Vic toria haar jongste kind het leven schonk. De straaljagers, die afkomstig zijn van zes eskaders van het gevechts commando van de R.A.F. zullen Londen van noord naar zuid overvliegen en daarbij Trafalgar Square passeren. Zij zullen op een hoogte van niet minder dan 2000 voet vliegen en met een snel heid van ongeveer vierhonderd mijl per uur. ZILVERPAPIERACTIE Kees van Stokkum heeft een grote doos capsules gebracht. Hartelijk dank Kees! Ook Coby en Janneke Oelderik brach ten capsules. Zusjes, ook bedankt hoor! Jullie verjaardagen heb ik genoteerd. Een verrassing bezorgden mij drie jon gens van de Jul: Stolbergschool met 3 jutezakken zilverpapier en capsules. Heel hartelijk dank eneen goed voorbeeld doet goed volgen! Een reiger stond eens bij een sloot, 't Was koud en guur en nat. De reiger had niet erg veel schik Omdat hij honger had. Twee dagen zocht de langbeen al Naar iets om op te eten. Hoe hij aan voedsel komen moest, Hij zou het heus niet weten. Geen muis, geen vis, geen kikkertje, Vond hij in sloot of land. Heel koud en met een lege maag Stond hij maar aan de kant. „Ach", dacht hij, „was 't maar zomer weer Dan zou er eten zijn. Zo'n dikke kikker, of een vis Die smaken toch zo fijn!" Toen stak een paling in de sloot, Zijn kop uit 't modderbed. Die paling was heel dik en lang, En daarbij heerlijk vet. Nieuwsgierig keek de paling rond Naar 't land en naar de bomen. Hij wilde weten of misschien Het voorjaar was gekomen. Dat grapje kwam hem duur te staan, Want 't reigertje, niet mis, Stak gauw de snavel in de sloot, En greep de gladde vis. De paling schreeuwde moord en brand, Maar 't hielp hem heus geen zier. De reiger zei: „Ik eet je op, 'k Verslind je met plezier". En toen de paling binnen was, Dancht langbeen heel voldaan: „Ziezo, 'k heb hier die halve dag Toch niet voor niets gestaan." VOGUE ITALIANA: frisse zomerjapon in witte katoenen poplin met een „zon nig" dessin in geel en zwart. Grote opgestikte zakken. JE NEUS LATEN KRAKEN Pak je neus beet. terwijl je de hand voor de mond houdt. Dan doe je net of je je neus flink heen en weer trekt, maar ondertussen knars je met de tanden. In een stille kamer is dat een griezelig ge luid. (81) Doch nu had Korban gezien van welke kant de aanval kwam en een regen van pijlen kletterde tegen de toren. „Lafaards! Honden!" schreeuwde Korban tot zijn mannen. „Ziet ge niet eens kans, uw eigen vesting binnen te komen! Hier, volg mij!" Hij greep een touw van de zadelknop en begon dit in de rondte te zwaaien. Onmiddellijk begreep Aram zijn bedoeling. Hij zag, dat aan het einde van het touw een ijzeren haak was bevestigd. Ook de anderen waren met dergelijke tou wen uitgerust. „Pas op!" schreeuwde Aram. „Zij zullen zich met hun touwen naar de overkant slingeren!" Reeds had Korban's haak houvast gevonden in het houtwerk van de brug. „Let op mannen! Volg mij! Een beurs vol goud voor wie het eerst binnen is!" schreeuwde hij. Het volgende ogenblik had de Ver schrikkelijke de sprong gewaagd en zweefde hij boven de afgrond! Langzaam richtte Aram. Alessandra had de handen voor de ogen geslagen en zij hoorde slechts Korban's laatste gil, toen de pijl van Aram hem trof en hij draaiend in de diepte verdween (Wordt vervolgd) VOGUE ITALIANA: japon met tuniek japon in vier etages. Het materiaal is een natuurzijden shantung, bedrukt in zwart, blauw, paars en beige. Lijfje en wijde rok zün doorgeknoopt. UITSPRAAK KORT GEDING OM NAAM BOLTINI De president van de Utrechtse recht bank, mr. J. J. Plugge, heeft uitspraak gedaan in het kort geding, door de heer W. Akkerman te Leersum aange spannen tegen zijn broer J. Akkerman te Zeist wegens het voeren van de naam Boltini voor het door laatstge noemde geleid circucbedrijf. De heer W. Akkerman, bekend onder de artis- tennaam Tonny Boltini, had geëist, dat zijn broer, die zich Johnny Boltini noemt, werd verboden de naam Boltini, welke hij als handelsnaam beschouwt, nog langer aan het door hem geëexploi- teerde amusementsbedrijf te verbinden. Een en ander op straffe van een dwang som van 5000, Deze eis wees de president echter af op grond van het feit, dat de afkomst van het recht op de handelsnaam Bol tini door de aangevoerde bewijsmidde len onvoldoende is gebleken en er dien tengevolge nog vele dubia over het ex clusieve recht op de omstreden naam zijn gebleven. De eiser W. Akkerman (Tonny Bol tini) werd veroordeeld in de kosten van het geding. (43.) „Arme jongen", zei Iris, terwijl ze hem over de wangen streelde. „Ook jij hebt veel doorgemaakt. Maar het is onze eigen schuld. We hadden dit on derwerp veel openlijker met elkaar moeten bespreken. Mijn verlangen sproot voort uit de gedachte, dat ik tekort schoot tegenover jou. Ik had een gevoel, dat jij, als grote sterke man, echt een opvolger nodig had. Een zoon om mee te stoeien en te wandelen en later zaken te bespreken. Voor mezelf had ik genoeg aan mijn enige grote jongen, die Walter heet en naast me zit" Walter overdekte Iris' gezicht met kussen. Zijn hart stroomde over van wild geluksgevoel. Hoe heerlijk werd het leven weer, nu hij haar liefde her wonnen had. „Mijn kleine engel", fluisterde hij. „Weet je wel dat ik alleen jacht maak te op een baby, om tegenover jou de volmaakte man te blijven en je tegelijk volkomen gelukkig te maken." Met een ingelukkig gevoel gaf Iris zich over aan zijn omhelzingen. Dan zei ze opeens ernstig: „Wij hebben elkaar veel te vergeven, maar wat hebben we onuitsprekelijk veel goed te maken aan Jane. We hebben veel geleerd, liefste, en we zijn feitelijk nog rijker geworden, omdat deze ervaring ons in de toe komst voor vergissingen zal behoeden. Bij dat al voel ik, dat we de vriend schap van Jane niet verloren hebben. Ik las alleen verdriet en stil verwijt in haar ogen. Geen haat, waar toch alles zins reden toe was." „We zullen voortaan het hele huis gezinnetje als het onze beschouwen", zei Walter warm. „Als ze ons tenminste nog willen aanvaarden. Dan hebben we kinderen genoeg, om toekomstplannen mee op te bouwen, nietwaar mijn klei ne vrouw?" Iris knikte. Ze leunde vermoeid, maar hoogst voldaan tegen hem aan. Haar lange zijdeachtige wimpers zakten lager en lager. Doodstil bleef Walter zitten. Eigenlijk kon hij nog niet ver werken, hoe mooi het leven hem weer tegenlachte. Achteraf begreep hij niet hoe hij zulks geraffineerde en slechte kunstgrepen had kunnen toepassen, om een moeder van haar kind te beroven. En dat alles, terwijl één openhartig ge sprek met Iris alles anders zou hebben gemaakt. Met innig tedere blik keek hij op Iris neer, wier zachte adem haling bewees, dat ze van uitputting in slaap was gevallen. Haar gezichtje was nu echter geheel ontspannen en had de eigen kinderlijke uitdrukking weer, die hij er al zo lang op had gemist. Heel langzaam en voorzichtig legde hij haar neer en dekte haar zorgvuldig toe. Na nog een laatste tedere kus op haar mond, verliet hij behoedzaam de kamer. Hij zou aan Jane vragen, of zij bij Iris wilde blijven. Later zou hij Jane alles uitleggen. Nu ging hij terug naar het hotel waar zijn gasten nog steeds aan wezig zouden zijn. Hij zou de feest vreugde opvoeren tot ongekende hoog te. Iedereen moest weten hoe gelukkig hij was. Besluit Jane en Rudy zaten in hun eigen ka mer en keken hun juist binnengekomen post in. In een van de hoeken van de kamer stond een klein ledikantje en hoe nieuwsgierig Jane ook was naar eventueel nieuws, ze nam toch telkens even de tijd, om met stralende ogen naar haar spelende baby te kijken. Van de Bennickhoffs zouden ze een prach tige woning kunnen betrekken. Tegen stribbelen mocht niet baten. „Dit is slechts een begin", had Iris aangekon digd. Het huis moest nog worden in gericht en de leveranciers haastten zich, om hun folders en andere reclame te overtuigen van hun produkten. De wereld was voor hen allen ver anderd. Walter en Rudy hadden als man tegenover man een vertrouwelijk ge sprek gehad, dat besloten was met een stevige handdruk. Door zijn ondoor dacht ingaan op de anonieme brieven, voelde Rudy zich ook niet vrij van schuld. Vrij van zorgen grabbelde Rudy nu door de zakelijke aanbiedingen heen en uitte een kreet van verrassing, toen hij een brief van Joyce en Roland tegen kwam. Jane was dadelijk bij hem en samen lazen ze hoe Roland na het aan bieden van zijn ontslag de zaak van Vorens had kunnen overnemen. Vorens had geen behoefte meer aan zakendoen en zeker niet met een nieuwe bedrijfs leider. Hun huwelijk zou dus al heel vlug plaatsvinden en Jane en Rudy werden bij deze vast uitgenodigd. We zullen goede zaken doen, schreef Ro land ondeugend, want Joyce is tegen woordig een levende reclame voor de afdeling schoonheidsmiddelen. Jane klapte in de handen. „Fijn Ru dy, dan kun je ook met mijn vrien den daar kennis maken. Ik zou niet weten wat er van mij was terecht ge komen, als zij niet op de juiste manier hun vertrouwen in mij hadden ge toond." Rudy trok even wit weg. Jane sloeg de handen voor de mond. „O, neem me niet kwalijk schat. Heus geloof me, ik zei het niet als een verwijt." Rudy trok haar in zijn armen. „Lie veling, zelfs als je er wel iets mee be doelde, namelijk dat zij meer vertrou wen in je hadden, dan je eigen man, dan zou ik de afstraffing verdiend heb ben. Maar ik weet immers dat je van me houdt en dat is voorlopig alles wat ik verlang. Blijf van me houden Jane en ik zal zorgen, dat ik in de loop der jaren je liefde waardig wordt." „Malle jongen", lachte Jane ontroerd. „Wij waren beiden te onvolwassen, om ons geluk op de juiste waarde te schat ten. We praten er nooit meer over. Kijk maar liever de rest van je post na, ik moet voor onze kleine Walter zorgen. Hij trommelt tegen zijn ledi kantje van de honger. Kijk eens, hoe sterk hij wordt. Hij kan de grote beer, die hij van juffrouw Verhagen kreeg al optillen. Fijn dat toen haar moeder weer helemaal is opgeknapt. Als ik nog denk aan de avond, dat ze werd weg geroepen en dat ze toen al een ver moeden had, wie ik was. Toch durfde ze me alleen thuis te latenZe Ru dyje zegt nietsheb ik weer Jongen, wat kijk je raar Met grote ogen en zonder enige be weging stond Rudy naar een langwer pige lila brief te staren. Daar was weer zo'n behekst schrijven. Hoe dikwijls had hij zich in de achter hem liggende da gen afgevraagd, wie toch die anonieme schrijfster wel geweest mocht zijn? Samen, met Bennickhoff en Jane had den zij besloten de zaak te laten rusten. Bennickhoff voelde zich het meest schuldig en had gezegd, dat zijn gedrag alle aanleiding had gegeven, om de anonieme dame aan verkeerde gedach ten te helpen. Bennickhoff had er niet bij verteld, dat hij bijna zeker was de daderes te kennen. Hij wilde daar liever niets over uitlaten. Tenslotte had hij Vera ook niet fair behandeld, door haar on der valse voorwendsels Jane in haar kantoor te laten opnemen. Doch alles was nu ten goede gekeerd. Ieder voel de zich tevreden en gelukkig. Zo dacht Rudy er ook over. Nu kwam deze brief de rust weer verstoren. De brief, deze gehate brief zou hij in ieder geval on gelezen verscheuren. Niet zich op nieuw overgeven aan de venijdige gal- spuwerij. Het was natuurlijk iemand, die Jane nog steeds vijandig gezind was en nu opnieuw trachtte haar geluk te verstoren. Hij stond geschrokken, dood stil met de brief in zijn hand. Jane zag hem totaal verbijsterd naar het schrij ven staren. Daar ze geen antwoord kreeg, pakte ze de brief en draaide hem om. Juist wilde hij er weer zijn hand naar uitstrekken, toen Jane met verbaasde stem zei. „Gunst zeg, van Vera. Wat zal zij te schrijven hebben?" „Van vanVera?" hakkelde Ru dy wat onnozel. „Ja schatje weet welvan kan toor Wat kijk je toch vreemd?" Ineens kreeg ze een ingeving. „Zeg waren het soms dit soort brieven, die jij op je schip kreeg toegestuurd? Schrik je daarom zo erg?" Rudy streek zijn weerbarstig haar naar achteren en lachte. „Ja, is dat wat? Nu kan ik mijn hele leven wel van lila brieven blijven schrikken en j e ziet, het is helemaal onnodig. Het zi il een boodschap voor jou zijn." „Hij is uitdrukkelijk aan jou ge- adi 'esseerd", zei Jane weifelend. Hier mai ik maar open. Ik brand van nieuws gier! gheid." Ru dy scheurde de brief open en be gon ti i lezen. Dan stokte hij opeens en fluiste. ^"de. „Ze was het toch." „Wat wieVerazei Jane, de naam la ngerekt uitsprekend. „Eerlij, k waar, ze bekent. Ze had geen rust mee r, al weet ze dat nu alles in orde is. Z e vraagt ook aan jou, niet al te hard ov er haar te denken." Nadenkei id bleef Jane 'staan. „Arme ee nzame vrouw", zei ze dan. „Wat moet ?e met weinig in het leven genoegen rie men. Laten we het haar maar niet k» -alijk nemen. Uiteindelijk weten we ons geluk veel meer te waar deren. Misschien heeft ze ondanks de hatelijke brieve, i. daartoe ook nog een steentje bijgedra gen." Rudy versnippi ^rde de brief. „Kijk Jane," zei hij me t ontroerende stem. „Zo heb ik ook eens op het schip ge staan en mijn hart was zo leeg, dat de pijn daarvan door heel mijn lichaam trok. En nu", zei hij, terwijl hij bevrijd zijn armen wijd naar Jane uitstrekte. „Nu moet ik groeien, v, ant ik kan mijn geluk niet meer beva tten. Oh, mijn leveling." Tijdens de omhelzing fladderden de lila snippers luchtig naai* de grond en nu was het of ze een grote hoek vorm den, als een figuur van de letter L. De L van Loutering en Liefde. EINDE

De Vallei | 1960 | | pagina 5