Kapucijners Zuurkool Koffie huishoud 39 prijs verlagingen Appelmoes Ham Gelderse lOO gram 38 Rundvet beker 500 gram 47 Spinazie Cacao zak 250 gram cftiP De cWSMe fcfeofe Asjeblieft! Nu al maakt u het leven goedkoper I 1 s E»°fht Jibert Bey» schee! fi'nuaa»mij Hier hebt u alle 52 prijs verlagingen zwart op wit! l voor kwaliteit begrafenis Ant. de Ruiter MACHINES EN MENSEN Kulan klopte Valleivogels in eigen huis met 3-1 VC Veenendaal wint gemakkelijk van u. s. s. MusketiersHierden 1-3 500 gram 500 gram 15 250 gram 79 »an gcud^einetten 68 Boeremetworst 100 gram 38 Boterhamworsl 200 gram 43 Maizenoper Plk 10 Aardbeienjam per pot Choc, hagel strooier Wf Saksische 37 Ontbijtspek 100 gram Soepballetjes 30 stuks wm Soepgroenten 2 blikjes 45 Sperziebonen 3/« 77 literblik 18 78 57 37 37 55 45 77 Grauwe erwten 500 gram Zuurkoolspek 250 gram Rookworst per stuk ±250 gr. Dik vet spek 500 gram Spliterwten 500 gram Hele augurkjes Kapucijners Kapucijners extra 500gram Havermout sn™g™ Perziken Dewkist per blik Ananas 20 halve schijven blik 39 69 88 69 39 57 66 45 28 110 119 Macaroni g™ 20 Ananas 8 halve schijven blik 55 Grote repen scotch 8,oer 100 Zachte zeep 500 gram Toiletpapier zak 4 rollen Waslijnkoord £f?om«.r Biscuits Karabiesjes doos ±250 gram Choc.biscuits 100 gram Choc, tabletten per stuk Borslulevellen 2 Droptoffees zak 200 gram Menloldrups 2 rollen Zwarte ballen 33 62 39 39 35 43 35 35 39 48 30 38 55 59 58 Schuurpoeder Molton dweil Abrikozen Amandelen Sherry Pale per fles 350 Landwijn rood of wit per fles 165 Rode bessesap per fles 63 KWALITEITS GARANTIE doen'. VatJ Heij„. 1 ik gingnet mij s'"fe1! heef "as« klant!" een GVVV bracht het tegen WOG niet verder dan gelijk spel Verrassende overwinning van VZC-dames Advendo speelde snel en won met 5-0 van O.D.I. VC Veenendaal dames verslaan landskampioen „Celebes-'' in een enerverend volleybalduel Hoogstaande wedstrijd was spannend tot einde NSVS kon het tegen Hees niet tot winst brengen EEN EXTRAATJE Voor een A. W. de H a a s Levensmiddelen- zaak DIVERSEN i PRUMNEL FEUILLETON Kulan speelde tegen haar oude rivaal Valleivogels zoals altijd weer een prettige wedstrijd. De Scherpenzelers moesten ook ditmaal in hen hun meerdere erkennen. Toch zag het daar voor de rust niet naar uit, de Valleivogels waren toen, gesteund door de wind, overwegend in de aanval. Toen men dan ook naar een kwartier op elkaar ingespeeld raakte, werd het meteen gevaarlijk voor het Kulan-doel. Zo kopte eerst Van Schaik tegen de paal terwijl even later Vlaanderen rakelings naast schoot. In de 25ste minuut viel het eerste doelpunt. Bij een aanval van de thuisclub gaf v. d. Berg een voorzet welke door Vlaanderen onhoudbaar voor doelman Veldhuizen in de touwen werd geschoten 1-0. Even later moest Veldhui zen al weer een duik in de modder ma ken, om een schot van 't Voort onschade lijk te maken. Kulan kwam in deze pe riode niet verder dan een goede kans voor invaller Gijsbertsen, die net even te veel tijd nodig had om succes te heb ben. Gedurende bijna de gehele tweede helft werd er in de regen gespeeld, waar door het veld steeds gladder werd. De gastheren werden nu geheel op eigen helft terug gedrongen terwijl Kulan op de aanval speelde. Valleivogels bepaalde zich tot uitvallen over haar gevaarlijke linker vleugel welke door Schoeman en v. Leeu wen goed in bedwang werd gehouden. In de 15e minuut kwam de gelijkmaker, toen bij een Kulan-aanval Klijn een goe de voorzet gaf waaruit Vlaanderen met een hard schot scoorde 1-1. Meteen daar na probeerde zijn broer het aan de an dere kant ook eens maar Veldhuizen wist het schot onschadelijk te maken. Er was bijna een half uur verstreken toen Kulan aan de leiding kwam. Doelman Ipenburg kon een schot van Gijsbertsen niet onder controle krijgen, waarna v. d. Bovenkamp de bal over de doellijn wist te werken 1-2. Ondanks goed verdedigen van de Scherpenzeelse achterhoede was het Klijn die 10 minuten voor het einde met een derde doelpunt de zege voor Kulan veilig stelde 1-3. Het eerste herenteam van VCV won onverwacht gemakkelijk van het Utrecht se studententeam USS. In de thuiswed strijd wisten de Utrechters VCV een kostbaar gelijkspel af te dwingen, doch enerzijds bleek VCV thans zoveel aan eenheid te hebben gewonnen, terwijl ook USS niet meer die tegenstand kon bie den van de vorige ontmoeting, dat een uitstekend VCV binnen een half uur de twee punten veroverde. Vrijdagavond speelt VCV I om 20.00 uur thuis tegen de enige gevaarlijke tegenstander, die nog roet in het mogelijke kampioenseten kan strooien: het homogene Volbovol III, dat ook Forti een gelijkspel afdwong onlangs. Het tweede herenteam speelde in een goede spannende wedstrijd gelijk tegen een gelijkwaardig Animo I: het tweede klasserschap is n wel behouden. Deze week spelen de reserves in Doorn tegen Unitas I, wat wederom twee VCV pun ten oplevert. Het hoofdklasse-damesteam heeft zich door overwinningen op hooggeplaatste teams als SOS, Boemerang en nu weer landskampioen Celebes een zekere faam verworven. Wij vermoeden dan ook, dat nummer twee van de ranglijst, RVC, don derdagavond met gemengde gevoelens in de zaal van het Chr. Lyceum de strijd zal aanbinden met de VCV-sters, die ech ter Mincke Dijkstra niet in hun gelederen zullen hebben. De wedstrijd begint om 20.45 uur. Het reserve-damesteam tenslotte ver loor - zeer verzwakt - van het laagge plaatste Athlon IV. Vrijdagavond spelen de meisjes thuis tegen Phylos III. De uitslagen van deze week zijn: Heren 2e klasse: USS II VC Veenendaal I: Uitslag: 03. Setst.: 6—15, 4—15, 3—15. VC Veenendaal II Animo I: Uitslag: 2—2. Setst.: 15—13, 15—12, 4—15, 13—15. Dames 3e klasse: Athlon IV VC Veenendaal II: Uitslag: 1—3: Setst.: 15—5. 8—15, 15-4, 15—9. Zaterdagmiddag speelde Musketiers de voor haar zeer belangrijke wedstrijd te gen Hierden. Ondanks een grote veld- meerderheid verloor zy deze wedstrijd door het falen van de voorhoede en ook door het kundig optreden van de Hier- doelman Al direkt na de aftrap nam Musketiers het initiatief in handen wat resulteerde in verschillende aanvallen op het Hier- dense doel, waarbij de doelman schoten van Klumpenaar, van Ommeren en T. Kranenburg kundig wist te keren. Na ongeveer 20 min. spelen was het Klumpenaar die met een hard diagonaal schot Musketiers aan de leiding bracht. Maar ook Hierden zat niet stil en hun uitvallen stichtten grote verwarring in de groene achterhoede. Bij een van die uit vallen gelukte het Hierden de stand op gelijke voet te brengen. Met deze stand brak de rust aan. Na de thee weer het zelfde spelbeeld een aanvallend Muske tiers en een verdedigend Hierden, wat het van uitvallen moest hebben. Meer schoten van de voorhoede op het Hierdense doel maar niets lukte echter wel bij Hierden die door een misverstand in de achter hoede de stand op 22 wist te brengen. Musketiers trok ten aanval maar niets wilde er lukken en in laatste instantie was het weer de kundige Hierdense doel man die alle onheil wist te voorkomen. Bij een van de sporadische uitvallen van Hierden wist de middenvoor de stand op 13 te brengen waarna Musketiers zich wel gewonnen moest geven. Het tweede elftal speelde ook al een erg onfortuinlijke wedstrijd tegen het sterke Dovo 3. Jammer was het, dat het zwoegen van de veldspelers teniet werd gedaan door doelman van den Ooster kamp die er deze middag kennelijk wei nig zin in had en geen hand uitstak zodat de Dovovoorwaartsen de stand vrij ge makkelijk op 8-1 konden brengen. Voor het komende weekend staan op programma de wedstrijden: Triangel boys—Musketiers; Musketiers 2—DOSC 2 en GVVV 4Musketiers 3. DÜet dr<x>gkokend 07 VilJdl gebroken 500 gram LI zoetzuur per pot kant en klaar literblik Zaanse Molen rol ca. 225 gram fijn zandkoekje 200 gram grote bus 50 x 60 cm 200 gram 100 gram Tnniin flinke moot 77 lUmjn StarKist per blik 1/ Wanneer u enig bij AH gekocht artikel niet élke cent waard acht die u ervoor betaalde, dan geeft Albert Heijn u het volledige be drag prompt terug. Albert Heijn GVVV is er tegen het Harderwijkse WOG niet in geslaagd om beide pun ten thuis te houden. Nu moet er direct btf opgemerkt worden, dat zij ook ze ker niet meer dan een gelijk spel ver diende. De gasten waren veel agressie ver en vooral de voorhoede was snel ler dan die van de Buurtlaanbewoners. Naast het slechte en koude weer had den de spelers ook nog te kampen met de eigenaardige gedragingen van de scheidsrechter. Niet dat hij partijdig was, integendeel, maar hjj floot alles dood, zodat men van beide kanten heel moeilijk het gebruikelijke spel kon ontplooien. Bij bijna elk vergrijp van de spelers kwam het opschrijfboek voor de dag en werden de namen van de betrokken spelers genoteerd. Bij de aanvang liep het niet slecht. Reeds in de zesde minuut kon Leppers het eerste doelpunt voor zijn club no teren, nadat reeds een hard schot van Hoedeman op kranige wijze door de Harderwijkse doelman gestopt was: 1-0. Daarna kwamen er wisselende aan vallen, waarbij de beide verdedigingen zich echter niet onbetuigd lieten. Kort voor de rust liep het echter toch nog mis voor dt Veenendalers. Bij een scrimage voor het Veenendaalse doel, waarbij van beide kanten de bal met de hand bewerkt werd, wist bij een schot op het door v. d. Pavert verlaten doel, spil v. d. Haar niet beter te doen dan de bal hoog opspringend met de hand over de lat te tikken. Dit ontging de scheidsrechter echter niet, zodat het strafschop werd. De Harderwijkse ve teraan Klaassen plaatste zich achter de bal en voltrok het vonnis. Doelman v. d. Pavert raakte de bal nog wel aan, maar hij was te hard om ook maar enige kans te hebben om te stoppen. (1-1) Eén minuut voor de rust kon bij een weifeling in de Veenendaalse achter hoede de linksbuiten der gasten een hard schot lossen, dat v. d. Pavert liet glippen (1-2). Na de thee trokken beide ploegen meteen hard en fel van leer. Al spoe dig had GVVV succes, toen Leppers uit een vrije trap van v. d. Bovenkamp keurig inkopte (2-2). Daarna gaven de ploegen elkaar wei nig meer toe. Er ontstonden aan beide kanten goede scoringskansen, welke echter niet benut werden, waarbij kwam vast te staan, dat de Veenen daalse voorhoede veelal net opgewas sen bleek te zijn tegen de robuste en soms wel erg hard spelende achter hoede der gasten. In de stand kwam geen verandering meer, zodat GVW thans mede door de overwinning van IJselmeervogels nu twee verliespunten meer heeft dan de Spakenburgers. De VZC-dames hebben in Amersfoort een verrassende 4-1 overwinning be haald op de Zwemlust-reserves. Hoewel verschillende invallers feitelijk een ver zwakking van de VZC-gelederen zouden hebben moeten betekenen, bleek het te gendeel waar: Nelleke van de Kuindert en vooral Janneke Slotboom speelden een uitstekende wedstrijd, terwijl Bouwien Dijkstra als middenvoor schutterscapaci- teiten bleek te hebben, welke resulteer den in twee doelpunten. De andere twee goals kwamen van de hand van de ge routineerde Toos Cornelissen. Thea Ke- man bleek als middenachter uitstekend te voldoen, terwijl het weinige werk, dat Ank Knipmeijer te verrichten kreeg, haar uitstekend afging. Het is een verheugend teken, dat de vrouwelijke VZC-jeugd - vlak voor het seizoen - toont niet te wil len achterblijven bij de uitstekende pres taties van de verschillende herenteams in het afgelopen zomerseizoen. In de voetbalwedstrijd tegen het Amers- foortse ODI heeft Advendo uit Ederveen een flinke 5-0 overwinning behaald. Deze zege kwam tot stand door snel en vaardig voorhoedespel van de zwart- witten. Vooral rechtsbuiten Akihary was schitterend op dreef, bracht zyn tegen stander tot wanhoop en scoorde drie gave doelpunten. Het bleek al spoedig dat Advendo wei nig moeite met deze tegenstander zou hebben. De thuisclub domineerde over alle linies. Bij ODI ontbrak alle verband in de ploeg. Linksbuiten Van Brummelen gaf Advendo al vrij snel de leiding, waar na rechtsbuiten Akihary snel naar voren sprintte en de bal in de Amersfoortse touwen joeg 2-0. Middenvoor Spies zorgde voor de derde Advendo-goal voor de rust. Na rust gaf ODI weer weinig tegen, spel. Doelman Maniputty kreeg weinig werk, zodat zijn eerste optreden als kee per kalm verliep en hij zijn heiligdom schoon kon houden. De snelle rechtsbui ten van Advendo Akihary gaf de keeper van ODI nog tweemaal het nakijken, ver richtte daarmee zijn hattrick en gaf de overwinning van de thuisclub een duide lijk aanzien 5-0. Dol van vreugde maakten zes Veenendaalse meisjes, hun coach en een aantal sup porters een ronde-dans, nadat de uitstekend leidende scheidsrechter voor de laatste maal had gefloten in de competitie-wedstrijd in de dames hoofdklasse tussen het dit seizoen gepromoveerde VC Veenendaal en landskampioen „Celebes". Het Haagse „Ce lebes", favoriet no. 1 voor de landstitel, heeft een verdiende nederlaag moeten in casseren tegen een bijzonder geconcentreerd en strijdlustig VCV. Door deze zege en de overwinning van twee weken geleden tegen het Amsterdamse „Boemerang", dat in 1957, '58 en '59 tweede werd in de strijd om het landskampioenschap, hebben de Veenendaalse meisjes duidelijk aangetoond, dat ze in deze vorm tot de allersterkste ploegen van Nederland behoren. Ondanks de slechte start in de competitie, van de eerste negen wedstrijden werden er acht verloren, is VCV thans met 12 punten door gedrongen tot de middenmoot van de ranglijst. ternational tot vijf maal toe haar smash zag afstuiten op de block van de Veenen daalse voorhoede (Wil Versteeg - Cokkie VC Veenendaal kan op een uitstekend gespeelde wedstrijd terugzien. Alle speel sters tegen ver boven hun normale vorm: Wil Versteeg en Mincke Dijkstra waren door hun zuivere en keiharde smashes een wanhoop voor de Celebesverdediging Corrie Kruidenier en Cokkie Sasburg wisten door uitstekend blokkeren de in ternationals Anneke van Beelen en Annet Blok volkomen uit te schakelen; Hans Wouda was met haar set-ups de architect in de Veenendaalse aanvalslinie, To Wou da keerde in de achterhoede de onmoge lijkste ballen, terwijl ook Van der Kolk door fijn aangevoeld coachen een belang rijk steentje bijdroeg tot de overwinning. In de eerste set werd al onmiddellijk duidelijk, dat „Celebes" dat met haar volledige eerste team in het veld ver scheen, het niet gemakkelijk zou krijgen. Veenendaal ging in hoog tempo van start, wat al spoedig een 8-4 voorsprong opleverde. Hierna volgde een gelijk op gaande strijd, waarbij „Celebes" iets van de achterstand kon inlopen, maar niet wist te verhinderen dat VCV deze set met 15-10 won. Het begin van de tweede set werd één van de hoogtepunten van de wedstrijd. Celebes bouwde een serie zeer mooie aanvallenop, die afgewerkt moesten worden door de keiharde smash van Anneke van Beelen. Toen deze in- Sasburg - Hans Wouda), verdwenen de rust en het zelfvertrouwen uit de Haagse ploeg. VCV profiteerde hiervan onmid dellijk en wist een 9-3 voorsprong te ne men. Op dit moment kwam „Celebes" terug en wist de achterstand te verklei nen tot 11-9. Hierdoor raakten de Veenen daalse meisjes even uit hun cadans, waar van „Celebes" profiteerde en de set met 15-13 won: 1—1. De derde set ging aanvankelijk gelijk op (5-5), maar toen Wil Versteeg weer aan het net verscheen, kon Veenendaal een 13-10 voorsprong nemen. Toen VCV daarna even uit concentratie was, wist „Celebes" door te drukken, waardoor Veenendaal deze set toch nog verloor met 16-14: 1—2. In de vierde set was Veenendaal heer en meester van het veld. Met rustig en zeer beheerst spel werden de landskam pioenen keer op keer in de verdediging gedreven. Via de tussenstanden 5-1, 8-2 en 12-5 werd deze set door VCV gewon nen met 15-9, waardoor een vijfde set noodzakelijk werd om de wedstrijd te be slissen. Een laaiend enthousiast VCV en een nerveus „Celebes", dat niet gewend is op een dergelijk zware tegenstand te stuiten begonnen na vijf minuten rust aan de beslissende set. Toen VCV al direct een 4-0 voorsprong wist te nemen, betekende dat in feite voor de landskampioenen de genadeslag. Zij gingen steeds onzekerder spelen, terwijl juist bij Veenendaal in deze periode alles gelukte. Bij de stand 14-6 voor VCV zette „Celebes" nog een laatste wanhoopoffensief in, dat echter niet meer mocht baten. Een fout in de Celebesverdediging bracht de stand op 15-9, wat voor de landskampioenen de eerste nederlaag in een uitwedstrijd be tekende. NSVS vertrok zaterdag met vier in vallers om in een uitwedstrijd kampioens kandidaat Hees te bekampen. Het zag er dus van te voren al niet erg rooskleurig uit. Het was in de eerste helft dan ook steeds Hees dat over alle linies domineer de en was stopper v. d. Pest niet in zo'n uitstekende vorm geweest, zou het met de rust zeker wel meer geweest zijn dan een 2-0 score voor de gastheren. Het eerste doelpunt kwam reeds in de tiende minuut uit een keurige combinatie van de Hees voorhoede. Het leek daarna, dat de Vee nendalers het zouden houden, zij het dan met grote krachtsinspanning van de ver dediging. Eén minuut voor de rust werd het echter 2-0 uit een strafschop wegens hands. Na de hervatting trokken de wolmen sen meteen ten aanval en het was al spoedig v. d. Heuvel, die de stand op 2-1 bracht. Hoewel de Veenendalers alles in het werk stelden om verder door te stoten, was het toch Heer die er 3-1 van maakte. Uit een hevig offensief kon NSVS kort Voor tijd door Van Soest nog wel 3-2 van maken, maar daar bleef het dan ook bij. Voor februari weer verdwijnt (Want hij is bijna weer ten eind) Krijgt iedereen een dag cadeau Eens in de vier jaar is dat zo Drie jaar was 't die dag 1 maart Maar de minuten uitgespaard Vormen saam die extra dag Zo ik op de kalender zag Nooit krijgen we nu eens wat voor niets Maar deze dag is een tastbaar iets Daarom is 't ook een schrikkeljaar Dat wordt u maandag weer gewaar Mocht u tot degenen behoren Die 29 februari zijn geboren Dan viert u dit jaar geen surrogaat Maar bent u echt jarig inderdaad Veel klaagt men over de dure tijd Maar die extra dag is werkelijkheid Krijgt iedereen kosteloos, voor niets Dat is in deze dure tijd toch iets Februari is weer bijna ten ende Weer wordt die extra dag legende Toch komt die maand steeds achteraan Zo is 't de eeuwen door gegaan Of het nu juni is of april Of november ('t is geen gril) Ze zijn nog steeds, blijkt zonneklaar Nog één dag voor in 't schrikkeljaar. J. M. met auto's zijn wij speciaal ingericht 4-8 persoons auto's disponibel N.V. v/h Fa. Wed. Kerkewijk 91, Telef. 2845 WIJ ZOEKEN EEN BEHOORLIJKE io de provincie Utrecht op in Westelijk Gelder land. Omzet plm. 2.000.- of hoger per week. Contanten aanwezig Brieven onder nr. bureau van dit blad. van een elegante lichaamshouding en persoonlijke charme, gaat uit van iedere vrouw, die een CORSET draagt. Met een „Twilfit" is Uw taillelijn weer perfect. U kunt zich weer jeugdig-afklc- dende japonnen en mantels permitte ren. Men geeft U weer wei-gemeende complimentjes, precies als jaren terug. t§ Model 8266 „Twilfif'-Corsct. fraaie brocl.éstof. model. Met zijaluiting, veter in de rug. versterkt voorpand en elastieken bovenrand. a a 7k In wit - |4. Model 8976 Nieuw „Twilflt"-model. Zijsluiting, veter in de rug. Met brede elastieken schepband in vorm ge maakt (25 cm. breed), eveneens opzij gesloten. Royale elastieken inzet- sels in taille O O 50 en heup ZÓ. Model 8875 „Twilflt'-Corset. van sterke effen coutil. met zijsluiting, veter in de rug. elastieken lnzetsels aan bovenzijds en brede elastieken lnzetsels aan de onderzijde. -i r> 00 Extra heup IV H. A. Sol, steunzolen, breuk banden, corsetten enz. Zit ting iedere donderdag van 2 tot 5 uur in apotheek Zui- dersma. Hoofdstraat 53, Vee nendaal. Sportrijwielen geheel com pleet in kleur 125.- Radio's 125,-. Wasmachines 150,-. Centrifuges 175,-. Tevens wasmachines en centrifuges te huur. N. van Ek, Prins Bernhardlaan 1. Rijwielhan del, tel. 2533, Veenendaal. Voor verhuur van stoelen, dissen, glas- en aardewerk, naar J. Kool, Holleweg D. 120. Tel. 2463. Alles prima materiaal en gratis thuisbe zorgd. Financieringen van: Auto's, motoren, bromfietsen machi nes enz. Verzorgt voor u voordelig het Assurantie kantoor Brouwer, Kanaal- weg 2, Veenendaal. tel. 2918. Vebotex levert 't 'm. Kerke wijk 37, tel. 2730, Veenendaal De grootste sortering vuren hout vindt u bij L. van den Bosch Geerseweg 38. tel. 3014 Veenendaal. Gewolmaniseerde palen heb ben een levensduur van ca. 15 jaar. U koopt ze nergens voordeliger dan bij L. van den Bosch, Geerseweg 38, tel. 3014, Veenendaal. Alleenverkoop voor Veenendaal en omstreken Manufacturen en woninginrichting Hoogstraat 12, Veenendaal, Telef. 2627 Voor verhuur van stoelen, dissen en serviesgoed naar Dirk van Asselt. Dennenlaan 38. tel. 3015 en G. Gerritsen. Julianastr. 81. tel. 2691. Alles gratis thuisbezorgd. Te huur 4 nieuwe Renault Dauphines en Volkswagen busje 1960 met radio. Alles all. risk. verzekerd. G. van Wakeren. J. v. Goyenstraat 27, tel. 2949, Veenendaal. Glas in lood, panelen voor suitedeuren in moderne uit voering maakt voor u. Han delsvereniging Zimmerman Zn., Sandbrinkstraat 1 (bij Rijwielen te huur, per uur, per dag. per week en per maand. Tevens nog enkele goede 2e hands rijwielen te koop. Rijwielstalling „De Klomp" tel. 241. Plak-Plastic-Nelonzolen en hakken, enz. Leder- Fourni turen. Mach. Schoenmakerij Valkenburg. Gortstraat 38, Veenendaal. Wij repareren de zomen van uw pantalon, binnen enkele dagen. Ook alle andere re paraties. Fa. Aartsen, Hoofd straat 95, Veenendaal, tel. 2607. BRILLEN SPECIAALZAAK Kerkewijk 17 Veenendaal Telefoon 3313 DOOR WESSEL SMITTER „Dit is Barney", zei Johnson, „hij is van de fabriek die de machine heeft gemaakt. Hij zal jullie wegwijs maken. Rij met hem mee", zei hij tegen Russ. „Houd je ogen goed open en wees niet bang om te vragen. Ik verwacht niet, dat je de eerste weken al wat zult doen." „En deze man", zei hij, op mij wij zend, „komt in Hanks plaats. Laat ze kennis maken en zorg, dat Hank hem het werk uitlegt." „O.K." zei Barney. „En wat is het rooster?" „Vracht nr. vijf en zes. Ik aal zo da delijk wat staal aanwijzen. En we zul len nummer drie nemen en het onder hamer één bewerken." We gingen met z'n drieën naar de machine. Ik werd aan Hank voorge steld. „Als ik jou was", zei Hank, „zou ik naar de kist met gereedschap gaan en wat lappen halen. Dan zullen we wat van dat vet afvegen." Ik kon wel zien, dat hij niet tot de vlugge negers behoorde, zoals anderen, die al lang in de fabriek zijn, hoge lo nen krijgen en hetzelfde werk doen als de blanken. Na een poosje was Barney klaar met smeren, haalde de hoofdschakelaar aan de muur over en toen klommen Russ en hij op de wagen en rolden over het brede spoor tot het eind van de weg. In een paar minuten waren ze terug, de claxon ging en in de grote klauw, die voor de wagen uitstak, lag een staaf koud staal, die zowat vier tot vijf ton gewogen zal hebben. Zij stopten voor oven nr. vijf. Barney stuurde heen en weer tot hij de goede plaats bij de deur gevonden had en gaf Hank een sein. Hank sloot de lucht af, drukte op een knop en de zware deur van de oven gleed naar het plafond toe. Het was alsof Barney's handen een wijsje op de hefbomen speelden. De lange arm stak zijn vracht er in, de klauw ging open en het staal werd onder in de oven gelegd. De arm trok zich te rug en nadat Hank op een andere knop, die de deur dichtdeed, had gedrukt, krulden en draaiden de vlammen om het staal als een slang, die een prairie marmot gaat inslikken. „Altijd de luch't afsluiten voordat je de oven openmaakt", zei Hank. „Als je dat vergeet, kunnen de vlammen eruit spuiten en je haar afschroeien, maat. Ik houd niets van dit werk. De ene helft van de tijd probeer ik mij te her inneren of ik iets vergeten heb wat ik doen moest en de andere helft ben ik bang, dat ik iets gedaan heb, wat niet moest. Ik zal heel blij zijn, als je dit werk hebt geleerd en ik naar de gie terij terug kan. Daar klop ik zand uit vormen. Hoef mijn hersens voor niks in te spannen." Er was niet veel aan zijn werk. De deuren open en dicht doen, kijken dat het spoor vrij bleef, in noodgevallen de knop omdraaien en dergelijke dingen. Barney en Russ vulden de ovens; toen reden ze naar nr. 1 en maakten aanstalten om te gaan smeden. Ik wist wel ongeveer, hoe het was, omdat ik de machines al eerder had gezien. Het was de moeite waard naar dat soort werk te kijken, net zoals naar het af tappen van een hoogoven, of het ont laden van een cokesoven de moeite waard is even stil te staan, zelfs al was de bel gegaan en had je haast, thuis te komen. De grootste stoomhamer uit de fabriek stond er en een schaar, die duizend ton kon knippen. Wat ze met de grote staven deden, zou je doen ge loven, dat staal ongeveer zo hard en taai is als jonge kaas, maar dat is he lemaal niet zo, ook al is het lang in de oven geweest en bijna witgloeiend. Barney trok het hete staal uit de oven, zorgde dat hij het stevig beet had en zwaaide de arm tot vóór de hamer. Nu waren er experts aan het werk. Johnson, die het werk leidde en alle tekens gaf, de man aan de hamer, die de reuzeslagen regelde en Barney, die op de manipulator werkte. Hij moest zorgen, het staal op het aambeeld te krijgen, het om te draaien en het op Johnson gaf het sein om het staal op het aambeeld te leggen. De hamer kwam in beweging, sloeg nog niet, maar kwam op gang. Bereidde zich voor op het sein. Die op- en neerwaart se beweging van de hamer tussen de gladde platen, die weerstandloze regel matige beweging, gaf je een idee van hetgeen stoom doen kan, van de in reserve gehouden kracht achter de lange zuiger, van het soort slagen die zouden volgen als Johnson het sein gaf en de man aan de han.er volle kracht gaf. De hamer hield stil, kwam in positie voor de slag en verder was het werk van Barney. De wit-hete staaf moest precies zó op het aambeeld liggen, pre cies goed voor de hamer. Een kleine draaibeweging, een beetje naar rechts, een beetje achteruit misschien. Afge paste bewegingen waren het, die snel moesten gebeuren, geen tijd om te lan terfanten, geen tijd verkwisten, want het staal verloor steeds aan hitte. Vijf ton heet staal is niet te vergelijken met een stuk koud materiaal, waar je naar toe kunt gaan en op gaan zitten; het is iets levends, iets boosaardigs, dat wacht op de gelegenheid je te lijf te gaan, zo dra je er de macht over verliest. Barney was voortreffelijk; ongetwij feld. Hij kende het werk, kende de ma chine en kende de seinen. En dit laat ste was niet het minst belangrijke van de zaak. Johnson gaf ze allemaal met zijn rechterduim, geheimzinnige schok jes en rukjes over zijn schouders, langs zijn oor, naar beneden. De koperen hef bomen sprongen heen en weer, schake laars flitsten, stroomverbrekers spron gen naar buiten en sloegen weer terug op hun plaats, regelweerstanden rook ten. Ik vroeg mij af, waaraan Russ dacht, terwijl hij daar naast Barney stond. Aan een heleboel vermoedelijk. Het staal werd geslagen en gebeukt, het werd op de grond gegooid en om gedraaid. De ijzeren klauw pakte het opnieuw en smeet het weer op het aambeeld terug. De hamer donderde er op neer met volle slagen. Vuur spat te eruit in een cirkelvormige regen en besproeide de vloer. De grond trilde. Geen lichte trillingen maar zwaar en diep, overgebracht door een twintig meter diep fundament van massief be ton. Ze konden het werk niet klaar krij gen zonder het staal opnieuw te ver hitten en het werd in de oven terug gezet. Daarna kwamen Russ en Barney naar beneden om te drinken. Hun hem den waren doorweekt. „Hoe gaat ie?" vroeg ik Russ. „Prachtig", zei hij. „Het zal een lange veertien dagen voor je zijn", zei ik, „daarboven heen en weer te rijden en niets uit te voe ren." „Maak je niet ongerust", zei hij. „Over een week werk ik alleen met die machine. Let maar eens op. Het enige wat moeilijk te leren is, zijn de seinen." „Van Johnson?" „Ja." „Wat is het moeilijke d'r van?" „Ze zijn niet duidelijk. Je zou den ken, dat het een soort geheime code was. Dat hij niet wilde, dat de man op de wagen ze begreep." „Waarom zeg je dat niet tegen hem?" „Dat heeft geen zin. Ik kan hem niet opvoeden. Daar is hij het type niet naar. Hij hoort tot het slag, dat je nooit laat vergeten, dat hij de baas is." De bel klonk en we hielden op om te gaan eten en terwijl we aten, vroeg Russ een heleboel aan Barney over het werk en de machine. Over gangverlies en overbelasting; over mechanische remmen en magnetische koppelingen. Barney beantwoordde de vragen, maar niet over-enthousiast Hij was een rei zend monteur van de maatschappij die de machines maakte en hij had van alles gezien en wist veel te vertellen over de plaatsen, waar hij geweest was. Maar vooral stelde hij belang in vrou wen en als Russ iets vroeg, gaf hij een kort antwoord en bracht het gesprek dan weer op de meisjes, waar hij in Pitsburg, Fort Worth of Birmingham mee kennis had gemaakt. Zijn maat schappij betaalde hem twaalf dollar per dag en alle onkosten. Dat was ge noeg om hem er van overtuigd te doen zijn, dat hij als onafhankelijk man kon optreden. (Wordt vervolgd.)

De Vallei | 1960 | | pagina 4