Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken trein - Dan goede busverbindingen Geen MULDETT7 Voor de KANTONRECHTER Directe busverbinding Veenendaal-Oss door de Kroon afgewezen itEMsn ouriË Veenendaal pleit voor levensbelang: EERST WEL, LATER NIET Na zenuwslopende spanning: D0V0 KAMPIOEN! Streekwerkplaats „Zuid-Oost-Utrecht" gedeeltelijk in bedrijf De onafhankelijke positie van Joegoslavië Buiten ieder blok ACHTERBERG Leerlingen musiceerden te Amerongen voor ouders en kennissen Wat „Ons Genoegen" gaf zeer goede jaaruitvoering nu weer... 34e jaargang WOENSDAG 17 FEBRUARI 1960 Nr. 13 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel A.s. vrijdagavond gemeenteraadsvergadering Overwegingen MET THERMOSFLES EN WARME STOOF Nieuws uit de omgeving ASSURANTIEKANTOOR ALLE VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN Kink in de kabel Het gaat alleen om arbeiders Toch eerste prijs voor fam. De Kievit Enthousiast publiek huldigde spelers in het veld SPANNING Vervolgens maakte het kampioens- Bloemen De jongste telg van ons Koninklijk Huis, H.K.H. Prinses Marijke hoopt morgen haar dertiende verjaardag te vieren. ZOEKLICHT OP DE INTERNATIONALE POLITIEK Door vooruitgang landbouw economisch zelfstandiger Ruim 400,voor water snood FLST Boerenkapel werd Tiroler kapel Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 5S3427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunr.cn ook worden opgegeven b0 de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VA LEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale contractprijzen op aanvraaf Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 Woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 10 cent MMMMMMBMW^mMHMMMMMMWmmmmmmmm^mmMM.^MiBHM De Veenendaalse gemeenteraad verga dert vrijdagavond a.s. onder voorzitter schap van burgemeester A. Bakker. Aan vang half acht. Tijdens de laatstgehouden vergadering van de Kamer van Koophandel heeft Veenendaals wet houder Ant. de Ruiter in de rondvraag een Veenendaals probleem ter sprake gebracht, dat niet alleen diverse busmaatschappijen aangaat maar ook de gemeente Veenendaal als zodanig. Aanleiding hiertoe was het feit, dat een aan vankelijk verleende concessie aan de N.B.M. voor een directe busverbinding Veenendaal- Oss v.v. op 6 januari j.l. door de Kroon is af gewezen. In zeer felle bewoordingen hekelde dit K. v. K.-lid de hierdoor ontstane situatie. „Veenendaal zit, wat de busdiensten betreft, in de hoek waar de klappen vallen. Wat dat betreft zijn wij zeer slecht bedeeld, een busverbinding met de Betuwe is er praktisch niet, terwijl die van en naar de Veluwe zeer slecht te noemen is. En de gemeente Veenendaal èn verschillende instanties in de gemeente zullen dan ook niet nalaten al het mogelijke in het werk te stellen hierin verandering te brengen." Aldus de heer Ant. de Ruiter. Deze teleurstellende geschiedenis begon een jaar of vier geleden, toen de noord-zuidverbinding Veenendaal-Oss via de brug bij Rhenen op enkele ge deelten na gereed was. De N.B.M. te Zeist en de Zuid-Ooster Autobusdiensten (Z.O.A.D.) te Gennep kwamen overeen om gezamenlijk een concessie aan te vragen voor een directe verbinding Veenendaal-Oss. De bedoeling was dat de N.B.M. en de Z.O.A.D. om en om zouden rijden, dus tegen elkaar in. Een desbetreffend verzoek werd ingediend bij de Commissie Vergunningen Personenvervoer, die de aanvraag in behandeling nam. In april 1957 kwam de uitslag: goedgekeurd! Aan deze goedkeuring verbond de commissie echter twee voorwaarden en wel dat M. Verhoeks, eigenaar van de E.T.A.O. geen schade zou ondervinden op de door hem onderhouden lijn Rhe- nen-Tiel, m.a.w. de dienstregeling en uitvoering mochten er niet op gericht zijn om de reizigers voor het traject Rhenen-Tiel voor de neus van de E.T.A.O. weg te kapen; dat de E.T.A.O. eventueel schadever goeding zou krijgen voor onttrekking van vervoer op het gedeelte Rhenen- Kesteren. Vanzelfsprekend ging de commissie hierbij niet over één nacht ijs. Zij ba seerde haar goedkeuring op de over wegingen dat een goede busverbinding nodig was omdat het gebied tussen Rijn, Waal en Maas ver in ontwikkeling zijn achtergebleven. Zij stond op het standpunt dat voor de ontwikkeling van deze gebieden doorgaande vei bindingen per openbare vervoergelegenheid met de ten noorden, resp. ten zuiden daarvan gelegen in dustrie- en verzorgingscentra, waar verder gewenste reisgelegenheid per trein en autobus geboden wordt, on ontbeerlijk zijn. Behalve uit zakelijk oogpunt was vol gens de commissie het streven van de N.B.M. en de Z.O.A.D. er ook op gericht met de busdienst Veenendaal-Oss een interprovinciale verbinding tot stand te brengen. Deze en meerdere overwegingen in aanmerking nemende, besloot de com missie de concessie te verlenen. Vee nendaal-Oss zou dus een directe bus verbinding worden. Het feit dat er voor de morgen avond in het Verenigingsgebouw te houden N.C.R.V.-avond enorme be langstelling bestaat, heeft een oude re Veenendaalse dame wellicht het besluit doen nemen alles in het werk te stellen een plaatsbewijs te bemachtigen. Hoewel het aanvangsuur van het plaatsbesprekcn op 7 uur 's avonds was gesteld, posteerde zij zich 's middags om half drie al voor de toegangsdeur van Sola Fide. Om de lage temperatuur het hoofd te bieden, had zy zich voorzien van een warme stoof en een wollen de ken, terwijl de inhoud van een forse thermosfles tegen zes uur de inwendige mens versterkte. Zou zij twee uur later gekomen zijn, dan had zij zich aan moeten sluiten bij een rü van zeker vijftig personen LUNTREN. Met de bouw van de nieu we R.K. Kerk aan de Kerkhoflaan heeft Lunteren eerst na bijna vier eeu wen weer een eigen rooms-katholieke kerk. Als pastoor is benoemd J. B. H. A. M. Tepe, een bejaard geestelijke, die vijftien jaar geleden om gezondheids redenen vervroegd emiritaat werd ver leend. De doktoren gaven hem toen nog hoogstens een jaar te leven. Deze twaalf maanden zijn inmiddels vijftien jaar geworden, waaronder een half jaar concentratiekamp. DOORN. In verband met zijn vertrek naar de Ger. Kerk van Schiebroek- Hilligersberg heeft de Doornse predi kant ds. R. D. Beukema j.l. zondag af scheid van zijn gemeente genomen. Ds. Beukema is zes jaar predikant te Doom geweest. OTTERLO. Tijdens de jaarvergadering van de vereniging Otterlo's Belang werd de mededeling gedaan dat het zo goed als zeker is dat Otterlo binnenkort waterleiding krijgt. Verder wenste men o.a. betere straatverlichting, betere ver zorging van de postbestellingen en meer woningen. 'KERKE WIJK 167 - TE 1.3000 - VEE NE N DA AL Gevolmachtigde van de Insurance Company of North America Het zou echter heel anders lopen. Er waren namelijk twee maatschappijen die door deze directe busdienst even tueel schade zouden kunnen lijden. Dat was de V.E.L.O.X. die het traject Kes- teren-Ochten onderhield en de eerder genoemde E.T.A.O. die het vervoer Rhenen-Kesteren verzorgde. Met de V.E.L.O.X. was vrij spoedig overeenstemming bereikt, maar de E.T.A.O hield vobt bij stuk. „Wij heb ben Rhenen-Kesteren en wij willen dat houden", was hun standpunt. Om een lang verhaal kort te maken: de E.T.A.O. ging in beroep bij de Kroon. Van alle kanten viel deze maatschappij de concessie aan. Als deze vergunning van kracht blijft, zo verklaarde zij, is het gevolg dat wij minder vervoer krij gen, waardoor onze bestaansmogelijk heid wordt ondergraven. Bovendien hebben de N.B.M. en de Z.O.A.D. bij de aanvraag van deze lijn ons eenvou dig genegeerd. Wel heeft de N.B.M. na de aanvraag contact met ons opgeno men, maar alleen om een schadevergoe ding aan te bieden. Wij zijn daar niet op ingegaan omdat wij ons vervoer wensen te behouden, waarvan wij niets kunnen missen. De meningen van de E.T.A.O. waren in lijnrechte tegenspraak met die van de Commissie. De E.T.A.O. zei: Om het achtergebleven gebied in de Betuwe economisch, sociaal en cultureel te ver heffen, spreken Oss en Veenendaal het verlossende woord niet mee. O.i. moet dat komen van plaatsen als Arnhem, Nijmegen, Utrecht en Wageningen. De enige belangstelling momenteel van de industrie in Oss en Veenendaal is voor het gebied tussen Rijn en Maas om daar arbeiders vandaan te halen. En deze belangstelling gaat heus niet ver der! (Zie verder 2e blad) Familie A. de Kievit uit Veenendaal, welke vorige week donderdag deelnam aan de N.C.R.V.-familiecompetitie en in eerste instantie met een puntenverschil van 27 verloor, kreeg maandagmorgen bericht dat zij, na een hernieuwde pun tentoekenning tóch de eerste prys heeft gewonnen. Deze prijs, een grote taart, is inmiddels al thuisbezorgd. Voor de goede orde zij vermeld dat niet de heer De Kievit zelf - zoals men ons aanvankelijk meedeelde - de aan vraag om deelname heeft ingediend, maar de heer D. Diepe veen, Koningin- nelaan 13. elftal in de gloednieuwe reiswagen van (Zie verder 2e blad) Er waren nog vijf minuten te spelen in de belangrijke wedstrjjd DOVO DTS '35 op het terrein aan het Panhuis. Vijf minuten, waarin DOVO geen angst meer behoefde te hebben voor een verloren wedstrijd: zij stonden immers voor met 7-0! Maar met welke uitslag zou SC Genemuiden uit de stryd komen? Dat was de vraag die het publick langs de lijn en de elf spelers steeds door het hoofd speelde. Nog vijf minuten en de scheidsrechter zou het einde van de wedstrijd fluiten. Toen plotseling een juichkreet bij het kleedlokaal: Genemuiden had met 3-1 het onderspit gedolven, dus DOVO KAMPIOEN. Het enthousiasme kende geen grenzen. De scheidsrechter was nog bezig het eindsignaal te fluiten toen een dolgeworden publiek het veld opstormde, de spelers op de schouders nam en onder de meest vreugdevolle kreten naar de kleedkamer sjouwde. Het was DOVO niet alleen gelukt om naar de 2e klasse te promoveren, maar ook om dit predicaat met vlag en wimpel als kampioen te behalen. Aan spanning ontbrak het niet zater dagmiddag. Dat de DOVO de hekke- sluiter DTS '35 zou weten te bedwin gen, stond vrijwel vast, maar men was veel meer benieuwd of de overgebleven concurrent voor de kampioenstitel, Sportclub Genemuiden, één of meer punten zou verspelen in de uitwedstrijd tegen Go Ahead. Door medewerking van de KNVB en scheidsrechter Doornekamp kon het aanvangsuur aan het Panhuis een kwartier later worden gesteld dan offi cieel was voorgeschreven en het DOVO- bestuur had tijdig maatregelen getrof fen om door een directe lijnverbinding met Kampen regelmatig op de hoogte te worden gehouden met het verloop van de wedstrijd daar. In de rust, toen DOVO met 3-0 voor stond, werd bekend dat de stand bij GoAheadGenemuiden 1-1 was. Er kon dus nog van alles gebeuren, totdat vijf minuten voor het einde (DOVO had inmiddels een voorsprong van 7-0) be kend werd dat Genemuiden met 3-1 had verloren. Direct na afloop bood het DOVO- bestuur aanvoerder Van Laar, zijn me despelers, de reserves en trainer een bloemenhulde aan en kwam men han den tekort om de felicitaties in ont vangst te nemen. Nog in de kleedkamer bood DTS '35, die een sportieve wedstrijd heeft ge speeld, bij monde van zijn -aanvoerder Plate, gelukwensen en bloemen aan, welke geste uiteraard zeer op prijs werd gesteld. Namens de supportersvereniging „Cae- cilia" boden de heren De Man en Stof fer bloemen aan. (Foto Max Koot) Successen voor Veenendaalse vosfelkwekers Leden van de nV enendaalse vogel vrienden" hebben mooie successen ge boekt met hun vogels op de Nationale Bondskampioententoonstelling, die in „Artis" te Amsterdam werd gehouden. De heer J. v. d. Leeden, enkele weken geleden districtskampioen behaalde nu met deze zalmvogel een prachtige tweede plaats met 89 punten. De gebroeders Van Kooten sleepten drie eerste prijzen in de wacht met een oranje rood agaatvogel (88 punten), een oranje-brons-vogel en een zalmvogel. Drie eerste prijzen gingen ook naar de heer J. v. d. Weerdhof met 88 punten voor een oranje-rood agaat-schimmel, een oranjerood Isabel schimmel en een zalm vogel. De heer C. v. d. Haar en de heer Van Esseveld kregen ook twee eerste prijzen met 88 punten, n.l. met een rood agaat schimmel en een rood agaat. BEKER VOOR KAPPER De Veenendaalse dameskapper J. Bru- nekreef won tijdens wedstrijden te Det- mold in Duitsland een eerste prijs met het nieuwe modekapsel „Cygne". Hij ontving hiervoor een zilveren beker. SCHADE DOOR GLADHEID De gladde weg was er maandagmorgen de oorzaak van, dat een vrachtauto van de fa. A. B. te Woerden bij de stoplichten in de Hoofdstraat tegen een zandauto op reed. De chauffeur zag geen kans de auto te houden en deze gleed door. De zand auto liep niet veel schade op, maar de andere vrachtauto, die nog slechts kort in bedrijf was, werd aan de voorzijde zwaar beschadigd en moest worden weg gesleept. Voor de eigenaar een behoor lijke schadepost, temeer daar de auto uit principe niet verzekerd was. TWEE AANRIJDINGEN Op de hoek Kerkewijk-Parallelweg vond zaterdagmorgen een aanrijding plaats tussen een vrachtauto en een bromfiets. De vrachtauto komende van de Kerkewijk, wilde rechtsaf de Paral lelweg inrijden en verleende hierbij geen voorrang aan een rechtdoor rij dende bromfietser. Laatstgenoemde werd door de voor bumper geraakt. Er ontstond alleen materiële schade. Op Rijksweg 12 ter hoogte van de af rit vond zaterdagmiddag de tweede aanrijding plaats. Een personenwagen, komende vanaf de oprit, reed vrijwel direct naar de linkerhelft van de rij baan, waardoor een naderende auto sterk af moest remmen en tegen een paaltje reed. Ook hier alleen materiële schade. Maandag 15 februari jl. is een gedeelte van de Streekwerkplaats voor minder- validen „Zuid-Oost-Utrecht" aan de Zuivelstraat in bedryf gesteld. Het betreft hier de afdeling strippery, waar thans 38 manlijke personen dage lijks hun arbeid verrichten. Zoals het zich laat aanzien zullen de afdelingen Houtbewerking en Lichte Montagewerkzaamheden over ongeveer 14 dagen in bedrijf gesteld worden. Aan het interieur van het gebouw wordt op het ogenblik de laatste hand ge legd. In ons blad van a.s. vrydag hopen wy hierop in een uitvoerige reportage terug te komen. POPPENKAST VOOR 4 X Z N. Een aantal leerlingen van de cursus Kinder verzorging aan de Chr. Huishoudschool hebben zelf een aantal poppenkastpop- pen en kleding hiervoor, gemaakt. Op verschillende plaatsen gaven zij voor stellingen, waarby de entree minimum 10 cent en maximum 25 cent bedroeg. Zy traden o.m. zaterdagmiddag in het Jeugdgebouw op voor een vijftigtal kin deren. De opbrengst zal a.s. donderdag avond tijdens het radioprogramma 4 x Z N aan de heer Bodegraven wor den overhandigd, alsmede de poppen kast en bijbehorende attributen. DEN HAAG. Begrensd door Griekenland, Roemenië. Tsjecho-Slowakije, Oos tenrijk, de Adriatische Zee en Albanië, ligt Joegoslavië. Een land, dat op de politieke wereldkaart een heel wat merkwaardiger positie inneemt dan op de gegografische. Heeft het land op deze laatste maar liefst vijf buren, op de eerst genoemde neemt de staat een volkomen zelfstandige plaats in. Joegoslavië is de enige communistisch geregeerde staat, die voortdurend in onenigheid leeft met Rusland, China, Albanië of welke ideologische partner ook. Men zou het land neutraal kunnen noemen, maar hiertegen protesteren de Joegoslavische politici. „Neutraliteit", zo zeggen zij, „houdt een zekere passifiteit in en passief zijn wij zeker niet." Moskou doet nog een schepje op de hoop on gewenste begrippen, welke het woord neutraal met zich mee schijnt te brengen. Het verwijt Belgrado een „neutraal blok" te vormen. „Neen", zeggen de Tito- isten, „een blok impliceert een militaire macht en die hebben wij niet, al moet niemand ons proberen aan te vallen." steun te danken. De laatste negen jaar werd door de Verenigde Staten bijstand verleend tot een totaal van ruim 3.115 miljoen gulden. Hierbij is meegerekend een bedrag van 897 miljoen gulden, de waarde van de militaire hulpverlening, die over de jaren 1952 tot en met 1957 door de V.S. werd gegeven. Tot 1958 werd een agrarische hulp verleend van bijna 1460 miljoen gulden. Tito heeft nooit geprobeerd zich voor deze westerse hulp in Moskou te ver ontschuldigen. Hij speelt zijn spel met de kaarten op tafel. Wanneer politiek bezoek uit Rusland wordt verwacht, worden kamers gereserveerd in het modernste hotel van Belgrado: hotel Metropole. De bouw is gefinancierd uit de Amerikaanse hulpverlening. BOTSINGEN MET RUSLAND Tito's communisme verschilt in zo verre van de door Moskou gepredikte stellingen, dat hij de weg naar het ideaal niet ziet lopen via de brand van (Zie verder pagina 4) De ruzies over de omschrijving van de Joegoslavische politieke plaats ken merken de situatie. Het staatshoofd, de 68-jarige Josip Broz Tito, zegt het liefst „buiten ieder blok". Daar komt het in derdaad soms op neer. Hij heeft zich nooit gebonden aan bepaalde allianties, al is het in 1954 bijna zover gekomen, j Hij stond op het punt een verdedigings pact met Turkije en Griekenland - twee Navo-partners -te sluiten, toen de on derlinge ruzie tussen de twee laatste over Cyprus de onderhandelingen on derbrak. In plaats van een militair ver drag sloot men toen een culturele en economische overeenkomst. Tito staat „buiten ieder blok". Bij de kwesties tussen Oost en West houdt hij zich inderdaad afzijdig. Hij vecht niet tegen de bierkaai, zoals het neutrale India, om de beide partijen tot over eenstemming te brengen. Maar bij de stemmingen in de Verenigde Naties hebben de Joegoslaven nog nooit tegen de communistische groep gestemd. WESTERSE HULP Tito staat „buiten ieder blok". Maar hij heeft bijzonder veel aan de Westerse In de afgelopen week heeft de af deling Renswoude van het Ned. Rode Kruis een huis-aan-huis-collecte ge houden voor de slachtoffers van de watersnood in Tuindorp-Oostzaan. De ze inzameling heeft een prachtig resul taat opgeleverd, daar in totaal voor dit doel 410,90 werd opgehaald. TONEELUITVOERING G.V. EXCELSIOR EEN SUCCES Leden, donateurs en ouders der leden vulden zaterdagavond het Buurtschaphuis om naar de jaarlijkse toneeluitvoering te kijken, die ditmaal verzorgd word door de toneelvereniging D.V.O. uit Bennekom met het dramatische spel „Waarom zweeg je zo lang?", van B. Peets en H. Turn hout. Dit prachtige spel, dat voortreffe lijk werd gespeeld maakte grote indruk op de aanwezigen. Het was voor Excel sior een zeer geslaagde avond, die dank zij het goede spel van D.V.O. een onver getelijke werd. De spelers kregen hier voor een warm applaus van de aanwezi gen. De regie van dit spel was in goede handen bij de heer T. v. Manen uit Wageningen. Ook het kap- en grimewerk was uitstekend verzorgd door de heer Chr. v. d. Pal, eveneens uit Wageningen. FEESTAVOND N.V.V. IN .EIKELKAMP' TE ELST Vijf samenwerkende bonden verenigd in het N.V.V., zullen zaterdagavond 20 februari in de ontspanningszaal van de jeugdherberg de Eikelkamp een feest avond organiseren. Medewerking verleent het cabaretgezelschap Joop Theunisz, met o.a. de bekende radiozangeres Annie Palmen. UITVOERING VOGELVERENIGING TROK WEINIG BELANGSTELLING Vrijdagavond hield de Elsterse Kleur- vogelvereniging een uitvoering in de zaal van café Sportlust. Opgevoerd werd het toneelspel in drie bedrijven „Welkom binnen", dat voor het voetlicht werd ge bracht door de toneelvereniging „N.A.O." uit Veenendaal. Het gezelschap dat reeds meerdere malen een uitvoering in Eist heeft verzorgd, stelde ook ditmaal niet teleur. Naast het feit dat alle spelers zeer rolvast waren, werd het blijspel op een voortrteffelijke manier gepresenteerd. Aan het einde van de avond oogstte men dan ook een dankbaar applaus en ging men voldaan huiswaarts. Jammer was dat de zaal maar voor de helft ge vuld was. Eén van de oorzaken hiervan was dat de vereniging in Eist, wat de spreiding van de ontspanningsavonden betreft, niet erg samenwerken, ergo: el kaar eerder tegenwerken, aldus de voor zitter, de heer M. Onink. Hij riep dan ook op tot meer samen werking tussen de verenigingen onder ling, waardoor kan worden voorkomen dat een vereniging met een strop komt te zitten. In het clubhuis traden zaterdagavond j.l. de leerlingen van de musicus Christiaan Verburg voor het voetlicht. Voor velen was dit een eerste optreden in het openbaar, al bestond het publiek voornamelyk uit ouders en kennissen. ren werkje van Satie. De stukken van Barkók en Tausman werden ook zeer Na een kort welkomstwoord van de heer Verburg zorgden de jeugdige pupil len (allen nog van de lagere school) voor de vlotte afwerking van een deel van het programma. Er werd parmantig gemusi ceerd. Prestaties werden geleverd op de blokfluit, piano en harmonium. Het spel op dit laatste instrument mag men vooral niet onderschatten. Veel hangt af van de aanslag. Na de pauze kwamen de oude ren aan de beurt. Voor harmonium wer den o.a. werken gespeeld van Bach en Pachelbel. Hierbij viel vooral de goede voordracht op. Er was zelfs een kerkorgel leerlinge Marga Putman. Haar bijdrage was van te voren op de bandrecorder vastgelegd. Zij speelde een vrijwel geheel modern programma (o.a. Pepping en Gag- nebin), waarbij een goede registratiekeuze opviel. Uit dit meisje zal zeker een goe de organiste groeien. Een groot aandeel in het welslagen van deze avond hadden de twee oudste leerlingen Bram Buiten en Wim de Jen (middelbare scholieren) Bram speelde o.a. een zeer moeilijk te realise- muzikaal weergegeven. Wim de Jen had stukken gekozen van Chopin, Debussy, Ravel en Bartók (Roemeense volksdansen) Vooral de laatst genoemde werken wer den zeer goed gespeeld. Voor de vele be langstellenden was het een goede gele genheid eens te horen, wat er door inten sieve studie te bereiken valt. De uitvoering van zaterdagavond in ge bouw Irene is voor Ons Genoegen weer het hoogtepunt van het jaar geworden. De zaal was stampvol, toen de heer P. Hoolborst, dirigent van deze 92-jarige vereniging zyp dirigeerstok ophief ter inzetting van Verdi's Triomphmars uit Aïda. Doch eerst sprak nog voorzitter E. v. Veenendaal, die zeer waarderende woor den richtte tot de heer Hoolhorst voor diens onvermoeid werken tot opvoering van de muzikale prestaties en dank bracht aan het gemeentebestuur voor de ontvan- Voor het Wageningse kantongerecht verscheen de jeugdige B. uit Ede, die volgens de ten laste legging bankwerker zou zijn en die in augustus een verkeers overtreding had begaan. Hij stond echter in militair uniform voor de balie en dat leidde tot de vraag hoe lang hij reeds in dienst was. Al van juni af, zei B. Dus toen u bekeurd werd, was u al Al erg genoeg, vond mr. Pot. Is dat probleem van u nu opgelost? Gelukkig wel, verzuchtte verdachte. Het zal me nu niet meer gebeuren. Dat moet ook niet, haakte de rechter in, want dan gaat het u uw rijbewijs kosten. Denken is voor u kennelijk een zo vermoeiende bezigheid, dat u niet tege lijk veilig autorijden kunt, constateerde Wageningseweg in zijn woonplaats met ik de flauwe bocht in de weg in het ge- militair, concludeerde de officier. Waar- zijn bestelauto uit de bocht en voor die heel niet opgemerkt heb. Ik reed dus ge- de officier, mr. Pfeil. Als er veel mensen om hebt u dan aan de politie „bankwer- gevaarlijke manoeuvre moest hij zich nu woon rechtdoor. Pas door de klap van de voor het kantongerecht te Wageningen botsing met dat paaltje schrok ik eigen- komen verantwoorden. Van H. was na- lijk wakker. melijk eerst de rechterberm ingereden, En als er nu eens geen paaltje ge- daar tegen een bermpaal gebotst, ver- weest wasvroeg rechter Pot. volgens de weg overgezwenkt tegen een Dan reed ik nu misschien nog wel te linkerbermpaal en tenslotte gekanteld en piekeren, lachte verdachte, het gerecht weet dit aan een onvoor- 'k Ben heel bang, dat uw rit dan in ker" als beroep opgegeven. Verdachte wist het niet precies meer. Misschien omdat ik op dat moment in burger was, dacht hij. De officier verklaarde zich daarop on bevoegd de zaak te behandelen en hij verwees B. naar de krijgsraad. Er zal wel geen winst in zitten voor de soldaat- zichtig, onoplettend of ondoordeelkundig bankwerker, want de krijgsraad legt rijden van verdachte. meestal vrij hoge straffen op. Op 13 juli van het vorige jaar vloog slager Van H. uit Ede op de Nieuwe Ik liep in die tijd met grote proble men op zakelijk gebied rond, zo vertelde v. H., en die dag was ik in verband daar mee zo diep in gedachten verzonken, dat een rivier of tegen een tegenligger ge ëindigd was, zei de rechter. En wie weet wat dan de gevolgen geweest waren. Nu had ik een hersenschudding en een gescheurd schouderblad, merkte v. H. op. zoals u op de weg verschijnen, wordt het verkeer nog gevaarlijker dan het nu al is. Als u weer zoiets overkomt vraag ik beslist een ontzegging van de rijbevoegd heid. Eis 100,— of 20 d. Ik heb veertien dagen in het zieken huis gelegen, wat hoge kosten met zich mee bracht, en bovendien was m'n hele auto vernield, klaagde verdachte. Het heeft me alles bij elkaar al heel wat geld gekost. (Zie verder pagina 4) gen subsidie en aan de donateurs voor de financiële steun. Het hierna volgende muzikale deel van de avond had een aandachtig gehoor. Er werden vier werken gespeeld. Naast de hier al genoemde mars een selectie uit de Vogelkoopman van Czeller, de ouver ture Lustpiel van Kéler-Béla en de Rot terdamse mars van Verhallen. In verge lijking met voorgaande jaren mag gezegd worden, dat Ons Genoegen opnieuw flink is vooruit gegaan, sedert de omzetting van fanfare in harmonie. Er werd zeer verdienstelijk gespeeld. Dat was ook het geval met de Tiroler- kapel onder leiding van de heer E. de Rhoter. De oude boerenkapel (blauwe kielen en rode zakdoeken) was vervan gen door een in officieel tirolercostuums gestoken gezelschap. Dit alleen al gaf een fleurig gezicht aan het geheel en de mu ziek, die werd gebracht was in stijl. Onder de uitgevoerde nummers waren er twee van de componist P. Hoolhorst, namelijk de Edro-polka en de Cornelia- wals, de eerste opgedragen aan de diri gent van de kapel en de tweede aan de echtgenote van de heer Hoolhorst. Na de pauze, waarin een zeer geslaagde verloting werd gehouden, kwamen de tonelisten van de vereniging aan de beurt. De toneelgroep bracht ditmaal een blij spel van Geertsema, getiteld: „Naatje gaat trouwen". Het werd een buitenge woon amusant geheel, waarin Geurt van Daalen en mevr. Keijman-Mol verreweg de zwaarste rollen waren toebedacht. De 12-jarige A. Peek maakte zijn debuut en deed het even voortreffelijk als alle an dere amateur-acteurs en actrices. De tal rijke aanwezigen hebben volop genoten. In de komende jaren zullen onge veer 600 bomen in Amsterdams bin nenstad vervangen moeten worden door iongere. Van de 4500 bomen langs de grachten en straten zijn er die 120 jaar oud zijn. In de staat Johore is de 65-jarige Is- mael Ibni al Marhoem tot sultan ge kroond. Met zijn persoonlijk kapitaal van 60 miljoen gulden is hij Malakka's rijkste vorst. Toen twee Amerikaanse matrozen in volle zee over hun vrouwen spraken, ontdekten zij dat de vrouwen dezelfde naam hadden. Op de foto was het ech ter één en dezelfde vrouw. De recht bank heeft nu voor beiden echtschei ding uitgesproken. India gaat vrouwelijke vrijwilligers oproepen voor het Indiase leger. De opleiding voor de meisjes beslaat alle takken van dienst, behalve het gebruik van wapens. In een aanval van razernij heeft in Thailand een olifant zijn eigenaar met één slag van zijn slurf gedood. Een op passer, die te hulp wilde komen, werd doodgetrapt. Niet minder dan 250 directeuren van Poolse staatsbedrijven zijn enige tijd geleden ontslagen. Zij waren al ver oordeeld voor verduistering en diefstal. Radio Moskou heeft gemeld dat er in Rusland 10.000 mensen wonen wier leef tijd varieert tussen de 90 en 130 jaar. Voor het overgrote deel zouden zij nog kerngezond zijn. De Italiaanse mevrouw Tassinari uit Bergamo heeft vorige week het leven geschonken aan haar twintigste kind. Moeder en dochter maken het wel. Diamanten ter waarde van ongeveer 500.000 dollar zijn uit een vliegtuig ge stolen dat op weg was van Tel Aviv naar Hongkong. Zij verdwenen tijdens de vlucht.

De Vallei | 1960 | | pagina 1