Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Gemoedelijke sfeer bij verplichte B.B.-les Voor de KANTONRECHTER MU Mr. Hilterman sprak over de toestand in de wereld EDERVEEN Westduitse landbouw krijgt meer steun Twee nieuwe raadsleden geïnstalleerd Amerongen krijgt bejaardencentrum dat plaats biedt aan 112 bejaarden AMERONGEN Wat nu WCCP 34e jaargang WOENSDAG 2 MAART 1960 Nr. 17 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Koffie, sigaretten en honderd centen als compensatie Niet van één kant Uit wraakgevoelens(?) ruit ingegooid Dader maakte zich snel uit de voeten Jongetje aangereden op Kerkewijk Nieuws uit de omgeving ASSURANTIEKANTOOR ALLE VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN VOLKSUNIVERSITEIT: Directeur busonderneming De Haas overleden Cefa oresenteert: ZIELEN IN CONFLICT Herv. verenigingen te Ederveen hielden jaarvergadering Jean Kroesbergeii (Dovo) speelde zijn 250ste wedstrijd Woon-winkelhuizen aan Bruïneplein in mei gereed 1.34 miljard mark voor „Groene Plan" UIT DE RAAD VAN RENSWOUDE: Ondanks tegenstand van A.R.- en P.v.d.A.-fractie twee C.H.-wethouders Bouw begint waarschijnlijk al deze maand RENSWOUDE Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Eedactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen ku.u.en ook worden opgegeven btf de r.gentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 ivoorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 10 cent iiiis-ssg Zevenentwintig van de in totaal negenenvijftig opgeroepen B.B.-noodwacht- plichtigen hebben maandagavond in de gezellig ingerichte commandopost van de B.B. aan de Sandbrinkstraat hun eerste verplichte lesavond gehad. Hoewel pessimisten een stugge terughoudendheid hadden verwacht, verliep alles in een prettige sfeer. Te oordelen naar de hier en daar opgevangen reacties wordt de noodwachtplicht opgevat in de geest van: „we zijn nu eenmaal het haasje dus laten we er het beste van maken". Trouwens, er werd goed voor de uit Rhenen, Scherpenzeel en Veenendaal af komstige A.B.C.-B.B.-cursisten gezorgd. Het traditionele kopje koffie in de avond uren, waaraan de meesten wel verknocht zullen zijn, behoefde niet te worden ge mist want ook op dat terrein staat de B.B. zijn mannetje. Bovendien was er voor een rokertje gezorgd en hoefden de mannen niet naar huis te gaan met het gevoel dat hen deze avond niets opge bracht had: van regeringswege wordt na melijk een gulden voor iedere lesavond vergoed. Vóórdat de hoofdinstructeur A.B.C.- dienst, de heer Wouters uit Doorn, zijn pupillen aandacht vroeg voor de atomi- sche materie, sprak de heer Staalman K.H.B.B. een soort welkomstwoord. „Ik kan me voorstellen dat jullie dit niet prettig vinden," zei hij o.m. tot de mannen, „maar wij kunnen hier niets aan doen. De minister heeft nu eenmaal besliten dat het die dienstplichtigen moes ten zijn die al onder de krijgstucht ge staan hebben. Wij zullen alle mogelijke moeite doen deze cursus zo aangenaam mogelijk te doen verlopen. Vandaar dat wij op maandag en donderdag cursus ge ven zodat men een keuze heeft tussen de ze twee dagen. Bovendien bestaat voor personen in contenudienst de mogelijk heid donderdagsmorgens een cursus te volgen. Echter wij van onze kant rekenen ook op medewerking van de noodwacht- plichtigen." Aldus de heer Staalman. De cursisten volgden daarna met volle aandacht de A.B.C.-les van de heer Wou ters. Hier en daar viel wel eens een op merking die echter onder het thema „hu mor" gerangschikt diende te worden. Van openbare tegenwerking of boycotting was - gelukkig - geen sprake. Bezoekers van het café-restaurant De Taveerne in de Hoofdstraat hebben zater dagavond even over achten een ogenblik onthutst en geschrokken op hun plaats gezeten, toen met veel geraas een der grote spiegelruiten het begaf. Dacht men aanvankelijk aan een ongeluk, later bleek een, op dat moment onbekende man, de ruit met een steen ingegooid te hebben. De dader is inmiddels door de politie ge arresteerd. Tegen kwart over acht kwam een man de Zandstraat uitfietsen en sloeg de Hoofdstraat in. Ter hoogte van het café gekomen, gooide hij, al rijdend, bliksem snel een steen door de spiegelruit en maakte zich snel uit de voeten. Voorbijgangers konden aan de politie een vaag signalement opgeven, hetgeen later resulteerde in de arrestatie van de ruitentikker, R. uit Veenendaal. Naar verluidt heeft R. 's middags nog een bezoek aan het café gebracht. Waar schijnlijk heeft hij op deze wijze zijn eventuele wraakgevoelens jegens het café willen bevredigen. Op het moment dat R. de ruit ingooide was hij onder invloed. Zaterdagmiddag om ongeveer half een stapte een jongetje ter hoogte van de brandweerkazerne op de Kerkewyk op zijn fiets, en stak toen zonder op het an dere verkeer te letten de rijbaan over. Een bromfietser die achter hem reed, was hierop niet bedacht en kon het ven tje met geen mogelijkheid meer ontwijken. Zij reed tegen hem op, kwam hierdoor ten val en liep verwondingen aan beide benen op. De jongen bekwam geen letsel. BARNEVELD. In de Barneveldse politie verordening zijn diverse wijzigingen aan gebracht. Voortaan is het verboden „van de voor het reizend publiek bestemde wachthuisjes gebruik te maken, kenne lijk voor een ander doel dan waarvoor ze bestemd zijn". In verband hiermede merkten b. en w. op dat vooral de rijpere jeugd 's avonds deze hokjes nog wel eens voor andere doeleinden gebruikte. Op vrijen in wachthuisjes staat dus voortaan een bekeuring. DOORN. In Doorn is een verbod op komst van gokautomaten. De groepscommandant van de rijkspolitie heeft een rapport uit gebracht aan b. en w., waarin hij zegt dat er enkele speelautomaten zijn ge plaatst, waar geen sprake meer is van on schuldig spel, maar van gokken in vrij ernstige mate. Per bezoek zouden hier bedragen verloren worden van tien tot vijftien gulden. LEERSUM. Tussen Doorn en Leersum trof een sergeant vorige week een hui lende jongen aan, welke hij naar het po litiebureau bracht. Later bleek de knaap na onenigheid met zijn ouders, kwaad weggelopen te zijn. De politie leverde de jongen weer heelhuids in Driebergen af. EDE. Op donderdag 5 mei, de nationale herdenking van de bevrijding zullen de drie delen van de krijgsmacht gezamen lijk te Ede defileren. Het défilé begint om half twaalf en duurt ongeveer drie kwartier. Vier muziekkapellen en vijf tamboerkorpsen zorgen voor de muzikale begeleiding. Ook detachementen van de Marva, Milva en Luva nemen er aan deel. KEBKEWUK 167 -TEL. 3000- VEENENDAAL Gevolmachtigde van de Insurance Company of North America De hoofdinstructeur brengt een deel van de opgeroepen B.B.-noodwachtplichtigcn de eerste A.B.C.-kennis b\j. In „'t Trefpunt" werd donderdagavond voor ongeveer 80 toehoorders van de Volksuniversiteit Veenendaal door de welbekende hoofdredacteur van de Haagse Post, tevens radio- en televisiecommentator, Mr. G. B. J. Hilterman, een be schouwing gegeven over de toestand in de wereld, onder de titel „Praten met Moskou". Voor zyn aandachtige toehoorders schetste hij de verhouding der krachten op het politieke wereldtoneel tegen de achtergrond van de historie. De na 1500 verworven koloniën van de naijverige staten van West-Europa dankten hun bestaan aan het feit dat er buiten West-Europa geen grote macht was, sterk genoeg om in het gro te politieke spel mede te spelen. Na de laatste wereldoorlog echter waren er plotseling twee grote buitenwesteuro- pese machten, de U.S.A. en Rusland, die om verschillende redenen het lot der volkeren mede wenste ten bepalen. De spreker liet zien hoe de diplomatie van de U.S.A. aanvankelijk de situatie onjuist beoordeelde. Zij zag de koloniën van de Westeuropese mogendheden als de voormalige koloniën op het Ameri kaanse halfrond, die in feite volks plantingen waren die hetzij de autoch tone bevolking verdreven, hetzij zich zodanig met hen vermengden dat aan hen de eigen volksaard werd ontnomen. Vanwege hun eigen traditie hadden zij sympathie voor volkeren die zich van het koloniale juk wilden bevrijden en zagen niet in dat de koloniale gebieden van de Westeuropese mogendheden in feite factory-koloniën waren, naar het oud-Griekse voorbeeld, waarbij de eigen levenswijze en vaak zelfs de re geringsvorm niet werd aangetast. Ook bij de beoordeling van haar gro te concurrent Rusland maakte de USA- diplomatie aanvankelijk een grove fout. Ze hadden Hitler-Duitsland bestreden en ontdekt dat deze al zij ondernemin gen in zijn boek „Mein Kampf" reeds lang tevoren had aangekondigd. Bij bestudering van de communistische li- terartuur ontdekten zij dat in vrijwel ieder belangrijk geschrift werd gezin speeld op de komende wereldrevolutie. Tussen de jaren 1945 en 1949 was voor de USA het gehele wereldbeeld veranderd. Ze zag de Sovjetmacht voortdringen naar beide aangrenzende kusten en werden erg wantrouwend ten aanzien van expansiepogingen van Rusland en locale conflicten aan haar grenzen. Bij ieder conflict meenden zij de mogelijkheid tot het inluiden van de zo veelvuldig gepropageerde wereld revolutie aanwezig. Vandaar Mac. Ar thurs snelle optreden in het Korea- conflict en de USA-steun aan Frank- ruk in Indo-China en hun misnoegen toen Frankrijk het bijltje er bij neer legde. De Verenigde Staten die tot aan het einde van de tweede wereldoorlog het OUDERAVOND JULIANASCHOOL Op woensdag 2 maart a.s. zal er een ouderavond worden gehouden in de nieuwe Julianaschool te Ederveen. De leerkrachten zullen enkele stukjes ten beste geven, waarna de ouders het werk van hun kinderen kunnen bezichtigen. isolationisme huldigden, hadden bij het einde van de oorlog nagenoeg geen kundige beroepsdiplomaten. Roseveld maakte bij zijn onderhandelingen met de Russen gedurende de oorlog geen gebruik van de traditionele Westeuro pese wijze van onderhandelen doch zag meer mogelijkheden in een directe za kelijke wijze van onderhandelen. Zo op het eerste oog waren de eisen van Stalin ten aanzien van nieuwe grenzen en invloedsgebieden redelijk en Rose veld gaf er aan toe. Bij de realisering van de toezeggingen bleek onder meer dat de Sovjets niet van plan waren om het door hen bezette gedeelte van Duitsland weer te ontruimen, maar het in bezit hadden genomen met de be doeling het te houden. Zolang de U.S.A. de enigste bezitter was van het atoomwapen, leverde het voortdringen van Rusland voor de U.S.A. niet veel gevaar op. Maar zodra bleek dat de Russen eveneens een atoommogendheid waren geworden (Zie verder pagina 4) J.l. vrijdag is in de ouderdom van ruim 79 jaar overleden de oudste direc teur van het V >enendaalse busbedrijf N.V. v.h. Wed. A. W. de Haas, de heer Jan de Haas. De overledene had tot voor kort nog een werkzaam aandeel in het bedrijf en was de oudste van de vier broers die gezamenlijk het bedrijf, na de dood van hun vader, voortzetten. De teraardebestelling vindt heden middag om half vier op de algemene begraafplaats te Veenendaal plaats. TUINBOUWCURSUS De commissie huishoudelijke voorlich ting ten plattelande is voornemens in Renswoude een Luinbouwcursus te orga niseren en wel speciaal gericht op de bloementuin. De cursus omvat 6 lessen, te beginnen op woensdagavond 9 maart a.s., in het gebouw van de Coöp. Land- bouwvereniging. Voor liefhebbers van de bloementuin is dit derhalve een unieke gelegenheid hun kennis terzï.ke te vermeerderen. De Cefa Veenendaal vertoont a.s. za terdag de film .Zielen in conflict" on der regie van Lick Ross. Medewerking verleent o.m. de bekende prediker Billy Graham en zijn team. De film werd in december drie weken in Londen ge draaid. 85.000 uezoekers zagen er de film en bijna 2 00 kregen op aanvraag geestelijk advies. Een toneelspeelster, een straaljager piloot en een fabrieksarbeider in de grootste stad ter wereld worden voor de belangrijkste beslissing in hun leven geplaatst. Met Billy Grahams Londense kruistocht als achtergrond toont de film de eerlijke en oprechte, maar ook de sarcastische reacties van mensen uit allerlei milieu op de boodschap dat God ingrijpt in het dagelijks leven van de enkeling. Vier Ned. Herv. Jeugdverenigingen hielden donderdagavond in het vereni gingsgebouw van de kerk hun gecom bineerde jaarvergadering. Het waren de mcisjesvereniging „Dorcas", de jon gelingsvereniging „Boaz", de kleine meisjesvereniging „Kleine Kracht" en de knapen vereniging „Samuel", die in deze intieme samenkomst byeen waren. De plaatselijke predtikant, ds. Schip per, opende de vergadering met gebed, waarna B. Heerikhuize van de knapen- vereniging een ;nleiding verzorgde over Handelingen 8. Zeer treffend en met gevol voorge dragen was het gedicht „Bloed aan de deurpost", veraöfcgÜ door G. Vedder. Onder intense stilte werd dit stukje dichtwerk aangehoord. Enkele flitsen van de reis van enkele verenigingen in de afgelopen zomer werden op de filmband vertoond. Men genoot bij de herinneringen aan deze reis, naar het bloemencentrum Aals meer. Na de pauze volgde een gezamenlijke declamatie van de kleine meisjes over het kerkelijk jaar, waarna K. van Eg- dom een gedicht voordroeg. Gezamenlijk zong men de bondsliede ren en beluisterde een goed gefundeer de inleiding van J. Westeneng „De af goden van deze tijd". Na het gedicht van G. Smit, getiteld ,,'t Scheepke" werd de jaarvergadering besloten met het zingen van Psalm 33. In de pauze kregen de aanwezigen een tractatie en bij het slot werden aan de leiders van de vier verenigingen aardige attenties aangeboden in de vorm van bloemstukken en een boek werk. Voor de aanvang van de wedstryd DovoGo Ahead van j.l. zaterdag middag, vond de huldiging plaats van de Dovo-spe- ler Jean Kroesber- gen, die zijn 250e wedstrijd speelde voor het eerste elftal der rood- witten. Voorzitter Hiensch (links) sprak de jubilaris toe en bracht hem dank voor al hetgeen hij voor Dovo had gepresteerd. Hij stelde Jean, die zich iedere wed strijd ten volle geeft, ten voor beeld aan de jon gere spelers en sprak de wens uit dat hij nog meer dere jaren de ver eniging tot steun zou zijn. Als blijvend aandenken bood hij hem namens de ver enigingeen fraai polshorloge met inscriptie aan, terwijl mevr. Kroesbergen bloemen in ontvangst mocht nemen. Namens de eerste elftalspelers en de trainer feliciteerde Van Laar onder overhandiging van een ingelijste foto van het kam» pioenselftal. VROUWENWERELDGEBEDSDAG Niet op donderdag 4 maart - zoals eer der bekend gemaakt is - maar op vrijdag 4 maart wordt in Veenendaal de Vrou wenwereldgebedsdag gehouden. Plaats van samenkomst is de Ger. Kerk aan de Vaartbrug. Vrouwen van alle gezindten zijn op deze avond, die om half acht be gint, welkom. WEG BLEEK TE SMAL De chauffeur van de vrachtauto die vrijdagmorgen op de Wcstersingel een al daar geparkeerd staande personenauto wilde passeren, heeft zich kennelijk in de afstand vergist. Bij deze manoeuvre raakte hij namelijk de personenauto die hierdoor beschadigd werd. Er ontstond enkel materiële schade. Het ligt in de bedoeling de zeven woon-winkelhuizen aan het SI. de Bruïneplein in Veenendaal-zuid, waar mee men op het ogenblik druk aan het bouwen Is, omstreeks april-mei op te leveren. Voor het grote hoekpand W. C. Beremanstraat-Bruïneplein heeft men tot op heden nog geen koper kunnen vinden. De overige zes panden zijn inmiddels verkocht. In volgorde vanaf de KL Katerstraat gerekend, komen hier de volgende zakenbaby textielartikelen, zuivelartikelen, radiozaak, vishandel, schoenenzaak en een banketbakkerij. De Westduitse boeren hebben dit jaar opnieuw geen reden tot klagen over de houding van hun Bondsregering. liet landbouwbeleid, dat sinds 1955 gericht is op het herstel van de concurrentiepositie, zal dit jaar versterkt worden voortgezet. De Westduitse minister van landbouw, Schwarz, heeft onlangs de aflevering 1960 van het „Groene Plan" ingediend. Het plan voorziet dit jaar in een regeringssubsidie van 1,34 miljard mark. In vergelijking met vorig jaar is dit een stijging van 130 miljoen mark. Het geld is bedoeld voor een reorgani satie van de agrarische activiteiten. In tegenstelling met de industrie - die aan Duitsland het idee van het „Wirtschafts- wunder" heeft geschonken - is de land bouw na de oorlog niet alleen achter, maar zelfs achterlijk gebleven. Van de rond 7 miljoen hectaren landbouwgrond, wordt in Duitsland bijna de helft slecht bewerkt. De opbrengst is niet zo hoog als onder de huidige stand van de landbouw techniek mogelijk is. RUILVERKAVELING De eerste pogingen om hierin verbete ring te brengen kwamen in 1955. De toenmalige minister van landbouw, Hein- rich Lübke - op het ogenblik president - kwam voor de dag met een landbouw- wet, die jaarlijks enorme bedragen be stemde voor de modernisering. Deze wet is de geschiedenis ingegaan als het zgn. „Groene Plan". Tot nu toe is dank zij deze wet rond zes en een half miljard mark (in vier jaren), door de regering in de landbouw geïnvesteerd. Dit jaar zul len dus opnieuw 1,34 miljard mark aan dit bedrag worden toegevoegd. Vrijdagavond j.l. opende burgemeester J. A. Hosang de voltallige vergadering van de raad der gemeente Renswoude. Tevens richtte hij zich daarna met een kort welkomstwoord tot de twee nieuw-benoemde leden, de heren B. Oosterink en D. J. Vlastuin, nadat deze waren beëdigd. Voordat vervolgens tot verkiezing van een wethouder werd overgegaan, in de vakature ontstaan door het vertrek van de heer H. Lokhorst, vroeg als eerste spreker de heer H. Vermeulen het woord. Hoewel het volgens spreker, in Rens woude geen gewoonte is om in dit geval vooraf het woord te voeren, meende hij dat dit nu toch noodzakelijk was. Volgens zijn vaste overtuiging behoort het college van burgemeester en wethouders gedra gen te worden door de meerderheid van de raad. In de periode van 1949-1953 had den in dit college echter 2 leden van één fractie zitting, hetgeen ook sinds 1958 weer het geval is. Deze fractie heeft met haar 3 raadsleden echter niet de meerder heid van de raad en daarom achtte spre ker de samenstelling van 1953 tot 1958 beter, toen Renswoude 1 CH-wethouder en 1 AR-wethouder telde. Nu echter tus sentijds weer een wethouder moet worden gekozen en de zittinghebbende wethouder een vertegenwoordiger van de CH-fractie is, had spreker verwacht dat voor deze verkiezing de medewerking van één der andere fracties zou zijn gevraagd. Hij heeft evenwel vernomen dat het nu we derom de bedoeling is dat een vertegen woordiger van de CH wethouder wordt. Volgens de heer Vermeulen is dit zeker niet democratisch en wordt hierdoor de kracht ontnomen aan de door de raads leden afgelegde eed, terwijl bovendien het gemeentebelang hierdoor niet wordt gediend. Wethouder Wolleswinkel verdedigde hierop als woordvoerder van de CH het standpunt van zijn fractie. Hij verklaarde het standpunt van de heer Vermeulen te kunnen begrijpen, hoewel hij het hier mede niet eens kon zijn, terwijl hierbij (Zie verder pagina 4) De heer Joh. van den Brandhof, die op 26 febr. j.l. tot wethouder der gemeente Renswoude werd gekozen. De heer Van den Brandhof, die thans 52 jaar is, is lid van de gemeenteraad vanaf 1953. Tevens is hij bestuurslid van de Coöp. Landbouw- vereniging en van het plaatselijk bestuur van het U.L.G., bovendien vervult hü de functie van het provinciale hoofdbestuur van het U.L.G. Zeer binnenkort, waarschijnlijk nog deze maand, zal een begin gemaakt worden met de bouw van het bejaardencentrum, dat zal verrijzen ten noorden van de Kon. Wilhelminaweg tussen de Holleweg en Kievit. Het ontwerp van het geheel is afkom stig van de architect Heineman uit Velp. Bij het drie verdiepingen tellende hoofd gebouw zullen 11 kleine bejaardenwoningen worden gebouwd, terwijl het geheel omgeven wordt door een bijzonder aantrekkelijke beplanting. Met de bouw van het geheel is een bedrag gemoeid van 1.265.000,waarbij inbegrepen 188.500,aan grondkosten. Het zal hier straks prettig vertoeven zijn voor de bejaarden uit Ame rongen en elders, terwijl het aanzien van het dorp er beslist op vooruit zal gaan. De plannen om tot stichting van een teit wordt verkregen van 112 bedden bejaardencentrum in Amerongen te ko men dateren al van enkele jaren terug. In 1957 gaven ongeveer 60 bejaarden door middel van een enquête te kennen dat zij er veel voor voelden om opgenomen te worden in een bejaardentehuis. Vele be sprekingen hebben ertoe geleid dat de Nederlandse Centrale voor Huisvesting van Bejaarden te Amsterdam (een door het ministerie erkende vereniging) in sa menwerking met gemeente en andere in stanties aan de plannen is gaan werken. De Nederlandse Centrale is eigenaresse van dit centrum en heeft de opdracht voor de bouw gegeven. In Amerongen wordt een Stichting in het leven geroepen, die het beheer der inrichting krijgt en hier voor verantwoordelijkheid schuldig is bij de N.C.H.B. Deze stichting wordt beheert door een bestuur, bestaande uit 9 leden, waarvan twee benoemd zijn door de ge meenteraad. De diaconie der Herv. kerk en Ger. kerk worden elk vertegenwoordigd door één lid, terwijl de andere vijf leden be noemd worden door de NCHB uit in woners van Amerongen. Deze vertegen woordigers worden zo gekozen, dat hierin de in de gemeente levende maatschappe lijke en godsdienstige stromingen zo goed mogelijk tot uitdrukking worden gebracht. Het bejaardencentrum zelf zal plaats bieden aan 90 bejaarden. Bij het hoofd gebouw zullen nog 11 tweepersoonswonin gen verrijzen, waardoor een totaalcapaci- In de nacht van de 23ste juli, na een feestje, bracht B., een jeugdige landbou wer uit Harskamp, die nog geen rijbewijs bezat, een paar gasten per auto naar huls en blijkbaar beviel het rijden B. zo goed, dat hij op de terugweg een ommetje maakte. Toen ging het echter mis, want in een bocht wist hij de wagen niet meer onder controle te houden en maakte hij een schuiver de berm in, hetgeen de auto geen goed deed. B. waarschuwde de vol gende morgen de politie pas en die moest toen maar geloven, dat hij op het feestje maar „een paar" flesjes bier gedronken had. Te controleren viel zijn nuchter heidsgraad niet meer. U hebt flink hard gereden, stelde op het Wagenings kantongerecht, de officier van justitie, mr. A. J. J. Pfeil. Dat was een vergissing, antwoordde verdachte. In de auto zat een mijlentel ler in plaats van een kilometerteller. Ik had dus meer vaart dan ik dacht U begon uw carrière als automo bilist dus met bierdrinken en daarna re kende u op de kilometerteller uit of u een bocht wel of niet met een bepaalde snelheid nemen kon. Zoiets noemen wij rijden van de koude grond, zei de officier. Wat dat betekent weet ik niet, be weerde verdachte. U bent toch land bouwer, dan moet u die uitdrukking toch haast kennen, meende de rechter. Enfin, B. had inmiddels zijn rijbewijs gekregen en de officier hoopte maar, dat hij tussen de 23ste juli en het examen nog het nodige geleerd zou hebben. De eis luidde 40,— of 8 dagen voor het destijds missende rijbewijs en 75, of 15 dagen voor het uit de bocht vliegen. Bovendien wenste de officier een voor waardelijk intrekking van het rijbewijs voor de tijd van 6 maanden. Dat laatste liet rechter v. d. Brand ver vallen, doch de boete bracht hij op 40, of 8 dagen en op 200,— of 30 dagen, zodat het voor B. een duur ritje ia ge worden. Van M., caféhouder te Oosterbeek en v. d. B., metselaar te Arnhem, alsmede diens echtgenote verschenen gezamenlijk voor het Wageningse kantongerecht. Van M. zou zijn café namelijk na de verplich te sluitingstijd nog open gehad hebben en wel voor v. d. B. en zijn vrouw. Van M. vond het maar een kinderach tig gedoe. Het was pas twee of drie minuten over twaalf toen de eerste agent binnenkwam, even later gevolgd door een tweede. Er stond geen enkele consumptie meer op tafel, de lichten waren op één na uit en de cafédeur was al open gezet. Voor iedereen was het duidelijk, dat de zaak gesloten werd. Ook was er reeds afgerekend. Volgens de politie was het later, onge veer kwart over twaalf, zei de officier, doch dat ontkende Van M. Het was net twaalf uur en ik kan toch moeilijk precies op dat tijdstip de bezoekers in de kraag pakken en ze de deur uitzetten. Ze moeten even tijd hebben om de jas aan te trekken, zo oordeelde hij. De vervolging werd daarop tot nader datum aangehouden om de verbalisanten als getuige te kunnen horen. Van der H., een 68-jarige steenfabriek arbeider te Wageningen was in een kolkje bij de Rijn aan het vissen geweest zon der dat hij daartoe toestemming had van de rechthebbende; hij had zich daarbij op verboden grond begeven en bovendien bevonden zich in zijn leefnet twee onder maatse voorns. De vissen en de hengel met snoer waren door de politie in beslag genomen. Wist u niet dat u daar niet vissen mocht, vroeg de officier van justitie voor het Waningse kantongerecht. Er stonden toch borden? Och, edelachtbare, zei v. d. H. Dat (Zie verder pagina 4) Allereerst is het de bedoeling dat bejaar den uit Amerongen hierin een plaats zul len vinden, daarnaast komen bejaarden uit andere plaatsen aan bod. HOE GAAT HET ER UITZIEN Het gebouw zelf wordt gebouwd in een U-vorm, waarvan de zijvleugels zullen wijzen naar de Kon. Wilhelminaweg. Het middengedeelte, het hoofdgebouw, zal be staan uit drie verdiepingen. Op de begane grond komen de administratie, directie kamer enz. Op de eerste verdieping zijn de ziekenzaaltjes geprojecteerd, waar ook de dokterskamer en verschillende dienst vertrekken zijn. Op de hoogste verdieping zijn de vertrekken voor het personeel. Aan de achterzijde van het hoofdgebouw bevindt zich een één verdieping hoge uit- bouwing, waarin zijn ondergebracht de keuken badafdeling, knutselruimte, strijk- kamer, aula en dodenkamer. De vertrekken voor de bejaarden zijn ondergebracht in de zijvleugels. Er komen 72 éénpersoonskamers, vier tweepersoons kamers en vier ziekenkamers, terwijl ook nog enkele logeerkamers aangebracht worden. Prettig is dat alle kamers op de zonzijde liggen en voorzien zijn van brede glasramen. In één van de zijvleugels is een conversatie- en leeszaal ontworpen. Gezellige zitjes vindt men op de ver schillende gangen. De kamers hebben een oppervlakte van 15 vierkante meter. De woningen weerszijden van het ge bouw bevatten een woonkamer, slaapka mer, keuken en bergruimte. Zij zijn be stemd voor twee personen. Het gehele terrein zal beplant worden met bomen en heesters en voorzien wor den van verschillende grasvelden. Voor het gebouw wordt een terras met vijver aangelegd. Voor de bejaarden die daar plezier in hebben zijn er kleine tuintjes Met de bouw zal ongeveer een jaar ge moeid zijn. De personeelsbezetting zal, voor zover men het nu ziet, bestaan uit tien leden, n.l. uit een directrice, .adjunct-directrice en acht verpleegsters. Het geld wordt besteed aan structuur verbeteringen. De Westduitse landbouw gronden liggen veelal ver uit elkaar en door de vele kleinere bedrijven is een rationele bedrijfsvoering onmogelijk. Ruilverkavelingen vormen dus de enige oplossing. De Duitse term voor deze structuurveranderingen is „Flurbereini- gung". Het uiteindelijke doel is ieder boerengezin een toereikend inkomen te verzekeren. DE STEM VAN DE BOER Van de zijde van het Westduitse minis terie van financiën is al kritiek te horen op het besluit opnieuw meer dan een miljard aan de landbouw te besteden. Men vraagt zich daar af waar het geld vandaan moet komen. Etzel, minister van financiën, is zodanig gepikeerd dat hij niet van te voren is geraadpleegd over de mogelijkheden van financiering. De oorzaak van deze strubbelingen is te zoeken in de a.s. verkiezingen. Voor de meerderheidspartijen in de Duitse Bondsdag, de CDU en DP, zijn de miljoe nen stemmen van de boeren van groot be lang. Het is gebleken dat zij de stemmen zo belangrijk achten, dat ze de begroting nog eens extra willen belasten om de boe ren tevreden te stemmen. EXPORTCAMPAGNE Even voor de indiening van de nieuwe aflevering van het „Groene Plan", heb ben de Westduitse landbouworganisaties een plan afgekondigd om ook de concur rentiepositie van de Duitse landbouw ten opzichte van het buitenland te verbeteren. De door hen gevormde arbeidsgemeen schap voor de export van Westduitse agrarische produkten, is een grootscheep se reclame-campagne begonnen onder het motto „Buy German". Het ligt vooral in de bedoeling de uit voer van vleesextract, fruit, groenten en zuivelprodukten te stimuleren. De land bouworganisaties hebben de regering ge vraagd een exportsubsidie te verlenen van 7 miljoen mark. Zij verwijten daarbij an dere landen, dat de landbouw een te gro te subsidie wordt verstrekt. De Westduit se export van landbouwprodukten is verre ten achter gebleven bij die van de con currenten, maar dit ligt niet aan de in andere landen verstrekte subsidis. Daar moet men het met heel wat minder doen dan 1,3 miljard. PRACHTIGE UITVOERING VAN „DE LOFSTEM" Hei kinderkoor „De Lof stem" te Renswoude heeft, na een serieuze voorbereiding, zaterdagavond j.l. een uitvoering gegeven in het gebouw Re- hoboth, onder leiding van de dirigent, de heer Joh. Wegen. Deze uitvoering, waarvoor enorm veel belangstelling bestond, is bijzon der goed geslaagd, zowel door de wijze, waarop het programma werd uitge voerd, alsook door de goede kwaliteit van de uitvoering. De avond werd geopend door de heer Joh. Wegen, die een kort welkomst woord tot de aanwezigen richtte. Daar na zong het kinderkoor achtereenvol gens: Wiegelied, Feestconcert, Reveille, Kom nu met sang, Die winter is ver- gangen, Het Rietvinkje, Het tovertrom- meltje en Op school. Deze zang werd afgewisseld met een tweetal piano-soli door de 9-jarige Hans Wegen, zoon van de dirigent Deze jonge musicus mocht hiervoor van het publiek een welverdiend applaus in ontvangst nemen. Na de pauze vond de opvoering plaats van de operette „Sprookjesmelodie" in vier bedrijven van C. Verruijt jr. Mede door een goede vertolking van de hoofdrollen werd hiermede een prach tig succes behaald. De gehele avond kan dan ook worden gezien als een waardevolle afsluiting van het afgelopen seizoen, waarin maandenlang voor dit succes werd ge werkt DIEFSTAL BIJ C.B.U. OPGELOST De politie heeft de diefstal welke on geveer drie weken geleden bij het con fectiebedrijf de Utrechtsche werd ge pleegd, rond gekregen. Deze inbraak waarbij 265,werd ontvreemd, is ge pleegd door een persoon van buiten deze gemeente. Hij is verleden week voor de officier van justitie geleid. Op de Engelse Tapijtenbeurs is een nieuw elektrisch verwarmd tapijt te be wonderen. Het tapijt is bestand tegen activiteiten van honden, katten en kinde ren en is motecht. Een Italiaanse rechtbank heeft een 47-jarige vrouw gelast in een andere slaapkamer te gaan slapen, omdat zij door haar gesnurk buren verhinderde in te slapen. De negers, die in cafétaria's in de zui delijke staten van Amerika een consump tie willen gebruiken, zijn verplicht dat staande te doen. Alleen blanken hebben recht op een zitplaats. In Londen is een nieuwe partij ge vormd die zegt „te strijden om Engeland te bevrijden van joodse overheersing en de toevloed van gekleurden". De politiechef van Chicago is afge treden, nadat hij ontdekte dat een groot aantal agenten met benden samenwerk ten. Het politiekorps is ruim 10.000 man sterk. In Genève is een 87-jarige juwelier' overvallen door twee bandieten. Zij be roofden hem van zijn actetas met geld en diamanten ter waarde van 750.000 gulden. Op een vijf kilometer afstand van de hoofdstad Albany gaat de staat New York een enorme schuilkelder bouwen als be scherming voor de regering tegen een eventuele atoomaanval. Kosten 4 miljoen dollar. De Britse koningsbaby slaapt in de wieg, waarin 33 jaar geleden zijn moeder lag. De kinderwagen is marineblauw.

De Vallei | 1960 | | pagina 1