Jïatci N.v. H0LLANDIA Wol- cn Kousenfabrieken Enige Monteur-Bankwerkers Boeiend Spreken MEISJES JONGENS eüé&tfdct Ook in het verkeer: wacht je beurt af ZIEKENKOSTJES MACHINES EN MENSEN C I T R O N Garage R. VONK Garage 'CORRECT' abekwame le monteur b* leerling monteur Nv. H0LLANDIA Wol- cn Kousenfabrieken Elektrisch gaat het zo lekker! ..zulk heerlijk koken Wie kinderen observeert bij hun spel staat dikwijls verbaasd van hun diepe besef van wat eerlijk en oneerlijk is en verwondert zich over de onomwonden wijze waarop zij dit elkaar aan het verstand brengen. „Voor je beurt gaan" is in het samenspel van kinderen een grove oneerlijkheid. Wie zich daaraan schuldig maakt houdt zich niet aan de spelregels, mag niet meer „mee doen". Zo gaat het ook in de wereld van volwassenen. Op het sportveld, bij het werk, in het gezin. Wie zich niet wil schikken naar de elementaire regels van het spel doet niet meer mee. Nu vindt niemand het prettig om een „buitenbeentje" te zijn. Daarom doen wij onze uiterste best om thuis, op school, in fabriek of kantoor, bij sport en spel ons zoveel mogelijk stipt aan de spelregels te houden: eerlijk te zijn, beleefd te zijn, onze plicht te kennen, op onze beurt te wachten, enz. En in het verkeer? Tonen wij dus óók dat het ons ernst is met de elementaire spelregels van wellevendheid en naasten liefde? Gelukkig, het antwoord hierop wordt al door veel weggebruikers ge- DE REGELS VAN HET SPEL geven doordat zij blijk geven van een positieve instelling jegens de medemens op de weg. Veel weggebruikers, maar nog lang niet alle! Nog voor tè velen is de anonimiteit, waaronder aan het ver keer wordt deelgenomen, een soort van vrijpas voor een „wie-doet-mij-wat"-stijl. En dan is er voor elementaire spelregels plots geen plaats meer, óók niet voor „op je beurt wachten". Mensen die dit laatste niet in praktijk kunnen (of willen) brengen zijn er nog maar al te veel op de weg. Voetgangers, die het rode licht negeren. Fietsers die zich niet ordelijk en in volgorde van aan komst opstellen. Automobilisten die al tientallen meters voor het bord „einde bebouwde kom" het gaspedaal weer in trappen en je lekker nét voorzijnAch, zo zouden wij kunnen doorgaan. Zonder direct al deze mensen als kwaadwillenden te betitelen, want wij blijven immers alle maal mensen met onze fouten en onheb- belijkheidjes. Verkeersregels zijn net als spelregels héél nuttig. Maar met alle fraaie voor- rangsregels, voetgangers-oversteekplaat sen, verkeersborden en wat-dies-meer-zij zullen wij geen stap verder komen, indien iedere weggebruiker niet van binnenuit bereid is om de principiële rgels van het samenspel - ook wanneer het gaat om op je beurt te wachten of deze eens te laten voorbijgaan - ook op de weg toe te passen. Want ook hiér geldt de zegswijze: verbeter de wereld, maar begin met je zelf. Publikatie van het Verbond voor Veilig Verkeer. Fietsen is voor de Nederlander byna een nationale sport. Precies zoals de spelregels op het sportveld houvast geven aan de spelers kunnen de fietsers zich „vasthouden" aan hun spelregels. Doe daarom als het Veilig Verkeers mannetje Wouter Wegwijs en Verbond voor Veilig Verkeer Recepten voor 1 persoon Bloemkoolsoep. Een stuk bloemkool, 1. water, '/s dl. (ruim 3 eetlepels) melk, wat zout, 6 g. (ruim J/s eetlepel) bloem, een klontje boter of margarine,. 1 eier dooier. Het water met het zout aan de kook brengen. De gewassen, in kleine stukjes verdeelde bloemkool toevoegen en gaar laten worden in 15 a 20 minuten. De bloem met de melk aanmengen tot een glad papje, bij de bloemkool voegen en 5 minuten zachtjes laten door koken. De eierdooier goed loskloppen; voorzichtig steeds roerende, ongeveer de helft van de soep toevoegen en daarna in de pan te rugschenken. De soep al roerende nog even verwarmen, zonder hem te laten koken en de boter of de margarine toe voegen. De soep dadelijk opdoen in een kóp of diep bord. Op dezelfde wijze kan soep maken van bouillon (met alv vulsel balletjes gehakt), van aspergewater met aspergepunten, van tomatesap en van kooknat van doperwten of spinazie. Tomatensoep met rijst. 200 g. soeptoma ten, 2 dl. water, eetlepel rijst, een takje peterselie, (koffie)melk of boter of mar- garien, zout, peper. De tomaten wassen, in grote stukken snijden en met het water met zout en de steel van de peterselie aan de kook bren gen. De tomaten in ongeveer 10 minuten gaarkoken. De massa door een zeef wrij ven en weer aan de kook brengen. De rijst wassen, in de tomatenmassa strooien en in ongeveer 20 minuten gaarkoken. Een scheutje (koffie)melk of een klontje boter of margarine door de soep roeren en deze afmaken met zeer fijn gehakte peterseliegroen en desgewenst een weinig peper. Desgewenst kan de soep gegarneerd worden met toefje niet-gezoete geklopte slagroom. Kalfsvlees in een saus. 50 g. mals kalfs vlees, 2 dl. (ruim een kopje) water, 25 g. gehakt, 1 eetlepel ei of beschuit, 15 g. (1 eetlepel) boter of margarine, 15 g. (I1/* eetlepel) bloem, zout, desgewenst citroen sap, peterselie of tomatenpuree. Het water aan de kook brengen met wat zout. Het vlees wassen, erin leggen en in ongeveer 1 uur zachtjes gaarkoken. Het gehakt aanmaken met ei of beschuit en iets zout en er kleine balletjes van draaien. Deze als het vlees gaar is een paar minuten in de bouillon meekoken. Het vlees uit de pan nemen en in blokjes snijden. Zo nodig velletjes wegsnijden. Voor de saus de boter of margarine smel ten, de bloem ermee vermengen en bij scheutjes tegelijk de bouillon er door roe ren. Het vlees in de saus doen en deze enkele minuten laten doorkoken. Desge wenst een weinig citroensap, zeer fijn ge sneden peterselie of tomatenpuree toe voegen. Het gerecht geven bij aardappe len, rijst, macaroni of spaghetti. Lever koken of smoren. Lever, zout, bo ter of margarine. De lever (liefst kalfslever) in water la ten liggen tot hij toebereid wordt. De lever goed afspoelen om het bloed uit de grote bloedvaten te verwijderen. Koken. De lever opzetten met zoveel kokend water met zout, dat hij ruim on der staat. De warmte temperen en de lever tegen de kook aanhouden tot hij gaar is. Kooktijd 6 minuten per 100 gr. Wanneer men erin prikt, moet het uit lopende vocht grijs-rose zijn. Smoren. Plakken lever in gesmolten boter of magarine zachtjes gaarbakken in een gesloten pan. De lever daarbij nu en dan keren. Baktijd aan iedere kant 6 minuten. De jus afmaken met heet water. De gekookte of gesmoorde lever in dunne plakken snijden en bij het brood of bij de warme maaltijd geven. Ook kan men de lever in blokjes snijden en er ragoüt van maken. Een rest lever in het kooknat of in vers zout water op een koele plaats bewaren, 's zomers niet langer dan 24 uur. Leverragoüt. 75 gr gekookte of ge smoorde (kalfs)lever, l1/» dl (1 kopje) leverbouillon of verdunde jus, 10 gr (1 eetlepel) bloem, 10 gr O/2 eetlepel) boter of margarine (citroensap, tomatenpuree of gehakte peterselie). De lever in kleine stukjes snijden. De bloem aanmengen met een weinig koude leverbouillon. De rest van de bouillon DE £chte, PIJNSTILLER Een maand gaat vlug! Stop dat opzien naar nare dagen met WITTE KRUIS. Tabletten, poeders of cachets! aan de kook brengen en er onder roeren het bloempapje in schenken. De lever erdoor mengen en de ragoüt op smaak afmaken met boter of margarine en des gewenst citroensap, tomatenpuree of zeer fijn gehakte peterselie. Gestoofde vis. Ongeveer 150 gr. vis (wij ting, schelvis, kabeljauw, tong, schol, bot) of pl.m. 75 gr visfilets (van tong, schol, wijting of schelvis), pl.m. 3 dl (bijna 2 kopjes) water, 2 theelepels zout, eet lepel bloem, een klontje boter of marga rine, peterselie, citroensap of azijn. De vis schoonmaken en wassen. Het wate rmet het zout aan de kook brengen en de vis hierin gaar laten worden. De vis zo nodig van de graat nemen en hier bij de stukken niet te klein maken. 1 dl (bijna 1 kopje) viswater, aangevuld met water en/of iets melk, aan de kook brengen en met de aangemengde bloem binden. De saus afmaken met de boter of de margarine en fijngehakte peterselie, citroensap of azijn. De vis nog pl.m. 5 minuten stoven in de saus. (Wordt vervolgd) Interessante uitvindingen op a.s. voorjaarsbeurs De collectieve inzending voor uitvin dingen op de a.s. Voorjaarsbeurs voor Gebruiksgoederen van 29 februari tot en met 5 maart begint vorm te krijgen. Zoals gebruikelijk op een dergelijke stand zal in de eerste plaats de diversiteit van de objecten opvallen, die variëren van een brainmastcr tot de eieren van Columbus. De brainmaster is een herscngymna- stiek-automaat, ontworpen door een uit vinder en constructeur, die daaraan zyn vrije tijd op succesvolle wijze heeft be steed. Praktisch is een niveau-regelaar, waar van de huisvrouw veel plezier kan heb ben, maar die wellicht ook in de tech nische sector nog ongekende toepassin gen zal kunnen vinden. Tot deze groep behoren ook enkele magnetische span en klemapparaten. Een nieuwe kunststoftoepassing wordt getoond in de vorm van een plastic kleerhangers; de vrijgezellenknoop in een moderne en doelmatiger vorm wordt eveneens gedemonstreerd. Een voorbeeld van een pooltapijt, dat op zeer ingenieuze wijze wordt gemaakt door lijming van de pool en waarmede de lounge van de „Rot terdam" geheel is belegd, zal ter beurze op zijn kwaliteit getest kunnen worden. Architecten en kleinbehuisden zullen ge ïnteresseerd zijn in een geheel opvouw bare douchecel, die in de collectiestand van uitvindingen in de Julianahal wordt geëxposeerd. Een door een Nederlands bedrijf uit gewerkte methode om het licht van neon- buizen te verlevendigen, speciaal voor waarschuwingsborden en reclamedoel einden, zal voor vele vakmensen een gang naar de stand waard zijn. Een soortge lijke attractie biedt de om een verticale as draaiende klok, die voor benzine stations bestemd is. Daarnaast zullen de volgende uitvin dingen gedemonstreerd worden: een band loze poedertransporteur, een gasinjecteur, een automatische pipet, een bijzondere tuinsproeier, een opvouwbare autobox en een speciale methode voor het verbeteren van steunzolen. De slanke schoen met onverbrekelijk aangevulkaniseerde - dus waterdichte! - oersterke rubberzooi! 25 JAAR ERVARING stelt Bata tot uw beschikking! Marco Polo... de schoen met nieuwe leest: slank en modieus van buiten, ruim en comfortabel van binnen. Bovenwerk van soepel Siliflex water-afstotend leder. Met spe ciale loopzooi die 5x sterker is als lederen zool. Deze rubberzooi van speciale samenstelling - maakt geen strepen op de vloer! is onverbrekelijk aangevulkanïseerd. In diverse uitvoeringen. Zwart of bruin. Voor de verrassend lage prijs van f. 19.95 Jongensmaten v.a. f. 14-95 v.h. Gebr. van Leeuwen Pr. Bernhardlaan 186 Veenendaal Voor spoedige indiensttreding hebben wij plaats voor Kennis van spinnerij-machinerieën is gewenst Sollicitaties te richten aan de afdeling personeelszaken. 4185,— PARALLELWEG 4 - TELEF 2545 AMERONGEN vraagt (binnen 13 weken!!) Onze Contact-avond was een denderend succes, zodat de nieuwe cursus GEVORMD werd. EERSTE OEFENAVOND DINSDAG a.s., aanvang 7 uur», in Gebouw ,,'T TREFPUNT" TE VEENENDAAL o.l.v. F. M. van Driel, Spraak- Psycholoog. Toegang VRIJ. Geen verplichting tot deelname. Maar zorgt, dat U er BIJ komt, want nog slechts enkele Da mes en Heren, jong en oud, kunnen deelnemen. DIT IS DE LAATSTE KANS IN DIT SEIZOEN!! Schrijf bij verhindering om inlich tingen aan: INST. NED. SPREEK-CENTRUM, ZEIST TELEF. 3883 g Het Instituut met de sprekende resultaten. Let s.v.p. vooral op het juiste aanvangsuur. v.h. Gebr. van Leeuwen Pr. Bernhardlaan 186 Veenendaal vraagt voor Kousenatelier en Inpakafdeling voor de Spoelerij voor vlotte werkers hoog loon eventuele reiskosten worden vergoed werkkleding wordt gratis verstrekt Inlichtingen en aanmelden bij de afdeling personeelszaken. Elektrisch koken, bakken en braden't is een dagelijks terugkerend feest in duizen den gezinnen! Moeder is trots op haar prachtig fornuis. De gelijkmatige warmtever- deling en de voortreffelijke bakkwaliteiten van de oven stellen haar nu in staat haar baktalent te ontplooien. Elektrisch koken is veilig, ge makkelijk, zindelijk en snel. Bovendien zéér voordelig dank zij de huidige lage stroomprijzen. Vraagt inlichtingen aan uw elektriciteitsbedrijf of uw in stallateur en ook kookt binnenkort elektrisch I FEUILLETON DOOR WESSEL SMITTER We gingen naar voren en vulden onze kaarten in. Toen gingen we weer zitten en wachtten op een troepje, dat naar het ziekenhuis van de fabriek ging om te worden onderzocht. „Wat scheelt je", zei Russ, „je kijkt zo sip. Je vindt geloof ik, dat ik erin getrapt ben." „Niet getrapt, gezonken", zei ik. „Heb je een flauw idee, wat voor werk je voor ons aangenomen hebt? „Nee, jij?" „Nee, ik weet alleen, dat ik die ma chine een paar maal gezien heb, toen ik door de smederij liep. Ze gebruiken dr' om grote blokken staal te bewerken. Zij is zó gecompliceerd, dat ze d'r tel kens iemand van de fabriek bij moe ten halen, als er iets mee is." „Prachtig!" zei hij. „Dat wordt lollig. We gaan wat leren." „Als we d'r niet uitgegooid worden." „Het heeft ons niets gekost om dit baantje te krijgen. Waarom niet iets proberen, dat interessant is? Die werk jes aan de band staan me niet zo aan, naar wat ik er van hoor. Als ze ons eruit gooien, zijn we alleen maar een baantje kwijt, dat we voor niets ge kregen hebben." „Maar die machinerie is ingewikkeld", zei ik. „Meer versnellingen en hefbo men dan je ooit gezien hebt. Er is een ijzeren klauw, die staven staal van tien ton opneemt en ze in de ovens stopt. Als ze heet worden, trekt hij ze d'r uit en houdt ze onder de stoomhamers, die zo hoog als een gebouw van twee ver diepingen zijn. Ik zou er niet op dur ven klimmen. Veronderstel, dat je de macht erover verliest. Wat dan?" „Ze geven je de kans om te leren, niet? Ze verwachten toch niet, dat je er de eerste dag de beste op klimt en er mee werkt?" „O, natuurlijk niet. Ook al kon je er mee omgaan, zouden ze het je de eerste dag niet laten doen. Ze hebben hun eigen manier om de dingen aan te pak ken." „O.K.", zei hij. „De rest komt er niet op aan. Ik weet nog niet, wat voor een ding het is. Ik weet alleen maar, dat als het de bedoeling is, dat d'r iemand mee omgaat, wij dat doen. Voor ieder karweitje heb je alleen maar hersens nodig. De hersens hebben we. Als dat niet zo was, zouden we nog op straat staan." „Of in de gevangenis zitten", zei ik. Ik kon niet anders dan zijn moed be wonderen. Hij had veel zelfvertrouwen, meer dan de meesten, die ik kende en die lang bij Holt hadden gewerkt. Op weg om het baantje te leren. De volgende ochtend was ik vroeg in de smederij en wachtte bij de tijdklok op Russ. De nachtploeg was nog aan het werk en de machines voor de zware produktie werkten op volle kracht. Rijen ovens spoten vlammen en rook uit hun deuren, hamers en persen beuk ten op vaar-assen, stukken metaal waaruit onderdelen voor de versnel lingsbak moesten ontstaan en derge lijke onderdelen. De vloer van het ge bouw was een paar hektaren groot en de grond dreunde en kraakte. In een afgelegen hoek van het ge bouw doemde het bovenste deel van de manipulator uit de rook op, als de ge schutstoren van een slagschip en de grote boom of arm stak naar voren als een scheepskanon. Daar was alles nog donker en stil. Er werd niets vervaar digd, men werkte niet aan auto-onder delen, er was geen nachtploeg. Ons werk zou bij daglicht zijn, met grote machines, die persblokken maakten voor bumpers en delen van de karos serie, smeedwerk van stukken staal, die te zwaar zijn om er met de hand mee om te gaan. Zoveel wist ik er al' van. Russ kwam binnen en we gingen naar de machine toe. Zij was zo groot als een locomotief en hoger, op een wagen ge monteerd, die op brede stalen rails liep, die in de betonnen vloer waren gelegd. Bovenop de wagen lagen weer rails, die haaks op de onderste liepen en daarop reed het bovenste gedeelte, zodat de machine zich in vier richtingen kon be wegen. Helemaal uit de hoogte stak eeD grote arm of boom, die met het boven ste deel meedraaide. De arm kon men langer of korter, hoger of lager stellen en hij kon in elke richting draaien. Aan het uiteinde was een klauw met twee gebogen ijzeren vingers, groot genoeg om een pauk te omspannen. Met stalen ladders kon men op zij van de machine naar boven klimmen en vanwaar wij stonden, konden wij het bovenste ge deelte van twee rijen koperen hendels zien. „Dat is 'm", zei ik. „Wil je er nóg op werken?" „En of", zei hij. „Het is een schatje. Ik geloof, dat we het samen fijn zullen vinden. Er is ruimte hier, ruimte om te werken." Aan de ene kant van de vloer lagen hopen koud staal van alle maten en vormen op de grond. Langs de andere kant stonden de ovens, sommige matig verhit, grommend en snorrend. Aan de overkant stonden de zware persen en hamers, die tot in het rokerige boven ste deel van het gebouw reikten. Boven ons hoofd, ongeveer vijftien meter bo ven de grond, dreunde een portaal kraan heen en weer en bracht bundels staal in kabellussen naar de fabrikage- machines, die er onderdelen uit maak ten. De machinist, het hoofd buiten de stalen kooi, toen hij voorbijkwam, be keek ons eens. De dagopzichter heette Riley en we gingen naar zijn bureau. Het wemelde er van controleurs, opzichters en kan toorbedienden en iedereen praatte hard om zich boven het lawaai van de ma chines verstaanbaar te maken. Er werd met papieren gezwaaid, men raakte in telefoondraden verward en het ging er toe zoals altijd in de Holtfabrieken, tussen twee ploegen. Een controleur gaf ons de kaarten en insignes en zei, waar we moesten laten controleren; toen schreeuwde hij om Johnson, onze voorman. Johnson kwam er aan; hij was klein, met vel als leer op zijn ge zicht. Hij had geen wenkbrauwen en bekeek ons even met zijn ogen, die de kleur van rook hadden. „Hebben jullie je kaarten?" „Ja." „Hebben jullie je insignes?" „Ja." „Ga mee." We gingen met z'n drieën naar de plek, waar de machine stond en daar had Johnson een bureautje op hoge poten, maar zonder kruk. Een aantal blauwdrukken stak in een muurkastje, hij trok er een uit en begon er op te kijken, terwijl het vel op zijn voor hoofd rimpelde alsof het denken hem pijn deed. Russ was naar de machine gelopen, maar toen Johnson opkeek, zei deze: „Hé, blijf hier alsjeblieft!" Hij ging de blauwdrukken opnieuw bestuderen en ik gaf Russ een teken om kalm aan te doen en te wachten; we bleven staan kijken naar de man nen, die langzamerhand binnenkwa men. En toen ging de bel en een paar lui begonnen de machines te oliën; de hamers werden onder stoom gezet en de grote zuigers begonnen warm te worden; ze gleden met lange kalme slagen op en neer, net zonder de aam beelden eronder aan te raken. Een paar gekleurde lichtjes boven, de ovens wis selden van groen naar oranje en toen naar rood, de vlammen sloegen een paar maal naar achteren uit en begon nen toen gestadig te loeien. Johnson hief zijn hoofd weer op. „Ik weet niet, of ik het jullie al ge zegd heb", zei hij, maar ik mot geen gerook en geen gesta met handen in de zakken. Het staat niet goed voor kerels, die aan het werk zijn; het is tegen de regels en bovendien, ik moet d'r niks van hebben." „Nou, je ziet", zei Russ, „dat we geen sigaren en leunstoelen hebben mee gebracht." Johnson's ogen sprongen wijd open. „En nog iets", zei hij, „ik mot geen rondhangen. Als het staal opnieuw moet worden heetgemaakt, verwacht ik, dat jullie je machine schoon houdt." Hij riep één van de mannen, die op de machine werkten. Deze was niet als een arbeider van Holt gekleed. Hij had een goed pak aan met een overall en droeg een tijdelijk insigne. (Wordt vervolgd.)

De Vallei | 1960 | | pagina 6