Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Carolan Holland N.V begint in april met productie VERKOOP GECONCENTREERD IN GENÈVE WAAR IS DE VALLEI-RIKS? IS ER LEVEN IN HET HEELAL? 34e jaargang VRIJDAG 25 MAART 1960 Nr. 24 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Halffabrikaat Brand in „De Hel" Friese Vereniging was bijeen Agenda SCHOONMAAK Drogisterij Fa. J. F. TAK N.C.V.B. hield 30ste jaar vergadering i Stichting „Evangelie en Industrie" opgericht Waarde tien gulden 2 AF 148352 Paasveeteiitoonstelliiig Rhenen gaf weer de toon aan D.S.-harmonie presenteerde zich in Olympisch stadion EDERVEEN Mercedes ging kopje onder RHENEN Vuurwerk op Bevrijdingsdag in Rhenen ANGST In Amerika wordt geluisterd Twee gouden bruidsparen in Ederveen Nt>d. Herv. Schoolvereniging Ederveen was zeer actief in 1959 Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER RENSWOUDE AMERONGEN AMERONGEN Viering 5e mei Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Eedactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kun i.en ook worden opgegeven bfl de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 (voorden 1,elk woord meer 10 cenl abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 10 cent De Naamloze Vennootschap CAROLAN HOLLAND, welke aan de Industrie laan een bedrijf bouwt met een totale oppervlakte van ruim tweeduizend vier kante meter, gaat begin april met de productie starten. Dit begin is uit te drukken als 40#/« van de totale capaciteit, terwijl het be drijf volgens de planning over twee jaar op volle sterkte moet draaien. In laatst genoemde omstandigheden zal de personeelssterkte 75 a 80 man bedragen. Men trekt op het ogenblik het liefst ongeschoold en jong personeel aan, dat in het bedrijf een opleiding zal krijgen. De bedoeling is continudienst in te voeren, met uitzondering van de zondag. komst moeilijkheden voorziet. Deze vestiging betekent voor Vee nendaal geen enkele concurrentie, zelfs niet voor Nederland. Het produkt van dit enige bedrijf in Nederland berust op Amerikaans patent en is vrij mo dern. Hoewel de synthetische vezels in Nederland nog niet zo populair zijn, verwacht de directie, mede met het oog op de ontwikkeling in Amerika, een zakelijk rooskleurige toekomst. De Carolan Holland is een Neder landse N.V. waarvan de deelnemers buitenlanders, in dit geval Amerikanen en Zwitsers, zijn. Vooral met het oog op de Europese verkoop is men min of meer genoodzaakt op een grote markt te leveren, een reden waarom de ver koop in Genève is geconcentreerd. In dit bedrijf wordt synthetisch kamband vervaardigd, een halffabri kaat in eerste stadia wat dient als grondstof voor de spinnerij. Het pro- duktieproces vergt een vrij groot ma chinepark. Deze machines zijn allen van buitenlands fabrikaat en worden via Rotterdam geïmporteerd. Na de start van de proefproduktie in begin april, is men voornemens de produktie in etappes op te voeren. De personeelsbezetting zal hiermede gelijke tred moeten houden en dat is juist het punt weermede de directie in de toe- Ongeveer 2llz ha. buntgras en riet is verloren gegaan bij een brand, die woens dagmiddag woedde in het natuurreservaat „De Hel". Door onbekende oorzaak brak de brand om ongeveer drie uur uit, De Veendaalse brandweer was spoedig ter plaatse, doch kon met de twee uitgerukte wagens weinig beginnen omdat dit moe- rasland met dit zware materieel niet le berijden is. De brandweerlieden moesten zich daar om behelpen met schoppen en takken. Niettemin was men de brand vrij spoedig meester. BIBLIOTHEEK OPGERICHT In hotel „Dc Korenbeurs" is de plaat selijke Friese Vereuiginjr, woensdagavond voor het laatst in dit seizoen bycen ge weest. De samenkomst, die onder leiding stond van de heer Visser, was goed be zocht. O.m. werd besloten een Friese biblio theek op te richten. Verscheidene leden gaven een boek, terwijl er één lid bij was die maar liefst twintig boeken in bruik leen gaf. Als naam van de Friese vereni ging is gekozen „De Friese Vallei Vogels". Om de niet-Friezen een indruk te geven van deze typische taal volgt hieronder hetzelfde verslag, maar dan in het Fries: Woansdei 23 Maert kaem de Fryske fo- riening foar de léste kear ien gearkomste bijinnoar yn de greate seal fan de Koorn- beurs fan de Haas. De gearkomste dy un der lieding stoun fan master Visser, wie tige bést besocht en de oanwëzigen hawwe sich best formaeke. It programma seach er aerdig üt, wot foardrachten, harsensgymnastiek en soks sa wot. Fierders is er in Fryske biblio theek ynsteld. Der waeren hiel wot leden ay der in boek oan joechen, ien seis joech 20 boeken yn brüklien, ien mei oar in mooi resultoat. De Fryske bibliotheek sil yn Oct. iepene wurde op en Freed fon jouns 7-9 ure. De Fryske forieniging hat os namme krigen de Fryske Vallei Fügels, koart of sein F.V.F. Farsitter fan de F.V.F. is A. Visser, Nieuweweg 23, skruiver L. P. de Jong, Rembrandtlaene 1 (2) en skathouder D. Mollema, Middellaene 51. KEURING VAN STIEREN De voorjaarskeuring van stieren in de gemeente Veenendaal zal worden gehou den op dinsdag 29 maart a.s. bij de heer G. van Bennekom, Munnikenweg 44. Op een drietal plaatsen in de gemeente zijn de desbetreffende bekendmakingen aangebracht. VEENENDAAL Zaterdag 26 maart: Receptie G.V.V.V. in de Koren beurs van 16.30-18.00 uur. Orgelconcert in t Trefpunt; aanvang 20.00 uur. Oriëntatierit M.A.C. Veenen daal. Start 3 uur La Montagne. Feestavond D.O.V.O. in Ver. Gebouw; 19.30 uur. Luxor Theater: Vrijdag t/m maandag: „Doden de liefde", 18 jaar; zaterdag en zondag: „Geeft acht", alle leeft, dinsdag t/m donderdag „Serge ant Zack", 18 jaar. AMERONGEN Zaterdag 26 maart: Uitvoering Sportvereniging Amerongen in Clubhuis, 19.30 uur. BEHANG meer dan 100 stalen voor radig PLASTIC WATERVERF geeft niet af, diverse tinten WONDERWIT, natuurkalk WRIJFWAS in doosjes en los ver krijgbaar Bussen LAKVERF 80 kleuren ZEEMLEER, SPONSEN, BORSTEL WERK, enz. Apoth. bss Hoofdstr. 106, Veenendaal, tel. 2576 OOK LABORATORIUM In november van vorig jaar is men met de bouw van de fabriek begonnen. De directeur, ir. W. A. Klaassen was vol lof over de medewerking van de plaatselijke officiële instanties. „Men is ons van alle kanien terwille, een feit dat wij uiteraard zeer op prijs stel len", aldus ir. Klaassen. De totale oppervlakte van deze in dustrie is ongeveer 2000 m2 waarvan er 1300 gebruikt zijn voor de eigenlijke fabrieksruimte. Verder is er een maga zijn, een werkplaats, ketelhuis en kan toor waarbij een kantine en was- en kleedlokaal. In het bijgebouwde labo ratorium doet men onderzoekingen die verband houden met het produkt. De hoofdingang komt aan de kant van de Industrielaan. Het te werk ge stelde personeel zal speciale bedrijfs kleding krijgen. Mede doordat de verkoop in Genève gevestigd is, zal er weinig administra tief personeel nodig zijn. OPENING IN AMSTERDAM De min of meer symbolische opening van de Carolan vindt plaats op 22 april in het Doelen-hotel te Amsterdam. Op het openings-programma staat o.m. een tocht door de Amsterdamse grachten en een groot diner. Dat de opening niet in Veenendaal geschiedt is gedaan met het oog op het meren deel buitenlandse gakten die in Am sterdam een snelle verbinding hebben met hun woon- of verblijfplaats. Het ligt wel in de bedoeling dat de gasten het bedrijf in Veenendaal ko men bezichtigen. Dit zal dan vermoede lijk gebeuren een dag vóór de openings datum of daarna. Op de vraag, waarom deze N.V. nu juist Veenendaal had gekozen als ves tigingsplaats antwoordde ir. Klaassen: „Wij hebben allereerst gedacht aan een textielcentrum en zodoende kwamen wij terecht in Twente en Veenendaal. Veenendaal nu heeft het voordeel cen traal gelegen te zijn en mede doordat wij een grote medewerking ondervon- De Ned. Chr. Vrouwen Bond afdeling Veenendaal heeft gisteravond in gebouw 't Trefpunt op feestelijke wyze haar 30ste jaarvergadering gehouden. Voor deze spe ciale herdenkingsavond was een geva rieerd programma opgesteld met o.a. zang en declamatie. Na opening door de presidente met het lezen van Math. 17 en gebed, volgden de jaarverslagen. Een en ander werd afgewisseld door zang van 't koor. Mevr. C.E.Engel-Bakker hield een lezing over het doel, groei en werk zaamheden van de bond. Hieruit bleek dat de NCVB landelijk 83.000 leden telt, waar van ongeveer 250 in Veenendaal. Een bijzonder mooi gedicht waarin de gehele geschiedenis van de afdeling Vee nendaal verweven was, werd voorgedra gen door mevrouw W. van Amerongen- van Bezooyen. In de pauze ontvingen alle aanwezigen een traktatie. Na het afscheid en installa tie van bestuursleden, verzorgde mevrouw D. Piets-Metselaar uit Gouda nog enkele declamaties. den van het gemeentebestuur hebben wij besloten ons in Veenendaal te ves tigen." Ir. Klaassen noemde één groot nadeel en dat was het gemis van een goede spoorverbinding, „maar wat niet is, kan komen", besloot de directeur. In gebouw 't Trefpunt is j.l. woensdag avond tijdens een vergadering de inter kerkelijke Stichting Evangelie en Indu strie in Veenendaal opgericht. Het bestuur bestaat uit twaalf personen, allen leden van de verschillende kerken in Veenen daal. Het doel van deze Stichting is in de eerste plaats de christen in het bedrijf te helpen om daar zelf als christen te leven en het christen zijn in deze wereld uit te dragen. Volgens de stichting is het beste middel daartoe, de vorming van groepen of kernen in de bedrijven, waarin men vanuit de eigen werksituatie spreekt over de problemen die men ontmoet. Verder wil de stichting zich ernstig rekenschap geven van de vele vragen die in de mo derne industrie om een antwoord roepen. Bg Gebr. Van Ginkel, autobedrijf Ederveen is vorige week de Val leiriks uitgegeven, maar niet ge vonden. De vinderspremie stggt hierdoor weer met 2,50 zodat de nieuwe riks met het rode nr. TIEN GULDEN waard is. Bij in levering op ons bureau vóór a.s. donderdagmiddag 12 uur wordt de premie a contant uitbetaald. Een overzicht van de jaarlijkse Paasveetentoonstelling in Rhenen. Van heinde en verre was donderdagochtend weer het prachtigste vee aange voerd naar de Paasveetentoonstelling op de Koningshof in Rhenen. De inzen ding overtrof alle verwachtingen, want die was groter dan ooit. Er bestond zo veel belangstelling, dat de binnenstad van Rhenen was herschapen in een groot parkeerplein, niet alleen van veewagens maar ook van personenauto's. Dc jury had een nieuwe methode van beoordeling gekozen, namelijk niet meer naar punten maar naar vrije beoordeling. Alle beesten moesten oo hun beurt in de ring verschijnen, waartoe een geluidsinstallatie was ingeschakeld om de eige naren te waarschuwen. Het talrijke bezoekende publiek was dit zeer welkom, omdat men nu de keuring op de voet kon volgen. Van de zijde van het gemeentebestuur werd belangstelling getoond door de burgemeester en de gemeentesecretaris. Alle lof voor het prachtige vee, waar onder enorme ossen, maar één ding kan beter. Dat is de wasplaats. De dieren, Ds VROEGINDEWEIJ SPREEKT VOOR PHILADELPHIA Op dinsdag 5 april a.s. houdt de Ver eniging van ouders en vrienden van het afwijkende kind „Philadelphia" haar tweede voorlichtingsavond in de b.l.o.- school. Deze avond zal de plaatselijke herv. predikant, ds. A. Vroegindeweij spreken over het onderwerp „De reli gieuze benadering van het geestelijk ge stoorde kind". Na dit onderwerp zal er gelegenheid zijn om vragen te stellen en moeilijkheden te bespreken. Tevens zal er van zeven tot acht uur gelegenheid zijn om de school te be zichtigen en zich te laten inlichten over verschillende onderwijsmethoden. In het Olympisch Stadion in Amster dam heeft het muziekgezelschap van de Kon. Scheepjeswolfabrieken j.l. maandagavond op imponerende wijze de muzikale omlijsting verzorgd van de aantrekkelijke voetbalwedstrijd tussen het voorlopig Ned. elftal en een com binatie van Londense voetballers. Het was overigens niet de eerste keer dat de vaste stadionbezoeker kennis kon maken met dit Veenendaalse korps. Reeds eerder vertoonde de D.S. Har monie haar muzikale kunnen en ook nu weer staken de bijna veertigduizend bezoekers hun waardering, vooral voor de fraaie staaltjes van marstechniek, niet onder de stadionbanken: het ap plaus kwam even gul als het tijdens de wedstrijden kwam voor de Surinamer Mijnals of voor de razendsnelle Coun Moelijn. Ook met dit optreden heeft de D.S. Harmonie haar reputatie als korps van hoge klasse, verstevigd. De twee jongste (Veenendaalse) mannequins welke deelnamen aan de j.l. woensdag ge houden modeshow van modemaga zijnen Hein van Schuppen. Zie voor verslag p. 2. die ter markte worden gevoerd worden eerst door de veeherders nog even ge wassen. Dit heeft tot gevolg, dat er grote plassen ontstc^. op het markt terrein, hinderlijk voor de bezoekers. Misschien kan men volgend jaar door het aanbrengen van een rooster, aan gesloten op de riolering, hierin wat verbetering brengen. Het beste dier uit Rhenen was van slager H. M. v. d. Heijden, de kam pioen bij de dikbillen werd de inzen ding van de heer C. J. v. d. Berg uit Echteld. De kampioen ossen kwam ten name te staan van G. J. van Dam uit Eist (OB). Reserve-kampioen van de tentoonstelling werd G. de Wit, Oude Wetering, terwijl het algehele kam pioenschap werd behaald door de gebr. A. en M. de Lint uit Zevenbergen. De auto van de 19-jarige mej. G. B. uit Ederveen stond maandagavond aan het water van de Catharynesingel te Utrecht geparkeerd, terwyl zij een bezoek aan het academisch ziekenhuis bracht. Toen zij enige tijd daarna weer buiten kwam, lag haar Mercedes in het water. De wagen was uit zichzelf de singel ingere den omdat mej. B. verzuimd had de hand rem stevig aan te trekken. Om half zeven ging de wagen kopje onder en een uur later had de kraanwagen de drijfnatte drenkeling weer op de wal. Er was heel wat waterschade. VERGADERING WATERSCHAP LUNTERSE BEEK Volgens een bekendmaking van het bestuur van het Waterschap Lunterse Beek, zal op dinsdag 5 april a.s. 's mor gens om half tien in de zaal van café Marktzicht te Ederveen een verenigde vergadering worden gehouden. WIJZIGING PREDIKBEURT Hedenmorgen ontvingen wij het bericht dat de op pag. 2 van dit blad vermelde kerkdienst voor de Chr. Ger. Kerk Bea- trixstraat gewijzigd is. Inplaats van de aangekondigde voorganger prof. v. d. Mey- den, wordt nu om 9.30 uur een leesdienst gehouden en om 4.30 uur een kerkdienst met als voorganger ds Kok van Ede. SPREEKBEURT VOOR J.V. Op donderdag 31 maart a.s. hoopt op uit nodiging van de jongelingsvereniging „Nathanaël" in de Vredeskerk te spreken ds W. Mulder te Voorthuizen. Van de zijde van het bestuur van de vereniging „Oranjedag", dat voor Rhe nen bezig is de feestelijkheden voor te bereiden voor Koninginnedag en Be vrijdingsdag vernemen wij, dat ter ge legenheid van de herdenking van de bevrijding op 5 mei de festiviteiten zullen worden besloten met een prach tig vuurwerk op de gemeenteweide langs de Veerweg, hetgeen door een ieder zonder betaling van entree kan worden bijgewoond. Het belooft een even mooi vuurwerk te worden als is afestoken tijdens de brugfeesten in no vember 1957. Maar eerst komt er nog een geldinza melingsactie onder de burgerij van 28 maart tot 2 april. Dan wordt er in de Grebbestad een lijstcollecte gehouden, waarvan de opbrengst wordt besteed aan de feestviering. Wanneer iedereen naar vermogen offert kan gerekend worden op een werkelijk nationale ma nifestatie. Het definitieve programma voor de beide dagen kan nog niet worden vrij gegeven, omdat het nog te vroeg in de tijd is en bovendien omdat er nog veel De technische kennis van de mensheid neemt toe. Gebruik makend van de ervaringen van voorgaande generaties dringt men steeds verder door in de ge heimen van dat grote wonder: de natuur. De mens heeft raketten geproduceerd. Op enorme tongen van vuur stijgen regelmatig tonnen wegende gevaarten om hoog met in de neus de meest verfgnde voortbrengselen van menselgk vernuft. Het moment is niet ver meer dat, in plaats van zgn zelf bedachte hulpmiddelen, de mens in eigen persoon een bezoek gaat brengen aan die wereld buiten zgn wereld, het heelal. Het begin zal eenvoudig zijn, zoals alle begin. De tocht zal hem niet ver bren gen, vergeleken met de afstanden, die gelden in de ruimte. Maar uit het begin zal een geschiedenis worden geboren. Steeds verder, steeds sneller zal de mens doordringen in die onwezenlijke wereld buiten de dampkring. „Het is slechts een kwestie van tijd", zeggen de optimistische ruimtegeleerden, en de gewone man kijkt en luistert en denkt er verbaasd het zijne van. de staat West-Virginia is gebouwd, heeft een enorm aantal dollars gekost. Men kan het weggegooid geld noemen. „Maar", zo zegt dr Frank Drake, hoofd van het on derzoekingsinstituut, „er zijn ontelbare planeten in het heelal en vele daarvan hebben omstandigheden waaronder leven mogelijk is." VERDACHTE STERREN Levensvormen, zoals onze biologen die op het ogenblik kunnen overzien, vereisen drie basisvoorwaarden. De eerste is een zon, ongeveer gelijk aan de onze, die moet zorgen voor de vereiste temperatuur. De tweede is een woonplaats, planeet, die on geveer de leeftijd van de aarde moet heb ben, zodat alle evolutieprocessen in een bepaald stadium kujmen zijn. De laatste eis is de moeilijkste: een atmosfeer. Bestaan dergelijke evenbeelden van ons zonnestelsel in de overige ruimte? De ster renkundigen menen van wel. Onder de sterren, die in ons deel van de melkweg zijn waar te nemen, beschouwt men er twee als zonnen met een planetenstelsel, waarop leven mogelijk is. Het zijn Epsi lon Eridani en Tau Ceti. De eerste staat 10,8 de tweede 11,8 lichtjaren van ons ver wijderd. Dit zijn dus twee mogelijkheden in onze „onmiddellijke" omgeving. Ons melkweg stelsel is echter bij lange na niet de enige sterrenformatie in het heelal. Miljoenen andere stelsels met miljarden andere ster ren, planeten en manen bevinden zich el ders. Zo ver, dat zelfs de fijnste instru menten niet méér kunnen uitvissen dan dat zij bestaan. Over de omstandigheden, de samenstellingen van atmosferen enz. verkeert men nog, bijna letterlijk, in het duister. Verbaasd en verontrust. De verontrus ting, die zich openbaart bij ieder onder zoek van iets geheel nieuws. Ook Colum bus moet het hebben gevoeld toen hij voet aan wal zette in het onbekende land dat nu Amerika is. De mens is van nature achterdochtig. „Uit een overheersend ge voel voor zelfbehoud", zeggen de psycho logen. En de achterdocht brengt angst mee vrees voor onbekende gevaren. Het is een probleem, dat vele geleerden: ruimte- techinci, sterrenkundigen, medici, maar ook de koningen van de wetenschap, de filosofen, bezig houdt. Heeft de mens een gegronde reden om bang te zijn wanneer hij het heelal binnendringt? Natuurlijk, er kunnen altijd technische onvolmaakt heden zijn, waardoor de ruimtevaarder onnodige risico's loopt. Maar daarnaast? Heeft hij bijvoorbeeeld gevaar te duchten van andere wezens die hij kan ontmoeten? Met andere woorden: is er ander leven in het heelal; denkend leven? ONTELBARE PLANETEN Men probeert op het ogenblik een ant woord op die vraag te geven. Dank zij de vooruitgang van de electronica is men in staat met radiogolven door te dringen tot sterren, die honderd lichtjaren van ons verwijderd zijn. Men kan van alle sterren, die zich binnen een straal van honderd lichtjaren om de aarde bevinden, nu ook de radiogolven ontvangen en deze schif ten op natuurlijke en kunstmatige. Voor dit doel heeft men de vorige maand in de Verenigde Staten een luister station in werking gesteld. De aarde zendt nu kunstmatige radiogolven uit; hetzelfde kan gedaan word endoor een ontwikkelde levensvorm „ergens in het heelal". Het laboratorium, dat in een kleine vallei in aan gewijzigd en bijgeschaafd moet worden. Rhenen moet echter goed voor de dag komen en de ingezetenen kunnen hiertoe zeer veel bijdragen door het aanbrengen van gevelversieringen en feestverlichting. Het bestuur van „Oranjedag" hoopt, dat ook vele buurtverenigingen actief zullen worden en hun straten zullen versieren. Het kardinale punt blijft echter, dat er voor alles veel geld nodig is. Het ge meentebestuur liet zich al van de goe de zijde zien. SPROOKJES OF WAARHEID Nog voor de ontwikkeling van de ruim tevaart - waardoor de vraag bewoond of niet een acute kwestie is geworden - heeft de mens zich bezig gehouden met „het leven in de ruimte", Verhalen over vlie gende schotels, merkwaardige verschijn selen en uitstapjes van bewoners van vreemde planeten naar de aarde hebben door de eeuwen heen de ronde gedaan. Berusten zij op fictie of op werkelijk heid? Niemand weet het nog, maar men doet tenminste zijn bést om langs weten schappelijke weg tot een antwoord te ko men. Een antwoord, dat misschien deze, misschien ook volgende generaties ge geven zal worden. (Nadruk verboden) De twee gouden bruidsparen in Eder veen. Op de linker foto het echtpaar C. v. Egdom-v. d. Weyden aan de Bruinhor ster weg en rechts het echt paar G. Hendriksen-Nab aan de Mei kade. Zaterdag 26 maart herdenken twee Ederveense echtparen hun 50-jarig huwe lijksfeest. Gerard Hendriksen en Klaasje Hendriksen-Nab aan de Meikade 45 zullen temidden van een grote schare kinderen en kleinkinderen hun gouden bruiloft vie ren, alsmede het echtpaar Cornelis van Egdom en Teunisje van Egdom-v. d. Wey den op de Bruinhorsterweg 20. (Zie verder pagina 4) De Ned. Herv. Schoolvereniging hield woensdagavond haar leden vergadering in het wgkgebouw bg de kerk. De vergadering werd ge opend met het zingen van Psalm 89, waarna de voorzitter ds. K. Schip per, een gedeelte las uit Psalm 25 en voorging in gebed. In zgn ope ningswoord gewaagde ds. Schipper van Gods zegen, die in 1959 rgkclgk werd ondervonden bg het vele werk dat verricht werd. Hiervoor moeten wij Gode dankbaar zijn, aldus ds Schipper. Na de notulen volgde het jaarverslag van de secretaris, de heer W. S. de Gooyer, waaruit bleek dat in het afgelopen jaar grote activiteiten werden ontwikkeld. Dit vele werk hield uiteraard verband met de bouw van de nieuwe Ju- lianaschool, waarvan de eerste steen werd gelegd door ds Schipper op 6 juni 1959. Onder het personeel van de school von den enkele mutaties plaats. De onderwij zeres mej. Wolf vertrok wegens huwelijk en de onderwijzer de heer Van Dam ver trok naar Schiedam wegens een benoe ming aldaar. Voor deze krachten kwamen in de plaats mej. Kastelein en de heer El- bertsen. De onderwijzeres mej. Segond von Ban- chet werd in vaste dienst benoemd. Het aantal leerlingen steeg met 1 en bedroeg in januari van dit jaar 217. De penningmeester, de heer Van Kooten kon eveneens optimistische geluiden laten Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 horen, want ondanks de uitgaven, die kwamen in verband met de schoolbouw, bleef er nog een batig saldo. De hoofdonderwijzer, de heer Valkhof, gaf een overzicht van de financiën van het schoolkasje en spoorde de ouders aan de kinderen steeds iets mee te geven, daar dit geld geheel ten behoeve van de kinderen wordt aangewend. Ook gaf de .heer Valkhof een specificatie van het leer lingenaantal en de schommelingen daarin door verhuizing enz. Bij de bestuursverkiezing werden twee nieuwe bestuursleden gekozen. In plaats van penningmeester, de heer Ch. van Koo ten, werd de heer J. van Scherrenburg gekozen, terwijl in plaats van de heer P. Bos, die niet herkiesbaar was, nu de heer M. Hevel in het bestuur kwam. Deze laatste vakature betreft een bestuursplaats die door de kerkeraad wordt voorgedra gen. Bij de rondvraag ontspon zich een le vendige gedachtenwisseling over ver schillende schoolzaken o.a. de verzekering van kinderen als zij op weg van huis naar school en omgekeerd zijn; de lichamelijke opvoeding op de school en een bespreking over de voorbereiding voor het voortge zet onderwijs. Een lid wilde vernemen cf de kinderen de oorsprong en betekenis van de H. Doop werd onderwezen, het geen het geval bleek te zijn. Na het zingen van Psalm 25 vers 6 sloot de hoofdonderwijzer, de heer Valkhof, de vergadering met dankgebed. VEILIG-VERKEERSDAG Op zaterdag 2 april a.s. wordt in Renswoude een Veilig-Verkeersdag ge houden. 's Middags zal een kindermid dag worden georganiseerd, waarbij verschillende films worden vertoond, terwijl tevens de uitreiking van de veilig-verkeersdiploma's zal plaats vin den door de burgemeester. Bovendien zal een goochelaar-buikspreker hier aan zijn medewerking verlenen. Het avondprogramma vermeldt even eens de vertoning van enkele veilig- verkeersfilms, als ook enkele humoris tische films. Na de pauze zal een wed strijd worden gehouden door middel van verkeersvragen onder de titel „Weet u het nog?", waarvoor verschil lende prijzen beschikbaar zijn. Dit pro gramma zal verder worden afgewisseld door het optreden van een algemeen bekende conferencier-buikspreker. LEDENVERGADERING GROENE KRUIS Op donderdag 31 maart a.s. hoopt de afdeling Renswoude van de Vereniging het Groene Kruis een algemene leden vergadering te houden in het wijkge- bouw, Dorpsstraat 45. De agenda vermeldt onder meer: Verslagen van de secretaris en de pen ningmeester, bestuursverkiezing, be spreking van de plannen voor de bouw van een nieuw wijkgebouw en de be noeming van een kascommissie. C N V. VERTOONDE FILMS AAN JEUGD-EN OUDEREN Het Clubhuis zal maar zelden zo vol geweest zijn als dinsdagmiddag toen de plaatselijke C.N.V.-afdelingen de jeugd van Amerongen tracteerden op een aantal plezierige films. Stampvol was het, een aantal kinderen moest zelfs met een staanplaats genoegen ne men, wat ze maar al te graag deden. Dit was wel in grote tegenstelling met 's avonds, toen de zaal slechts half ge vuld was. Dat was wel jammer want het was een aantrekkelijk filmprogram ma. Door ziekte kon de spreker de heer G. C. van de Schelde niet aanwezig zijn. In de plaats hiervan sprak de heer G. J. van Barneveld enkele woor den. Hij wees er o.a. op dat deze dag juist zo belangrijk was, omdat 's mor gens een eind aan de staking gekomen was. Het comité „Viering 5e mei 1960" heeft - behoudens vereiste toe stemming en vergunningen - na volgend voorlopig programma voor de feestelijkheden opgesteld: DE MORGEN 7.30 u.15 vreugdeschoten kanon kasteel Amerongen. 8.00 u.: klokluiden, uitsteken der vlaggen. 8.10-8.40 u.: koraalmuziek vanuit de toren. 9.00 u.: hijsen van de vlag voor het gemeentehuisgeza- menlijk zingen van het „Wilhelmus" aubade schooljeugd. 9.30 u.: optocht schooljeugd; traktatie in de scholen. 11.00 u.: kerkdienst. DE MIDDAG 13.30 u.: kinderspelen (Lieven- dael); goede prijzen. 15.00 u.: volksspelen: ringsteken op tractoren; motor- en bromfietsbehendigheids- wedstrijden; veldloop (al of niet met hindernis sen); goede prijzen. 17.00-18.00 u.: nationaal program ma voor radio en televi sie. DE AVOND 20.00 u.: populair concert „Ons Genoegen" op de Hof. 21.00 u.: lampionoptocht naar Amerongen-noord voor ontsteken groot vreugde vuur. 22.00 u.: volksbal op de Hof. %tülvïrlU voor betere uurwerken HOOFDSTR 91 VEENENDAAL

De Vallei | 1960 | | pagina 1