- V v*v KOU GEVAT 9 ITALIANO PAUK ■InmER de lekkere Koop nü IVOROt GVVV speelt thuis tegen VVOG uit Harderwijk G.V.V.V. - V.V.O.G. GROENE KRUIS ORGANISEERT WEER MOEDERCURSUS Ook vaders Beroepententoonstelling voor de jeugd komt naar Veenendaal Burgerlijke stand Landbouwers kunnen droogteschade opgeven Amerikaans tijdschrift koos de tien beste Europese restaurants KERKDIENSTEN SPORTPROGNOSE ssvu oso PFAFF NAAIMACHINEHUIS Wageningen B.V.V. OVERBERG De heer Van Tellingen sprak over woninginrichting 19 cent per rol. Officiële bekendmaking NOG TE WEINIG BELANGSTELLING Veel nut Gevonden en verloren Kleutercursus DINSDAGKOOPJES Tafelkleden Tafellepel Tafelvork Maatbeker RENSWOUDE Op glad ijs SCHERPENZEEL Speciaal voor jongeren Ingekomen en vertrokken Derde nationale wedstrijd Vrije-tijdsbesteding 3racht handen Eén van de tien in Veenendaal Zondagsdienst doktoren Zuid-Afrika geïsoleerd broedervolk Van de week heb ik mit buur Bram al zoo'n bietjie een plan de sjampanje op gesteld veur onze hoffies. Daar mot een mins ommers al vrog andenke. In de ooge van veul minse zelle we ons wel een bietjie hebbe laate verleide deur een paar zachte daage, mar dat is toch niet waar. We hadde heus gien ins de lente in onze kop, mar oover ons hoffie bebou- we praate (hebbe jelui de draad nog te pakke?) dat doen wij as vanouds al heel vrog. Daar kun ie niet te laat mee komme. Zoodoende zijn wij dur dan ok al heel vrog. We doen alles met ze tweeë in ke- missie. Et zaad bestelle, de mest en wat dur nog meer komt kijke veur lekkere malse greunte. Bij die onderhandelinge zee ik teuge Bram „ik geloof, dat ik van 't jaar mar es een grooter hoekie piepers dur in doei." Dat zei je niet glad zitte, was Bram z'n antwoord, want dan kos ie wel es in keflik komme mit de ooverheid. Ik meen, vaader, dat jij net as ik niet veul meer eerepels kunt verbouwe dan tot op heede. Want anderst zou ie wel es in de war kenne komme mit de eerepellemoeiheid. Bram drukte ze eige een bietjie krom- megies uit, mar hij had gelijk. Daar had ik niet zoo gauw an gedocht. Ok wat et eerepels verbouwe betreft zitte we an beparkende bepaalinge gebonde, om Den Haag es wijs naa te praate. Mar mak ik et dan misschien toch een bietjie onzin vinde? Kijk es et streepie dat ik misschien meer verbouw, dat poot een ander weer minder en dan komt dat toch allemaal weer op etzelfde neer. Et wier me allemaal messcharp uit me kaar geleege deur Bram en hij leek bij ze betoog de minister van landbouw en viswaater zelf wel. Zooas jij riddeneert dat ken onmeugelik zee Bram. Je mot dat allemaal in grooter verband zien, al mot ik dur meteen bij zegge, dat onze hoffies maar heel klein zijn. Mar al die hoffies bij mekaar dat is nou et groote verband. En dat houwe ze in Den Haag in de kijkerd. Daar riddeneere ze zoo - aldus Zijne Ekselensje Bram - Veenendaal is groot zooveul bunder. Van die zooveul bunder is weer es zooveul bestemd veur de bouw. Op die zooveul bunder, veur de bouw be stemd, zouwe, as ieder hoekie en gaatjie volgepoot wier, zooveul eerepels kenne komme te staan. En dat gaat niet, want dat leevert gevaar op veur de eerepelle moeiheid, dus wat zeit Den Haag: van die in tetaal zooveul Veense bunders mag- ge dur mar zooveul volgebouwd worde mit piepers. Ik was et verband heel ietsies kwijt, mar Bram zee mit een geleerd gezicht: en dat is nou et groote verband. Nou, dat leste is me dan duidelijk. Je mot teugeswoordig heel ver oover je eige boneheggie heenkijke. Grenze zijn dur niet meer. Dat gaat tot in et heele groote deur. Vrogger keeke we daar niet zoo percies op. Toen was ie bij wijze van spreeke in Ede en in Reswou al een heel eind op weg naar et buiteland. Mar vandaag-de-dag zit alles an me- kander vastgekoppeld. Et nieuwe gemeentepaleis zit vast an et nieuwe lustoord veur ouwe van daage en dat zei wel weer erges anders angekneupt zitte. Zoo gaa je mar deur. Ik bin et dur roerend mee eens: altijd verders kijke dan je neus lang is. Mar nimmer zooveer dat je et puntjie van je eige veurgeevel niet meer ken zien. Et eene haakt op et ander in of beroer der: sluit soms et andere uit. Neem nou die buslijn van et Veen mit et Zuide, waaroover we hebben kenne leeze. Reeken mar, dat daar heele pam- piere oover vol geschreeve zijn, mar uit- eindelik komt et dur op neer, dat et uit- gereekend gaat om een stukkie van twee en een halve kilomeeter. Et heele groote verband is bekeeke en beschreeve, mar dan komme ze in eens op een ietsepietsie, dat zoo hoog is, dat dur mit gien honderd vijftig kaamerleeje en een heel dipparte- ment vol ambtenaare mit drie percent veurschot oover heen te klautere valt. Ik wil hier heelegaar nou es niet gaan zegge, wie dur in mijn ooge gelijk heb, mar wel dat dur toch altijd zaake blijve, die mit een paar man en op de korte af stand effe afgedaan motte worde. We bekijke de zaake wel es ietsies te groot. En op z'n tijd doen we daar alle maal an mee. Ok - en daar draai ik niks om heen - Wout Blauwkous. Dubbele tuben: Voordeliger prijs. Uw tanden vragen het beste. OEFENAVOND SPREKEN IN HET OPENBAAR Na een geslaagde contactavond van het Instituut Nederlands Spreek Centrum Zeist, wordt dinsdag a.s. in gebouw ,,'t Trefpunt" een oefenavond gehouden, welke onder lieding staat van de direc teur van het instituut. Men is reeds aan het maximum deelnemers, zodat nog slechts enkele dames en heren zich voor deze cursus kunnen aanmelden. In tegen stelling tot de contactavond begint de oefenavond reeds om 7 uur. Hoewel GVVV zeker kan zyn van een der vyf bovenste plaatsen op de ranglijst, biyft het tot het laatst toe spannen. De situatie is op het ogenblik zo, dat de Buurt- laanbewoners by een kleine misstap van het Spakenburgse IJsselmeervogels het kampioenschap nog zou kunnen bemachtigen. De Veenendalers staan nog steeds aan de kop van de rangiy'st met drie punten voorsprong op IJsselmeervogels maar de Spakenburgers hebben twee wedslryden minder gespeeld zodat zy één punt boven GVVV kunnen komen. Vanzelfsprekend zullen de Spakenburgers hun uiterste best doen, om geen fout te maken, maar mogeiyk is het. De stand in de afdeling waarin GWV uitkomt luidt als volgt: GVVV 16 gespeeld 24 punten IJsselmeervogels CSCA 14 21 15 20 ft 15 ft 19 15 15 15 ft 15 ft 16 ft 12 ft 15 10 ft 16 10 ft 15 6 ft Zaterdag speelt GVVV aan de Buurt- laan tegen het Harderwijkse VVOG. Dat dit een spannende strijd gaat worden blijkt wel uit de stand. De Harderwijkers staan nu nog op de vierde plaats en zul len nog moeten vechten om bij de eerste vijf te komen, terwijl de Veenendalers niets meer mogen verliezen, wanneer zij IJsselmeervogels op de voet willen blijven volgen. Wij hebben echter het volste vertrouwen in de Veenendaalse ploeg en rekenen na zware strijd dan ook op een kleine overwinning. DOVO gaat naar Genemuiden en zal daar moeten tonen, het kampioenschap waardig te zijn. Het ligt voor de hand, dat hun rivalen van vorig jaar, die in dit seizoen tegen DOVO al een smadelijke 5-1 nederlaag te incasseren kregen, alles in het werk zullen stellen, om nu zo goed mogelijk voor de dag te komen. Men kan er echter zeker van zijn dat DOVO zich niet zal laten verschalken en de puntjes mee naar Veenendaal brengt. VRC speelt thuis tegen SKV uit Wage- ningen. Dit zijn twee betrekkelijk gelijk waardige tegenstanders, waarvan moei lijk groots voetbal verwacht kan worden. Niettemin zal het voor de Veenendalers niet gemakkelijk zyn, om de volle winst te boeken. Zij zijn er nu eenmaal een heel beetje uit en dan valt het niet mee, om zich meteen weer te herstellen. Meer dan een gelijk spel verwachten we dan ook niet. De Elsterse Musketiers zullen thuis de strijd tegen Hierden aan moeten binden. Hoewel de gasten soms heel wat mans zijn, geloven we toch niet dat deze ont moeting moeilijkheden zal opleveren. Er zal waarschijnlijk wel wat fors gespeeld worden, maar de zege zal wel aan de Elstenaren blijven. Scherpenzeel krijgt zaterdag thuis Val- kenheide op bezoek. Veel moeilijkheden zal dit voor de thuisclub niet geven. Zij hebben het al zover behoorlijk gedaan, ...itnd» 1862 Kerkewijk 9 - Veenendaal Tel. 0.8385-3043 Wageningen, dat nog steeds tot de kans hebbers voor de belangrijke derde plaats behoort, kan deze positie behouden door a.s. zondag op de Berg van het Bosse BW te winnen. Deze Bossenaren vormen wel de technisch beste ploeg in deze af deling, doch haar voorhoede is niet altijd even produktief. De Wageningers hebben zondag j.l. in een minder prettige wedstrijd een tweetal spelers verloren, n.l. Kühnen, die uit het veld werd gezonden en Geutjes wegens 'n vrij ernstige blessure. Het is nu de vraag of deze beiden of een van hen zondag a.s. van de partij zijn. Moet Wageningen het zonder deze twee uitstekende krachten doen, dan zou dit een lelijke handicap voor de groen-witten betekenen. Hier staat tegenover, dat Van Harn, die na ge ruime tijd weer in staat is te voetballen, j.l. zondag geen onverdienstelijke come back maakte. Kansloos worden de Berg bewoners dan ook niet geacht. De commissie „Huishoudeiyke voorlich ting Zuid-Oost-Utrecht" heeft dinsdag avond in de kantine van de Ossenberg een voorlichtingsavond gehouden, waar de heer Van Tellingen voor een talryk publiek sprak over de inrichting van de woning. De presidente van genoemde ver eniging, mevrouw Brak, sprak een kort welkomstwoord. Spreker raadde de dames aan bij het in richten hun eigen smaak te volgen en zo nodig advies te vragen aan de vakman. Uw huis uw woning is uw dagelijkse omgeving, daar brengt u een belangrijk deel van uw leven door. Zorg er vooral voor dat het huis gezellig en ook ver antwoord is ingericht." In de pauze was er gelegenheid ver schillende stoffen te bezichtigen. Aan de hand van filmstrips toonde de heer Van Tellingen na de pauze het interieur van vele woon- en slaapkamers. Hierna kon den de aanwezigen vragen stellen, waar druk gebruik van gemaakt werd. Onder de aanwezigen bevonden zich o.a. mevr. Egberts-van Dalen consulente, en de he ren Hardeman en Tijsselink van de voor lichtingsdienst. dat ook nu de overwinning wel gewaar borgd is. Advcndo-ODI zal ook niet veel krachts verschil te zien geven. Hier ligt voor de Ederveners in elk geval weer een rede lijke kans om een overwinning te boeken. Er zal natuurlijk wel voor gevoetbald moeten worden maar het zit er in. Daar houden we het dan maar op. Kulan gaat naar Scherpenzeel om het tegen Valleivogels op te nemen. Deze wedstrijd moet de volle winst voor Kulan kunnen opleveren. Het is natuurlijk mo gelijk, dat de Valleivogels het anders gaat doen dan vorige week tegen NSVS, maar dat wil zeker niet zeggen dat zij de Vee nendalers in moeilijkheden zullen bren gen. Voor de zondagcompetitie in de afdeling Utrecht is in dit rayon maar een wedstrijd vastgesteld, nl. Renswoudc-Rhc- nus. De Grebbebewoners zullen hier wel aan het langste eind trekken. Renswoude schijnt er wel heel erg uit te zijn de laat ste tijd. Reken maar naar de grote neder laag van de vorige week tegen Veense Boys. EEN PRODUKT VAN KING- EN RANGFABRIEKEN TONNEMA N.V. SNEEK Zaterdag a.s. 4 uur TERREIN BUURTLAAN DAMMEN Maandag j.l. werden in ,,'t Trefpunt" voor de onderlinge competitie de volgen de partijen gespeeld: G. van Dijk W. van Manen2—0 W. de Gooijer C. Heikamp 02 H. v. d. Brandhof J. Roks11 E. de Kleuver B. Ruiswijk 2—0 D. Hendriks A. Keijman 1—1 H.. van Beek G. v. d. Weerd 2—0 J. van Leeuwen D. Bouman 02 A. Keijman B. Valkenburg 2—0 H. Diepeveen E. de Kleuver 0—2 J. Vermeer D. van Baren11 GEMEENTE RHENEN IJk en heryk der maten en gewichten De burgemeester van Rhenen brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de ijk en herijk der maten en gewichten voor deze gemeente zal plaats hebben voor de herijkplichtigen, woonachtig in Eist op dinsdag 1 maart 1960 van 10.00-12.00 uur en van 13.00-15.00 uur in de bruidszaal van hotel Stuyvenberg. Voor de herijkplichtigen, woonachtig te Rhenen op woensdag 2 maart 1960 van 10.00-12.00 uur en van 13.00-16.00 uur en op donderdag 3 maart 1960 van 10.00-12.00 uur en van 13.00-16 00 uur, telkens in de achterzaal van hotel „Het Wapen van Hardcnbroek", ingang Gasthuisstraat. Voorts wordt nog medegedeeld: 1. dat de maten en gewichten schoon, droog en roestvrij moeten worden aan geboden om onderzocht te kunnen wor den; dat ijzeren maten van binnen en van buiten geverfd dienen te zijn, ko peren gewichten afgewassen en ook de gaten gereinigd; dat ijzeren gewichten niet gepotlood mogen zyn, doch roest vrij moeten zyn gemaakt en daarna in gewreven met gekookte lijnolie; 2. dat de maten en gewichten vóór 1 ok tober 1960 gestempeld moeten zyn met de letter Y en dat er bij verzuim of verhindering om van de zitting ge bruik te maken nog gelegenheid be staat maten en gewichten te laten her- yken aan het ykkantoor te Utrecht. Springweg 7, iedere woensdag van 13.30 -16.30 uur en donderdag van 9.00-12.00 uur en van 13.30-16.30 uur; 3. dat de maten en gewichten, welke zijn gestempeld met het afkeuringsmerk A niet in winkels enz. mogen wor den teruggebracht; 4. dat ten bate van 's rijks schatkist voor het onderzoek der maten en gewichten keurloon en voor het justeren der ge wichten justeerloon moet worden be taald; 5. dat de milligramgewichten niet op de herijkzitting doch uitsluitend aan het ijkkantoor ter herkeuring kunnen wor den aangeboden. De gezegelde envelop pe, afgegeven bij de vorige verificatie, moet met de gewichten franco per post worden opgezonden, daar deze anders moeten voldoen aan de eisen, welke aan nieuwe gewichten worden gesteld. Voor elk gewicht moet op postrekening nr. 425045 van ijkkantoor Utrecht een bedrag van 40 cent worden gestort. 6. Aan de herijkplichtigen zullen door de dienst van het ykwezen zoveel als mo gelijk is oproepingen worden uitgereikt vermeldende het tydstip, waarop de maten, gewichten en meetwerktuigen ter herkeuring aangeboden kunnen worden. Men houde zich, in zijn eigen belang, aan dit tijdstip. Er wordt uitdrukkeiyk op gewezen, dat de verplichting tot herkeuring blijft bestaan, ook al wordt geen oproeping ontvangen. Rhenen, 11 februari 1960. De burgemeester voornoemd, L. BOSCH VAN ROSENTHAL Uitgaande van de Vereniging voor Moederschapzorg en Kinderhygiëne te Utrecht en georganiseerd door de Vereniging „Het Groene Kruis" wordt weer een moedercursus gegeven. A.s. moeders, moeders zonder kinderen en ongehuwde dames boven de 18 jaar kunnen hier onder richt krijgen in alle zaken die verband houden met de geboorte van een kind en de nazorg hiervan. De cursus die uit acht lessen bestaat, staat onder leiding van een districtsverpleegster van de Kinderhygiëne. Een dergelijke cursus wordt in Vee nendaal minstens één maal per jaar gehouden. Vorige jaren bestond hier voor vrij veel belangstelling, maar de laatste tijd liep het aantal deelnemers terug. Bij de laatstgehouden cursus schre ven 28 dames in; een aantal, dat gezien de grootte van de plaats Veenendaal, echter aan de zeer lage kant was. De cursisten behoeven zelf niets te leren, er wordt uitsluitend gedoceerd. Om de onkosten te dekken moet er per persoon 2,50 betaald worden, een be drag dat zeker niet aan de hoge kant is. Op de cursus wordt op deskundige wijze het gehele geboorteproces behan deld. Ook krijgen de dames onderricht in het wassen van kleertjes, het ge bruik van de wieg, kruik en ledikantje, de voeding van de baby en de voeding voor de zwangere vrouw, kortom alles wat samenhangt met de komst van een nieuwe wereldburger. Aan het slot van de cursus wordt een film vertoond over het ontstaan van een kind en de geboorte daarvan, waar bij ook de vaders c.q. toekomstige va ders worden uitgenodigd. Aan enkele kraamverpleegsters heb ben wij de vraag gesteld of deze cursus voor de betreffende vrouwen van veel nut is. Hun oordeel luidde unaniem bevesti gend. „Het is een prachtige voorlichting vóór het huwelijk en men kan het ge loven of niet, maar op het zuigelingen bureau pikken wij direct die moeders er uit, die de cursus gevolgd hebben. Behalve dat de moeders vertrouwd zijn VEENENDAAL In het tijdvak van 4 tot en met 16 febr. 1960 werden aan het bureau van gemeen tepolitie te Veenendaal de volgende voor werpen aangegeven. Gevonden: spatlap; grys rijwielpompje; stofbril; loonzakje met inh.; nylon shawl; witte muts; gulden; boodschappennet; br. herenglacé; groene vulpen; vale heren glacé; paar handschoenen, half leder half gebreid; paar zwarte dameshandschoenen; grijze crêpe handschoen; grijze wollen handschoen; bruine aktentas; blauwe jon genspet; groene kinderwant; zwart-witte want (Noors); grijze herenshawl; groene kinderhandschoen; blauw koord met em bleem; rijksdaalder; zwarte motorhand schoen; rose paraplu-hoes; sleutel fox hondje; grijze plastic portem. met inh. Verloren: veertig gulden; herenhorloge met schakelband; gouden oorbel; zwarte portem. inh. 6,herenglacé; bank biljet van 25,broche; bruin m. zwart hondje; broche; geel-wit schemerlampje; langharige bruine hond; bos sleutels; br. herenportem. inh. ƒ3,50; vleesmandje; ziekenfondskaart; bruin-beige wanten. Noors motief; valhelm; muntbiljet van 2,50; gouden dameshorloge met zwart bandje; plastic étui met vulpen, vulpot lood en ballpoint; zwarte dameshandsch.; paar blauwe handschoenen; paar bruine herenglacés; beige damesportem. inh. 11,speelgoed beertje; grijs ribflu welen pet; kinderwantjes; staande sche merlamp; rood lederen damesportem. inh. 23,gouden dameshorloge met scha kelband; bruine damesschoen; herenhand schoen, half leer half ruw; schooletui met inhoud; Marokkaans lederen portemon- naie inh. 3,en foto's; deksel van reparatiebakje van Solex; bakje van weegschaal. RHENEN Gevonden: bruine gebreide das; wit linker kinderschoentje; rood-bruine ge ruite sjaal met beige; bankbiljet 25,—; rode gebreide wollen ijsmuts; gryze ge breide wollen handschoenen. Verloren: hond, kruising tussen herder en kees, bruin met wit en pluimstaart; plastic damesportemonnaie met knip in houd 4.nikkelen heren polshorloge met schakelarmband; gryze dames porte- monnaie inhoudende 0,75; leesbril met rond metalen montuur in gryze koker. met de dingen die komen, vergemak kelijkt het ook in belangrijke mate het werk van doktoren, vroedvrouwen en kraamverzorgster^ Zeer speciaal komt de kennis van pa3i als de moeders al leen staan. Jammer is het dat er in Veenendaal zo weinig dames zijn - in het bijzonder ongehuwde - die het nut van een dergelijke cursus inzien. In de grote steden zijn de moedercur sussen al zo populair dat vrijwel iedere vrouw er aan deelneemt. Deze voor lichting mag eigenlijk geen enkele vrouw missen." In aansluiting op de moedercursus volgt dan t.z.t. een kleutercursus, waar de kleding-, voeding- en spelproblemen bij de kleuter behandeld worden. Deze cursus staat onder leiding van dezelfde docente. Tot slot zij vermeld dat de moedercursussen in het nieuwe Groene- Kruisgebouw plaats vinden op donder dagmiddag van 15-16 uur. Aanmelding kan geschieden bij het Groene-Kruis- gebouw en bij de wijkverpleegsters. stevig plastic, flinke maat, 1 AA frisse decors, div. kleuren roestvrij staal 0.62 roestvrij staal 0.62 onbreekbaar plastic, met maatverdeling. Voor vele A 7A doeleinden geschikt. Alleen dinsdag 23 februari 1960 Hoofdstraat 7, Veenendaal, Tel. 3103 OPERETTE SPROOKJESMELODIE Op zaterdagavond 27 februari a.s. hoopt het kinderkoor „De Lofstem" te Rens woude in het gebouw „Rehoboth" een uitvoering te geven onder leiding van de dirigent, de heer Joh. Wegen. Voor de pauze zal het koor verschillen de zangnummers ten gehore brengen, ter- wyl daarna de opvoering plaats vindt van de operette „Sprookjesmelodie" in vier bedrijven van C. Verruyt Jr. GROENE KRUIS ORGANISEERT MOEDERCURSUS De afdeling Renswoude van de vereni ging Het Groene Kruis organiseert in de komende maanden een moedercursus. Be langstellenden hiervoor kunnen zich op geven bij Zr. I. Bos, Dorpsstraat 45. Deze cursus omvat in totaal 8 lessen, die wekelijks worden gegeven, te begin nen op dinsdagavond 8 maart a.s. Advertentie Hulde aan Sjoukje Dykstra en Joan ^Haanappel en Jan Pesman die in Gar- misch Partenkirchen en Davos „ijskoud" tot enorme prestaties in staat bleken. Sjoukje zelfs de Europese titel! Dat het met de verkoop bij VERSTEEGS Schoen- handel altijd zo „glad" zit komt omdat VERSTEEG by de inkoop niet over „één nacht ys" gaat en u daarom adviseert om u niet door onoordeelkundig kopen, zo maar ergens, op „glad ijs" te begeven. Ieder die koopt bij VERSTEEGS Schoen- handel zal ervaren dat VERSTEEG met de mooiste kollektie steeds beslagen ten ys komt. MOOIE OPBRENGST Het schutjasconcours dat maandagavond in café Marktzicht ten bate van de uit- gaanskas voor de bejaarden is gehouden heeft 161,opgebracht. De pryzen wa ren door de winkeliers en zakenmensen gratis beschikbaar gesteld. SLIMME LANDBOUWER Sinds woensdagmorgen is men op de gemeentelijke eieren- en biggenmarkt te Scherpenzeel begonnen met de heffing van marktgelden voor aangevoerde kisten eieren en biggen. In het begin liep het nog een beetje stroef omdat de markt meester soms niet wist waar hy het eerst gelden moest innen, doch alle begin is moeilijk en dat zal ook wel weer wennen. Wetten en verordeningen zyn er om deze te ontduiken, zo dacht de landbouwer X. er ook over en kwam met twaalf grote kisten ieder inhoudende 600 eieren en een klein kistje bij de marktmeester. Daar de verordening spreekt over kisten in houdende 600 eieren weigerde bedoelde landbouwer voor het kistje dat minder eieren inhield heffing te betalen en be taalde twaalf dubbeltjes voor de grote kisten. MARKTBERICHTEN Aanvoer kippeëieren 850.000 stuks. Prij zen 9,25 tot 9,75 per 100 stuks. Midden- prijs 9,40. Handel matig. Aanvoer biggen 145 stuks. Prijzen 50,- tot 62,- per stuk. Handel redelijk. Op initiatief van het Gewestelijk Arbeidsbureau Veenendaal worden op het ogenblik plannen beraamd om de beroepententoonstelling voor de jeugd, samen gesteld door het Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid, ook in Vee nendaal te brengen. Naar de organisator, de heer E. Stel, jeugdbemiddelaar bij het Gewestelijk Arbeidsbureau, ons meedeelde zal, onvoorziene omstandigheden voorbehouden, de. tentoonstelling begin september in Veenendaal komen. D* voorlopige mocilykheid is echter het vinden van een geschikte ruimte om de tentoonstelling in onder te brengen. Deze tentoonstelling wordt door het gehele land gehouden en heeft als hoofddoel de rijpere schooljeugd in con tact te brengen met de diverse beroe- penmogelijkheden. Wanneer de plannen verwezenlijkt kunnen worden, zullen de meisjes en jongens van de hoogste klassen van de lagere school, de leerlingen van de VGLO-scholen en de leerlingen van de laagste klassen der Mulo-scholen wor den uitgenodigd. In groepsverband en onder leiding van deskundige explica teurs zal men dan worden rondgeleid. Bovendien bestaat er gelegenheid tot vragen stellen. Ook de ouderen zullen in de gelegen heid worden gesteld deze unieke ten toonstelling te bezoeken. Zij kunnen dan eventuele problemen omtrent de keuze van het beroep van hun zoon of dochter met de aanwezige deskundigen bespreken. In tal van plaatsen waar de tentoon stelling reeds gebracht is, toonde ook de aanwezige industrie interesse voor deze vorm van voorlichting. Men richt te dan zelf stands in en bracht op deze wijze de diverse beroepen van het be treffende bedrijf naar voren. ATTRACTIES De bedoeling is dat de tentoonstelling tien dagen in Veenendaal blijft. Mocht blijken dat de belangstelling dermate groot is, dan wordt overwogen de ten toonstelling ook in de omliggende ge meenten te presenteren. De jongelui zien een volledige telex in werking en mogen zelf een moderne telefooninstallatie bedienen. Ook de kustvaart is vertegenwoordigd, terwijl de meisjes alle aandacht kunnen be steden aan stands van de Marva, Milva en Luva. Vanzelfsprekend is dit maar Dr. Slot. de Bruïneplein 25 - Tel. 2390 een kleine greep uit de grote verschei denheid van de tentoongestelde beroe pen. Zoals reeds in de aanhef van dit ar tikel is vermeld, ziet men zich momen teel voor de moeilijkheid geplaatst een geschikte ruimte te vinden, die om streeks 300 m* groot moet zijn. Tegen die tijd hoopt men echter een oplossing gevonden te hebben, zodat de jeugd deze interessante tentoonstelling niet oytgaat. VEENENDAAL Geboren: Hendrika, d. v. A. Willemsen en J. Th. J. de Ruiter; Wilhelmina Beren- dina, d. v. T. J. Hogendoorn en S. W. H. Niessen; Aart, z. v. A. van de Boven- kamp en M. van Hensbergen; Gerard, z. v. G. W. van Engelenburg en G. Heijink; Cornelis Wijnand, z. v. B. C. van Raven- swaaij en C. Bos; Bertus Gerardus, z. v. B. G. van den Brink en H. van Garderen; Albertus, z. v. W. van de Weerd en A. Bruys. Ondertrouwd: M. Anbeek en N. Dillingh P. de Rijke en H. van Wijk. Getrouwd: J. van Geenhuizen en C. Wagensveld. Overleden: Hendrikje Cornelia van den Broek, 45 jaar, echtg. van W. van Esse; Jannetje van Manen, 74 jaar, wed. van G. Rouw. RHENEN Geboren: Marinus, z. v. M. van den Brink en H. Veldhuizen; Alida Johanna Catharina, d. v. J. van der Laak en M. Elberse; Christiaan Stoffel, z. v. Chr. St. Hendriksen en E. F. Snyders; Henrica Paulina, d. v. A. G. Nouris en A. Geven; Christina, d. v. A. Diepeveen en Chr. Bohcane; Willem Gosen, z. v. G. Ter- schegget en W. Wagensveld. Ondertrouwd: H. van Vliet en S. M. D. ter Haar. Getrouwd: T. van Laar en H. van Wijk. Overleden: Arie v. Veenendaal, 77 jaar geh. met Chr. A. Mol; Geertrui Maria Drost, 90 jaar, wed. van J. van Tellingen. AMERONGEN Ondertrouwd: B. J. M. Wtenweerde en W. F. Altenaar. RHENEN Ingekomen: G. Steenhuis van Ten Boer; C. J. Nouris (gez.) van Tiel; J. Byl (gez.) van Hoorn; P. J. Peperkamp (gez.) van Druten; G. de Kruyff van Heteren. Vertrokken: H. Boswinkel naar Den Haag; J. van Schuppen (gez.) naar Vee nendaal. In het kader van de 15e Nationale Huis houdbeurs - van 28 maart t.e.m. 6 april a.s. in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam - zal wederom een nationale wedstryd VrUetydsbesteding (de derde insuccessie) worden georganiseerd. De in te zenden werkstukken moeten zijn vervaardigd in de periode van maart 1959 t/m februari 1960. Men kan deelnemen in de volgende categorieën: 1. Vrouwelijke handwerken; 2. Houtbewerking en speel goed; 3. Metaalbewerking; 4. Radio-Elek- tronica; 5. Scheepsmodellen. De laatste groep doet dit jaar voor het eerst mee. Voor inlichtingen wende men zich tot het secretariaal van de Huishoudbeurs, P. C. Hooftstraat 154, Amsterdam-Z., tel. 725376-720798, dat dan gaarne gedetailleer de inlichtingen omtrent onderverdeling der groepen, inzendtermijn, verzekering der produkten e.d., zal verstrekken. en nimmer I ruw of schraal n Tube 95 et. Het is de Homomelis die het 'm doet BLOED De Parijse straat Rue Sainte-Anne heette vroeger Rue au sang (Straat met bloed), omdat er de barbiers-chirurgijn woonden, die het recht hadden het bloed en het afval van hun „operaties" via de straatgoot af te voeren. Blijkens een advertentie voorkomend in dit blad kunnen landbouwers de droogteschade van de afgelopen zomer opgeven. Hiertoe wordt in een viertal plaat sen, t.w. Veenendaal, Eist, Renswoude en Achterberg, zitting gehouden door de plaatselijke bestuurder, de heer J. de Bruyn uit Wük by Duurstede. Tijdens de zitting zal er tevens ge legenheid zijn het formulier op de juiste wijze in te vullen. Hoe de uitkering zal verlopen staat nog te bezien. Wel staat vast dat de max. uitkering 100,per hectare is. De gegevens op de formulieren zul len naderhand door een commissie ge controleerd worden. Om in aanmerking te komen voor een eventuele uitkering, moet men ten minste één hectare cultuurgrond be zitten. KIEKEBOE Een Franse automobilist heeft aan een politiecommissaris de vraag voor gelegd of het aan politieagenten is toe gestaan om vanuit een hinderlaag langs de weg het verkeer gade te slaan en zo overtreders van de verkeersregels te vangen. De commissaris heeft hierop geant woord, dat dit niet mag, want dat in de instructies het volgende staat: „Waar zich ook uw post bevindt, stel u zo op, dat u kunt worden gezien, dat u de weg kunt zien, dat uw collega u kan zien en dat het maximum aantal weg gebruikers u kan zien. U hebt in de eerste plaats een preventieve taak, die ge alleen al vervult door uw aanwezig heid. Dus is het nodig dat men u ziet." Kerke wijk 17 - Veenendaal Het grootste ter wereld verschynende reisblad, het Amerikaanse tydschrift „Holi day" met een oplaag van anderhalf miljoen, heeft vorige maand een jaariykse lyst gepubliceerd van Europa's beste restaurants. Deze restaurants ontvingen de onder scheiding „Dining Distinction". Van de totaal 10 onderscheidingen die in Nederland terecht kwamen, viel er één in Veenendaal en wel „Het Koetshuis", eigenaar H. Frisch. Medewerking aan deze Amerikaanse culinaire onderscheiding verleenden de „Grand Senechal" in de V.S. en de Fran se broederschap „Confrérie des Chevaliers du Tastevin". Van de 10-onderscheidingen in Neder land vielen er 3 in Amsterdam (Amstel- hotel, Bali en Dikker 8c Thys), 3 in Den Haag (hotel des Indes, House of Lords en Tampat Senang), in Oestgeest dc Beuken hof, in Rotterdam Cop d'Or, in Veenen daal 't Koetshuis en in Vreeland hotel de Nederlanden. De meeste onderscheidingen vielen in Parijs, terwyi Rome nummer 3 op de lijst is. In hoofdzaak is ..Holidays" restaurant- lijst het resultaat van hoofdredacteur Ted Patricks jaarlijkse culinaire tour door Europa. VEENENDAAL Oude Kerk 9.30 uur ds A. Wisgerhof, 5 uur ds A. Vroegindewey. Julianakerk 9.30 uur ds K. van de Pol, 5 uur ds J. Vermaas. Vredeskerk 9 en 10.30 uur ds A. Vroegin dewey, 5 uur ds A. Wisgerhof. Sionskerk 9.30 uur ds J. Vermaas, 5 uur ds K. van de Pol. Veeneind 3 uur ds A. Wisgerhof, dinsdag 23 febr. ds Middelkoop van Zwolle. Dijkstraat 2.45 uur ds A. Vroegindeweij. Ger. Kerk Kerkewijk 9, 10.30 en 5 uur ds Overduin. Ger. Kerk (geb. OCB) 9 en 3 uur ds Smelik (openb. bel. des gel.). Chr. Ger. Kerk Beatrixstraat 9.30 en 5 uur ds Heerma. Chr. Ger. Kerk Hoofdstraat 9.30 en 5 uur ds Keuning. Ger. Gem. syn. (geb. „Eltheto") 9.30 en 5 uur leesdienst. Ger. Gem. Fluitersstraat 9.30 en 5 uur ds Mallan. Ned. Prot. Bond 10.30 uur ds Van der Vange van Winterswyk. Leger des Heils 10 uur heiligingsdienst, 12 uur zondagsschool, 6.45 uur open luchtsamenkomst, 7.30 uur verlossings samenkomst. RK Kerk Salvatorkerk, Patrimoniumlaan 8 en 10.15 uur H. Mis, 7 uur Lof. H. Willibrordkerk, Nieuweweg 8 en 10.15 uur H. Mis. 5 uur Lof. Ned. Herv. Kerk „Sola Fide" 10 uur ds Goedhart, 5.30 uur ds Van Endt van Utrecht. RHENEN Ned. Herv. (Ger.) Evang. 10 uur ds Stel wagen van Woudenberg, 5 uur ds Vos van Bennekom. Herv. Gem. 10 uur ds Koreman, 5 uur ds Dijkstra. Prot. Bond geen dienst. Ger. Kerk 10 uur ds L. d. Nood van Utrecht, 5 uur ds Volte. Ger. Gem. Syn. 10 en 5.30 uur leesdienst. Ger. Gem. Plantsoen 10 en 5.30 uur lees dienst. Oud Ger. Gem. 10 en 6 uur leesdienst. donderdag 25 febr. 10 en 7 uur ds Mie ras (bidstond v. gewas). ACHTERBERG Ned. Herv. Kerk 10 uur dhr v. d. Bom, 6 uur ds De Zeeuw. ELST Ned. Herv. Kerk 10 en 6 uur ds Stekelen burg. Ger. Gem. 9.30 en 6 uur leesdienst, vrydag 26 febr. 7.15 uur ds Lichtenberg van Rotterdam. AMERONGEN Ned. Herv. Kerk 10 en 5 uur ds De Jager. Ger. Kerk 10 en 5 uur ds Zwaan. Ned. Prot. Bond 10.20 uur dienst in club huis. OVERBERG Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur ds Van Viegen. Oud Ger. Gem. 10 en 6.30 uur dhr Van Prooien van Ede, vrydag 26 febr. 7 uur ds Van Dyk van Grafthorst. RENSWOUDE Ned. Herv. Kerk 9.30 uur kand. Romyn van Vlaardingen, 6.30 uur ds Van Vlist van Ochten. Ger. Kerk 10 en 6.30 uur ds D. G. Mole naar. EDERVEEN Ned. Herv. Kerk 9.30 en 3 uur ds Schipper Ger. Gem. 9.30 en 2.30 uur leesdienst. Oud Ger. Gem. 9.30 en 3 uur leesdienst. SCHERPENZEEL Ned. Herv. Kerk 9.30 en 6.30 uur ds L. A. Klootwijk. Ger. Kerk 10 uur ds J. Firet uit Amers foort, 6.30 uur ds P. W. v. d. Veen. Vrijz. Herv. (Bethel) 9.45 uur mej. ds Feikema. VEENENDAAL: dr. E. Reüdon, tel. 2134. RHENEN: dr. WUchen. Tel. 328. ELST, AMERONGEN. LEERSUM: dr. Bakker te Leersum, tel. 03434-495. EDERVEEN, DE KLOMP, RENSWOUDE: dr. W. van Ringelestyn te Ederveen, tel. 08387-201. SCHERPENZEEL: dr. A. Bartelink, Dorpsstraat 118, tel. 03497-220. (Vervolg van pagina 1) En nu heeft onlangs premier Mac- millan de Zuidafrikaanse Unie bezocht en is zo stoutmoedig geweest er geen doekjes om te winden, dat hij die apartheidspolitiek niet goedkeurt en er ook geen heil in ziet. Macmillan had alle reden om zich zo duidelijk uit te spreken. Ten eerste moet ook Engeland zich distanciëren van rassendiscriminatie. Anders houdt het zijn Gemenebest niet bij elkaar. Ten tweede moest Mac millan de Labour-oppositie de wind uit de zeilen nemen, die gereed stond zich op te werpen als kampioen der gekleur de rassen. De Zuid-Afrikanen hebben dat Mac millan zeer kwalijk genomen en zyn terstond nadat hij uitgesproken was, voortgegaan met de behandeling der apartheidswetten om duidelijk te ma ken, dat zij er zich niets van aantrok ken. Maar of ze het zich aantrekken of niet, ze weten nu, dat Engeland niet achter hen staat. En ook Nederland heeft hen diep teleurgesteld.... maar ook Nederland laat hen hun weg alleen gaan. De beide landen, die zich het nauwst met Zuid-Afrika verbonden ge voelden, hebben zich van Zuid-Afrika's streven losgemaakt. Geïsoleerde voorpost Daar helemaal aan de punt van het zwarte werelddeel proberen thans enkele miljoenen blanken zich te hand haven en ze zullen het helemaal alleen moeten doen. Want ook Amerika, of schoon zelf met een kleurlingen-com plex behept, moet niets hebben van het apartheidsstreven. En Rusland legt zijn eieren uiteraard veel liever onder de zwarte kip. De situatie in Zuid-Afrika is uiter mate tragisch, vooral voor hen die zich met dit land nog steeds verbonden voe len. Men begrijpt de motieven der Zuid-Afrikaners, heeft open oog voor hun dilemma, maar de gehele wereld ontwikkeling staat tegenover de ont wikkeling welke zy voorstaan. Men kan de klok van de tijd niet tegenhouden. De Zuid-Afrikaners zien geen andere weg. Hun vrienden kunnen hen op deze weg niet volgen. Ze keren zich af, maar met bezwaard hart. De Zuid-Afrikaners zijn verontwaar digd. Zij voelen zich in de steek gela ten. Zij zullen het dan alléén wel doen. Misschien zal de reden van Macmillan oorzaak zijn, dat ze uit het Gemene best treden, dat ze de band met Enge land doorsnijden, dat ze er een repu bliek van maken. Maar dat zal de si tuatie voor hen niet verbeteren, eerder verslechteren. Een broedervolk dat zichzelf isoleert en dat meent niet anders te kunnen, wil het zich handhaven; het is het meest tragische schouwspel van deze tijd.

De Vallei | 1960 | | pagina 2