DE VALLEI SCHOOLTELEVISIE IN ENGELAND Voetbal in vroeger tijd< ien Geluk gehad ARAM Voor de Jeugd TWEEDE BLAD „DE VALLEI' WOENSDAG 9 MAART 1960 Nr. 19 SCHERPENZEEL RUIMTELIJKE ORDENING IN DE LANDBOUW Gevonden en verloren Nieuwe verkeervoorschriften ooooooooooooooo Het geheim van de stalknecht De snelle ontwikkeling van de Britse televisie, waar 29 miljoen gezinnen een tele visietoestel bezitten, heeft de belangstelling voor de mogelijkheden om televisie in dienst van het onderwijs te stellen doen toenemen. In september 1957 werd een begin gemaakt met televisieuitzendingcn voor scholen en de resultaten waren dusdanig dat werd besloten om het produkticprogramma voor 1961 te verdubbelen en zo mogelijk al in september 1960 een begin te maken met de programma-uitbreiding. De „School Broadcasting Council for the United Kingdom" omvat vertegen woordigers van onderwijsinstellingen, plaatselijke en regeringsautoriteiten op het gebied van het onderwijs, leraren, universitaire verenigingen, van het minis terie van onderwijs en de B.B.C. De „Council" stelt de te volgen politiek vast; de B.B.C. stelt haar ervaring, apparatuur en personeel beschikbaar voor de ver wezenlijking van dit programma. Voor 1957 zond de B.B.C. experimen tele programma's uit voor zes scholen in het graafschap Middlesex; later werden deze programma's op verzoek van de Council verder uitgebreid. In september 1957 werd een begin gemaakt met de ge regelde uitzendingen voor de scholen, in samenwerking met de plaatselijke onder- wijsautoriteiten en met de steun van het Ministerie van Onderwijs. Aanvankelijk werden er per week vier programma's en een herhaling uitgezon den; later werd dit aantal uitgebreid tot vijf programma's en twee herhalingen. De meeste programma's duren twintig a vijfentwintig minuten. Meestal zijn het series over bepaalde onderwerpen, zodat de leraren ze in hun les-programma kun nen opnemen en tijdig materiaal kunnen verzamelen die betrekking hebben op de uit te zenden programma's. Toen de schooltelevisie-uitzendingen begonnen hadden ongeveer 300 scholen televisie toestellen; in februari 1959 hadden meer dan 850 scholen al televisie. Noch de programma-ontwerpers, noch de leraren of leerlingen weten hoe de televisie het best voor onderwijsdoelein den kan worden gebruikt. Maar het nut van de televisie voor het onderwijs is boven alle twijfel verheven. Tot dusverre werden serie-programma's gewijd aan de natuurkunde, wiskunde, aardrijkskunde, Engels, schone kunsten, actualiteiten en beroepskeuze. In de reeks „Science and Life" werd belangstelling gewekt voor de wetenschap; een andere serie „How Your Body Works" werd door een hoofdambte naar van het Ministerie van Onderwijs de beste reeks uitzendingen op weten schappelijk gebied genoemd, die hij ooit had gezien. Voor het samenstellen van dergelijke programma's wordt een beroep gedaan op de beste producenten, tekstschrijvers, commentatoren en cameralieden. De „ac tualiteitenprogramma's" behandelen het voornaamste nieuws en bevatten even eens onderwerpen als de verhoudingen tussen de rassen, jeugdcriminaliteit e.d. Ervaren radio- en televisiecommenta toren, zoals Christopher Chataway en Richard Dimbleby werken vaak aan deze programma's mede, evenals beroemde beeldhouwers, schilders, componisten en deskundigen op velerlei gebieden. Na de bestudering van een rapport van de School Broadcasting Council werd in juni 1959 besloten de „Schools Television Broadcasting Service" tot een permanen te instelling te maken - de eerste ter we reld in haar soort. Dit rapport was ge baseerd op honderden verslagen van lera ren, schoolhoofden en leden van de „Schools Broadcasting Council" werden ingezonden en ook op werk en opstellen van leerlingen. Zestien leden van de Schooltelevisie be zoeken de scholen regelmatig en over leggen met leraren en directeuren en leerlingen en brengen verslag uit over de programma's. Er wordt zodoende een in tensief contact met de scholen onder houden. Daar de televisie een zo wijd gebied be strijkt, kost zij ook veel geld. De B.B.C. zendt per jaar 40 series programma's voor de schoolradio uit, die ongeveer 200,000 Pond Sterling per jaar kosten. De vijf televisieseries voor de scholen kosten bij na evenveel, en wanneer zij verdubbeld zullen worden, zullen de kosten een 400,000 Pond Sterling per jaar bedragen. Het heeft weinig zin om beide te verge lijken, want voor het maken van tele visieprogramma's zijn vrijwel alle midde len nodig die bij de journalistiek, de radio, de film en het toneel nodig zijn; decors, costuums, make-up, geluidsopna men, studio's, documentatie en nog vele andere dingen NA DE RAMP IN AGADIR. Boven: Op de Franse marineluchtbasis bij Agadir worden drie kindertjes vertroeteld door een Franse matroos, alvorens zij naar Casablanca worden overgevlogen. On der: Een hangar op de Franse marine- basis is ingericht als noodhospitaal. Vermoedelijk weet zelfs de grootste voetbalenthousiast niet dat de oor sprong van het spel waarschijnlijk te vinden is bij vroegere overwinnings feesten, tijdens welke uitspattingen de soldaten gewoonlijk de hoofden van hun dode vijanden door de straten schopten. Hiervan stamt, naar men veronderstelt, het middeleeuwse Ita liaanse spel Calcio af, waaruit later het moderne voetbalspel is ontstaan. Verschillende soorten voetbal werden echter al vroeger gespeeld in het Italië van de middeleeuwen. Oude prenten tonen aan dat 2200 jaar geleden in China een balspel bestond, Tsu Chu genaamd, waarbij goals werden ge bruikt welke 10 meter hoog waren en voorzien van een zijden netwerk. De Romeinen speelden Harpastum en 1400 jaar geleden brachten de Japanners het spel Kemari - een ceremonieel spel - gespeeld door acht personen. Het vroegste, te boek staande voet balspel in Engeland werd gespeeld in de veertiende eeuw, op een veld met een lengte van 73 tot 90 meter, met een blaas overtrokken met leer en met als goals twee stokken op 60 tot 90 cm van elkaar. De laatste eeuw werd het spel zeer populair in Groot-Brittannië. Het werd op verschillende manieren gespeeld. Eén manier kwam sterk naar voren, nadat in 1823 een leerling van de Rug by School, een zekere William Webb Ellis, de bal in zijn handen nam en er mee wegrende. Toen dan ook in 1871 de Rugby Union tot stand kwam, on derscheidden zich twee soorten voet bal - welke naar voren waren gekomen uit een mengeling van spelen - n.l. Rugby en „Association" voetbal of „Soccer". Het woord „Soccer" in plaats van „Association" is reeds zestig jaar in gebruik. Het is waarschijnlijk af komstig van een jonge eerstejaars stu- ent - volgens sommigen de beroemde Lord Kinnaird, bekend als een van de eerste spelers en grondlegger van het spel. Deze verliet zijn college in shorts om, wat hij noemde „Association" te gaan spelen, toen iemand hem toe riep: „Hockey, cocky?" Waarop hij ant woordde: „No soccer, cocker." Op uitnodiging van de landbouworgani saties, de afdeling Scherpenzeel en Wou denberg van de C.B.B.T., de afdeling Woudenberg van het U.L.G. en de afde ling Scherpenzeel van de G.M.v.L., sprak woensdagavond in zaal Marktzicht de se cretaris van de Gewestelijke Raad van het Landbouwschap voor Gelderland, de heer H. L. H. Raben uit Arnhem, over Onteigening, schadevergoedingen en ver der de ruimtelijke ordening in het alge meen. Aan het begin van de bijeenkomst sprak de voorzitter van de G.M.v.L., de heer Houterman een welkomstwoord, in het bijzonder tot spreker, de burgemeesters van Scherpenzeel, Woudenberg en Maar- sen, hun secretarissen, wethouders en de Raden van Scherpenzeel en Woudenberg. Na een inleidend woord door de heer Ilouterman werd het woord gegeven aan de spreker van die avond. Het onderwerp „De ruimtelijke orde ning in de landbouw" achtte spreker van groot belang, zowel voor de afdelings besturen als voor de leden individueel. Het is duidelijk, dat de sterke bevolkings toename een ruimtelijke ordening nood zakelijk maakt. Uitvoerig ging de inleider in op wetgeving, waarop de ruimtelijke ordening is gebaseerd. Vervolgens ging spreker in op "de totstandkoming van een gemeentelijk uitbreidingsplan. Hij advi seerde iedere boer of tuinder van het ontwerp-plan kennis te nemen en zonodig tijdig een bezwaarschrift in te dienen bij de gemeenteraad. Spreker wees erop, dat een stedebouwkundige, alvorens hij een plan ontwerpt, zich dient te oriënteren over de te verwachten bevolkingstoe name, industriële ontwikkeling, aanleg rijks- en provinciale wegen, kwaliteit van de cultuurgrond in de gemeente, enz. In het kort schetste hij eveneens op welke wijze de streekplannen tot stand komen. Ook in dit geval adviseerde spre ker iedere boer of tuinder van het ont werp-plan kennis te nemen en zonodig tijdig een bezwaarschrift bij Gedeputeerde Staten in te dienen. Tot slot hoopte hij te hebben aange toond, dat op het gebied van de ruimte lijke ordening grote belangen voor de ge hele agrarische sector op het spel staan. NOG VEERTIG MILLE VOOR VERENIGINGSGEBOUW Afgelopen week hebben de kerkvoogdij, de notabelen en de kerkeraad, zich ern stig bezonnen op de mogelijkheid, zo spoedig mogelijk met het verenigings gebouw te beginnen. Het resultaat van die bespreking is geweest, dat er op dracht is gegeven voor het maken van een tekening, aan de hand waarvan zal worden nagegaan, wat het kosten moet, om het oude gebouw grondig van binnen en van buiten te restaureren en uit te breiden, of, om een totaal nieuw gebouw te zetten. Zodra daarvan de berekeningen binnen zullen zijn, zal er verder worden beslist en de gemeente zo spoedig moge lijk een overzicht gegeven worden van de tekening en de definitieve plannen. Een moderne lokaliteit met vergader ruimten, groot genoeg voor de gemeente en aangepast aan de eisen des tijds wordt geraamd op 80.000,Op het moment is aanwezig zo ongeveer de helft van dit bedrag. Rente en aflossing zou te veel opslokken wanneer het ontbrekende ge leend zou worden, dus wordt naar andere manieren omgezien om met het ontbre kende geld op tafel te komen, zoals pa pieracties, verjaringsbijdragen enz. EVANGELIES ATIESAMENKOMST Maandagavond 14 maart a.s. zal er in het verenigingsgebouw aan de Molenweg een evangeliesamenkomst worden gehou den, uitgaande van de Binnenlandse Zen ding der Vrije Evangelische Gemeenten in Nederland. In deze samenkomst hopen te spreken de evangeliesatiepredikant van de Bond van Vrije Evangelische Gemeenten ds. J. A. Hamers en ds. W. E. van Petegem, Vrij Evangelisch predikant te Bussum. De onderwerpen waarover gesproken zal worden zullen zijn: „Jezus Christus klopt bij U aan" en „Wilt U Hem bin nenlaten." VEENENDAAL In het tijdvak van 24 febr. tot 3 maart 1960 werden aan het bur. van gemeente politie te Veenendaal de volgende voor werpen aangegeven. Gevonden: witte hengselmand; foxhond; rode boodschappentas; witte gebreide kin derhandschoen; groene herenhandschoen; ziekenfondskaarten en tandartskaart; paar zwarte damesglacés; rode kinderwant; bl. gebreide handschoen; bril in étui; dop van benzinetank; grijze herenglacé; huis sleutel; kinderbril; boek; groene hoofd doek; zwarte dameshandschoen; blauwe vulpen. Verloren: groene gebreide dameshand schoen; bruine alpinopet; passer; 3 ball points in étui; gr oen-gele kinderwant; zwarte kinderschoen; beige portemonnee inh. 1,08; Marokkaans leren portemon nee inh. ƒ2,en foto; Succes agenda en 150,herenhorloge merk „Pontiac"; rode ex-kater; donker jasje; zwart-bonte foxterrier; bruine aktetas inh. 15 horloges en gereedschap; hark; dasspeld; heren- bril; ketting van rode kralen. RHENEN Gevonden: 1 lade, waarin 6 lepels, 2 vorken, 6 messen, 1 mesje, 1 vork en 1 zuurvorkje, 1 zuurlepel, 1 lepeltje en 1 botermesje; bruin lederen actetas met schoolbehoeften; paar bruine lederen he renhandschoenen, wol gevoerd; dasspeld met plaatje Canada; vulpen, anthraciet- kleurig; jonge Duitse herder, 3 mnd. oud, zwart dek; vulpotlood, 4 kleurig; wit te ballpoint; pop gekleed in blauw vest je, met groene jurk; bijl; sjaal; kinder mesje, vis-model; glacé lichtbruin heren handschoen; kort grip jongensjasje, ge voerd met teddy. Verloren: diamond duif; rode plastic boodschappentas; portemonnaie, inh. 3,50 gld.; handschoen, glacé, heren; langhari ge bruin en zwart gekleurde jonge hond, half jaar oud, witte vlek op borst; paar zwarte lederen, gevoerde dameshand schoenen; bril met bruin montuur; bruin lederen actetas, inh. horloges en andere onderdelen, alsmede portefeuille met adres; rode autoped op lucht; plaat hard board. maat 1.83x 1.22; verchroomd da mespolshorloge, vierkant met schakelarm band, merk Prisma; bruine portemonnaie met 10,en sleutel. SLACHTING ONDER DE VINKEN In Zuid-Rhodesia werden vorig jaar tussen de twintig tot dertig miljoen vinken vernietigd door het spuiten van paratron met vliegtuigen in het broed- seizoen. In Zuid-Afrika werden met folidol miljoenen vogels gedood. In bepaalde gevallen werden zelfs vlam menwerpers gebruikt. Deze vinken kunnen door hun massaal optreden grote schade doen aan de graangewas sen op het veld. Niet alleen omdat het echte zaadeters zijn, doch elke vink vernietigt per dag zijn eigen gewicht aan graan, dat op de grond valt en verloren is. Dit heeft de Afrikaners er toe aangezet om de vinken die broeden in kolonies, in het groot te gaan ver nietigen. MAGNESIUM EN KOPZIEKTE Kopziekte is een veeziekte waaraan jaarlijks voor miljoenen guldens aan melkkoeien (meestal de beste) ten gronde gaan. Over het hoe en waarom staat de wetenschap in feite nog voor een raadsel, ofschoon de dierenartsen reeds over een probaat geneesmiddel beschikken. Het verloop van de ziekte is echter soms zo kortstondig en hevig dat men onvoldoen de tijd heeft om de dierenarts te laten komen. Dieren die aan kopziekte lijden hebben veelal een laag magnesiumgehalte in het bloed. Het bijvoeren van extra magnesium in de vorm van zogenaamde magnesiumkoekjes kan volgens proeven in meer dan 80 van de gevallen leiden tot voorkoming van kopziekte. Bovendien moet de minerale samen stelling van het gras zo evenwichtig mo gelijk zijn, dit is te verwezenlijken door een harmonische bemestingstoestand, die men verkrijgen kan na grondonderzoek. Verschijnt als bijlage van het streekblad „De Vallei" onder redactie v. tante Jos Correspondentie te richten aan tante Jos, per adres: Parallelweg 10 Veenendaal WIE ZIJN ER JARIG? 12 maart Annie Verdoorn, Resteren 13 1» Annie Lodder 13 Matty Budding 14 tt Jopie Lefers 15 ft Willy Vermeulen 16 Jan Lanaé 16 tf Tinie Verhoef 17 tt Jan v. Wijk 17 ft Jaap Budding 17 tt André Onderstal OPLOSSING RAADSELS I. iets, fiets. II. 1234567890 III. zeehonden. I. haantje de voorste. II. hol, sol, dol. III. in volle glazen. NIEUWE RAADSELS Voor ouderen I. Zet de cijfers 1 tot en met 34 op een rij. Hieronder moet een bekend spreekwoord komen. 22 31 12 13 8 24 2 3 28 5 33 6 21 34 4 29 15 16 26 19 19 5 18 1 23 25 9 32 8 27 11 20 14 10 30 9 7 17 le rij naaldboom 2e schoensluiting 3e plaats in de Achterhoek 4e oorzaak van brand 5e geurige rode vrucht 6e cijfer onder de tien 7e deel van een kippehok 8e plaats in Drente II. Van papier met K vooraan, Van wat zoets met T vooraan, Meisje met een S vooraan, Wat ben ik met J vooraan? Nu kun je aan 't raden gaan. III. Vul in deze 16 vakjes in van links naar rechts en van boven naar be neden: le rij zeilschip 2e uitheemse plant 3e hoofdstad van Italië 4e jongensnaam Voor jongeren I. X X X X X X X X X X le rij het tegenovergestelde van arm 2e 3e 4e 5e 6e 7e 8e 9e 10e neer dik oneven warm vroeg onaardig achter onecht vierkant Op de kruisjeslijn komt de naam van een plantje dat je van het voorjaar in de berm vindt. II. Welke meisjes zouden 't weten, Die de grootste kat niet vrezen, En die, al komt ze er ook aan, Toch niet hard aan 't lopen gaan? III. Met B ben ik een drank; met D ben ik geen mens; met M ben ik een ijve rig insekt en met V ben ik een cijfer. ZILVERPAPIERACTIE We kregen weer heel wat capsules en zilverpapier en wel van: Marian van Manen, Edith de Kievid en Reini Breekveld. BESTE RIET v. d. WEE De raadsels die je instuurde waren goed opgelost. Heb je het zelf alle maal gedaan? Dat zou ik erg knap vinden. Schrijf je me ook nog eens een briefje, je mag zelfs ook een ver haaltje of een versje insturen, dat je zelf gemaakt hebt. Probeer het eens zeg! Daaag! Hartelijke groeten, Tante Jos Vorige week was Lex Helpman jarig. Dat was een heel feest! Een dikke zoen van zijn moeder en een hand van zijn vader en een klap op z'n schouder van z'n grote broer en een heleboel geschen ken. Bij de cadeaux was ook een mooie zeilboot en daar was Lex heel blij mee, want dat had bovenaan zijn verlanglijstje gestaan. De volgende dag was het zater dag en toen had hij prachtig de gelegen heid om de nieuwe boot te proberen. Lex hoefde daarvoor niet ver te lopen, want hij woonde vlak bij een rivier. Hij had zijn vriendje Nanne mee willen ne men, maar die moest van zijn moeder naar de kapper om zijn haar te laten knippen en daarom ging Lex maar al len naar het water. Straks zou Nanne wel komen kijken hoe de mooie boot over het water zeilde. Lex nam een lang dun touw mee omdat aan de boot te binden, want hij kon zijn schip zo maar niet los laten. Dan kreeg hij het nooit meer terug. Bij het water gekomen, bond Lex het touw aan het bootje, zette het zeil op en voorzichtig liet hij het schip te water. Het ging prachtig. De wind was niet te sterk en sierlijk gleed het bootje over het water van de rivier. Maar ineens was het stop. Het bootje kon niet verder vanwege het touw. Dat was jammer want het ging zo mooi. Maar Lex wilde zijn schip niet graag kwijtraken. Voorzichtig trok hij de boot naar de wal terug, maar dat was lang niet zo'n leuk gezicht als het zeilen .Zo speelde Lex een half uurtje met zijn nieuwe boot. Telkens zeilen en dan terughalen. WIND IN DE ZEILEN Voor de tiende keer liet Lex met volle zeilen het bootje gaan, toen het ongeluk gebeurde. Of hij de knoop niet stevig genoeg gelegd had, of die knoop door het telkens terugsiepen van de boot was los geraakt weten we niet, maar toen Lex het bootje weer terug wilde halen, schoot het touw los en daar ging het verjaar dagsgeschenk Lex gaf een schreeuw van schrik. Met bolle zeilen zeilde het bootje weg. Het was een prachtig gezicht, maar daar had Lex nu geen oog voor want hij bedacht hoe kort hij maar plezier had gehad van zijn mooie boot. Midden op de rivier kreeg de wind het bootje goed te pakken en het werd al kleiner en kleiner en na enige ogenblik ken was het helemaal uit het gezicht verdwenen. Lex kon haast wel huilen van narigheid en heel zielig stond hij daar met het eind touw in de hand. Toen kwam Nanne van de kapper te rug en Lex vertelde wat er gebeurd was. „Wat een ezel ben jij," mopperde Nan ne, „zo'n prachtige boot, waarom heb je het touw dan niet steviger vastgeknoopt". Ja, dat wist Lex ook niet, hij dacht dat hij het goed gedaan had. „Dat schip zie je nooit terug", zei zijn vriend. Daar was Lex ook wel bang voor. „Maar je kunt nooit weten", zei Lex, „want ik heb mijn naam met potlood op de romp van het schip geschreven." „Poeh," zei Nanne, „dat zal wat geven, ze zullen zo'n mooi schip terugbrengen als ze het vinden, nee jong, daar kun je naar fluiten." Teneergeslagen ging Lex naar huis om daar te vertellen dat hij de eerste keer dat hij met zijn schip speelde, het al kwijt was. Die avond kwa men de vrienden op visite. Ze aten ge bakjes en dronken limonade en ze deden spelletjes, maar Lex moest telkens aan zijn schip denken. OP HET MEER Het scheepje van Lex was dwars over de rivier gevaren en aan de overkant tegen het riet terecht gekomen. Daar bleef het de hele middag dobberen. Toen het avond werd en donker, ver anderde de wind iets van richting en weer kreeg die het zeil te pakken en het scheepje voer naar de mond van de ri vier. Niemand zag dat heel kleine scheep je gaan, want het was donker. Heel die lange nacht ging het voort met wind en stroom mee en toen het morgen werd dreef het bootje op een heel groot meer. Zo te zien zou Lex zijn scheepje wel nooit meer terug krijgen, want het was ook nog omgeslagen door de wind en het dreef met de kiel naar boven steeds ver der het meer op. Heel de zaterdag en de zondag dreef het verder op de golven. Een visser voer 's maandags met zijn bootje over het meer. Hij had op paling gevist en keerde nu weer naar huis terug. Flink trok hij aan de riemen en zijn blik gleed over het water. En toen zagen zijn scherpe ogen ineens wat drijven. Hij liet zijn bootje wat bij draaien, pakte een stok met een haak er aan en met een sierlijke zwaai pikte hij het scheepje van Lex aan de haak en haalde het binnen de boot. „Een speel goedbootje" mompelde hij, „en nog splin ternieuw. Dat heeft zeker een jongen hier of daar verspeeld." Kijk er stond een naam op en ook een adres. Een lachje speelde om de mond van de visser. „Nou" dacht hij, „dat knaapje heeft geluk. Zaterdagmiddag moet ik toch in die stad zijn om mijn broer te bezoeken in het ziekenhuis, dan zal ik dat bootje maar even gaan brengen aan die Lex Helpman. ZATERDAGMIDDAG Bij de Helpmans was het rustig. Lex zat zijn huiswerk te maken. Hij dacht bijna niet meer aan zijn bootje want het was nu al een week geleden dat hij die kwijt was geraakt. Het zou wel nooit te rug komen. Toen werd er gebeld en moeder ging open doen. Daar stond een visser met een plat petje op. „Ben ik hier bij Lex Help man?" vroeg de visser. „Jawel," zei moe der, „dat is mijn zoontje." Dan heb ik wat voor hem", zei de visser en hij pakte het verloren schip uit een grote tas. „Dat is ook wat," zei moeder. „Lex kom eens gauw". Lex kwam uit de kamer en hij kreeg een kleur van plezier toen hij zijn schip weer terug zag: „Ja jong," zei de visser, „opgepikt op het meer, dat kost je bergloon." „Wat kost het meneer?" zei Lex. „Niks," zei de visser, speel er maar weer mooi mee, maar pas er beter op, want je hebt nu geluk gehad." De visser moest binnen komen en hij kreeg een kopje thee met een dikke kra keling en een grote sigaar uit het kistje van vader. Na dit avontuur was Lex dub bel blij met zijn fijne boot en hij zorgde er wel voor dat hij voortaan zijn schip steviger verankerde! WENST U EEN PAK? Het chique May Fair Hotel in Londen biedt thans een extra service aan zijn manlijke gasten, namelijk exclusieve maatkleding van de firma. Fairbrother and Lord. Vanaf vijfenveertig guineas kunt u reeds een maatpak bestellen en zo no dig kan dit binnen tweeënzeventig uur worden gemaakt. Naar de E.V.O. meldt, zgn er enkele nieuwe normen vastgesteld die van groot belang zijn voor het verkeer. In de eerste plaats betreft dit een waarschuwings teken op motorvoertuigen voor fietsers. Het doel hiervan is om wielrijders of bromfietsers, die worden ingehaald door een motrorrijtuig met aanhangwagen, er op attent te maken dat na het motor rijtuig nog een aanhangwagen volgt. Dit waarschuwingsteken bestaat uit een op klapbaar bord van 30x50 cm in gele kleur, waarop in zwart een symbool van een motorrijtuig en in rood een symbool van de aanhangwagen. Bij avond moet dit bord worden verlicht. Het waarschu wingsteken moet zijn aangebracht aan de rechterzijkant van het motorrijtuig. Een veel toegepaste plaats zal wel worden: de cabinedeur. Verder zijn er speciale voorschriften voor koppeling van trekkers met aan hangwagens en een klasse-indeling. (4) Hoog en recht zit de vreemdeling te paard en Aram heeft al heel gauw gezien, dat hij een voortref felijk ruiter is. Hij laat de man vooruitrijden en wendt zich dan tot Presto. „Zo, schelm, en vertel me nu eens wat meer over je zonderlinge vriend!" beveelt hij. „Uu vindt hem toch aardig!" hakkelt Presto en dan gaat hij verder: „Hij kwam op een goede dag op de burcht, half ziek en uitgeput, om een stuk brood te vragen en onderdak voor de nacht. Dorco heeft hem in de stal laten slapen en de volgende ochtend had hij alle dieren geborsteld. Toen is hij gebleven." En heeft Dorco dan niet gevraagd, waar hij vandaan kwam?" vraagt Aram. Uresto knikt bedremmeld. „We proberen steeds iets meer van hem te weten te komen", bekent hij, „maar hij weet niets meer!" „Of hij wil niets zeg gen!" onderbreekt Aram hem grimmig, terwijl hij zijn paard de sporen geeft en naast de vreemdeling gaat rijden. (Wordt vervolgd)

De Vallei | 1960 | | pagina 5