PAUK Tl P Sarco- globine BABYDERM de. ik>&ig>zschfa2A>en vogel-voederhuisjes WITTE Amerongen opent het wandelseizoen Voetbal 0.68 HOE STERK IS AMERIKA? Ook wij Burgerlijke stand KERKDIENSTEN Babyverzorging VP* A. van de Weerd RENSWOUDE SPORTPROGNOSE Voor SPARTA bromfietsen en prima service Tafeltennis Churchill zoekt de zon op Wageningen-K.F.C. Schoolvoetbalwedstrijden Wordt Scherpenzeel kampioen DINSDAGKOOPJES Nu de schoonmaak nadert.... Handstoffer Drinkkruikje Wasmand 0.59 5.95 Lezing over Zweden en Lapland DE VRAAG VAN VANDAAG: Het vergeten leger Dertiende algemene volkstelling Ingekomen en vertrokken Gevonden en verloren PRUMMEL Kerke wijk 17 - Veenendaal AMERONGEN Zondagsdienst doktoren Marktberichten TRAPBEKLEDING ANT. DE RUITER EDERVEEN Van deeze plaats af - om te beginne - mijn allerbeste wense veur Gerritjie van Oojik, die een afgeloope woensdag de honderd jaar heb magge volmaake. Minse, minse, wat een leeftijd. Dar zijn dur al wat storme oover je hoofd heengegaan. Mar an de andere kant ok een auwerdom, waarin ie de geleegeheid krijgt om de weereld goed van alle kante te bezien. Begrijp me goed: in honderd jaar ken ie goed bekijke hoe vreemd de weereld is en daarmee ok de minse. die dur zooiets van maake. Onze twidde honderdjaarige - nee, ik bin Garrit Diepeveen nog niet vergeete - ken gelukkig nog ooveral oover praate en gelukkig is ok dur geheuge nog best in de orde. Mar toch geloof ik, dat je bij zoo'n leeftijd weer wat van et kinderlike terug krijgt. Ik bedoel, dat je ooveral veul beeter in leert beruste. Dur wordt wel es gepraat, as dur een honderdjaarige of nog auwer op een prentjie in de krant of waar dan ok te zien is, van „zoo'n leuk oud minsie, die nog zoo goed bij de tijd is". Mar an de andere kant ken ie dur dan toch iets uit preuve van: „och jaa, mar zoo'n oud mins heb mar weinig belangstelling ooveral meer veur en wei nig begrip van zaake, die vandaag den dag an de urde zijn." Teuge zukke riddeneerders zou ik wille zegge: pas nou op. Wij kenne nog zoo veul beeter onderleege zijn dan zoo'n eenvoudig oud mins. mar we kenne dur nog een hoop van leere. Dur leit een heel leeve achter zukke minse, waar wij nog midden in staan. En juust de heele bejaarde kenne dat mit een berustende kijk ooverzien, waar wij op onze beurt dan nog een hoop leering uit kenne trek- ke. Wat die minse ok in dur leeve ge wist zijn en tot welke spurt van de ladder ze ok omhoog geklauterd zijn. Juust om dat de jongere dur nog midde in zitte kenne ze vaak gien rustig oordeel in me- kander zette en weete ze ok heel duk nog niks niemandal van de waarde van et vindt U bij Beatrixstraat 76-80 Tel. 2965 leeve. Niet veur niks wordt dur altijd gezeid: et verstand komt mit de jaare. En verstand is volges mijn niet alleenig dat- geene, waardeur ie zoogauw en zooveul meugelik duite bij mekander weet te harke, een ander te glad af te zijn en waarmee je ken enkel en dubbel boek- houwe. Verstandig zijn is alles op z'n waarde weete te schatte. En ok niet allee nig tillevisiekaste en opgetuigde brom mers, mar et leeve. Wij zijn zoo gauw geneege om heel leuk veur de auwe minsies te gaan doen. Of et nou je eige groffie of groomoe wel is of niet: ze allemaal opa en opoe neume, want dan doe je ommers aardig teuge die oudjies. Dat vinde ze ommers leuk. En dat weet ik nou es zoo net niet. Wij hoeve die bejaarde nog heus niet an de hand te neeme. En dat doen we toph zoo graag. Bejaardecentrumpies zette en ban kies in et plantsoen, waar ze lekker en rustig de tijd deur kenne brenge. Netuur- lik, ik zei et allemaal niet afkamme. Heel mooi zelfs, mar dan niet mit et gebaar van „en nou zelle de jongere es effies fijn veur de oudjies zorge". Nee, minse, we kenne van de ouwe van daage - hoe auwer ze zijn - nog ongeloofe- lik veul opsteeke. En dat magge in de eerste plaats niet laate schiete as de ge- leegeheede daar zijn. Laat je dat nou es gezeid weeze deur een persoontjie van de jongere garde (en daar mos Bram toch zoo heevigst om lache): Wout Blauwkous JAARVERGADERING UITGESTELD De gecombineerde jaarvergadering van de jongelingsvereniging „Immanuel" en de Meisjesvereniging „Dorcas" te Rens- woude, die gehouden zou worden op dinsdag 15 maart a.s., is tijdelijk uitge steld in verband met het overlijden van een lid van de J.V. De juiste datum, waarop deze ver gadering nu wordt gehouden, zal nog nader worden bekendgemaakt. VERKEERSEXAMEN Dinsdagochtend j.l. heeft de 6e klasse van de school met de Bijbel te Rens- woude, bestaande uit 35 leerlingen, deelgenomen aan het schoolverkeers- examen 1960, uitgaande van het ver bond voor veilig verkeer. Die leerlin gen, die zijn geslaagd voor dit schrif telijk examen, kunnen vervolgens deel nemen aan het praktische gedeelte, dat vermoedelijk wordt gehouden op vrij dag 18 maart a.s. De opleiding heeft deze klas ontvangen van de postcom- mandant der rijkspolitie te Renswoude, de heer A. van den Ham. Verder ligt het in de bedoeling, dat op zaterdag 2 april a.s. in Renswoude een veilig-verkeersdag wordt gehou den. Bij deze gelegenheid zal tevens de uitreiking van de diploma's plaats vin den. Het verdere programma voor deze dag wordt binnenkort definitief vast gesteld. DE £Cktl PIJNSTILLER Kiespijn... maar ook andere plagende pijnen stilt u het snelst met WITTE KRUIS. Tabletten, poeders of cachets! Al is het dan nog wel erg koud en kunnen we nog moeilijk geloven aan zomer sporten, toch staat het wandelseizoen al weer voor de deur. In Amerongen wordt zaterdagmiddag gestart voor de openingstocht van de onder auspiciën van de N.W.B. werkende Stichts-Gooise YVandelsportbond. Naar wy vernemen hebben al vele tippelaars de moed gehad om het nog zo prille jaargetijde te trotseren en zich in laten schrijven. Het kan in elk geval een leuke tocht worden. strijd voor de wolmensen. Zij hebben Het voetbalprogramma begint steeds meer in te krimpen. Voor de KNVB speelt alleen VRC en dan nog uit. Aan vankelijk zouden de geel-blauwen thuis tegen het Wageningse SKV spelen, dit gaat echter niet door. Nu moet de reis naar Nunspeet ondernomen worden. Veel winst zien we niet voor de Vee- nendalers. Men kan echter nooit weten, want een wonderploeg is Nunspeet nu ook weer niet. De Merino's spelen wel thuis. Zij krijgen namelijk Maarssen op bezoek. Dit wordt weer geen gemakkelijke wed- E. J. VAN ENGELENHOVEN Overberg - Telef. 0 3431-333 climax speelt gelijk Het is Climax zaterdag gelukt om uit de thuiswedstrijd tegen R.T.T.C. uit Ra- venstein een verdienstelijk gelijk spel te behalen. Vooral Van Dam was weer in uitsteken de vorm en had met drie overwinningen een groot aandeel in dit resultaat. v. Manen was deze keer niet erg best op dreef en kon niet tot winst komen, v. Eist had tegen Langenhuisen geen kans maar won van Wilbers vrij gemakkelijk. In het dubbelspel was de combinatie v. Dam-v. Eist goed op dreef en ze wonnen dan ook verrassend gemakkelijk met 21- 12, 21-10. Op de ranglijst staat Kolping met 6 punten hopeloos onderaan en het zal dan ook wel degraderen. Hierboven Dr. Slot. de Bruïneplein 25 - Tel. 2390 staat een grote groep gelijkwaardige teams met 12, 13 en 14 punten die alle dus wel veilig staan en alleen nog kunnen proberen om uiteindelijk een zo goed mogelijke positie te bevechten. In de eerste klasse leed Ritac weer een nederlaag nu met 7-3 van Swift. Alleen v. d. Weert bleef al zijn tegenstanders de baas waarbij vooral zijn overwinning op Sharaffeldin een uitstekende prestatie is. Morgenavond heeft Climax weer een thuiswedstrijd nl. tegen M.v.R. uit 's-He- renberg. In de uitwedstrijd leed Climax destijds een even verrassende als smade lijke 10-0 nederlaag. Dit was toen tevens de eerste volle winst voor M.v.R. dat zich sindsdien opmerkelijk heeft hersteld en nu met 12 punten, slechts een punt op Climax achterstaat. De Veenendalers zul len wel alles in het werk stellen om re vanche te nemen. Of dit echter zal luk ken is nog de vraag, maar een eventuele nederlaag zat echter zeker niet zo groot uitvallen als in 's-Herenberg. biljarten k.n.b.b. De spanning stijgt in de competitie van het district Veenendaal en omstreken. In de C-klasse verloor de koploper Excelsior I uit Leersum met 4-2 van Taveerne I uit Veenendaal. De Engel uit Wijk bij Duurstede profiteerde hiervan door met 6-0 te winnen van Sportlust uit Eist. Mor genster I uit Eist bracht een bezoek bij de Driehoek in Rhenen en wist daar ook vier punten te bemachtigen, door met 4-2 te winnen. De stand van de drie koplopers met nog 4 wedstrijden te spelen: gesp. p. Excelsior I Leersum 14 61 De Engel I Wijk bij Duurstede 13 52 Morgenster I Eist 14 52 Het programma van maandag a.s. kan heel belangrijk zijn door de thuiswedstrijd van Morgenster I tegen Excelsior I en de uitwedstrijd van De Engel I tegen Ta veerne I. In de D-klasse heeft Morgenster II zich stevig aan de kop gezet, door met 6-2 te winnen van Driehoek II. Het kampioen schap kan hun bijna niet meer ontgaan. Op de tweede plaats staat nog Sportlust II welke remise speelde tegen De Engel II, die de derde plaats inneemt. In de thuis wedstrijd tegen Excelsior III zal Morgen ster II hoogstwaarschijnlijk beslag leggen op de kampioens-wisselbeker, welke mo menteel in het bezit is van Excelsior III uit Leersum. (Advertentie) Hij maakt als gast van de scheepsmagnaat Onassis op het jacht „Christina" een reis over de Atlantische Oceaan naar het war me gedeelte van de Amerikaanse oostkust. U weet Churchill is „pas" 85 jaar. Velen doen hem dit niet né en daarom wachten wij nu maar tot de zón óns weer opzoekt. En dan denkt u toch ook aan VERSTEEG's schoenhandel waar reeds veel moois voor voorjaar en zomer op uw aandacht wacht? Kopen bij VERSTEEG brengt u in een zonnig humeur. Een hartverwarmende strólende kollektie die bij„zon"der goed op uw wensen is afgestemd, wacht u bij B. VERSTEEG's schoenhandel. Wageningen, dat zondag j.l. tegen Excelsior in Rotterdam een goede, maar nogal onfortuinlijke wedstrijd heeft ge speeld, krijgt thans KFC uit Koog aan de Zaan op bezoek. De jaren, dat deze ploeg met de „grote Koogse" werd be titeld, zijn wel voorbij, maar toch vor men deze Noordhollanders een team, dat er best wezen mag. De thuisclub, die wel weer met enige invallers zal moeten uitkomen, bleek hierdoor in Rotterdam niet noemenswaard ver zwakt en zal de minieme kans, die ze heeft om nog bij de bovenste drie te komen, ongetwijfeld met hand en tand verdedigen. KFC behoort tot de mid delmoot en is een pittige ploeg, die het ook ditmaal niet cadeau zal geven, maar toch goed op dreef zal moeten zijn, om een winstpunt van de berg te kunnen meenemen. Een kleine zege voor de groenwitters zit er wel in. Evenals in voorgaande jaren zal ook in de komende Paasvakantie het schoolvoetbaltoernooi worden gehou den. Het is de 46e maal dat dit toernooi plaats vindt. Reglementen en inschrijvingsformu lieren zijn bij Sigarenmagazijn Bok king, Langestraat te Amersfoort, te be komen. Voor Soest bij de heer Gort, Torenstraat lc, Soests. Voor Baarn bij de heer W. J. Saarloos, Wijkamplaan 67, Baarn. De sluitingsdatum voor de inschrijving is gesteld op zaterdag 26 maart a.s. Inschrijvingen na die datum worden niet meer geaccepteerd. echter meermalen getoond, dat Juist de moeilijke wedstrijden het best verlo pen. Laten wij het dus op een kleine overwinning houden. Het Amerongse DVSA krijgt thuis de Hilversumse Oranje-Leeuwen. Daar moet winst voor de Amerongse jongens in kunnen zitten, hoewel er natuurlijk behoorlijk aangepakt zal moeten wor den. Voor Triangelboys is het weer een zware dag. Hierden uit of thuis is alle bei even moeilijk. Mogelijk dat terrein voordeel een gelijk spel kan brengen, maar we zien er een zwaar hoofd in. Musketiers gaat uit de thuiswedstrijd tegen het Baarnse TOV natuurlijk met de volle winst slepen. De Elstenaren doen het vrij goed in dit seizoen en zij zullen de punten nodig hebben. Advendo zal het ook thuis tegen NSVS niet kunnen bolwerken. De Vee nendalers spelen een stevige partij voetbal, waar de Ederveners niet tegen opgewassen zijn. Winst voor NSVS dus. Ook Kulan zal het tegen Odi wel kunnen klaren. Dat Valleivogels vorige week van deze heren verloor zegt he lemaal niets, daar de Scherpenzelers niet volledig waren. Kulan zal deze fout wel niet maken en de punten thuis houden. In de zondagsector van de afdeling Utrecht kan Scherpenzeel kampioen worden van de tweede klas. Zij zullen dan echter in de thuiswedstrijd tegen hun naaste concurrent Hoogland, de volle winst moeten boeken. Hoewel het geen gemakkelijke taak is, moet het toch mogelijk zijn. Tenslotte is er nog de ontmoeting Oranje-Wit tegen DSVA. Voor deze wedstrijd, die een derby genoemd kan worden, zal het aan belangstelling niet ontbreken. De Elstenaren doen het de laatste tijd niet zo best. Het zal ons dan ook niet verwonderen, wanneer de Amerongse jongens met de volle winst gaan strijken. Hoofdzaak is echter, dat er sportief gespeeld wordt. a. s. zondag: veenendaal—holland In een vriendschappelijke wedstrijd ont moet Veenendaal a.s. zondag op het ter rein aan de Bergweg de sterke westelijke derde klasser Holland uit Utrecht. dammen Maandag j.l. werden in ,,'t Trefpunt" de volgende partijen voor de onderlinge competitie gespeeld: G. van Dijk J. Vermeer1—1 A. Keijman H. Edink 02 B. Ruiswijk P. van Schuppen20 E. de Kleuver D. Hendriks11 W. Hor D. Leeuwenkamp20 H. v. d. Brandhof B. Valkenburg 20 G. v. d. Weerd C. Heikamp02 D. Leeuwenkamp B. Ruiswijk 02 flinke maat zuiver cocosvulling inhoud V» liter onbreekbaar plastic gemakkelijk mede te ne men naar werk of school eerste keus onbreekbaar plastic, extra zware uit voering, met stevige op staande oren, grote inhoud Alleen dinsdag 6 maart Hoofdstraat 7, Veenendaal, Tel. 3103 De bekende drs. Johan van Dijck ver zorgt op dinsdag 15 maart a.s. voor de Volksuniversiteit Veenendaal een boei ende lezing over Zweden en Lapland, geïllustreerd met kleurendia's die hy tijdens zyn twaalfjarig verblijf in het Noorden genomen heeft. In het noorden zijn winter en zomer werkelijk uitersten en het jaargebeu- ren zet er op het karakter en op de leefwijze van de mens zijn onloochen bare stempel. Tijdens de lange en donkere winter heeft de mens een bijzondere behoefte aan gezelligheid, warmte en feest. Van daar dat de viering van het kerstfeest zo ongeveer twee maanden duurt. Met een schildering van dit lange vieren vangt de lezing aan. Daarop volgt de beschrijving van de lente. Diegene die belangstelling heeft voor de fauna en de flora - en wie heeft die niet? zal dit gedeelte van de lezing in zeer hoge mate interesseren. De bloemenpracht is in het noorden enig. Zo vindt men in de vrije natuur niet minder dan 44 verschillende orchideeën. De meeste van deze „exotische" bloemen worden in „close-up-foto" getoond. Met de fauna maakt men eveneens in „close- up foto's" kennis. Het hoogtepunt van het lente-en- zomer-beleven is het feest van de Mid dernachtzon op de vooravond van 24 juni en dit feest is naast Kerstmis het ander groot feest van het jaar. Het „Midsommarfest", zoals het in het Zweeds heet, wordt over heel het land en door heel het volk gevierd. Best is is het toch in Dalarna, aan dit feest deel te nemen, want daar viert men het op een traditionele wijze en om deze reden neemt spreker zijn publiek mee naar Dalarna, het hart van Zwe den. Een „show" van de volkskleder drachten completeert het beeld van dit gewest, rijk aan traditie. DEN HAAG. Binnenkort zal een gedwongen accentverschuiving plaats heb ben in Amerika's vergeldingskracht. Terwijl Rusland het strategisch potentieel vastlegt in honderden intercontinentale projectielen, die in staat zyn een kern- lading over grote afstanden te vervoeren, moeten de Verenigde Staten een ge deelte van het zwaard noodgedwongen uit handen van de luchtmacht (SAC) nemen om het af te geven aan de marine. Vóór 1963 zal Amerika niet over voldoende grote raketten beschikken om een tegenwicht tegen het Russische projectielenarsenaal te vormen. Het hiaat, dat tussen nu en 1963 ligt, moet worden overbrugd door de marine met atoom- onderzeeërs, die Polaris raketten kunnen afvuren. Deze projectielen hebben een bereik van 2500 kilometer. Vanuit de oceanen kunnen zy alle delen van Europees en Aziatisch Rusland bereiken. De verschuiving naar de marine ontlokt vooral by de luchtmacht veel pro testen. Zoals wy al in een tweetal vorige artikelen hebben gezegd, heerst tussen de Amerikaanse strijdkrachten een nadelige maar sterke rivaliteit, die door Eisenhower en zijn minister van defensie, Thomas S. Gates jr., zal moeten worden overwonnen. Het zwaard is niet het enige onder deel van de Amerkaanse defensie. En het is de andere partij - het schild - die daarop telkens de aandacht tracht te vestigen - alweer door die rivaliteit. Het leger, de oudste vorm van een aon- valsmacht, is door de huidige strate gische veranderingen ogenschijnlijk naar de achtergrond geschoven. Projec tielen en - zolang als ze nog niet ver ouderd zijn - str aalbommenwerpers hebben de taak van de strategische aanval overgenomen. Aan landstrijdkrachten beschikt Ame rika op het ogenblik over 870.000 man, verdeeld over 4 divisies en een groot aantal gevechtstroepen, in grootte va riërend van een bataljon tot een infan teriebrigade. Daarnaast heeft men 175.000 goed getrainde mariniers onder de wapenen. Rusland heeft 2,3 miljoen man bij de grondtroepen overgebracht. Zij zijn in gedeeld bij 175 parate en 125 mobili sabele divisies. Deze reserve-eenheden kunnen binnen een maand op volle sterkte worden gebracht. De Amerikaanse landmacht protes teert voortdurend tegen deze enorme achterstand op het gebied van land strijdkrachten. Het is - dit tussen haak jes - verkeerd in dit verband te spre ken over conventionele strijdkrachten. De landtroepen hebben zich volkomen aangepast aan een nieuwe taak door de nieuwe bewapening. Zij zijn uit gerust met geleide projectielen. De protesten van legergeneraals zijn gebaseerd op de verwachting, dat, wan neer het komt tot een afschaffing van kernwapens, de verdedigings- en aan- valstaken weer in belangrijke mate bij de landmacht komen te liggen. Aan de recente reeks van uitspraken van hoge Amerikaanse militairen heeft de stafchef van het Amerikaanse leger de zijne toegevoegd: „De Amerikaanse landstrijdkrachten worden over het hoofd gezien, terwijl die van Rusland stseeds worden versterkt." De landstrijdkrachten zijn niet alleen belangrijk, omdat zij in de toekomsst - bij een afschaffing van kernwapens - de taak van de aanval moeten over nemen, zij vormen op het ogenblik tevens het schild, waarmee een Rus sische aanval, die zeker ook over de grond zal komen, wanneer het fatale bevel wordt gegeven, moet worden op gevangen. Zij moeten zo sterk zijn, dat zij een Russische aanval niet alleen weerstaan of vertragen, maar ook in de kiem smoren. Dat is, naast het zwaard van de raketten en bommen werpers, een tweede zekering tegen een Russische overweldiging. HOE STERK IS AMERIKA? Het wordt betwijfeld of de huidige Amerikaanse legersterkte is berekend voor de twee gevallen. Zeer zeker niet voor de laatste. De oorzaken, die hiertoe hebben geleid liggen enerzijds bij een psychisch bezwaar, anderzijds in het be- stuursstelsel van de westerse wereld. Amerikaanse legersoldaten hebben ge durende de twee wereldoorlogen niet op eigen bodem, maar op Europese en Afri kaanse grond gevochten. Wanneer een volgende oorlog mocht uitbreken - en laten wij blijven hopen op het tegendeel - zal dat naar alle waarschijnlijkheid op nieuw het geval zijn. Voor generaals is dit geen aanleiding de ontwikkeling van het leger niet te verzekeren. Voor burgers - die meer langs gemoeds- dan langs verstandelijke wegen redeneren - geldt het bezwaar veel meer. De meeste militairen streven dan ook naar een versterking van het landleger. Men heeft inderdaad weinig man onder de wapenen, men streeft zelfs naar nog minder (700.000 tegen 1962), maar men doet alles om het gebrek aan mankracht te compenseren door het verhogen van de vuurkracht. raketten Dit wil men bereiken door een verho ging van de beweeglijkheid en door in voering van geleide projectielen voor kor te afstanden. Daarvoor zijn op het ogen blik de Sergeant en Pershing in ontwik keling. Ondanks al deze pogingen blijft men echter de achterstand op .Sovjet-Unie be houden. Volgens inlichtingen wil men in Rusland in de toekomst een sterkte be waren van 1.750.000 man, waaronder een speciale raketgroep van 500.000 man. Een nieuwe vermindering van de Rus sische landstrijdkrachten met alle pro pagandistische acties, die de bekendma king vergezellen ligt dus in het verschiet. Deze ls/< miljoen man worden op de zelfde moderne wijze bewapend als het Amerikaanse leger. Het overwicht van de omvang blijft dus bestaan. Het is op nieuw het voordeel van de totalitaire staat waar het leger een veel belangrijker plaats inneemt dan in de democratie. In een land waar de staat en niet het volk hoofdzaak is, kan men nu eenmaal meer mannen onttrekken aan de produktie van verbruiksgoederen. Hier komen wij op de fatale vraag, die op het ogenblik het westen bezig houdt. Mag de eigen veiligheid worden opgeof ferd aan de principes van welvaart voor alles? Of moet men een groter deel van de landelijke begroting bestemmen voor de defensie om daarmee de economische ontplooiing te kort te doen? Het is het grote probleem, dat niet alleen Amerika, maar heel de Nato bezighoudt. Militairen zeggen ja, politici zeggen neen. Alleen in tijd van oorlog is een radicale oplos sing mogelija. Maar misschien is het dan te laat. (Nadruk verboden) Ingezonden CHRISTELIJKE SCHOLEN IN RHENEN Het bestuur der Christelijke scholen in Rhenen houdt inschrijving voor leer lingen. De laatste jaren is het aantal leerlingen zodanig toegenomen, dat de beide lagere scholen een onderwijzer(es) hebben voor elk der zes leerjaren. De ulo-school krijgt op 1 september a.s. de beschikking over een prachtig nieuw gebouw. Voorlopig zijn hierin zes les lokalen. Het aantal leerlingen stijgt echter zo snel, dat de plannen tot uit breiding van de school tot 10 lokalen reeds in een ver stadium van voorbe reiding zijn. Bouwgrond is ook gereser veerd om bij de ulo-school een gym nastieklokaal te bouwen. Vanzelfspre kend beschikt de nieuwe ulo-school over de modernste leermiddelen. In het bijzonder wordt de aandachth gevestigd op het voortgezet gewoon la ger onderwijs (v.g.l.o.). In vele gevallen is het aan het einde van de lagere schooltijd moeilijk te beoordelen voor welke tak van voorgezet onderwijs een leerling geschikt is. Waar moeten die jongens en meisjes heen? Gelukkig is daar nu de v.g.l.o.-school met zeer aan trekkelijk leerplan. Naast de gewone schoolvakken kunnen de leerlingen En gels en machineschrijven leren. De meisjes krijgen ook onderwijs in koken en naaien, de jongens besteden menig uur aan handenarbeid, zodat hun han den niet meer zo vreemd staan, als zij later het technische onderwijs willen volgen. Geen wonder, dat de goede op leiding van de v.g.l.o.-school de leer lingen beter geschikt maakt voor hun toekomstige taak. (Vervolg van pagina 1) en wel: de aansluiting op vroegere tel lingen om de continuïteit van de uit komsten (vergelijkbaarheid!) te bereiken, en daarnaast op de noodzakelijke aanpas sing aan nieuwe behoeften. Bij de a.s. telling is bovendien nog van betekenis de aanpassing aan de internationale aanbe velingen ten aanzien van de volkstellin gen. Over de inhoud van de vragenlijsten is zeer uitvoerig overlegd met belang hebbenden, zowel bij de overheid als in de particuliere sector. En vanzelfsprekend is gebruik gemaakt van ervaringen, op gedaan met de proeftelling van 31 okt. 1959. De ontworpen vragenlijsten zijn thans goedgekeurd door de Centrale Commissie voor de Statistiek. Zij moeten thans nog bij ministeriële beschikking definitief worden vastgesteld. Er zullen twee vragenlijsten worden gebruikt: een vragenlijst voor het huishouden en de hiertoe behorende personen, en daar naast nog veene'ndaal Geboren: Willemijntje, d. v. W. v. d. Bruinhorst en G. J. v. Erven; Jan Cor nells Peter, z. v. A. v. Nieuwamerongen en J. A. Rebergen; Dirk, z. v. G. van Appeldoorn en C. H. Donkelaar; Aalber- tus, z. v. J. van Dijk en J. C. van Enge lenburg; Teuny Barendina, d. v. T. G. Legemaat en B. H. Vink; Nelly, d. v. H. Dekker en E. van Veldhuizen; Janine Carolina, d. v. G. L. Visser en G. C. B. Vink; Johan Albertus, z. v. W. Mulder en H. Bosch; Hendrik Jan, z. v. W. Mulder en H. Bosch. Ondertrouwd: D. van Dijk en J. H. J. Gaasbeek. Gehuwd: S. van den Dikkenberg en J. P. van Barneveld; W. C. B. Oosterbeek en W. J. Varel. Overleden: Aartje van Ravenhorst, oud 81 jaar, wed. van P. van Schuppen; Jantje Buter, oud 79 jaar, wed van R. Reininga; Geertruida van Schuppen, oud 86 jaar, wed. van D. H. Roks; Hendrik Anthonie van Woudenberg, oud 63 jaar, echtg. van A. M. H. Recter; Cornelia van de Kraats, oud 57 jaar, echtg. van E. van den Dik kenberg. rhenen Geboren: Roald Max Antoine, z. v. E. A. T. van Nooft en R. H. Bogaardt; Marinus Clasinus, z. v. H. van den Berg en J. H. Wijnberger; Alexandra Barbera, d. v. J. E. Koijmans en E. V. van Wijn gaarden. Ondertrouwd: A. Spies en E. W. Lodder; J. A. Th. van Veggel en M. A. T. van Miltenburg. Gehuwd: E. G. Opperman en A. J. van der Sanden. Overleden: Johannes Arnoldus Hertog, 69 jaar, gehuwd met Khoe Honio, Vee nendaal; Johanna Stabij, 82 jaar, gehuwd met Gerardus Baijens. amerongen Geboren: Elisabeth, d. v. T. Kottman en S. van den Brink; Johanna, d. v. J. J. van Engelenburg en M. van Leeuwen. renswoude Geboren: Melia, d. v. W. Legemaat en J. St. v. d. Burgt; Rijkje Jacoba, d. v. J. Veldhuizen en E. ten Broek, Barne veld. Overleden: Albert Hooijer, 32 jaar. scherpenzeel Geboren: Aaltje, d. v. M. den Hartog en R. Geijtenbeek amerongen Ingekomen: C. P. Withuis van Doorn; C. P. Bijkerk van Leersum; J. Schermer, P. Schermer en W. A. H. Kindt-Hollak van Barneveld; L. F. Rose van Rotter dam. Vertrokken: D. van Merkestijn naar Rhenen; B. Th. Reijnders naar Australië. renswoude Verloren: 1 leren bromfietswant (lin ker). Lichte damesmonturen met het accent op de goede plaats een individuele vragenlijst voor elke man of vrouw die een beroep uitoefent. Het drukken van de vragenlijsten voor de ca. drie miljoen huishoudens en ca. vijf miljoen personen met beroep ge schiedt bij de Staatsdrukkerij. Gezien de omvang der werkzaamheden kan het Centraal Bureau voor de Sta tistiek de telling uiteraard niet zelf uit voeren. Ingevolge de algemene maatregel van bestuur is de telling in elke gemeen te daarom opgedragen aan de gemeente besturen. Opdat men daarbij komt tot een dringend gewenste uniforme en te vens zo efficiënt mogelijke uitvoering der telling zal het Centraal Bureau voor de Statistiek algemene richtlijnen samen stellen voor de gemeentebesturen. Binnen deze aanwijzingen hebben de gemeente besturen dan voldoende ruimte voor aan passing aan lokale omstandigheden. Van zelfsprekend blijft het Centraal Bureau voor de Statistiek steeds beschikbaar voor overleg en voor het oplossen van moei lijke gevallen. ook voor kinderen Uw kinderen krijgen weer kleur en zijn spoe dig weer levenslustig als voordien. Heerlijk van smaak. In vloeibare vorm IMB.ilLJI'l.'VJf 1 f 11 lil WOUDLOPERS HADDEN EEN GOED JAAR De wandelsportvereniging „De Woud lopers hield maandagavond j.l. haar algemene jaarvergadering. Een groot aantal wandelaars waarvan velen ver gezeld door hun ouders, hadden het Clubhuis gevuld toen de voorzitter, de heer P. Schouten, een welkomst woord sprak. De vereniging heeft het in 1959 goed gedaan, ook wat betreft de financiën. Er was een batig saldo van 330,Er staan voor het komende seizoen verschillende tochten op het programma, zoals de vijfde Stichtse Heuvelrugwandeltocht, waarvoor men weer de medewerking hoopt te krijgen van de Marinierskapel. Ook zal de vereniging deelnemen aan de viering van het 25-jarig bestaan van de bond. Tijdens de vergadering werden ver schillende ardige films vertoond, welke beschikbaar waren gesteld door de United States Information Service. VERKEERSEXAMEN VAN DE JEUGD Ruim 90 scholieren van de verschil lende plaatslijke scholen hebben dins dag j.l. het schriftelijke gedeelte van het verkeersexamen afgelegd. Op een nader te bepalen datum zal nog het praktische gedeelte volgen. De gemeentebesturen moeten de tellers aantrekken die de formulieren uitreiken en ophalen. Ook deze tellers moeten op uniforme wijze werken en daarom zal het Centraal Bureau voor de Statistiek de nodige instructies voor deze tellers samenstellen. Deze instructies moeten door de gemeentebesturen aan de tellers worden doorgegeven. Aangezien de telling zich in de korte duur van enkele dagen moet voltrekken, is een groot aantal tellers noodzakelijk, naar schatting ongeveer 50.000. Het is uitgesloten deze tellers te verkrijgen door middel van een beroep op de vrije ar beidsmarkt. Er zal dus overwegend wor den geteld door ambtenaren. De algemene maatregel van bestuur bepaalt dat de gemeentebesturen in de eerste plaats ge bruik dienen te maken van gemeenteper- soneel, terwijl voorts ter plaatse wonend personeel van Rijk en provincie kan wor den ingeschakeld. De ingevulde vragenlijsten worden niet onmiddellijk na de eigenlijke telling door gezonden naar het Centraal Bureau voor de Statistiek. Deze blijven nog in de ge meenten voor vergelijking met de be volkingsregisters. Op deze wijze wordt enerzijds een controle verkregen op de compleetheid van de telling en is omge keerd een controle mogelijk op de stand van het bevolkingsregister. Na het beëidigen van deze controle wordt het ingevulde materiaal volgens een bepaald tijdschema aan het Centraal Bureau voor de Statistiek toegezonden voor de statistische bewerking. Ook de voorbereiding van deze statistische be werking is reeds in volle gang. Hieronder valt het samenstellen van schema's voor het doorstromen der mil joenen formulieren, voor de machinale bewerking, voor het kopijmaken en het publiceren der uitkomsten. Daarnaast moeten instructies worden samengesteld voor een nauwkeurige, uni forme en efficiëënte behandeling door de bewerkers. Tegelijkertijd moeten maat regelen worden getroffen voor het aan trekken van de nodige werkkrachten( ca. 500), voor het huren van machines en het vinden van gelegenheid van huisvesting (een afzonderlijk pand te Den Haag en BESPREKING VIERING BEVRIJDINGSFEEST Op uitnodiging van de Oranjevereni ging komen maandag alle plaatselijke verenigingen bijeen ter bespreking van de viering van de bevrijdingsdag. De bijeenkomst vindt plaats in de raad zaal. kleinere dépendances te Apeldoorn, Amersfoort, Utrecht en Rotterdam). In 1930 en 1947 werd gevraagd naar het genoten hoger onderwijs. Thans wordt een opgave van alle soorten ge noten onderwijs gevraagd. Bij de in 1956 voor het eerst gestelde en thans herhaalde inkomensvraag wordt niet gevraagd naar het inkomen, doch naar de inkomensklasse (hoogste klasse: 12.000 en meer). Deze vraag blijft voorts beperkt tot de loon- en salaristrekkenden. Tot juist begrip zij nadrukkelijk ver klaard, dat het bij een volkstelling nooit gaat om op de hoogte te komen van bijzonderheden over een bepaalde persoon, over een bepaald gezin of over een bepaalde woning, enz. Maar het tellen van al deze individuele gevallen en hun bijzonderheden is nu eenmaal noodzakelijk om tot een totaalbeeld te komen: voor de stadswijk, voor de ge meenten, voor de provincie en ten slotte voor het land als geheel. Voorts zy uitdrukkelyk vermeld, dat ingevolge de reeds genoemde algemene maatregel van bestuur ieder, die met enige werkzaamheid ter uitvoering van dit besluit is belast, verplicht is tot ge heimhouding van al wat by het ver richten van die werkzaamheid te zyner kennis komt of is gekomen. Dit geldt niet alleen voor de tellers (overwegend ambtenaren), maar ook voor de ambtenaren op de gemeente secretarieën die de vragenlysten ver volgens in handen krygen, en vanzelf sprekend ook voor degenen die bjj het Centraal Bureau voor de Statistiek de vragenlysten zullen bewerken. Alle verstrekte opgaven dienen alleen voor statistische doeleinden, dus niet voor bijv. de belastingdienst, het huis vestingsbureau, de politie of de justitie die de voor hun werk nodig geachte in formatie op andere wijze verkrijgen. VEENENDAAL Oudekerk 9.30 uur ds A. Vroegindeweij. 5 uur ds A. Wisgerhof. Julianakerk 9.30 uur ds D. van den Berg. 5 uur ds K. van de Pol. Vredcskerk 9 en 10.30 uur ds A. Wisger hof, 5 uur ds A. Vroegindeweij. Sionskerk 9.30 uur ds K. van de Pol, 5 uur ds D. van de Berg. Veeneind 3 uur ds D. van de Berg, woens dag 16 maart 7.30 uur ds Vroegindeweij van Barneveld. Dijkstraat 2.45 uur ds A. Vroegindeweij. Ger. Kerk Kerkewijk 9 en 10.30 uur ds Overduin, 5 uur ds Van Enk. Ger. Kerk geb. OCB 9 en 3 uur ds Smelik. Chr. Ger. Kerk Beatrixstraat 9.30 uur ds Heerma (bed. H.A.), 5 uur ds Heerma. Chr. Ger. Kerk Hoofdstraat 9.30 uur ds Keuning (bed. H.A.). 5 uur ds Keuning. Ger. Gem. Syn. geb. Eltheto 9.30 en 5 uur leesdienst, donderdag 17 maart 3 en 7.30 uur ds De Gier van Den Haag (bid. v. gewas). Ger. Gem. in Ned. Fluitersstraat 9.30 en 5 uur ds Mallan. Ned. Prot. Bond 10.30 uur ds Mulder van Naarden. Leger des Heils 10 uur heiligingsdienst, 12 uur zondagsschool, 6.45 uur open luchtsamenkomst, 7.30 uur verlossings samenkomst. R.K. Kerk: Salvatorkerk, Patrimonium laan 8 en 10.15 uur H. Mis, 7 uur Lof. H. Willibrordkerk Nieuweweg 8 en 10.15 uur H. Mis, 5 uur Lof. Ned. Herv. Kerk „Sola Fide" 10 uur ds Goedhart, 5.30 uur ds Van 't Hof van Tiel. RHENEN Ned. Herv. (Ger.) Evang. 10 en 5 uur ds Bouw van Ede, donderdag 17 maart 7.30 uur ds Muilwijk van Randwijk (bidst. v. gewas). Herv. Gem. 10 uur ds Dijkstra, 5 uur ds Kooreman. Prot. Bond 10.30 uur ds J. de Pree. Ger. Kerk 10 uur ds L. de Nood van Utrecht, 5 uur ds J. Overduin van Vee nendaal. Ger. Gem. (Syn.) 10 en 5.30 uur leesdienst, dinsdag 15 maart 7.30 uur ds P. v. d. Bijl. Ger. Gem. Plantsoen 10 en 5.30 uur lees dienst, vrijdag 18 maart 7.30 uur ds Dorrestein van Opheusden, bidstond voor het gewas. Oud Ger. Gem. 10 en 6 uur leesdienst, donderdag 17 maart 7 uur de heer Kamp van Utrecht. AMERONGEN Herv. Kerk 10 en 5 uur ds J. de Jager. Ger. Kerk 10 en 5 uur ds L. Zwaan. ACHTERBERG Ned. Herv. Kerk 10 uur de heer v. d. Born van Eist, 6 uur ds De Vries van Drie bergen. Oud Ger. Gem. 9.30 en 6.30 uur leesdienst. ELST Ned. Herv. Kerk 10 en 6 uur ds Stekelen burg. Ger. Gem. 9.30 en 6 uur leesdienst. OVERBERG Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur ds Van Viegen. Oud Ger. Gem. 10 en 6.30 uur leesdienst, maandag 14 maart 7 uur ds Mieras van Krimpen aan de IJsel. EDERVEEN Ned. Herv. Kerk 9.30 en 3 uur ds Schipper Ger .Gem. 9.30 en 6.45 uur ds Woestijne van Barneveld. Oud Ger. Gem. 9.30 en 3 uur leesdienst. RENSWOUDE Ned. Herv .Kerk 9.30 uur kand. G. J. Rebel van Huizen, 6.30 uur ds P. Steeg- man van Bennekom. Ger. Kerk 10 en 6.30 uur ds D. G. Mole naar. SCHERPENZEEL Ned. Herv. Kerk 9.30 en 6.30 uur ds L. A. Klootwijk, v.m. bed. H.D. Ger. Kerk ds J. K. Schaafsma van Rotter dam. Vrijz. Herv. „De Schans" 10.30 uur ds Ockhuysen van Aalten. Veenendaal: dr. C. P. Engel. Tel. 2529. Rhenen: dr. B. Stegeman. Tel. 315. Eist, Amerongen, Leersum: dr. Kars te Amerongen. Tel. 03434-273. Ederveen, De Klomp. Renswoude: dr. S. T. Hey, De Klomp. Tel. 08387-200. Scherpenzeel: dr. J. H. Renken. Tel. 03497- 250. Eiermarkt:- aanvoer 105.000 stuks. Prijzen van 9,— tot 9,60 per 100 stuks. Handel traag. Biggenmarkt: aanvoer 50 stuks. Prijzen van 40.— tot 60,— per stuk. Handel traag. GESPAARD Bij de Nutsspaarbank te Veenendaal werd over de maand februari ingelegd voor een bedrag van 491.954,08 en te rugbetaald ƒ305.210,44. Het aantal nieuwe rekeningen bedroeg 90 en het afbetaalde 13. Het totaal aantal inleggers per 29 februari 1.1. bedroeg 9581. Een bedrag van ƒ7.021.726,65 was op die datum verschuldigd aan inleggers. Uw trap loopt in het oog als uw bezoek binnenkomt. Hebt u een loper of schaft u een loper aan, denkt u er dan aan iets meer te besteden en TRAPKUS- SENS te kopen, het verlengt tevens de levensduur van uw loper aanmerkelyk. Ook in de LOPERS is veel verschil, kies een goede wollen kwaliteit, of zware bouclé. Laat u ook hierby weer deskundig voorlichten en laat het leg gen over aan de VAKMAN van een vertrouwd adres.... Manufacturen - Compl. Woninginrichting Hoogstraat 12, Telef. 2627, Veenendaal Reeds driekwart eeuw tevreden klanten CURSUS „SPREKEN IN HET OPENBAAR" Enkele cursisten te Veenendaal, uit Ederveen afkomstig, verzochten het In stituut „Nederlands Spreek Centrum" te Zeist, ook in hun wocnplaats een cursus te organiseren. Dit is gebeurd. Het eerste tiental belangstellenden was reeds aanwezig. Daarom wordt de eer ste les a.s. maandag reeds gehouden. Voor 15 dames en heren uit Ederveen, De Klomp en Renswoude is deelname nog mogelijk. Men zie de advertentie elders in dit nummer. onderwijzer kloot benoemd in bennekom De heer M. M. F. Kloot, onderwijzer aan de School met den Bijbel aan de Schras te Ederveen gaat deze school per 1 september verlaten wegens zijn benoe ming als onderwijzer aan de derde Chr. U.L.O.-school te Bennekom. De heer Kloot was ruim zeven jaar in Ederveen werkzaam. fnmnUta Rahudorm.Qot rvtA* DoLforchnal/ an HEW U m m m jr AA MM wmmm MM AB M^M Complete Babyderm-Set met Doktersboeken voor navulling der Set: Poeder-Zalf-Olie-Zeep

De Vallei | 1960 | | pagina 2