Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken In Veenendaal-Zuid komen zes nieuwe scholen Thans 600 kinderen op kleuterschool Wist L7... JfreWolU Twee kleuterscholen Gereformeerde kerk begin mei gereéd Enkele ei jfers Behang J. F. TAK Uitslag bevolkingsonderzoek op t.b.c. thans bekend WAAR IS DE VALLEI-RIKS? RENSWOUDE DE NIEUWE HUREN VAN WONINGEN De 5-mei-viering in Amerongen SCHERPENZEEL ELST OVERBERG Agenda 34e jaargang VRIJDAG 18 MAART 1960 Nr. 22 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen* Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel De heer A. v. d. Scheur gedecoreerd voor 40 jaar trouwe dienst Uitbreiding huishoud school TOREN WORDT VERLICHT Modeshow Hei 1 van Schuppen Jamin vestigt filiaal in de Hoofdstraat nieuwe keurcollectie 1 960 ontvangen Woonhuis Markt 4 wordt Hema-winkel 7,50 waard L 100673 GEVOLG VAN DROGE ZOMER Bijna 500 aanvragen om uitkering droogteschade Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER Verwaarloosde of gebrekkige woningen Geslaagde uitvoering jeugd verenigingen IIIIH 11I1II8III1III11I1 Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 Girono. 503427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kannen ook worden opgegeven bQ de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 ivoorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 10 cent De uitbreiding van Veenendaal-Zuid gaat niet alleen gepaard met een sterke aanwas van woningen en wegen. Integendeel, want op het ogenblik staan er niet minder dan zes nieuwe scholen op het programma welke in de toekomst in dit deel van Veenendaal zullen verrijzen. Van één hiervan is met de bouw reeds begonnen, terwijl voor het restant óf al vastomlijnde plannen bestaan öf alle middelen aangewend worden zo ver te komen. Bovendien bestaat de kans dat het aantal van zes uitgebreid zal worden tot zeven, wanneer het bestuur van de Chr. Huishoudschool zou besluiten de tweede school ook in het zuiden van onze gemeente te bouwen. Behalve deze scholen zal er ook zo spoedig mogelijk een begin gemaakt wor den met de bouw van een gymnastieklokaal aan de Chr. Nat. School II bij het Dr. SI. de Bruïneplein. Dit lokaal staat al meer dan zes jaar op de urgentielijst maar volgens de ons verstrekte gegevens zouden de plannen nu in een ver gevorderd stadium zijn. nog geen onderdak. Het zoeken naar een oplossing resulteerde in het besluit per 1 mei a.s. tijdelijk te beginnen in de Sionskerk en intussen met de bouw van de nieuwe school te beginnen. Deze school, die naast de Sionskerk wordt opgetrokken, bestaat uit drie lo kalen en heeft een capaciteit van 120 leerlingen. Dit jaar nog hoopt men met de bouw te kunnen beginnen. Enige tijd geleden heeft de vereniging voor Chr. Nat. Schoolonderwijs in Vee nendaal besloten tot de bouw van een derde Lagere Chr. Nat. School. Deze vereniging exploiteert op het ogenblik twee scholen, nummer I aan de Boslaan en nummer II aan het Slot. de Bruïne plein. Bij laatstgenoemde school zijn al geruime tijd drie noodlokalen in ge bruik. één der belangrijkste redenen over te gaan tot het stichten van een derde school. Deze nieuwe school komt op de plaats waar nu het woonhuis staat van de heer Versteeg aan de Aart de Gelderstraat. Tegelijkertijd werd besloten een Chr. Nat. Uloschool te gaan bouwen. De toezegging van Veenendaals gemeente bestuur is reeds binnen, maar de juiste plaats is nog niet bekend. Wel staat vast, dat het terrein in Veenendaal- zuid zal zijn gelegen. Een tweede vereniging ter plaatse die speciaal de belangen behartigt van het kleuteronderwijs, de Stichting tot oprichting en instandhouding van het Chr. Kleuteronderwijs, had ook bouw plannen. De voorlopige huisvesting van de be staande kleuterschool in gebouw ,,'t Trefpunt", voldoet uiteraard niet vol ledig aan de gestelde eisen. Daarbij komt nog dat de meeste kleuters de drukke Kerke wijk moeten oversteken met alle gevolgen van dien. Om deze en meer redenen werd de bouw van een nieuwe kleuterschool raadzaam en noodzakelijk geacht, te meer daar deze school een wachtlijst heeft van over de vijftig kinderen. Men zocht naar een geschikt terrein en vond dit tussen de Dr. Colijnstraat en Mr. Heemskerkstraat in Veenendaal-zuid. Er was nog een instantie die met bouwplannen van een kleuterschool rondliep, namelijk de Ned. Herv. Kerk. Zij had al meer dan 120 leerlingen maar In de bovenzaal van hotel De Koren beurs heeft burgemeester A. Bakker woensdagmiddag de bronzen erc-mcdaille, verbonden aan de orde van Oranje Nas sau, uitgereikt aan de heer A. v. d. Scheur wegens zün 40-jarig dienstverband bij de firma Iliensch aan de Zandstraat. De re ceptie werd bezocht door familie, vrien den en collega's van de jubilaris die op deze heugelijke dag letterlijk en figuurlijk in de bloemetjes werd gezet. De jubilaris met echtgenote, dochter en schoonmoeder werd allereerst toegespro ken door burgemeester Bakker. Deze wees op het gezegde dat trouw een schaars ar tikel is. „Er zijn niet veel mensen die trouw blijven aan hun baas, maar geluk kig zijn er goede uitzonderingen en één daarvan bent u. U bent opgegroeid met uw huidige patroon en als deze niet om mee te eggen of te ploegen was geweest, zou u dat nooit volgehouden hebben." Volgens burgemeester Bakker had de heer Van de Scheur zich in Veenendaal en daarbuiten een goede naam verwor- Uitbreiding van de huidige school en het bouwen van een tweede, dat zijn de plannen van de Chr. Huishoudschool. Wat de uitbreiding betreft, hiermee wordt al spoedig een begin gemaakt. Bij de school aan de Stationssingel ko men twee nieuwe schoollokalen, een gymnastiek- en een overblijflokaal. Over de toekomst van de tweede Chr. Huishoudschool is nog heel weinig be kend. Waar en wanneer deze gebouwd wordt is nog een groot vraagteken. Geheel anders ligt de zaak bij de nieuwe openbare Lagere School op de hoek Adr. van Ostadelaan-Jan Steen laan in Veenendaal-zuid. Deze school is al voor de helft gereed en zal binnen niet al te lange tijd haar deuren openen. De Herv. Uloschool is momenteel ver deeld over drie plaatsen in de gemeen te. Er wordt les gegeven in de nood- school aan de Geerseweg, in de Bea- De definitieve da tum dat de nieu we Ger. kerk op de hoek Kerke- wijk - Dennelaar. gereed zal zijn, is bepaald op 1 mei a.s. De oorspron kelijke opzet was met Pasen te ope nen. Wegens ver tragingen in de bowu, o.a. onjuiste inlichtingen over de drainering, wat 't oponthoud aan merkelijk ver grootte, is dit niet gelukt. Men is nu bezig met de af werking en 't in richten van het interieur. In de apart van de kerk staande 27 meter hoge to ren worden vijf klokken opgehan gen, die elektrisch geluid zullen wor den. Bovendien zijn de klokken 's avonds verlicht. In de kerk zijn 660 zitplaatsen die bij fel en stoel waarachter een deel van de trixschool en in de Chr. Ger. Kerk. De nieuwe school, die al op papier staat komt aan de Dr. Colijnstraat en bestaat uit elf lokalen met een gymnastieklo kaal. Verspreid, en dan nog over meer plaatsen, is eveneens de Chr. Tech nische school. Zij moet zich op het ogenblik behelpen met de Tekenschool, noodschool aan de Industrielaan, ge bouw Eltheto, de Lagere School aan de Hoofdstraat en een gedeelte van het O.C.B.-gebouw. Eer nieuwe school met een capaciteit van 450 leerlingen staat al jaren op het programma. Het bouw terrein ligt langs ie Industrielaan ter hoogte van de Brandweerkazerne. In Veenendaal volgen thans: 3200 leerlingen Lager Onderwijs 250 V.G.L.O. 600 U.L.O. 100 B.L.O. Er zijn thans: 13 Lagere scholen 2 VGLO-scholen 2 ULO-scholen 1 BLO-school Op het programma staan de vol gende nieuwe scholen: 1. Lagere Chr. Nat. School 2. Chr. Nat. Uloschool 3. Chr. Kleuterschool 4. Ned. Herv. Kleuterschool 5. Herv. Uloschool 6. Openbare Lagere School 7. Chr. Technische School 8. Chr. Huishoudschool ZENDINGSAVOND Voor de zending hoopt op woensdag 23 maart a.s. in da Chr. Geref. Kerk, Beatrixstraat, te spreken ds B. Bijle- veld te Noordeloos. Onderwerp: De schare, die niemand tellen kan. Aanvang half acht. DERTIGSTE JAARVERGADERING N.C.V.B. Op donderdag 24 maart a.s. hoopt de Ned. Chr. Vrouwenbond afd. Veenen daal, 's avonds om half acht in gebouw ,,'t Trefpunt" haar dertigste jaarver gadering te houden. Mevrouw C. E. Engel-Bakker zal dan spreken over: Doel, groei en werkzaamheden van de bond. Na de pauze declameert mevrouw D. Piets-Metselaar uit Gouda. bijzondere gelegenheden uitgebreid kunnen worden tot ongeveer 800. Het pijporgel komt achter aan de wand te hangen, terwijl de organist beneden in het kerkruim zit te spelen. De acoustiek is gevormd door een bijzonder plafond. Het lage gedeelte aan de kant van de Dennelaan is het liturgisch centrum met spreekstoel, doopvont, alsmede een ta- dienst wordt verricht. De predikant be vindt zich alleen bij het uitspreken van de preek op de kansel. De gehele vloer van de kerk wordt onder de tegels verwarmd. De ventila tie is aangebracht in het plafond. Een officiële openingsdatum is nog niet vastgesteld. Op woensdag 23 maart a.s. verzorgen modemagazijnen H >_r\ Schuppen, zowel 's middags als 's avonds, in gebouw El theto weer een modeshow. In tegenstel ling tot de vorige shows waar de Boussac- stoffen de boventoon voerden, zal nu een grote collectie dameskleding getoond wor den, bestaande uit zomer japonnen, man tels en mantelcostuums en aanverwante modeartikelen. De N.V. C. Jamin te Rotterdam heeft het pand Hoofdstraat 82 aangekocht. Zodra de hierin gevestigde fotohandel haar nieuwe pand betrekt, wordt pand nr. 82 geheel afgebroken en zal op de zelfde plaats een geheel nieuwe winkel gebouwd worden. HOLLANDIA-TRICOT WON BEDRIJFS-E.H.B.O.-WEDSTRIJD Onder leiding van dokter A. C. Har- ting van de Bedrijfsgeneeskundige Dienst te Veenendaal, werd woens dagavond in de kantine van de Rit meester sigarenfabrieken de jaarlijkse E.H.B.O.-wedstrijd gehouden voor be- drijfsploegen. Huisartsen uit Veenen daal en omgeving vormden de jury. De Veenendaalse E.H.B.O. had de wedstrijd georganiseerd. De Ritmeesterploeg, die vorig jaai de beker won, kwam deze keer lang niet aan dit resultaat. Zij kreeg de ven. Daarom deed het spreker genoegen vierde plaats. Gast bij deze wedstrijd de jubilaris mede te delen dat het H.M. Was de Nijmaploeg uit Nijmegen, die de Koningin had behaagd hem de bron- buiten mededinging 312 punten be zen ere-medaille in de orde van Oranje Nassau toe te kennen. Met de wens dat God de heer v. d. Scheur met zijn familie nog vele jaren zal sparen, speldde burge meester Bakker de medaille op. Vervolgens sprak de heer Hiensch eer» kort woord, waarin hij memoreerde hoe de heer v. d. Scheur op 16 maart 1920 in dienst was getreden. „U was toen een 15- jarige jongen maar in al die jaren bent een een eerlijk en vertrouwd huisgenoot geweest." Als blijk van waardering over handigde hij de jubilaris een enbeloppe met inhoud. Hierna bleef men geruime tijd gezellig bijeen, waarbij nog het woord gevoerd werd door collega's en vrienden van de jubilaris. dat in het radio-sportpraatje van Dick van Rijn gisteravond Veenendaal ter sprake is gebracht? dat deze commentaar leverde op het bericht van een nieuw te bouwen sport hal? dat dit particulier initiatief zeer ge prezen werd? dat in de v. d. Polstraat een lamp van de openbare straatverlichting is ge sneuveld? dat dit te wijten was aan de tref zekere hand van een jonge schutter? dat tegen hem proces-verbaal is op gemaakt? dat eveneens de windbuks in beslag genomen is? meer dan 100 verschillende stalen voorradig. Vraagt onze stalenboeken Telefoon 2576 - Veenendaal Hoofdstraat 106 haalde. De eerste plaats was voor de ploeg van de Hollandia Tricotagefabriek met 349 punten. Zij kreeg de wissel beker. De uitslag: 1. Hollandia Tricotagefabriek 349 pnt. 2. Scheepjeswolfabrieken 317 3. V.S.W283 4. Ritmeester 278 5. S.K.F261 6. Leidse Wolspinnerij 205 De leidersprijs werd gewonnen door de leider van de V.S.W.-ploeg met 62 punten, die hiermee gelijk eindigde met de Nijmaleider. Tweede was Rit meester met 61 pnt., derde Hollandia Tricotage met 60 pnt.; 4 S.K.F. 57 pnt., 5. Scheepjeswol 56 'pnt., 6. Leidse Wol spinnerij 50 pnt. Het Geschenkenhuis op de hoek Patri- moniumlaan-Sav. Lohmanstraat, eigendom van de fa. J. Bos, zal per 1 april a.s. over genomen worden door de fa. Combi uit Ede. Naar wij vernemen ligt het in de be doeling het winkelpand in de toekomst drastisch uit te breiden, terwijl er vele nieuwe artikelen aangetrokken zullen wor den. De fa. Bos gaat dan zelfstandig een warenhuis exploiteren in het huidige woonhuis van wethouder C. N. van Kuyk, Markt 4, hetwelk inmiddels is aangekocht. Het huidige woonhuis aan de Markt (tussen de fa. v. Hees en de pas geopende Middenstandsbank) zal geheel afgebroken worden, waarna een nieuw pand verrijst, compleet met cantine voer personeel en een winkeloppervlakte van 500 m2. Hoewel dit warenhuis de naam HEMA zal voeren is het geen filiaal van dit con cern. Een dergelijke vestiging is een nieuwe vorm van bedrijfsvoering, resul terende in de zogenaamde Middenstands warenhuizen, waarbij een nauwe samen werking bestaat tussen het betreffende warenhuisconcern (in dit geval de Hema) en de zelfstandige detaillist. De fa. Bos trekt dus wel alle assortimen ten van de Hema aan en voert ook de gehele Hema-systematiek, maar is ver der geheel zelfstandig. Eén geval van open actieve tuberculose werd geconstateerd onder de in totaal 6048 deelnemers, die in de eerste helft van de maand september van het vorige jaar hebben deelgenomen aan het bevolkingsonderzoek op tuberculose door het Centraal Bureau voor Keuringen op Medisch-Hygiënisch Gebied in Den Haag. Daarnaast werden 30 patiënten met een andere vorm van tuberculose ontdekt, waarbij regelmatige consultatiebureau-controle noodzakelijk bleek en één pa tiënt met de ziekte van Bessnier Boeck, een met de t.b.c. verwante ziekte. Dit blykt uit het rapport dat door bovengenoemd bureau is uitgebracht over het onderzoek, dat in samenwerking met de gemeente Veenendaal in het OCB- gebouw plaats vond. Voorts werden geconstateerd 66 ge nezen t.b.c.-gevallen, 6 longtumoren, 13 andere, niet tuberculeuze, longafwij kingen en 143 hart- en vaatafwijkingen. De patiënt met actieve tuberculose moest in een sanatorium worden opge nomen; de 30 patiënten met een andere vorm van t.b.c. is een verstandige leef regel voorgeschreven en deze patiënten worden regelmatig door het consulta tiebureau gecontroleerd. Op die manier hoopt men het optreden van een actieve t.b.c. te voorkomen. De patiënt met de ziekte van Besniet Boeck is eveneens onder controle gesteld. Longtumorenopgespoord werden drie gevallen met een kwaadaardig ge zwel en drie gevallen met een goed aardig gezwel. Drie patiënten werden voor verdere observatie en behandeling in een kliniek opgenomen. Tenslotte moest nog één patiënt in een kliniek worden opgenomen en daar een operatieve behandeling ondergaan voor een aandoening, die van andere aard dan bovengenoemde afwijkingen bleek te zijn, doch echter wel door mid del van het bevolkingsonderzoek kon worden opgespoord. Onder de 6048 deelnemers aan het onderzoek bevonden zich 2212 mannen en 3826 vrouwen en onderverdeeld in leeftijdsgroepen werden de volgende aantallen geregistreerd: 15 t.m. 29 jaar: 1792 30 t.m. 39 jaar: 1444 IN BLIJDE VERWACHTING ...Op het paleis Belvedere wordt alles in gereed heid gebracht voor de geboorte van de baby van prins Albert en prinses Paola. Links: de kinderwagen, die prinses Paola heeft uitgekozen. Rechts: „Frou- Frou", het hondje van de prinses heeft bij het kleine bedje reeds een ver trouwd plekje gevonden. 40 t.m. 49 jaar: 1212 50 t.m. 59 jaar: 893 60 t.m. 69 jaar: 506 70 t.m. 79 jaar: 178 80 jaar en ouder: 23 Het aantal inwoners van Veenendaal bedroeg aan het einde van augustus 1959 ruim 18.000 en het is bekend, dat niet werden onderzocht de kinderen tot en met 14 jaar en het overgrote deel van de beroepsbevolking, aange zien dezen respectievelijk op de scholen en de bedrijven regelmatig worden ge controleerd. Aan het rapport heeft tenslotte het districtsconsultatiebureau voor t.b.c. te Amersfoort de conclusie verbonden, dat ook ditmaal het onderzoek van grote betekenis is geweest, niet alleen voor de bestrijding der t.b.c., maar ook voor opsporing van andere ziekten der borstorgancn. De Valleiriks die vorige week was uitgegeven bij Coöp. Boeren leenbank te Amerongen, is niet gevonden. De premie wordt hier door verhoogd met 2,50, zodat de nieuwe riks met het rode nr. ZEVEN GULDEN VIJFTIG waard is. Bü inlevering op ons bureau vóór a.s. donderdagmiddag 12 uur wordt de premie a contant uitbetaald. JAARVERGADERING GAAT DOOR De tijdelijk uitgestelde jaarvergade ring van de M.V. Dorcas en de J.V. Im- manuel te Renswoude is thans vast gelegd op dinsdag, 29 maart a.s. Deze gecombineerde vergadering wordt ge houden in het gebouw Rehoboth en be gint om 7.30 uur. VEEHOUDERS OPGELET Krachtens een algemene maatregel van bestuur van 1958, genaamd „Be sluit spanninggevers schrikdraden,, moeten alle schrikdraadinstallaties vóór 1 april 1960 worden gekeurd door erkende installateurs. Worden deze installaties goedgekeurd dan wordt hiervan een certificaat af gegeven, dat een geldigheidsduur van 4 jaar heeft. Die installaties, die op 1 december 1958 al in gebruik waren en niet zijn goedgekeurd, kunnen tot uiterlijk 1 de- In dit artikel zullen wij een kort overzicht geven van de voornaamste bepa lingen betreffende de algemene huurverhoging, welke op 1 april 1960 zal ingaan, indien tenminste de Eerste Kamer het wetsontwerp tot wijziging van de Huur wet tijdig zal goedkeuren. Wij zullen ons daarbij beperken tot de huren van zelfstandige woningen. De werkingssfeer van deze huurverhoging is uitgebreider dan die van de vorige algemene huurverhogingen. De laatste hadden betrekking op woningen, die tot stand waren gekomen vóór 27 december 1940, op welke dag het „Huur- prijsbesluit 1940" in werking trad. Deze datum is thans vervangen door 5 mei 1945. Blijkens de Memorie van Toelichting is de regering van mening, dat het overgrote deel van de in de oorlog gebouwde woningen thans in huurprijs gelyk is aan die van vóór de oorlog. De nieuwe huurverhoging geldt dus komen. Daarnaast is de huurverhoging in de eerste plaats voor alle woningen, die vóór 5 mei 1945 tot stand zijn ge- cember 1960 nog worden gebruikt, doch moeten daarna worden vervangen. Voor alle veehouders is deez rege ling derhalve van belang en hieraan gevolgt te geven is noodzakelijk, daar bij overtreding de strafbepalingen in werking treden. VEILIG VERKEERSDAG Zaterdag 2 april a.s. zal in Renswoude geheel staan in het teken van „Veilig- Verkeer". .sMiddags zal in het gebouw Rehoboth voor de schoolkinderen een verkeersmiddag worden gehouden, waarbij tevens de Veilig-Verkeersdi- ploma's zullen worden uitgereikt. Des avonds wordt een voorstelling gegeven, die voor een ieder toeganke lijk is tegen betaling van 1,per persoon. Het verdere programma voor deze dag zal nog nader bekendgemaakt wor den. VERGADERING VROUWENBOND In tegenstelling tot de reeds ver strekte mededeling zal de maandelijk se bijeenkomst van de afd. Renswoude van de N.C.V.B. niet worden gehouden op 23 maart a.s., doch op woensdag, 30 maart a.s. in het gebouw Rehoboth. Voor deze bijeenkomst is geen spe ciale spreker uitgenodigd, aangezien dan de gebruikelijke jaarvergadering zal worden gehouden. In een maandagavond gehouden ver gadering welke in de raadzaal plaats vond, is een commissie samengesteld die met de plaatselijke Oranjevereni ging een feestprogramma zullen samen stellen voor de viering van de a.s. be vrijdingsdag. Dat in Amerongen de ge dachte leeft om van deze dag iets te maken bleek w~el uit de bijzonder grote opkomst. Uitgenodigd waren de hoofden van de scholen en bestuurderen van alle plaatse lijke verenigingen. Er is tijdens deze ver- godering veel en openhartig gesproken. Het ging in de eerste plaats om de be noeming .'un een. commissie. Toen deze samengesteld was, volgde er een discus sie over het feit wanneer de festelijk- heden gevierd moeten worden. De hoof den der scholen stelden voor, gezien het feit dat 30 april en 5 mei zo dicht op el kaar volgen, de feestelijkheden die de Oranjevereniging altijd op 30 april ver zorgt. over te hevelen naar 5 mei. Dit voorstel vond geen genade in de ogen van voorzitter T. Eiffius, die zei op dit punt geen concessies te kunnen doen, aange zien 30 april traditiegetrouw aan de Oran jevereniging behoort. Men kon het op dit punt niet direct eens worden. De heer Van Bergen, hoofd van de Bij de plaatselijke bureauhouder van geleden schade tijdens de droge zomer de Provincale Voedselcommissaris te Wijk bü Duurstede, zyn tengevolge van de van het afgelopen jaar, in totaal 492 aan vragen om uitkering droogteschade bin nengekomen. Hiervan waren er 247 die betrekking hadden op een schade welke 50 of meer boven de oogstderving lag. Van de 492 aanvragen zijn er 46 afge- De hierna te noemen gemeenten dien den het volgende aantal aanvragen in: Veenendaal U0, Rhenen 167, Renswoude 54, Amerongen 22 en Overberg 39. De overige aanvragen waren afkomstig van Wijk bij Duurstede, Cothen, Langbroek, wezen door de Inspecteur omdat de aan vragers boven de gestelde Inkomstenbe lasting-grens lagen. Verder zijn er nog Driebergen en Doorn. 13 geannuleerd omdat de geleden scha de minder dan 35 °/o van de oogstderving bedroeg. De totale oppervlakte, waarop de aan vragen betrekking hebben, wordt geschat op 3200 ha. De termijn, om een verzoek tot uitke ring te doen, is nu definitief gesloten. Eventuele landbouwers of veehouders die nog niet aangevraagd hebben, maken geen kans meer op een uitkering. Zodra alle gegevens over het gehele land binnen zijn, wordt het beschikbaar gestelde bedrag van 27'/2 miljoen gulden afhankelijk van het aantal goedgekeurde verdeeld. Het bedrag van uitkering is dus anvragen. Ireneschool, wilde toen het einde der ver gadering in zicht kwam, weten, wie van de aanwezigen er voor voelden de fees telijkheden tot 5 mei te beperken. Een voelen. Ook toen wilde de voorzitter van de Oranjevereniging nog geen afstand doen van 30 april. Nadat ook uit het be- ttuur van de Oranjevereniging stemmen waren opgegaan die pleitten voor één viering op 5 mei, kon de voorzitter be slissen dat de feestelijkheden op 30 april vervielen. De verjaardag van de Konin gin zal in Amerongen dus gelijkertijd met de 5 mei-viering worden herdacht. Er war envoor deze avond nog geen vastomlijnde plannen. Deze zullen wor den gemaakt in overleg met de benoem de commissie. Ook de financiële moge lijkheden kwamen ter tafel. Men "zal de gemeente om subsidie verzoeken, en zo nodig wil men met lijsten rondgaan. De heer Eiffius sloot deze vergadering, na zijn waardering te hebben uitgesproken over de openhartige besprekingen. Het feestcomité dat benoemd is bestaat uit de heren H. Blankestijn, C. Henzen, F. C. Magendans, G. de Vries, J. J. Eif fius, J. van Mourik, A. Brinkman, R. v. Toly en P. H. van Malsen. Dit comité komt maandag 21 maart a.s. voor het eerst in vergadering bijeen in hotel Buitenlust. SPORTVERENIGING „AMERONGEN" GEEFT UITVOERING De sportvereniging „Amerongen" geeft op vrijdag 25 en zaterdag 26 maart a.s. in het Clubhuis haar jaar lijkse uitvoering. Gezien het grote succes van vorige uitvoeringen wordt ook dit jaar weer een grote publieke belangstelling ver wacht. WINTERUITVOÉRING De muziekvereniging „Caecilia" houdt vrijdag- en zaterdagavond in de Socië teit haar jaarlijkse winteruitvoering onder leiding van de heer H. van Ros- sum, met medewerking van de toneel groep van de Barneveldse muziekver eniging „De Harmonie". Opgevoerd wordt het toneelstuk „Het oude ijzer". SCHIETRESULTATEN Maandagavond behaalden de leden van de schietvereniging Scherpenzeel tijdens een onderlinge wedstrijd in de Sociëteit de volgende resultaten: J. van Eist 48; G. J. de Joode en C. Valken burg jr. 46; M. Berendse, G. van Eist en P. Engelenburg 44; J. Koudijs en H. Berendse 43; A. Blanken 42 en A. van Dusschoten 41 punten. C.N.V. FAMILIEAVOND Morgenavond houdt de afd. van de Chr. Besturenbond te Eist een familieavond in de chr. toneelgroep „Scherpenzeel" met het stuk „Als de morgen gloort". Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 van toepassing op diverse in de wet op gesomde categorieën van woningen, die na 5 mei 1945 met overheidssteun tot stand zijn gekomen. De huren van al deze woningen worden van rechtswege verhoogd met 20%. De huurverhoging geschiedt dus als het ware automatisch met doorbreking van de lopende con tracten. De huurder is derhalve zonder meer verplicht de hogere huur te be talen, ook al heeft hij geen daartoe strekkende aanzegging van de verhuur der ontvangen. Voor twee soorten van woningen geldt een aparte regeling. De eerste soort wordt gevormd door woningen, die tengevolge van verwaarlozing ken nelijk niet voldoen aan de eisen, die daaraan uit een oogpunt van onderhoud redelijkerwijs kunnen worden gesteld. De verwaarlozing moet aan de verhuur der te wijten zijn. Als de verwaarlozing door de schuld van de huurder is ont staan, valt de woning dus niet onder bedoelde aparte regeling. De tweede soort heeft betrekking op woningen, die gebreken vertonen, wel ke de bewoonbaarheid ernstig schaden. Hiermede zijn bedoeld gebreken in het woongerief, die niet het gevolg zijn van slecht onderhoud. Men denke b.v. aan een k.c. waarvan de toegang zich be vindt in de keuken of in de woonkamer. Op deze twee soorten van woningen is de huurverhoging in beginsel niet van toepassing. Bij de uitwerking van dit beginsel is evenwel onderscheid ge maakt tussen woningen met zeer lage huurprijzen en de overige woningen. Als zeer lage huurprijzen gelden huur prijzen van niet meer dan 9,-, 8,-, 7,-, 6,- of 5,- per week al naar ge lang van de klasse, waarin de gemeente waarin de woning is gelegen, gerang schikt is. In eerste instantie worden deze zeer lage huren niet verhoogd. De verhuurder kan zich echter tot de Huuradviescommissie wenden met het verzoek een verklaring af te geven, dat de woning geen gebreken vertoont en tevens voldoet aan redelijke eisen van onderhoud. Als de Huuradviescom missie de gevraagde verklaring afgeeft, wordt de huur alsnog met 20 ver hoogd (Wordt vervolgd) Onder leiding van de Ned. Herv. pre dikant, ds. Viegen. hebben de Over- be rgse jeugdverenigingen j.l. woens dagavond gezamenlijk in de Ossenberg het jaarfeest gevierd. Het is een zeer geslaagde avond geworden, welke voor een groot deel gevuld werd met het to neelspel „Als de morgen gloort". De opening werd verricht door ds Viegen met het lezen van Prediker 12, waarna hij een korte uiteenzetting van het gelezene gaf. „Zoekt het niet in het materialisme en ook niet in de begeerte van uw hart, want dit is al ijdelheid, maar gedenk uw Schepper in uw jonge jaren want dan pas heeft het leven zin", aldus de predikant. De jaarverslagen werden weerge geven door mej. Hoonhorst en de heer Veldhuizen, waarna enkele leden voor drachten en zangnummers verzorgden. Het tweede deel van de avond was bestemd voor het boeiende toneelspel „Als de morgen gloort". Hoewel in het begin enkele spelers last van planken koorts hadden, groeide het spel al lengs tot een redelijk goed peil. Ty perend was dat de dames over het al gemeen beter spel vertoonden dan de heren. Bijzondere vermelding verdie nen Hennie Antonides als mevrouw Van Arkel en Rika van Dijk in de dubbelrol van dienstmeisje en ver loofde. Voor de humor in dit stuk zorgde Maatje Hoonhorst. Deze ge slaagde avond werd gesloten door ds Viegen. VEENENDAAL Vrijdag 18 maart: Film Ned. Reisvereniging in 't Trefpunt. Aanvang 8 uur. Zaterdag 19 maart: Uitvoering Pijperkorps „Prins Bernhard" in Eltheto. Aanvang 7.30 uur. Luxor Theater: Vrijdag t.m. zondag: „Het meis je in de tijgerkooi". Toegang 14 jaar. Zaterdag en zondag: „Emiel en zijn detectives". Alle leeftijden. Maandag t.m. donderdag: „Dracula". Toegang 18 jaar. RHENEN Zaterdag 19 maart: Toneeluitvoering ,Eben Haëzer-' in gebouw Irene. Bio Rhenen: Zaterdag en zondag: „Zondaars in spijkerbroek". Toegang 18 j. Zondagmiddag: ,,'t Zit in de lucht". Alle leeftijden. OVERBERG Zaterdag 19 maart: Uitvoering „Accordeonette" in de Ossenberg, 7.30 uur. SCHERPENZEEL Vrijdag 18 en zaterdag 19 maart: Uitvoering „Caecilia" Wandklokkin v<oor betere uurwerken düU'l'FT:! IB llilii

De Vallei | 1960 | | pagina 1