Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken DOORBRAAK SPORTACCOMODATIEj Fabrikantenver, bouwt moderne sporthal D e Wereld» van WEEK-tot-WEEK EEN GROTE ACHTERSTAND Behang J. F. TAK 11 Dertiende algemene volkstelling Bijkantoor Ned. Middenstandsbank geopend Johannes-Passion in de Cunerakerk te Rhenen WAAR IS DE VALLEI-RIKS? 34e jaargang VRIJDAG 11 MAART 1960 Nr. 20 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Oud- mi li I ai ren houden reünie in Veenendaal „Democratisch" Agenda nieuwe keurcollectie 1 960 ontvangen In Geldersche Vallei geen stakende bouwvakkers slifil Wed. Van Ojik vierde 100ste verjaardag lli C.H.U. overtuigd van uiterste gemeentelijke activiteit op gebied van woningvraagstuk Volksuniversiteit: In vogelvlucht over schilderkunst van eeuwen 31 mei 1960 Teldatum Goede toekomst 40 jaar in dienst ELST Grote belangstelling voor lezing over Zuid-Afrika DITMAAL GEVONDEN 2 AR 252707 Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 503427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bfl do agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 10 cent De Fabrikantenvereniging Veenendaal heeft deze week een besluit genomen dat in het bij zonder door sportlievend Veenendaal met ge juich zal worden begroet. Dank zij dit particu liere initiatief zal de sportaccommodatie in Veenendaal uit een jarenlange impasse raken, want binnen niet al te lange tijd zal er in Veenendaal een grote en moderne sporthal ver rijzen. Op het ogenblik worden met verschillen de instanties reeds informatieve besprekingen gevoerd zodat aan dit alleszins lofwaardige initiatief ongetwijfeld binnenkort een omlijnde vorm gegeven kan worden. Volgens een der woordvoerders van de Fabrikantenvereniging Veenendaal zal men trachten de sporthal op een centraal gelegen punt in Veenendaal te bouwen. Van de zijde van het gemeentebestuur werd dit plan niet alleen van harte toegejuicht maar verklaarde men zich ook bereid alle mogelijke medewerking te verlenen. BROMFIETSER IN ETALAGE Doordat hij de macht over het stuur van zijn bromfiets verloor reed de 18- jarige H. uit Amerongen gisterenmorgen op de hoek Hoofdstraat-Hoogstraat par does de etalage van de schoenhandel van de fa. Weijers in. De grote etalageruit viel in scherven en de bromfietser liep snij- wonden aan gezicht en handen op. Het officiële comminuque dat wij van de Fabrikantenvereniging Veenendaal ontvingen luidde woordelijke als volgt: „In de Fabrikantenvereniging Veenen daal, waarbij nagenoeg alle plaatselijke bedrijven zijn aangesloten, is het initia tief genomen tot het bouwen van een moderne sporthal. Hoewel dit initiatief nog niet is uitge groeid tot een vast omlijnd plan, is het plan om te bouwen zeer serieus omdat het bestuur van de Fabrikantenvereniging van mening is dat op het gebied van de sportbeoefening en de daarbij behorende accommodatie in Veenendaal een grote achterstand bestaat. Er worden met ver schillende instanties reeds informatieve besprekingen gevoerd zodat aan dit alles zins lofwaardige initiatief ongetwijfeld binnenkort een omlijnde vorm gegeven kan worden." Na het bekend worden van dit besluit hebben wij de wethouder van Sociale Zaken en Financiën de heer C. M. van Kuyk gevraagd, welke gedragslijn de ge meente denkt te volgen bij de uitvoering van deze plannen. EENENVIJFTIG JUBILARISSEN Op zaterdag 26 maart a.s. vindt bij de Hollandia Tricotagefabrieken N.V. de hul diging plaats van 12'/ï- en 25-jarige jubi larissen. Het betreft hier in totaal 51 personen. BOSBRANDJE Op verzoek van de Amerongse brand weer heeft de Veenendaalse brandweer dinsdagavond assistentie verleend bij een bosbrandje aan het einde van de Slaper dijk. De Verbindingsafdeling van de Staf van het 10e Regiment Infanterie, welke in 1939 in de muloschool aan de Vaart- brug gelegerd was, houdt op zondag 22 mei a.s. een reünie in Veenendaal. In de loop der jaren hebben de militairen van deze afdeling - ruim twintig per sonen - het onderlinge contact geens zins verwaarloosd want ieder jaar ko men zy op een bepaalde plaats bijeen. Bovendien ontvangen alle oudstrij ders periodiek een gestencild blaadje met de ietwat onbegrijpelijke naam: JOOF. Volgens de organisator van de reünie, de heer Moesbergen uit Wou denberg, is deze naam ontleend aan het stopwoord van een korporaal. Wan neer deze bijvoorbeeld koffie gedron ken had (of wat anders) kwam hij de kamer op, stak zijn duim op en riep dan „Joof". Hiermede wilde hij uiting geven aan de goede kwaliteiten van het genuttigde, oftewel in goed Hollands noemde hij het: jofel. Het 10e regiment Infanterie, waartoe de Verbindingsafdeling behoorde, heeft strijd geleverd aan de Grebbeberg. De meesten van hen vielen in de nabijheid van Leersum, zodat o.a. op het reünie programma een bezoek aan het oude kerkhof te Leersum staat. Van een vast programma is verder geen sprake, vertelde de heer Moes bergen ons. „Het gaat er bij ons demo cratisch aan toe. Als we bij elkaar zijn gaan we pas praten wat we die dag precies gaan doen." De afspraak om elkaar jaarlijks weer te ontmoeten werd gemaakt op 26 mei 1940 toen de militairen uiteen gingen. Op 22 mei a.s. zullen zij ongetwijfeld nog eens een kijkje gaan nemen bij hun vroegere oorlogsbestemming. VEENENDAAL Vrydag 11 maart: Ontspanningsavond bejaarden in gebouw Eltheto. Aanvang 7.30 u. Zaterdag 12 maart: Receptie DOVO hotel de Koren beurs van 17.00-18.30 uur. Luxor Theater: Vrijdag t.e.m. zondag „De zeven de reis van Sindbad", 14 jaar en „De ijzeren handschoen", alle leeftijd. Maandag t.e.m. woensdag „De wanhoop van inspecteur Gi deon", 14 jaar. Donderdag „Odon- go", 14 jaar. ACHTERBERG Zaterdag 12 maart: Toneeluitvoering Unitas in Buurtschapshuis. meer dan 100 verschillende stalen voorradig. Vraagt onze stalenboeken Telefoon 2576 - Hoofdstraat 106 Veenendaal Wethouder Van Kuyk verklaarde dat de gemeente dit particuliere initiatief van harte toejuicht en dat de gemeente zeer zeker zijn medewerking hieraan zal ver lenen. Op de vraag hoe deze medewerking eventueel zou zijn, kon de heer Van Kuyk nog geen concreet antwoord geven. Dit zal t.z.t. bekend gemaakt worden. Zoals bekend bestonden bij de gemeen te ook plannen tot de bouw van een sporthal. De sportvelden echter moesten eerst aan de orde komen, zodat een sport hal nog ver in het verschiet lag. Afgaande op de diverse berichtgevingen wordt het zeer waarschijnlijk een grote sporthal. De bedoeling is dat geheel sportlievend Veenendaal van de sporthal gebruik kan maken. In het gebied van de Geldersche Vallei hebben zich tot op heden nog geen sta kingen voorgedaan in de bouwvakken. Alle onderhanden zijnde werken wor den normaal uitgevoerd en de ver wachtingen zyn dan ook dat er geen stagnatie in de bouw zal voorkomen. Tijdens de plotseling opkomende vorst aan het begin van deze week heeft hier en daar het werk wel enige tijd stil gelegen, maar toen was er sprake van vorstverlet. Zoals bekend is op last van het sta kingscomité in diverse grote plaatsen in ons land het werk neergelegd. Uit informaties by diverse ondernemingen in deze streek bleek, dat men op korte termijn geen stakingsopdracht voor het gebied van de Geldersche Vallei ver wacht. KIND ERNSTIG VERBRAND Het 2-jarig zoontje van de fam. v. d. B. aan de Jan Steenlaan viel bij familie aan de Leinweberstraat in een teil met ko kend water. Ernstig aan de rug verbrand moest het kind in het Julianaziekenhuis worden opgenomen. w '"-'KV- 4 n ty/m- 1 Jfl Yy"x jk - i Onder grote belangstelling van familie en bekenden heeft de weduwe Van Ojik-Van Remmerden, Molenstraat 11 te Veenendaal, j.I. woensdag haar hon derdste verjaardag gevierd. Een groot aantal bloemstukken en gelukstelegrammen werden in de loop van de dag aan haar adres bezorgd, terwijl vrijwel alle familieleden, waar onder uit Canada, naar het kleine huis je in Veenendaal waren gekomen om deze uitzonderlijke dag te herdenken. Ook kreeg de jarige bezoek van een aantal plaatselijke predikanten en bur gemeester Bakker, die in de middag uren zijn felicitaties aan kwam bieden. Het was de gehele dag een komen en gaan, zodat de honderdjarige niet over gebrek aan belangstelling te klagen had. Het U.S.O.-orkest met koor tydens de uitvoering van de Johannis-Passion in i de Cunerakerk te Rhenen. Op de voor- grond de dirigent Gysbcrt van Zanten. Zowel interne als externe zaken werden behandeld tijdens de ledenvergadering van de Veenendaalse kiesvereniging van de Chr. Hist. Unie gisterenavond in hotel „De Korenbeurs". Tot de interne zaken behoorden o.a. de samenvoeging van de Stichtse en de voormalige Gelderse afdeling van de kiesvereniging en tot de externe de stand van zaken in de gemeente en met name „de gevolgen van de grenswijziging". De voorzitter van de raadsfractie, de heer M. Bastmijer, hield hierover een bondige inleiding. Deze spreker ging de voorgeschiedenis van de grenswijziging na en sprak er zijn blijdschap over uit, dat tenslotte de pogingen werden be kroond met de wijziging der gemeente grenzen van Veenendaal op 1 januari j.I. Wat waren de directe gevolgen hier van? In de eerste plaats een vergroot in wonertal tot 23.500 en een uitbreiding van grondgebied tot 1740 ha. Maar - zo zei de heer Bastmeijer bitter - het woningvraag stuk is er niet beter op geworden. Hij weet dit echter in de laatste plaats aan het college van b. en w. van Veenendaal, die zoals gèbleken is alle pogingen in het werk stellen om zoveel mogelijk verlich ting hierin te brengen. Niettemin is het aantal woningzoeken den - met 130 van Gelders-Veenendaal - gestegen tot 1360. Volgens de heer Bast meijer meenden vele mensen, dat op dit terrein na de grenswijziging alles veel soepeler zou gaan. Het tegendeel is ech ter waar gebleken, hetgeen moge blijken uit een toewijzing van 60 woningen voor 1960. Toch wordt alles in het werk ge steld, ook in de particuliere sector op het gebied van de premiebouw. Spreker had vernomen dat ook hiervoor ernstige plan nen bestaan. Door de grenswijziging is het aantal woninwetwoningen in Veenendaal geste gen met 140, nl. 120 gemeentelijke wonin gen en 20 van de woningbouwvereniging „De Eenvoud". Er staan op het voormalige Gelders nog vele dingen te gebeuren. Hiervan noem de de heer Bastmeijer de straatverlich ting; men is van plan ook voor dit nieu we gedeelte over te schakelen op moder ne verlichting. Verder gunde spreker ook de nieuwe inwoners de prachtige vuilnis emmers en hij hoopte, dat met ingang van het nieuwe belastingjaar - op 1 juli a.s. - ook dit in orde zou zijn. Een gelukkige omstandigheid noemde spreker het, dat ook de gemeente Ede reeds dezelfde stedebouwkundige had als Veenendaal, nl. ir. Van Embden. Of op het stukje „oud- Rhenen" nog plaats zou zijn voor bun- gelowbouw was voor de heer Bastmeijer een open vraag. Echter, de kosten van alles wat er nog te gebeuren stond, durfde spreker niet te schatten. Hij deed echter een ernstig be roep op ieders geduld. Uit de daarop volgende samenspreking bleek, dat de CH-raadsfractie ook alle pogingen in het werk heeft gesteld en nog zal stellen om meer woningen te krij gen, echter zonder aan de activiteit en goede wil van het gemeentebestuur te tornen. Premiebouw vond men ook niet alles; er moet voor worden gewaakt, dat in Veenendaal té dure woningen komen. Er is in hoofdzaak behoefte aan woningen voor arbeiders. Tenslotte werd de mede werking van iedere Veenendaler gevraagd als het gaat om het vlot afstaan van grond benodigd voor woningbouw. In het bestuur werden gekozen de heren A. Visser, C. van Genderen, J. Budding, Joh. Slok, C. C. M. van Rijswijk, C. van Genderen, H. van Wagensyeld en A. van de Lustgraaf. De vergadering stond onder leiding van de voorzitter, de heer A. Visser, terwijl de Spaanse filmcensuur in geen de CH-wethouder van openbare werken, geval overspel toelaat de heer Ant. de Ruiter verschillende vragen op het terrein van de gemeente politiek beantwoordde. JAARVERGADERING JONGE BOEREN EN BOERINNEN Op woensdag 16 maart a.s. houdt de Ringkring Zuid-West-Veluwe van de C.B.P.B. en de C.J.B.T.B. een jaarver gadering in gebouw 't Ttrefpunt. Het ge varieerde programma vermeldt o.m. een lezing door de heer Boon uit Ede over „Ervaringen in een grote stad" en het toneelstuk „Huwelijkskandidaten" door de afd. Bennekom op te voeren. Het slot woord zal gesproken worden door de heer Griffioen. De toegang tot deze avond is vrij. De behoorlyke belangstelling, die de Volksuniversiteit Veenendaal gisteravond weer trok zal niet uitsluitend in het be handelde onderwerp - de schilderkunst - doch ook in de persoon van de heer H. P. Baard, directeur van het Frans Halsmu seum te Haarlem moeten worden gezocht. Het mag gezegd worden: de heer Baard heeft ook in Veenendaal reeds eerder ge toond een buitengewoon veelzydig mens te zyn op dit terrein en daarnaast een zeer levendig verteller. Iemand, die ook uit hoofde van zijn be roep zich zo indeze materie heeft inge leefd, dat hij er niet van vertelt, doch zijn wetenschap aanschouwelijk aan zijn publiek overdraagt. Daarin moet wel de grootste waarde van een avond, verzorgd door de heer Baard, zijn gelegen. Men behoeft niet van te voren van het onder werp op de hoogte te zijn; alles wat de heer Baard over de schilderkunst behan deld, móet men volgen. In vogelvlucht - zoals hij het zelf zei - gaf de heer Baard gisteravond de grote lijn aan, die men ziet in de schilderkunst van de late middeleeuwen tot op de hui dige dag. Een recordvlucht over de ont wikkeling door verschillende eeuwen heen met hier en daar een zeer haastige landing bij een bepaalde schilder of een zeker tijdperk. Impulsief als de schilderkunst zelf maak te de heer Baard hier en daar zijn ver schillende „shots", zich niet houdend aan een strakke lijn ij een afbakening in ver schillende perioden, hetgeen men, volgens spreker, ook niet van de schilderkunst zelf kan zeggen. Uiteraard ontdekt men de verschillende tijdperken en de daarmee samenhangende stijlen, doch een afbakening in verschil lende hokjes is niet te geven, aldus de heer Baard. Het wezen van de schilder kunst doorstroomt de hele tijd. Men moet het kunstwerk alleen zien in de tijd, waarin het gemaakt is. De heer Baard vroeg zich af of in de kunst wel uitgelegd moest worden. Spe ciaal geldt dit in onze tijd van de abstracte - o.a. non-figuratieve - schilder kunst. De maker van een dergelijk werk denkt niet; hij is geraakt, impulsief. Dit is vaak niet te begrijpen en daarom ook moeilijk uit te leggen. Wel is het nodig, dat men begrip krijgt hoe de kunst in een bepaalde tijd staat en deze voorbereidingen zijn dan ook nodig voordat men aan museumbezoek begint. De lezing van de heer Baard was ken nelijk op het geven van een dergelijke „handleiding" gericht; een voorstel tot daadwerkelijk museumbezoek zou men het kunnen noemen. De mens van iedere tijd is weerspiegeld in de schilderkunst. De „primitieven" van de late middeleeuwen in hun ambachte lijke creaties, waarin het goddelijke, het heilige op de voorgrond trad. Er was nog geen sprake van de denkende mens, doch men aanschouwt de groei naar deze mens, die naar voren kwam aan het einde van de achttiende eeuw. Daarna de schilder, die zich losmaakt van de natuur. Werken, die op zichzelf soms niet te begrijpen zijn, maar waar van men niet mag zeggen, dat het al dan niet kunstwerken zijn. Daarvoor zou men moeten doordringen tot het wezen van de maker, hetgeen trouwens voor alle tijden en voor alle eeuwen geldt. Op 31 mei van dit jaar zal de 13e algemene volkstelling worden gehouden. De verplichting tot het houden van een algemene volkstelling berust op de Wet van 1879 tot wettelyke regeling der tienjarige volkstellingen. In 1829 is in ons land een begin gemaakt met het houden van algemene volks tellingen - eenmaal per 10 jaar - zodat de a.s. telling de 13e in de reeks zal zgn. Het zal dan tevens 13 jaar geleden zgn dat de vorige telling werd gehouden. Deze periode is dus langer geweest dan de gebruikelijke termijn van 10 jaar. De oorzaak is gelegen in het feit dat de telling van 1940 wegens de oorlogsomstan digheden niet kon doorgaan en dat men na de oorlog niet kon wachten tot 1950, zodat toen de telling in 1947 werd gehouden. Niet alleen in Nederland wordt thans een volkstelling gehouden. In de jaren 1960 en 1961 zullen in ver over de honderd landen ter wereld - waaronder ca. 25 Europese landen - eveneens volkstellingen worden gehouden. vragenlijsten worden uitgereikt en in de eerste twee dagen daarna zullen de ingevulde vragenlijstsen worden opge haald. De datum der telling - in Nederland - is vastgesteld op 31 mei a.s. naar de toestand te middernacht. Uiteraard zal de telling niet precies op dat moment plaats vinden, doch gedurende enkele dagen rond dat tijdstip. Twee dagen vóór het teltijdstip zullen de blanco In tegenwoordigheid van het voltallig college van b. en w., gemeente secretaris D. Blankcspoor, directeur der gemeentewerken de heer Jarings, alsmede de ryksnyverheidsconsulent ir. J. v. d. Hoeve, de ryksmiddenstands- consulent de heer Plaisir en de president-directeur de heer Burghart is j.I. woensdagmorgen het bijkantoor van de Nederlandsche Middenstandsbank N.V. aan de Markt officieel geopend. Het voormalige woonhuis aan de Markt 5 is door de architect de heer Slykoort en de firma Boers van de Zandstraat tot een volwaardig en modern bankgebouw verbouwd. Het interieur is in moderne stijl uitge voerd. Aan de voorzijde is een ontvangst hal met een vijftal loketten, waarachter zich de kantoorruimte bevindt. Talrijke bloemstukken gaven het geheel een fees telijk cachet. De president-directeur van de Midden standsbank, de heer Burghart, sprak als eerste de aanwezigen in het nieuwe bank gebouw toe. In zijn rede wees hij erop dat Veenendaal zich in de loop der jaren tot een belangrijke plaats heeft weten te ontwikkelen met een krachtige, midden stand. Reeds lange tijd was het oog op Veenendaal gevestigd en dank zij de me dewerking van het gemeentebestuur wa ren de plannen nu verwezenlijkt. De heer Burghart zei ervan overtuigd te zijn dat de bank een goede toekomst in Veenen daal tegemoet zou gaan. Burgemeester Bakker - aan wie ver zocht was de officiële opening te ver richten - zei dat men gauw geneigd was te vragen of het nu wel nodig was dat er in Veenendaal nog een bank bijkwam. Bij zijn komst naar Veenendaal had het spreker wel verwonderd dat er toen geen middenstandsbank was. Mede doordat al les zo snel verandert bij het zaken doen en hierbij meestal veel kredieten nodig zijn, noemde burgemeester Bakker deze vestiging vooral voor de middenstand zeer nuttig. Hij sprak dan ook de wens uit dat het de Middenstandsbank nooit zou berouwen dat men zich in Veenen daal gevestigd had. Mèt deze wens ver- Woensdag 16 maart a.s. zal het 40 jaar geleden zijn dat de heer A. v. d. Scheur als elektricien bij de firma Hiensch aan de Zandstraat in dienst trad. Ter gelegenheid van dit jubileum wordt op die dag in hotel „De Koren beurs" een receptie gehouden. De lezing die de Cult. Nat. Hist, vereni ging „Zuid-Ooost-Utrecht", dinsdag in hotel „Stuyvenberg" te Eist, over Zuid- Afrika organiseerde, trok een zo grote be langstelling dat de zaal tot de laatste plaats was bezet. Allereerst gaf drs. Steijn een uiterst boeiende verhandeling over zyn vaderland „Suid Afrika". Uitvoerig ging de heer Steijn in op het rassenvraagstuk en de apartheidspolitiek van de Zuidafrikaanse Unie. Hierdoor kregen de toehoorders wel een geheel andere kijk op deze z.g. apartheidspoli tiek, dan soms goedkope sensatieverhalen ons willen doen geloven. Tevens bleek dat de mensen met een zwarte huidskleur daar in het geheel niet ten achter gesteld worden. Men doet zelfs zeer veel moeite om het levenspeil omhoog te brengen. Zo is de studie voor de Bantoes geheel kos teloos terwijl de blanken moeten betalen. Dat men deze mensen nog geen stem recht geeft is volgens de heer Steijn te begrijpen want velen zijn het stenen tijdperk, ondanks de geweldige vooruit gang, nog nauwelijks te boven. Ook de sociale en gezondheidszorg voor de Ban toes is uniek. Per jaar wordt door de staat een bedrag van 16.000.000 voor de ze diensten beschikbaar gesteld. De heer Steijn die in zijn moedertaal deze inleiding gaf vond een aandachtig gehoor. Ook zijn verduidelijking bij het tonen van de prachtige kleurenfilms, die door de Zuidafrikaanse ambassade waren beschikbaar gesteld, viel zeer in de smaak. Deze films gaven een kijkje in vogel vlucht van dit land dat zo nauw aan ons is verwant. Aan het einde van de avond dankte de heer T. v. Ree de heer Steijn en pater Arends, die de projectie verzorgde, voor hun gewaardeerde medewerking. klaarde burgemeester Bakker het kantoor voor officieel geopend. Tot slot werd nog het woord gevoerd door de directeur van de Middenstands bank te Amersfoort, die, gezien de grote plaatselijke middenstand, dit bijkantoor in Veenendaal zeer op zijn plaats vond. In de middaguren werd gelegenheid ge geven het nieuwe kantoor te bezichtigen waarvan zeer velen gebruik maakten. Dit bijkantoor in Veenendaal is de 142ste vestiging van de Middenstandsbank in Nederland. WAAROM VOLKSTELLINGEN? Een samenleving, zoals het Neder landse volk, is voortdurend aan ver anderingen onderhevig- Niet alleen neemt de bevolking gestadig in aantal toe, maar ook binnen het totaal van de bevolking zijn er steeds veranderingen waar te nemen, bijv. in de leeftijds opbouw, de samenstelling van de ge zinnen, de opleiding en in de samen stelling van de beroepsbevolking door bijv. verminderde werkgelegenheid in de landbouw en toenemende industriali satie. Het is daarom zowel voor het overheidsbeleid op vele gebieden (o.m. industrialisatie, woningbouw, onder wijs, verkeer) als voor het bedrijfs leven van groot belang, dat er regel matig een juist beeld van de stand van zaken aanwezig is. AARD VAN DE VRAGEN. GEHEIMHOUDING De volkstelling van 1960 gaat in prin cipe met de vraagstelling niet verder dan die van 1947 en die van de woning telling van 1956. Wat betreft de details kan o.m. het volgende worden opge merkt. DE FEITELIJKE GANG VAN ZAKEN De samenstelling der vragenlijsten be rust in het algemeen op twee principes, (Zie verder pagina 2) Van de grote cellist, Pablo Casals, zegt men dat hy twintig jaar gestudeerd heeft op Bachs solo-suite voor violoncel, alvorens ze op het podium te spelen. Bachs werken zyn moeilijk, sommige byzonder moeilijk. Tot de bijzonder moeilijke werken behoort ook de passie-muziek naar het evangelie van Johannes. Zy stelt zeer zware eisen aan alle uitvoerenden en een goede uitvoering behoeft een oefening van jaren. Pas dan kan het resultaat zo zyn, dat de luisteraar overweldigd wordt door de schoonheid van het werk en het zeker op dezelfde hoogte stelt als de algemeen zoveel meer geliefde MattheüsDassion. De uitvoering die donderdag 10 maart j.I. in de Cunerakerk te Rhenen gegeven werd door de Christelijke Oratorium vereniging „Euphonia", met medewerking Toen de heer J. D. Boogaard, La- rikslaan 40 te Veenendaal bij het betalen van een advertentie tussen het wisselgeld een rijksdaalder met een rood nummer zag, dacht hy nog niet direct aan de Valleiriks. Echter thuisgekomen herinnerde hy zich de rijksdaalder, waarna di rect het nummer vergeleken werd. Hy bleek inderdaad geluk te heb ben, zodat hy de niet te versmaden premie van 22,50 in ontvangst kon nemen. De riks die wy deze week weer uitgeven en dus VIJF GUL DEN waard is, draagt het rode nummer Bij inlevering op ons bureau vóór a.s. donderdagmiddag 12 uur wordt de premie a contant uitbetaald. van het Utrechts Stedelijk Orkest en so listen, het geheel onder leiding van Gijs- bert van Zanten, zal niet iedereen van de schoonheid overtuigd hebben. Hier deed zich inderdaad als belangrijkste bezwaar voelen, dat de uitvoerenden nog niet ten volle vertrouwd waren met hun partijen. Er moest nog te veel geteld worden, wat te nadrukkelijke accenten tengevolge had. Wat erger was, er waren zeer veel onge lijkheden, die in dit werk een funeste in vloed hebben. Een déraillement, op zich zelf niet erg en altijd mogelijk, heeft dan de nare uitwerking dat het gevoel van onzekerheid dat allen min of meer heb ben plotseling aanzienlijk versterkt wordt en het peil van de uitvoering merkbaar daalt. Dan zijn er in de Johannespassion passages die behalve een oefening van ja ren een enorm technisch kunnen van het koor veronderstellen. Ik denk dan aan de aria's „Elt, ihr angefocht'nen Seelen", waarin het koor telkens invalt met „Wohin". Persoonlijk heb ik dit nog nooit volkomen gaaf horen zingen, maar men was er donderdagavond nog wel wat ver vanaf. Ook het orkest had moeilijkheden met de exacte begeleiding. De hobo's „trokken" en de continuo-cello „jaagde". Bij deze laatste mankeert er aan de zui verheid ook nog wel eens wat. Daar te- (Zie verder pagina 4) AMERONGEN—VEENENDAAL Dit is het terrein waarop de gemeente Veenendaal het oog heeft laten vallen om in de toekomst een moderne Waterzuiveringsinstallatie te bouwen. Het is gelegen in de zuidwestelijke hoek Slaperdyk-Liniedyk by de Roode Haan. Een by de gemeente van Amerongen ingediend verzoek om dit terrein ter grootte van 4 tot 5 ha te mogen gebruiken, is bij de onlangs gehouden raadsvergadering in eerste instantie afgewezen. Een der Amerongse raadsleden wees een betere plaats aan, eveneens ten westen van de Slaperdijk, maar vlak langs en evenwijdig aan de Broe- kersloot. Omtrent de plaats van vestiging zyn op het ogenblik nog onderhandelingen gaande. Op de plannen tot de bouw van de waterzuiveringsinstallatie en het doel hiervan hopen wy in een volgend blad uitvoeriger terug te komen. DOLLARS. Brigitte Bardot vraagt voor een enkel optreden voor de Amerikaanse t.v. 200.000 dollar. VROUW (1). Dat optreden zal zjj dan even doen tussen de op namen van enkele films door, want zy speelt binnen vier maanden in niet minder dan vier films. Dat kan waarschyn- lyk alleen omdat haar rollen altyd hetzelfde inhouden: zich laten zien - als vrouw. VROUW (2). In de film „Een zondag om te doden" zal Claire Maurier de ontrouwe echtge note spelen van Paul Guers, tenminste in de Franse versie. In de Spaanse versie zal haar zuster de rol overnemen omdat herhalen in Duitsland. Parys, Brussel en EINDELIJK ALLES OVER CASANOVA DOOR CASANO VA. De uitgevery Brockhaus gaat de volledige memoires van Casanova uitgeven. Dit is een historische daad, die de avon turier en vrouwenveroveraar uit de 18e eeuw weer midden in de belangstelling zal brengen. Brockhaus kocht het volledige originele handschrift in 1821 en publiceerde er tot dusver nooit een letter van en gaf het boven dien nooit aan Casanovisten ter inzage of bestudering. ZOMER- EN WINTERHELD. De 18-jarige Eddie Rudolph wil proberen de enige in de geschie denis van de Olympische Spe len te worden die zowel aan de winter- als aan de zomerspelen deelneemt. Als schaatsrijder is hij afgevaardigd naar Spuaw Valley en hij hoopt als wiel renner te worden uitgezonden naar Rome. ALLES VAN CHOPIN. De beroemde pianist Alexander Braïlowsky brengt ter gelegen heid van het Chopin-jaar (150e verjaardag van de geboorte van de componist) het gehele oeuvre van Chopin in zes concerten ten gehore. Ily deed dit reeds in februari in Wenen, en zal het PREUTS ALBION? De Fran se pers staat op de achterste benen omdat de Engelsen niet zo preuts meer zijn als zij ge acht werden te zijn en zich nu on-preutse dingen veroorloven, die tot nu toe het alleenrecht van de Fransen waren. Wat is er dan gebeurd? Ty- dens de rugbymatch Frankryk- Engeland heeft een Engelse sup porter, uit wanhoop of uit en thousiasme (dat is niet bekend) midden in het Paryse stadion zyn broek uitgetrokken, terwyl na afloop de manager van de Engelsen op de balustrade een nummertje striptease heeft „weggegeven", waarby hy ten slotte alleen nog maar „gekleed" was in een papieren servet. Erg. maxHEREH- voor betere uurwerken H00FDSTP 91 VEENENDAAL Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woning beheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918

De Vallei | 1960 | | pagina 1