Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Veenendaal krijgt slechts zestig woningen toegewezen »De Wereld van WEEK-tot-WEEK A.R.-FRACTIE tEIGEN SCHULD??' Behang Grote belangstelling voor officiële opening „Oranjeschool" J. F. TAK WAAR IS DE VALLEI-RIKS? Grote Leger- en Luchtmacht-tentoonstelling aan Industrielaan Huidige prijzen blijven gehandhaafd AMERONGEN I ïitvoering van Johannes-Passion te Rhenen Negenenvijftig noodwachtpliehtigen ingelijfd bij B.B. RENSWOUDE 34e jaargang VRIJDAG 26 FEBRUARI 1960 Nr. 16 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Beneden de maat Minstens 20 jaar Zelf verantwoordelijk Geen genoegen mee nemen Streekwerkplaats neemt nazorg over Zeer moeilijk onderwijs nieuwe keurcoliectie 1 960 ontvangen Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER ACHT KEER ZOVEEL WAARD! 2 AR 252707 STRAALJAGER - TANKS - SHOWEXERCITIE Produktschap voor Zuivel besprak rapport consumptieprijzen melk en melkprodukten wanneer prijsverhogingen werkelijk gemotiveerd zijn NIET INGELICHT Volksuniversiteit Veenendaal CURSUS OVER SCHILDER KUNST Ritmeester Schaaktoernooi 1960 Buitengewoon dienstplichtigen niet opgeroepen •i— fëetmUfithale WEKKERS Kl90 H00FDSTR 91 VEENENDAAL Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Eedactie: W. F. ter Boeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bft de agentschappen van „De Vallei" In de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 Svoorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 10 cent De hoop dat Veenendaal in verband met de annexatie en het steeds toenemende aantal woningzoekenden dit jaar een grotere toewijzing van woningwetwoningen zou krjjgen, is vervlogen. Zestig, zegge en schrijve zestig, woningwetwoningen mogen er in 1960 gebouwd worden voor een plaats met een dertien- a veertienhonderd woningzoekenden. Hoewel de gemeente een behoorlijke uitbreiding heeft ondergaan is het bouwvolume verlaagd in plaats van verhoogd. Het hoeft geen betoog dat het gemeentebestuur alle pogingen in het werk stelt méér woningen te krijgen. Men hamert - en terecht - op het feit dat voor het gebied, dat voorheen Gclders-Veenendaal was, geen enkele woning is toegewezen. Zeker, de provincie Utrecht moest het met 11 minder stellen. Een klein rekensommetje leert dat Veenendaal dan toch minstens had mogen rekenen op ruim zeventig woningen, overigens ook een druppel op de gloeiende plaat. Na het bekend worden van de toewijzing heeft de AR-raadsfractie zich met een schrijven tot b. en w. van Veenendaal gericht. In dit schrijven wordt gezegd: Onze anti-revolutionaire fractie heeft met grote teleurstelling en verontrusting kennis genomen van het feit dat Veenen daal slechts 60 woningen is toebedeeld. Teleurstelling, omdat redelijkerwijs ver wacht had mogen worden, dat nu de an nexatie haar beslag heeft gekregen, het Provinciaal Bestuur met de uitbreiding, welke onze gemeente heeft ondergaan, rekening zou hebben gehouden en dit zou hebben doen uitkomen in een ver hoging van het bouwvolume in plaats van een verlaging daarvan. Dit klemt te meer, waar, terwijl de vo rige toewijzingen reeds beneden de maat lagen, aan onze gemeente is toegevoegd het gebied van Gelders Veenendaal, een gebied, dat gedurende de jaren, waarin de annexatie-plannen vastere vorm kre gen, door de gemeente Ede op haast stief moederlijke wijze is bedeeld met wonin gen, zodat in dat gebied zonder over drijving van een aanzienlijke achterstand kan worden gesproken. Het is voor ons zeer de vraag of deze omstandigheden, die naar onze mening bij het Provinciaal Bestuur bekend be horen te zijn, bij de beslissing wel deel van de overwegingen hebben uitgemaakt. Indien uit deze beslissing de mate van de belangstelling van het Provinciaal Be stuur voor onze gemeente moet worden gewogen, dan vraagt men zich af op wel ke wijze het woningprobleem tot oplos- OPENING NED. MIDDENSÏANDSBANK De Nederlandse Middenstandsbank. N.V., gevestigd te Amsterdam, opent op woens dag 9 maart a.s. haar nieuwe bijkantoor op Markt 5 te Veenendaal. Als beheerder is aangesteld de heer F. Koper. De Mid- denstandsbank behandelt alle voorkomen de bankzaken alsmede die van hun doch terinstellingen (Spaarbank, Financierings- bank). PERSONEELSAVOND RITMEESTER UITGESTELD In verband met het overlijden van de heer W. N. A. van Schuppen, zal de eer der aangekondigde personeelsavond der Ritmeester sigarenfabrieken N.V. op 3, 4 en 5 maart a.s. niet doorgaan. Hoewel een vaste datum niet bekend is, zal de personeelsavond waarschijnlijk in mei a.s. gehouden worden. sing moet worden gebracht. Deze 60 wo ningen maken slechts 5 uit van het totaal van hen, die staan ingeschreven voor een woning. Bij gelijkblijvende om standigheden zouden wij tenminste 20 jaar nodig hebben om alle woningzoekenden aan een woning te helpen. Het zal u begrijpelijk zijn, dat deze zaak ons, die geroepen zijn om de belan gen der gemeente te behartigen, in hoge mate bezorgd maakt, te meer, daar wij er niet van overtuigd zijn, dat het Pro vinciaal Bestuur ten aanzien hiervan niet anders kon handelen. Vergeiykingcn met andere gemeenten van gelijke grootte en importantie, als mede het feit, dat de Planologische Dienst der Provincie aan onze gemeente een be- langrijke taak heeft toebedacht by de verwezenlijking van het industrialisatie proces in dit gedeelte van ons gewest, geven ons grond voor de gedachte, dat er misschien andere overwegingen hebben gegolden, waarvoor wy zelf verantwoor delijk zijn en die de balans ten nadele van onze gemeente hebben doen doorslaan. Wij denken hierbij aan de omstandig heden, dat onze gemeente praktisch geen bouwrijpe grond heeft aan te bieden. Men kan hiervoor verontschuldigingen aanvoe ren, niettemin het feit blijft. Een tweede reden kan gelegen zijn in de grote vertraging, welke gepaard gaat met de bouw van de laatstelijk toege wezen woningen. Gedeputeerde Staten zouden kunnen zeggen: indien de gemeen te Veenendaal inderdaad zo'n groot te kort heeft, waarom bevordert zij dan niet een spoedige voltooiing van het haar toe gewezen bouvvvo'anre? Hoe dit alles zij, uw college zal het met ons er over eens zijn, dat met deze gang van zaken geen genoegen kan worden ge nomen. Indien wij ons bij de beslissingen van het Provinciaal Bestuur blijven neer leggen, kan het niet anders of wij komen met betrekking tot het woningvraagstuk binnen afzienbare tijd in een noodtoestand te verkeren. Om dit te voorkomen doen wij als anti revolutionaire raadsfractie een beroep op uw college met de meeste spoed en de meeste aandrang bij het Provinciaal Be stuur te bevorderen, dat aan onze ge meente een zodanige toewijzing van wo ningen wordt verleend, die in overeen stemming is met de nood op dit gebied en tevens die maatregelen te nemen, welke voor de verruiming van het bouwvolume noodzakelijk zijn, te weten de spoedige voltooiing van de in aanbouw zijnde hui zen en het bouwrijp maken van zoveel mogelijk gronden als over een verloop van 10 jaar voor de woningbouw nood zakelijk is. Aldus het schrijven van de AR-fractie. Inmiddels hebben b. en w. reeds aange drongen op een groter volume. De beslis sing hierop is momenteel niet bekend, maar hopenlijk is zij van dien aard dat de vlag in top gaat! SPREEKBEURT DS. KOELE Op woensdag 2 maart a.s. hoopt ds. Koele van Nijkerk een spreekbeurt te vervul len voor de Jongelingsvereniging „Im- manuel". Deze spreekbeurt wordt gehou den in gebouw Rehoboth aan de Dijk- straat en begint om half acht. VROUWENWERELDGEBEDSDAG Op donderdag 4 maart wordt weer de Vrouwen-Wereldgebedsdag gehouden. Voor Veenendaal is dat in het kerkge bouw van de Ger. Kerk aan de Vaart- brug. Vrouwen van alle kerkelijke ge zindten nemen hieraan deel om hun ge- schappelijke noden tot God te brengen. De toegang tot deze avond die om half acht begint, is vrij. Een interieur-opname van een leslokaal in de nieuwe Oranjeschool aan de Geerse- weg voor B.L.O., welke j.l. dinsdag offi cieel werd geopend. INZET: Met een handdruk vindt de overdracht plaats van de school. Links burgemeester A. Bakker en rechts de heer Goothe. Het bestuur van de Ver. tot Stichting en instandhouding van Chr. Scholen voor Buitengewoon Lager Onderwijs voor Veenendaal en Omgeving had - zoals uit het openingswoord van de voorzitter de heer Goothe bleek - inderdaad op belangstelling gerekend by de officiële opening van de nieuwe Oranjeschool aan de Geerseweg. Dat er echter zo velen waren die daadwerkelijk blijk van belangstelling gaven was èn voor het personeel èn voor het bestuur een grote verrassing. Gelukkig was men van het aanvankelijk geopperde plan de gasten in het oude handwerklokaal te ontvangen afgestapt, en was het lokaal voor motorische therapie omgetoverd in een gezellige ontvangstruimte. Dankbaarheid en blijdschap, dat waren de twee hoofdpunten tijdens deze bijeenkomst, die o.m. bijgewoond werd door burgemeester en wethouders van Veenendaal, gemeentesecretaris, plaatselijke predikanten en afgevaardigden van schoolbesturen, kerkeraden en hoofden van scholen. Voorzitter Goothe opende met het zin gen van Ps. 103 1 en het voorlezen van RENSWOUDE Vrijdag 26 februari: Openbare raadsvergadering. Zaterdag 27 februari: Uitvoering „De Lofstem" in Re- M hoboth. m AMERONGEN Zaterdag 27 februari: Uitvoering Crescendo in Club- §1 huis. §jg Laatste tocht Winterserie. Start M half drie, Clubhuis. meer dan 100 verschillende stalen voorradig. Vraagt onze stalenboeken Telefoon 2576 Veenendaal Hoofdstraat 106 Op het terrein van de Douglasfabrieken in Californië wordt de laatste hand ge- gelegd aan de eerste DC-8 voor de K.L.M., de PH-DCA, die naar d*. Albert Plesman zal worden genoemd. Het vliegtuig wordt omstreeks 22 maart in Nederland ver wacht. Begin april zal de K.L.M. dit straalvliegtuig op de lijn Amsterdam- New York inzetten, waarmee de reisduur op dit traject van 15 tot 8 uur zal worden bekort. de gelijkenis van de Barmhartige Samari taan. In zijn gebed herdacht hij één der bestuursleden, wiens echtgenote door een ernstig auto-ongeluk om het leven was gekomen. In zijn openingswoord sprak de heer Goothe er allereerst zijn vreugde over uit dat er zovelen aan de uitnodiging gehoor hadden gegeven. In het bijzonder ver welkomde hij burgemeester Bakker en de wethouders Van Kuyk en Hardeveld. Verhinderd deze opening bij te wonen waren de hoofdinspecteur van het B.L.O., de inspecteur van Rijkstoezicht op het B.L.O., dr. Bax van het Chr. Lyceum en de heer J. F. v. Leeuwen van de Ver. tot Bev. v. Onderwijs. Hiervan ontving het bestuur een schriftelijke felicitatie. Vervolgens gaf de heer Goothe het woord aan burgemeester Bakker, die het werk van de B.L.O.-school wilde aanmer ken als de mooiste vorm van christelijke barmhartigheid. „De kinderen die op deze school zijn moeten zo ontzettend veel missen en laten we ook niet de zorgen van de ouders vergeten." En passant gaf burgemeester Bakker de heer Goothe een pluimpje voor het vele werk dat hij, vooral na zijn pensionering, voor het B.L.O. heeft gedaan. Sprekend over het onderwijs geven, zei hij o.m.: „Dit is zeer moeilijk. Behalve een grote liefde is er ook zelfopoffering voor nodig om kinderen op te voeden die geestelijk wat tekort komen. Het gemeen tebestuur heeft dan ook buitengewone waardering voor deze school en het per soneel wat hieraan arbeidt. En ik zou de ouders willen verzoeken: draagt het per soneel op de handen." NOG NIET IEDER OVERTUIGD Burgemeester Bakker gaf hierna een kort overzicht van de totstandkoming van beide scholen. De Pr. Wilhelminaschool startte in 1951 en de bouwkosten waren 92.000,de inrichting 25.500,Al vrij spoedig bleek de noodzakelijkheid tot splitsing in een school voor debielen en imbecielen. Voor laatsgenoemden werd toen de Oranjeschool gebouwd: kos ten 146.000,inrichting 20.000, „Hiermede wordt een weldaad gedaan aan kinderen en ouders," aldus spreker. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Wonlngbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaal weg 2 - Tel. 2918 De premie van onze Vallei-riks wordt steeds hoger. Ook deze week werd de riks, uitgegeven bij fa. Huibers aan de Bergweg, niet ge vonden. Hierdoor is de waarde ge stegen tot TWINTIG GULDEN. De nieuwe riks die deze week in het verspreidingsgebied van ons blad wordt uitgegeven, draagt het rode nummer Bij inlevering op ons bureau vóór a.s. donderdagmiddag 12 uur, wordt de premie a contant uitbetaald. JONGENS SCHOTEN MET LUCHT- PISTOOL Enkele leerlingen van de Chr. Lagere Techn. School hebben met een lucht- pistool op andere kinderen geschoten. Een vijftal knapen, die het gevaar hiervan niet inzagen, zijn op het politiebureau ontboden om strafwerk te maken. Na veel bemoeienissen is de inspecteur van politie, de heer Dekker, er in ge slaagd de grote Leger- en Luchtmacht-tentoonstelling „Paraat 1960" naar Vee nendaal te krijgen. Deze unieke gelegenheid kennis te maken met het militaire leven spreekt des te meer, wanneer men weet dat slechts zeven plaatsen in Nederland deze tentoonstelling te zien krygen. De opening geschiedt op 5 mei a.s„ vermoedelijk door de Staatssecretaris van Oorlog, de heer Calmeyer. De bedoeling van deze tentoonstel-door de Huzaren van Boreel, tezamen ling is behalve het Nederlandse publiek te laten zien op welke wijze de defen- siegelden besteed worden, ook de jeugd (en uiteraard de ouders) enigszins ver trouwd te maken met het militairisme. De tentoonstelling duurt tien dagen en wordt gehouden in en om garage Schoonhoven aan de Industrielaan. Op het terrein om de garage worden bij voorbeeld een straaljager, enkele tanks en bergingsmateriaal opgesteld. Vooral de jeugd, op wie dergelijke voorwerpen grote aantrekkingskracht uitoefenen, kan haar hart»» ophalen. Er is o.m. een z.g. linktrainer (een toestel dat alle bewegingen nabootst van echt vliegen) waar de jongelui zich in het luchtruim wanen. Verdere plannen spreken van een j taptoe in ceremonieel tenue, uitgevoerd In Den Haag is woensdag het Produktschap voor Zuivel in bestuursvergadering by een geweest, waar o.a. ook het rapport van de algemene inspectiedienst van het Ministerie van Economische Zaken omtrent de consumptieprijzen voor melk en melkprodukten, is besproken. Zoals bekend zouden volgens dit rapport o.a. in Zuidoost Utrecht de prijzen boven het van overheidswege toegestane niveau liggen. Uit de vergadering werd op dit rapport kritiek geleverd. Een aantal be stuursleden was zelfs van mening dat het rapport en de daaraan ontleende berichten in de pers „zwaar overtrokken" waren. Volgens het Produktschap zou er in derdaad sprake zijn van kleine over tredingen, maar deze zijn zeker niet in georganiseerd verband begaan. Boven dien beperken ze zich voor het meren deel tot de melkprodukten, zoals gorte pap, bloempap, e.d. Er gingen enkele stemmen op om de prijzen in het gehele land op hetzelfde niveau te brengen als in Noord- en Zuid-Holland. Hierdoor zou men van alle narigheid af zijn. Ook was men van mening dat het rapport verouderd zou zijn, omdat vrij wel de meeste overtreders onmiddellijk na het bezoek van de inspectiedienst de prijzen weer op het toegestane peil hadden gebracht. Het programma van de Volksuniversi teit Veenendaal vermeldt voor dinsdag 1 en 8 maart een cursus met lichtbeelden „Vermeer en Van Meegeren" en „Van v. Eyck tot Picasso" met als docent de heer H. P. Baard, directeur van het Frans Halsmuseum te Haarlem. Kaarten voor deze avonden zijn verkrijgbaar aan de bekende adressen. „Veel en onbevoegd is geschreven en gesproken over het geval Van Meegeren. Dit is daarom betreurenswaardig omdat de vervalser daardoor bij het grote pu bliek een soort aureool behield ten koste van de meester aan wiens geestelijk goed hij zich vergreep. Betreurenswaardig ook omdat door de sensatie en de onbevoegde interpretatie de juiste verhouding te loor raakten, waardoor men zich zo mogelijk een nog verminkter beeld vormde van de begrippen Kunst en Kunstenaar. Door het oeuvre van Vermeer te confronteren met enige falsificaties van Van Meegeren, zal getracht worden de geschonden verhou dingen te herstellen en het genie van Vermeer te bewijzen aan het gemiste kunstenaarsschap van Van Meegeren." Wat betreft het onderwerp van „Van Eyck tot Picasso" het volgende: een wandeling door zes eeuwen, aan de hand van een aantal lichtbeelden naar kunst werken van Hollandse zowel als van bui tenlandse meesters. Portretten, landschap pen, genre-stukken, stillevens, zullen in hun ontwikkeling worden gevolgd, het geen de gelegenheid zal scheppen verge lijkingen te treffen tussen landaard, tijd en persoonlijkheden. Een en ander om het inzicht in het wezen van het kunstwerk te verdiepen. Gezegd werd dat de overtreders de fout hebben gemaakt het produktschap voor zuivel niet in te lichten over de voorgenomen prijsverhogingen. Vóór 1 maart a.s. zullen zij alsnog in de gelegenheid worden gesteld dit te doen. Indien de prijsverhogingen wer kelijk gemotiveerd zijn, zal het Pro duktschap het Ministerie van Econo mische Zaken hiervan in kennis stellen. Bij nadere informatie bleek ons dat in Veenendaal de prijzen t.o.v. losse melk, flessenmelk, losse karnemelk en flessen karnemelk de laagste ter lande zijn. De prijzen van melk en karnemelk zijn hier ter plaatse al vier jaar be neden die, welke in de omgeving wor den betaald. met een exercitiepeloton. Ook helicop ters ontbreken niet op het programma. Voor de 12e maal organiseert de schaak vereniging „Ritmeester" haar jaarlijks schaaktoernooi, welke wedstrijden ge speeld zullen worden in de kantine van de Ritmeester Sigarenfabrieken, Kerke- wijk 115 te Veenendaal en wel op de vol gende data: vrijdagavond 1 april 19.00 uur eerste rond; vrijdagavond 8 april 19.00 uur tweede ronde; zaterdagmiddag 9 april 14.30 uur derde ronde. Gespeeld zal worden in hoofd-, eerste-, tweede- en derde klasse, in groepen van vier personen. De inschrijving kan geschieden bij de wedstrijdleider van het toernooi de heer G. A. Blankestijn, Dr. Colijnstraat 117 te Veenendaal, tel. 08385-3197. Tegelijkertijd gelieve men het inschrijf geld ad 1,75 per persoon te voldoen 1,voor personen beneden de 18 jaar), indien het voor de aanvang van het toer nooi overgeschreven of gestort wordt op postrekening 501993 t.n.v. de penningmees ter der Schaakvereniging Ritmeester te Veenendaal; daarna 2,re'sp. 1,25. Voor iedere groep worden twee heel mooie prijzen beschikbaar gesteld, terwijl bovendien die vereniging, waarvan een groep van vijf leden gezamenlijk het hoogste winstpercentage behaalt, voor één jaar in het bezit komt van de fraaie wisselbeker. De inschrijving voor het toernooi sluit op 28 maart a.s. JEUGDIG VANDALISME De ruiten in de NBM wachthuisjes heb ben het voor de zoveelste maal moeten ontgelden. Vier ruiten werden zonder meer achter elkaar ingedrukt. Hopelijk zijn er een volgende keer eens wachten den die een dergelijke vernieling zien gebeuren. Dit is een interieurfoto van de Cunera-kerk te Rhenen. In deze ideale omgeving hoopt de actieve Christelijke Oratoriumvereniging „Euphonia" 10 maart a.s. een vertolking te geven van de Johannes-Passion van Bach. Het bekende Utrechts Stedelijk Orkest zal de begeleiding verzorgen, terwijl de eerste krachten uit dit orkest de instrumentale soli zullen spelen. Als bij zonderheid vermelden wij het gebruik van instrumenten, die ook ten tijde van Bach in gebruik waren, o.a. viola da gamba (Louis Werner) en hobo da caccia (Henk v. d. Velde). Het is een grote opgave de Johannes-Passion uit te voeren, gezien de enorm hoge technische eisen die aan alle uitvoerenden gesteld worden. Maar het moet op het koor wel stimulerend werken, dat dit stuk christelijke kunst gegeven kan worden in zo'n mooie kerk, terwijl het zich nu reeds gesteund weet door grote belangstelling uit Rhenen en wijde omgeving. Negenenvijftig mannen, woonachtig in Scherpenzeel, Rhenen en Veenendaal, zyn opgeroepen en ingelyfd als Noodwachtpliclitige by de Bescherming Be volking. J.l. maandag en dinsdag waren zij bijeen in de B.B.-commandopost, waar zy een zakboekje en acte van inlijving ontvingen. Over het algemeen genomen was de reactie zeer gunstig. Alleen het feit dat de buitengewoon dienstplichtigen weer vrij waren en zy „de peneut" kon - op zyn zachtst gezegd - niet ieders goedkeuring wegdragen. De PHBB deelde deze mening overigens ook. De ingelijfden zijn dienstplichtigen ge weest, thans zonder mobilisatiebestem ming en overgeheveld van het Min. van Oorlog naar dat van Binnenlandse Zaken om bij de B.B. ingedeeld te worden. Als reserves zijn aangemerkt, personen van dezelfde categorie, die echter hun dienst plicht in Indonesië vervuld hebben. Hieruit blijkt dat de buitengewoon dienstplichtigen tot op heden nog niet SPEL. In de Ver. Staten maakt een nieuw gezelschaps spel grote opgang. Het is uitge vonden door de heer Allan Cal- hamer en het heet „diplomatie". Elke speler vertegenwoordigt een macht uit de eerste wereld oorlog. De een heeft een leger, de ander een vloot, enz., en het speelveld is een kaart van Eu ropa. By het spel zyn alle soor ten trucs, ook de meest ge wetenloze, veroorloofd. Want, zegt de uitvinder, de bedrieger die al lachende kan bedriegen voelt daarna geen behoefte meer om in het dagelijks leven ook nog z(jn neiging tot bedrie gen bot te vieren. Het spel wordt niet aanbe volen voor kinderen. VOETGANGER. Op de auto tentoonstelling te Brussel zei een heer tegen een heer: Ik ga elke dag naar deze tentoonstelling. U hebt een hobby voor auto's? O helemaal niet! Maar u bezit zelf toch ze ker wel een auto? Nee. U gaat er een kopen? Vast en zeker niet. Maar beste man, waarom ga je dan elke dag naar deze tentoonstelling? Omdat ik een principiële voetganger ben. En een auto tentoonstelling is de enige plek in Brussel waar voetgangers in alle rust tussen de auto's door kunnen lopen. LETTER. De leden van de Akademie Frangaise hebben be sloten hun wekelijkse bijeen komst een half uur langer te laten duren. Het werk dat dit uit Frankrijks meest illustere zonen bestaande gezelschap ver zetten is het toevoegen (met omschrijving) van nieuwe woor den aan de Franse encyclopedie. Een dezer dagen begint men met de woorden die met een C be ginnen, waarbij de voorzitter tot de ontdekking kwam dat men in 25 jaar slechts twee let ters van het alfabet had afge werkt. Dat wil zeggen dat alle nieuwe woorden die met de ove rige 24 letters beginnen nog niet officieel zijn vastgelegd. En dat zijn er in deze 25 jaar van tech nische en show-vooruitgang heel wat! Men wil er daarom nu meer vaart achter zetten en in plaats van tot half vijf tot vijf uur doorwerken WINKEL. Uit een enquête is gebleken dat de Franse huis vrouwen 40 pet. van hun in kopen op zaterdag en zondag doen, waarvan op beide dagen elk 20 procent. Mocht men in Frankrijk nog eens besluiten tot een dag winkelsluiting dan zal dat niet op zondag maar op maandag moeten zijn, want op die dag doen de dames slechts 9 procent van hun inkopen. Ze staan overigens wel vroeg op, want 70 procent van hen zou graag willen dat de winkels 's morgens vóór 9 uur open zyn. opgeroepen zijn ter inlijving bij de B.B. Ter verduidelijking zij vermeld dat de ingelijfden zijn geselecteerd door het Min. van Binnenlandse Zaken. De noodwachtpliehtigen worden inge deeld bij de A.B.C.-dienst (Atomische en Bacteriologische en Chemische). Hiervoor zijn 21 chauffeurs nodig (zij krijgen 5 les sen bestaande uit nachtoefeningen en puzzelritten), terwijl de overigen 20 les sen in de A.B.C.-materie krijgen. De eer ste les start op maandag 29 februari a.s. De oefenavonden voor de chauffeurs be ginnen pas in het najaar. Wanneer de lessen ten einde zijn, wordt er periodiek geoefend (waarschijnlijk eens per maand). De vergoeding voor een oefen- of les- avond bedraagt 1,—. De ingelijfden zijn verplicht deze avonden bij te wonen, daar anders een proces-verbaal opgemaakt kan worden. Nog niet zo lang geleden is in Utrecht een noodwachtplichtige veroor deeld tot 14 dagen gevangenisstraf. De noodwachtpliehtigen staan onder een soort krijgstucht, de zgn. Wet op de Noodwachtplicht, krijgen kleding en even tueel materieel (geen wapens) in bruik leen en blijven tot hun 40ste jaar B.B.- plichtig. De vrijwillige B.B. staat geheel los van de A.B.C.-dienst. De plaatselijke comman dant van de B.B. heeft al diverse aan vragen om vrijstelling of uitstel ontvan gen. Wanneer de redenen werkelijk ge motiveerd zijn, bestaat hier inderdaad kans op. TEGEN DE GOEDE ZEDEN EN GEWOONTEN Een inwoner van een plaats uit de om geving is aangehouden en aan de officier van justitie voorgeleid in verband met ontoelaatbare handelingen welke hij ge pleegd heeft met twee minderjarige jon gens. Proces-verbaal werd opgemaakt te gen een automobilist wegens onbehoor lijk gedrag tegenover een meisje. Een bromfietser die wat al te veel ge dronken had en bovendien nog burenge rucht maakte werd ter ontnuchtering in gesloten. VIER WONINGEN VOOR RENSWOUDE Bij beschikking van de Gedeputeerde Staten van Utrecht d.d. 8 februari 1960 zijn aan Renswoude voor het jaar 1960 in totaal vier woningen toegewezen, van het totale contingent voor de provincie Utrecht, dat 2000 bedraagt. Gelet op de woningbehoefte in Rens woude is dit aantal zeer gering en vele woningzoekenden zullen dan ook nog te leurgesteld moeten worden. Voor de par ticuliere woningbouw is echter geen plaatselijk maximum bepaald, zodat hier in nog mogelijkheden aanwezig zijn. 9 9 9 Toen een officier aan een recruut vroeg bij welk wapen hij wilde dienen, antwoordde de soldaat: Bij de generale staf. „Ben je gek?" vroeg de officier. Is dat noodzakelijk?" vroeg de recruut. VA. voor betere uurwerken

De Vallei | 1960 | | pagina 1