VLAGGEN Hi,B Ant. de Ruiter Arbeidsmarkt vertoont gunstig beeld Het bezoek van Chroestsjef aan Frankrijk is in kannen en kruiken Citroën wil Bretonse exodus stoppen AGENTSCHAPPEN J)E VALLEF Uitgebreide gegevens NIEUWSBLAD „DE VALLEI" Drukkerij „De Gelderse Vallei Ruim twee uur discussie over kerkbouw AMERONGEN Gemeentebestuur gaat uaar minister 0111 méér woningen Lager onderwijs deed schriftelijk verkeersexamen EDE OVERBERG Officiële bekendmaking GRATIS VAKANTIE OP CORSIKA -Gast wenst geen grote maaltijden MAAG IS VAN STREEK Veenendaal, waar zijn uw gfenzen Rennes krijgt 200.000 inwoners DE FABRIEK VAN DE LAATSTE KANS Advertenties en abonnementen V.C. Veenendaal vrijdag tegen P.S.V.Z. I Subliem spelend Rhenus bedwong Hoogland (4-2) 30 april en de Lustrumbevrijdingsfeesten naderen snel Natuurlijk wilt u in deze dagen ook een VLAG hebben. Om teleurstelling te voorkomen raden wij u aan vroegtijdig te bestellen. Vooral grote vlaggeruen vlaggen welke op maat moeten worden gemaakt vereisen enige levertijd. Wij willen u gaarne offerte maken in alle maten en kwaliteiten, ook bijpassende wimpels. ETERE UIT DE RAAD VAN AMERONGEN: Bij wijze van proef: ideeënbus VOOR DET VROUW Waak over uw gezondheid Het gemeentebestuur van Veenendaal stelt al geruime tijd pogingen in het werk om de veel te kleine toewijzing woningwetwoningen 1960 verhoogd te krijgen. Vorige week is er een gesprek ge voerd met Gedeputeerde Staten waar men de mededeling kreeg, dat G.S. vol ledig begrip hadden voor de situatie in Veenendaal, maar dat er geen enkele kans bestond de bestaande toewijzing te kunnen verhogen. Wel deed men de verheugende toe zegging dat Veenendaal boven het nor male volume van 60 woningen, ook nog een aantal z.g. industriewoningen zal mogen bouwen. Mede op advies van Gedeputeerde Staten heeft het gemeentebestuur nu een onderhoud aangevraagd met de minister. ZELDZAAM De trainer van Stade Frangais te Parijs is de wanhoop nabij omdat men uit zijn auto het boek „l'En- trainement physique dans la marine" (De lichamelijke opvoeding bij de marine) heeft gestolen. Want dit is een antiqua risch boek, dat nergens meer te krijgen is, zelfs niet in de legerbibliotheken van Parijs. De trainer is zo wanhopig omdat hij aan dit boek zijn succesvolle trainingsmethode ontleende. Dat zestig minuten bij een examen een heel lange tyd kan zijn, hebben gistermorgen de leerlingen van de zes de en zevende klas van alle lagere scho len in Veenendaal ervaren. Van 11 tot 12 uur zaten zij namelijk gebogen over een schriftelijke examenopgave samen gesteld door de Commissie Eenheid in de Verkeersexamens en ingesteld door het Verbond van Veilig Verkeer. Deze examens vonden in het gehele land plaats. Op alle, voor dit examen in aanmer king komende scholen, was een lid van het Veenendaalse politiekorps aanwe zig, wiens taak het was toe te zien dat er geen ongeoorloofde „samenspraak- jes" gehouden werden. Voor de meeste jongens en meisjes betekende dit het eerste examen in hun leven. De typi sche examenspanning was bijna tast baar toen om precies elf uur de vra genlijst werd uitgereikt. Het formulier bevatte twintig vragen en eerlijkheids halve dient te worden gezegd dat mis schien vele ouderen het antwoord op een deel der vragen schuldig zou moe ten blijven De naar schatting ruim 600 formulie ren worden op het politiebureau ge corrigeerd met behulp van vrijwilli gers uit het onderwijzend personeel. De leerlingen die voor het schrifte lijk gedeelte slagen, krijgen binnen kort een practisch examen. Worden beide examens met goed gevolg afge legd, dan ontvangen zij een verkeers- diploma. Als extra attractie zijn voor de beste leerlingen enkele prijsjes be schikbaar gesteld. Volgens gegevens, ons verstrekt door het Gewestelijk Arbeidsbureau Veenendaal, vertoonde de arbeidsmarkt per eind februari 1960 voor het gewest Veenendaal, om vattende de gemeenten Rhenen, Eist, Amerongen, Leersum, Renswoude en Veenen daal, een gunstig beeld. Het aanbod van werkzoekenden beliep vorige maand 153 tegen 313 in februari van het vorig jaar. De vraag naar manlijk personeel steeg van 61 (in febr. 1959) tot 200 (in febr. 1960). Onderstaand overzicht geeft een specificatie van deze getallen. mannen (aanbod) jan. '60 febr. '60 febr. '59 aardew.-steenfabr. 5 4 49 bouwnijverheid 33 18 44 metaalnijverheid 10 6 21 hotelpers9 5 6 transportpers8 6 14 kantoorpers1 16 los pers11 14 61 overigen 90 100 102 167 153 Geen mannen op aanv. werken. 313 Geregistreerde vraag naar manlijk pers. febr. '60 febr. '59 aardewerk-steenfabr17 bouwnijverheid 11 5 chemische industrie 7 t hout, kurk, stro 7 10 leder en rubber 9 2 metaalnijverheid 35 5 textielnijverheid 51 20 voedings, genotm. ind58 14 overigen 5 5 200 61 STAKER Omdat de Duitse P.T.T. geen proef wil nemen met zijn nieuwe uitvinding, is de heer Nestier, Duits in dustrieel, in hongerstaking gegaan. De uitvinding betreft een apparaat dat het mogelijk maakt een telefoongesprek tussen twee personen die verschillende talen spreken, direct tijdens het voeren van het gesprek in die talen te ver talen. De hongerstaking betreft alleen vast voedsel, water en zwarte koffie werden door de heer Nestier tot nu toe wel geaccepteerd. Het aanbod van vrouwelijk personeel daalde van 16 (febr. '59) tot 10 terwijl de vraag steeg van 111 tot 243. Leeftijdsopbouw manl. gereg. arbeids reserve eind febr. '60 febr. '60 febr. '59 jonger dan 19 jaar0 5 19 t.e.m. 24 jaar 12 34 25 t.e.m. 39 jaar 39 90 40 t.e.m. 49 jaar 37 72 50 jaar en ouder65 112 153 313 CONCERT TEN BATE VAN ,4 X Z N* Donderdag 17 maart a.s. om 19.30 uur wordt t.b.v. de N.C.R.V.-actie 4 x Z. Neen concert gegeven in de Nieuwe Hervormde Kerk, Verlengde Maanderweg te Ede, waaraan o.a. mee werken de bekende organist Feike As- ma, de sopraan Jo Boeve-Tollenaar en fluitiste Harry van Zoelen. Op het ge varieerd samengestelde programma staan o.a. „Fantasie Lutherlied" van an Zwart, Choralvorspiel „Jesus bleibet meine Freude" van J. S. Bach en „Het Gebed des Heeren" van A. Pompier. NIEUWE VEILIGHEIDSINSTALLATIE VOOR STADSBUSSEN Leyland Motors Ltd. en een lid van het Gemeentevervoerbedrijf van Edinburgh hebben patent verkregen op een vinding, die de bediening van de deuren van auto bussen vergemakkelijkt en de remmen op de achterwielen in werking stelt, wanneer de deur van de bus door de chauffeur wordt geopend. De bus kan niet van de halte wegrijden zolang de deuren open zijn en wanneer de chauffeur langzaam naar een halte toerijdt kan hij de deuren pas opendoen wanneer de bus stilstaat. SUCCES Hoe groot het succes ook is van de bekende jonge schilder Bernard Buffet, tegen de „oudjes" moet hij het toch nog afleggen. Zijn tentoonstelling trok in 17 dagen 27.000 bezoekers, waar onder opvallend veel oudere dames die naar zijn langgerekte vrouwen figuren kwamen kijken. De ten toonstelling van Gauguin trok terzelfder tijd te Parijs in 28 dagen 95.000 bezoe kers en die van Van Gogh in 18 dagen 60.000. TWEEDE UITVOERING VAN „ACCORDEONETTE" Op zaterdag 19 maart a.s. geeft de Overbergse accordeonvereniging „Ac- cordeonette" haar tweede winteruit- voering in „De Ossenberg". Het programma vermeldt voor elk wat wils, zoals hawaï-muziek en cow boyliedjes, een en ander afgewisseld door vrolijke schetsjes en enkele so listen. De muzikale leiding berust bij de heer T. v. de. Klift, terwijl de heer E. Blauwendraad de algehele leiding in handen heeft. RHENEN De raad der gemeente Rhenen; gezien een op 22 december 1959 inge komen verzoek van het bestuur van de stichting christelijke kleuterschool .Irene' om medewerking voor de stichting van een tweeklassige kleuterschool op een terrein aan de Larikslaan; gelet op het daarop betrekking hebben de voorstel van burgemeester en wethou ders d.d. 23 februari j.l., alsmede op de artikelen 50 en volgende der kleuter onderwijswet; besluit: de gevraagde medewerking te verlenen. Vastgesteld in de openbare vergadering van 1 maart 1960. L. BOSCH VAN ROSENTHAL, voorzitter TH. v. d. WILLIK, secretaris VOOR 'T LAATST. Gerrit Schulte, de fietsende dwaas, zoals men hem in Frank rijk noemt, zal op 27 maart nu dan toch definitief afscheid nemen van het wiel rennen. De 44-jarige start op die datum te Antwerpen en de Belg Van Steenber gen zal ervoor zijn vakantie in Davos onderbreken om voor de laatste keer met de taaie Nederlander een koppel te vor men. VOETBALCOLLEGE Een andere oude sportrot, Billy Wright, meer dan honderd maal internationaal, is door het bekende Engelse Eton-instituut uitgenodigd om „college" te komen geven in het voet ballen. Eton is de meest snobistische van de Engelse onderwijsinstituten. Tot de oud-leerlingen behoren oud-premier Eden en de huidige premier Macmillan. Tal van hotels in en rond Ajaccio, de hoofdstad van het droomeiland Corsika, zijn door de Franse regering volledig afgehuurd met het oog op het bezoek van Chroestsjef. Toch zal de heer K. geen voet op de Corsikaanse bodem zetten. De kamerruimte dient uitsluitend voor zijn Franse vijanden van wie verwacht mag worden, dat ze incidenten willen uitlokken. Een goede duizend uitgesproken anti-communisten, waaronder Fransen, Hongaren, Joego-Slaven, Russen enz. woren op kosten van de Franse regering twee dagen voor de komst van Chroestsjef naar Corsika gebracht en op kosten van de belastingbetalers zullen ze er veertien dagen kunnen baden in de vroege zon. Hun maaltijden bestaan uit zes schotelsMen heeft een dergelijke maatregel ook genomen tijdens het bezoek van Tito. De heer K. heeft de laatste maanden veel gereisd, hetgeen zijn maag wat van streek heeft gebracht. Terwijl nu alle prefecten gastronomische maaltij den zonder einde op het programma hadden staan is generaal Zakharof plotseling roet in het eten komen gooien: de maaltijden mogen slechts bestaan uit twee eenvoudige schotels. Jean Mairey heeft dienaangaande zijn instructies gegeven en zelfs in Dyon, waar de grootste smullers van Frank rijk wonen zal men hem nu twee licht verteerbare gerechten voorzetten. Mis schien is het beter zo. Maagstoringen werken sterk óp het humeur van Chroestsjef. Verantwoordelijk voor de ontvangst in Frankrijk is de 52-jarige in Dyon geboren Jean Mairey, tegenwoordig secretaris-generaal van Binnenlandse Zaken. Hij heeft^eventien duizend te lefoontjes moeten voeren en twaalf duizend brieven moeten schrijven om alles te regelen. En nu is de zaak dan in kannen en kruiken. Het studenten complot van Bordeaux is ontmaskerd. Ruim honderd jaar geleden groeven de vroede vaderen van Veenendaal de strijd bijl op om meer „Lebensraum" voor de ingezetenen te verkrijgen. Honderd jaar achtereen waren de grenspalen met de andere gemeenten de recht geaarde Veenendaler figuurlijk gesproken een doorn in|set oog. Totdat... de overwinning werd behaald! Het wapengekletter verstomde en de strijdbijl voorlopig begraven. Het bijna gebarsten jasje waarin Veenendaal rond doolde werd met trots afgedankt. Maar men rekende buiten de waard of beter gezegd: buiten de trouwe eerbied waardige wachters van de vroegere grenzen. Zij stoorden zich niet aan de ministriële beschikkingen en raadsbesluiten. Zij bleven ondanks alles op hun post. Waarschijnlijk uit piëteit staan ze er nu nog. Of hebben zij zich in de loop der jaren zo verankerd dat zelfs met de modernste middelen verwijdering onmogelijk is? Zou dit laatste van toepassing kunnen zijn op de grenspaal bij de kleuterschool aan het begin van de Nieuweweg (linker foto), zeer zeker is dit niet het geval met de robuustere grenspaal langs de Kerkewijk die al eerder met dommekrachten een eind in de goede richting gebracht werd, maar later weer op zijn basis terugkeerde. Rest de niet-ingewijde nog één vraag: Veenendaal waai* zijn nu eigenlijk uw grenzen? „UNITAS" GEEFT TONEEL UITVOERING Zaterdagavond a.s. geeft de toneel vereniging „Unitas" van de Chr. bond van textielarbeiders een uitvoering in het buurtschaphuis. Opgevoerd wordt het toneelspel in drie bedrijven „Betje regeert" van H. Bakker. Het is een mooi spel, dat door deze vereniging in verschillende plaatsen met veel succes is opgevoerd. De exodus uit Bretagne is evenoud als het land zelf. Maar vooral de laatste tien tallen jaren heeft de bevolkingsafvloei schrikbarende vormen aangenomen. Wegens gebrek aan emplooi in het eigen gewest trekkende eigengeaarde Fransen van dit ongekend mooie schiereiland naar alle windstreken. Ze worden politic-agent in Parys, boerenknecht by Toulouse, houthakker in Canada, textielarbeider in Ryssel en mijn werker in Saint-Etienne. Op een mooie morgen in julie 1958 werd de burgemeester van Chartres, een klein, onooglijk plaatsje onder de rook van de Bretonse hoofdstad Rennes bij de prefect kunnen worden opgegeven by de onderstaande adressen: VEENENDAAL: Van Barneveld, Sig.magazijn „De Vallei", Pr. Bern- hardlaan. Van Walsem, Sig.magazijn „Zuid", SI. de Bruïneplein. RHENEN: W. van Noort, Roghairweg 10. J. Bovenschen, Oude Veenendaalseweg 1. ELST: M. van Viegen, Rijksstraatweg 57. M. W. Struycken, Franseweg. ACHTERBERG: R. Rijkse, Dijk 8. AMERONGEN: H. Slotboom, Hofplein 8. De heer Meijer, Taets van Amerongenweg 40. OVERBERG: H. van de Brandhof, Haarweg 67. EDERVEEN: D. van Baaren, Nieuweweg 25. SCHERPENZEEL: P. de Jonge, Lindelaan 36, Telefoon 473. En bij de bezorgers van „De Vallei". van elke in Nederland verschijnende courant of tijdschrift staan tot Uw beschikking. Wij verzorgen het plaatsen van Uw advertenties zonder prijsverhoging in bladen door GEHEEL NEDERLAND. Parallelweg 10 Veenendaal geroepen, die de verbaasde Antoine Chatel mee deelde, dat de automobiel fabrieken Citroën voornemens waren 300 hectaren grond in Chartres te kopen om er de modernste automobielfabriek van Europa op te bouwen, die werk zou ver schaffen aan 10.000 personen. Chatel was braaf onder de indruk maar de andere morgen trok hij opgewekt en kalm zijn beste pak aan om de heren van Citroën te ontvangen. De onderhandelingen duur den niettemin zes maanden, waarin Cha tel een dubbele prijs had weten te be dingen. Op 25 januari 1959 begon een leger bulldozers te werken, en uiterlijk in janu ari 1961 zal de fabriek haar poorten ope nen. Momenteel al vinden vele honderden stoere Bretons goed betaald werk bij de aanbouw. Honderden anderen worden in provisorische gebouwen al opgeleid voor het werk in de eigenlijke automobiel fabriek. CITROEN WIL „EUROPA-WAGEN' MAKEN André Citroën wil bij Chartres de „Eurapo-wagen' 'gaan maken, een goed koop autootje, dat speciaal ontworpen is voor de Europese landen. Van meet af aan zullen er 10.000 Bretonners werk kun nen vinden in de fabriek, hetgeen moet voeren tot de bouw van enorme woon- en winkelwijken, die Chartres aanéén zullen rijgen met Rennes, een afstand van zeven kilometer. Citroën hoopt echter het com plex te kunnen uitbouwen, hetgeen van Rennes een ware hoofdstad zal maken, die 200.000 zielen gaat tellen. Het ligt voor de hand, dat zich in dit nieuwe centrum andere industrieën rond Citroën zullen groeperen, die opnieuw werk kunnen geven aan de Bretonners. „Citroën is de fabriek van de laatste kans" aldus de autoriteiten. „In plaats van te emigreren naar an dere departementen van Frankrijk, waar het goud evenmin op straat liggen, kun nen ze zich straks hergroepren rond hun eigen hoofdstad." Het zou een weldaad zijn voor de hele streek als er nu eindelijk via Citroën eens iets in huis kwam van de industriali seringsplannen voor Bretagne. Onder meer zou dit kunnen leiden tot een economische verheffing van de dui zenden kleine boertjes, die nu vaak aan handen en voeten zijn gebonden aan de opkopers uit Parijs. Het gevolg ervan is, dat ze uitermate slechte prijzen maken voor hun produkten. In vele gevallen blij ken ze geen inkomen te halen van 30.000 francs per maand, waarbij dan vrouw en kinderen nog mee helpen. Een nieuw centrum van verbruikers rond Rennes zou hun afzetmogelijkheden aanzienlijk verbeteren. Het eerste her^nteam speelt vrijdag avond thuis tegen een team van de Zeis ter Politie S.V.; ondanks het feit, dat Dick van de Meijhen niet van de partij kan zijn, wordt dit een gemakkelijke 3-0 VCV-zege. Vergeefs moesten de VCV'ers j.l. vrij dag wachten op hun Utrechtse tegen standers, die niet op kwamen dagen. De VCV-reserve heren verloren van kampioenskandidaat Set-Up I, doch het reserve dameteam boekte gemakkelijk winst tegen de Utrechtse studenten, die er niet aan te pas kwamen; serveren was meestal al voldoende. Het hoofdklasse-damesteam heeft enke le weken vakantie en kan zich hierin voerbereiden op de laatste wedstrijden tegen ZVC.KV (thuis) en SOS (uit). Het reserve-herenteam speelt uit tegen VVZ II en een overwinning kunnen de VCV'ers best gebruiken. Het reserve damesteam wint thuis van Animo II. Uitslagen van deze week zijn: Heren 2e klasse: VCV II-Set-Up I 3-0; setstan den 3-15, 14-16, 6-15. Dames 3e klasse: VCV II-USS IV 3-0; setstanden 15-8, 15-4, 15-9. In een zeer spannende wedstryd heeft Hoogland alles moeten geven, om niet door een schitterend spelende Rhenus onder de voet te worden gelopen. Rhenus zette direct bij de aanvang, na enig terrein verkennen, een offensief in, waarbij Spies de bal in zijn bezit kreeg en met een schuiver de Hoogland-keeper de bal voor het nakijken gaf. Nadien golf de het spel op en neer, zonder dat er ge doelpunt werd. De Grebbebewoners zetten alles op al les om met het windvoordeel te doelpun ten, hetgeen niet gelukte door dat de doelman der gasten een uitstekende dag had en zeker schijnende doelpunten voor kwam. Rhenus gaf echter de moed niet op en nogmaals was het Spies, die de bal keihard langs de doelman der gasten joeg. Met deze 2-0 stand brak de rust aan. Naar de thee moest Rhenus tegen de forse wind op tornen en de supporters der groen-witten vreesden dat de 2-0 voorsprong niet voldoende zou zijn om een overwinning te bevechten. De man nen van Ter Burg dachten er anders over en zetten alles op de aanval. Een doelpunt viel tijdens dit Rhenus- offensief juist aan de andere zijde, waar bij Hoogland gebruik maakte van een klein misverstand in de achterhoede 2-1. Rhenus was door dit resultaat geenszins uit het veld geslagen en het was de hard werkende voorhoede, die met goed samen spel de stand dool} G. v. Veenendaal op kwam Rhenus terug de stand op 4-1 ge- ogland de moed niet d op 4-2 te brengen, eidsrechter Blanke- spoor, die de wedstrijd goed leidde, het einde blies van een zeer sportieve, goed gespeelde wedstrijd, waarbij na het eind signaal de Hoogland-spelers de Rhenus- spelers kwamen feliciteren met het be haalde succes. 3-1 bracht. Nogma en door Spies we: bracht. Nog gaf op en wist de st Met welke stand SPRONG De 14-jarige Christine Pepe sprong op een dag in oktober van het vorige jaar in Napels op een rijdende tram en rechtstreeks in de armen van de conducteur Stefano Chiarelli (24). Een dezer dagen is het tweetal in het huwelijk getreden. De leiders ervan krijgen eveneens een gratis vakantie op Corsika. Dat hebben ze in ieder geval verdiend met hun plannen om tijdens de feestelijkheden de open wagens van de gasten vol te spuiten met verzuurde, rode wijn. Ook in Parijs, Tours, Rijssel en Versailles heeft men tijdig complotjes die de vrede moesten verstoren, kunnen ont maskeren, zodat er nu alle kans is, dat het bezoek, waarvan De Gaulle het grootste feest aller tijden wil maken, rustig en volgens plan zal verlopen. Geen kerkelijke hoogwaardigheidsbekleders Kardinaal Feltin, de aartsbisschop Parijs, zal aan geen enkele officiële receptie deelnemen noch een vertegen woordiger sturen. Vrijwel alle andere Franse prelaten volgen zijn voorbeeld. De „Semaine Réligieuse" van Bordeaux heeft hiervoor een duidelijke verkla ring gegeven: „De heer Chroestsjef is niet alleen de chef van de Sovjetrege ring, maar ook de officiële vertegen woordiger van het atheïstische commu nisme, dat christenen vervolgt". In tal van Franse parochies wordt tijdens het bezoek van de heer Chroest sjef overigens een bidweek georgani seerd voor de christenen achter het ijzeren gordijn. De vlaggenfabrikanten doen overi gens uitstekende zaken. De Franse communistische partij heeft miljoenen bestellingen geplaatst. Alle leden wor den opgeroepen om op straat te ver schijnen, voorzien van rode vlaggetjes met hamer en sikkel. De heer Chroest sjef moet nu eens duidelijk constateren hoe rood la douce France wel is. Ook de autoriteiten plaatsten indrukwek kende orders en bestellen duizenden rode vlaggen, die overigens aanzienlijk duurder zijn dan de Franse vlaggen van dezelfde maat. Een rode vlag van 150 cm bij 240 cm kost 100 NF. Hoogstraat 12 Telefoon 2627 MANUFAKTUREN EN WONINGINRICHTING Veenendaal DRUKWERK - ZOWEL IN KLEUREN ALS ZWARTDRUK - VERDIENT DE NODIGE AANDACHT. WACHT NIET TOT HET LAATSTE OGENBLIK DOCH DOE HET NU. MOGEN WIJ U EENS GEHEEL VRIJ BLIJVEND OFFERTE MAKEN? ii PARALLELWEG 10 - VEENENDAAL TELEFOON 0 8385-2023 J.l. vrydag kwam de gemeenteraad onder voorzitterschap van burgemeester Martens in voltallige zitting bijeen. By de ingekomen stukken was een verzoek van de Ned. Prot. Bond afd. Amerongen-Leersum, om subsidie voor de bouw van een kerkje. Dat dit verzoek alle lagen van de bevolking raakt, bleek omdat over dit verzoek ruim twee uren gesproken werd. B. en w. stelden voor afwyzend te beschikken met de volgende motivering: Een speciale commissie onder voorzitterschap van het Eerste-Kamerlid Mr. Sassen, heeft in een rapport geoordeeld, dat algemene richtlijnen inzake sub sidie wenselyk is. Deze dient door het rijk geregeld te worden. De provincies lenen, indien zy bijzondere eisen aan de bouw stellen, waarmee extra lasten zullen naar de mening van de commissie nog slechts bijdragen kunnen ver- gemoeid zyn. Dit is hier niet het geval. De heer Dagnelie is het met de af wijzing niet eens. De gemeente mag subsidie verlenen want volgens spreker is hier terdege sprake van een gemeen tebelang, daar de kerkdiensten worden bezocht door velen die zich metterwoon in Amerongen vestigen en ook vele va kantiegangers het op prijs stellen de ze diensten te bezoeken. Behalve door Vrijz. Protestanten worden zij bezocht door Luthersen, Doopsgezinden en Re monstranten. Het ontbrekende bedrag is ƒ5500,Als het rijk subsidie ver leent, kan hiermee de gemeentelijke worden afgelost. Dhr. v. d. Dikkenberg is het met b. en w. eens. De beginselen van de Prot. Bond wijken af van die der voorvade ren.'Spr. is er tegen dat mensen, die vasthouden aan de oude gereformeerde beginselen, aan deze bouw moeten be talen. De bond moet zelf de kosten dragen, aldus spreker. Dhr. Wildeman vindt deze houding niet liefderijk. Hij vindt het moeilijk in deze belangrijke zaak zijn stem uit te brengen, daar dit een geloofskwestie is. Ook katholieken en politieke partijen zouden om subsidie kunnen verzoeken. Dhr. Schreuders is principieel tegen. Slechts een gering percentage van de inwoners is ermee gebaat. Dhr. Van Barneveld spreekt in dezelfde geest. De kerk moet zichzelf bedruipen en de leden hun grote verantwoordelijk voe len. Door subsidie te aanvaarden zou de kerk zich aan de overheid binden. Die laatste 5000,komen er ook wel, desnoods door een bazaar, aldus wet houder Van Barneveld. Dhr. Dagnelie acht het standpunt van dhr v. d. Dikkenberg zeer eng. Volgens hem houden de heren Schreuders en Van Barneveld teveel vast aan plaat selijke inzichten. Ook de geref. ge meente te Heemstede heeft voor de bouw van eene kerk subsidie gevraagd, aldus spreker. Het gaat niet om sub sidie voor de Prot. Bond zelf, maar voor de kerkbouw. De bouwkosten zijn bij vroeger vergeleken enorm gestegen. Inderdaad zal het ontbrekende bedrag er wel komen, maar de subsidie zou een morele steun betekenen en de on derlinge saamhorigheid onderstrepen. Ook de bouw van een staatkundig ge reformeerde kerk zou spreker steunen. Dhr. Tenge wil een onderzoek naar de werking en de betekenis van de af deling in de gemeente. Wat de commis sie-Sassen zegt, acht spreker van min der belang. Ook de Ned. Herv. kerk heeft destijds subsidie gekregen voor restauratie. Bovendien is geen bedrag gevraagd. Spr. stelt voor het voorstel terug te nemen. Dhr. Brinkman, hoe wel in principe tegen subsidie omdat er een groot verschil is tussen de be ginselen van de Prot. bond en die der Ned. Herv. gemeente, is het in eerste instantie met dhr. Tenge eens. Ook dhr Hasselaar wil zich eerst nader beraden. Dhr. Blankestyn zegt dat ieder teveel naar zijn eigen richting kijkt. Men moet ook een anders standpunt billijken en de zaak in breder verband zien. Ook anderen hebben recht op onderdak. Ieder moet t.z.t. voor één God ver schijnen, aldus spreker. Burgemeester Marten merkt op, dat b. en w. met dit voorstel gekomen zijn, om dat zij voorlopig althans liever buiten de kwestie subsidiëring kerkenbouw wilden blijven. Ondanks de financiële consequen ties blijft het ideaal dat de kerken zelf voor de bouw zorgen. De heer Tenge blijft van mening dat het voorstel van b. en w. onvoldoende is. Wordt een uitspraak ge forceerd, dan doet men sommige raads leden tekort. In verband met de ernst van het onderwerp acht spreker het ge wenst een behoorlijk gemotiveerde beslis sing van de raad te verkrijgen. Voorzit ter zegt, dat hij niets geforceerd wil. Dan liever in een volgende vergadering een antwoord recht op de man af. Wethouder De Bonte vat het woord „forceren" niet zo zwaar op en wil voorstel Tenge wel aanvaarden, evenals wethouder v. Bar neveld. B. en w. blijken dus bereid het voorstel terug te nemen en een volgen de vergadering met een nieuw voorstel te komen, waarin wellicht in duidelijker beantwoording wordt aangegeven, waar om b. en w. het verzoek afwijzen. De heer Wildeman vreest dat evenals vroeger bij de schoolstrijd, nu een kerk strijd zal komen, als de subsidiewet voor kerkenbouw wordt aangenomen. Daarom tegen subsidie. Is ook tegen voorstel Ten ge. De heer Schreuders merkt op dat het voorstel van b. en w. zo geformuleerd is, dat niemand zich gekwetst behoeft te voe len. De heer Brinkman acht het raad zaam dat de raad in een brief het bestuur van de Protestantenbond verzoekt de aanvraag terug te nemen. Het voorstel Tenge wordt verworpen met 5 stemmen voor en 6 tegen. Het voorstel van b. en w. wordt aangenomen met 6 stemmen voor en 4 tegen (de heer Van Mourik, Blankestijn, Tenge en Dagnelie) De heer Wildeman onthield zich van stemming en was dus reglementair tegen. MEDEDELINGEN De Broekersloot, die de riolering van Veenendaal en het water van de industrie van Ede en Veenendaal afvoert, veroor zaakt door zijn stank grote hinder aan de omwonenden in Overberg. Veenendaal overweegt hieraan een einde te maken door het plaatsen van een zuiverings installatie. Hiervoor is een terrein van 4 tot 5 ha nodig. Dit werd gedacht ooste lijk van de Slaperdijk en ten zuiden van de Broekersloot. Hier liggen echter agra rische bedrijven met woningen welke ge heel of gedeeltelijk zouden moeten ver dwijnen. Daarom verzoekt Veenendaal een terrein te mogen gebruiken ten wes ten van de Slaperdijk op Amerongs ge bied; b. en w. willen medewerking ver lenen. De heer Van Mourik is tegen. Spreker acht het gewenst dat Veenendaal op eigen grond bouwt. De heer Hasselaar zegt, dat een inwoner van Amerongs Overberg ge dupeerd zou worden. Spreker wijst een betere plaats aan, eveneens ten westen van de Slaperdijk, maar vlak langs en evenwijdig aan de Broekersloot. B. en w. zullen deze plaats met Veenendaal be spreken. De heer Blankestijn is huiverig voor de bouw van een dergelijke instal latie. Spreker denkt maar aan de vossen- farm te Eist met zijn kwalijke „luchtjes". STREEKWERKPLAATS Het bouwen van de streekwerkplaats te Veenendaal is thans zover gevorderd, dat een gedeelte in gebruik is genomen. Ongeveer 40 mannen, waarvan één uit Amerongen zijn werkzaam met tabak strippen. Zodra de rechtervleugel gereed is kunnen 90 mensen te 'werk gesteld worden. IDEEëNBUS De instelling hiervan kan over het al gemeen niet de goedkeuring der raads leden wegdragen, daar zij het nut ervan niet inzien. Niettemin wordt bij wijze van proef het voorstel z.h.st. aangenomen. Oook de punten: vaststelling bedrijfs- en gemeenterekening 1958, verkoop grond aan de Nederlandse Centrale voor huis vesting bejaarden, aanleg waterleiding Lekdijk, verlenen zakelijk recht aan de P.U.E.M. kabels te leggen en gemeente lijke garantie bij de bouw van een par ticuliere woning worden aangenomen. EXPLOITATIE BOUWTERREIN De heer Blankestijn heeft het aanvul lende rapport eerst 24 uur in zijn bezit en verzoekt het voorstel terug te nemen. De heer Wildeman vraagt of in het rap port naast de belangen van de gemeente ook die van de inwoners minutieus be handeld zijn. Voorstel teruggenomen. WAAKHONDEN Voorgesteld wordt de politieverorde ning uit te breden met de volgende pun ten: de ketting van een vastliggende hond moet tenminste ll/s meter bedragen en er moet altijd vers drinkwater binnen zijn bereik zijn. De heer Blankestijn gaat de ze vrijheid niet ver genoeg. Stelt voor: een draad van 10 meter waarlangs de hond zich kan bewegen. Nadat de heer v. d. Dikkenberg de bezwaren op boerde rijen belicht heeft en wethouder Van Barneveld gewezen heeft op het gevaar voor kinderen wordt dit voorstel aan genomen. Hierna sluiting. DAMMEN Uitslagen onderlinge competitie: A. Berkhof-M. v. d. Grift 0-2 R. Berkhof-Meijer 1-1 De Groot-Rebergen 0-2 Kleinveld-A. v. d. Grift 0-2 v. d. Berg-G. v. d. Grift 1-1 v. Ewijk-Smits 2-0 E. v. d. Grift-G. v. Zomeren 2-0 Swetselaar-Veldhuizen 0-2 Met het oog op resten van bestrijdings middelen YQi'dient ft aanbeveling deze winter al het fruit, das ook appelen; voor het gebruik te schillen. Afwassen alleen is niet voldoende. Dit is wél zo na minder droge zomerfr.^umdat^de bestrijdingsmid delen dan wel grotendeels van de vruch ten afgeregend zijn. U kunt aannemen, dat de kleurstoffen die in de levensmiddelen- en de schoon- heldsmiddeTemncfustrTe gebruikt mogen worden, niet schadelijk zijn voor de ge zondheid. Dit geldt 90k voor conserveer middelen. Wist u, dat bij het steriliseren van de meeste levensmiddelen in de conserven- fabrieken geen conserveermiddelen ge bruikt mogen worden? In andere gevallen is vastgesteld hoeveel maximaal van een bepaald middel gebruikt mag worden. Hierdoor worden een overdadige toepas sing van conserveermiddelen en verwer king van produkten van twijfelachtige kwaliteit tegengegaan. Waakzaamheid is nodig in verband met de kans op darminfectie, die de laatste tijd weer zijn toegenomen. Niet alleen in het warme jaargetijde, maar ook in deze tijd en in het najaar geld: gebruik geen rauw vlees, zoals biefstuk tartaar, gehakt, dat niet helemaal gaar is enz. Vlees, dat niet door en door gaar wordt gegeten (biefstuk, rosbief, malse runder rollade) moet men niet in huis bewaren, tenzij men over een koelkast of ijskast beschikt. In gezinnen, waar dit niet het geval is, kan men beter vlees kiezen, dat helemaal gaar wordt gemaakt, zoals var kens- of kalfsrollade, v^fkens-, kalfs- of lamslappen en -carbonaden of doorregen rundvlees. Kook gehaktballetjes in de soep tenminste 10 minuten mee. Wanneer u voor 2 dagen erwtensoep of een andere soep met vlees of peulvruch ten kookt, is het raadzaam de soep zo vlug mogelijk af te koelen, zonder deksel op de pan en onder af af toe roeren. Door langzame afkoeling wordt de kans op bederf vergroot. Laat de 2e dag de soep in ieder geval weer 10 minuten doorkoken, alvorens hem op te dienen. Ook een rest stampot of ander „kliekje" moet u zeker vlug koud laten worden: in lauwwarm voedsel kun nen bacteriën zich snel vermeerderen. Koken in aluminium pannen levert geen gevaar op voor de gezondheid, evenmin als koken in geëmailleerde pannen. Wan neer het aluminum verkleurt behoeft u zich werkelijk niet ongerust te maken. Het is echter niet verstandig om zure spijzen (bessesap, rabarber, appelmoes e.d.) lang in aluminium vaatwerk te laten staan, omdat dan een verkleuring of afwykende smaak het gevolg kan zijn. Bewaar b.v. ook geen vlees, vis, soep of tomatenpuree in geopende blikjes. Doe de inhoud van het blik liever over in een schaal of pan. Neem nooit* een verzinkte teil of em mer om eten in te koken of te bewaren, ook niet wanneer u onverwacht grote porties moet klaarmaken. Een kleine hoeveelheid zinkdeeltjes in het voedsel kan al vergiftigingsverschijnselen ver oorzaken. Geëmailleerde emmers en teilen kunnen wél voor het bewaren van voedsel dienst doen. ANTISTOFFEN IN MELK IN DIENST VAN DE GENEESKUNDE De Amerikaanse onderzoekers Camp bell en Peterson hebben voortgebouwd op het feit, dat pasgeboren kinderen door in de moedermelk aanwezige anti stoffen tegen een groot aantal ziekten worden beschermd. De overdracht van deze stoffen geschiedt bij zoogdieren via de placenta (moederkoek), doch in hoofdzaak via de melk. Nu het produktiecentrum van deze stoffen bekend is, namelijk de uier, blijkt het door inspuiting van dode bacteriën in de uier mogelijk het ge halte aan anti-stoffen aanmerkelijk te verhogen. Aan asthma en hooikoorts lijdende patiënten konden door het drinken van melk met specifieke anti stoffen worden genezen. Door het sa menvoegen van verschillende pathogene (ziekteverwekkende) bacteriën tot een bepaalde entstof, brengt de uier van de koe de antistoffen voort tegen elke soort van de ingespoten bacteriën. De geproduceerde antistoffen zijn bestand tegen duurpastseurisatie van de melk (30 minuten op 63° C).

De Vallei | 1960 | | pagina 2