Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Dr. Ir. Mansholt heropende officieel het Gew. Arbeidsbureau D e Wereld van WEEK-tot-WEEK «er Behang J. F. TAK Uitreiking Landsteiner plaquettes en penningen Familie De Kievit deed mee aan N.C.R.V.- familiecompetitie WAAR IS DE VALLEI-RIKS? OVERBERG ZWARE STRAF VOOR LACAILLARDE MAAR SPOEDIGE GRATIE? Bach's Johannes Passion in eeuwenoude Cunerakerk te Rhenen RENSWOUDE JfrenolU 34e jaargang VRIJDAG 12 FEBRUARI 1960 Nr. 12 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel „Arbeidsbureau schakel tussen werkgever en werknemer Noodzaak Prettige omgang Als DOVO wint: rondgang met muziek Nieuwe touringcar met bandrecorder nieuwe keurcollectie 1 960 ontvangen Rondleiding GOUDEN ECHTPAAR Ons nieuwe feuilleton: MACHINES EN MENSEN Veenendaal gaf sinds 1949 ruim 8000 liter bloed Mevr. De Kievit: „Ik had nergens op gerekend" KANS OP GELIJK SPEL Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BRO UWE R WAARDE: 12,50 L 100673 ACHTERBERG WIEG ALGERIJNSE OPSTAND STOND IN RIJSSEL Interpol zoekt naar Ortiz In Algerië of België? Een sporthal in Veenendaal AMERONGEN INGEBROKEN BIJ C.B.U. Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 583427 Eedactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kum:en ook worden opgegeven bQ de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent ,t_ Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 Woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 10 cent Ter gelegenheid van het feit, dat het Gewestelijk Arbeidsbureau Veenendaal onlangs is verhuisd van een voor deze dienst onvolwaardig gebouw naar een nieuwere huisvesting aan de Kerkewijk, vond jJ. woensdagmiddag in hotel „La Montagne" de officiële heropening plaats, waarbij velen van hun belangstelling blijk gaven. Behalve de Directeur-Generaal van de Directie voor de Arbeidsvoorziening Dr. Ir. Mansholt, waren ook aanwezig de directeur van het Rijksarbeidsbureau de heer Knop en de Hoofdinspecteur-Directeur van het Districtsbureau voor Arbeidsvoorziening in Utrecht, de heer Boon. Verder waren o.m. aanwezig bur gemeester A. Bakker, de wethouders C. N. van Kuyk en Joh. van Hardeveld, gemeente-secretaris D. Blankespoor, de heer Evers, directeur van de Streek- werkplaats, de wethouder van Rhenen, de heer J. Boelhouder, de gemeente secretaris van Renswoude Van 't Woud en vele vertegenwoordigers uit het be drijfsleven en van vakverenigingen. Na de toespraken en de thee begaven de aanwezigen zich naar het pand waar in de dienst nu gevestigd is, om het gebouw te bezichtigen. en ik moet u zeggen, het contact was altijd van zeer aangename aard. Er is altijd een prettige omgang." Veenendaals eerste burger noemde het arbeidsbureau zeer belangrijk, vooral voor Veenendaal als industrie plaats omdat de bevolking hier bijzon der gevoelig is voor conjunctuurschom melingen. Met directeur en personeel van harte geluk te wensen besloot burgemeester Bakker zijn rede. Wethouder Van Kuyk, in zijn functie als voorzitter van de Commissie van Advies, wilde zich gaarne aansluiten bij de woorden van de vorige sprekers. Nadat de directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau, de heer H. B. Scholtens, een kort welkomstwoord had uitgespro ken, waarin hij o.a. de huidige huis vesting, vergeleken bij de oude situatie, een behoorlijke verbetering noemde en gaarne hen, die aan de totstandkoming hadden medegewerkt hartelijk dank wilde brengen, gaf hij het woord aan Dr. Ir. Mansholt. Deze noemde het een heuglijke dag, wanneer het zover was dat één der knooppunten van het landelijk apparaat heropend kon worden. Volgens hem zijn de eisen van deze tijd dynamisch en moet ook een arbeidsbureau zich hierbij aanpassen. Bovendien vond Dr. Mansholt het van grote betekenis wan neer het personeel in een passende om geving werkt. Op de vraag: waarvoor dient een arbeidsbureau in de moderne samen leving, gaf Dr. Mansholt een opsom ming van enkele facetten van deze dienst. In dit verband sprak hij van de voorlichtende taak op de arbeidsmarkt, het geven van voorlichting over de ontwikkeling in bepaalde bedrijven, het voorbereiden van de jeugd voor een juiste plaats op de arbeidsmarkt waar door de jeugd een behoorlijk advies kan verkrijgen en de ontwikkeling op het gebied van de gezondheidstoestand. „De ontwikkeling heeft er toe geleid dat een arbeidsbureau een noodzaak is geworden. Het is een tussenpunt tus sen werkgever en werknemer" aldus dr. ir. Mansholt. Tot slot sprak hij de hoop uit dat de goede samenwerking met en de be langstelling van het bedrijfsleven zich in dezelfde mate zou bestendigen. Burgemeester A. Bakker, als volgende spreker, merkte op dat ook het ge meentebestuur prijs stelt op het ar beidsbureau. „Wij hebben hier veel contact, meer dan de buitenstaander denkt. Dr. Mans holt schetste zoëven diverse taken: met velen hiervan komen wij in aanraking Wanneer DOVO morgenmiddag op eigen terrein kans ziet te winnen en Genemuiden met een gelijk spel eindigt, of dat DOVO een gelijk spel behaalt en Genemuiden verliest, dan ligt er voor de DOVO-familie een echt kampioensfeest in het verschiet. Het ligt in de bedoeling met nog maals de nadruk op: ALS men kam pioen wordt een rondgang door Vee nendaal te maken met medewerking van de Harmonie Caecilia die zich spontaan hiertoe bereid verklaarde. Ook de fa. Vonk zal indien nodig medewerking verlenen, in de vorm van het belangloos beschikbaar stellen van de gloednieuwe touringcar. Bovendien staat er nog een gezellige avond voor spelers, bestuurs- en com missieleden in hotel La Montagne op het programma. Deze feiten zullen hopcnlyk ook een stimulans zyn voor de elf DOVO'ers die zaterdagmiddag ongetwijfeld hun uiterste best zullen doen de eer hoog te houden. Mocht het niet lukken, ook dan is er geen man overboord want sport blyft in het bijzonder bij DOVO sport! Bij garage R. Vonk aan de Parallelweg is vanmiddag een nieuwe touringcar in bedrijf genomen, die op de meest moderne wijze is gebouwd en ingericht. Als novi teit bevat de bus, behalve een radio- en microfooninstallatie, ook een bandrecor der. Deze comfortabele touringcar, in blauw groene uitvoering, heeft voor het groot ste deel glas in de kap en een panorami sche voor- en achterruit. Speciaal voor buitenlandse ritten zijn er grote kofferruimtes in aangebracht, w.o. ook voor skis, een oplopende vloer waarborgt de passagiers een onbelemmerd uitzicht. Twee grote verwarmingskachels met air-condition en een elektrische klok voorin, zijn ook in de modernste stijl uit gevoerd. De car, die ruim 10 meter lang en 2.45 m breed is, heeft een 120 pk dieselmotor en 5 versnellingen met achteras voor lange afstandsverkeer. Er zijn in totaal 45 zitplaatsen. meer dan 100 verschillende stalen voorradig. Vraagt onze stalenboeken Telefoon 2576 Veenendaal Hoofdstraat 106 Naar zijn mening speelt de huisvesting een belangrijke rol voor het personeel. „In het oude gebouw was dit zeer on voldoende, terwijl het nu aan alle ge stelde eisen voldoet." Verheugend noemde deze spreker het feit, dat met de vestiging het ka rakter van de Kerkewijk als villawijk niet aangetast is. Hierna was het officiële gedeelte ge sloten en werd de aanwezigen een con sumptie geoffreerd. Vervolgens begaven de aanwezigen zich naar het nieuwe pand aan de Ker kewijk, waar het personeel de gasten rondleidde. Vooraf had dr. ir. Mansholt in tegen woordigheid van directeur Scholtens en burgemeester A. Bakker de toegangs deur symbolisch ontsloten. Uit de grote belangstelling voor deze stijlvolle receptie, alsmede de vele bloemstukken en geschenken welke het bureau ontving, is wel gebleken dat deze overheidsdienst in Veenendaal een waardige plaats inneemt. Dr. ir. Mansholt opent de deur van het Gew. Arbeidsbureau aan de Kerkewyk. Links burgemeester A. Bakker en midden de directeur van het Arbeidsbureau, de heer H. B. Scholtens. NOG EEN ARRESTATIE IN INBRAKENZAAK De arrestatie van de twee mannen en een vrouw, onder wie de Veenendaalse S. die een veertigtal inbraken hadden ge pleegd in Veenendaal en omgeving heeft nog een staartje gehad. Verdacht van heling heeft de Veenendaalse politie thans ook de 18-jarige echtgenote van S. ge arresteerd. Het gehele gezelschap is ter beschikking van de justitie te Arnhem gesteld. Zaterdag 5 maart a.s. zal het 50 jaar geleden zijn, dat de heer G. J. Gerritsen en mevr. P. Gerritsen-Anbeek met elkaar in het huwelijksbootje stapten. Het echt paar mag zich nog verheugen in een goe de gezondheid, hoewel de bruid reeds 72 en de bruidegom 73 jaar oud is. De laatste beweegt zich zelfs nog ac tief in het verenigingsleven en is sedert jaren voorzitter van het Veenendaals ge mengd koor „Zang en Vriendschap". Uit het huwelijk is één kind geboren en 7 kleinkinderen. Al met al zullen velen de gelegenheid te baat nemen om dit gouden echtpaar geluk te wensen. Op woensdagavond 24 februari a.s. wordt in 't Trefpunt een receptie gehouden. VERGADERING VROUWENBOND De Ned. Chr. Vrouwenbond afdeling Veenendaal houdt haar ledenvergadering op donderdag 18 februari a.s. in gebouw 't Trefpunt. Spreker is de heer J. Schip per uit Hilversum met het onderwerp „In en om de vluchtelingenkampen in W.-Duitsland." STREEKWERKPLAATS MINDER-VALIDEN GEDEELTELIJK IN GEBRUIK De nieuwe streekwerkplaats voor min- der-validen Z.O.-Utrecht aan de Zuivel- straat alhier zal a.s. maandag gedeelte lijk in gebruik worden genomen. De af deling stripperij van de Ritmeester siga renfabrieken alhier, waar vele minder- validen werkzaam zijn, zal dan in de werkplaats worden ondergebracht. In de loop van de komende maanden zullen ook andere afdelingen, o.a. een montage afdeling en een houtbewerkingsafdeling in gebruik worden genomen. Daarna zal het gebouw officieel worden geopend. VRACHTAUTO TEGEN HEK Toen een carrier, bestuurd door A. uit Veenendaal, woensdagmiddag op de Pa rallelweg een inrit wilde inrijden, moest de chauffeur M, uit Veenendaal, van de vrachtwagen die ongeveer tien meter achter de carrier reed, afremmen waar bij hij de macht over het stuur verloor en tegen een hek tot stilstand kwam. Persoonlijke ongelukken deden zich hier bij niet voor. In deze editie zijn wij begonnen met de eerste aflevering van het door Wessel Smitter geschreven feuilleton: Machines en mensen. Onze lezers kunnen hierin ken nis maken met de ervaringen van twee mannen die werk vinden in een autofabriek in Detroit. De een. Bennie, is een man uit de stad, een fabrieksarbeider die in vrede kan leven als deel van een indu strieel apparaat. Zijn vriend Russ, is een heel ander type. Aanvanke lijk gaat het goed maar later be heerst hij de machine niet meer, maar de machine beheerst hem. Dramatische spanningen, kracht en tederheid doorstralen dit ver haal. Kortom het is de weg van een man die een man trachtte te zijn, niet slechts een rad van een machine Wij hopen dat onze lezers ook aan dit feuilleton veel genoegen zullen beleven. Red. Voor de 21ste keer vond j.l. vrijdag avond in het Rode Kruisgebouw aan de Sandbrinkstraat de uitreiking plaats van plaquettes of penningen aan hen, die resp. 15 of 5 maal aan de bloedplasmadienst hadden meegewerkt. Ook dr. Kets, die sinds 1949 als leider van de bloedplasmadienst is opgetreden, werd de Landsteiner plaquette aange boden. Na een welkomstwoord van de voor zitter van het Ned. Roode Kruis afd. Veenendaal, de heer Welle, was het de bedoeling dat dr. Kets de uitreiking zou verrichten. Dit programmapunt moest onverhoopt worden gewijzigd, daar dr. Kets voor een dringend geval werd weggeroepen, het geen echter naar later bleek maar tijdelijk was. De uitreiking geschiedde De Veenendaalse familie A. de Kievit, Dr. de Visserstraat 37, heeft gisteravond meegedaan met de N.C.R.V.-familiecompetitie in het kader van de wekelijkse Steravond. Een van de deelnemers die, zoals gewoonlijk, van te voren waren geselecteerd, de heer J. C. de Kievit, was op het laatste moment verhinderd, zodat de echtgenote van de heer des huizes, mevrouw De Kievit, de open gevallen plaats - geheel onvoorbereid - moest innemen. De tegenpartij vormde een familie uit De Lier, die met een puntenverschil van 27 met de eerste prijs ging strijken. Ongeveer vier maanden geleden meldde de heer A. de Kievit zich aan als ge gadigde voor de wekelijkse familiecompe titie. Goos Kamphuis bracht hierna een bezoek aan deze Veenendaalse familie en stelde deelnemerslijst samen: het waren de heer A. de Kievit, zijn broer J. C. de Kievit (voor wie de echtgenote van de heer A. de Kievit op het laatste moment moest invallen), de heer Theo v. de Pol, de heer D. Diepeveen met echtgenote en mevr. Diepeveen-Diepeveen. Gisteravond om zeven uur waren de technici er al om de apparatuur te plaat sen en om de spanning bij de deelnemers te verhogen. Vooral toen de broer niet op kwam dagen werd de toestand kritiek. Geen nood, zei de spelleider, dan doet de gast vrouw mee. „Ik was er helemaal niet op voorbereid," zei mevr. Kievit ons, „en of ik dit argument nu naar voren bracht, het hielp niets. Ik had echt niets te ver tellen. De voorlopige uitslag van de compe titie is 282 voor De Lier en 255 voor Veenendaal. Wij schrijven: voorlopige Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 uitslag, want bij de puntentoekenning zijn, volgens de spelleider in Veenendaal, enkele dubieuze gevallen. Zodoende be staat de mogelijkheid nog dat de com petitie in een gelijk spel eindigt. De familie De Kievit vindt dit overi gens van minder belang, want, zo zeggen zij en terecht het gaat om het spel en niet om de knikkers. toen door dr. Van Enter. Direct na de terugkeer van dr. Kets werd deze door de voorzitter toegespro ken, die in het kort memoreerde dat deze arts sinds de aanvang van de bloedplas madienst in 1949, als leider was opge treden. Ook hij kwam nu in aanmerking voor de plaquette, die door dr. Van Enter met een toepasselijk woord werd overhandigd. In totaal zijn nu 156 plaquettes en 793 penningen in Veenendaal uitgereikt, ter wijl sedert de aanvang in 1949 8048'/t liter bloed zijn afgenomen en afgedragen. Het totaal aantal ingeschreven donors in Nederland bedraagt thans ongeveer 135.000. De volgende personen ontvingen j.l. vrijdagavond de plaquette: Mevr. D. Engelaan-Bogaards, mej. G. Bleyenberg, W. van Amerongen, G. v. Barneveld, H. J. M. Bos, E. Davelaar, mej. H. van Dijk, J. v. d. Haar, L. G. Hiskens, J. H. Kets, C. v. d. Kraats, A. v. d. Loosdrecht, J. C. v. Manen, R. Roe- lofsen, H. Sasburg, C. v. d. Scheur, P. v. Vliet en E. Wels. De penning ontvingen de volgende per sonen: Mevr. D. Vermaas-de Jong, mevr. A. Voerman-Litjens, mej. G. v. Barneveld, mej. J. Kanis, mej. C. v. Kessel, mej. C. v. d. Weerdhof, mej. G. Zwolsman, A. J. Beckerman, ds. D. v. d. Berg, H. W. Boers, O. v. d. Bos, N. v. d. Bos, T. Buddingh, A. B. v. Doorn, A. v. Essen, A. v. d. Heyden, H. Huibers, W. v. d. Lustgraaf, K. v. Manen, A. Mater, L. Meerwijk, A. Onderstal, F. P. Rutgers, H. v. Soest, G. Sterkenburg, A. v. d. Weerd, Th. Sukkel en G. v. Wieringen. PLAQUETTE IN CURASAO BESMEURD. De plaquette ter ere van Prins Willem van Oranje, welke in 1933 in Curasao werd onthuld is dezer dagen met verf besmeurd. De dader kon evenwel spoedig worden achterhaald. Voor de derde achtereenvolgende maal is de door ons by H.'Regeling Schildersbedrijf, Eindseweg, Over berg uitgegeven Vallei-riks niet gevonden. Zoals gewoonlijk stygt de waarde dan weer met twee gul den vijftig, zodat de nieuwe riks, die deze week uitgegeven wordt en het rode nummer draagt TWAALF GULDEN VIJF TIG waard is. Bij inlevering op ons bureau vóór a.s. donderdag middag 12 uur, wordt de premie a contant uitbetaald. BIJEENKOMST P.J.G.U. In de openbare lagere school te Achter berg houdt de Plattelands-jongerenver eniging P.J.G.U. op dinsdag 16 februari a.s. een gecombineerde bijeenkomst. Behalve een aantal films, staat er ook hersengymnastiek op het programma. Ook zij die nog geen lid zijn kunnen deze avond bijwonen. VOORLICHTINGSAVOND IN DE OSSENBERG Op dinsdag 16 februari a.s. houdt de Commissie voor Huishoudelijke Voorlich ting „Zuid-Ooost-Utrecht een voorlich tingsavond in de kantine van het vakan tiecentrum „De Ossenberg". Het onder werp voor deze avond is „De aankleding en inrichting van de woning." „Er wordt opsporing verzocht van Ortiz Joseph, geboren op 12 april 1917 te Guyeville (Algerië). Alle posten worden verzocht tot onmiddellijke arrestatie over te gaan, de gezochte te fouilleren en onmiddellijk de Surété Nationale, rue des Saussales te Parijs te waarschuwen. De Interpol werd eveneens gewaar schuwd." Alle telextoestellen van de politie hebben deze boodschap uitgezonden en vanaf dinsdag wordt er in alle Interpollanden, ook in België en Nederland, gezocht naar Joseph Ortiz, één der leiders van de opstand in Algerië. dans kunnen ontspringen. Zijn secreta resse is daarentegen aangehouden. Volgens de berichten van zijn hand langers zou Ortiz niet zijn gevlucht maar zich terug getrokken hebben op een nieuw hoofdkwartier in Algerië teneinde van daaruit een nieuwe opstand te lan ceren. Volgens andere berichten zou hij proberen België te bereiken om van daaruit contact op te nemen met zijn vrienden in Rijssel en Roubaix. In deze beide, Noordfranse steden zouden name lijk de voorbereidingen zijn getroffen voor de actie van 25 januari. Zondag zijn er in heel Noord-Frankrijk huiszoekin gen verricht, waarbij men een complot heeft ontdekt, dat op zich had genomen te zorgen voor de wapentoevoer. Ge sticht op het einde van 1957 zou deze organisatie in actie zijn gekomen als de dertiende mei ook in Frankrijk wapen geweld zou hebben veroorzaakt. Eén der leiders ervan is ook de in Zuid-België zeer bekende Philippe de Massey, de di recteur van een onderneming te Roubeix. Hij is de streekleider van de extremisti sche M. P. 13. Hij is tijdig verwittigd en zag kans op de vlucht te slaan. Via de Belgische grens heeft hij voorlopig de Het moet wel een byzondere belevenis worden 10 maart de Passiemuziek naar het evangelie van Johannes van J. S. Bach door de gewelven van de indrukwekkende Cunerakerk te horen ruisen. Immers, dit kerkgebouw met haar ryke historie, bij zondere sfeer en fraaie akoestiek leent zich wel zeer byzonder voor deze muziek. De uitvoerenden zyn: Chr. Oratoriumvereniging „Euphonia", met als vocale solisten Annette de la Bye, sopraan; Roos Boelsma, alt; Jan Waayer, tenor; David Hollestelle, bas; Leo Ketelaars, bas. De begeleiding wordt verzorgd door het Utrechts Stedelijk Orkest, met als in strumentale solisten: Vera Badings, harp; Leni v. d. Lee, klavecimbel; Bouw Lem- kes en Sander Hesselink, viool; Piet v. d. Hurk, fluit; John Schreuder, hobo; Wil lem v. d. Velde, hobo da caccia; Louis Werner, W. v. d. Hoeven, orgel. Het geheel staat onder leiding van Gijs- bert van Zanten. Algemeen is men in Rhenen enthousiast over het heuglijke feit, dat de Johannes Passion zal worden uitgevoerd in de thans in volle luister prijkende Cunerakerk, die geheel gerestaureerd is. Men spreekt J.l. maandagavond heeft een in formatief gesprek plaats gevon den met een aantal Veenendaalse industriëlen of de bouw van een SPORTHAL in Veenendaal wen selijk zou z\jn. Over de resulta ten hiervan zijn op het ogenblik nog geen mededelingen gedaan. Zoals bekend vormt dit vraag stuk reeds geruime tijd een on derwerp van bespreking. er zelfs van, dat in Rhenen, evenals in Naarden, een Bach-traditie zal worden gevestigd. Dat zou dan inhouden, dat ieder jaar in dit fraaie monument de Johannes Passion ten gehore zal worden gebracht. Want de Cunerakerk heeft na de res tauratie niets aan monumentaals ingeboet. Alleen al een blik op het schitterende oxaal, dat in zijn oude vorm is hersteld, met al dat weelderige beeldhouwwerk, is een streling voor het oog. Maar wat is in deze kerk eigenlijk niet de moeite van het bezichtigen waard. Zelfs de prachtige vloer levert een bij zonder aspect op. Eevenals de koperen lessenaar aan de gebeeldhouwde preek stoel en niet te vergeten het monumentale orgel. De kerk richt tot de leek een taal niet minder welsprekend, dan die van het gehele gebouw als bouwwerk tot de des kundige doet door aanwijzingen van bij voorbeeld een vroegere deur of raam hier, een gedichte of weer geopende nis daar. In de nabijheid van het orgel ligt een stuk geschiedenis vóór ons, opge tekend in zerken en stenen van allerlei tijdvakken. In deze omgeving wordt 10 maart de Johannes Passion gebracht. De belang stelling uit de gehele streek is zeer groot. Zal er een traditie uit groeien? STEREO-HUWELIJK. Ook in Frankrijk experimenteert men stereofonisch muziek via de radio. Omdat men daarbij over twee radiotoestellen moet beschikken en de heer J. H. in het Franse stadje S. er slechts één bezit, heeft hij de volgende advertentie geplaatst: „J. H., 35 jaar, goede positie, radio met grote luidspreker, zoekt dame in het bezit van dito om in het huwelyk te treden en samen naar stereofonische muziek te luisteren." TE DIK (1) De filmster Curd Jurgens verblijft in een kliniek te Grasse om een vermagerings kuur te ondergaan. Om een rol van Viking te kunnen spelen moet hij 15 kg afvallen. TE DIK (2) Ook Maria Zecca zal wat kilo's moeten afstaan wil zjj niet weer achter haar bad bekneld raken. Zy weegt 125 kg en zat op 74-jarige leef tijd in bad toen haar overkwam wat ons allemaal wel eens ge beurt: het stuk zeep gleed tus sen haar vingers uit en viel op de grond achter de kuip. Maria stapte uit bad en wrong zich met hare hele gewicht tussen bad en muur en toen z(j zich weer wilde oprichten voelde zy dat ze vastgeklemd zat. Hoe meer z(j wurmde om los te ko men, des te onwrikbaarder werkte ze zich vast. Z(j begon te gillen, maar haar man in de aangrenzende kamer hoorde haar niet. Want die man is al jaren lang doof. Maria raakte zodoende buiten adem, maar haar laatste wanhopige kreet werd door de buren gehoord. Toen duurde het niet lang meer of er kwam een auto met twin tig brandweerlieden, die de voordeur forceerden en ln de badkamer binnendrongen. Het lukte hun pas om de dikkerd los te krygen toen zy de muur achter het bad steen voor steen hadden afgebroken. Toen ze bevrijd was zei Maria Zecca tegen de opperbrand- weerman: „Nu wordt het toch tijd dat ik een paar kilootjes lichter wordt. PIL. Ter attentie van de mi nister van oorlog: Op de Ame rikaanse begroting komt een post van 4 miljoen gulden voor voor de aanschaf van pillen die de soldaten het gevoel zullen geven gelukkig te zijn. BED. De heer R., vereerder van Napoleon, beweert dat het doodsbed van de keizer, dat in de Invalides te Parijs ten toon staat, niet echt is. Gelogen, zegt men van de zijde van de familie Murat, die het bed heeft ge schonken. De rechter gaat nu uitzoeken wie gelijk heeft. GROOT. Was Napoleon wer kelijk zo'n groot mens, dat men nu nog naar zyn bed moet gaan kyken? Bij zyn bezoek aan de paus gedroeg hy zich weinig hoffelyk en ontstak zelfs in woede. Het enige antwoord dat de paus hem toen waardig keur de was: „Comedianttoneel speler." Dit historische moment kan men beleven door de film te gaan zien, die nu te Rome wordt opgenomen. De titel Is „Austerlitz", de rol van de paus wordt gespeeld door Vittorio de Sica en die van Napoleon door Pierre Mondy. LUI. Een Engelse filmregis seur zoekt per advertentie echte luiaards voor een t.v.-uitzen- ding over de luiheid. „Tot nu toe," zegt hy, „meldden zich al leen simulanten, maar dat had ik kunnen voorzien." BAL. De eerste bal die gesla gen werd In de ping-pong-wed- stryd Roemenië-Polen bleef 2 uur en 5 minuten in het spel. Aan slag waren de Roemeen Paneth en de Pool Ehrllch. VOORSPELLING. Jaren ge leden zei een Franse onderwij zer tegen twee belhamels uit zyn klas: „Jullie deugen ner gens voor, jullie komen vast in de politiek terecht." Een van de twee heette Michel Debré, nu eerste minister van Frankrijk. NAAR EEN DIEPGAAND ONDERZOEK Frankrijk staat lijnrecht achter De Gaulle, maar het realiteitsbesef is er groot genoeg om iedereen te doen begrij pen, dat de straffeloosheid, die op de mei revolutie volgde min of meer het januari- drama in de hand heeft gewerkt. Op grond hiervan verwacht men, dat Lagaillarde zwaar zal worden gestraft: hij riskeert levenslange opsluiting in een fort. Maar iedereen is er nu al van overtuigd, dat zodra de rust definitief is weergekeerd hij zal worden begenadigd. Le Figaro zinspeelde er op, dat men deze keer een diepgaand onderzoek moet instellen en niemand mag sparen: „Indien men de terugkeer van een dergelijk drama wil voortzetten tot het bittere einde." Tot welk einde? Totdat de ware hoofddaders ontmaskerd zijn. Algemeen blijft de overtuiging, dat èn Lagaillarde en Ortiz op het schaak bord maar torens waren. MALAISE IN ALGIERS Voor alle zekerheid heeft men be sloten Algiers beton- en asfaltwegen te geven, waarmee men minder gemak kelijk barricaden kan opwerpen. De berichten, welke nu uit deze stad ko men, zijn nog allerminst gunstig en ze geven zeker geen reden tot optimisme: „Lafaards, lafaards, jullie hebben ons opgehitst, jullie zeiden achter ons te staan en nu laten jullie ons in de steek? Lafaards, lafaards. Ik zal spu wen op uw graven." Het was een jongeman van nauwe lijks twintig jaar, die, op een hoop straatkeien staande, deze woorden uit schreeuwde voordat hij in de leger wagens sprong. Ze hebben indruk gemaakt op de massa Europeanen. De waarheid is, dat de meesten hunner xijandig blijven staan tegenover De Gaulle. Men is voornemens hem zo hatelijk mogelijk te ontvangen. Het feit, dat Jean De- marquet een „persconferentie" kon ge ven tekent wel de situatie. Vele Euro peanen in Algiers willen nog niet ge loven dat ze de laatste slag hebben ver loren. Tientallen legenden worden er geweven rond de nieuwe aktie van Ortiz, hetgeen zijn spoedige aanhouding des te meer noodzakelijk maakt. Bij het Confectiebedrijf C.B.U. aan de Industrieweg te Amerongen is heden nacht op kantoor ingebroken via het in aanbouw zijnde nieuwe gedeelte van dit bedrijf. Een aanzienlijk bedrag aan geld wordt vermist. Het onderzoek, met behulp van een speurhond, is momenteel in volle gang. VERGADERING N.C.V.B. De afdeling Renswoude van de Ned. Christen Vrouwenbond hoopt op woens- wag 17 februari a.s. in het gebouw „Re- hoboth" haar maandelijkse bijeenkomst te houden onder leding van de presidente mevrouw W. A. Hosang-Kassenaar. Spreker op deze avond is Mr. R. Hou- wink te Zeist, over het onderwerp „Is opvoeden moeilijk". ZWERVEND LANGS WILDPADEN De besturen van de Natuurbescher- mingswacht Renswoude-Scherpenzeel en van de VVV te Scherpenzeel, zullen op woensdagavond 17 febr. a.s. in de sociëteit te Scherpenzeel een filmavond organi seren. De titel van de hoofdfilm op deze avond is „Zwervend langs wildpaden". Dit is een boeiende natuurfilm, die is opgenomen in gebieden, die zelden door mensen bezocht worden en waar het wild een rustige schuilplaats vindt. Onder meer zijn hierin beelden opgenomen van een vos op rooftocht, een gevecht tussen een slang en een slangenarend, opgejaag de wilde varkens en vluchtende herten. Voor deze avond zijn de leden van beide bovengenoemde verenigingen uitgenodigd, waarbij tevens introductie is toegestaan. INENTING TEGEN KINDERVERLAMMING In de komende week zal de inenting tegen kinderverlamming in Renswoude weer worden hervat. Op 16 en 17 febr. wordt in het wijkgebouw van het Groene Kruis, des namiddags van 2 tot 4 uur, ge legenheid gegeven voor de 3e enting van kinderen, geboren in de jaren 1945,1946, 1947, 1948. 1949 en 1958. De ouders worden verzocht voor elke injectie een bijdrage van 1,te be talen, alsook om de inentingskaart mee te brengen. Bovendien wordt er de aandacht op ge vestigd, dat elk kind tot en met 15 jaar, dat niet - en niet - volledig is ingeënt, alsnog kan worden gevaccineerd. Die genen, die eertijds door ziekte of anders zins geen gehoor konden geven aan een oproeping en nog voor enting in aan merking wensen te komen, kunnen zich daartoe tevoren ter gemeentesecretarie aanmelden. WtWDKlOKKfN uurwerken HOOFDSTP 91 VEENENDAAL IBlllll.

De Vallei | 1960 | | pagina 1