Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken bracht ruim f 16.000,- Surinaams op voor diaconessenhuis D e Wereld van WEEK-tot-WEEK N*C*R*V*-actie 4 x in Veenendaal Behang J. F. TAK WAAR IS DE VALLEI-RIKS? Slagers kregen waarschuwing van politie Zuid-Afrika: geïsoleerd broedervolk EIND MEI GROTE VOORJAARS WINKELWEEK Uitbreiding Salarisverhoging van 3 voor gemeente- personeel te laag Bevolking van Amerongen werd onderzocht op t.b.c. ELST Pluimveecursus te Ederveen besloten met lezing over ziekten -k— %tü(Y(rUe Ktotf* 34e jaargang VRIJDAG 19 FEBRUARI 1960 Nr. 14 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, O verberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Fabrikantenvereniging nodigt onderwijzend personeel uit nieuwe keurcollectie 1960 ontvangen Christelijke Sportvereniging roept hulp van raadsleden in VIJFTIEN GULDEN WAARD 2 AP 651819 Personeel op woensdagmiddag vrij STRENGE CONTROLE Lilliputters bouwen stad in Veenendaal Hedenavond raadsvergadering: Toch voorschot tot dit percentage voorgesteld Plannen Op de verkeerde weg? Negentien procent der volwassenen niet verschenen OVERBERG DE KLOMP SCHERPENZEEL ACHTERBERG Verloren vrienden Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER HQ0FD5TR 91 VEENENDAAL UIM Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 583427 Redactie; VV. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bfl de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 Woorden 1,—, elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 10 cent Veenendaal heeft een uitermate goed figuur geslagen in de N.C.R.V.-actie voor het Surinaamse Diaconessenhuis. Of eigenlijk mag dit niet zo gezegd worden als men de lijfspreuk van deze actie voor ogen houdt: 4XZN, oftewel „Zij zoekt zichzelve niet". Daarom is te hopen, dat het niet begonnen is geweest om een goed figuur te slaan in de rij van dertig plaatsen, die in het kader van deze actie voor de N.C.R.V.-micro- foon kwamen. Dit neemt echter niet weg, dat - in alle bescheidenheid dan - wel het bedrag mag worden genoemd, dat Veenendaal voor dit goede doel opbracht: ruim 16.000 gulden! Een bedrag, in enkele weken tyds by elkaar gebracht, soms met grote giften en soms bü elkaar geschraapt door een schooljongetje met een collectebusje. Johan Bodegraven was het weer, die gisteravond deze bedragen in het tot de nok gevulde Verenigingsgebouw aan de Eikenlaan in ontvangst nam in een ge deelte van het programma, dat recht streeks door de N.C.R.V. werd uitgezon den. Wanneer men de wekelijkse ster avonden beluistert, dan lijkt het dat deze gewiekste „opperschraper" alles in een eenvoudig halfuur durend babbeltje naar Suriname toepraat. In werkelijkheid is het echter anders. Een actie als de 4 X ZN werkt als een bedrijf, waarvan de heer Bodegraven de manager is. Op een ster avond wordt ieder ogenblik, dat maar vrij is, benut om geld in te zamelen en zaken aan de man te brengen, die geld opbren gen. En - het is reeds gezegd - de heer Bodegraven is hierbij de grote man en waarom, dat zal niemand kunnen ver klaren .Hij is geen conferencier en geen buitengewoon puntige spreker, maar een man, die in eenvoudige bewoordingen de gevoelige snaar, die er nu eenmaal in elk mensenhart schuilt, weet te treffen. De 700 gelukkige Veenendaalse N.C.R.V- leden, die soms met lang wachten een plaatsje hadden weten te bemachtigen, hebben hun plaatsgenoten het podium zien opgaan. Zeker is het, dat er nog min stens duizend gegadigden waren, maar deze moesten genoegen nemen met een plaatsje bij het radiotoestel. Hetzelfde was het met de mensen, die iets aan te bieden hadden. Men moest noodgedwon- E.II.B.O. GAAT COLLECTEREN In de week van 29 febr. tot en met 5 maart houdt de E.H.B.O. afdeling Veenen daal een huis-aan-huiscollecte in Veenen daal. Bij wandeltochten, kinderzang, volks kerstzang, autotocht ouden van dagen enz. verlenen E.H.B.O.-ers steeds zonder enige vergoeding hun medewerking, ter wijl ock bij eventuele rampen de E.H.B.O klaar staat. Doch ook deze vereniging heeft finan ciën nodig. De opleiding en oefening van mensen die in geval van nood in staat zijn snel en doeltreffend te helpen, het plaatsen en gevuld houden van verband- koffers op diverse belangrijke punten in Veenendaal en nog vele andere dingen: zij kosten allen geld. Deze geldelijke steun hoopt de E.H.B.O. bij de aanstaande col lecte ten volle te ondevinden. SPARTA-JEUGDAVOND WAS EEN SUCCES Onder het motto „Voor en door de jeugd van Sparta" beleefden de jon geren van deze gymnastiekvereniging een succesvolle avond in het O.C.B.- gebouw. Het programma, dat werd gebracht was zeer gevarieerd. Bijzondere num mers waren de humoristische mode show en een chinees acrobatennummer. De hersengymnastiekwedstrijd, met vragen betreffende de gymnastiek, werd gewonnen door de meisjes. De zang werd verzorgd door twee groepen zin gende meisjes. De voordrachten waren van goed gehalte en serieus ingestu deerd. Het geheel stond onder leiding van de heer W. Vaartjes, leider van „Spar ta". De fabrikantenvereniging „Veenendaal" waarin de belangrykste te Veenendaal gevestigde industrieën zyn verenigd, heeft het initiatief genomen tot een zogenaam de Industriedag voor de leerkrachten van alle te Veenendaal werkzame scholen. De bedoeling hiervan is by het onderwyzend personeel belangstelling te wekken voor het werk in de industrie, zodat zy even tueel degenen die de opleiding aan hun onderwijsinrichting hebben voltooid enige voorlichting kunnen geven over hetgeen in de industrie omgaat en welke moge lijkheden deze aan de jeugdigen biedt wanneer zy hun opleiding hebben vol tooid. s De Veenendaalse fabrieken zijn in een viertal groepen ingedeeld, die in com binaties van twee aan deze leerkrachten fabrieksbezoeken met toelichting aan bieden. In de middagpauze tussen beide bezoeken wordt in de kantine der fa brieken door deze leerkrachten een kof- fiemaaltyd gebruikt. De Industriedag is georganiseerd voor alle vormen van lager- en middelbaar onderwijs. In kringen van het onderwijs blijkt grote belangstelling te bestaan voor dit initiatief, want meer dan 200 leer krachten geven zich voor deelname aan deze dag op. Aan het slot van de Industriedag, welke op 30 maart a.s. gehouden wordt, vindt er in het Verenigingsgebouw aan de Eiken laan voor de leerkrachten, personeel van de fabrieken en genodigden een culturele avond plaats, waar mevrouw Charlotte Kohier het stuk „Frasquita" van de Spaanse schrijver Pedro Antonio de Alar- con zal voordragen. meer dan 100 verschillende stalen voorradig. Vraagt onze stalenboeken Telefoon 2576 Veenendaal Hoofdstraat 106 gen een keuze maken, gezien de beperkte zendtijd. Tot de gelukkigen, die persoonlijk iets mochten aanbieden, behoorden Jaap Sep- ter en Ria Wisgerhof, die namens de Herv. uloschool 2800,overhandigden, het resultaat van een oliebollenactie. Dat was het begin van de stroom. Plattelands jongeren uit Kootwijk kwamen met 520,in een kip; 112,75 bracht een kijkdoos op; een andere kijkdoos ƒ60, de Prinses Beatrixsehool en de Juliana van Stolbergschool elk 1000,—; de Chr. Huishoudschool ruim 700,met een poppenkast. En dan alle artikelen, die het Veenendaalse zakenleven ter beschik king had gesteld. Ze verdwenen onmid- was als imitator de man met de vele stemmen. Veenendaals burgemeester was het, die by de aanvang de aanwezigen welkom heette, tevens in zijn functie van lid van de verenigingsraad van de N.C.R.V.. Burgemeester Bakker noemde het een gelukkig verschijnsel, dat de N.C.R.V. in Veenendaal een grote aanhang heeft. Het totale ledental - 428.000 - noemde spreker met dankbaarheid. Voor veel ouden van dagen, zieken en eenzamen is de N.C.R.V. van buitenge wone betekenis, aldus de burgemeester, niet alleen om de kerkdiensten of om de geestelijke programma's, maar omdat het gehele programma is afgestemd op het karakter van deze omroep en door zyn gevarieerdheid een steun voor het volk is. Zowel aan het begin als aan het eind van de avond zongen de aanwezigen een couplet van het Wilhelmus. Johan Bodegraven toont de zaal één der artikelen, welke de heer J. Bouman namens het Veenendaalse zakenleven aanbood en welke bij opbod verkocht werden. dellijk in een re.dio-bestelwagen" om elders in het land de hoogste prijs op te brengen. Daarnaast schonken de Veenen daalse zakenlieden 1900,in contanten. Namens de Herv. kerk, de Chr. Ger. kerk, de Ger. kerk en „Sola Fide" deed de heer Jan Bouman, correspondent van de N.C.R.V. te Veenendaal er nog eens 200,— bovenop. Het was moeilyk om alle giften staande de steravond te registreren en het boven staande is dan ook slechts een greep uit de veelheid. Rond deze rechtstreekse 4 X ZN-uitzen- ding speelde zich een N.C.R.V.-jubileum- programma af, waarvan Johan Bodegra ven de touwtjes in handen had, doch dat de jubileumsfeer enigszins sober aandeed. De diverse programma-onderdelen op zichzelf waren goed; sommige zelfs bui tengewoon. Het alombekende Leedy-trio verdient de laatste kwalificatie ten volle, drie stuk voor stuk ervaren musici die in volledige harmonisatie hun - jammer genoeg weinige - nummers brachten. Vo caal en instrumentaal zeer vaardig en niet minder humoristisch. Tiny en Tom van Maaren blonken uit in hun gezamenlijk optreden, een beschei den, maar niettemin vlot en komisch ge presenteerde muzikale comedie. Piet Ekel Nadat het bestuur van de pas opge richte Chr. Sportvereniging DEOS op het verzoek om toezegging van sportvel den en een sportzaal aan b. en w. van Veenendaal gericht, een afwyzend ant woord heeft ontvangen, is op een hierna gehouden bestuursvergadering besloten de hulp van de raad in te roepen. In een schrijven aan de raadsleden wordt het verzoek nogmaals herhaald. „Indien dit schrijven ook door uw raad nog niet ingewilligd kan worden, dan vragen wij een voorlopige oplossing voor onze Chr. Sportveieniging, betreffende korfbalveld met noodkleedlokaal en een sportzaal voor training. Wij vertrouwen dat u, evenals wij, er van overtuigd zult zijn, dat sportbeoefe ning voor onze jeugd noodzakelijk is. Wij doen een zeer dringend beroep op u, als raad der gemeente, ons alle moge lijke medewerking te verlenen." Aldus het tweede gedeelte van dit schrijven. Bij de hedenavond te houden raadsver gadering is dit schrijven gerangschikt on der de ingekomen stukken. Vorige week is de Vallei-riks uitgegeven by Radio Ballegoyen, Molenstraat, Rhenen. Doordat hy niet gevonden is, stijgt de vin derspremie weer met 2,50, zo dat de nieuwe riks die deze week uitgegeven wordt en het rode nummer draagt, V IJ F T I E N GULDEN waard is. By inlevering op ons bureau vóór a.s. donderdagmid dag 12 uur, wordt de premie a contant uitbetaald. Begin deze maand hebben alle plaatselyke ondernemers in het slagersbedrijf van de Korpschef'van gemeentepolitie, de inspecteur W. C. H. Dekker, een waarschuwing ontvangen om zich in de toekomst strikt aan de plaatselyke werktijdregeling voor het slagersbedrijf te houden. Omdat het merendeel der slagers niet volledig op de hoogte was van de c.a.o. voor het personeel, verzochten zij de politie om een en ander eens duidelijk uit een te zetten. Dit geschiedde j.l. woensdagavond in hotel „La Montagne", waar brigadier W. van Bruggen de slagers de wet uit de doeken deed. vangen. Heftig wordt de Zuidafrikaanse regering overal aangevallen om haar apartheidsstreven. En even heftig slaan de Zuid-Afrikaners terug. Veel erger is, dat Zuid-Afrika door deze politiek, langzamerhand ge ïsoleerd raakt en er zijn trouwste vrienden, namelyk Engeland en Nederland, door verliest. Inspecteur Dekker schreef de slagers o.a.: „Het is mij gebleken, dat door diverse ondernemers in het slagersbe drijf geen rekening wordt gehouden met de werktijdregeling zoals die voor hun respectievelijk personeel werd vastgesteld. Het behoeft m.i. geen na dere verklaring dat dit in strijd is met de arbeidswet 1919. U moet er rekening mee houden dat in het vervolg een strenge controle zal worden uitge oefend." De slagers die deza waarschuwing niet in de wind sloegen, luisterden woens dagavond met volle aandacht naar de vele en moeilijke voorschriften die bri gadier Van Bruggen echter zodanig wist te ontleden dat het voor een ieder begrijpelijk was. Na de bespreking kwam aan het licht, dat het personeel in het slagersbedrijf tot nu toe op de woensdagmiddag werkt terwijl de ondernemer zich moet hou den aan de Winkelsluitingswet. Op de zaterdagmiddag echter heeft het per soneel vrijaf, zodat de ondernemer dan alleen de week-er d drukte op moet Op de woensdagavond gehouden jaarvergadering van de Veenendaalse Win keliersvereniging „Handel en Nyverheid" zyn mededelingen gedaan over de op handen zynde Voor jaarswinkel week en de Vewibeto IV. Wat het eerste betreft werd besloten een grote Voorjaarswinkelweek te organiseren van 20 tot 30 mei. a.s. Na vele onderhandelingen is men erin geslaagd de bekende Lilliputstad te engageren, die in dit tydvak haar stad in Veenendaal zal opbouwen. Momen teel vertoeft dit unieke gezelschap van kleine mensjes in Amerika. Voor de Vewibeto IV, die in de week van 9 tot en met 17 september wordt gehouden, bestaat nu al grote belangstelling. Op het ogenblik is de deelname aan deze beurs al groter dan by de Vewibeto III in 1956. gelukkig verschynsel noemde de voor zitter het feit, dat vele jongeren in de middenstand hun intrede doen. Toch be treurde hij het dat nog zo velen afzijdig bleven staan. De VWV-voorzitter, de heer Ant. de Ruiter, memoreerde in zijn jaaroverzicht, dat 1959 niet tot de slechtste jaren be hoorde. De algehele economische toestand was goed en ook de middenstand in Vee nendaal had een goed jaar. Veenendaal gonst van energie en de middenstand blijft zich uitbreiden. Een Als de gemeenteraad het voorstel van b. en w. vanavond aanneemt krygt het Veenendaalse gemeentepersoneel een voorschot op de op handen zynde salaris verhoging. Dit voorschot zal dan worden uitgekeerd over de eerste drie maanden van dit jaar en bedraagt 3 per maand van het maandsalaris. Dit geschiedt op voorstel van de minister, die voor het rykspersoneel eenzelfde regeling heeft getrof fen, teneinde te voorkomen, dat de salarissen van rykspersoneel achterblyven l>y de algemene loonontwikkeling. boringen worden verricht, o.a. voor de centrale rioolwater-zuiveringsinstallatie, het nieuwe raadhuis en de in het com plex geprojecteerde hoogbouw. De kosten hiervan worden in totaal geraamd op 2.210,en b. en w. adviseren de raad een krediet tot dit bedrag te verlenen. De meerderheid van de plaatselijke commissie voor het georganiseerd overleg en van het college van b. en w. was vóór de verlening van het voorschot omdat men voorlopig geen andere mogelijkheid zag. Unaniem is men het er echter over eens, dat het overleg over een definitieve verhoging té lang duurt en dat de ver hoging niet voldoende is. De minderheid, o.a. wethouder Joh. van Hardeveld (PvdA) acht het toekennen van het voorschot niet juist en wil door het niet aanvaarden daarvan protesteren te gen de gang van zaken. Wethouder Van Hardeveld is van mening, dat, als alle gemeenten met dit voorschot akkoord gaan, de minister daardoor wel eens tot de conclusie zou kunnen komen, dat een verhoging van 3 V» voldoende is. Om verschillende oorzaken is het nood zakelijk dat in de Schrijverswijk grond- De N.V. Bank voor Nederlandsche Ge meenten kan de gemeente Veenendaal een vaste geldlening aanbieden tot een bedrag van 75.000,voor de aanschaffing van een ladderwagen voor de brandweer. De heer J. van Hardeveld heeft de be noeming tot eerste plaatsvervangend lid van de woonruimtecommissie niet aan genomen. In verband hiermee verzoeken b. en w. de raad een nieuwe benoeming te doen, waarvoor zij het volgende dub beltal aanbieden: 1. Jac. de Gooijer; 2. H. van der Sluis. In deze vergadering bracht de heer De Ruiter ook de busverbinding met de Be tuwe ter sprake, die ook voor de Veenen daalse middenstand van zo groot belang is. In het jaarverslag van de secretaris, de heer A. W. Bos, werd gememoreerd dat voorzitter Ant. de Ruiter op 12 december j.l. 25 jaar voorzitter was geweest en dat het bestuur in stilte de jubilaris had ge huldigd. De penningmeester, de heer Tak, toonde aan dat alle activiteiten voor de verenigingskas niet ongunstig waren ge weest. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende bestuursleden, de heren A. W. Bos, P. v. d. Bovenkamp en D. van Leeuwen met grote meerderheid van stemmen herkozen. Aan hef begin van de vergadering had de heer Van 't Walderveen uit Amster dam een causerie gehouden over de finan ciering van verkoop op afbetaling, of, zoals dat genoemd wordt .krediet-service' Het was voor de winkeliers een interes sante lezing hetgeen wel bleek uit het aantal vragen dat na afloop werd gesteld. Met de komst van Lilliputstad tijdens de Voorjaarswinkelweek krijgt Veenen daal de primeur van de provincies Utrecht en Gelderland van dit optreden van Lilli putstad, dat een korte toernee door ons land maakt. In ons blad van woensdag a.s. volgt een beschrijving van dit gezelschap. De vergadering besloot de plannen voor de vierde .Vewibeto' nader uit te werken. Om deze ietwat scheve verhouding recht te trekken is op deze avond een commissie samengesteld die zal trachten een vergunning te krijgen om het per soneel op de woensdagmiddag vrijaf te geven inplaats van op de zaterdag. Verder werd nog gesproken over de vrijdagkoopavond, maar hierover wilde men - gezien de huidige situatie - nog geen nadere mededelingen doen. De situatie in Zuid-Afrika is voor de blanke bevolking daar heel anders dan in de „koloniale" gebieden. De blanken die daar werkten, soms een leven lang, bleven altijd verbonden met het moe derland en keerden er meestal, na korte of langere tijd, terug. Zij hadden een „vaderland in de verte". De blanke bevolking in Zuid-Afrika heeft zich in dit land een nieuw va derland opgebouwd. Zij kan nóch terug vallen op Engeland, nóch op Nederland, zo ze dat al zou willen. Zuid-Afrika is een natie. Het gaat dus niet slechts om het be houd van een politieke, economische en culturele positie, het gaat om het „zijn of niet zijn" van een natie. Om dit „zijn" van de-Zuidafrikaanse natie te bewaren heeft men gegrepen naar het wapen van de apartheid. Géén ver menging met en géén invloed van de kleurlingen. De blanke is baas en hij moet dat ook blijven, anders gaat de kleine blanke minderheid straks, ge leidelijk of gewelddadig, ten onder en daarmee: de natie. Of de weg der apartheidspolitiek ech ter de juiste weg is, valt te betwijfelen. Overal ontwaken de „geknechte" vol ken, veel eerder dan men dit in het Westen had voorzien. Men had daar wellicht gerekend op een geleidelijke ontwikkeling aan de hand van voort schrijdende beschaving. Het beeld van dit ontwaken is echter geheel anders: een kleine leidende groep, die van de blanke meesters de kunst heeft afge keken, weet de bevolking te beïnvloe den en maakt de positie voor de blan ken practisch onhoudbaar. De Kongo geeft het voorbeeld. De grote massa is beslist nog niet rijp, heeft vaak geen Het bevolkingsonderzoek op tuber culose, dat verleden week gedurende enkele dagen heeft plaats gevonden, kan men, wat de opkomst betreft, niet geheel bevredigend noemen. Tevreden DIEPVRIESKLUIS IN OVERBERG Uitgaande van de commissie Streek- belangen Zuid-Oost-Utrecht zijn de mo gelijkheden voor een diepvriescentrale in Overberg nagegaan. Om meer bekendheid te geven aan deze conserveringsmethode organiseert de voorlopige commissie een voorlichtingsavond in Overberg, waar be langstellenden kennis kunnen nemen van de mogelijkheden op het gebied van diep vriezen. VERGADERING OVER LANDBOUWBELEID Op woensdag 24 febr. houdt de vereni ging van Bedrijfsvrijheid in de Landbouw in hotel Hupkes te De Klomp een open bare vergadering. Het onderwerp van de spreker, de heer Kroes uit Waddinxveen, is „Het landbouwbeleid in het verleden, heden en toekomst". Er is een vrije dis cussie. GASFABRIEK LIGT STIL De Scherpenzeelse gasfabriek, een oud smerig gebouw met een rommelig terrein er omheen en voor velen een steen des aanstoots, is enkele dagen geleden stil gelegd. Er wordt nu geen kolengas meer gefabriceerd. Het vermoeden bestaat dat binnen afzienbare tijd de fabriek aan schrootliefhebbers zal worden verkocht. Achterberg MUZIEK- EN TONEELUITVOERING Zaterdag 27 februari geeft de muziek vereniging „Kunst en Vriendschap" haar jaarlijkse muziek- en toneeluit voering in het Buurtschapshuis. Het muzikale gedeelte bestaat uit een vier tal nummers, welke worden uitgevoerd onder leiding van de heer P. Hoolhorst. De toneelgroep van deze vereniging zal opvoeren het toneelspel in drie be drijven „Mensen in nood" van Will. Brakenberg. Dit dramatische spel is in tal van plaatsen met veel succes opge voerd. FEESTAVOND PLATTELANDS JONGEREN Dinsdagavond j.l. hield de platte landsjongerenvereniging een gecombi neerde vergadering met een feestelijk karakter. Het bleek dat er voor der gelijke avonden bij de jongeren veel belangstelling bestaat. Er werden enkele films vertoond, waarbij vooral de ko mische films de lachspieren bij de aan wezigen danig in beweging brachten. Ook de hersengymnastiek viel zeer in de smaak. Tijdens de pauze werden de aanwezigen getrakteerd op warme cho colademelk. Het ligt in de bedoeling meer van dergelijke avonden te organi seren, om het onderlinge contact te ver stevigen. T.V. (1). In Amerika liggen ze nog steeds een ronde voor. Ter- wyi in Nederland 's avonds hele families zich voor het t.v.-toe- stel scharen, daarby hun nek ken rekken, as op de vloer mor sen en het kopje thee of koffie staat koud te worden, gaat men in de Ver. Staten alleen nog maar gewoonte getrouw voor het beeldscherm zitten, kykt nauwelijks, maar houdt men zich bezig met krantlezen, kaartspelen, bierdrinken en sau- cyzen eten. Dit heeft prof. Charles Allan nagespeurd met een vernuftig apparaat dat door middel van een ingewikkeld stel lenzen en spiegels tegelijk fotografeert wat zich op het scherm en wat zich in de kamer afspeelt. T.V. (2). Nu men dus blijk baar de bierdrinkers als t.v.- kijkers gaat verliezen, zijn ver schillende t.v.-maatschappijen op commerciële basis ernstig gaan beraden. De uitkomst van dit beraad is dat men op een cultureel meer ontwikkeld pu bliek wil gaan mikken. Daartoe vangt men elkaar nu de vliegen af in de vorm van het opkopen van cultureel hoogstaande pro gramma's, die er dus blijkbaar niet zo dik gezaaid zijn als de P.C. (Perry Como)-programma's. Zo heeft de Standard Oil het recht van uitzending van het toneelstuk „Het stuk van de week" gekocht, dat wil zeggen dat gedurende de uitzendingen van dit stuk alleen reclames van deze maatschappy zullen worden uitgezonden. Toen dit bekend werd heeft concurrent Shell onmiddeliyk de hand ge legd op een klassiek muziekpro gramma, dat wordt uitgevoerd onder leiding van de bekende dirigent Leonard Bernstein. Men zou dus zo zeggen dat het daar in Amerika de goede kant uit gaat, maar voor hoe lang? Want wat men noemt de cultureel ontwikkelde of gevoe lige mensen, wel dat zijn ge woonlijk wijndrinkers en het is dus de vraag of men deze met goede programma's van hun wijn kan houden, in tegenstel ling tot de bierdrinkers van hun bier. T.V. (3). Het esthetisch gevoel wordt in Duitsland reeds lang gekwetst door al de t.v.-anten- nes op grote gebouwen, die door hun bouwstyi als cultuurmonu menten staan aangeschreven. Daarom worden deze antennes nu gesloopt en worden de toe stellen aangesloten op een ge- meenschappelyke antenne, die aan de rand van de steden wordt opgericht. T.V. (4). Niet omdat hij zo verzot op t.v. is, maar omdat hij géld nodig had, heeft in Poitiers een 22-jarig jongmens bij zyn baas een t.v.-toestel wegge nomen en is er mee op de trein naar Limoges gestapt. Daar ver kocht hij het voor 80,en nam toen de trein terug. Onder weg kreeg hij echter berouw, zodat hij zo uit de trein naar de politiepost liep om zichzelf aan te geven. Daar stopte men hem een paar dagen in een cel, waarmee de jongeman goed te recht kwam, want in die streek van Frankrijk geeft men 931 francs per dag uit voor de ver zorging van gevangenen. Heel wat slechter af zou hij zijn ge weest als hij in Béthune, een andere Franse stad, in de ge vangenis was geraakt, want daar heeft men voor de verzor ging van de celgangers slechts 542 francs per dag over. was men pas geweest als allen die daar voor in aanmerking kwamen, zich voor het maken van een borstfoto hadden gemeld. Dit is niet het geval geweest; 63 procent is verleden week in het lo kaal Lievendael verschenen- Voegt men hierbij de 18 procent die regelmatig on der controle staan of kort geleden zyn onderzocht, dan geeft dit een eindresul taat van 81 procent. Negentien procent der volwassenen boven de vijftien jaar heeft de verant woordelijkheid ten opzichte van ande ren en zichzelf niet begrepen. Dat is jammer, omdat nu een voor 100 procent goed beeld niet verkregen wordt. Om trent het resultaat van dit onderzoek is nog niets bekend, dit zal nog onge veer een maand duren. Wel bekend is het resultaat van het onderzoek bij de schoolkinderen. Aan vankelijk was het de bedoeling de kin deren twee tuberculine-reacties te ge ven. Het is gebleken dat één prikje vol doende was. Verheugend is het dat het onderzoek heeft uitgewezen dat alle kinderen in orde zijn. notie van waar het om gaat, leeft soms nog in een bijna voorhistorische maat schappij, maar de „eigen" voormannen hebben meer invloed dan de blanken, zelfs al hebben die nog zoveel goed ge daan. Of men in Zuid-Afrika deze ont wikkeling kan tegenhouden is zeer de vraag. Dat men bij de poging deze vloed af te dammen niet op bondgenoten be hoeft te rekenen, is echter wel duidelijk geworden. Nederland heeft reeds duidelijk ge maakt, dat het zich keert tegen rassen discriminatie. Dit is maar niet slechts gezegd uit een oogpunt van humaniteit, maar het is ook politiek belangrijk. (De West.) (Zie verder pagina 2) STOPLICHTEN BLEVEN ROOD De trein was al lang en breed uit het gezicht toen dinsdagmiddag de stop lichten bij de spoorwegovergang op de Kerkewijk nog steeds in werking wa ren. Binnen korte tijd stond een lange file verkeer te wachten, terwijl de over gang in feite vrij was. Dit oponthoud was, naar later bleek, te wijten aan een technische storing. FIETS ONTVREEMD Een onbeheerd staand rijwiel bij een woning aan de Eikenlaan is woensdag avond ontvreemd. Na aangifte van de eigenaar, de heer v. H. uit Veenendaal, is door de politie een onderzoek inge steld, tot nu toe echter zonder resultaat. JONGENS LIETEN VAT MET OLIE LEEGLOPEN Bij de heer R. aan het Slotemaker de Bruïneplein hebben onbekende daders een vat, inhoudende 200 liter olie, dat in een garage achter de woning stond, leeg laten lopen. Door de politie wordt een onderzoek ingesteld. LEZING OVER SPIRITISME In gebouw „Pniël" te Eist komt maan dag 22 febr. a.s. de Eerw. heer H. v. d. Born een lezing houden. Het ondewerp is „Spiritisme". Deze avond is voor een ieder vrij toegankelijk. LEDENVERGADERING NED. CHR. HANDELSREIZIGERS- VERENIGING De afdeling Veenendaal van de Ned. Chr. Handelsreizigersvereniging hoopt onder voorzitterschap van de heer Joh. Slok, hedenavond in hotel „De Koren beurs" de jaarlijkse algemene ledenver gadering te houden. Naast verkiezing van het bestuur staat verwelkoming van nieu we leden op het programma. De Veenendaalse afdeling van deze or ganisatie mag zich nog steeds in een ge stadige groei verheugen. Niet alleen leden, doch ook andere be langstellenden zijn tijdens deze vergade ring welkom. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 KAPITEIN VAN „UTRECHT" IN BOSTON. Een beeld van het proces van R. in Boston. Kapitein Albert J. de Bruyn van de „Utrecht" (links) spreekt in het gerechtsgebouw met William di Guiseppe, assistent van de openbare aanklager. De afdeling De Klomp van de Gelderse Mjj van Landbouw en de afdeling Ederveen van de C.B.T.B. organiseerden gezamenlijk in dit winterseizoen een pluimveecursus, waaraan niet minder dan 39 personen deelnamen. De cursus bevatte vyf lessen van elk twee uur en werd maandagavond in een lokaal van de o.l. school aan De Klomp besloten met de laatste cursus over pluimveeziekten, een materie die uiteraard zeer deskundig door de heer A. van Riesen, dierenarts te Lunteren, werd behandeld. Tevoren waren er lessen over de ei- kwaliteit door de heer v. d. Berg uit Gouda van het Eiercontrolebureau en voorts gaf de heer W. van Heteren uit Bameveld lessen over de hokkenbouw, voeding en verlichting. De laatste cursus, gegeven door de heer Van Riesen, werd zeer aandachtig gevolgd. Verschillende ademhalings ziekten werden stuk voor stuk behan deld, te weten de pseudo-vogelpest, de infectieuze bronchitis, de snot en de chronische ademhalingsziekte. De ent schema's werden uitvoerig toegelicht ook voor pokken-dyfterie. De heer Van Riesen wees de cursis ten in het slot van de les op de symp tomen en de therapie bij de pluimvee ziekten coccidiose en leucose, waarbij tevens praktische raadgevingen wer den gegeven, hoe te handelen wanneer men als pluimveehouder met dergelijke ziekten geconfronteerd wordt. Aan het einde werd de heer Van Riesen dank gezegd voor zijn leerzame uiteenzetting door de heer R. van Kolf schoten. De deelnemers aan de cursus besloten om gezamenlijk op dinsdag 1 maart a.s. een proefbedrijf in Kootwijkerbroek te bezoeken. FILMAVOND VOOR IMKERS Op maandagavond 22 februari a.s. houdt de imkersvereniging uit Eder veen een filmavond in café Bastiaan aan De Klomp, aanvang half acht. Er zullen twee films worden vertoond. De eerste vertoont het imkersleven en de tweede geeft een beeld van het natuur schoon in Zuid-Afrika. voor betere uurwerken

De Vallei | 1960 | | pagina 1