^7 $00® Fotowedstrijd en -expositie „Zie Gods Schepping" op de Floriade WEES NIET TE „INHALIG" KOREAN SStóSS. Hó zog, waar ga jij naar too? TWEEDE BLAD „DE VALLEI" VRIJDAG 12 FEBRUARI 1960 Nr. 12 Jonge vrijwilligers bouwen paviljoen van ,Konvent van Kerken' VOOR DE VROUW Culturele prijzen Gelderland VEENENDAAL wees niet te in halig'op de weg VERBOND VOOR VE i L iG VERKEER de verschrikkelijke GULDENS VOORDEEL Laat tevens uw kleding triploneren Kent u tripion? versteviging (weer als nieuw) antimot O vuil- en vochtafstotend Denkt u aan onze speciale overhemdenservice? 3 brengen, 2 betalen a 65 cent Ook uw witwas wordt tot in deverzorgd door IIV D RUT EN'S WASSERIJEN BIO RHENEN Mannen zonder wet GOD'S LITTLE ACRE -pavoor DAVIDSPLEIN 8 TELEFOON 2407 VEENENDAAL Waar ga jij naar toe? ïs het prettig werk? Verdien je er goed? Was ik maar modinette! Kom ook werken bij - Met de vriywillige hulp van een aantal Rotterdamse jongeren hoopt het Kon- vent van Kerken binnenkort op het terrein van de Internationale Tuinbouw tentoonstelling Floriade 1960 een aanvang te kunnen gaan maken met de bouw van een ongeveer 200 vierkante meter groot paviljoen. Hierin zullen de be kroonde en geselecteerde foto's van de door het Konvent uitgeschreven inter nationale fotowedstrijd „Zie Gods Schepping" worden geëxposeerd. Het paviljoen is ontworpen door het architectenbureau Kromhout en Groet te Amsterdam. Het wordt geheel uitgevoerd met gebruikmaking van gestandaardiseer de bouwelementen volgens het houtbouw systeem Verlaat. Doordat de verschillen de afdelingen van het paviljoen ten op zicht van elkaar verspringen zal het pu bliek telkens nieuwe ruimtelijke elemen ten betreden onder telkens wisselende Bonen en erwten, welkome afwisseling op het thema aardappelen, vlees en groen te. Het is met de peulvruchten maar vreemd gesteld: ze worden wel als groen te beschouwd, maar wat de voedings waarde betreft staan ze het dichtst bij vlees en aardappelen. Zij kunnen zelfs een van deze of ook beide in het menu vervangen. In een peulvruchtenmaaltijd kunt u dus al naar het u goed dunkt het vlees of de aardappelen weglaten of alleen maar bonen of erwten met groente eten! De waarde van zo'n maaltijd wordt groter wanneer u er melk en/of brood, rijst, ha vermout e.d. in verwerkt. Geeft u erwten- of bonesoep als hoofdgerecht dan is het een goede gewoonte er melk in te doen of er een paar sneden bruinbrood of roggebrood bij te geven. Wilt u nog een toetje na de soep, dan voldoet een gebak ken gerecht heel goed (gebakken grutten, pannekoek of drie-in-de-pan) of een be schuit met kaas. Na een steviger peul vruchtenmaaltijd kunt u pap, vla of een ander melktoetje kiezen. Welke groente bü de bonen en erwten? Kies bij erwten eens als groente: wor telen, knolraap, prei, knolselderij of schorseneren; bij witte bonen: wortelen, bieten, spina zie of snij- of sperciebonen uit blik of diepvries; bij bruine bonen of capucijners kunt u uien. bieten of knolraap nemen, terwijl een rauw groenteslaatje bij iedere peul vruchtensoort past. Vooral met stevige bone- of erwtesoor ten is een vrij slappe puree van aardappe len heel smakelijk. Ook erg gemakkelijk wanneer u weinig of geen jus hebt. Peulvruchten kunnen gebruikt worden in een stamppot of stoofschotel, b.v. stamppot rauwe andijvie met bruine bon nen; zuurkoolstamppot met bruine of witte bonen; stamppot boeren- of groene kool met spliterwten; hutspot met witte bonen. U kunt de bonen beter niet mee stam pen, maar ze, nadat de „pot" gestampt is, erdoor roeren. Wilt u wél alles samen stampen, zorg er dan voor, dat het ge recht niet te droog is. Recepten voor 4 personen Groene erwtenschotel: kg niet stuk- kokende erwten, 200 gr. mager rookspek, een flinke ui, 4 eetlepels bruine basterd suiker, 1 eetlepel mosterd, zout, 1 eet lepel tomatenketchup, peper. De erwten uitzoeken en een nacht we ken in ruim water. De erwten opzetten in het weekwater en in ongeveer P/4 uur gaar laten worden. Halverwege de kooktijd zout toevoegen. De ui schoonmaken en snipperen, het spek in dobbelsteentjes snijden. De erw ten afgieten. De ui en het spek erdoor mengen. De mosterd aanroeren met on geveer P/2 dl. erwtennat. De tomaten ketchup, suiker en wat peper eraan toe voegen. Dit mengsel over de erwten schenken. De erwten nog ongeveer 3 kwartier zachtjes verwarmen. Dit ge recht kan ook van witte of bruine bonen worden bereid. Bonen in een gebonden bouillonsaus »/f kg niet stukkokende witte of bruine bonen, Vt 1. bouillon van vlees of een bouillonblokje, 40 gr. (7 eetlepels) bloem, desgewenst peper, tijm, kerrie. De bonen uitzoeken en een nacht in ruim water weken. De bonen opzetten in het weekwater en gaarkoken in onge veer P/4 uur. Halverwege de kooktijd zout toevoegen. Voor de saus, de boter of margarine smelten. De bloem erdoor roeren en be scheutjes tegelijk onder roeren de bouil lon toevoegen. De saus steeds even aan de kook brengen alvorens opnieuw bouil lon erbij te schenken. Desgewenst tijm, peper en/of kerrie toevoegen en de saus ongeveer 10 minuten laten trekken. De bonen erdoor scheppen. Een rest bonenat kunt u verwerken tot soep door het. nat te binden met door de zeef gewreven gare bonen of aardappelen of met bloem of rauw geraspte aardappe len. Als vulsel kunnen bonen, soepgroente balletjes gehakt, stukjes worst of dobbel steentjes gebakken brood dienst doen. Wilt u de smaak van de soep verder va riëren, grijp dan gerust naar tomaten puree of pittige geraspte kaas. Van bruine bonensoep kan een klein scheutje pikante saus wat bijzonders maken. gezichtshoeken. De architect koos deze opzet om het beeldritme van de geëxpo seerde foto's extra te kunnen benadruk ken. Om de bouw van dit paviljoen mogelijk te maken heeft het Konvent zich o.m. tot het bedrijfsleven gericht. Door de in schakeling van Rotterdamse jongeren hoopt men echter de kosten zo laag moge lijk te kunnen houden. De eerste spontane aanmeldingen voor deze hulp zijn reeds bij de Floriade-commissie van het Kon vent binnengekomen. Het Konvent hoopt op een volledig succes van deze vrijwillige actie, die op een gelukkige wijze past in het voornemen om op de Floriade, die een indrukwekkende demonstratie van de schoonheid der Schepping zal zijn, óók aandacht te schenken aan de Schep per en aan de wijze, waarop de mens de Schepping gebruikt. Het inmiddels voor de fotowedstrijd in gezonden materiaal (voor een deel uit het buitenland) wordt over het algemeen ge kenmerkt door een hoog niveau en een originele Interpretatie van het motto „Zie Gods Schepping". Aangezien nog steeds vele aanvragen om inlichtingen binnen komen bij de organisator van de wedstrijd (de heer J. Ph. den Hertog, Galileistraat 173, 's-Gravenhage) heeft het Konvent be sloten de sluitingsdatum van inzending (oorspronkelijk 1 februari) zo ver moge lijk op te schuiven. Inzending kan nog tot 15 februari a.s. geschieden. Onmiddel lijk daarna zal een jury enkele foto's be kronen, terwijl voorts uit het binnenge komen materiaal een groot aantal foto's wordt geselecteerd, dat, in een bepaald verband tot een samenhangend geheel gerangschikt, in het paviljoen van Gods Schepping zal getuigen. De dichters J. W. Schulte Nordholt en Michel van der Plas zullen een verbindende tekst schrijven. Na afloop van de Floriade zullen de elementen van het paviljoen kunnen wor den gebruikt voor de bouw van een nood kerk, waarvoor architect Kromhout reeds een voorlopig ontwerp heeft gemaakt. Bij het afscheid van jhr. dr. C. G. C. Quarles van Ufford als Commissaris der Koningin in Gelderland, is door de Staten van deze provincie een naar deze aftre dende functionaris genoemd fonds van 100.000,ingesteld, waarvan de rente bestemd zou zijn voor sociale en cul turele doeleinden in de provincie Gelder land, welke de aftredende Commissaris beide zo na aan het hart lagen. Nadat hieruit in de eerste twee jaren geput is voor hoofdzakelijk sociale doel einden, met name voor jeugdwerk in het ontwikkelingsgebied Bommelerwaard en internationale studie van vluchtelingen vraagstukken, is op advies van de Cul turele Raad voor Gelderland besloten uit de rente van dit fonds ook regelmatig culturele prijzen beschikbaar te stellen. Eens in de vijf jaar zal dit een Quarles van Ufford-prijs voor beeldende kunst zijn. In 1960 zal deze toegekend worden voor een schilderwerk. Deze prijs zal 4.000,bedragen. In volgende jaren zullen prijzen op het gebied van letteren, plastiek, muziek en grafiek worden uit geloofd. Voor de toekening van de Quarles van Ufford-prijs zijn als leden van de jury benoemd: 1. Prof. dr. A. M. W. J. Hammacher, directeur Rijksmuseum Kröller-Müller te Otterlo, voorzitter; 2. H. P. Baard, directeur Frans Hals museum te Haarlem; 3. Prof. Jan Engelman, letterkundige te Utrecht; 4. J. Diederen, kunstschilder te Amster dam; 5. Edgar Fernhout, kunstschilder te Ber gen (N.-H.); 6. A. J. de Lorm, directeur Gemeente museum te Arnhem; 7. Dr. A. F. E. van Schendel, directeur Rijksmuseum te Amsterdam; waarbij dr. W. Verkade, directeur van de Culturele Raad voor Gelderland, als secretaris fungeert. Voor de Quarles van Ufford-prijs 1960 kunnen schilderijen in aanmerking ko men, die na 1 januari 1958 door een Ne derlandse of in Nederland wonend kun stenaar zijn voltooid en die hetzij door het onderwerp, hetzij door de persoon van de kunstenaar, een duidelijke relatie tot Gelderland hebben. De inzendingen zullen na de uitspraak in oktober 1960 in het Gemeentemuseum te Arnhem worden tentoongesteld. Voor nadere bijzonderheden, zoals het door de jury vastgestelde reglement en het inschrijvingsformulier, kan men zich wenden tot de secretaris van de jury, dr. W. Verkade, Huis der Provincie, Markt 11, Arnhem, telefoon 08300-30041, toestel 284. GESLAAGD Voor het praktijkdiploma Eng. handels correspondentie slaagden na te Utrecht afgelegd examen mej. Gré Röss en de heer Ivo Meerssman; voor Duitse corres pondentie de heer W. H. Hoolhorst en voor Nederlandse handelscorrespondentie de heren Henny Heikamp en Rini van Rebergen. Voor stenografie „Groote" Nederlands, de dames S. M. van Dijk, J. H. van de Loosdrecht en M. A. de Kleuver; voor kantoortypist(e) de dames T. van de Bo- venkamp, N. W. van den Brink, G. A. J. Diepeveen, C. Groot, M. J. van de Kaa, G. Klumpenaar, G. van Kooten, J. H. van de Loosdrecht, D. van Maanen, A. W. Otte, T. H. de Roder, N. J. C. Slotboom, J. Willemsen, G. Demoet en I. A. C. van Rijswijk, alsmede de heren J. G. Bax, A. van den Bos, M. van Kooten en P. M. W. van Schuppen. De gediplomeerden wer den opgeleid door het Handelsinstituut Van Rijswijk te Veenendaal. DAMMEN Maandag j.l. werden de volgende par tijen in het Trefpunt gespeeld voor de onderlinge competitie: C. Heikamp A. Keijman 1—1 H. Diepeveen D. Hendriks 20 H. Edink E. de Kleuver 11 B. v. Ruiswijk D. v. Baren 1—1 W. Hor J. Vermeer 02 G. v. d. Weerd J. Roks 02 H. v. d. Branhof D. Leeuwenkamp 20 D. Hendriks B. Valkenburg 02 CIJFERS NUTSSPAARBANK Bij de Nutsspaarbank Veenendaal is in de maand jan. ingelegd 432.43440 en terugbetaald 255.751,28. Het totaal inlegposten bedroeg 2258 en terugbe talingen 778. Er werden 52 nieuwe reke ningen geopend. Aan rente werd over het jaar 1959 totaal bijgeschreven 206.405,07. Het inleggerstegoed per 31 jan. j.l. bedroeg 6.837.550,20. „Inhalig" zijn is geen fraaie eigenschap. Dat leren wij al vroeg. In het verkeer is het, wat dat betreft, al weer net als bij het spel: wie al te vlug op wil schieten ten koste van anderen krijgt maar al te dikwijls de kous op zijn kop. Het goed- vaderlandse gezegde „hardlopers zijn doodlopers" krijgt in het verkeer wel een heel macabere bijklank. Inhalen - dat is een bekend feit - is één van de gedragingen in het verkeer, die tot de meeste en meest ernstige verkeersongevallen leiden. Dat geldt natuur lijk in de eerste plaats voor het gemotoriseerde verkeer. Wat niet wil zeggen dat voor bromfietsers en fietsers, die op het rijwielpad inhalen, in feite niet dezelfde spelregels gelden als voor de weggebruiker op de rijweg. In Duitsland heeft men onlangs een onderzoek ingesteld naar oorzaak en verloop van 10.208 specifieke „inhaal- ongelukken". Daarbij ging het niet in de eerste plaats om vast te stellen wie de „schuldige" was, maar om een beeld te krijgen van de situaties die bij het inhalen tot ongelukken leiden. Daarbij kwam vast te staan: 40.7 #/o van de ongelukken ontstonden door inhalen zonder voldoende uitwijken naar links; 27.6 door inhalen, niettegenstaande de zichtbare nadering van een of meer tegenliggers; 6.5% door inhalen op nat of opgevro ren wegdek; 5% door inhalen in een onoverzich telijke bocht; 2.5% door inhalen op gevaarlijke kruisingen; 0.8% door inhalen voor een heuveltop; 4.5 door inhalen zonder te letten op achteropkomend verkeer; 12.3 door inhalen en daarna te vroeg naar de rechter zijkant terug keren („snijden"). Niet altijd ligt de fout bij de „inha ler". Uit hetzelfde onderzoek kwam vast te staan, dat óók zij die ingehaald worden, dikwijls fatale fouten maken, zoals: het om welke reden dan ook on verwachts naar links komen (13.3%) een fout waaraan veelal fietsers en bromfietsers, die ingehaald worden, zich nogal eens schuldig maken (16.5 resp. 16.6%); onvoldoende rechts houden (3.6%). Iets waaraan ook voetgangers, die nood gedwongen op de rijbaan lopen, zich schuldig maken als zij niet zo dicht» mogelijk tegen de linker wegberm aan lopen (9.8%); het (gevaarlijke en verboden) snel heid opvoeren terwijl men ingehaald wordt (0.4%); zelf gaan inhalen, terwijl men inge haald wordt (1.4%). Inhalen is en blijft een bron van ge vaar op de weg. Gevaren, die met een beetje goede wil voor een belangrijk deel te voorkomen zijn. Is het niet veel zeggend, dat van de 10.208 hierboven genoemde „inhaal-ongelukken" 36.7 te wijten was aan het kiezen van een verkeerd t d s t i p voor de inhaal manoeuvre? Hier spreekt de mentali teit van de weggebruiker en zijn ver mogen tot zelfbeheersing een woordje mee. Niet-inhalen in situaties, waarin men misschien popelt om het wél te doen, getuigt van een goede rijstijl. Nog altijd zijn er grote aantallen wegge bruikers, die zich niet op hun gemak voelen, zolang zij iemand vóór zich zien rijden. Ze halen dan in op een manier of op een ogenblik, waarop zij eigen en andermans leven in de waagschaal stellen om hun eigen superioriteits gevoelens en wie-weet-wat-voor-an- dere-complexen te kunnen botvieren. Maar inhalen is niet alléén een kwes tie van mentaliteit, het is óók een zaak van techniek. Het vlot en kwiek in halen, zonder onnodig getreuzel, op de juiste afstand, meteen verstandig ge bruik van licht- of claxonsignaal, in de juiste versnelling, enz. is een zaak die men zich als onderdeel van de rij— techniek eigen moet maken. Ook daar aan ontbreekt het nog wel eens. Het bo vengenoemde onderzoek wees uit dat 55.8 van de ongelukken te wijten was aan inhalen op een volkomen verant woord tijdstip maar op een rijtechnisch onverantwoorde wijze. Cijfers zijn ge duldig, maar ze kunnen ons tóch iets leren. Het zijn vingerwijzingen bij de vraag, waar bij het inhalen de angel- tjes onder het gras zitten. Dat op zich zelf is al belangrijk om te weten, on verschillig of de cijfers nu uit Duits land of uit Porto Rico afkomstig zijn. Want overal is „inhalen" een kwestie van samenspel, van elkaar aanvoelen, van elkaar begrijpen. En daarom gel den voor alle „inhalers", „inhaligen", „ingehaalden" en „nog-ingehaald-wor- denden" hier en waar ook ter wereld dezelfde principiële spelregels: haal NOOIT in bij twijfel „of het nog kan"; laat u door haast NOOIT verleiden tot inhalen op plaatsen waar dat wet telijk of moreel verboden is; overschat niet uw eigen snelheid en onderschat de snelheid van uw tegen ligger evenmin; foeter niet, als u genoodzaakt bent enige tijd achter een groentewagen of landbouwtractor voort te sukkelen. U komt er tóch wel; maak zonodig ruimte om een ander te laten „invoegen", die gevaarlijk in haalt. Wind u daarover niet op, maar geef zelf het goede voorbeeld; maak „gebruik", géén misbruik, van uw koplampen om uw voorligger erop attent te maken, dat u van plan bent te gaan inhalen; „doorzie" wat de weggebruikers vóór u doen of gaan doen. De grote auto ruiten maken dat „doorzien" bijzonder gemakkelijk; kijk vóór, tijdens en na het inhalen regelmatig in uw spiegel; bedenk dat véél inhalen uw dag niet langer maakt, hoogstens uw hart zwakker of uw leven korter. Publikatie van het Verbond voor Veilig Verkeer. „Inhalig" zijn is een eigenschap, die getuigt van puur egoïsme en dat is aan de ontbijttafel net zo verwerpelijk als op het sportveld ofin het verkeer. Wie op de weg altijd en overal wil „inhalen" zonder zich daarbij aan de (spel)regels te houden, schept risico's voor zichzelf èn anderen. Daarom een goede raad van het Veilig Verkeer's mannetje Wouter Wegwijs: WEES NIET „INHALIG" OP DE WEG en haal NOOIT in bij twijfel of „het nog kan". (82) Het was alsof Korban's dood zijn mannen had opgezweept tot een tomeloze razernij. De een na de ander slingerde zijn touw en waagde de sprong en al heel gauw stonden er een groot aantal op de smalle strook onder aan de wallen. Wel schoten Aram en Grubalt voortdurend hun pijlen af en steeds weer verdween een der rovers in de afgrond, doch Aram zag al spoedig, dat zij het op deze manier niet lang meer zouden kunnen volhouden. Reeds begonnen de eerste rovers tegen de muren op te klauteren. „Wij moeten onze krachten verdelen!" schreeuwde hij Gru balt toe, doch tegelijkertijd hoorde hij reeds kreten van het binnenplein. De eerste rovers waren in de burcht doorgedrongen. „We zijn verloren!" schreeuwde Aram. „We kunnen de toren nooit behouden tegen deze over macht!" Prins Grubalt wendde zich om. „Dan zullen wij ons dood vechten", was alles wat hij zeide. (Wordt vervolgd) Ja mevrouw, dat voordeel kunnen wij u bieden, indien u zelf afgeeft en ophaalt in ons filiaal: Kerkewijk 35. Tel. 3232. U krijgt hiervoor een volkomen perfecte behandeling, dus geen snel- of spoelbad. JAPON COSTUUM MANTEL MANTELCOST. 2.50 PANTALON 1.00 PRIJSLIJST 1.60 tripion 2.30 COLBERT 1.50 tripion 2.00 2.50 3.25 REGENJAS 2.75 incl. waterd. 1.90 2.75 ROK 0.90 tripion 1.40 3.25 JUMPER 0.90 1.40 1.40 VEST 0.90 1.40 KERKEWIJK 35 VEENENDAAL TELEFOON 3232 Zaterdag 13 febr. 7.30 uur, zondag 14 februari 3 uur, vertoning van de sen sationele wildwestfilm In kleuren, met George Montgomery en Tab Hunter. Een Western vol sen saties; de revolvergevechten zijn niet van de lucht. Toegang 14 jaar. Plaats bespreken per telefoon nr. 791. Zondag 14 febr. 7.30 uur, vertoning van de aangrijpende film EEN AKKER VOOR GOD Naar de gedurfde en veel besproken roman van Erskine Cadwell. Met Ro bert Ryan, Aldo Ray, Buddy Hackett en Tina Liouse. Vrolijkheid, spanning en emotie in het meest gedurfde, meest gepassioneerde liefdesverhaal van de ze tijd. Toegang 18 jaar. dah u* over hemden- -er r v yVclflS» deVmg Naar Holiaodia-Trico! Ik ben daar modiaette en werk dus in een schoon, licht atelier samen met een leuk stel meisjes. We maken mooie dingen» Nou en of. Geen saai werk-aan-de- band, hoor! En Z x per dag 10 mi nuten pauze met koffie en thee en gezellige muziek. Ik heb 't best naar m'n zin daar! Je krijgt hoog loon. En wie van buiten komt krijgt reiskosten ver goed met nog een speciale regeling om vroeger naar huis te kunnen 's avonds. Ook kun Je vaak voor delig ondergoed kopen I Maar dat kan toch! Er is daar een school waar Ik dat vak ook heb geleerd. Je leert en krijgt meteen salaris. Ga maar eens kijken, 't Is echt iets voor jou ook! Inlichtingen en aanmelding: dagelijks van 8-12 en van 13.30 tot 17.45 uur en op dinsdagavond tussen 6 en 7 uur bij Hollandia-Trico, Kerkewijk 57, Veenendaal. ouders kom zelf méé kijken als uw dochter gaat solliciterenU bent van harte welkom! Wij tohen u graag de gezonde eerlijke sfeer waarin bij Hollandia-Trico wprdt gewerkt.

De Vallei | 1960 | | pagina 5