Binnendeuren levert fc Vebotex méér koffiemelk voor uw geld jeugdige machine bankwerker Herenmaatkleding vertoont opvallende veranderingen ELST VOOR DE BOER A. W. de H a a s van Herk, een flinke MEDEWERKER representatieve kracht MACHINES EN MENSEN SPECIAAL VOOR HEREN Biljarten K.N.B.B. Stichting voor veearbitrage If V tv'n REPARATIES KUNSTGEBITTEN Auto-schade? AUTORIJLES «Het Centrum« Fa. J. HERTOG A. de Kievid nette serveerster Voor verheugende gebeurtenissen Drukkerij „De Gelderse Vallei1' Coöp. Landbouwver. .Renswoude' AM VOOR VERZEKERINGEN OP ELK GEBIED FEUILLETON Er doen zich in de herenmaatkleding in het komende seizoen verschillende opvallende veranderingen voor. By alle modellen, waaronder costuums, middag en avondkleding, valt het accent op een smallere en sieriyker lyn, waardoor de elegantie geprononceerd wordt. De kleermakers brengen op de nauwere, maar niet meer zó smalle, zoomloze pantalons een colbert dat ook een slanker en vlotter aanzien heeft. De jasjes zyn 1 tot 2 cm. langer, hebben smallere schou ders en géén zware borstbewerking meer. De revers zyn weer iets breder en de kraag is er by aangepast, 't Geheel is hoger getailleerd, gelijk de damesmode dus. Volkomen nieuw is een split dat lang is en rechts over links valt en dat grote praktische voordelen heeft bü het zitten in een auto of een tv.-stoel. VOOR UW Het aanzien der colberts is in variatie groter dan ooit. Het meest gangbare model is het normale 3-knoops colbert, in het midden gesloten, met afgesneden revers. Daarnaast zien wij de z.g. „Slim Line Suite", een met 2 knopen boven de taille gesloten colbert, flink aan liggend met een vry weggeknipte ronde voor kant. Ook het 2-rij-model meldt zich weer, zy het nu met meer aanliggende en bredere revers. Bij al deze modellen een elegante smalle mouw op de hand, soms van onderen enigszins uitlopend en met één knoop gesloten. Al deze modellen worden gebracht met vesten van dezelfde stof. Daarnaast blijven ook de gekleurde vesten gang baar. De komende herenmode is bepaald niet saai. De soorten stoffen, voor de costums gebracht, getuigen zelfs van het tegendeel. Zij zijn voor 1960: ge mêleerd - bronskleurig en diep bor deauxrood, in de meest geraffineerde dessins die de dessingneurs ooit be dacht hebben. Vanzelfsprekend ziet men ook nog de Unie en klassieke stoffen, waarbij de z.g. chalkstripe - de kryt- streep - naar voren is gebracht, even als de „real flannel". De kwaliteiten zijn evenals 't vorig jaar licht in gewicht gehouden. Opmerkelijk is de terugkeer van de avondkleding. Meer en meer gaat men er toe over zich bij bepaalde gelegen heden in de passende kleding te steken. Het is tegenwoordig beslist geen „kar wei" meer om avondkleding te dragen. Bij de sportkleding verdwynen de combinaties om plaats te maken voor een sportcolbert met een pantalon van dezelfde stof. Dit lykt iets voornamer, doch er is een grote keuze in diverse soorten tweeds, dat et sportieve element de boventoon blijft voeren. De demi's en overjassen zijn nog steeds kort van lengte in 1-rij en 2-rij modellen. De laatste komen iets meer naar voren, hetgeen een vlotter en spor tiever aanzien geeft. Morgenster I wist j.l. maandag koplo per De Engel I op eigen terrein in Wijk bij Duurstede te verslaan met 5-1. Alleen Dick Nellestijn moest de winst punten delen met Diepeveen. Het liet zich in het begin aanzien dat Nellestijn zijn partij glansrijk zou gaan winnen, maar kreeg een inzinking en kon nog op het nippertje remise spelen. Jan Klomp speel de een fantastische partij. Na vijf beurten keek hij tegen een achterstand aan van 72 caramboles, zijn tegenpartij had toen een moyenne van ruim 13. Met zijn door zettingsvermogen wist Klomp zijn achter stand weer in te lopen en zelfs zijn par tij glansrijk te winnen met een moyenne van 4.64. Eef van Willigen speelde een goede standvastige partij. De serie van 27 deed zijn voorgift van 15 caramboles goed in lopen en zijn partij werd gewonnen met een moyenne van 3.52. Uitslag: W. Diepeveen D. Nellestijn W. Pauw J. Klomp H. Peek E. v. Wiligen 160 (160) 38 20 4.21 1 190 (190) 38 23 5.— 1 107 (120) 28 23 3.82 0 130 (130) 28 19 4.64 2 91 (105) 34 9 2.67 0 120 (120) 34 27 3.52 2 Sportlust I verloor de thuiswedstrijd j.l. maandag van Exelsior I met 6-0. Geen van de drie spelers kon de eer redden om een paar punten in de wacht te slepen. Er werd over het algemeen niet best gespeeld door de heren van Sportlust, het hoogste moyenne wat dan ook gespeeld werd was 1.97 door A. van Leth. De heer de Gooyer was niet van de partij. Uitslag: A. v. Leth +15*/« 89 98) 45 12 1.97 0 Burgeier 195 (195) 45 17 4.33 2 A. v. Leth 64 85) 36 8 1.77 0 C. Schuilenburg 180 (180) 36 29 5.— 2 G. Koster 48 65) 33 6 1.45 0 D. Vlot 140 (140) 33 12 4.24 2 Morgenster II speelde j.l. woensdag remise tegen Excelsior III uit Leersum. Nellestijn sr. verloor zijn partij met een verschil van 2 caramboles van Kaspers. Nellestijn miste de nastoot. Van Omme ren verloor eveneens zijn partij van Roest Er werd mooi gelijk op gespeeld, in het laatst van de partij echter miste Van Ommeren vier keer achter elkaar en daar van profiteerde Roest en maakte uit. Van Haaren won zijn partij tegen van Drenth met een verschil van 10. Van Haaren had een voorgift van 10 caram boles, dus die kwamen goed van pas. Sabang won eveneens zijn partij van Van Arkel met een moyenne van 2.11 Uitslag: 4-4. Nellestijn Sr. 113 (115) 42 16 2.69 0 Kasper 115 (115) 42 14 2.73 2 v. Ommeren 88 (105) 38 12 2.31 0 Roest 105 (105) 38 12 2.76 2 v. Haaren v. Drenth Szabang v. Arkel 95 95) 46 16 2.06 2 95 (105) 46 11 2.06 0 95 95) 45 9 2.11 2 78 85) 45 11 1.73 0 Samen met de Nederlandse Bond van Veehandelaren en de Nederlandse Bond van Varkenshandelaren heeft het Land bouwschap enige tijd terug de Stichting voor Veearbitrage in het leven geroepen. De stichters zijn hierbij uitgegaan van de gedachte dat bij geschillen een snelle uitspraak door deskundigen van belang is, zowel voor de veehouders als voor de handelaren. Een proces voor de recht bank neemt altijd meer tijd in beslag dan een arbitrageprocedure. Bovendien heeft dit laatste als voordeel dat. de beslissing gezamenlijk genomen wordt door juristen en deskundigen op het gebied van de han del in vee. Een niet gering voordeel is ook, dat de betrokkenen zelf hun zaak kunnen verdedigen voor de arbitragecom missie. Zij behoeven daar geen advocaat voor te nemen, zoals bij de rechtbank. De behandeling van een geschil voor de arbitragecommissie is dus aanzienlijk doelmatiger en goedkoper dan de behan deling voor de rechtbank. Deze stichting heeft in elke provincie en in de Noordoostpolder een of meer adviescommissies, die bestaan uit een dierenarts, een veehouder en een vee handelaar en die tot taak hebben bemid delend op te treden bij geschillen. Verder heeft de stichting in elke provincie en in de Noordoostpolder een arbitragecom- sissie. Ook is een centrale arbitrage commissie ingesteld, die rechtspreekt in hoger beroep. De bonden van veehandelaren en van varkenshandelaren hebben zich in hun statuten verplicht de geschillen te laten beslechten door arbitrage. Het Landbouw schap is van mening, dat ook de veehou ders er ten zeerste bij gebaat zijn, als zij geschillen voorleggen aan de commissies, die zijn ingesteld door de Stichting voor Veearbitrage. BOERDERIJBRANDEN DECEMBER 1959 De hoofdinspecteur voor het Bx-and- weerwezen van het ministerie van Bin nenlandse Zaken deelt mede, dat in de maand december 1959 19 boerderijbranden zijn voorgekomen, waarbij de boerderij vernield öf zwaar beschadigd werd. Drie van deze branden kwamen voor in Groningen; één in Friesland; één in Overijssel; zeven in Gelderland; twee in Utrecht; één in Zeeland en vier in Noord- Brabant. De directe schade door deze branden aangericht, wordt geraamd op ƒ755,240,— Drie van deze branden werden veroor zaakt door hitteuitstraling verwarmings- c.q. gloeilamp; één door achteloosheid met rookgerei; drie door defecte schoor steen; één in brand van landbouwtractor; één door solderen waterleiding; drie door spelen met vuur; één door kortsluiting; terwijl in zes gevallen de oorzaak onbe kend bleef. Bij deze branden kwamen 5 paarden, 32 koeien, 263 varkens en 173 stuks pluim vee om. EXAMENS VAN „GEZEL' „MEESTER" EN Blijkens een mededeling van het be stuur van de Vereniging ter Verdeling van het Ambacht, zal bij voldoende deel name, ook dit jaar de gelegenheid worden gegeven tot het onder Rijkstoezicht af leggen van examens ter verkrijging van de graden van „gezel" of „meester". Voor hen in deze omgeving wordt in de week van 18 tot 23 juli in Utrecht examen gehouden worden voor de volgende am bachten: timmeren, meubelmaken, met selen, modelmaken, steenhouwen, huis schilderen (alleen meester) en timmer- man-bouwpatroon (meester). Voor nadere inlichtingen kan men zich wenden tot het secretariaat van genoemde vereniging, Kerkstraat 363 te Amster dam-C. met auto's zijn wij SPECIAAL ingericht 4-8 pers. auto's disponibel Tevens inlichtingen ver krijgbaar (ook 's avonds) Dr. Colijnstraat 47 en J. P. C. Leinweberstraat 79 N.V. v/h Fa. Wed. Kerkewyk 91, Telef. 2845 VEENENDAAL Sneller, beter en goedkoper! ACHTERBÈRG Pr. Bernhardl. 317, V'daal Telefoon 0 8385-2969 Uitdeukcn-lassen Dorpsstraat 8 - Renswoude Tel. 08387-502 Voor VEENENDAAL, ARNHEM, AMERSFOORT M. VAN BEEK Kostverloren 8, Veenendaal Tel. 3068 VOER PfiN K0NÜNENV0ER Nieuweweg 69 SPEC1AA L in BRILLEN Hoofdstraat 51 Veenendaal Voor al uw VERZEKERINGEN FINANCIERINGEN EN HYPOTHEKEN Dr. De Visserstraat 37 Veenendaal Telefoon 3136 Gevraagd voor direct een Hotel OUD LONDON Woudenbergseweg 52 Zeist Tel. 03439-223 KERKEW1JK 37 - TEL. 2730 - VEENENDAAL fs- NOORD STERm N.V. BOXAL ALUMINIUM EMBALLAGE FABRIEK Vraagt voor spoedige indiensttreding met enige jaren ervaring. Aanmelden: van 9 tot 12 uur en van 2 tot 5 uur. ROZENSTRAAT 19, VEENENDAAL laat men „fijn" drukwerk vervaardigen zoals geboorte kaartjes, ondertrouwkaarten, visitekaartjes etc. Komt U even langs en wij geven U alle gewenste inlichtingen en adviezen. HET ADRES VOOR AL UW DRUKWERKEN Parallelweg 10 - Veenendaal - Telefoon 2023 te Renswoude vraagt voor pakhuis en bezorgwerkzaamheden HANDELSKANTOOR TE VEENENDAAL vraagt voor direct een (vrouwelijk) voor receptie, telefoon en typewerk. Brieven met vermelding van leeftijd, opleiding, ervaring, referenties en gewenst salaris onder nr. 5182, bureau van dit blad. AKFI S KANTOOR Kerkewijk 110, ingang tijdelyk achterom in de Gr. v. Prinstererstraat, Veenendaal DOOR WESSEL SMITTER De eerste maal dat ik hem zag, stond hij bij de nauwe ingang van het ar beidsbureau. De bovenste knopen van zijn regenjas waren open en de fijne regen viel schuin op zijn gezicht; hij deed alsof het hem helemaal niet kon schelen, dat zyn borst nat werd. Hij was de portier op een enigszins ver trouwelijke maar ook half spottende manier aan het plagen. Hij lachte met één kant van zijn mond, waarom wist je niet precies; zijn rustige zwarte ogen schenen niets in het bijzonder op te merken en toch ontging hem niets. Di rect toen ik hem zag, zei ik tegen me zelf: „Die vent is nooit binnen in een autofabriek geweest." Er stonden dertig of veertig mannen, die probeerden binnen te komen, maar hij stond niet met de anderen in de rij. De portier versperde de smalle ingang met zijn schouders. In zijn hand had hij een zwart stuk slang, dat hij voort durend tegen één kant van zijn been sloeg. „Jullie moeten in één rij gaan staan", zei hij, „of je komt d'r geen van allen in." Toen zag ik wat er gebeurd was. Er waren twee rijen, één van negers en één van blanken en geen van tweeën wilde zijn plaats aan de ander afstaan. Er was een prachtkans voor een woor denwisseling, op zo'n plek, waar woor denwisselingen maar al te gauw ont staan. Ik ging naar de portier toe. „Nemen ze mensen aan?" vroeg ik. „Gisteren hebben we d'r een paar genomen. Heb je papieren?" „Nee." „Als je papieren had, zou ik je d'r misschien in kunnen laten. Die daar hebben ook geen papieren." Ik wist wat hij bedoelde. Het was een papiertje, dat aantoonde, dat je een nieuwe auto gekocht had. Natuurlyk moest het een Holt zijn. En als er op stond, dat je een auto van Mr. Holts neef had gekocht, die een handelaar in Holts was, zoveel te beter. Op die ma nier worden de dingen een beetje in evenwicht gebracht. Jij koopt de auto en Mr. Holt geeft je een baantje. Het is zoals Mr. Holt zegt: „Wat goed is voor de fabriek, is goed voor de arbei der." Maar als je de eerste betaling niet kunt doen, wérkt het systeem niet. Aan de andere kant van de weg was een groot parkeerveld vol auto's. Bijna veertig hektaren met auto's. Het waren allemaal Holts. Als je met een andere auto op het werk kwam, zouden de parkeerknechten je er wel eens niet in kunnen laten. Dan moest je aan de andere kant van de spoorlijn parkeren, waar ze je tien cents per dag bereken den. Het was een heel eind lopen. Bijna moest je de tram terug nemen naar de hoofdingang. Ik praatte een beetje door met de portier. „Als je me binnenliet", zei ik, „zou den ze me wel een baantje geven. Ik heb gehoord, dat ze aan het nieuwe mo del gaan beginnen. Ik sta daar goed aangeschreven. Ik ben vijf jaar bij de montage geweest. Ik ben een helper. D'r is geen werk aan de band, waar ik geen weg mee weet." „Hoe zit het", zei hij, „dat je geen insigne hebt?" „Dat heb ik afgegeven om het inleg- geld terug te krijgen", zei ik. „Ik raakte er tamelijk beroerd aan toe. Vijf dollar is een bom duiten, als je tot broodjes en koffie afgezakt bent." Het help niets. Hij zei, dat ik bij de anderen in de rij moest gaan staan. Maar dat deed ik niet. Ik ging naar de grote vent toe. Hij sprak tegen me. „Ik heet Russ", zei hij, „en jy?" „Bennie", zei ik. „Ik hoorde, dat je tegen hem zei", zei hij, „dat je hier al eerder gewerkt hebt. Jij zult het klapen van de zweep wel kennen." „Zeker", zei ik, maar dat doet er niet veel toe. De hoofdzaak is, binnen te komen. Als je door de ingang komt, heb je veel kans aangenomen te wor den. Ze vragen je niet veel. Laten je medisch onderzoeken. Ze willen zien of je gezond bent. Een goed arbeider hoort gezond te zijn. Jij ziet er gezond uit." „Gezond ben ik wel, maar ik ken geen vak. Ik weet niet eens, hoe een autofabriek er van binnen uitziet." „Je hoeft geen vak te kennen", zei ik. „Als iemand een vak kent, heeft hij licht veel slechte ideeën. Ze hebben hun eigen manier om de dingen te doen daar binnen. Als iemand een vak kent, vindt hij gauw, dat zijn eigen manier de beste is." „Misschien is le dat ook wel voor hem." „Misschien", zei ik. „En toch mis schien ook niet. Het gaat er maar om, hoe je de zaak opvat. Het werk gedaan te krijgen - daar gaat het om." Hij maakte een beweging en we gin gen een paar stappen van de ingang af, zodat de portier ons niet zou horen. „Luister eens", zei hij. „De hoofd zaak is, d'r in te komen, niet? Ik heb hier vijf uur rondgehangen. Toen ik hier vanochtend kwam, stonden er al zes negers in een rij en die kwibus zei, dat ik er achter moest gaan staan. „Hoor eens vrind", zei ik tegen hem, „ik ben niet gewend om achter negers aan te sluiten." Dus begon ik zelf een rij. D'r kwamen er nog wat uit Arkan sas aan en ik liet ze achter mij aanslui ten en toen kwamen er nog een paar anderen en ik ging er uit. Nu zyn er twee rijen, één van blanken en één van negers." „Ja", zei ik, „en wat zou dat? Als er een paar naar binnen worden geroepen, heb je kans op ruzie." „Juist', zei hij. „Zo heb ik het me ook gedacht. En als de herrie begint, raakt die' grote kerel verward in de kloppartij en wij wandelen naar binnen." „Die vent is stoer", zei ik. „Hij is een ex-bokser. Als hij met dat stuk slang begint te zwaaien, zal iemand er flink van langs krijgen." „Maak je niet bezorgd. Als ik naar binnen ga, volg jy maar." „Klinkt gemakkelijk", zei ik. „Het is gemakkelijk", zei hij. „Hij laat er eerst één van de ene rij in en dan één van de andere. Je weet, wat er dan gebeurt, hè?" „Wat dan?" „Iemand zal zyn voet uitsteken om een neger te laten vallen. Iemand, mis schien ik wel, zal dan vlak naast de ingang staan en heel onschuldig kijken. Dat zal de boel aan de gang maken. Hij zal met dat stuk slang gaan zwaaien, iemand zal zijn arm uitstrekken en hem een flinke kaakslag toebrengen. Dan moet jij achter mij naar binnen gaan." Ik houd er niet van, op die manier een baantje te krijgen, maar het is, zoals Mr. Holt in zijn boek zegt: „Een man z'n baantje is iets heiligs." En ik had er geen. Het was middag en de portier en de kerels in de rij begonnen hun brood te eten. Russ en ik hadden niets bij ons, dus liepen we een halve mijl langs de rij naar een lunchwagentje bij de hoofdingang. Terwijl wij zo samen op liepen, vertelde hy me wat over zich zelf. Hij kwam uit Boven-Wisconsin en had zijn hele leven pelsdieren gevan gen en in houthakkerskampen gewerkt. Nu was hij naar Detroit gekomen om in de Holtfabriek te werken, omdat hij gehoord had, dat zij er goede lonen betaalden en het zijn plan was, geld te sparen en zelf in zaken te gaan. Hij wou „clams" vissen. „Clams vissen", zei hij, was het vrijste leven, dat een mens kon hebben. En er was een kans om geld te verdienen, omdat de schelpen vijftig dollar per ton waard waren en het vlees verkocht je aan de boeren voor de varkens. En dan was er altyd de kans om een parel te vinden. Maar wat hem aantrok, was, dat je je eigen baas kon zyn. Als je lust had 's mor gens vroeg voor de mist over het water opgetrokken was, te beginnen, dan deed je dat. Of, als je zin had om de hele dag in het kamp te luieren, was er niemand, die tegen je zei, dat het niet mocht. Hij had van alles gedaan. In de bossen, waar gekapt werd, had hij een lier bediend, waarbij je, zoals hij zei, tamelijk goed met de hefbomen moest kunnen omspringen. Eens was hij 's zomers machinist op een stoom- dorsmachine geweest. Maar hij wilde clams gaan vissen en nu was hij naar Detroit gekomen, om geld voor een buitenboordmotor te verdienen, voor een boot en voor een of andere auto, om zijn waar mee te vervoeren. Hij had nooit in een fabriek gewerkt en toen ik iets over de band zei, wist hij niet eens, wat ik bedoelde. (Wordt vervolgd)

De Vallei | 1960 | | pagina 6