r Chr. B.L.O. opent nieuwe Oranjeschool RHENE1S Loopt Volksuniversiteit gevaar opgeheven te worden? Interessante avond over opgrc vingen onder St Pieter AMERONGKN SCHERPENZEEL J KENT U NEUHOF? KORBAN Lokaal voor motorische therapie: trots van de school MODERN INTERIEUR Arbeidsmarkt januari 1960 Winterseriewandeltochten behoren weer tot het verleden Ons kleine land Varken ging aan de wandel Landbouwhuishoudschool Rhenen had leerzame avond Is kegelen moeilijk? Volksuniversiteit bracht: rWEE KERKEN OP ELKAAR Graf van Petrus Chr. plattelandsjongeren hadden genoeglijke avond Tekenschool bestaat 40 jaar FLANELLEN LAKENS NU f 4.95 Alleen voor eerlijke vrijgezellen de verschrikkelijke Op dinsdag 23 februari a.s. hoopt de Vereniging tot stichting en instandhouding van Christelijke Scholen voor Buitengewoon Onderwijs voor Veenendaal en Om geving de nieuwe Oranjeschool aan de Geerseweg officieel te openen. Hiervoor zijn o.a. uitnodigingen verzonden naar burgemeester A. Bakker, de hoofdinspecteur van het Buitengewoon Lager Onderwijs de heer Vlietstra, plaatselijke kerkeraden en diverse schoolhoofden en besturen. De nieuwe Oranjeschool is een aanbouwsel aan de reeds bestaande Prinses Wilhelminaschool. Vooral het lokaal voor motorische therapie - een modern in gerichte sportzaal - voldoet aan een grote behoefte en is met recht de trots van beide scholen. Door de bouw van de nieuwe school, die al enige tijd in gebruik is, heeft men de debiele en imbeciele leerlingen kunnen scheiden, hetgeen het les geven uiteraard ten goede komt. Het nieuwe schoolgebouw dat één ge heel vormt met de Prinses Wilhelmina school, is naar de moderne eisen des tijds ingericht en geheel eigendom van de gemeente Veenendaal. Aan de westelijke zijde van het ge bouw is een aparte ingang voor de spraaklerares, welke tweemaal per week haar moeilijke taak aan de school verricht. De sportzaal, waar de kinderen graag vertoeven, is zelfs ingericht met een der nieuwste touwladders, die in een minimum van tijd tot aan het plafond kan worden opgetakeld. Toiletten, garderobe, waslokaal en leslokalen, het is alles even licht en luchtig, hetgeen voornamelijk toe te schrijven is aan het feit dat de architect E. J. v. d. Hoef uit Veenendaal veelvul dig gebruik gemaakt heeft van glas en het interieur in vrolijke kleuren is ge schilderd. KOKEN EN WASSEN Het les geven aan imbeciele kinderen is een uitermate moeilijke taak. Voor- De werkgelegenheid in de niet seizoen- gevoelige bedrijfstakken kan bijzonder gunstig worden genoemd. Door seizoeninvloeden, voornamelijk in de bouwnijverheid en de horecabedrijven en door de annexatie van het zgn. Gelders Veenendaal liep het werkloosheidscijfer van december tot eind januari met 42 om hoog, n.l. van 125 tot 167 (vorig jaar res pectievelijk van 253 tot 340). Uit genoemde cijfers blijkt niet alleen, dat het niveau van de werkloosheid in de maand januari 1960 beduidend lager ligt dan het vorig jaar, doch eveneens dat de seizoenstijging veel geringer is. Dit laatste moet mede in hoofdzaak worden toege schreven aan het gunstige conjuncturele getij. Van het feit dat, onder deze omstandig heden, de vraag naar personeel groot is geeft het navolgende staatje wel een duidelijke indicatie. Mnl. personeel: Vrl. personeel: 1958 1959 1959 1960 dec. jan. dec. jan 55 54 215 210 104 110 247 245 Ruim 200 wandelaars verschenen zater dagmiddag aan de start bij de vglo-school voor de vierde en laatste trip van de win terseriewandeltochten 1959/'60, georgani seerd onder auspiciën van de NCWB, afdeling Midden-Nederland. Na afloop van deze tocht, waarvan het uitgezette parcours voor een groot deel door de landelijke omgeving van Veenen daal en verder over Prattenburg ging, werden onder het genot van een kop chocolade in de zo bekende intieme wan delsfeer, de herinneringsmedailles en de diploma's uitgereikt. De deelnemers die drie of vier maal hadden meegelopen, ontvingen de medaille en wie één of twee maal een tocht volbracht had, kon een keurig uitgevoerd diploma in ontvangst nemen. De deelnemende groepen die bij alle tochten tegenwoordig waren, kwamen uit Hollandia Trico, vglo-school, DEOS en Pehavee, terwijl oo kde ulo-school en SSS met een vaste kern aanwezig waren. Al met al zijn het weer leuke tochten geweest, waarin veelal vrij gewandeld werd en het aan ontspanning voor de deelnemers zeker niet ontbroken heeft. KLANDESTIENE ZENDER OPGESPOORD Op zondag 14 februari j.l. hebben op sporingsambtenaren van P.T.T. in samen werking met de rijkspolitie te Lindvelde (gem. Eibergen) de klandestiene zender „Mars" opgespoord en in beslag genomen. Proces-verbaal werd opgemaakt tegen de 26-jarige machinist W. J. F. te Groen- lo en de 71-jarige landbouwer J. H. K. te Lindvelde. REKORD VERKOOP VAN TV EN RADIO'S In 1959 heeft de verkoop van televisie toestellen en radio's in Engeland alle voorgaande rekords geslagen. De fabri kanten produceerden het rekordaantal van 2Vt miljoen televisie-ontvangers 36 procent meer dan in 1958 en produ ceerden meer dan anderhalf miljoen ra dio's, of wel 19 procent meer dan in 1958 en 14 procent meer dan in 1957, hetgeen toen een rekordjaar was. Een belangrijke factor in de grote verkoop van radio's zijn de draagbare transistor-toestellen die op een batterij werken. Naar schatting werden vorig jaar ongeveer 300.000 van deze transistors-toestellen verkocht. KIJKERS EN LUISTERAARS Op 1 februari bedroeg het aantal aan gegeven televisietoestellen 609.856 tegen 584.766 op 1 januari. Tot en met 11 februari zijn er al weer 9.861 tv-ontvangers bijgekomen, waar door het totaal inmiddels tot 619.717 is gestegen. Het tot dusver in februari genoteerde daggemiddelde van bijna 900 om pre cies te zijn 896 nieuwe tv-toestellen is het hoogste sinds de invoering van de registratie op 1 januari 1956. Het aantal aangegeven radio-ontvang toestellen steeg in de loop van januari van 2.605.338 tot 2.611.800. Op 1 februari waren er 489.737 aange slotenen op het draadomroepnet tegen 490.157 op 1 januari j.l. Waarin 'n klein land groot kan wezen. Heeft men in de kranten kunnen lezen. Holland sprak een woordje mee, Als klein landje aan de zee. Sjoukje Dijkstra uit Amstelveen, Bij 't kunstrijden dames, nummer één. Veroverde daarmede een record, In de kunstschaatsrijdsterssport. Ook de schaatsenrijders in Davos, Kregen het heus daar niet cadeau. Jan Pesman en meerderen bewezen, Waarin een klein land groot kan wezen Joan Haanappel zat het niet mee, Werd nummer drie en net niet twee. Een Oostenrijkse werd nu tweede, Heeft Joan van haar plaats gereden. Jammer genoeg reé*d zij 'n scheve schaats Kwam daardoor op de derde plaats, fot het uiterste geconcentreerd, Heeft Sjoukje Dijkstra 't gepresteerd, Haar tegenstandsters te verslaan, Met 5-8 5-9 kwam zij vooraan. Al met al een daverend succes, Dat was weer Holland op z'n best. En nu maar op Squaw Valley hopen, Hoe die wedstrijden daar verlopen. Want menigeen gaat er van dromen. Wat daar wel uit de bus zal komen. J.M. hen moesten de twee leraressen zich behelpen met een leslokaal en het han- denarbeidlokaal van de Pr. Wilhelmi naschool, maar uiteindelijk leende deze omgeving zich niet volkomen voor het gestelde doel. Begrijpelijk is dus de vreugde van het hoofd, de heer Bulsink en van beide leraressen, dat men nu de beschikking heeft over twee moderne leslokalen en uitstekend materiaal. In het voorste lokaal, waar de meer oudere kinderen bezig gehouden wor den, vertelde de lerares, mevr. J. Ver kerk-de Graaff ons het een en ander over het lesgeven. 's Morgens krijgen de kinderen lezen, rekenen en schrijven. In de middaguren gaan de jongens matten vlechten en de meisjes handwerken. Ook eten koken be hoort tot de dagelijkse bezigheden. De meeste kinderen blijven over en het is de taak van de ouderen om voor alle maal eten klaar te maken. Een keukentje, waar menige huisvrouw jaloers op zou zijn, staat tot hun beschik king. Tot de inventaris behoort o.a. een complete keukenuitzet, een breimachine, een gloednieuwe naaimachine, een orgel en een elektrische kookstel. De meisjes worden alle huishoudelijke taken bijge bracht. Zij leren koffie en thee zetten, de was doen (zakdoeken, handdoeken en thee doeken) en de vloer schrobben. De jon gens bepalen zich hoofdzakelijk tot het vlechten van matten die meestal op ouderavonden verkocht worden. VEEL TACT In het tweede lokaal, even groot en prettig aandoend, zwaait me. J. Schie- baan de scepter over 13 kleinere kin deren. Zij toonde speciaal speelgoed w.o. een, op het eerste gezicht, grote blokkendoos met aan de bovenzijde geschilderd in helle kleuren. Draait men de blokken om dan zijn het grote dominostenen. Op deze manier wordt het kind vertrouwd ge maakt met getallen en cijfers. Bij de intellectuele vakken wordt er veel geduld gevraagd van de onderwijze ressen. Zij moeten zich geheel in de toe stand van het kind kunnen verplaatsen, hetgeen behalve veel tact ook het nodige doorzettingsvermogen eist. Het stemt echter tot grote vreugde dat deze kinderen in Veenendaal een derge lijke school kunnen bezoeken. Een betere omgeving voor hen is welhaast niet denk baar. Ds. VERMAAS BEROEPEN De Veenendaalse predikant van de Ned. Herv. gemeente, ds. J. Vermaas, heeft een beroep ontvangen van de Herv. gemeente te Zoetermeer. Bewoners van de Dijkstraat zagen maandag een groot varken zonder eni ge begeleiding netjes langs de kant van de weg wandelen. Bij een kruis punt aangekomen sloeg het dier rechts af en zette zijn wandeling in de rich ting van het Amerongse fietspad voort. Het uitstapje eindigde toch nog on verwacht voor haar, want toen de da mes V. de eenzame wandelaarster za gen, slaagden zij er in het varken een touw om haar poot te gooien en aan een boom vast te binden. Na lang zoe ken vond men de eigenaar van het beest - de heer H. aan de Slaperdijk - die van de verdwijning van zijn varken nog niet op de hoogte was. MARKTBERICHTEN Aanvoer eiermarkt 110.000 stuks. Prij zen van 9,tot 9,50 per 100 stuks. Handel traag. Biggen aanvoer 42 stuks Prijzen van 40,tot 60,per stuk. Handel matig. SCOOTERRIJDER GEWOND De 40-jarige Veenendaler D. v. M. reed dinsdagmiddag met zijn scooter tegen een vrachtauto die bij de Markt stopte. Met een hoofdwond moest de scooterrijder zich onder geneeskundige behandeling van dr. Annot stellen. AMERIKAANSE FIRMA KOOPT 10.000 AUTO'S MERK „MOSKWITSJ" Op 1 februari is door de organisatie „Awto-export" in Moskou en de Ame rikaanse firma „Andrea Motors Incor porated" een overeenkomst getekend over de levering aan genoemde firma van 10.000 auto's merk Moskwitsj (mo del 407). De transactie zal in de komen de 2 jaar worden afgewikkeld op we derzijds voordelige grondslag. De firma „Andrea Motors Incorpora ted" heeft het monopolie verkregen voor de verkoop van Sowjetauto's in de USA volgens de in de overeenkomst aangegeven termijn. Na het ondertekenen van de over eenkomst en het contract verklaarde de president van de „Andrea Motors Incorporated" Robert Castle aan een correspondent van Tass; Voor het bezoek van premier N. S. Chroesjtsjew aan Amerika bestond er bij ons ernstige twijfel aan de moge lijkheid van uitgebreide zakelijke en vooral handelscontacten tussen onze landen. Thans is de zaak anders; er bestaan concrete mogelijkheden voor het ontwikkelen van de Sowjet-Ame- rikaanse handel. De getekende over- eenkoms en het contract zijn m.i. een heel goed begin. Wat de toekomst be treft, ook hier is het perspectief zeer hoopvol. Ik ben voorstander van nauwe economische betrekkingen tussen onze landen. Het komt mij voor, dat als de „Moskwitsj" de Amerikaanse markt heeft „veroverd" ook de „Wolga" en andere personenwagens uit de Sowjet- Unie zullen volgen. In de landbouwhuishoudschool aan de Nieuwe Veenendaalse weg te Rhenen werd dinsdag een ouderavond gehou den ter gelegenheid waarvan een ver tegenwoordigster van het gezinsbegro- tingsinstituut een causerie hield óver het onderwerp: „Besteding van het zak geld", toegelicht door film. De directrice van de school, mej. G. E. Regtering, sprak over de derdejaars opleiding, die mogelijkheden biedt voor assistente in de huishouding, kinderver zorgster, verpleegster en andere voor meisjes heel aantrekkelijke beroepen. De talrijke aanwezigen konden verder op verschillende plaatsen in de school kennis nemen van hetgeen door de leer lingen was vervaardigd op het gebied van handwerken en naaiwerk, terwijl in de modern ingerichte keuken van de school al evenzeer een goede indruk kon worden verkregen van hetgeen de meisjes presteren. Ook de resultaten van het algemeen vormend onderwijs mochten weer ge zien worden. Toen wij er een kijkje mochten nemen onder leiding van mej. Groenenberg, kwam er zelfs een muisje om een hoekje gluren. Aan de wasbehandeling was, zoals we dat gewend zijn, ook ditmaal weer de nodige aandacht besteed. De Rhenense landbouwhuishoudschool voorziet in de hele Grebbestreek en 'T KAMPIOENSELFTAL VAN DOVO. Zittend v.l.n.r.: A. van Manen, T. van Hardeveld, J. v. d. Kraats, A. P. Kroes- bergen. Staande v.l.n.r. B. v. d. Pol, M. van Zetten, T. van Laar (aanv.) G. v. d. Scheur (res.), P. van Ojik, G. Slotboom (res.), R. J. Schoeman, K. van Hal, J. Kroesbergen en P. Hiensch (voorz.). TREK UIT LONDEN EN ANDERE GROTE STEDEN Er is een bevolkingstrek van Londen en andere grote steden, aldus is uit recente statistieken gebleken. In 1958 liep de bevolking van het Graafschap Londen terug met 21.000 (waardoor het totaal verminderde tot 3.204.000), waar mee de tendens van het voorgaande jaar aanhield, toen 29.000 mensen de metropool verlieten. Manchester, Liver pool en Birmingham verloren ook tus sen de 4900 en 3500 inwoners. De voor naamste redenen waren vertrek naar naburige graafschappen en nieuwe steden in het geval van Londen en naar aangrenzende woongebieden waar het de andere steden betrof. In het midden van 1959 bedroeg de bevolking van Engeland en Wales 45.386.000 - een stijging van 277.000 ten opzichte van juni 1958. Aan het slot van de laatstgehouden V.U.-avond heeft dr. J. G. Thoomes in scherpe bewoordingen de steeds minder wordende belangstelling voor de Volks universiteit-avonden betreurd. „Het zou toch werkelijk een ramp zijn wanneer dergelijke avonden zouden moeten wegvallen wegens gebrek aan belangstelling. Degenen die altijd klagen dat Veenendaal zo weinig biedt op het terrein van werkelijk goede cultuur, laten zich niet zien. Zeer veel lieden die daadwerkelijk belangstelling zouden kunnen hebben, ko men hun verplichtingen niet na. Vooral van de kant van het onderwijs, waar toch wel culturele belangstelling verwacht mag worden, ziet men maar enkelen. Dit is toch werkelijk bedroevend. Zij die altijd smalend zeggen: „Er is in Veenendaal nooit iets te doen" moeten zwijgen want ze laten hier op een dergelijke manifestatie van werkelijk hoog staande lezingen verstek gaan." Aldus dr. J. G. Thoomes. NIEUWE MANIER OM AUTO'S TE TESTEN In Coventry is dezer dagen een de monstratie gegeven met een nieuwe methode om auto's te testen, welke er toe zal kunnen bijdragen om veiliger, „stillere" en bovenal goedkopere auto's te maken. De nieuwe methode, die Dy- das is genoemd, is in feite een neven- produkt van het wetenschappelijke on derzoek op het gebied van geleide pro jectielen en betekent de wetenschap pelijke toepassing van telemetrie op het beproeven van auto's en stationaire machines. Hierdoor kan de testperiode voor nieuwe auto's met maanden en zelfs jaren worden bekort. Met behulp van de methoden die aardsatellieten gebruiken om gegevens buiten de at mosfeer naar de aarde te seinen, is het door middel van Dy das mogelijk om in tien minuten dezelfde gegevens om trent de prestaties van een nieuw auto model te verkrijgen als anders in tien weken. Dydas is ontwikkeld door in genieurs in de elektronica van Arm strong Whitworth Aircraft Ltd. te Ba- ginton, in de buurt van Coventry. Ter wijl de auto in beweging is, kunnen op verschillende punten metingen wor den verricht aangaande druk, trilling, temperatuur e.d. Deze metingen wor den aan een vast station doorgegeven, waar zij tot diagrammen of cijfers worden bewerkt en zo een onafgebro ken beeld geven van de gedragingen van de auto. Vrijwel elk onderdeel van de wagen kan op deze wijze worden beproefd en iedere minuut kan men vele gegevens aflezen. Ingezonden Wellicht zijn er onder onze lezers die zich afvragen, is kegelen moeilijk? Ja en neen. Wat u beslist moet hebben is een grote dosis doorzettingsvermogen en con centratie bij dit spel. Wanneer u dit kunt opbrengen zult u zeker het gewenste peil bereiken. Wat is kegelen eigenlijk? Och, dat is spoedig verteld. Een onge veer 20 m. lange plank van pl.m. 20 cm. breed met aan het einde een tableau, waarop 9 kegels, ligt voor u. U houdt een houten bal vast van ongeveer 14 16 pond, of een wat lichtere, daarbij uw duim in het daarvoor bestemde gat. Nu is het de bedoeling de bal over de plank naar de kegels te rollen en wel zodanig dat alle kegels omvallen. Is dat alles? Ja, inderdaad, 'dat is alles. Probeert u het echter eerst maar eens en weldra zult u bemerken dat u niet zo maar de bal weg moet gooien. De insiders gooien zelfs met effect. Voor u echter zover is hebt u wel een half jaartje kege len achter de rug. Een negen gooien valt heus niet mee en menig beginner heeft wel eens op de grond gestampt omdat de bal voortijdig de baan verliet (poedel) of slechts een pover aantal kegels het resul taat was. Wanneer een regelmatig gemiddelde van 6,5 tot 7 bereikt wordt gaat u tot „de kegelaars" behoren en dan te weten dat het theoretisch tot 9 kan, is het soms om er moedeloos van te worden. Daarom is deze sport voor doorzetters, die iets willen bereiken zeer geschikt. Dat wil allerminst zeggen, dat de mindere goden in deze sport hier geen plezier van beleven. Integendeel. Dit geldt zowel voor de dames- als herenclubs. Voor hen, die deze sport willen gaan beoefenen, is er nog wel een plaatsje in één van de vijf verenigingen, die Rhenen rijk is. Men kan zich door één van de leden doen introduceren. De rest rolt dan vanzelf. De gezamenlijke kegelclubbesturen. FORD FABRIEK TE LIVERPOOL Aan de rand van Liverpool zal Ford een nieuwe, 25 miljoen pond kostende fabriek bouwen met een capaciteit van 200.000 auto's per jaar. Dit is de eerste fase van Fords 50 miljoen pond kos tende uitbreidingsplan. De nieuwe fa briek komt te staan op een terrein met een oppervlakte van 300 acres en zal werk verschaffen aan 8000 arbeiders. Hiermee wordt Merseyside, na de Mid lands en London, het derde centrum van de Britse automobielindustrie. DUBBELE WHISKIES IN PLASTIC VERPAKKING In een warenhuis in Kingston-upon- Thames kan men „dubbele whiskies" ko- qen in doorzichtige Cellofaan verpakking. Dit is, naar men aanneemt, de eerste keer dat whisky op deze wijze verkocht wordt. Het pakje beslaat uit twee „zak jes" die elk de inhoiid van een glaasje bevatten. De zakjes worden over elkaar heengevouwen als eén portefeuille en bijeengehouden door èen etiket. Het wordt mogelijk geacht dat deze manier van verpakking een nieuwe fase is de verkoop van sterke drank zal in luiden. BRITSE REGERING PAKT VERKEERSCHAOS AAN De Britse regering zal binnenkort een Wetsontwerp aan het. Parlement voorleg gen, dat het begin 1 zal betekenen van een intensive campagne tegen de ver keerschaos, aldus hec'jV'tie Britse minister van binnenlandse zaljen bekend gemaakt tijdens een te Birmingham gehouden rede De heer Butler noemde de toestand van het verkeer op de wegen als „een van die ergernissen van jiet moderne leven" en zei dat iedereen het erover eens was dat er iets aan verkeersopstoppingen ge daan behoorde te worden. De regering was van plan om sjjoedig een wetsont werp bij het Parlement in te dienen. Dit wetsontwerp, voegde hij eraan toe, „be tekent het begin van een intensive cam pagne tegen de verkt erschaos." De voet gangersvereniging in Groot Brittannië heeft aanbevolen on voor te schrijven dat voertuigen die nachts in de be bouwde kom gepark erd staan parkeer- lichten moeten voerei Voor prof. dr. P. A. van Stempvoort, die j.l. woensdag in 't Tre punt op uitnodiging van de Volksuniversiteit Veenendaal een lezing hield over de Opgravingen onder de Pieterskerk te Rome, was het in dubbele betekenis een aangename avond. Enerzijds omdat hy een talryk en aandachtig gehoor vond en anderzyds was zyn optreden een hernieuwde kennismaking met een aantal dorpsgenoten daar de bakermat van deze landelijke beroemdheid zoals dr. Thoomes prof. Van Stempvoort in zyn openings woord noemde in Veenendaal stond. De grotere opkomst stemt tot voldoening, aldus dr. Thoomes, maar om eerlyk te z(jn: wy hadden een nog veel grotere verwacht, vooral omdat een plaatsgenoot deze lezing verzorgde. Het feit dat de apostel hier begraven werd mag men thansi aannemen met een „aan zekerheid grenzende waarschijnlijk heid". De oudheidkundigen hebben echter aan- wijzigingen dat het 'hier een zeer oud graf betreft, zodat zij er zo goed als zeker van zijn dat Petrus op deze plaats be graven is. Prof. Van Stempvoort noemde deze op gravingen niet alleen van groot belang voor de kerkgeschiedenis maar eveneens voor de kunst. Zijn lezing lichtte hij na de pauze toe met een groot aantal lichtbeelden, waar door de aanwezigen een duidelijk beeld kregen van het moeilijke doch boeiende werk der acheologen. Al met al was het een interessante en tevens leerzame avond. Nadat de spreker verteld had hoe hij interesse voor de oud heidkunde kreeg en dat hij het onder werp van deze avond ook met eigen ogen aanschouwd had, nam hij zijn aandachtig luisterend gehoor mee naar de grijze oudheid. Alhoewel een dergelijk onderwerp voor hen, die hiermede niet op de hoogte zijn, buitengewoon ingewikkeld is, slaagde prof. Van Stempvoort er in het geheel eenvoudig en toch historisch uit een te zetten. Begin 1940 begon men met opgravin gen onder de beneden-kerk van de Sint Pieter te Rome. Bij deze opgravingen 70 meter lang en 20 meter breed vond men een Romeins krhkeof dat omstreeks het einde van de 1ste eeuw gebouwd werd en toen in de openlucht lag. In opdracht van Constatijn de Grote werd in 350 op dit kerkhof een ontzaglijk grote kerk gebouwd, de oudste basiliek. Om een indruk te krijgen van het bouw technisch vernuft van de architecten in die tijd, zij vermeld dat het kerkhof in heuvelachtigk terrein was gelegen. Bijna 1200 jaar later, in 1500, werden de plannen om een nieuwe kerk, de huidige Pieterskerk, te bouwen verwezenlijkt. Met een enorme durf liet de architect de oude basiliek op 4 meter hoogte afkappen en bouwde hier zonder meer de Pieters kerk op. Zodoende kon de unieke situa tie ontstaan: kerkhof daarboven een gedeelte van de oude basiliek (de Grotta Vecchia) en daarop gebouwd de hui dige St. Pieter. Tijdens de opgravingen vond men een aantal fraaie Romeinse graven, maar de voor de archeologen belangrijkste vondst vormde toch wel het op 6 meter diepte onder het hoogaltaar zijnde monumentje dat de gemeente van Rome in de jaren van de tweede eeuw op het graf -van Petrus plaatste. Tot vóór deze ontdekking nam men enkel uit literaire tradities aan dat de apostel na zijn marteldood hier begraven was. Dit waren echter meer vrome com binaties en bevatten dus geen historische waarheid. Toen men dus dit monumentje vond kreeg deze bewering grote steun, maar, zo voegde prof. Van Stempvoort hier aan toe „niemand der archeologen in Vati- caan zegt dat dit inderdaad het graf van Petrus is". ROBOT CONDUCTEUR IN LONDENSE BUS In een Londense (bus is een robot- „conducteur" geïnstalleerd, die passa giers kan tellen. De automatische in stallatie, die werkt op het gewicht van de passagiers wanne'er deze instappen, registreert op een lopende papierband het aantal passagiers dat op de ver schillende tijden van de dag op deze route rijdt. Aan de hand van deze ge gevens kunnen de verkeersdeskundigen zien waar en wanneer er veranderin gen in de dienstregeling moeten wor den aangebracht. voor een groot deel van de Betuwe in een grote behoefte. Het leerlingental breidt zich dan ook gestadig uit. RHENENSE WANDELAARS MAKEN ERKENTELIJKHEIDSMARS Sedert eind september van vorig jaar is de gemeente Rhenen een tweede wan delsportvereniging rijk. Deze nieuwe or ganisatie is ook al een naam gegeven, namelijk „Sterk door Vriendschap", af gekort „SDV". Voor een wandelclub is de winter de meest geschikte tijd om aan de opbouw van de vereniging te werken. Bestuur en leden hebben dat goed begrepen en zo is men er bereids al in geslaagd de no dige uniformen aan te schaffen, dank zij het feit, dat er vele donateurs konden worden geboekt, terwijl de resterende gelden welke nodig waren uit een oud papieractie konden worden gehaald. De vereniging gaat nu zaterdag 20 febr. een mars maken door Rhenen, gestoken in de nieuwe sportkleding, waarmee men de dankbaarheid ten opzichte van hen, die hun medewerking verleenden, tot uiting wil brengen. De wandelaars van „SDV" hopen nu nog alleen maar op draaglijk weer. Zij zijn ervan overtuigd, dat de belangstelling van de zijde van het wandelsportminnend publiek dan vanzelf komt. ZWEMPRESTATIES IN RHENEN BELOOND MET ZILVEREN FOREL Het bestuur van de Rhenense zwem en poloclub „De Forellen" heeft tijdens de maandagavond in Ouwehands badres- taurant gehouden leden-contactavond, waarvoor uiteraard bijzonder grote be langstelling bestond, vier zilveren forellen uitgereikt aan die leden, die in hun af deling de beste zwemprestatie hadden geleverd in het seizoen 1959. De kleinoden, vervaardigd door de Rhe nense goud- en zilversmid Hovestad, wer den uitgereikt door het bestuurslid J. Meijer, daar voorzitter Bovenschen door ziekte verhinderd was van de partij te zijn. De zilveren forel viel ten deel aan: Mieke Weltman, totaaltijd op alle ver plichte zwemnummers 2.17.2 min.; Bert Koetsier, totaaltijd 2.10.3 min.; Frans de Vries, totaaltijd 2.04.1 min.; Rob de Herdt, totaaltijd 2.08.3 min. Tijdens deze avond werden spelregel behandelingen gegeven, met aan het slot als toegift een filmprogramma. De leden van de C.P.B. en C.J.B.T.B. hebben verleden week woensdagavond een byzonder gezellige jaarvergadering gehad. Het goede spel in het blijspel „Tinus de Tiran" viel daarbij het meest op. De leiding van deze avond berustte bij de heer Bos, landelijk secretaris van de C.B.T.B. die in zijn openingswoord de nadruk legde op de band die beide bon den hebben met de Bijbel. De jaarver slagen werden eens in een andere vorm gebracht, nl. door middel van een samen spraak. De zes dansen gebracht door een achttal jonge damesleden deden het goed en oogstten veel applaus. De belangstelling ging deze avond waar schijnlijk wel uit naar de opvoering van het blijspel in drie bedrijven Tinus de Tyran", een stuk dat volkomen paste in het kader van deze avond. Het handelde over de boerenfamilie Dijkstra, die di rect al in het eerste bedrijf met moei lijkheden kreeg te kampen. Tinus (de stier) maakte het beslist niet goed, zoon Toon stal 300 gulden en verkeerde bo vendien nog met het dienstmeisje. Ver wikkelingen met een humoristisch tintje. Hiervoor zorgde boer Dijkstra, gespeeld door de heer D. van Laar. Hij deed dit bijzonder goed en kreeg daardoor de aan wezigen de gehele avond op de hand. Ook de andere spelers en speelsters deden beslist niet veel voor hem onder. Het was een genoeglijke avond. DAMMEN Uitslagen onderlinge competitie: v. Ewijk v. d. Kolk0—2 E. v. Zomeren Viegen20 v. Wamel A. v. d. Grift 02 Veldhuizen Faber 02 Veenendaal Maris 02 M. v. d. Grift Smits 2—0 Rebergen E. v. d. Grift20 Wildeman v. d. Berg 02 A. Berkhof Reede 20 G. v. d. Grift Swetselaar20 Smits Maris 02 R. Berkhof G. v. Zomeren 11 Meijer v. Loon 20 VRIJERE LOONPOLITIEK In het verenigingsgebouw van de Ger. kerk aan de Molenweg sprak donderdag avond voor de AR-kiesvereniging Scher- penzeel het Tweede Kamerlid, de heer J. van Eibergen. De heer J. van Eibergen, specialist op het gebied van de loonpoli tiek, sprak over het actuele dilema: vrije of geleide loonpolitiek. Teneinde de hui dige loonpolitiek in het licht van de poli tieke situatie scherp te kunnen stellen, gaf spreker eerst een beknopt overzicht van de kabinetsformatie na de crisis in december 1958. Als grootste winstpunt tot dusver van het huidige kabinet noemde spreker het bewijs, dat Nederland ook te regeren is zonder deelname van de socia listen aan het kabinet. De AR was na de kabinetscrisis beslist geen voorstander van verkiezingen, omdat men er beslist geen winst voor de eigen partij in zag. Samen werking met de VVD was noodzakelijk en spreker betoogde, dat het voor de AR gemakkelijker samenwerken is met de li beralen dan met de socialisten, omdat de VVD eveneens de AR meer de vrijheids gedachten aanhangt. Dit wilde volgens spreker nog niet zeggen, dat men bij de defniëring van het begrip „vrijheid" eens is. Bij de bezetting van de ministerszetels was men het er in de AR-kringen over eens, dat speciaal de ministerspost voor Sociale Zaken, de nodige aandacht kreeg. Jammer genoeg werd op deze post juist een minder sterke figuur geplaatst. De benoeming van de heer B. Roolvink, als staatssecretaris, vormde een compensatie hiervoor. Volgens spreker wordt er over de vrije loonpolitiek wel eens te eenvoudig ge dacht. Om te slagen in de vrijere loon politiek moet een beroep gedaan worden op de verantwoordelijkheid van de onder nemers en werkgevers samen. De ver antwoordelijkheid, die de Nederlander uit nood is ontnomen, meet hem terug gegeven worden. Hierin lag voor spreker de kern op de weg naar een vrijere loon vorming. SCHUTJASSEN Ten bate voor de uitgaansdag van de bejaarden van Scherpenzeel wordt op maandagavond 15 februari aanstaande in café Marktzicht een groot schutjascon cours gehouden. Veertig jaar geleden merkte de heer W. Westerhuis, een self-made timmer man, het gemis van vakopleiding en kwam hy op het idee tot de oprichting van een Tekenschool. Op uitnodiging van hem kwamen op woensdag 31 maart 1920 's avonds om half acht in de Sociëteit te Scherpenzeel de heren W. Westerhuis, H. H. van Raay en G. ten Broek in commissie bijeen, zoals de notulen vermeldden. De waarnemend secretaris, de heer H. H. van Raay, noemde de opkomst „slecht", daar slechts 25 personen ter vergadering aanwezig waren dus niet een ver schijnsel van de laatste tijd waar onder het raadslid de heer J. Veenvliet. Besloten werd om de cursus de naam „Tekenschool" te geven en een voor lopig bestuur werd gevormd uit de heren: G. ten Broek (voorzitter), Chr. Middendorp (secretaris), W. Westerhuis (penningmeester) en de heren H. Blan ken, H. H. van Raay en C. A. Bakker, resp. 2e voorzitter, 2e secretaris en 2e penningmeester. De heer H. S. Buddingh bestuurslid. De secretaris van de toenmalige af deling Woudenberg-Scherpenzeel van de timmerliedenbond, de heer W. Wes terhuis, richtte eertijds een adres van zijn afdeling aan de raad der gemeen ten Woudenberg en Scherpenzeel, met het verzoek over te gaan tot het geven van vakonderwijs. Beide gemeenteraden beschikten afwijzend op dit verzoek. Wel beschikte beide raden een op te richten vereniging te steunen. Bespre kingen werden gevoerd met de Inspec tie van het Nijverheidsonderwijs en de plannen waren een driejarige cursus te houden voor jongens, van ten hoogste 24 leerlingen, in de vakken taal, reke nen, handelsrekenen en vaktekenen en een tweejarige cursus voor volwasse nen alleen in vaktekenen. Begrotingen werden opgemaakt en subsidies aange vraagd bij rijk en gemeenten. De ge vraagde lokaliteiten in de oLs. werden door b. en w. van Scherpenzeel toege staan ad. 2,75 per lokaal per avond van 2Vi lesuur, vuur, licht en schoon houden inbegrepen. In de maand oktober 1920 werd de opgerichte vereniging bij Kon. besluit goedgekeurd en besloten werd om op maandag 3 januari 1921 met de cursus in vaktekenen te starten. Als leraren werden benoemd de he ren Krabbe in lijn- en vaktekenen en Kooy in algemene ontwikkeling. Wegens onvoldoende aanmelding van leerlingen voor de cursus 1932/33 wer den de leermiddelen voorlopig in het gemeentehuis opgeborgen om pas na de tweede wereldoorlog weer te voorschijn te worden gehaald. Het tegenwoordige bestuur bestaat thans uit de heren: W. Westerhuis (één van de oprichters, tevens voorzitter); G. J. Bakker (secr.), C. de Man (pen- ningm.) en overige bestuursleden G. Methorst, v. d. Hoeff, E. van Schaik en D. Hazeleger. Het ligt in de bedoeling van het be- PRIMA 2 PERSOONS A MRNUFfiCTUREN BEDDENaLEWKRNTEN VEENENORRl GORTSTR.39 TElEf. 2321 stuur om op donderdag 31 maart aan staande een tentoonstelling te houden van de door de leerlingen vervaardig de werkstukjes en bij deze gelegenheid het 40-jarig bestaan van de vereniging „De Tekenschool" niet ongemerkt voor bij te laten gaan. A.N.A.B. HIELD JAARVERGADERING De Alg. Ned. Agrarische Bedrijfsbond hield donderdagavond in café Marktzicht zijn jaarvergadering. Bij de bestuursver kiezing werden de aftredende heren Mid dendorp en Willemsen herkozen. Districtsbestuurder N. van Dijk deelde mede, dat de bond op vrijdag 13 mei in Utrecht zijn 60-jarig bestaan hoopt te vie ren. Vele leden worden jaarlijks uitgeschre ven, doch ook velen weer ingeschreven als lid, aldus de heer Van Dijk. Leden die ondanks tegenslagen blijven werken, waaruit hun trouw blijkt als verenigings man, worden door de vakbeweging ge waardeerd. Voor het 25-jarig lidmaat schap kreeg de heer H. J. Lutteveld het zilveren bondsinsigne. De heer Van Dijk verstrekte inlichtin gen over loonpolitiek en gezondheids fonds van het N.V.V. Soms lijken sprookjes werkelyk te bestaan. De wereld kent nog zoveel wonderen waarmen, bij gebrek aan een redelijke verklaring, alleen maar hoofdschuddend het zyne over denkt of, vertwijfeld, met open mond blijft sta ren. Wat te zeggen van een dorpje waar vrywel geen mannen meer leven! Waar de vrouwen het land bewerken en niet alleen het huishouden, maar in feite ook het gemeentebeleid voeren. U zult zeggen: „Onmogelijk"? Te vroeg! Het stadje ligt in Duitsland en heet Neuhof. Sinds tientallen jaren zijn hier alleen maar meisjes geboren. Nie mand weet hier een verklaring voor, maar het is een feit. Het vreemde is, dat volgens de over levering Neuhof vroeger een periode heeft gekend waarin alleen maar jon gens werden geboren. Neuhof moet, zo denkt men natuur lijk, een eldorado zijn voor vrijgezel len, die hier komt, moet wel van een bijzonder en oprecht soort zijn, wil hij er in slagen één van de meisjes uit het dorp te huwen. Velen hebben het al ge probeerd. Maar zij lieten te duidelijk merken, dat zij het meer op de grote boerderijen en akkers hadden gemunt, dan op het meisje. Dat er zo weinig mannen in Neuhof wonen, wil nog niet zeggen, dat de boerinnetjes de mannen niet kennen! De deerntjes kennen de mannen zelfs zo goed, dat zij, zodra een vreemde het dorp nadert, allen als sneeuw voor de zon verdwijnen. Pas wanneer de kust weer veilig is, komen zij te voorschijn. Moeten zij voor werk in het dorp zijn en is een ontmoeting onvermijdelijk, dan blijven zij beleefd, maar altijd af zijdig. Zelfs tegenover journalisten blijft de gereserveerdheid. Fotoreportages heeft men nog nooit met hun toestem ming kunnen maken. Een dorp waarvan het inwonertal voor het merendeel uit vrouwen be staat, heeft natuurlijk op de omliggen de streken een sterke aantrekkings kracht. De jongemannen uit de naburi ge dorpen hebben al dikwijls gepro beerd contact te krijgen met de vrou welijke bewoners van Neuhof. Echter altijd zonder resultaat. Eens heeft men vanuit Bad Tölz een waar offensief ge opend. Men schreef brieven en de knap ste jongens gingen in eigen persoon naar Neuhof. Zonder resultaat. Hun werd geen blik waardig gekeurd. Men zegt dat men in Bad Tölz nog altijd niet over de nederlaag heen is. Toch trouwt zo nu en dan een meis je uit Neuhof. Maar de keuze is dan uiterst nauwkeurig bepaald. De meis jes, die nog vrijgezel zijn gebleven, zoe ken gezelligheid bij elkaar. Zij hebben hun wekelijkse kaartavond je in de ver gaderkamer van het stadhuis (café's vindt men in Neuhof niet) en brengen hun vrije tijd op typisch vrouwelijke manier. Ze praten, ze breiden en ze haken. Maar het merendeel van de dag werken ze. Het bebouwen van de ak kers eist veel arbeid. Diegene, die be weert dat vrouwen geen goede boeren kunnen zijn, zien hun stelling in Neu hof gelogenstraft. De velden staan er keurig bij! Bijna zouden we het vergeten. Er is één zoon geboren in Neuhof. Hij is nu al over de dertig, maarnog steeds vrijgezel. En dat in Neuhof! Hoe be staat het. BABY OPPASSEN: NIEUWE METHODE Op de Ideal Home Exhibition, die onder auspiciën van de Daily Mail in Londen wordt gehouden, biedt een nieuwigheid op het gebied van het kinder-oppas-probleem. Bezoekers van de tentoonstelling zullen er een ver pleegster kunnen zien die op haar ge mak in een stoel voor vijf televisie schermen zit. Op elk van deze scher men kan zij een baby in zijn wieg of bedje zien slapen. De kinderen bevin den zich in verschillende kamers van een flatgebouw. Bij het eerste teken van nood kan de verpleegster, die de kinderen zowel kan zien als horen, de helpende hand bieden. (83) Nog steeds bleven Aram en Grubalt hun pijlen op de rovers aan de buitenkant van de burcht af schieten, doch plotseling hoorden zij het geluid van aanstormende voetstappen. „Ze zijn in de toren!" schreeuwde Aram, terwijl hij naar de trap stormde. Reeds werd het hoofd van de eerste aanvaller zicht baar, doch Aram greep zijn boog bij een der einden en liet het wapen met zo'n kracht op het hoofd van de aanvaller neerkomen, dat die zijn evenwicht verloor en naar beneden tuimelde, in zijn val een paar van zijn kameraden meeslepend. Doch achter hem kwamen steeds meer van Korban's mannen. Boven aan de stenen trap ontstond een verwoed gevecht, doch Aram en Grubalt beseften, dat nog slechts enkele ogenblik ken hen scheidden van de dood. (Wordt vervolgd)

De Vallei | 1960 | | pagina 2