M AT]ES VAN RHEE'S Slagerij Zweden, donker maar romantisch ACHTERBERG RHENEN Dovo hield zeer druk bezochte receptie Officiële bekendmaking G.V.V.V. kampioen van de derc Ie klasse B in West I ARAM Het geheim van de stalknecht AMERONGEN SCHERPENZEEL r J Marktberichten VOOR BETER DRUKWERK VOLKSUNIVERSITEIT: Met autoped tegen auto Varende autoshow Veenendaal speelde vriend schappelijk tegen Holland en won met 1-0 V.R.C. won met liefst 4-0 van S.K.V. uit Wageningen Herdenkings-Grebbetocht van „De Vrolijke Jantjes" JOHANNES PASSION EEN TRADITIE? 26 maart feestavond CONSTANT GESPEELD MusketiersT.O.V. 1-1 Nieuwe telefoonaansluitingen Tafeltennis ooooooooooooooo V.C. Veenendaal had weinig moeite met zwakke Zeister Politie S.V. Biljarten Prachtig wandelweer bij N.W.B. openingstocht SLAAPKAMER V Rhenen en Amerongen in 1672 De Fransen zijn ge komen... Uit een oud handschrift Voor de kantonrechter Weekreklame „De Gelderse Vallei" Als men over Zweden hoort spreken, dan krygt men niet meteen het uitbundige te horen, wat men over andere landen - en met name de meer zuidelijk gelegen landen - te vertellen heeft. Als niet ingewijde krygt men van Zweden en de bewoners van dat land de indruk, dat men daar zo zijn eigen gangetje gaat. In zekere zin is dit waar. maar het mag dan toch aan de andere kant wel een zeer karakteristiek land worden genoemd. Een land met een onvergetelijke natuurlijke schoonheid, waar men leeft vanuit een bepaalde gemoedsstemming. Een stemming, die bepaald wordt door de grote tegenstelling tussen zomer en winter, tussen licht en donker. Hoewel wjj, als Nederlanders, niet zo heel ver van de Zweden leven, kunnen wij ons toch hiervan geen juiste voorstelling geven. Van dit alles vertelde gisteravond voor de Volksuniversiteit Drs. Joh. van Dyck, een Zweed van nationaliteit, die echter de Hollandse taal volkomen machtig is. Het was een boeiende en soms geestig ge kruide lezing, toegelicht met een groot aantal kleurendia's van meesterlijke kwa liteit. Zweden lijkt een koud land. De winter is lang, koud en donker; de zomer slechts kort, maar warm en licht. In de hoofdstad van Zweden - Stock holm - begint de winter einde september en duurt tot april. In het uiterste noorden van Zweden daarentegen, in Lapland is het winter van de tweede helft van aug. tot einde juni. In Lapland worden in de langdurige winter temperaturen gemeten van 25 tot 45 graden onder nul. We schreven: Zweden lijkt een koud land en het bovenstaande lezende zou men zeggen: dat is het ook. Maar gedoeld wordt dan meer op de Zweedse bevolking, die voor ons enigszins „koud' aandoet. Dat is zij echter allerminst. Juist in die langdurige, donkere en sombere winter Doordat hij teveel vaart kreeg toen hij de sterk hellende Fluitersstraat af reed kon het 7-jarig zoontje van de fam. De G. uit het Gelderland zijn autoped niet meer in bedwang houden en vloog op een stilstaande auto. Won der boven wonder kwam zijn zusje dat voor hem op het vervoermiddel stond er goed af. Het jongetje moest met een bloedende hoofdwond per ziekenauto naar het Julianaziekenhuis alhier wor den overgebracht. Na verbonden te zijn mocht hij weer naar huis. SPENCER-HEIJ HEEFT INDUSTRIE TE NIJMEGEN OVERGENOMEN De firma „Wicotex" Tricotage-indu strie, gevestigd te Nijmegen, heeft de produktie gestaakt. De fabrieksuitrus- ting en de grondstoffen zijn overgeno men door de N.V. Textiel Unie Spen- cer-Hey te Culemborg en in de fabrie ken van deze N.V. te Culemborg wordt de produktie voortgezet. In een speciaal voor dit doel ver bouwd schip gaat de Franse auto-indu strie „Citroen" met een drijvende ex positie van haar produkten door Ne derland. De show heeft verschillende attracties, zoals een speciaal circuit voor kinderen van 3 tot en met 5 jaar. Het schip is geheel verwarmd. Deze „hydro-show" komt in Wage- ningen met als ligplaats de Haven op 19 maart a.s. en is geopend van 11 tot 5 uur en van 7 tot 10 uur. Er is daar bij tevens gelegenheid tot het maken van demonstratieritten. MARKTBERICHTEN Eiermarkt: aanvoer 106.000 stuks. Prij zen van 9,25 tot 9,75 per 100 stuks. Handel traag. Biggenmarkt: aanvoer 60 stuks. Prij zen van 38,tot 58,per stuk. Handel traag. Veenendaal benutte de vrije zondag door een vriendschappelijke wedstrijd te spelen tegen het Utrechtse Holland. Een erg vriendschappelijke wedstrijd is het niet geworden. Vooral de tweede helft tekende zich door wat rommelig en on doelmatig voetbal. Voor de rust was er weinig krachts verschil te bepseuren maar toch was het Veenendaal dat de meeste kansen kreeg. Eerst tien minuten voor de rust kon Cor- ry Heikamp uit een doelworsteling en met behulp van een tegenstander het enige doelpunt scoren. Ondanks alle in spanningen bleef het daarbij en won Vee nendaal deze ontmoeting met 1-0. Na enige tijd met invallers gespeeld te hebben kwamen de VRC'ers zaterdag weer zo ongeveer volledig in het veld. Dat was trouwens al meteen op te mer ken aan de kracht waarmede men al van het begin af het Wageningse SKV te lijf ging. Er was dan ook heus niet zoveel moeite voor nodig om de tegenstanders een gevoelige 4-0 nederlaag toe te bren gen. Reeds in de eerste minuten namen de Veenendalers door een hard schot van de halfspeler Keuken de leiding (1-0). Tien minuten later was het Cornelissen die met een van zijn bekende kogels nummer twee in het net deponeerde. SKV probeerde daarna nog wel om een tegenpuntje te forceren maar het was toch Rebergen, die er nog voor de rust 3-0 van maakte. Na de hervatting waren de gasten ner gens meer. De Veenendalers bleven op de aanval spelen, maar wisten van de rijke lijk geboden kansen toch nog maar één maal te profiteren. Het was Rebergen, die de stand op 4-0 bracht. De Veenen dalers geloofden het daarna ook wel, zodat men met weinig hoogtepunten naar een alleszins verdiende overwinning suk kelde. DAMMEN Uitslagen onderlinge competitie: G. v. Zomeren Van Viegen20 E. v. Zomeren Veldhuizen 02 Van Ewijk G. v. d. Grift 2—0 Visser Meijer 02 Rebergen Swetselaar 11 G. v. d. Grift Reede 0—2 Faber M. v. d. Grift 02 A. v. d. Kolk De Groot2—0 Rebergen Wildeman 02 Van Loon R. Berkhof 02 A. v. d. Kolk Kleinveld20 Van Ewijk Wildeman 20 is de Zweed aangewezen op de gezellig heid binnenshuis en men heeft hiervoor de juiste sfeer weten te treffen. De dagen zijn 's winters kort. In de hoogwinter is het in Stockholm 's mor gens om tien uur nog donker en 's mid dags om twee uur gaat het licht alweer op. In Lapland verdwijnt de tegenstelling dag en nacht 's zomers en 's winters ge heel: daar is het gedurende drie maan den van het jaar - de zomermaanden - altijd dag en de overige maanden van het jaar nacht. Ook in Stockholm ver dwijnt ieder jaar de tegenstelling dag en nacht. Einde juni - begin juli schemert het rond twaalf uur 's nacht even en daarna wordt het weer licht. Maar toch: de winter en de duisternis overheersen verreweg, dat is het wezen van het Noorden en het is begrijpelijk, aldus Drs. Van Dyck, dat de mens hier onder lijdt. De zware koude overwint men, maar de duisternis is ondraaglijk en drukt zijn stempel op het gemoed van de noordelijke mens. Men doet dan ook alle moeite om het leven in deze maanden te veraangenamen. Men viert er Kerstmis, goed en lang. Twee maanden is het Kerst mis, het feest van het licht, van de we dergeboorte van de zon. Met het wezen van het Kerstfeest voor onze begrippen heeft het niets te maken; het is van oor sprong heidens. Drs. Van Dyck stond uitvoerig stil bij deze Kerstmisviering, ook al omdat dit uiteindelijk het enige lichtpunt in de win ter is. Folklore en oude gebruiken vieren hoogtij en alles draait om Lucretia. In lente en zomer komt de schoonheid van het Zweedse land naar voren. Fin land, zo zei Drs. Van Dyck. wordt wel eens genoemd het land van de duizend meren, maar Zweden bezit er evenveel, alle met hun aparte fijne natuurlijke trekjes. De natuur van Zweden is indruk wekkend en het is onbegrijpelijk, dat het land, dat zolang onder sneeuw en ijs ligt, in de zomermaanden met zulk een flora en fauna voor de dag komt. Naast een reportage van de Kerstmis viering gaf Drs. Van Dyck een aantal indrukken van o.a. Stockholm en Lapland. Het was een mooie avond, mede door een programma dat knap en vlot in el kaar was gezet. OUDERAVOND O.L. SCHOOL In het buurtschapshuis werd een ouderavond gehouden van de o.l. school Het hoofd der school, de heer v. d. Waal, sprak een welkomstwoord tot de aanwezigen. Spreker gaf een uiteenzet ting over het testen van leerlingen in verband met de keuze van het toe komstige schooltype. De werkwijze bij de test en de conclusies, die daaruit getrokken kunnen worden, werden uit voerig besproken. Na de pauze werden een aantal prachtige natuurfilms ver toond. De voorzitter gaf vervolgens een uitvoerig verslag van de activiteiten der oudercommissie in het afgelopen jaar. Bij de gehouden bestuursverkie zing werd de heer C. Worst als com missielid gekozen. Een groot aantal prachtige hyacinten, door de leerlingen verzorgd, werden tentoongesteld. De Rhenense wandelsportvereniging „De Vrolijke Jantjes" organiseert op za terdag 23 april een herdenkings Grebbe- tocht. Alle deelnemende verenigingen worden in de gelegenheid gesteld kransen of bloemstukken te leggen aan de voet van het Grebbemonument, ter ere van hen die voor onze vrijheid hebben gestre den. In het uitvoerige en keurig verzorgde programmaboekje schrijft de directeur van de oorlogsgravenstichting o.m.: „het is verheugend, dat ook bij de jongeren, in wier handen de toekomst van het vader land ligt, de herinnering levend blijft aan hen, die in de mei-dagen van 1940 eer en vrijheid van ons Nederland hebben hoog gehouden". De deelnemers, die de tocht volbrengen - er zijn diverse afstanden - worden in het bezit gesteld van een fraaie herinne ringsmedaille, waarop de leeuwen van het Grebbemonument. Gezien de zeer gunstige reacties van de luisteraars na de eerste uitvoering van Bachs Johannes Passion in de Cu- nerakerk te Rhenen en de over het al gemeen zeer enthousiaste perskritieken, wordt door de Chr. Oratoriumvereni ging „Euphonia" in ernstige overwe ging genomen deze uitvoering inder daad tot een traditie te maken. Het is gebleken dat de Cunerakerk zich hiervoor uitstekend leent en de overweldigende belangstelling bewees, dat een dergelijke onderneming in het centrum van ons land volkomen op zijn plaats is. RIIENENS UITBREIDING AANBESTEED Ten gemeentehuize van Rhenen vond in het openbaar de aanbesteding plaats van het aanleggen en verharden van de Bloe- menstraat. Seringenplantsoen, Ribeslaan en Goudenregenplantsoen en trottoirs langs de Achterbergesestraatweg en ach ter de Valleistraat met rioleringaanleg, aansluitend op de bestaande riolering in de Achterkerksestraatweg, alles in het kader van het uitbreidingsplan „Domi- neesberg". De begroting voor de werken was ge raamd op 90.018,50. Laagste inschrijving werd met een bedrag van 74.600,de heer A. Nout te Wijk bij Duurstede. De opvolgers waren de firma's M. Schoe- maker, Rhenen 80.360,B. v. Dooije- weert, Waardenburg 84.824,—; P. Hen zen H.J.zn., Eist 84.920,—; G. G. Kramer Zn., Eist 85.528,A. de Leeuw, Wageningen 86.745,en A. Kosters Zn., Eist 87.200,—. Het gemeentebestuur heeft zoals te doen gebruikelijk de gunning aangehou den. Eén der deelnemende wandelgroepen, groepen tijdens de N.W.B. openings- tocht te Amerongen. Wegens het behalen van het kampioenschap in de III klasse KNVB en de hierdoor ontsane promotie naar de II klasse hield de voetbalvereniging Dovo j.l. zaterdagmid dag in de bovenzaal van hotel de Korenbeurs een receptie, die uitermate druk bezocht werd. Het bestuur en alle eerkte-elftal spelers mochten vele persoonlijke felicitaties in ontvangst nemen, w.o. die van het voltallige gemeentebestuur en afgevaardigden van de Kon. Ned. Voetbal Bond. Verder ontving het bestuur diverse schriftelijke gelukwensen en vanzelfsprekend de nodige bloemstukken. Er heerste een feestelijke stem ming tijdens de receptie, die mede ver hoogd werd door een gevarieerde bloe menpracht van de ter gelegenheid van het behaalde kampioenschap ontvan gen bloemstukken. Onder de aanwezigen bevonden zich ook verschillende oprichters van de vereniging. De heer M. v. Erk had zelfs speciaal de reis uit IJmuiden gemaakt om de D.O.V.O.'ers te feliciteren met dit prachtige reesultaat. Gemeente Rhenen HINDERWET Burgemeester en wethouders van Rhenen brengen ter openbare kennis, dat zij aan meubelfabriek „Kembo", Candialaan 6 te Rhenen, voorwaarde lijk vergunning ingevolge de hinderwet hebben verleend tot de oprichting van een meubelfabriek. Rhenen, 11 maart 1960. Burgemeester en wethouders van Rhenen, L. BOSCH VAN ROSENTHAL burgemeester. TH. v. d. WILLIK, secretaris. Gemeente Rhenen HINDERWET Burgemeester en wethouders der ge meente Rhenen brengen ter openbare kennis, dat ter gemeentesecretarie, afd. alg. zaken voor een ieder ter inzage is neergelegd een verzoek om hinderwets vergunning van: a. directie der N.V. Benzine- en Petro leum Handel Mij., Frederiksplein 42, Amsterdam voor de wijziging en uit breiding van een benzinepompinstalla tie bij het pand Achterbergsestraatweg 23 te Rhenen. b. L. van Baaren, Cuneraweg 385, Rhenen voor de uitbreiding van een graanmaal- derij bij het pand Cuneraweg 385 te Rhenen. Schriftelijke bezwaren kunnen worden ingebracht door een ieder gedurende tien dagen na de dagtekening van deze be kendmaking bij het gemeentebestuur van Rhenen. Mondelinge bezwaren tegen de inwil liging van het verzoek kan een ieder persoonlijk of bij gemachtigde inbrengen op een openbare zitting, te houden op 29 maart 1960 om 11.00 uur in het gemeente huis te Rhenen. Rhenen, 14 maart 1960. Burgemeester en wethouders van Rhenen, L. BOSCH VAN ROSENTHAL burgemeester. TH. v. d. WILLIK, secretaris. Musketiers heeft geen kans gezien het lager geklasseerde TOV te ver slaan. Musketiers kwam in het veld met twee invallers, die echter goed speelden en waaraan het gelijke spel zeker niet te wijten was. Vóór de rust was Musketiers over wegend in de aanval, maar deze veld- meerderheid werd slechts met één doelpunt uitgedrukt, afkomstig van A. Nellestijn. Met deze stand ging de rust in. Na de thee zag men een fanatiek aanvallend NOV om de gelijkmaker te fabriceren. Aanval op aanval golfde op het Musketiersdoel af, maar keeper Boelhouwer en spil Kroesbergen hiel den goed stand. Tien minuten voor het einde kwam de gelijkmaker uit een cornerbal. In eerste instantie werd deze door de keeper gestopt, liet de bal weer los en met een beetje heen en weer getrap belandde de bal in het net (1-1). Met deze stand kwam het einde van de wedstrijd. Burgemeester A. Bakker zei op vele nieuwe successen van Dovo te hopen, „want ik kom graag weer feliciteren". De heer F. Remmers, sprekend namens het bestuur van de K.N.V.B., was van mening dat het kampioenschap terecht gekomen was bij de club die het meest constant gespeeld heeft. Namens het Sectiebestuur zaterdag voetbal spraken de heren A. Molema- ker en S. Meloen, laatstgenoemde mede namens de vereniging van Zaterdag clubs. Verder ontving het bestuur ge lukwensen van plaatselijke voetbalver enigingen, muziekkorpsen, Roode Kruis en diverse andere plaatselijke verenini- gingen. Voorzitter T. Hiensch beant woordde de sprekers en zei zeer dank baar te zijn voor betoonde medeleven met Dovo. Van de zijde van het bestuur ver nemen wij nog dat op zaterdag 26 maart a.s. in het Verenigingsgebouw aan de Eikenlaan een grote feestavond gehouden zal worden. Medewerking verleent de Hasselaar Band en tal van andere artisten. VEENENDAAL 3503 Ds. F. Mallan, Kerkewijk 47. 3408 G. H. Kieviet, Achterkerkstr. 36. 3407 J. v. Manen, Boslaan 57. 3209 Dir. Streekwerkplaats Zuidoost Utrecht, Zuivelstraat 11. 3406 A. Boers, Ger. Terborgstraat 17. 3410 Best. Julianaziekenhuis, Nieuwe- weg 7. 3403 J. H. Maas, tWestersingel 59. 3417 L. T. Schinkel, Ferd. Bolstr. 1. RHENEN Het telefoonnet In Rhenen is met één aansluiting uitgebreid, namelijk onder nr. 550 ten name van Tricotagefabriek Harwig N.V. EDERVEEN 595 W. Veldhuizen, Bekerweg 2, Rens- woude. 506 H. Overeem. Arnh.weg 8, Rens- woude. Het is het Veenendaalse GVVV gelukt om beslag te leggen op het kampioenschap van de derde klasse B in West 1, KNVB-zaterdagvoetbal. Hiermede is de top van het zaterdagvoetbal, n.l. de nieuw te vormen tweede klasse bereikt. Het is allemaal eigenlijk een beetje eigenaardig gegaan. De Veenendalers waren ingedeeld in dezelfde afdeling als het zo roemruchte Spakenburgse IJsselmeervogelè. Een club die jaren alles kon en eigenlijk in West 1 niemand naast zich dulde. Het was dan ook helemaal niet verwonderlijk dat de Veenendalers reeds in de allereerste competitiewedstrijd tegen deze cracks een gevoelige nederlaag leden. Men had de derde klas in het vorig seizoen bereikt en men stelde zich in op een hardnekkige poging om zich in de huidige situatie te handhaven. Tot ieders verbazing waren echter in de eerstvolgen de wedstrijden de prestaties van de Buur- laanbewoners van dien aard, dat al spoe dig de kop genomen werd, met als ge vaarlijkste concurrent natuurlijk de Spa kenburgers. Men geloofde echter zelf niet dat een kampioenschap te verwezenlijken was. Temeer nog toen de Veenendalers Alweer heeft Climax een gelijk spel behaald. Alleen is het deze maal wel won derlijk gegaan. M. v. R. liep namelijk uit tot 5-0, om daarna geen wedstrijd meer te winnen. Daar Van Dam door omstan digheden niet op tijd aanwezig kon zijn, speelden Van Eist en Van Manen eerst hun partijen. Van Manen kwam ook nu weer niet tot winst en ook Van Eist ver loor van v. d. Heijde en Boschman. M. v. R. had nu met 5-0 de leiding. Hierna trad Van Eist aan tegen Dünwald. De eerste game won de Veenendaler vrij gemakkelijk, doch in de 2e game kwam hij met 20-15 achter en ieder verwachtte nog een beslissende game. Van Eist gaf echter de moed niet op en wist zowaar nog gelijk te maken om daarna met 24-22 voor Climax de eerste winstpunt te be machtigen. Nu moest Van Dam drie wed strijden achter elkaar spelen en dit wer den evenzoveel overwinningen, al ging dit vooral tegen Boschman en v .d. Heijden lang niet gemakkelijk. Dus ook nu weer moest het dubbelspel de beslissing bren gen. Al speelde Van Eist nogal eens on zeker, aan de andere kant maakte vooral Dünwald zoveel fouten, dat Climax via een 2 games overwinning, toch nog de halve winst kon behalen. Door dit gelijke spel bleef de achterstand van M. v. R. op Climax die twee punten bedraagt, ge handhaafd. Zaterdag speelt Climax haar derde thuiswedstrijd in successie, nu tegen OTTC uit Oss. Daar dit team de laatste tijd nogal eens met invallers moet spelen zal het ons niet verwonderen als Climax weer gelijk speelt. wat tegenslag krege en zich door IJssel- meervogels zagen echter kort bij el gaven geen duimbn ngelopen. Men bleef aar en beide clubs ed toe. Het werd al weer onoverzichteli ker toen de Spaken burgers een paar w doorgang konden werd de situatie speeld was toen d De Veenendalers h in eigen hand, want dstrijden achterstand kregen doordat enk< le ontmoetingen geen vinden. Uiteindelijk 2f>, dat GVVV uitge- Spakenburgers nog twee wedstrijden v jor de boeg hadden. elden echter het lot al zouden de Spaken burgers beide ontm letingen winnen, dan nog zou een beslissingswedstrijd moeten plaatsvinden om uit te maken wie er kampioen werd. Het is echter niet zover gekomen, want in de laatste ontmoeting tegen het Hilversumse OSO moesten de Spakenburgers onverwachts met 3-1 het onderspit delven en was het Veenendaalse GVVV, zonder een beslissing te spelen, toch kampioen geworden. Het is de Buurtlaanbewoners, dank zij een groot doorzettingsvermogen en de onuitsprekelijke wil om te winnen, de laatste jaren wel voor de wind gegaan, want eerst in het seizoen 1957/'58 werd na veel ups en downs bij het 10-jarig be staan van deze vereniging, het kampioen schap van de afdeling Utrecht behaald. Dat was in een onder bijna ondraaglijke spannig in Montfoort gespeelde wedstrijd, die op het kantje af gewonnen kon wor den. Dit kampioenschap werd bezegeld met een glorieuze intocht in de gemeente Vee nendaal. In de vierde klasse van de KNVB aangekomen, ging echter ook alles weer gesmeerd en werd een grandioos kampioenschap behaald. Nu een jaar later staan de sportieve blauw-witten aan de top van het KNVB-zaterdagvoetbal. DEELNAME TRAINING Twee Dovospelers, J. v. d. Kraats en A. van Maanen, zijn uitgenodigd deel te nemen aan de gedecentraliseerde training te Zwolle. Deze training duurt zes weken. HYMNE Voor de liefhebbers: De Re publiek Nigeria zoekt een volkslied (twee coupletten plus refrein). (6) Het drietal is reeds lang voorbij, als de minstreel haastig overeind komt en met een loerende blik de ruiters nastaart. Hij ziet er uit als een oude man, doch de snelheid, waarmede hij de paarden begint te vol, gen, is wel in lijnrechte tegenspraak met zijn uiterlijk. Aangezien de drie ruiters stapvoets voorwaarts gaan kost het de reizende zanger weinig moeite, hen bij te houden. Hij blijft dit doen, tot er van de andere kant een landbouwer nadert, die Aram eerbiedig groet. Even later komt hij ook de minstreel tegen, die hem staande houdt. „Kunt ge me zeggen, vriend", vraagt de zanger, „wie die edelman is? Woont hij hier in de buurt? Dan kan ik misschien de bewoners van zijn burcht met mijn luit wat vertier brengen!" De land bouwer knikt instemmend, „Dat is een goed idee! Keer om en ga naar de burcht Barranca! Wacht daar de terugkomst van heer Aram af. Hij zal u zeker toestaan, uw liederen te laten horen!" (Wordt vervolgd). Het eerste herenteam van VC Veenen daal won vrijdagavond zonder enige moeite van een zwak PSVZ. Binnen een half uur waren de twee punten door VCV veroverd en kon de uitstekende bonds- referee voor de laatste maal fluiten in dit oninteressante duel- Verheugend was te zien, dat VCV zich in een zeer goede vorm blijkt te bevin den. De aanvalskracht - altijd al het sterkste wapen van het team - is nog verder opgevoerd. Alle spelers zijn in staat tot keiharde smashes, waarbij Piet van de Bosch en Sipkema zich onder scheiden door voor haarscherpe set-ups te zorgen. Ad Slik en Dick Recter vooral, maakten hiervan veelvuldig gebruik. In het achterveld onderscheidt zich Wim Willemse door zijn goede opvangen van vijandelijke aanvallen. Ook het serveren wordt steeds beter. Als we het onderstaande standenlijstje bezien, valt onmiddellijk op, dat een be slissingswedstrijd tegen het Culemborgse „Forti" nauwelijks uit kan blijven. Door de mildheid van de competitieleider is er nogal vertraging gekomen in de afwer king van het programma, waarbij vooral VCV betrokken is. wedstr. pnt. Forti 1 18 33 Veenendaal 14 25 Valbovol 3 17 25 Polonia 3 16 14x PSVZ 16 13x VCM 3 17 12 USS 2 18 11 Salvo 15 10 Athlon 3 15 8x UW 15 8x SVV 3 15 6xx Het reserve herenteam komt zo lang zamerhand in de gevaarlijke zone, doch degradatie zullen de VCV'ers wel kunnen voorkomen. Volgend jaar kan men zijn verwachtingen beslist hoger stellen: on der de vele nieuwe spelers, die de laatste maanden zich aanmeldden, zijn er ver schillenden, die een welkome versterking van zowel het eerste als de reserveteams kunnen worden. Het kampioenschap in deze afdeling kan Nijenrode nauwelijks meer ontgaan. wedstr. Nijenrode 16 Valbovol 2 VVZ 2 Set Up 1 Athlon 2 Animo 1 SSVU 1 VCM 2 VC Veenendaal Philos Unitas 1 Edo 1 15 18 19 17 18 19 17 18 16 15 16 pnt. 31 28 24 25 19x 18 12x 9 8 7x 6 4x De met ,x' gemerkte verenigingen moe ten nog één of twee maal tegen VCV uit komen. Uitslagen van deze week: VC Veenendaal I PSVZ I uitslag 3-0. Setstanden 15-6; 15-5; 15-6. K.N.B.B. DISTRICT VEENENDAAL In de D-klasse verspeelde Morgenster I zyn laatste kans, door met 4-2 te verlie zen van koploper Excelsior I. De Engel I handhaafde zich door met 4-2 te winnen van Taveerne I. Koploper Excelsior I uit Leersum won met 4-2 van Morgenster I uit Eist. waar door Excelsior met een voorsprong op De Engel I uit Wijk bij Duurstede van 9 punten de bovenste plaats bezet. Alleen de heer Burgeier van Excelsior verloor zijn partij van de heer Nellestijn jr. Laatst genoemde speelde een gemiddelde van 7.91, met een hoogste serie van 41. De heer Burgeier eindigde met een gemiddel de van 5.08. De heren Schuilenburg en Vlot wonnen beiden hun partijen van de heren Klomp en Van Willigen, uitslag 4-2 in het voordeel van Excelsior I. Bij de Taveerne in Veenendaal wist al leen de heer Drost te winnen van de heer Peek van De Engel I uit Wijk bij Duur stede. De heren Litjens en Lochtenberg verloren van de heren Diepenveen en Pauw. Uitslag 4-2 in het voordeel van De Engel I. Hiermede staat De Engel nu op de tweede plaats met een achterstand op Excelsior van 9 pupten, maar een wedstrijd minder gespeeld. A.s. maandag brengt De Engel een bezoek aan Excel sior in Leersum. Dit kan beslissend zijn. Tenslotte werd nog gespeeld de wed strijd Excelsior II tegen de Driehoek I, welke met 5-1 werd gewonnen door Excel sior II. De stand van de koplopers is nu, met nog 3 wedstrijden te spelen: Excelsior I, Leersum 15 gesp. 65 pnt. De Engel I, W.b.D14 gesp. 56 pnt. Morgenster I, Eist15 gesp. 54 pnt. GESLAAGDE UITVOERING VAN „KUNST EN VRIENDSCHAP RIIENEN De Rhenense mondaccordeonvereni- ging „Kunst en Vriendschap" heeft vrijdagavond in het „Eigen Gebouw" een welgeslaagde jaaruitvoering ge geven, met muziek en toneel. Onder de fraa* uitgevoerde nummers door de muziekafdeling van de vereniging. De toneelgroep bracht voor het voetlicht het stuk „'n Pierrot treedt op", een to neelspel in drie bedrijven, waarmee ook al veel succes werd geoogst. Het was een gezellige avond, die de band nog weer eens versterkte tussen leden en vrienden van de vereniging. S.D.V. RHENEN WANDELDE VOOR GROEPSPRIJS De wandelsportvereniging S.D.V. te Rhenen heeft zaterdag deelgenomen aan de openingstocht wandelseizoen '60 te Amerongen. Deze marsen, die waren uitgeschreven door de Stichts-Gooise Wandelsport Bond mochten zich in gro te belangstelling verheugen. Vooral de Rhenense tippelaars vielen op door de keurige uniformen. Door de mooiste omgeving van Ame rongen werd deze tocht in een pittig tempo zonder uitvallers door S.D.V. volbracht. De vereniging legde daar door beslag op een fraaie groepsprijs, terwijl de leden allen een mooie me daille mee naar huis konden nemen. SPREKER OPENBAAR V.G.L.O. RHENEN De oudercommissie van de openbare v.g.l.o.-school aan de Groeneweg te Rhenen heeft tegen maandag 21 maart in deze school een ouderavond belegd, waar als spreker zal optreden de heer E. de Boer te Amersfoort, hoofdbe stuurslid van het landelijk groeps bestuur van het v.g.l.o.-onderwijs, die het zal hebben over het onderwerp: „Welke mogelijkheden biedt het vglo?" In de pauze wordt er gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen en kunnen de bezoekers de tentoonstelling bezichtigen van gemaakte handwerken en handenarbeidar^ikelen door de leer lingen. Na de pauze vertoont de heer Tap, oud-hoofdonderwijzer van een u.l.o.- school kleurendia's waarbij hij vertelt van zijn reis naar Amerika. AMERONGSE E.H.B.O.-PLOEG WON WEDSTRIJD IN DOORN De plaatselijke E.H.B.O.-ploeg heeft zaterdagmiddag de rayon wedstrijd die door de afdeling Langbroek in de Ka pel te Doorn werd georganiseerd, ge wonnen. De leidster, mej. G. v. d. Berg werd bovendien als de beste leidster geklasseerd. De Amerongse ploeg be stond verder uit mej. J. van Toly en de heer D. van Veenendaal. Door deze wedstrijd te winnen heeft Amerongen het recht gekregen aan de districtswed strijd in Ufrecht deel te nemen. UITVOERINGEN „ONS GENOEGEN" De muziekvereniging „Ons Genoe gen" geeft hedenavond haar winteruit- voering in het Clubhuis. Het program ma bestaat uit een optreden van Ons Genoegen, een demonstratie van het tamboerkorps en uit de opvoering van een blijspel, geheten: Wij komen niet uit met ons pensioen. Zaterdagavond a.s. wordt het gehele programma herhaald. Onder de meest ideale weersomstandig heden hebben zaterdagmiddag bijna 500 wandelaars de N.W.B.-openingstocht ge lopen. De organisatie hiervan berustte bij de W.S.V. de Vrye Wandelaars uit Ame rongen. De organisatoren hadden voor een prachtige route gezorgd. Het parcours gaf een aantal bezienswaardigheden te zien, zoals het kasteel Amerongen en de ruïne van kasteel Zuylestein. Ver der ging het langs weiden en door bos sen. Een voortreffelijke route waarvan men mede door het prachtige voor jaarsweer zeker heeft genoten. Voor het eerst na lange tijd zagen we de wan delaars weer in wandelcostuum. Vele kleuren schitterden zaterdagmiddag in de zon. Op de tien kilometer werd deelgenomen door acht groepen, de vijftien kilometer telde veertien groe pen. Met de individuelen mee werd een totaal van 494 wandelaars bereikt. De beide plaatselijke groepen, „De Woudlopers" en „De Vrije Wandelaars" liepen elk met drie groepen mee. Vee nendaal was o.a. vertegenwoordigd met Hollandia Tricot, Ritmeester, Frisia en Scheepjeswol. Groepen die altijd weer een gunstige indruk achterlaten. BAZAAR „DE LUCHTPOST" Na een inleidend woord door de voor zitter van de postduivenvereniging „De Luchtpost", de heer J. van Oostrum, werd vrijdagavond in de gemeentelijke eierhal de groots opgezette bazaar, waar van de opbrengst bestemd is voor de bouw van een eigen clubhuis, door de burgemeester, mr. C. P. Hoytema van Konijnenburg, geopend. Ieder bezit graag een eigen woning en de verenigingen een eigen clubhuis, aldus de burgemeester. Hij prees de activiteit van het bestuur, wenste hun in alle opzichten succes en sprak de hoop uit, dat straks bij het op maken van de balans zou mogen blijken dat zij het gestelde doel bereikt hadden. Direct na de openstelling verdrong het publiek - vooral de jeugd - zich om de diverse stands, zoals schieten, sjoelen, hengelen, ballengooien enz. SCHIETEN Dinsdagavond werd op de binnenbaan in de Sociëteit door de leden van de schietvereniging „Scherpenzeel" een kam- pioens-postwedstrijd van de schietkring Gelderse Vallei geschoten en de volgende resultaten behaald: G. J. de Joode 272; N. Klumpenaar 268; J. van Eist 267; A. van Dusschoten 266; M. Berendse 263; G. van Eist 261; C. Valkenburg 258; H. Be rendse 254; J. Koudijs 253; P. Engelen burg 249 en R. van Eist 232 punten. PRACHTIGE WOLLEN f 6.50 MANUFACTUREN W BE0DEN&LE0IKAIITEK VEENENDAAL GORTSTR.39 TEIE». 2321 Aanvoer kippeeieren 850.000 stuks. Prij zen: ƒ.9,40—9,75. Middenprijs ƒ9,40 per 100 stuks. Handel matig. Aanvoer biggen 172 stuks. Prijzen: 45,65,perstuk. Handel rede lijk. (Vervolg van pagina 1) kers en Appelstallen enz. haer degens in 't goed staken en het nae zig hael- den" bekent een oud schrijver naar waarheid. Een troep Spaanse soldaten, die ook als hulptroepen ons dienden, molesteer den de bevolking zodanig, dat zij het stadje ontvluchtten en het aan de ver niel- en roofzucht der Spanjaarden overlieten. De spotzieke, humorrijke geest der Rhenenaren las sindsdien de spreuk onder het wapen Senatus Popu- lusQue Rhenensis, d.i. het bestuur en het volk van Rhenen als Spaanse Pok ken Quellen Rhenen! Eerst de komst der Fransen deed de Staatse en Spaanse rovers aftrekken, zodat de inwoners durfden terugkeren om de gruwel der verwoesting te aan schouwen. Bovendien was de voorraad voedsel zo gering, datde Fransen hun legerbrood met de Rhenenaren deelden, in tegenspraak met het kin derliedje, waarin de Fransen zo rijk zijn als ik. Uiteraard bracht hun komst een ommekeer te weeg in de kerkelijke toestand: Luxembourg bestemde de Cunerakerk weer voor de katholieke eredienst. De Mis werd voor 't eerst sinds 1586 weer opgedragen. De Her vormden moesten zich behelpen met de kapel in de Gasthuisstraat, waar later het bestedelingenhuis gevestigd werd. Na het vertrek der Fransen na men de hervormden de Cunerakerk terug, maar de kansel was door de Fransen verbrand. Ook de Berg- en Westpoort werden vernield, doch de Rijnpoort bleef gespaard. In de Koninklijke Bibliotheek te Den Haag berust een zelden geraadpleegd handschrift uit het einde van de 17de eeuw, waarin een zekere Andries Schoemaker kort de lotgevallen van Rhenen en andere plaatsen in het Sticht in de rampjaren beschrijft, waarbij hij alleraardigste, met de fiand gekleurde impressionistische tekenin gen maakte. Schoemaker dan vertelt: Reenen, een kleyn steedge gelegen aan den Rijn: en van achteren tegens het Reens gebergte. Dat steedge wierd van de Francen ingenomen den 15 juny des jaars 172, door de Francen die reeds sauvegarden daarin hadde ge- leght. De Francen hadden de stad Utrecht reeds verlaten en na boven gememo- reert dewijle het Frans folk overal ver- sprijt lag, soo deden se bij den andere trecken. Bij die gelegenthijt soo moes ten se ook uyt Reenen, dat sij dan mede verlieten. Men kreeg te Utrecht kennis, dat 18 a 20 Francen uyt Arnhem waren ge- troecken. Dese maakten het ontrent Wijk en Reenen vrij slecht (bont) en de weegen seer onvrije. Soo comman deerde den baron van Isenburg, com mandant tot (te) Wijk 20 man uyt, die meet klijne vaartuygen geheel tot Arn hem opvoeren en sig daar aan land be gaven. En onderschepte aldus de voor- schreve partij Francen. Alsoo sij we derom na Arnhem keerden, met de welke sij tn actie quamen, dat se na eenige tijt vechtens 16 daarvan ge- vange namen en de rest terneder scho ten Daar neffens bequamen sij noch eenige brandewijn, twelk sij alle met hun vaartuygen tot Wijk te Duur stede bragten (Door sauvegarde werden persoon en goederen gesteld onder de bescher ming van de overheid, hier dus de Franse, onder bedreiging van ver beurte van lijf en goed tegen degenen, die door woord of werk de beschermde durfde hinderen. De Blécourt.) (Wordt vervolgd.) D. PHILIPS (Vervolg van pagina 1) als getuige de verbalisant S. uit Door- werth gehoord. Toen verdachte ongeveer 150 meter voor de knipperbollen was gekomen gaf hij claxonsignalen en verhoogde hij zijn snelhied. Vijftig meter voor de oversteek plaats, waar zich op dat moment nog voetgangers bevonden, claxoneerde hij opnieuw om daarna met onverminderde snelheid de knipperbollen te passeren. De voetgangers hadden inmiddels de over zijde van de Utrechtseweg bereikt en werden niet meer gehinderd, zo verklaar de S. Die seinen waren voor een paar wielrijders bestemd en geenszins voor de wandelaars, zoals de agent in zijn ver baal suggereerde, beklemtoonde verdach te. Ik reed hoogstens 35 a 40 km. Ook al bevindt zich niemand op de oversteekplaats, dan dient u toch snelheid te minderen, instrueerde de officier, mr. Leusink. Eis 25,- of 5 dagen. Rechter v. d. Brand wilde er rekening mee houden, dat de overtreding reeds vrij lang geleden gepleegd werd, dat de over steekplaats op het ogenblik niet meer be schermd is en dat geen voetgangers ge hinderd werden. Hij vonniste met 10,- of 2 dagen. Magere runderlende en ripstuk voor f 2.- per 500 gram Magere RUNDERLAPPEN nu slechts p. 500 gr. I 2,20 Iets DOORREGEN 11,70 Stukje mager RUNDVLEES f 2,30 ROSBIEF 12,40 SPEKLAPPENvanaf f 1,05 p. 500 gr. KARBONADE11,50 500,, Altijd Paarde-, Veule- en Lamsvlees verkrijgbaar v.a. 11,25 per 500 gram. Extra reklame: Bij aankoop van f5,— 200 gr. boterhamworst voor 40 ct. Patrimoniumlaan 34 Telef. 2488 naar drukkerij Parallelweg 10 Telefoon 08385-2023 Veenendaal

De Vallei | 1960 | | pagina 2