r Matig voetbal bracht Veenendaal nederlaag tegen Hatert ARAM Eerste kievitsei voor burgemeester Bakker Tweede paasdag motorcross op Wielingsheuvel Marktberichten Aantrekkelijke film van N.R.V. Populair orgelconcert door Wim van der Panne DS-Harmonie ontving eervolle uitnodigingen Bromfietser aangereden Donner op Ritmeester Schaak toernooi Bus greep wielrijdster Grote belangstelling voor jaar vergadering jonge boeren en boerinnen Houtwarenzaak Vrugte geopend ACHTERBERG RENSWOUDE AMERONGEN Ideeënbus per 1 april G.V.V.V. won in Lopik beker wedstrijd met 4-0 De Merino's verloren in Bussum met 4-2 van V.V.V.M. S.V. Panter moest tegen D.S.V.A. met 3-1 nederlaag genoegen nemen TAFELTENNIS Toneel en muziek op winter- uitvoering van Ons Genoegen D.T.S.-V.R.C. eindigde in 2-2 gelijk spel De nieuwe huren van woningen Gemakkelijke overwinning van homogeen V.C. Veenendaal op Athlon AMERONGEN ooooooooooooooo Het geheim van de stalknecht Mooie slaapkamer OVERGORDIJNEN V. J EEN „DEFTIG DORP" Amerongen in 1672-'73 Schoenmakersrelaas Voor de kantonrechter Ook Veenendaal heeft reeds zijn eerste kievitsei opgeleverd. Zaterdagmiddag werd het gevonden door de 23-jarige W. van Manen, wonende aan de Pelikaanstraat 21. Hij heeft het onmiddellijk aangeboden aan burgemeester A. Bakker. Het ei werd ge vonden aan de Industrielaan nabij het jeugdgebouw „De Instuif". Bijna was het nog een wedren naar Vee- nendaals burgemeester geworden want kort na de eerste vinder kwamen nog twee jongens met een ei opdagen. De motor- en automobielclub „Veenen daal" organiseert op 2e Paasdag een grote motorterrein-cross, weike meetelt voor het landelijk kampioenschap. Deze cross zal worden gehouden op VVielingsheuvel, de grote afgraving langs de Oude Veenendaalse Grindweg. Nadere mededelingen hieromtrent zul len op een in de loop van de volgende te houden persconferentie bekendgemaakt worden. GEK. KERK VAARTBRUG WORDT GERESTAUREERD Volgens mededelingen van de bouwcom missie der Ger. Kerk, zal de Ger. kerk aan de Vaartbrug binnenkort gerestau reerd worden. Voor de bouw van een toe komstige derde kerk heeft de commissie grond aangekocht langs de Buurtlaan. VOLGENDE WEEK WORDT BEGROTING INGEDIEND Vrijdag 1 april a.s. komt de raad van Veenendaal bijeen. Tijdens deze vergade ring zal de begroting 1960 ingediend wor den. LICHTMAST OMVER GEREDEN Een autobus van de fa. De Haas heeft maandagmorgen op de hoek Rem- brandtlaan-Frans Halslaan een langs de weg staande lichtmast omverge reden. Het gevolg was flinke materiële schade aan de bus en paal. Er deden zich geen persoonlijke ongevallen voor. Eiermarkt: aanvoer 104.000 stuks. Prij zen van 9,50 tot 10,- per 100 stuks. Handel matig. Biggenmarkt: aanvoer 65 stuks. Prijzen van 38,- tot 58,- per stuk. Handel zeer matig. Een rijkdom aan natuurschoon en be zienswaardigheden is verzameld in de nieuwe film van de Ned. Reisvereniging „Tussen Donau en Adria", welke vrijdag avond j.I. werd vertoond in ,,'t Trefpunt" voor een zeer matige publieke belang stelling. De film had een betere belang stelling verdiend, maar de koopavond zal hieraan zeker schuldig zijn geweest. Reis- films trekken gewoonlijk een groter pu bliek. Respectievelijk de landen Oostenrijk, Joego-Slavië, Italië en een klein stukje van Duitsland werden onder de loep ge nomen door de filmmensen van de N.R.V. Het resultaat was een prachtige kleuren film, zeer gevarieerd en vlot samenge steld. De commentaar werd op prettige en niet indringerige wijze verzorgd door de heer C. C. Gerrese. Er zat lijn in het bezoek aan de boven genoemde landen. Men had maar niet willekeurig hier en daar enkele opnamen „geschoten", maar doelbewust aan een lo pend geheel gewerkt. De film kreeg hier door zelfs iets van een documentaire. Op de voorgrond stonden bezienswaar digheden als belangrijke steden en met name historische gebouwen, monumenten e.d. Men zag het verschil volksaard in de verschillende landen. Uiteraard was de film op het nieuwe reisprogramma en verschillende belang rijke reisdoelen gericht. Doch ook dit werkte nergens storend. JAARVERGADERING BOND CHR. SIGARENWINKELIERS In de nieuwe kantine van de Ritmeester Sigarenfabrieken houdt de Bond van Chr. Sigarenwinkeliers in Nederland op woens dag 23 maart a.s. haar jaarvergadering. Na de lunch zullen de deelnemers een excursie maken door het bedrijf. Zaterdag 26 maart a.s. geeft de bekende organist Wim van der Panne een popu laire orgelbespeling op een elektronisch orgel in de zaal van „t Trefpunt" te Vee nendaal. Voor velen is Wim van der Panne met zijn „Baldwin-orgel" geen onbekende meer Velen genoten reeds van de fantastische klanken van dit nieuwe Amerikaanse in strument, met zijn talloze mogelijkheden zoals, klokkenspel, viool, harp, enz. enz. Het programma vermeldt o.a. „Largo" van Handel, „Traumerie" van Schumann, „Dichter und Bauer" van Von Suppé, „Wien bleibt wien" van Schrammel, „Ro sen aus dem Süden" van Strauss en vele andere bekende muziekwerken, aan het slot: een improvisatie over Vaderlandse liederen. Tijdens de pauze kan men dit unieke in strument bezichtigen en vragen stellen. Kaarten voor dit concert zijn verkrijg baar bij de muziekhandelaren Van Hees en Van de Weert en indien voorradig des avonds aan de zaal. Het Harmonie-orkest van de Konin klijke Scheepjeswolfabrieken heeft weer een aantal eervolle uitnodigingen ge kregen. Zo zal het woensdag 23 maart optreden in het Olympisch Stadion te Amsterdam bij de voetbalwedstrijd voorlopig Ned. elftalLonden combi natie. Zaterdag 23 april zal voor de 5e achtereenvolgende maal deelgenomen worden aan het bloemencorso van de bollenstreek. Evenals vorig jaar is het orkest ingedeeld op de route Hille- gom-Bennebroek. Voorts zijn er vergevorderde onder handelingen gaande met het comité „3 oktoberfeesten te Leiden" dat het orkest heeft uitgenodigd maandag 3 oktober a.s. de gehele dag medewer king te verlenen aan de feestelijk heden van de herdenking van Leiden's ontzet. AUTO WILDE NIET VERDER Op de afrit van Rijksweg 12 bij de Nieuweweg is vrijdagmiddag een mili taire auto gestrand. Gedurende de tijd dat men de auto aan het repareren was, heeft de Veenendaalse politie al daar het verkeer geregeld. NIET OPGELET Zaterdagmiddag kwam een land- bouwtractor, bestuurd door V., uit een uitrit bij de Vendelseweg rijden. Door dat de bestuurder niet voldoende op lette kwam hij in botsing met een be stelauto, waardoor materiële schade ontstond aan beide voertuigen. De bromfietser E. uit Veenendaal is maandagavond in de Ferd. Bolstraat in botsing gekomen met een personen auto bestuurd door R., eveneens uit Veenendaal. Het slachtoffer is overge bracht naar het Julianaziekenhuis. E., die een gloednieuwe bromfiets bereed, reed op de Ferd. Bolstraat uiterst links van de weg. Op het mo ment dat hij een tegemoetkomende auto zag, wilde E. zich op het laatste moment weer naar rechts van de weg begeven. Door deze manoeuvre ont stond een botsing, waarbij E. diverse verwondingen opliep. De nieuwe brom fiets was vrijwel totaal vernield. De hoofdgroep van het Ritmeester Schaaktoernooi is nu reeds definitief sa mengesteld en zal bestaan uit de volgende bekende schakers: Drs. C. B. van den Berg, Amsterdam; N. Cortlever, Almen; J. H. Donner, Amsterdam; H. L. Tan, Indonesië. Gezien de samenstelling van de hoofd groep en de vele inschrijvingen welke nu reeds binnenkwamen voor het toernooi, beloofd het dit jaar ook weer een groot succes te worden. Het programma van het toernooi is als vrijdagavond 1 april a.s. 19.00 uur eerste ronde; vrijdagavond 8 april a.s. 19.00 uur tweede ronde; zaterdagmiddag 9 april a.s. 14.30 uur derde ronde. Inschrijving kan geschieden bij de wed strijdleider van het toernooi de heer G. A. Blankestijn, Dr. Colijnstraat 117 te Vee nendaal. Tel. 08385-3197. Voor zgn. huisschakers is dit toernooi een mooie gelegenheid om ook eens een partijtje schaak te spelen in officiële wed- strijdsfeer, hetgeen een aparte bekoring heeft. BUITENLANDERS BIJ RITMEESTER SCHAAKTOERNOOI In de hoofdgroep van het Ritmees ter schaaktoernooi zal naast een Indo nesiër nu ook een Amerikaan uitkomen. In plaats van de heer N. Cortlever zal de bekende Amerikaanse schaker Olaf Ulvestad deelnemen. De hoofdgroep is dus nu als volgt samengesteld: drs. C. B. van de Berg, Amsterdam; J. H. Donner, Amsterdam; H. L., Indonesië; O. Ulvestad, U.S.A. GEEN VOORRANG VERLEEND Maandagavond heeft de bestuurder van een auto, op het kruispunt Hoofd straat-Hoogstraat-Zandstraat, komend vanaf de Nieuweweg en linksaf de Hoogstraat inrijdend, geen voorrang verleend aan de wielrijdster mevr. H. De fiets werd beschadigd, terwijl mevr. H. geen verwondingen van betekenis opliep. De auto is na het ongeval door gereden. Op de Kerkewyk ter hoogte van de Sandbrinkstraat heeft gistermorgen om kwart voor acht een N.B.M.-bus de wielrydster mej. S. aangereden. Volgens de verstrekte inlichtingen zou een vrachtauto haar scherp gepas seerd zijn, waardoor zij uit moest wij ken. Het slachtoffer werd bij dr. Rey- don binnengebracht, vanwaar zij, na behandeling, naar huis is overgebracht. Fiets en bus werden beschadigd. Naar schatting meer dan tweehonderd leden van de C.B.P.B. en de C.J.B.T.B. waren j.I. woensdagavond in gebouw 't Trefpunt bijeen om de jaarvergadering van de Ringkring Zuid-West-Veluwe b\j te wonen. Na opening van de voorzitter van de Ring, de heer E. J. Evers, die allen hartelijk welkom heette, volgde een goed verzorgd welkomsttableam. Leden van de afdeling Kootwijkerbroek verzorgden vervolgens muzikale nummers en enkele korte samenspraken. Voor de humor zorgde de leden van de afdeling Bennekom met het toneelspel „Huwelijks kandidaten". Dit spel werkte stimulerend op de lachspieren. Interessant en boeiend was de lezing van de heer Snoek uit Ede over ervaring in een grote stad. Deze spreker, die jaren lang onderwijzer is geweest aan de arbei derswijk in Amsterdam-Noord vertelde op onderhoudende wijze over zijn ervaringen in dit deel van de hoofdstad. De vergadering werd besloten met een toespraak van de oud-voorzitter van de C.J.B.T.B., de heer Griffioen, die o.m. wees op de belangrijkheid in de Europese integratie van de landbouw. Zaterdagmorgen vond de opening plaats van de nieuwe zaak in houtwaren „De Houtspecialist" aan de Patrimoniumlaan te Veenendaal. Ter gelegenheid hiervan ontving de firma vele bloemstukken van bekenden en zakenrelaties, alsmede schrif telijke en persoonlijke gelukwensen. De voorzijde van het vroegere woonhuis is ingericht als etalage en kantoorruimte, terwijl achter het huis in korte tijd een ruim magazijn gebouwd is, waarmee met een eventuele toekomstige uitbreiding re kening gehouden is. Het magazijn is verdeeld in een ver koopruimte en een werkplaats. In eerst genoemde ruimte is een ruime sortering houtwaren opgeslagen dat varieert van kleinhoutwaren tot winkelbetimmeringen. Bovendien voert de firma Vrugte een assortiment verf- en lijmwaren. „De houtspecialist' zal zich ook speciaal toeleggen op machinale houtbewerking, zoals lijstwerk, ronde stokken en verder voorkomende attributen. De werkplaats is voorzien van het mo dernste materiaal op dit gebied en is door middel van een grote schuifdeur geschei den van de verkoop annex magazijnruim te. Met deze vestiging heeft de winkel stand in Veenendaal in het algemeen en die van Veenendaal-Zuid in het bijzonder, weer een stap in de goede richting ge daan. TOPSTERREN TREDEN OP VOOR KUNSTKRING De Kunstkring N.V.V. besluit dit win terseizoen met een programma in het Ver enigingsgebouw aan de Eikenlaan, waarin diverse artiesten van naam optreden. On der de titel „Eurovisite" brengt de beken de Jan Blaaser een gezelschap voor het voetlicht bestaande uit radio- en televisie sterren. O.a. de pittige chansonnière Sa- cha Denisent, Dick Engelbracht, Jan Blaa ser zelf en als gast één van de topsterren van het ogenblik Joop Doderer. Muzikale leiding: Leslie Davis. Het programma vindt plaats op zaterdag 2 april a.s. Ook niet-leden van de kunst kring N.V.V. hebben toegang. Voorver koop van kaarten bij de bekende adressen OPBRENGST COLLECTE „D.E.L." De gehouden collecte ten bate van het sociaal fonds ter bevordering van de volksgezondheid „Draagt Elkanders Las ten" heeft te Achterberg 312,75 opge bracht De totale opbrengst van Rhenen en Achterberg bedroeg 1572,05. Een prachtig resultaat, waarvoor het fonds dank brengt aan alle medewerkers. EXAMEN VEILIG-VERKEER De leerlingen van de 6e klasse van de school met de bijbel te Renswoude heb ben in de afgelopen weken deelgenomen aan het veilig-verkeersexamen. Van de 35 leerlingen, die examen hebben gedaan, zijn in totaal slechts 4 stuks niet geslaagd, hetgeen een prachtig resultaat kan wor den genoemd. Het schriftelijk gedeelte had tot gevolg, dat 2 kandidaten werden afgewezen. Bovendien zakten 2 leerlingen voor het praktische gedeelte, dat vrijdag j.I. in Scherpenzeel werd gehouden in combinatie met de leerlingen van de Scherpenzeelse scholen. Als bijzonderheid kan nog worden ver meld, dat één leerling erin slaagde het gehele examen af te leggen zonder één fout te maken. De opleiding hiervoor werd verzorgd door de heer A. van den Ham, postcom- mandant der rijkspolitie, terwijl het exa men werd beoordeeld overeenkomstig de normen van het Verbond voor Veilig Ver keer. Burgemeester en wethouders van Amerongen brengen ter algemene ken nis, dat met ingang van 1 april 1960 een ideeënbus voor de bevolking is inge steld. Hieromtrent wordt het volgende mede gedeeld: 1. Onder ideeënbus wordt verstaan de bus, waarin de ingezetenen van Amerongen schriftelijk gedachten en wenken naar voren kunnen bren gen, welke voor het gemeentebe stuur voor een verdere ontwikkeling van de gemeente in de ruimste zin van belang zouden kunnen zijn. 2. Ideeën worden ingediend in een ge sloten enveloppe, inhoudende een ondertekende en van naam, voor namen, geboortedatum en adres van de indiener voorziene brief, even tueel vergezeld van toelichtende be scheiden. 3. De ideeënbus is geplaatst in de hal van het gemeentehuis. 4. De ideeënbus wordt zo mogelijk de eerste en de vijftiende van iedere Te rekenen naar het spel dat Veenendaal zondag vertoonde in de wedstrijd tegen Hatert, zou men werkelijk geneigd zijn te denken, dat de geel-blauwen in de derde klas nog boven hun stand leven. Vooral van de voorhoede ging abso luut niets uit. Het gehele verband was zoek, terwijl van enige doortastendheid geen sprake was. Men mag van geluk spreken, dat er geen degradatiegevaar meer bestaat, want anders kon het er wel eens hopeloos uitzien. Achter ging het nog wel. Waren echter de voorwaartsen van de bezoekers wat beter bij de tijd geweest, dan was een gevoelige nederlaag vast niet uitgebleven. Voor de aanvang van de wedstrijd had den de mensen uit Hatert eerst nog hun doelman te huldigen, wegens het feit, dat hij deze middag voor de 300ste maal hun kleuren verdedigde. Hij kreeg hiervoor, naast hartelijke woorden, uit handen van zijn voorzitter een sigarettenkoker. Over de westrijd zelf is maar heel wei nig te vertellen. Bij de aanvang waren de gasten sterker, maar wisten dit overwicht niet in doelpunten uit te drukken. Na een kwartier kwamen de Veenendalers er be ter in en wisten door het met succes han teren van de buitenspelval, soms angstig ver op te dringen. In de 18e minuut kreeg Gerritsen, die weer op de midvoorplaats opereerde een niet te missen kans. Tot ieders verbazing zag hij echter kans uit vrije positie en van niet meer dan drie meter afstand, hoog over het doel te schie ten. Het belangrijkste feit dat zich verder voor de rust nog afspeelde, was wel dat scheidsrechter Roelofs in de 28e minuut affloot in de veronderstelling dat het tijd was. Hij ontdekte echter zijn fout al spoe dig, zodat de wedstrijd gewoon kon door gaan. Na de hervatting leek het aanvankelijk wat beter te gaan. Veenendaal kreeg al spoedig enkele goede kansen, maar ook nu was het afwerken er niet bij. Het tem- Zoals te verwachten was, heeft GVVV de eerste bekerwedstrijd tegen Lopik tot een goed einde gebracht. Met 4-0 bleven de Veenendalers de situatie meester. In het begin leek het erop, dat Lopik er ernstig op uit was om het GVVV moei lijk te maken. Zij trokken direct stevig ten aanval, maar de Veenendaalse achter hoede wist de aanvallen met succes te be zweren. Toch duurde het nog tot de 25ste mi nuut, voor de Veenendalers aan de leiding kwamen. Het was uit een door Schols ge nomen corner, die door de toegelopen Van Dolder in een doelpunt werd omgezet 0-1. Vijf minuten later was het Ditewig, die een hard schot loste. De bal sprong echter terug van de deklat, waarna de goed mee gekomen v. Essen de bal hoog in het net plaatste 0-2. Na de thee was GVW overwegend ster ker, terwijl ondanks het harde werken, de voorhoede van Lopik niet opgewassen was tegen de Veenendaalse achterhoede. Veel kansen gingen echter voor de Vee nendalers verloren, door te veel indivi dueel spel van enkele voorhoede spelers. Na een kwartier was het Leppers, die de stand op 0-3 bracht, terwijl drie minuten later Ditewig nummer vier in de touwen drukte 0-4. Hiermede was het wel bekeken. Beide clubs geloofden het wel, zodat met deze stand het einde kwam. Het heeft de Merino's in de laatste com petitiewedstrijd tegen het Bussumsc VV VM niet erg meegezeten. Zij zjjn zeker niet de mindere geweest, maar drie blun ders van de achterhoede, bezorgde de Vee nendalers in een tijdsbestek van twintig minuten reeds een 3-0 achterstand. Daarna ging het wat beter, doch verder dan een doelpunt in de 22ste minuut, ge scoord door linkshalf v. Manen kwam het ook weer niet 3-1. Na de rust waren de Veenendalers over wegend de sterksten, wat in de tiende mi nuut resulteerde in een doelpunt van Na- gy. De bal passeerde de doellijn en werd daarna terug geslagen door de Bussumse doelman voor de voeten van de toestor mende v. Kruistum, die op zijn beurt raak schoot. Tot ieders verbazing meende scheidsrechter Van 't Hof, echter termen aanwezig te achten, om het doelpunt af le keuren wegens buitenspel. Geen goal dus. Gedeprimeerd door deze tegenslag, moes ten de wolmensen toestaan, dat de tegen standers de score opvoerden naar 4-1. Zes minuten voor tijd was het v. Dijk. die de eindstand op 4-2 bracht. po zakte dan ook al heel gauw weer, waardoor de tegenstanders gelegenheid kregen om enkele goed opgezette aanval len te lanceren. De achterhoede van Vee nendaal was echter op haar post en wist het gevaar te bezweren. Een fout op het middenveld in de 10e minuut werd oor zaak dat binnenspeler Otten de gasten de leiding kon bezorgen (0-1). Verscheidene malen kwamen de Vee nendalers daarna nog heel dicht bij een doelpunt, zonder echter door te stoten. Van enkele zijden werd nog wel beweerd dat de Hatert-doelman éénmaal met de bal over de doellijn geweest is, maar dat heeft de scheidsrechter niet geconstateerd zodat het 0-1 bleef tot het einde toe. SV Panter moest in een thuiswedstrijd tegen het Amerongse DVSA met een 3-1 nederlaag genoegen nemen. De Amerongse jongens waren van het begin af sterker en hadden door fouten in de Veenendaalse defensie al spoedig een 0-2 voorsprong bereikt. Het leek er zelfs nog op, dat het derde doelpunt ook zou komen, toen de gasten een strafschop toegewezen kregen wegens hands. Doelman Aalbers wist deze niet al te best genomen strafscha;1"'echter te ke ren. Na een half uuf kwam 'Ranter er iets beter in en kon v. d. Poel, na goed door zetten de stand op i-2 brengen. Panter bleef tot de rust hard werken voor de gelijkmaker, maar het doelpunt kwam er niet uit. Aan de andere kant wist doelman Aalbers enkele malen keu rig redding te brengen. Na de hervatting kreeg Bolderman al meteen gelegenheid om gelijk te maken maar hij faalde volkomen. Bij een heel onbelangrijke bal op het middenveld was Spies kennelijk van mening, dat hij zich wel wat veroorloven! kon en probeerde te jongleren. Het liep :echter verkeerd uit. Een tegenstander kreeg hem te pakken en het werd 1-3. Toen was het wel be keken. Er werden nog wel pogingen on dernomen, maar het lukte niet meer. Climax leed zaterdag tegen OTTC uit Oss een verdiende pederlaag. Toch was het krachtverschil iiet zo groot als de cijfers (8-2) lijken liit te wijzen. Van Dam won twee wedstrijden, n.l. van Van Erp en Veerdonk. Van Van Veghel verloor Van Dam echter weer in de derde game met 22-20. Van Manen speelde deze avond aan merkelijk beter als in vorige wedstrijden, maar kon tegen deze sterke spelers toch niet tot winst komen. Hij kwam tegen Van Veghel echter zeer dicht bij een over winning. Na zeer veel spanning verloor hij ook al weer in de derde game met 18-26. Van Eist tenslotte speelde een prachtige partij tegen Van Erp maar had tegen zijn andere twee tegenstanders niet veel in te brengen. De stand is nu zo dat Climax 14 punten heeft terwijl hierop 3 teams volgen met 12 punten, te weten: Boemerang, M. v. R. en Never-Down. Al deze teams hebben nog één wedstrijd té spelen, terwijl Kol- ping met 11 punten de rij sluit. Dit team heeft echter nog 3 wedstrijden voor de boeg. Mocht Climax dus zaterdag a.s. te Boxmeer verliezen van Flying Bats, wat wel is te verwachten, dan kunnen theo retisch dus nog verschillende teams gelijk eindigen, vooral ook daar geen van boven genoemde teams nog tegen elkaar moeten uitkomen. In de eerste klas verloor Climax 2 twee wedstrijden n.l. van Swift en Heveadorp, de beide concurenten voor het kampioen schap. Bij Swift wonnen Van Manen en Vos beiden van Rikken. Tegen Heveadorp had Climax een goede start door overwinnin gen van Van Manen op Van Loon en van Vos op v. d. Horst. Hierna stelde Hevea dorp echter met 6 winstpartijen achter een de zege veilig, zodat hun kampioens kansen volledig bleven behouden. maand door de secretaris gelicht. 5. De beoordeling van de ideeën berust bij ons college, dat zich terzake door adviseurs kan laten voorlichten. 6. Indien de ideeën van waarde wor den bevonden kan aan de indiener een premie worden toegekend in de vorm van een of meer waardevolle boekwerken. 7. Bij de toekenning van de premie wordt rekening gehouden met de oorspronkelijkheid van het idee, met de hoeveelheid er aan verrichte ar beid en met het nut ervan voor de gemeente. 8. De resultaten van de ideeënbus zul len ter kennis worden gebracht van de raad en periodiek, ten minste éénmaal per jaar, in de plaatselijke pers worden "bekendgemaakt. Deze publicatie zal in ieder geval bevatten: a. het aantal ingediende ideeën; b. het aantal toegekende premies; c. een summier overzicht van de in gediende ideeën. Amerongen, 7 maart 1960. ASAF'S KINDERKOREN GAAN IN HET CLUBHUIS OPTREDEN Volgende week dinsdagavond zal het podium van het Clubhuis bezet zijn met de twee jeugdkoren welke in september van het vorig jaar op initiatief van het Chr. gemengd koor Asaf zijn opgericht. Dit wordt eigenlijk de eerste officiële ken nismaking met het Amerongse publiek. Op bescheiden wijze heeft het kinderkoor en het meisjeskoor al meegewerkt met de laatste Kerstuitvoering. Deze avond wordt echter geheel door de jeugd gevuld. Het programma vermeldt zang, muziek en samenspraak. Men moet deze avond meer gaan zien als een kon- taktavond. Ouders en andere belangstel lenden kunnen dinsdagavond beluisteren wat de dirigent, de heer M. Netelenbos, met deze twee koren in ruim een half jaar tijds heeft bereikt. Graag wekken we iedereen op de zang van de jongens en meisjes te gaan beluisteren. OUDERAVOND SCHOOL MET DE BIJBEL Maandagavond kunnen de ouders van de leerlingen van de school met de bijbel het werk van hun kinderen gaan bezich tigen, en met de betreffende leerkrachten van gedachten wisselen. Gezien de be langstelling van vorige jaren, rekent het personeel ook nu weer op een groot aan tal ouders. De ouders van de leerlingen van mej. Gouma en mevrouw Fokkens worden verwacht in de noodschool aan Zandvoort, de anderen in de school aan de Gasthuisstraat. De school is die avond geopend van half acht tot half tien. De muziekvereniging Ons Genoegen heeft haar winteruitvoeringen weer achter de rug. Op twee avonden heb ben de leden hun best gedaan het de donateurs en andere belangstellenden naar hun zin te maken, en zij zijn daar zeker in geslaagd. Zoals dat gebruike lijk is bestond het programma ook nu weer uit twee gedeelten, nl. voor de pauze een muziekprogramma en daar na de opvoering van een toneelstuk. Voorzitter J. de Kroon opende de avonden met een welkomstwoord en herinnerde aan enkele feiten uit het afgelopen jaar. Het sprak vanzelf dat de gebeurtenissen om het 40-jarig ju bileum, dat in 1959 werd gevierd, nog even werden aangehaald. Dat men nog steeds het werk van de dirigent de heer H. A. van Dijk weet te waarderen bleek wel uit de hartelijke woorden van voorzitter De Kroon. Financieel bleek men er niet slecht voor te staan. Dit dank zij het jubileumgeschenk van ruim 2000,dat door de bevolking was aangeboden. Na aanschaf van ver schillende instrumenten, waaronder materiaal voor het tamboerkorps, heeft men zelfs nog wat over weten te hou den. Ons Genoegen voerde hierna een programma uit bestaande uit een vijf tal muzieknummers. Het waren groten deels prettige nummers, waarna het niet moeilijk luisteren was. De selec tie uit de operette Showboat van Jero me Kern in een bewerking van Melle- ma was bijzonder prettig om naar te luisteren. Jammer dat het luisteren vergald werd door de luidruchtige con versatie van een aantal jongelui. Waar dering bestond er zeker ook voor het optreden van het tamboerkorps. Zij verzorgden het sluitstuk van het muzi kale gedeelte. Hierna voerden leden van Ons Genoegen het toneelspel „Wij komen niet uit met ons pensioen" op. Een blijspel vermakelijk om de hierin voorkomende dwaze gezegdes en gekke voorvallen. Twee avonden waarop de muziekvereniging met genoegen terug kan zien. V.R.C.-RESERVES KAMPIOEN VRC moest zaterdag j.I. naar Ede, om de nog resterende drie minuten, van de onlangs gestaakte wedstrijd tegen DTS te spelen. Deze drie minuten moesten begin nen met d, 1-2 stand in het voordeel van de Veenendalers. Daar stond echter tegen over, dat de Edenaren eerst nog een straf schop mochten nemen. Deze strafschop werd door linksbinnen Jansen in een doel punt omgezet, zodat met een 2-2 gelijke stand verder gespeeld werd. Natuurlijk zette DTS alles op alles, om het winnen de doelpunt te forceren, om dat dit de enige mogelijkheid was, het dreigende de gradatiespook te ontlopen. Het heeft ech ter niet mogen baten. De Veenendalers bleven hardnekkig verdedigen. Het bleef dus gelijk en DTS degradeert naar de vier de klasse. Na de drie minuten competitie voetbal, speelde de ploegen een vriendschappe lijke wedstrijd, die met liefst 7-1 door de Edenaren gewonnen werd. VRC had voor deze oefenwedstrijd een aantal jonge spelers opgesteld. De VRC-reservers behaalden zaterdag het kampioenschap van haar adeling door een 4-3 overwinning in Zeist op Jonathan 2. Dit is een prestatie die een felicitatie waard is. Vervolg van artikel in ons blad van j.I. vrijdag Liggen daarentegen de huren van ver waarloosde of gebrekkige woningen op 31 maart 1960 boven de zo juist genoemde lage huurnormen, dan geldt de automati sche huurverhoging van 20 #/o ook voor deze woningen. De huurders van zodanige woningen kunnen evenwel aan de Huur adviescommissie om een verklaring vra gen, waaruit blijkt, dat de woning ver waarloosd is of gebreken vertoont. De afgifte van deze verklaring heeft tenge volge, dat de huurverhoging vervalt. Door een overgangsbepaling blijven de beslissingen van kracht, welke vóór 1 april 1960 zijn genomen door de Huurcommissie of in kleine gemeenten door burgemeester en wethouders. Deze beslissingen hebben betrekking op woningen, die door de ver huurder zijn verwaarloosd. De huren van deze woningen zijn teruggebracht tot het peil van 31 augustus 1955. Deze huren blij ven ongewijzigd, totdat de verhuurder van de Huurcommissie een verklaring zal hebben verkregen, dat de toestand van verwaarloosd onderhoud een einde heeft genomen. De afgifte van zodanige verklaring heeft in elk geval tengevolge, dat de algemene huurverhoging van 5 d.d. 1 september 1955 en van 25 d.d. 1 augustus 1957 weer van kracht worden. Wanneer de .huur hiermede een hoogte zal bereiken, welke boven de eerder genoemde lage huur normen ligt, wordt tegelijkertijd de nieu we huurverhoging van 20 van kracht. Indien daarentegen de huur, nadat deze met 5 en 25 verhoogd is, niet boven de hier bedoelde normen zal komen te liggen, zal de verhuurder de nieuwe huur verhoging van 20 slechts kunnen ont vangen, als hij bovendien een verklaring van de Huuradviescommissie heeft ver kregen, waaruit blijkt, dat de woning geen kwaliteitsgebreken vertoond. NIET VOOR VERHOGING VATBARE IIUURBESTANDDELEN De huurverhoging van 20 #/o wordt niet berekend over enige huurbestanddelen: o.a. huurverhogingen welke toegekend zijn wegens vernieuwing van centrale voor zieningen, verbeteringen, verbouwingen en technische voorzieningen ten behoeve van een gewijzigde bestemming of ten behoeve van woningsplitsing. Hetzelfde geldt voor vergoedingen, wel ke verschuldigd zijn voor het verbruik van water, gas en elektriciteit, alsmede voor het gebruik van meubelen en stoffering. Ter verduidelijking laten wij enkele voor beelden volgen. Voorbeelden: I. De huurprijs van een woning te 's-Gravenhage bedraagt op 31 maart 1960 9,50 per week. Hierin is 0,50 begrepen wegens waterlevering. Deze 0,50 trek ken wij van het bedrag van 9,50 af. Blijft over 9,Aangezien de woning gelegen is in een gemeente der eerste klasse en de huurprijs in de zin van de Huurwet niet meer bedraagt dan 9,per week, vindt hier in eerste instantie geen huur verhoging plaats. De Huurwet verstaat namelijk onder „Huurprijs" de prijs, wel ke voor het enkele gebruik van de woning verschuldigd is. In dit voorbeeld zal de huur eerst verhoogd worden, nadat de verhuurder de vereiste verklaring van de Huuradviescommissie zal hebben verkre gen. In dat geval wordt het bedrag van 9,— verhoogd met 20 of 1,80. Wij komen dan op 10,80. Hierbij tellen wij weer 0,50 (water) op. De nieuwe huur prijs wordt dus 11,30. II. De huurprijs van een woning be draagt op 31 maart 1960 87,— per maand. In dit bedrag is begrepen 8,— wegens aangebrachte verbeteringen en 9,— voor het gebruik van meubelen en stoffering. Wij trekken nu eerst genoemde 8, 9,— 17,af van de oude huurprijs van 87,Er blijft dan 70,over. Dit bedrag verhogen wij met 20 of 14, Wij krijgen dan 84,waarbij wij weer genoemde 17,qptellen. De nieuwe huurprijs wordt dus 84,17, 101,— per maand. Het eerste herenteam van VC Veenen daal won vrq gemakkelijk de uitwedstrijd tegen Athlon III. Alleen in de tweede set leken de Utrechters VCV te zullen gaan bedreigen, doch ook toen moesten zij ten slotte buigen voor een goed op elkaar in- race naar het kampioenschap duurt ook gespeelde VCV-pIoeg. De spanning in de na deze week nog onverminderd voort, want Forti omzeilde een lastige klip door thuis met 3-1 van Valbovol III te winnen. Op het programma van deze week staan drie wedstrijden: het eerste herenteam wint uit van UW I, terwijl het reserve- herenteam thuis een belangrijke wedstrijd speelt tegen Set-Up I (aanvang 21.00 u.). De reserve-dames winnen - eveneens thuis vrijdagavond van Gevu III. Zaterdag nemen drie VCV-teams deel aan een volleyball-toernooi, dat in de Pluimveehal te Barneveld wordt gespeeld in het kader van een sportdag, die in het teken staat van de zaalsporten. Voor het hoofdklasse-damesteam is er de mogelijkheid revanche te nemen op het Baarnse „Giraffes", dat VCV onlangs klopte in de finale van het Vios Nieuw- jaartoernooi. Voor het eerste herenteam, dat als enige tweede klasser uitkomt in een afdeling van eerste- en overgangs klassen zijn de kansen uiteraard minder. Het reserve-herenteam speelt tegen vol slagen onbekende tegenstanders. Uitslagen van deze week: VC Veenendaal I-Athlon III: Uitslag 3-0. Setst. 15-8,. 15-11, 15-7. DAMMEN Uitslagen onderlinge competitie: G. van Zomeren -Maris 11 Smits Van Wamel 11 Rebergen A. v. d. Grift 02 Van Ewijk Meijer11 De Groot Veldhuizen 0—2 A. v. d. Kolk A. Berkhof20 R. Berkhof G. v. d. Grift2—0 E. v. d. Grift Faber11 DRIE MILJARD SCHADE Verkeersongevallen kosten jaarlijks enorme sommen geld. In West-Duitsland heeft men berekend dat elk jaar een be drag van 3 miljard mark moet worden uitgetrokken ter vergoeding van de ma teriële schade, welke bij verkeersonge vallen wordt geleden. In 1959 was hier voor alleen bij personenauto's 287 miljoen mark nodig, terwijl de verzekeringsmaat schappijen gemiddeld 139 mark per auto moesten betalen, gerekend over het ge hele Westduitse wagenpark. BILJARTKAMPIOENEN Het tweede en vierde team van de biljartvereniging Veenendaal hebben ieder in hun eigen klasse het kampioen schap behaald van Wageningen en Om streken. De teams bestonden uit de heren: II. T. Heikamp, J. v. d. Geest, R. v. Cappelleveen en T. v. d. Pol; IV. G. Veenendaal, E. van Asselt, S. Schoe- man en A. H. Hermans. In café-restaurant, Vonk waar de wedstrijden plaatsvonden, werden de kampioenen bloemen aangeboden door mevr. Vonk. (8) „Wees gegroet, edele heer!" roept de man met een poging tot een zwierige buiging. „Sta mij toe, op uw fraaie burcht de nacht door te brengen. Ik ben een reizend zanger en ik kan u en de uwen vanavond vermaken met mijn liederen!" „Een min streel!" roept Presto opgewonden. „Toe, heer Aram, laat hem blijven! Om uw terugkeer te vieren!" DONDERDAG EN VRIJDAG KOOPJES I 1.95 per meter MANUFACTUREN BEDDEN&LEMK ANTEN VECNENDRfll GORTSTR.39 Till*. 2321 (Vervolg van pagina 1) In naam des konings eist Luxem bourg enige weken later, dat allen, die in het Sticht belangrijke bezittingen hebben, daarheen zullen terugkeren. Ook heer Godard ontvangt op 5 aug. een dergelijk schrijven: terugkeren en zich onder de bevelen van Lode wijk stellen. Godard is echter diplomaat in dienst van Hare Hoogmogendheden en weigert. Binnen acht dagen eist Luxem bourg op 10 september 3000 gulden, 300 karren stro en 300 molder (oude maat) haver, met het dreigement van plundering en brandschatting bij wei gering. Waar blijven dan toch de Bran- denburgse troepen? De spraakmakende gemeente lastert, dat heer Godard de gelden voor de betaling in eigen zak heeft gestoken! (Geyl. Gesch. v. d. Ned. Stam II) Amerongen heeft sauvegarde maar het kasteel wordt uitgezonderd, evenals Lode wijk en diens broer de hertog van Orléans. (Op 't kasteel wordt nog het bed, waarin de koning gesla pen zou hebben, bewaard). Luxembourg zelf heeft er vertoefd, In januari 1673 willen de Fransen het huis doen springen, als niet onmid dellijk een som van 3000,betaald wordt. Margaretha wil 2000,geven en verlangt veertien dagen uitstel. De Fransen hadden inmiddels het huis bezet en er een bezetting in gelegd. Alle goederen werden geconfisqueerd. De weinige gebleven burgers moeten de soldaten van voedsel voorzien. Er komt gebrek, zodat de bezetting aftrekt. Men herademt, maar in februari ver schijnt de officier la Fosse met twaalf ruiters op het slot. Zij laten het ont ruimen, vullen alle vertrekken en gan gen en torens met bossen hout en stro en steken het in brand. Het hele ge bouw brandde uit, behalve één toren. Ook de stallen en andere gebouwen op de voorburg worden vernietigd. Zelfs grote stukken boomgaard en de bossen worden gekapt, terwijl de vij and zijn vee op de kasteel weilanden laat weiden. Amerongen is geheel van zijn luister beroofd, maar de kerk is nog gespaard. In november is het haar beurt: de kerk wordt geplunderd „alles wat daer in was tot het predickhuysje en predickstoel incluys is verbrant" schrijft ds Keppel. Op 19 december no teert hij: „Nadat de laetste Fransen die-op den 13 November uyt Utrecht en zoo vervolgens uyt Amersfoort, Wijck en d' andere benedenste plaetsen vertrocken waren, eindelijck van Ame rongen en Rhenen gescheyden waren, op den 19 Dec. 1673 wederom in de kereke gepredikt, sittende op een stoel en staende voor een tafeltje op het choor." Schoemaker vat de gebeurtenissen te Amerongen als volgt samen: Amerongen een deftig dorp in 't Sticht van Utrecht gelegen, dat seer vermakelijk is: Hier staat het heeren- huys van den Heere van Amerongen. In den jaare 1672 waren de Franse hier ook meester: en den koning self is in dat dorp geweest. Dat fraye dorp en 't huys Ameronge behorende aan den Heer van Ameron gen wierd niet verschoont, maar moest de tirannige Francen niet alleen ge- hoorsamen, maar wierd uyt geplondert en dit heerlijk landhuys in de asse ge- leght. Maar als een phoenix herrees het kasteel tussen 1674 en 1680 uit zijn as! D. Philips. Lachend geeft Aram zijn toestemming. „Laat hem naar de bediendenvertrekken gaan en zeg dat men hem een maaltijd geeft!" beveelt hij Presto. „Van avond op het binnenplein kan hij zijn liederen ten beste geven!" Hij springt uit het zadel en gooit zijn nieuwe stalknecht de teugels toe en schrijdt dan naar binnen, terwijl zijn gedachten nog steeds bezig zijn met de geheimzinnige vreemdeling. Presto heeft zich over de minstreel ontfermd en niemand ziet hoe de stalknecht de oude man staat na te kijken met een vreemde, peinzende blik in de ogen. (Wordt vervolgd) (Vervolg van pagina 1) de officier. Ik had een eis van 60, in mijn hoofd, maar ik zal er 30, of 6 dagen van maken. Rechter v. d. Brand halveerde het bedrag nogmaals, zodat de overtreding F. op 15,— of 3 dagen kwam te staan. B., predikant te Hoogeveen, was met zijn personenauto van de Kerkewijk te Veenendaal naar rechts de Eikenlaan ingeslagen zonder de doorgang vrij te laten voor een bromfietser op het rij wielpad rechts naast hem, die in de zelfde richting rechtdoor reed. Boven dien werd ds B. tenlaste gelegd, dat hij niet of in iede rgeval niet tijdig rich ting aangegeven had. Over dat laatste ben ik bijzonder verbaasd, aldus ds B. toen hij vrijdag voor het kantongerecht te Wageningen verscheen. Er is nooit eerder over ge sproken en bovendien heb ik onmid dellijk na de aanrijding met de brom fiets erop gewezen, dat het knipper licht nog brandde. Volgens het proces-verbaal heeft een getuige gezegd en hebt u 't ook zelf aan de politie verklaard, wist rechter v. d. Brand. U hebt tegen de politie ge zegd, dat u voor de Eikenlaan gestopt bent om op het straatnaambordje te kunnen zien of u de juiste weg had. Daarna zou u zonder richting aante geven rechtsaf geslagen zijn. Toen ik zag, dat het de Eikenlaan was heb ik onmiddellijk de clignoteurs in werking gesteld, protesteerde ver dachte. Ik heb nooit het tegendeel be weerd. U hebt het dus wel gedaan, maar niet tijdig, begreep de officier, mr. Pfeil. Voor de politie is dat vrijwel hetzelfde als het helemaal niet doen. Het is namelijk allebei strafbaar. Dat is wel mogelijk, gaf ds. B. toe. In ieder geval heb ik wel de brom fietser de pas afgesneden. Ik herinner me, dat ik hem even tevoren gepas seerd was, maar bij het kruisen van het fietspad heb ik blijkbaar niet vol doende opgelet of er nog verkeer na derde. De schade aan zijn bromfiets is inmiddels vergoed. Vcrdachtes verweer komt er ei genlijk op neer, dat hij zegt: Ik heb het fout gedaan, zei mr. Pfeil in zijn re quisitoir. Dat zijn woorden die we hier niet vaak horen en ze betekenen, dat men door het gebeurde al iets geleerd heeft. Door de houding van verdachte ben ik ervan overtuigd, dat hij in het vervolg beter op zal letten. Misschien is de tik op de vingers, die de meeste mensen na een overtreding moeten hebben, hier dan ook niet zo hard nodig Eis een vonnis 2 x 15,of 2x3 d.

De Vallei | 1960 | | pagina 2