Kleefsmans Boekhuis HONDERDJARIGE in Veeneiidaal Officiële bekendmaking Ederveen B.V.L. sterk gekant tegen dirigisme in de landbouw 0 PffSlTlQ (Gids voor de Nederlandse kunst) RHENEN AMERONGEN ACHTERBERG SCHERPENZEEL Getuig emssen De molenaar en de douarière OVERBERG VOOR DE BOER Oud-directeur W. N. A. van Schuppen ter aarde besteld Uit de raad van Rhenen Drie kleuterscholen Negen Veenendalers zijn op Schrikkeldag jarig Bij oversteken gegrepen Ter ere van de verschijning van de Rust in Rhenens binnenstad gedeeltelijk teruggekeerd Krijgt Amerongen een ideeënbus „Kunst en Vriendschap" gaf goede uitvoering Op de Kleine Heuvel Overstroming in gymnastiek lokaal Een verdwenen weg Uyt een haat van religie Op de algemene begraafplaats te Vee- nendaal is J.L vrijdag het stoffelijk overschot van de heer W. N. A. van Schuppen, in leven directeur van de Ritmeester Sigarenfabrieken N.V., ter aarde besteld. Om twee uur vond een rouwdienst plaats in de Ger. Kerk aan de Vaartbrug, welke geleid werd door ds. D. van Enk. De rouwdienst, waarvoor zeer veel belangstelling bestond, werd o.m. bij gewoond door burgemeester A. Bakker en gemeentesecretaris D. Blankespoor, directie en personeel van de Ritmees ter Sigarenfabrieken, het bestuur van de Ver. tot Bevordering van Chr. On derwijs, personeel van deze scholen en vele zakenrelaties. Ds, Van Enk sprak een kort her denkingswoord uit n.a.v. het tekstwoord „Met Jezus in de storm". Óp verzoek van de nabestaanden wer den op de begraafplaats geen toespra ken gehouden. Aan de groeve werd door ds. Van Enk de geloofsbelijdenis gelezen en zong men Psalm 72 14. In de aula mochten de nabestaanden zeer vele condolaties in ontvangst ne men. Op woensdag 9 maart krijgt Veencndaal weer een 100-jarige in haar midden, want op deze dag hoopt de weduwe Van Ojik- van Remmerden, Molenstraat 11 te Vee- nendaal haar 100ste geboortedag te vieren. Mevrouw Van Ojik werd op 9 maart 1860 geboren. Haar gezondheid is nog redelijk goed en zy heeft nog altyd de volle belangstelling voor familiegebeur tenissen. Haar man is op 20 maart 1946 overleden. Mevr. Van Ojik heeft 9 kinde ren gehad, waarvan er nog 7 in leven zyn. Zy wordt thans met volle liefde verzorgd door haar 71-jarige ongehuwde dochter Myntje. Deze 100ste verjaardag kan mevr. Van Ojik vieren met 27 kleinkinderen. GEPENSIONEERDEN HOUDEN PROPAGANDAMIDDAG De Algemene Ned. Bond van Gepen sioneerden afd. Doorn belegt op donder dagmiddag 3 maart een progagandamid- dag in hotel de Korenbeurs aan de Markt. Ook niet leden zijn op deze middag welkom. Gemeente Rhenen BESTRIJDING AARDAPPEL MOEHEID De burgemeester der gemeente Rhenen maakt bekend, dat op het gemeentehuis, afdeling algemene zaken, voor een ieder ter inzage ligt de beschikking van de minister van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening van 29 oktober 1955, nr. L/PA 670, zoals deze gewijzigd is bij de beschikking van 24 november 1956, nr. L/PA 3001, alsmede de bij eerstgenoemde beschikking behorende, op deze gemeente betrekking hebbende kaarten en lijsten, waarop zijn aangegeven de krachtens artikel 3, tweede lid, van het besluit be strijding aardappelmoeheid aangewezen gebieden en/of terreinen. Op deze gebieden en terreinen is ver boden de teelt van: 1. aardappelen en tomaten; 2. bloembollen en knollen, boomkweke- rijprodukten, koolraapplanten, stek- bieten en andere planten, die met de ondergrondse delen worden gerooid, een en ander voor zover zij kennelijk bestemd zijn om te worden uitgeplant In de aangewezen gebieden en terreinen is sinds de vorige bekendmaking op 10 februari 1959 geen wijziging gekomen. Rhenen, 20 februari 1960. De burgemeester voornoemd, L. BOSCH VAN ROSENTHAL. (Vervolg van pagina 1) Op een verzoek van de stichting Chris telijke kleuterschool „Irene" om mede werking voor de bouw van een tweede Christelijke kleuterschool aan de Lariks- laan in Rhenen-stad, werd gunstig be schikt. Tegelijkertijd besloot de raad tot de bouw van een tweede openbare kleu terschool, terwijl verder nog werd be sloten, zulks naar aanleiding van een ver zoek van 23 te Achterberg woonachtige ouders, een lokaal van de openbare lagere school aldaar in te richten als kleuter school, waarmee ongeveer 7000,— zal zijn gemoeid. Op dit laatste besluit zal de Veenendaal had zeven personen in haar gemeente, die hun verjaardag op 29 febr. vieren. Sinds 29 febr. 1960 komen er twee bij, n.l. Cornelis, zoon van de familie Sukkel in de Van de Pollstraat en Linda Maria, dochter van dc familie Faber, Ferdinand Bolstraat 42. EIERMARKT Op de wekelijkse eiermarkt waren dinsdagmorgen te Veenendaal 108.000 eieren aangevoerd. De prijzen varieerden van 9,tot 9,50 per 100 stuks. Handel traag. De biggenmarkt had een aanvoer van 55 biggen. Er werden prijzen besteed van 40,tot 60,per stuk. Handel rede lijk. Maandagochtend omstreeks half ne gen had aan De Klomp, ter hoogte van hotel Hupkcns, een aanrijding plaats tussen een personenwagen en de jeug dige wiclryder v. B. uit Veenendaal. De jongeman kwam per rijwiel uit de richting Ederveen en stak de rijweg over zonder op het overige verkeer te letten. Een personenwagen van de fir ma v. B. uit Ede zag geen kans meer het slachtoffer te ontwijken en greep hem in de flank. Met een ziekenauto uit Ede is v. B. naar het Julianaziekenhuis te Veenendaal overgebracht. In hotel Hupkes aan de Klomp vergaderde woensdagavond de vereniging voor be- dryfsvryheid in de landbouw, kortweg B.V.L. De heer Kroes uit Waddinxveen advi serend hoofdbestuurslid van de B.V.L. sprak over het onderwerp „Waar gaan we heen met dit landbouwbeleid"? De vergadering werd geopend door de voorzitter van de B.V.L., de heer Koekoek uit Bennekom, die de spreker in leidde. De heer Koekoek zei dat de moeilijkheden in de landbouw van jaar tot jaar groter worden en de laatste tyd zelfs van week tot week, hierbü doelend op de lage pryzen, die pluimvee en varkenshouders voor hun produkten ontvangen. De organisaties, die ons zouden moeten leiden hebben gegarandeerd dat ze alles zouden regelen ook in slechtere tijden. Waar blijven deze standsorganisaties nu, zo vroeg de heer Kroes aan de ver gadering. De weg van de vrije economie kan de boeren uit de impasse helpen en de boe ren dienen in hun eigen belang zich aan een te sluiten bij de vereniging die dit voorstaat. Spreker drong er op aan te Ederveen een afdeling van de B.V.L. op te richten. Vervolgens sprak de heer Kroes over het landbouwbeleid na de tweede wereld oorlog. Waarheen we gaan met dit beleid? Spreker zou kort kunnen zeggen naar de ondergang. Fel kantte spreker zich tegen het dirigisme in de landbouw, dat al direct na de oorlog onder de socialis tische minister Mansholt begon. De heer Mansholt kon wellicht niet anders, want voortgekomen uit de P.v.d.A., moest hij de weg van het staatssocialisme inslaan. Wiens brood men eet wiens woord men spreekt zal de heer Mansholt gedacht hebben. Men ging z.g. fondsen en potjes maken voor slechtere tijden met geld door de boeren betaald. Deze „potten" blijken nu opgesoupeerd te zijn aan ambtenarij en dergelijke, zodat men geen heil kan ver wachten van het geld in al die jaren ge stort via heffingen enz. Men kreeg een leger van ambtenaren en er werd kwistig met baantjes gestrooid maar van enig nut bleken al deze maat regelen niet te zijn aldus spreker. De boeren hadden hun goede geld be ter op de Boerenleenbank kunnen bewa ren voor eventuele slechtere tijden, dan was er thans tenminste wat geweest. Sprekende over het Landbouwschap zei de heer Kroes dat men de boeren niet geraadpleegd heeft bij de instelling van deze organisatie. Over ons en zonder ons zei spreker. Inderdaad rust ook op de landbouw een wet, de wet op de P.B.O. Maar het Land bouwschap is er een raam in en dat raam wordt door het merendeel der boeren niet gewenst. Overigens kan een dergelijk raam pas gevormd worden indien de helft der betreffenden hier voor is. Aan de boeren werd niets gevraagd, maar werd het Landbouwschap opgelegd. In de praktijk blijkt dat 90 tot 95%> van de agrariërs tegen die schap is. De voorzitter van het Landbouwschap, de heer Louwes, ziet dat ook wel in, ge tuige zijn uitlating: Ik ben de grote werk gever van de deurwaarders, die de hef fingen moeten gaan innen. Als men dan verplicht is heffingen te betalen, dient men ook rechten te be zitten aldus de heer Kroes. Gebleken is echter dat het bestuur niet wordt geko zen, maar benoemd. Over de financiële zijde zei spreker dat dit Landbouwschap in 1957 een begroting van ruim 5 miljoen gulden vorderde en in 1959 zelfs 8 miljoen. De 24 bestuursleden hebben ook een groot salaris aldus de heer Kroes. Er kwamen voorts verschil lende commissies te weten een akker bouw, een veeteelt, een fruitteelt, een sierteelt een pluimvee en een gezond heidscommissie. Men stelde onlangs bo vendien een buitenlandse commissie in plus enkele planologen en twee veeartsen. In een dergelijke papierwinkel wordt niet op geld gezien. Thans wil men de boeren dwingen de heffing te betalen door beslag te leggen hebben wij van 3 t/m 10 maart een SPECIALE PRISMA-ETALAGE ingericht (Zandstraat 3) Komt LI eens kijken en U staat verbaasd over de grote verscheidenheid in Prisma-Pockets Zandstraat 3 Patrimoniumlaan 22 op het melkgeld. Stap voor stap gaan we verder naar de staatsdwang en het diri gisme wordt tentoongespreid. Men verwijt de boeren dat ze teveel produceren en dezelfde regering spoorde in de naoorlogse jaren aan tot verhoging. Men kende de produktieslag 1946 en 1947. Ook de ruilverkaveling herbergt ver schillende onbillijkheden, aldus de heer Kroes. Hier begint het waarschijnlijk te dagen want in de tweede Kamer gaan stemmen op deze wet op de helling te zetten. De monopolieheffingen vonden evenmin genade in de ogen van de heer Kroes, die hier ook naar zijn mening tal van on billijkheden illustreerde. Spreker ver klaarde dat geen enkel land een Land bouwschap kent en toch draait men pri ma. Het is geheel onnodig en men zou zeer veel kunnen uitsparen als het werd opgeheven. Met dit geld zou men beter kunnen concurreren op de wereldmarkt. Door al deze ambtenarij en dirigisme worden onze produkten te duur en raken wij ze niet kwijt, een ontwikkeling, die thans zeer aktueel is. De heer Kroes zag de toekomst donker in, maar gaf te kennen dat er uitkomst mogelijk is wanneer het roer radicaal wordt omgebogen naar de vrije economie. Na deze rede volgde een bespreking, waarbij enkele aanwezigen vragen stel den. De heer Koekoek gaf nog een slot beschouwing, waarbij hij er nogmaals op aandrong zich aan te sluiten bij de B.V.L., een suggestie, die door een aantal aan wezigen werd opgevolgd. Juist vóór het afgelopen weekeinde werden op de Molenstraat, Muntstraat en Mensostraat, in het hartje van het winkelcentrum, de nieuwe verkeers borden geplaatst, die aanduiden dat op zaterdag- en zondagavond van 19.00 tot 24.00 uur deze straten in Rhenens bin nenstad verboden zijn voor het verkeer met alle voertuigen, ry- en trekdieren en vee in beide richtingen. Deze maatregel werd genomen om tijdens de drukke weekendavonden de vele voetgangers in bescherming te ne men en paal en perk te stellen aan de jeugdige bromfietsers, die er niet voor terugdeinsden al maar rondjes te rijden met hun knetterende voertuigen. Op de nu voorbije zaterdag- en zondagavond was er de rust weergekeerd. De bromfietsers waren genoeg ge waarschuwd om niet te weten, dat zij zich op verboden terrein bevonden. Van hen had de politie geen last meer. Te goeder trouw zijnde weggebruikers vergisten zich nog wel eens, doch zij werden niet op de bon geslingerd. Het bleef bij een zachte waarschuwing. Het moet nu echter zo langzamer hand bekend zijn bij de weggebrui kers, dat Molenstraat, vanaf plantsoen tot Fred. v. d. Paltshof, Muntstraat en Mensostraat 's avonds voor het weekend taboe zijn verklaard, zodat aanenomen mag worden, dat zij komende week een straatje om zullen rijden. Kroon nog toestemming hebben te ver lenen. Met betrekking tot de tweede christelijke en de openbare kleuterschool in Rhenen-stad deelde de voorzitter nog mede, da't in verband met het beschikbare bouwvolume de verwezenlijking van deze plannen nog wel eens vier tot vijf jaar op zich kon laten wachten. Teneinde de Beatrixstraat, liggende in het kernplan Eist, te kunnen doortrekken, werd besloten tot goedkeuring van een daartoe opgesteld onteigeningsplan, hoe wel alsnog zal worden getracht tot over eenstemming te komen met de eigenaren van de betreffende grond. Een tweede onteigening betrof een industrieterrein op „Remmerden", waarop eveneens goed keuring door de raad werd verleend. De heer De Jong (arb.) stelde hierbij de voor waarde, dat voor Eist zal worden uitge zien naar sportterreinen. De voorzitter kon mededelen, dat men daarin al ver ge vorderd was. De gemeenterekening 1958 sloot met een nadelig saldo van ƒ93.254,54, een groot verschil met 1957, veroorzaakt door de stijging van de kosten van onderwijs. Dit was voor de heer De Jong (arb.) aanlei ding te informeren naar de stichting van onderwijsinstellingen in Rhenen, waar voor thans aan andere gemeenten moet worden bijgedragen. De voorzitter zag hier nog niets in. Ook hij zag in Rhenen graag een HBS ver rijzen, doch voorlopig is de huidige gang van zaken financieel nog voordeliger. Wel zijn er straks mogelijkheden voor de nieuwe vorm van mulo. De instelling van een grondbedrijf was aanleiding dat de post onvoorzien op de gemeentebegroting ruimer is geworden, hetgeen de heer Deen (arb.) deed opmer ken, dat het nu toch wel eens tijd werd het bejaardenvraagstuk aan te pakken, en daartoe in de eerstvolgende raad een post te ramen. Spreker begon ongeduldig te worden. De ouden van dagen dreigen in de vergeethoek te geraken. B. en w. zullen deze aangelegenheid terhand ne men. De heer Deen verzocht verder nog in overweging te nemen de aanschaffing van een bandrecorder als hulpmiddel bij het samenstellen van de notulen van de raadsvergaderingen, die niet voldoen. Ook dit zal worden bekeken. Tenslotte werd nog overeengekomen meer regelmaat te brengen in de verga deringen van de raad, door voortaan iede re laatste dinsdag van de maand bijeen te komen. Achtereenvolgens gingen de volgende punten nog onder de hamer door: in het tijdvak van 1 april tot en met 30 juni 1960 kasgeldleningen aan te gaan tot een maxi mum van 750.000,aan de kopen van L. van Laar te Rhenen een perceel grond groot 00.12.65 ha. aan de Franseweg te Eist voor 5500,met inbegrip van het daarop staande dubbele woonhuis; aan te kopen van R. van Mourik te Eist een perceel van 205 m- voor 205,—; terwijl in de vakature Mr. J. Deen in de studie adviescommissie werd gekozen de heer H. J. van Dongen. De heer A. Radstaak, die aftredend was, werd herbenoemd. ROOMTABLETTEN Binnenkort zal in de Deense staat Tollose door de Presso Cream Com- pagny A/S een begin worden gemaakt met de bereiding van roomtabletten. Naar verluidt zou de fabriek inmid dels al in verbinding zijn getrteden met 's werelds luchtverkeersmaatschappijen die voor dergelijke produkten blijkbaar steeds belangstelling hebben. Aan de verpakking van het produkt blijkt zeer veel aandacht te zijn besteed niet alleen met het oog op het hand haven van de kwaliteit maar tevens met het oog op de verkoop in de detail handel waarvoor in onze dagen nu een maal een toepasselijke en deugdelijke verpakking strengste eis is. VROUWENWERELDGEBEDSDAG IN GEREFORMEERDE KERK VAN RHENEN Op 4 maart zullen weer de traditio nele gebedsuren over de gehele wereld worden gehouden. De liturgische dienst voor deze wereldgebedsdag zal in Rhe nen op die datum worden gehouden in de Gereformeerde kerk aan de Nieuwe Veenendaalseweg, aanvang 's avonds kwart voor acht. Hier zijn alle vrouwen uit Rhenen, van welke gezindte zij dan ook mogen zijn, hartelijk welkom. Het gemeentebestuur is van plan een ideeënbus in te stellen voor dc plaatse lijke bevolking. Men wil hierdoor meer belangstelling voor het gemeentewerk gaan kweken. Bruikbare ideeën zullen worden beloond met waardevolle boek werken. Iedere ingezetene van Amerongen kan door middel van deze ideeënbus schrifte lijk gedachten en wenken naar voren brengen, welke voor het gemeentebestuur voor een verdere ontwikkeling van de ge meente in de ruimste zin van belang zou den kunnen zijn. B. en w. gaan deze idee- en beoordelen, zo nodig met behulp van een deskundige. Als er ideeën van waarde ingezonden worden, kan de indiener een premie worden toegekend in de vorm van één offcieer waardevolle boekwerken. De resultateW yan deze bus zullen regel matig, minstens éénmaal per jaar, wor den bekend gemaakt. De bus zal geplaatst worden in de hal van het gemeentehuis. Vrijdagavond gaat de raad het één en ander behandelen. Tegen een dergelijk idéé kan men toch geen bezwaren heb ben! LAATSTE TOCHT WINTERSERIE Aan de laatste tocht van de winterserie (het leek nu meer op een voorjaarstocht) werd deelgenomen door 160 wandelaars. Hoewel het aantal deelnemers aan de serie van dit jaar belangrijk lager lag als vorige jaren, wellicht omdat Veenen daal ook met deze serie is begonnen, zijn de tochten nu toch ook een succes ge worden, al was het alleen om de prachtige parcoursen. De laatste wandeling eindigde met de uitreiking van de diploma's, me dailles en groepsprijzen. AGENDA RAADSVERGADERING Vrijdag 4 maart 's avonds om 7 uur komt de Amerongse raad ter bespreking van de volgende agendapunten bijeen: Instelling ideeënbus; verordening ex ploitatie bouwterrein; verkoop grond aan de Ned. centrale voor huisvesting van bejaarden; aanleg waterleiding langs de Lekdijk; verlenen van zakelijk recht aan de PUEM tot het leggen van kabels; aan vulling politieverordening; garantiever lening i.z. bouw van particulier huis; rondvraag. OPENINGSTOCHT NEDERLANDSE WANDELSPORT BOND De W.S.V. de Vrije wandelaars orga niseert zaterdagmiddag 12 maart a.s. de openingstocht van de N.W.B. in Zuidoost- Utrecht. De start is tussen twee en half drie vanuit de Ireneschool. Inschrijvingen kunnen plaats vinden op de adressen Kon. Julianalaan 83 en Zuylesteinseweg 29 te Amerongen. Zaterdagavond gaf de muziekvereniging „Kunst en Vriendschap" haar jaarlijkse muziek- en toneeluitvoering in het Buurt- schapshuis. Voorzitter de heer Van Breda sprak een kort welkomstwoord, in het byzonder tot de afgevaardigden van ver schillende verenigingen. Hy bracht dank aan het hoofd der school voor alle mede werking en aan de donateurs voor de financiële steun. Onder leiding van de heer P. Hoolhorst werd een programma bestaande uit een viertal muzieknummers uitgevoerd. On danks de kleine bezetting van dit korps was de uitvoering goed. Door de toneel groep van deze vereniging werd op gevoerd een dramatisch spel in 3 bedrij ven „Mensen in nood" van Will Braken- berg. Dit spel uit het vissersleven werd door de spelers goed vertolkt, zij kregen hiervoor een hartelijk applaus van de aanwezigen. Twee leerlingen van de heer Hoolhorst mej. Van Breda en mej. Van Rhee, brach ten tussen de bedrijven populaire accor- deonmuziek. Het kap- en grimewerk ver zorgd door de heer Rijsemus uit Rhenen, zag er prima uit. Aan het slot van deze zeer geslaagde uitvoering, bracht de heer Van Breda dank aan de spelers, in het bijzonder aan de dames, die een fraai boeket bloemen als blijk van waardering ontvingen. Scherpenzeel GESLAAGD Op het dezer dagen te Den Haag ge houden examen voor coupeuse slaagden de dames K. Ploeg en B. v. d. Brandhof. KIND AANGEREDEN Het 7-jarig zoontje Jan van de fam. Rijlaarsdam aan de Stationsweg, werd maandagmiddag voor de ouderlijke wo-, ning, toen hij een bal naliep, die over de Stationsweg rolde, door een auto aangereden. Ondanks krachtig remmen en een poging om het kind te ontwij ken, kon de bestuurder, de heer J. Ver meulen uit Scherpenzeel, een aanrij ding niet voorkomen. Wonder boven wonder bekwam het kind slechts enkele wondjes aan het hoofd. FORTISSIMO GAF UITVOERING Voor een goed gevulde Sociëteitszaal gaf de accordeonvereniging Fortissimo zaterdagavond haar tweede winteruit- voering onder leiding van de heer B. Pot uit Amersfoort. De Fortissimo voorzitter, de heer G. v. d. Peut, sprak een woord van welkom. In vlot tempo werden hierna de ver schillende nummers ten uitvoer ge bracht en werd over het algemeen verdienstelijke muziek ten gehore ge bracht. Na ieder nummer volgde een Wie een plaats gebouwd op heuvelen wil bezoeken, hoeft niet naar Jeruzalem of Rome, of dichterby, naar Nijmegen of Rhenen te gaan. Hy blijve in Veenen daal, wandele naar dc kerkheuvel op de Markt en vervolge zyn weg door de Achterkerkstraat en de steile Molenstraat, waar het geaccidenteerd karakter van de bodem zich duidelyk aftekent: 't is of men door een „gas" in Nijmegen gaat. De huizen staan er op verschillend niveau, met stoepjes en trapjes aan de weg verbonden. Onze hoop is nu gesteld op hett nieuwe Veenendaal. Zal dit een eigen karakter ontvangen? De Hoofdstraat, die we ons nog als een schaduwrijke lindenallee herinneren, krijgt reeds een zekere allure. De disharmonie tussen straatbreedte en huizenhoogte, zo sto rend in de Zandstraat, raakt er allengs door de hoge moderne winkelpuien overwonnen. Op de 'hoek van de Markt verheft zich als een streng gesloten on genaakbaar fort de Rotterdamse Bank. Van gedurfde fantasie getuigen de hoog klimmende pylonenachtige muren van het modepaleis in het midden. Welk effect zullen de Amsterdamse Bank, de Korenbeurs en het kledingmagazijn hoek Zandstraat - Hoogstraat eerlang maken? Zal het intieme karakter van het marktplein, dat toch al geleden heeft door de ontmanteling van de kerk, niet grotendeels verloren gaan door de nieuwbouw-De Haas? Op drukke zonnige dagen heeft de Hoofdstraat met omgeving iets van een kaleidoscopische city. Ook in de avond als de kleurrijke lichtreclames flitsen en de neonlichten hun vurige letters aan de duistere hemel schrijven, heerst er sfeer. In zuid doen de flats het betrekke lijk goed: door de diagonale plaatsing van üe blokken en het spel van licht en slagschaduwen scheppen zij een pret tige beweeglijkheid en levendigheid in „het stenen landschap". De lage hori- zontaalbouw ertussen wordt echter ver pletterd door de hoge woonburchten. Het labyrint van straten is helaas doods en fantasieloos. Gaan we door de Gortstraat, een der oudste straten van Veenendaal, naar de Munnikenweg en nemen we daar het pad langs de begraafplaats, dan hebben we rechts een imposant gezicht op de hoge kant van de Vendel, een terreinverhoging die nog rest van de Grote Venlo (dat is Veenlo, bos bij of tussen de venen) waar de pachters van Emmikhuizen oorspronkelijk allerlei hout mochten halen met toestemming van de machtige jonker Jacob van Gaasbeek. Merkwaardig is het veel vuldig voorkomen van die naam in het huidige Veenendaal en zijn omgeving: waarschijnlijk zijn de eerste dragers van die naam bouwlieden van die edel man geweest. Het verlangen het bodemniveau zo veel mogelijk te egaliseren, heeft van de Vendel weinig overgelaten. Toch zijn de terreinverheffingen van de Grote en Kleine Vendel - de laatste bij de oude kerk en haar omgeving - naast de aanlegstructuur van het dorp de enige karakteristieke resten van het oude Veenendaal, mèt enige oude na men. Van haar grote luister, het water, is onze plaats beroofd door de dempin gen, waarbij m.i. de weg van de ge ringste weerstand is gekozen. Het schil derachtige Venetië in de venen is voor goed verleden tijd geworden Terwijl ik dit schrijf, hoor ik in ge dachten al vele oudere lezers proteste ren en spreken van kwalijk riekende grachten en dergelijke. Maar had men destijds de waterafvoer niet kunnen verbeteren? Veenendaal zou zonder dempingen een tweede Giethoorn ge worden zijn, druk bezocht door min naars van schoonheid. Kiel voor reuzenschip gelegd op reuzen- helling in Rotterdam. Op een nog in aan bouw zynde nieuwe helling van de R.D.M. te Rotterdam, welke met een breedte van 50 meter en een lengte van (voorlopig) 200 meter tot de grootste ter wereld zal be horen, is maandagochtend de kiel gelegd voor bouwnummer 290, een supertanker van 48.000 ton welke hier voor Shell Tan kers N.V. zal worden voortgezet, vooruit lopend op de bouw van de tanker, zodat dit schip ongestoord naar zyn enorme af metingen zal kunnen groeien. Deze foto van de kiellegging geeft een goede indruk van de enorme afmetingen van de helling. BRANDWEERNIEUWTJES UIT RHENEN Het uitgaansuniform van de vrijwil lige brandweer Rhenen zal worden ver anderd. Het zal naar wij vernemen voorzien worden van een open kraag. Enkele exemplaren van bevelvoeren den zijn reeds afgeleverd. Na de bin nenkort te houden jaarvergadering zullen verdere wijzigingen worden uit gevoerd. De wedstrijdploeg zal als eer ste aan de beurt komen. Voorts wordt een automatisch red dingsapparaat aangekocht. Het ligt ten slotte in de bedoeling dat van het werk van de jeugdbrandweer een kleuren film wordt vervaardigd. MULO-AVONDEN IN RHENEN MET MEER VAART De vrijdag en zaterdag in gebouw „Irene" gehouden mulo-avonden waren van zeer goed gehalte. Er zat meer vaart in dan vorig jaar en het pro gramma was aantrekkelijk. Er werd gezongen en muziek gemaakt, geturnd en toneel gespeeld. De mulo-band, dit maal onder leiding van de heer J. A. Klumpes, had een gedaanteverwisse ling ondergaan. Het was nu een orkest in nieuwe stijl en het succes bleef niet uit. Al met al weer heel gezellige avon den, waarvoor buitengewoon veel be langstelling bestond. NIEUWE PAKKEN VOOR WATERSKI EN IN DE WINTER Een decorateur uit Yorkshire heeft een nieuw soort duik en waterski-pak ont worpen dat het enthousiasten voor deze sporten mogelijk maakt hun sport het ge hele jaar door te beoefenen. Het pak is gemaakt van „ultra micro-cellular foam neaprine", dat geen warmte verliest. Vorige week is het pak in open water beproefd door drie jonge leden van de Yorkshire Ski Club. De leden klaagden over de warmte terwijl toeschouwers op de kant stonden te rillen van de koude. De ontwerper, de heer Stanley Brad ley - is zelf een enthousiast duiker. Hij heeft bijna vier uur achtereen in zee doorgebracht bij een temperatuur van 38 graden terwijl hij het pak droeg, zonder nadelige gevolgen te ondervinden. DAMMEN Uitslagen onderlinge competitie: Meijer De Groot Faber Smits G. v. Zomeren Swetselaar E. v. Zomeren Van Ewijk M. v. d. Grift De Greef Reede Van Loon R. Berkhof Van Veenendaal A. v. d. Kolk E. v. d. Grift Veldhuizen Viegen Meijer Veenendaal v. d. Berg Faber 2—0 2—0 2—0 2—0 2—0 0—2 2—0 1—1 2—0 2—0 0—2 een veertig per- bezoek geweest de bezoekers in waarna de kluis OVERBERGERS BEZOCHTEN DIEPVRIESKLUIS J.l. maandagavond ziji sonen uit Overberg oj bij de diepvriescentrale in Achterberg. Eén en ander in verband met de toekom stige plannen voor de bpuw van een der gelijke centrale in Ovepberg. Bij aankomst werden twee groepen verdeeld, bezichtigd werd. Mevrouw Egberst-van Dalen lichtte de aanwezigen uitvoerig tcfe en wist op alle gestelde vragen een bevredigend ant woord te geven. Na-afloop dankte de vertegenwoordiger van de Voorlichtingsdienst, de heer Har deman, mevrouw Egberts voor de ge nomen moeite. De Overbergers hebben nu de praktische wijze van diepvries gezien. TIJDSCHRIFT VOOR SUIKERZIEKEN Het blad van de Nederlandse Vereniging voor Suikerzieken te Den Haag is na 13 jaren in dezelfde vorm te zijn verschenen thans in vergroot formaat uitgekomen. Het Tijdschrift, dat in een oplaag van 23.000 ex. verschijnt, lijkt ons voor diabetici zeer belangrijk. In het toegezonden nummer schrijft de medisch adviseur van deze vereniging, Dr. F. G. Schlesinger, een lezenswaardig artikel over „de suikerzieke en zijn dok ter". Het nummer bevat voorts een artikel over het dieet, nieuwe recepten en een reeks wetenswaardigheden omtrent het veelomvattende werk van de vereniging. gul verdiend applaus. Het tiental nummers waaruit de mu ziekuitvoering bestond, werd onder broken door het optreden van het vro lijke duo. Het waren de dames Steiman en Bakker, die hun individuele kunnen ten gehore brachten. Na de pauze volgde de opvoering van het blijspel „O Bella Donna Lucia" door de toneelgroep van de B.O.G. en B.O.L.H. afdeling Terschuur-Voorthui- zen. De aanwezigen vermaakten zich uit stekend met dit stuk, dat verdienstelijk voor het voetlicht werd gebracht. WERK IN FABRIEK ARBEIDS- THERAPIE Volgende maand zal in Bristol een nieuwe fabriek worden geopend waar uitsluitend patiënten uit zenuwinrich tingen tewerk gesteld zullen worden. Dit plan voor de revalidatie van gees teszieken is enig in zijn soort. De ar beiders - 25 mannelijke en vrouwe lijke patiënten uit een plaatselijke in richting voor geesteszieken - zullen kartonnen dozen en ballpoint pennen in elkaar zetten. Zij zullen per week ongeveer 10 kunnen verdienen, op basis van stukwerk. Zij zullen maxi maal 3.15s. betalen voor hun kost in het ziekenhuis en de rest van hun ver diensten mogen houden. RESERVE-POLITIE PARAAT Onder leiding van de groepscomman dant, de heer Reedijk, en de instruc teur-wachtmeester Van der Kamp, hield de reserve-rijkspolitie te Scherpenzeel, maandagavond een paraatheidsoefening die werd bijgewoond door de burge meester mr. C. P. Hoytema van Ko nijnenburg en de districts-adjudant, de heer Maasdam. In het gemeentehuis sprak de groepscommandant, de heer Reedijk, een inleidend woord. Er was maar een merkwaardig zaakje aan de hand.. De laatste weken liep er een onbekend persoon in Scherpenzeel die in het bezit zou zijn van vuurwapens en hierin ook handel zou drijven. Vol gens inlichtingen zou deze persoon zich ophouden in een der kamers van de onbewoonbaar verklaarde woningen tegenover de gemeentelijke eierhal. Na afloop werden de bijzonderheden van de oefening besproken in het ge meentehuis. Volgens de districts-adju dant was het een geslaagde oefening en de gemaakte fouten werden nog eens onder de loupe genomen. SCHOORSTEENBRAND Zondagmorgen werd de vrijwillige brandweer gealarmeerd voor 'n schoor steenbrand bij de familie v. d. Vliert op de boerderij Veelust aan de Barneveld- seweg. Na het geven van wat water door de schoorsteen was de brand spoe dig geblust. In de modern ingerichte gymnastiek zaal heeft vorige week, een klas die klaar was met lessen, vergeten de kranen van het waslokaal dicht te draaien. Toevalli gerwijze was ook de afvoerleiding ver stopt, zodat zowel het was- als het kleed lokaal blank kwam te staan. Een geluk bij een ongeluk was dat dit water niet in de gymnastiekzaal was ge lopen. In dat geval zouden, met het oog op de kostbare vloerbedekking, de ge volgen niet te overzien geweest zijn. Ten- volge van een misverstand was er bij de betreffende klas geen toezicht geweest. Om een voorbeeld te stellen ligt het in de bedoeling de verantwoordelijke leiders met hun klas tijdelijk het gebruik van het gymnastieklokaal te weigeren. Moederloze veulens Evenals vorig jaar, zal de afdeling Paardenhouderij van het Landbouwschap haar bemiddeling verlenen bij het onder brengen van moederloze veulens op die adressen waar een merrie aanwezig is, waarvan het veulen is gestorven. In gevallen waar deze mogelijkheid niet aanwezig is, zal op verzoek een circulaire worden gezonden, waarin nadere ge gevens zijn vermeld omtrent het kunst matig opfokken van een veulen. Schriftelijke verzoeken om een derge lijke circulaire dient men te richten aan de afdeling Paardenhouderij van het Landbouwschap, Raamweg 25-28, 's-Gra- venhage. Telefonische aanvragen om zo'n circu laire, alsmede berichten van moederloze veulens en merries waarvan het veulen is gestorven, dienen te worden gemeld aan de Service Telefoon Centrale te 's-Gravenhage onder no. 010-322928. Deze Service Telefoon Centrale is dag en nacht bereikbaar en kan namens de afdeling Paardenhouderij inlichtingen verschaffen met betrekking tot moeder loze veulens. Wij wijzen er nog met nadruk op, dat het leggen van contact tussen adressen waar een moederloos veulen staat en die adressen waar een merrie aanwezig is waarvan het veulen is gestorven, pas goed kan slagen als men duidelijk aan geeft welk geval het betreft. Het is in het belang van de paarden- houders nodig van bovenstaand bericht goede nota te nemen. Verlichting van de trekker by mist Verschillende malen worden bestuur ders van landbouwtrekkers bekeurd om dat bij mistig weer geen passende ver lichting wordt gevoerd. Wettelijk behoeft een landbouwtrekker die bij donker op de weg wordt gebruikt, slechts te zijn voorzien aan de voorzijde van stadslichten en aan de achterzijde (zowel de trekker als de aanhangwagens, dus ook de getrokken landbouwwerktui gen) van achterlichten. Bij mistig weer overdag geldt voor motorvoertuigen de verplichting om groot licht te voeren. Uit het oogpunt van al gemene veiligheid op de weg komt het de commissie Wegenverkeersvraagstukken van het Landbouwschap dan ook wense lijk voor er met nadruk op te wijzen dat ook landbouwtrekkers die voor transport werkzaamheden tijdens mistig weer op de weg worden gebruikt, bijv. voor melk- ritten, ook zijn voorzien van koplantaarns met groot licht. Men dient er rekening mede te houden dat zowel de koplan taarns als de daarin aanwezige gloeilam pen van een rijkskeurmerk moeten zijn voorzien. Is de trekker slechts uitgerust met stads lichten dan adviseert de commissie We genverkeersvraagstukken in het belang van de algemene verkeersveiligheid bij mistig weer niet van de openbare weg ge bruik te maken. Maar laat ons terugkeren naar de Kleine Heuvel, waar de molenaar or- nelis van Coten en de douarière Van der Hemm kibbelden over de uitweg van het Kesseleveen. Mevrouw deed de molenaar een civiele procedure aan bij het Hof van Utrechtt, dat eigendoms geschillen behandelde, in tegenstelling tot de schepenbank te Rhenen, die mis daden strafte. De adellijke familie had vele getuigen: Louw Willemse, Corne lis Joosten, Geurt Wouterse, Jacob van Hien, Geurt Jansen, Tijmen Hendrickse, allen Veenendalers, en Aert Dirckse van der Geer, afkomstig uit Amerongen. Louw Willemse, een man van 45 jaar, had op 6 juli 1734 nauwkeurig gezien, dat uit de scheigruppel tussen de gron den van de molenaar en de douarière aarde was weggestoken aan de zijde van het Kesseleveen. Aan Van Cotens kant waren zoden en turven gelegd en daarachter was aarde gestort, zodat de molenaar zijn gronden vergroot had ten koste van de Van der Hemms. Ook had de eerste grenspaaltjes bij de Kor- tewijk geslagen met hetzelfde gevolg. In een bosje grenzend aan de Molen- werf had hij acht van de grootste en schoonste bomen gezien, getuigde Wil lemse voorts, waarvan de schors los geklopt was, zodat zij z.i. wel zouden sterven. Aan de overkant van het wa tertje had hij de bomen ontworteld zien staan. De onderbegroeiing was verdwenen, maar aan Van Cotens zijde was de voet van de heuvel „rouw ende bewassen". Kennelijk had Van Coten op de terreinen van zijn tegenstandster huisgehouden. Waarschijnlijk woonde de adellijke fa milie op Huize De Geer en niet op Prat- tenburg, dat toen al toebehoorde aan de Van Asch van Wijcks. (Jacob van Asch van Wijck, kanunnik van St. Marie te Utrecht, bewindhebber van Westindische Compagnie, hoogheemraad van de Lek dijk Bovendams, die reeds meerdere goe deren aan de Cuneraweg en het Veeneind bezat, kocht in 1694 Prattenburg van de familie Chuyt.) De Geer, dat nu als een eiland ligt te midden van de huizenzee, heeft nóg weinig van een hoeve, maar bezit veeleer een landhuiskarakter. Van Huize De Geer nu liep destijds een laan of steeg naar de Molenweg, aan weers zijden beplant met bomen, zowel eiken als berken. De huidige Geerseweg is er wellicht een armzalig overblijfsel van. Uiteraard werden die bomen op last van de weduwe en haar zoon gesnoeid. Ook gebeurde dat wel door de pachters. Geurt Jansen, die 20 jaar op het Kesseleveen had gewoond en Aert Dirckse van der Geer, verklaarden de bomen vaak ge snoeid te hebben. Maar in november 1734 gebeurde dit op order van Cornelis van Coten, die het hout tot bossen liet bin den en weghalen. Aert Dirckse, een man van 60 jaar, wonende te Amerongen, had het Kesseleveen in huur gehad en de uitweg lopende van de Cuneraweg nabij Prattenburg - nog terug te vinden in de mooie landelijke weg langs het voetbal veld? - tot aan de Molenweg steeds vrij en ongehinderd gebruikt. Zijn vader deed dit ook al. Aert was in 1675 geboren. Dus in het eind van de 17de eeuw was het Kesseleveen reeds in het bezit van de adellijke familie. Een aardige bijzonderheid vormt nog de ondertekening van een der getuigen. Geurt Wouterse plaatste onder zijn ver klaring zijn hand- of huismerk in deze vorm: 4 Dit teken is de antieke 4, symbool voor eigenerfdgoed. De overige details in de stukken ge noemd zijn onbelangrijk. We laten de partijen daarom maar lustig voort pro cederen. In ons eerste opstel over het Kessele veen haalden wij reeds Van Cotens woor den aan: „alle welken vexatiën (plage rijen) enkel en alleen voortkomen uyt een haat van religie, soals sulks ook in gans Veenendaal bekent is". Terloops herin nerden wij toen aan de inval van de Rhe- nense substituutschout en de Stichtse on derschout in Huize De Geer, waar de katholieken heimelijk de Mis vierden op zondag 29 juni 1710. Mevrouw Van der Hemm trad tegen beide heren op, veront waardigd, omdat het recht daar te kerken gekocht was. In weerwil daarvan volgde toch een inval. Wij schreven toen, naar aanleiding van dit voorval, over de anti these. Waarheidsgetrouw erkenden wij dat het lot der katholieken in de Neder landen, minder hard is geweest dan in andere landen, minder hard dan dat der katholieken in Engeland of dat der protes tanten in Frankrijk. Wij zouden daaraan nog willen toevoegen, dat die verdraag zaamheid waarvan de katholieken, de dopers, de remonstranten en andere dis senters de vruchten mochten genieten, door de kringen van het bijbelse huma nisme in de geest van Erasmus, Castellio (Bellius) en Dirk Volkertsz. Coornhert, één der „stiefkinderen van het christen dom", verkondigd werd. Dit humanisme, dat vooral aanhangers en verspreiders vond in de klasse van regenten, is vol gens de grote cultuurhistoricus Huizinga, in de Nederlanden altijd de voedings bodem der beschaving gebleven. Oog luikend lieten baljuws, ambtenaren en andere functionarissen tegen betaling de katholieke eredienst toe. Wat op deze wij ze, laat ons zeggen illegaal ontstond, werd allengs gewoonterecht: een zekere vrij heid van godsdienst. De ligging van de schuilkerkjes was algemeen bekend, zo ook te Veenendaal aan De Geer. D. PHILIPS

De Vallei | 1960 | | pagina 2