Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Nieuwe brandweerkazerne begint vorm te krijgen Voor de KANTONRECHTER MU Emigratie-voorlichtingsavond in nieuwe arbeidsbureau Nieuw kantoor voor de Veenendaalse Waterleiding Mij. Noodlottig verdrinkingsgeval HOE STERK IS AMERIKA? Roode Kruis Rhenen in opwaartse lijn 34e jaargang WOENSDAG 9 MAART 1960 Nr. 19 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen. Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Alarmering zwak onderdeel van goed functionerend brandweerapparaat Gelders overgekomen Nieuws uit de omgeving Agenda ASSURANTIEKANTOOR ALLE VERZEKERINGEN HypOTHEKEN EN FINANCIERINGEN Gebouwd voor de toekomst OVERBERG ACHTERBERG „SLUIT ME ALSTUBLIEFT OP Vorig jaar vertrokken ben bebben "«Berekend dat in isso (dus 64 personen Eerste steen gelegd door burgemeester A. Bakker DE VP NAG VAN VANDAAG: De toekomst van het zwaard Achterstand in verschiet EDERVEEN Wat nu weer... Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen knnuen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 oeai Speciale contractprijzen op a&nvr&mf Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 10 cent De nieuwe brandweerkazerne aan de Industrielaan begint langzamerhand vorm te krijgen. De funderingen zijn reeds gelegd terwijl de eerste contouren van de bovenbouw al zichtbaar zijn. De commandant van de Veenendaalsse brandweer, de heer N. Th. v. d. Veen, is vanzelfsprekend zeer ingenomen met de toekomsstige nieuwe huisvesting. „Hoewel de huidige onderbrenging van het brandweermateriaal geenszins ondoeltreffend genoemd mag worden, zijn de mogelijkheden tot volledige concentratie van het brandweerapparaat in de nieuwe kazerne geheel aanwezig, hetgeen bij een dergelijke instantie een der eerste vereisten is", zo zei de heer v. d. Veen. Als gevolg van de per 1 januari van dit jaar tot stand gekomen annexatie, zijn alle brandweerlieden inclusief het materiaal van „Gelders" overgekomen naar „Stichts". Vooraf werd een con tactavond gehouden waar op gemoede lijke toon overeengekomen werd, dat de elf „Gelderse" brandweerlieden met hun trekker met motorpomp samen gevoegd zouden worden met de „Sticht- se" brandweer. Door deze uitbreiding kwam het korps op totaal 33 brandweerlieden, inclusief de commandanten. Het mate riaal bestaat momenteel uit één hoge- druk nevelspuit één lagedruk autospuit en één motorspuit met trekker. Spreekt men met brandweermensen over het wagenpark dan zal tien tegen één het gesprek uitkomen op de grote wens van de brandweer: een vol-auto- matische hydraulische ladderwagen. Ook de commandant kwam natuurlijk bij dit onderwerp terecht en met een „vol verwachting klopt ons hart" sprak hij over een 25 meter hoge ladder wagen die met behulp van een extra kort laddertje tot 27 meter hoogte kan reiken. Veenendaal kan in feite niet buiten een dergeljjk redmiddel. Let wel: red middel, want volgens de heer Van de Veen is een ladderwagen in de eerste plaats bedoeld als redmiddel bij brand en andere ongevallen boven de begane grond. Zeker, wanneer de situatie het nodig maakt dat de ladderwagen ge bruikt moet worden bij brandbestrij ding, wordt hij onmiddellijk ingezet, maar in eerste instantie denkt men aan het redden van slachtoffers, bijvoor beeld in flats. Op het ogenblik zijn er nog niet zoveel flats in Veenendaal, Vrachtauto kantelde Een vrachtauto geladen met 10 ton vis meel kantelde maandagmiddag op de Nieuweweg. De chauffeur van de auto - van de fa. v. W. te Rotterdam - kreeg pech op Rijksweg 12 en besloot de Nieuweweg op te rijden om de zaak daar nader te onderzoeken. Hij reed de zware wagen in de berm van de weg, maar deze was te zacht voor een dergelijk ge wicht met het gevolg, dat het gevaarte wegzakte en tenslotten kantelde. Er moest een takelwagen aan te pas komen om de auto weer in de juiste stand te brengen. ZEIST. Mr. A. P. Korthals Altes, bur gemeester van Zeist, herdenkt binnenkort het 12 V2 jarig jubileum. De jubilaris, die in 1903 te Amsterdam werd geboren, be gon zijn ambtelijke loopbaan als volontair ter secretarie van Blaricum. In 1930 werd hij benoemd tot burgemeester van Oos- terhesselen in Drente en in 1947 tot bur gemeester van Zeist. WAGENINGEN. De in Wageningen ge vestigde Friden Holland N.V. heeft be sloten een kantoorgebouw in Nijmegen te bouwen. Het pand aan de Nude te Wageningen is in verband hiermede ver kocht aan de N.V. Schimmelpenninck sigarenfabrieken. DOORN. Dinsdag 1 maart was het pre cies veertig jaar geleden dat tuinman W. van Barneveld als 13-jarige jongen in dienst trad van Huize Doorn, nog enkele maanden vóórdat de ex-keizer zich in Doorn vestigde. Tijdens een huldiging werd hem de eremedaille in brons ver bonden aan de Orde van Oranje-Nassau uitgereikt. VEENENDAAL Donderdag 10 maart: Ledenvergadering Rode Kruis in R.K.-gebouw Sandbrinkstr. Aanvang 8.30 uur. Vrijdag 11 maart: Ontspanningsavond bejaarden „Eltheto" Aanvang 7.30 uur RHENEN Woensdag 9 maart: Feestavond Volksonderwijs in „Eigen Gebouw" Aanv. 8 uur. ACHTERBERG Donderdag 10 maart: Voorlichtingsavond Commissie Huish. Voorl. in gebouw Bethel. Zaterdag 12 maart: Toneeluitvoering Unitas in het Buurtschapshuis. KE O KE WIJK 167 -Ttt.JOOO'VEENENOAAL Gevolmachtigde van de Insurance Company of North America wanneer echter de Schrijvers wijk ver wezenlijkt is, zullen er negenhonderd woningen bijgekomen zijn en.... hoofd zakelijk fiats. Overbodige luxe is het dus in geen geval. De ontwerpers van de nieuwe brand weerkazerne hebben terdege rekening gehouden met de toekomst. Denken we in dit verband aan de Randstad Hol land, dan zal Veenendaal binnen een aantal jaren een plaats zijn met vijftig a zestigduizend inwoners en dan moet de brandweerkazerne ook aan de ge stelde eisen voldoen. (Zie verder 2e blad) JAARFEEST JEUGDVERENIGINGEN De meisjesvereniging „Dient Elkan der" en de jongelingsvereniging „On derzoekt de Schriften" hopen op woens dag 16 maart a.s. in „De Ossenberg" het jaarfeest te houden. Als hoofdschotel van deze avond mag worden genoemd de samenspraak „Als de morgen gloort Aan deze avond is ook nog een verloting verbonden waar van de opbrengst bestemd is voor een bandrecorder. VOORLICHTINGSAVOND COMMISSIE HUISHOUDELIJKE VOORLICHTING De Commissie „Huishoudelijke voor lichting Zuid-oos: Utrecht" houdt op donderdagavond a.s. in gebouw Bethel' een voorlichtingsavond. De heer Van Tellingen uit Zeist zal een lezing ver zorgen over „Kleur en sfeer in uw wo ning. Aan de hand van lichtbeelden en stalen hoopt de heer Van Tellingen een ruimer inzicht te geven over de inrichting en aankleding van de wo ning. Het gebeurde zondagavond op het politiebureau aan de Hoofd straat. De dienstdoende wacht kreeg op zeker moment een ietwat on vast op de benen staand heerschap voor zijn bureau, die heel vrien delijk doch uiterst dringend vroeg hem op te sluiten. De politieman die niet iedere dag met zulke verzoeken in aanra king, komt, vroeg de late bezoeker enigzins verbaasd naar de reden van deze vrijwillige opsluiting. „Omdat", zei de man, „ik té diep in het glaasje gekeken heb en me zelf niet meer vertrouw. Als u me niet opsluit ga ik nog meer drin ken." Het verstandelijke van deze re denering inziende, besloot de po litieman de naar de cel hunkeren de R. uit Veenendaal dan maar op te sluiten. Dit muisje had echter nog een onverwacht staartje, want enkele uren later blees dat de Edese po litie nog wat met R. te vereffenen had. Na verhoor werd hij later dubbel ontnuchterd op vrije voeten gesteld. BEZOEK PRESIDENT VAN PERU. Na aankomst in Huis ten Bosch in Den Haag is deze officiële staatsiefoto van het Nederlands koninklijk paar met zjjn gasten uit Peru gemaakt. TEVEEL AAN BACHUS GEOFFERD D., een inwoner van Veenendaal, had j.l. zaterdagavond teveel aan Bachus geofferd. Niettemin wilde hij nog meer inslaan hetgeen hem bij een plaatselijk café geweigerd werd. Om eigen en an dermans veiligheid werd hij door de politie ter ontnuchtering opgesloten. Na een lange nachtrust in de cel, keerde hij zondagmorgen, compleet met proces verbaal, huiswaarts. In het door Anthony van Kampen geschreven boekwerkje „Een sprong in het duisternoemt de schrijver de vraag of de emigratie, die op het ogenblik uit Nederland plaats vindt, noodzakelijk is, een kwestie die een schier eindeloos aantal aspecten bezit. Eén der belangrijkste, meest begrijpelijke daarvan is, dat de bevolking van Nederland zich sinds 1829 verviervoudigd heeft! In Nederland leven thans gemiddeld 338 mensen op 1 vierkante kilometer, tegen 300 in België en 22 in Amerika, terwijl onze bevolking jaarlijks toeneemt met 120.000 mensen. In 1880 telde Nederland nog maar nauwelijks 4 miljoen inwoners. Dit aan tal was in 1920 reeds tot 7 miljoen ge stegen en op het ogenblik is de 11 mil joen rijkelijk gepasseerd. Knappe kop- J.l. zaterdagmorgen heeft burgemeester A. Bakker, in tegenwoordigheid van vele genodigden, w.o. de heren wethouders van Veenendaal, de president-commissaris van de N.V. Veenendaalse Waterleiding Mij., de heer Alta, de architect Korswage uit Driebergen, de heer Kroes uit Veenendaal en het voltallige personeel van de water leiding, de eerste steen gelegd voor het nieuwe kantoorgebouw van genoemde maat schappij, dat aan de Kanaalweg tussen de twee reeds gebouwde dienstwoningen zal verrijzen. Een schuchter voorjaarszonnetje gaf het geheel een feestelijk cachet, hoewel hier en daar gemompeld werd, dat, met het oog op de toen dreigende staking in de bouwwereld, deze eerste steen voorlopig wel eens de laatste zou kunnen zijn Als eerste spreker nam de president commissaris, de heer Alta, achter de op gestelde katheter plaats. Na allen ver welkomd te hebben, gaf hij in het kort een overzicht van de huisvesting der Waterleiding Mij. Dertig jaar geleden had men aan de Kanaalweg de beschikking over een klein gebouwtje dat in 1940 met de grond gelijk gemaakt werd. Het houten gebouwtje dat hierna in gebruik genomen werd, was ook spoedig verdwenen. Ten slotte kwam men aan de Kerkewijk te recht, maar nu was het dan zo ver dat het gehele bedrijf op één plaats gecon centreerd kon worden. Dit was mede mo gelijk geworden door de volledige mede werking van het gemeentebestuur van Veenendaal, waarvoor de heer Alta zijn dank uitbracht. Burgemeester Bakker noemde zich te gast van een der grootste weldoeners van Veenendaal, „want wat zouden we moeten beginnen zonder goed water?" zo vroeg hij. Hij herinnerde eraan dat de waterlei ding vroeger niet door iedereen gewaar deerd werd. „Men bleef toen liever bij de pomp en de regenbak, wel een groot ver schil met de hedendaagse situatie". Ver der roemde hij de kwaliteit van het water, waarmee geen pomp of waterleiding in Nederland kon wedijveren. Na zijn dank uitgesproken te hebben dat Veenendaal een particuliere water leiding heeft, ging hü over tot het leggen van de eerste steen. Met een kunstig ver sierde troffel bracht de burgemeester de specie aan, waarna een meisje de steen via een katrol liet zakken. Het opschrift van de steen luidt: Deze steen is gelegd door burgemeester A. Bakker, 5 maart 1960. De directeur, de heer E. Guillaume, bracht burgemeester Bakker dank voor deze symbolische daad, alsmede voor de bereidwilligheid van het gehele college bij de steenlegging aanwezig te willen zijn. Vervolgens betuigde spreker zijn er kentelijkheid aan het college van com missarissen en aan het personeel met hun dames, alsmede aan de architect en de aannemer. Met het heffen van het glas op ieders gezondheid behoorde de eerste steenlegging tot het verleden. over 20(!) jaar) naar schatting 14 mil joen zielen in Nederland een bestaan zullen moeten vinden. Nu al blijkt dat Nederland het dichtst bevolkte land ter aarde is. Daarentegen zijn er op de wereld nog enorme ge bieden die nog praktisch „leeg" zijn. Bijvoorbeeld Australië dat 220 maal zo groot is als Nederland maar minder in woners bezit en Canada dat 280 maal zo groot is als Nederland en slechts enkele miljoenen meer telt. Om deze en meerdere redenen pro pageert de hedentijdse regering de emi gratie. Men heeft speciale ambtenaren aangesteld die op tal van plaatsen voorlichtingsavonden verzorgen en ook de individuele voorlichting voor hun rekening nemen. Dergelijke voorlichtingsavonden wor den meestal georganiseerd door de Gew. Arbeidsbureaus. ALLERLEI BEROEPEN Omdat binnenkort ook in Veenendaal een dergelijke voorlichtingsavond gehou den wordt, hebben wij bij de heer Van Giessen van het Arbeidsbureau eens ge ïnformeerd of er uit het gewest (Rhenen, Eist, Amerongen, Leersum, Renswoude en Veenendaal) veel mensen emigreren. De cijfers toonden het volgende aan: In 1958 kreeg het G.A.B. 31 aanmeldingen bestaande uit 97 personen. Hiervan emi greerden er 59 personen. Vorig jaar was er meer belangstelling want toen meld den zich er 126 personen aan en vertrok ken er 64. (Zie verder pagina 4) In Renswoude is j.l. zaterdagavond de heer A. Ilooijer in de leeftijd van 32 jaar door een tragisch ongeval om het leven gekomen. De heer Hooijer reed, in gezelschap van zijn broer, per rijwiel vanuit de richting Veenendaal over het rijwielpad langs Rijksweg 12 naar zijn woning. Dit rijwielpad loopt gedeeltelijk evenwijdig aan de zoge naamde Grift. Juist op dat gedeelte werd het slacht offer, dat aan toevallen leed, vermoe delijk onwel en geraakte te water. Mede ten gevolge van de duisternis - het on geval gebeurde omstreeks half twaalf - werden geen reddingspogingen onder nomen, ook doordat de broer van het slachtoffer geheel overstuur raakte en verlamd door schrik niet tot daden kon komen. Ongeveer een uur later werd het slachtoffer levenloos aan wal ge bracht. Door de doktoren Heij en Ter Velde werd nog kunstmatige adem haling toegepast, hetgeen echter geen resultaat had. De rijkspolitie stelde ter plaatse een onderzoek in. TUINBOUWCURSUS In tegenstelling tot ons vorig bericht wordt medegedeeld, dat de aangekondig de tuinbouwcursus (voor bloementuin) niet begint op woensdagavond 9 maart a.s. doch op maandagavond 14 maart a.s. Deze wijziging bleek noodzakelijk door onvoorziene omstandigheden. BIDSTOND De bidstond voor gewas en arbeid te Renswoude wordt gehouden op woensdag avond 9 maart a.s. Ned. Herv. Kerk 7.30 uur ds L. van de Peut; Ger. Kerk 7.30 uur ds D. G. Mole naar. (ii) DEN HAAG Amerika is op het ogenblik nog sterk genoeg om iedere aanval met een vernietigende aanval te beantwoorden. Het is het grondprincipe van de Westerse strategie. Maak de vuist zo krachtig, dat niemand het zal riskeren een klap op te lopen. Die vuist, gevormd door het Strategic Air Command, is nog altijd krachtig ge noeg om Rusland ervan te weerhouden in plaats van een vredespolitiek een oorlogs politiek te voeren. De combinatie van bemande straalbommenwerpers en interconti nentale raketten voldoet zolang Rusland niet over afweermiddelen tegen hoogvliegen de supersonische vliegtuigen beschikt. Maar hoe wijzigt zich de verhouding wanneer vliegtuigen verouderd en raketten hoofdzaak zijn geworden? In een vorig artikel hebben wij een uitlating van Generaal Thomas S. Power, chef van het Strategie Air Command, geciteerd, waarin deze vertelde, dat Rusland in staat moet zijn alle bases van het SAC door een tweede Pearl Harbour uit te schake len. Daar tegenover stond de uitspraak van Thomas Gates, Amerika's minister van Defensie. Deze beweerde met stelligheid, dat SAC niet door een verrassingsaanval kan worden vernietigd. De twee meningen kunnen zo diame traal tegenover elkaar staan, omdat de generaal spreekt over de toekomst en de minister over het heden. Power ziet voor zich de verschillen in de raket-program ma's van Amerika en Rusland. Het zijn overigens angstaanjagende cijfers. Eind 1960 zal Amerika nog beschikken over 1900 lange-afstands bommenwerpers, hoogstens 10 lange-afstands raketten en twee Polaris duikboten. De Polaris is een raket voor middelbare afstanden, die van af een atoom-onderzeeër kan worden ge lanceerd. Een groot strategisch voordeel! In 1962 zal Amerika beschikken over 180 intercontinentale geleide projectielen waarvan het het merendeel van het type Titan is, een verbeterde versie van de Atlas met een belangrijk groter bereik. Tegen die tijd zal Rusland beschikken over bijna 400(!) grote raketten. Een enor me voorsprong, die door de SAC alleen niet kan worden goedgemaakt. Op grond In alle opzichten beweegt de afdeling Rhenen van het Nederlandse Roode Kruis zich weer in opwaartse lijn. Dit werd duidelijk uit de verslagen van de secretaris, de heer H. v. d. Spoel, de penningmeester de heer O. Wedzinga en de colonnecommandant dr. B. Stegeman, tijdens dc jaarvergadering van afgelopen maandagavond in het brandweergebouw. Ook de heren G. v. d. Steeg en D. G. Runge, die hun verslag uitbrachten over respectievelijk het jeugdroodekruis en de bloedtransfusie, waren optimistisch in hun uitlatingen. Slechts op één punt is er nog zorg, de vervanging van de rode kruisauto van de colonne door een beter exemplaar, doch wanneer de financiën zich in dezelfde richting blijven bewegen, zoals dat in het afgelopen jaar het geval was, dan zal ook deze wens spoedig in vervulling zijn gegaan. De heer N. Souwerbren, voorzitter, gewaagde van meer steun van de zijde van de bevolking, dan eerder het geval was. Verheugend was het te vernemen, dat van de zijde van de Rhenense jeugd zoveel belangstelling bestaat voor het rode kruiswerk. Niet minder dan 53 leerlingen slaagden voor het jeugd- diploma A en 19 voor het diploma B. Eén van de jongelui, de vglo-leerling Gerrit van de Bijl, had getoond uit het goede EHBO-hout gesneden te zijn, want tijdens een ongeval op school had hij het slachtoffer op de juiste wijze behandeld, nog vóórdat er een dokter aan te pas was gekomen. Het hospitaalschip „Henri Dunant" zal dit jaar een tocht over de grote rivieren maken die in Rhenen zal aan vangen. De gehouden oliebollendag bracht bruto 1000,op, de colonne boekte zes nieuwe leden, die waren op geleid door de R.K.E.H.B.O.-afdeling, waarmee de samenwerking niets te wensen overlaat. Het ledental was toe genomen van 532 tot 546. De helpsters- ploeg was onder leiding van mevrouw Van Dijk-Baak zover gevorderd met de opleiding, dat geassisteerd kon worden in het Julianaziekenhuis. Door de medewerking van de plaatselijke artsen Almekinders en Wijchers kreeg het werk van de afdeling een hechtere basis. De eerstvolgende bloedtransfusie avond zal worden gehouden in septem ber. De heer R. J. Jansen werd als be stuurslid gekozen in de plaats van de heer C. Favejee. Belangrijk was ook de mededeling dat alle hulpposten in Rhenen thans zijn gereorganiseerd en voorzien zijn van goed en voldoende materiaal. Acht inwoners van Rhenen kregen de landsteinerpenning, terwijl de heer D. Kosters, Trambaanweg 19 wegens tienmaal bloed geven een draagspeld in ontvangsst mocht nemen. De namen van hen die de penning in ontvangst mochten nemen luiden als volgt: mevr. M. v. d. Berg-Oberink, Zandweg 5; W. F. Bor, Prunuslaan 22; mevr. C. C. Bouter-v. d. Brink, Frans- weg 80; K. Brinksma, Dr. Wallerstraat 17; H. Brouwer, Berkenlaan 33; G. van Egdom, Molenweg 12; H. A. de Jong, Br. Engseweg 34; mevr. L. H. M. v. d. Willik-Kuckelsberg, Kastanjelaan 22. Deze jaarvergadering werd onder meer bijgewoond door mevrouw J. M. A. Bosch van Rosenthal-den Tex, oud secretaresse van de afdeling en thans afgevaardigde van het kringbestuur van het Rode Kruis in Utrecht. Burgemeester Bakker legt eerste waterleidingkantoor Mevr. B.-Z. uit Ede kwam bijna zeven^ maanden geleden met haar fiets in bot-^ sing met een motorrijtuig toen zij zonder voldoende uit te kijken van de Stations weg in haar woonplaats linksaf sloeg om de Noorder Parallelweg in te rijden. Mevr. B. bekwam bij de aanrijding let sel, doch bovendien kreeg zij een proces verbaal voor haar verkeersfout en daar om verscheen zij voor het kantongerecht te Wageningen. Verdachte was het echter in het geheel niet eens met de tenlastelegging en voel de zich allerminst schuldig. De spoor bomen bij station Ede-Zuid waren juist open gegaan en achter mij reed een lan ge fille fietsers, vertelde zij. Tussen al die wielrijders viel de motor niet op en bovendien had hij op dat ogenblik nog niet bij de Noorder Parallelweg mogen wezen. Als hij rustig zijn beurt afgewacht had achter de stopstreep op de Benne- komseweg, had hij daar nog niet kunnen zijn, tenzij hij veel te hard gereden heeft. Het is best mogelijk, dat de motor rijder ook een overtreding begaan heeft, stemde rechter v. d. Brand toe, maar dat pleit u nog niet vrij. U had goed uit moe ten kijken voor u overstak en nog ver standiger was het geweest te wachten. Ik heb wel even gewacht om een bromfietser te laten passeren, maar als je stil blijft staan tot alle fietsers, auto mobilisten etc. voorbij zijn, kom je er nooit over, vond verdachte, die nog steeds niet helemaal genezen is van de verwon dingen, die zij destijds opliep. Het verwondert me, dat u niet veel eerdere een ongeluk overkomen is als u steeds op die manier links afslaat en er een dergelijke mentaliteit op na houdt in het verkeer, zei de officier, mr. Leusink, in zijn requisitor. Ik zou het niet in mijn hoofd halen om zo met een fiets de weg over te steken. Dat is levensgevaarlijk. Wanneer er zoveel verkeer achter u is, dient u eerst rechts van de weg stil te gaan staan en te wachten. Ik zou een flinke boete vragen als u door uw licha melijk letsel niet reeds zwaar gestraft was. Ik hoop, dat dat op zich reeds een voldoende les voor u geweest is. Conform de eis werd het hierna 10, of 2 d. L., meubelmaker te Wageningen, had op de kruising Verlengde Maanderweg- Prinsesselaan te Ede met zijn bromfiets geen voorrang verleend aan een motor met zijspan. Niet alleen was dit snelver keer, doch bovendien kwam de motor van rechts. Eerst passeerden mij een paar fiet sers, die van links kwamen en waarvoor ik af moest remmen, en toen zij voorbij waren dacht ik, dat ik door kon rijden. Ik zag de motor te laat, verklaarde ver dachte, die op het ogenblik in militaire dienst is, voor het kantongerecht te Wage ningen. Ook een getuige, de 18-jarige P.T.T.- ambtenaar J. G. de H. uit Oosterbeek, die door L. meegebracht was en destijds bij hem achter op de bromfiets gezeten had, vertelde, dat zijn vriend uit had moeten wijken omdat de wielrijders verzuimden hem voorrang te verlenen. De fietsers leidden dus verdachtes gedachten af, constateerde de rechter, maar dat is toch geen enkele reden om dan zelf geen voorrang te geven. L. verloor door dat plotseling rem men de macht over zijn stuur. Als men door de schuld van anderen een botsing veroorzaakt is men toch zeker niet straf baar, betoogde De H. verontwaardigd. U zou officier van justitie moeten worden, vond mr. Pfeil, maar daar ik het nü toevallig ben, moet ik verdachte toch zeggen, dat voor dergelijke situaties een ei van Columbus bestaat: Afremmen en desnoods stoppen. Dan kan er in ieder geval niets gebeuren. L. verdedigt ons echter en ik weet, dat de dankbaarheid daarvoor nog niet zover strekt, dat deze landsverdedigers ook een hoog salaris ge nieten. Ik zal het daarom maar laten bij 20,— of 4 dagen. Rechter v. d. Brand ging daarmee ak koord. E., autohandelaar te Ede, liet verstek gaan voor het Wageningse kantongerecht, maar desondanks werd het dankzij getui ge B. uit Ede toch wel duidelijk wat E. misdreven had. B. vertelde dan, dat hij onlangs op de Schaapsweg te Ede reeds, toen hij van achteren werd ingehaald door een bestelauto, die zo scherp sneed, dat hij - getuige B. - een duw tegen de arm kreeg en slechts met moeite de macht over het stuur wist te behouden. De bestelauto reed door, maar B. ach tervolgde hem en hij kwam toen tenslotte bij de woning van E. terecht. B. belde aan, maar E. verscheen niet zelf aan de deur. Dat liet hij aan zijn vrouw over. Deze wist van de kwestie natuurlijk weinig af, alleen had haar man tegen haar ge zegd: Ik heb net iets uitgehaald op de weg. Wat het precies is kom je direct wel te weten Dat gebeurde dan. B. legde het haar fijn uit en maakte er politiewerk van. De officier van justitie, mr. Pfeil, vond de manier van rijden van E. meer dan miserabel en naar zijn mening moest hij een boete hebben, waarbij het snijden nog maar kinderspel zou zijn. De eis luidde dan ook 300,of 60 d. Conform de eis werd E. bij verstek tot deze straf veroordeeld. van dit vooruitzich heeft Power zijn pes simistische uitspraak gedaan. STIMULANS Wat Power voor heeft met zijn gezegde is vermoedelijk een stimulering van de Amerikaanse defensie-ontwikkeling. In het bijzonder een verhoging van de bij drage aan SAC. Hier spreekt de rivali teit tussen leger, marine en luchtmacht opnieuw een woordje mee. Power wil veel eerder zijn grote aantallen Titans en eventueel de Minuteman hebben. Hij zal anders een groot deel van de belangrijk heid van SAC in andere handen zien ver dwijnen. Het Amerikaanse raketprogramma, zo als dat op het ogenblik is te overzien, zal echter pas in 1963 iets van zijn achter stand inlopen. Dan komen 800 ICBM's van het type Minuteman van de lopende band. De Minuteman is een enorme raket, aangedreven door vaste brandstof, welke zal opwegen tegen de Russische projec tielen. In de periode tot 1963 moet de schaal echter in evenwicht blijven. Hier ligt de de moeilijkheid. Het zal de taak van de marine worden. Haar atoomonderzeeën, uitgerust met de Polaris, moeten dan het zwaard vormen waarmee iedere aanval kan worden gepareerd en beantwoord. Power protesteert hiertegen. De om standigheden vereisen het echter. GELDGEBREK De oorzaak van de raket-achterstand, die pas tegen 1963 zal worden ingelopen, ligt bij het gebrek aangeld en aan een te langzame inschakeling van de wetenschap Voor het nieuwe Amerikaanse defensie budget is een bedrag van 41 miljard dol lar uitgetrokken. Dat is meer dan de helft van de totale begroting. Toch is het niet genoeg. Relatief is het minder dan het bedrag, dat 19 jaren geleden voor de de fensie werd uitgegeven. De koopkracht van de dollar is gedaald en wel zo sterk dat op het ogenblik 700 miljoen dollar meer nodig is om 1 miljoen man minder onder de wapenen te houden. In 1960 waren 3,5 miljoen man onder dienst, ter wijl op het ogenblik 2,5 miljoen man het uniform dragen. NADRUK VERBODEN (Wordt vervolgd) CONSULTATIEBUREAU VERPLAATST Het consultatiebureau voor zuigelin gen en kleuters, uitgaande van „Het Groene Kruis" te Ederveen, zal voort aan niet meer gehouden worden in de School met den Bijbel aan de Sehras, maar in de consistoriekamer achter de Ned. Herv. kerk. De zittingen van het consultatiebureau worden gehouden elke tweede en vierde vrijdag van de maand van 2 tot 3 uur n.m. BIDSTOND VOOR HET GEWAS Woensdag 9 maart (hedenavond) zal in de Ned. Herv. kerk te Ederveen bid stond voor het gewas worden gehouden, waarin de plaatselijke predikant ds. K. Schipper zal voorgaan. De diensten be ginnen om half drie en half acht In Nairobi zijn verleden week acht negers ter dood veroordeeld wegens moord op een bijna tachtigjarige blanke boer. „Nieuw China" meldt dat meer dan dan twintig miljoen vrouwen van hun „huishoudelijke zorgen zijn bevrijd". Het blad bedoelt hiermee dat deze vrouwen bij het produktieproces ingeschakeld zijn. Een stamboekzeug van een landbou wer uit Herkingen (Nedrl.) heeft achttien levende biggen geworpen. Een dergelijke worp komt zeer zelden voor. Een 18-jarige ontvluchte gevangene heeft kans gezien vier bloedhonden, die hem op het spoor gezet waren, onschade lijk te maken. Hij had ze alle vier aan een boom gebonden. In de maand februari is de stroom vluchtelingen uit Oost-Duitsland naar West-Berlijn weer toegenomen. In jan. waren het er 5.758, in febr. 7.461. Volgens de wereldgezondheidsorgani satie sterven de meeste mensen in de westelijke landen aan hartkwalen. De hartvaatziekten nemen hierbij de eerste plaats in. Bij het optreden van de Japanse zan geres Sjimakoera in Yokohama zijn 12 mensen gedood toen een menigte van 5000 personen in de zaal wilde, waar er maar 2500 in kunnen. In Beiroet zijn edelstenen gestolen ter waarde van ruim anderhalf miljoen gul den. De politie zoekt naar drie Turken die sindsdien spoorloos zijn. Over miljoenen gesproken: Denemar ken heeft in Londen een centrum inge richt, waar het Britse publiek kennis kan maken met Deense produkten. Deze reclame kost bijna een miljoen gulden. Volgens artsen zullen ongeveer 8000 Marokkanen invalide blijven na de on langs gepleegde misdadige olievergifti ging. H00FD5TR.5I TEL 3184-VEENENDRRL

De Vallei | 1960 | | pagina 1