PAUK Ti P Vier Dovo-spelers in het Oostelijk Zaterdagelftal vogel-voederhuisjes Burgerlijke stand ONZE NATIONALE DRIEKLEUR KERKDIENSTEN 0.45 0.59 1.18 0.39 Y vp>v sportkolberts SPORTPROGNOSE G.V.V.V. houdt kampioensreceptie Goed jaar voor Veenendaalse atletiekvereniging A. van de Weerd Wageningen S.V.V. V.C. Veenendaal dames mikken op een goede plaats in competitie Gedwongen vakantie op Corsica! EDERVEEN Tijdens de Boekenweek KLEEFSMAN'S BOEKHUIS Officiële bekendmaking RHENEN DINSDAGKOOPJES Afdruipmat Badmat Kamerbezem Ontbijtborden Gezellige en rijk gevarieerde modeshow van Hein van Schuppen Wat is een makelaar in onroerende goederen? Voor SPARTA bromfietsen en prima service Ingekomen en vertrokken Gevonden en verloren HOLLANDS VLAG, JE BENT MIJN GLORIE Symbool Slordigheden BRILLEN Kerke wijk 17 - Veenendaal Hoe hoort het eigenlijk? Zondagsdienst doktoren VLOERBEDEKKING ANT. DE RUITER Marktberichten DE €Ckt& PIJNSTILLER Ik en Bram zijn deeze daage al weer veul in ons hoffie te vinde waar we duk- aehtig teuge de nog kaale booneheg an- leune an beiskante om et weereldgebeure en de Veense polletiek te bedissele en zoo tusse deur ok nog wel der is een voortie omgooie. Want dat gaat zuugies-an - we zijn ommers gien twintig meer en trouwes waarom zouwe wij ons eige gaan jaage? We hebbe alle tijd. Daar begint ie weer mit ze hoffie te pronke, zelle dur wel onder jelui zegge. Jaa, beste minse, dat is nou eenmaal me lust en me leeve. Zoo'n eige dommeintjie, waar ie zelf baas bint, buite et bereik van moeder de vrouw. Je hoeft dur je voete niet te veege, je mag je pijpie dur uitklop- pe en as et noodig de beezetkaa vanachter je kieze es een straaltjie laate sproeie. Daar bin je teminste je eige. Een klein stukkie vrijheid op de groote anmekan- dervasthangende weereld, behalve dan dat je effe reekening mot houwe mit et piepers poote, zoodat je niet mit de eere- pelmoeiheid in 't gedrang komt. Want dan gaa je op de bon. Mar afijn, dat heb ik onderlest al uitvoerig uit de doeke gedaan. In je hoffie - weg van et gevaar, dat om deeze tijd weer as et zweerd van Daamoo- klets boove je troonie hangt. Et gevaar van de groote schoonmaak. Et front leit moometeel weer binnenshuis en daarom is et veilig op et achterland. Dur mot wel es een keer op kemandoo van de groote opperbevelhebber - Driek - ange- pakt worde, mar dat is dan ok alles. Veur de rest bin je uit de voete, je lopt niet veur de voete van de schoonmaakgene- raal en dur ken je niks veur je voete ge slingerd worde. Sjonge, jonge, wat zijn we in ons land- jie toch netjies op onze huisies. Da's heel meraakels. Daar hebbe we een rippetaasje mee behaald buite onze grenze. Mar nog niet zoo lang geleeje heb ik geleeze, dat dur an onze rippetaasje op dat terrein geknaagd wordt. We bin an et vervuile. Niet binnenshuis, mar buitenshuis. Da's ons van alle kante uit den vreemde toe geschreeuwd. et klinkt misschien raar - en jelui kenne dur kwaad om worde, as je dat belieft - mar daar mot ik et nog es een keertie mee eens zijn ok. Op alles wat buite ons eige erf ie leit zijn we niet zoo netjies meer as we wel es gewist zijn. Ok in et Veen niet. Et spet me, dat ik zoo hard mot weeze, mar et is waar. Je ken et zien Wij hebben een zeer aparte kollektie in de moderne tinten als mos groen, bruin, blauw 47,50 - 59,50 - 66,50 Gentleroy kolberts lichtgroen, olijfgroen, beige 49,75 Bijpassende pantalons Terlenka 29,50 Terylene 42,50 voor exclusieve kleding Hoofdstraat 75 Veenendaal mit je eige ooge. Laat mar waaie jonges: de sinesappel- schille, et ooverboodige pampier, hetzee- teraa. Gooi mar op de weg; dur komt dur strakkies wel eentjie van de gemeente, die et allemaal weer netjies anveegt en opruimt. Daar betaale we ommers belas ting veur. Ik zou werachies gaan denke, dat hoope minse dur zoo oover denke. Dat smijt mar neer: rotte appels, dooze en stukke pam pier. Effe de hond uitlaate. Toe mar; een hoopie doen in et gras van de gemeente. Komt dur niet op an jonges, as et mar niet in je eige tuintjie is. Nee, daar hoef ie allemaal niet zoo pre cies op te zijn. Om je eige deur en binne je eige deur de zaak schoon en verders veur de rest: laat mar waaie. Laat de jon ges mar kloddere in de trappehuize van de flette. We hebbe ommers gien tijd om ooveral op te lette. Minse, et is niet ooverdreeve, mar we zijn aardig op weg om een stelletjie smeerkeeze te worde. Brandschoon moes et zijn bij ons; op de straate en in de plantsoene. Ooveral. Ik veeter nog al es op de kwaajonges, mar is et te begrijpe, dat ze gien oog veur netheid meer hebbe op die menier. Et mot ze thuis ingepeeperd worde. Altijd mar weer. En dan doen ze et niet. Wat ze dan wel doen, dat is alle ongerechtigheede cpruime. Dat ken ze abseluut geleerd wor de, net zoo goed as leeze, schrijve, ver- meenigvuldige en deele. As ie mar vol houdt. Net zoo goed as mit zeuke naar de kie- vietseier. De burregemeester heb et eer ste al te pakke. Wat dat angaat had Bram nog een mooi verhaal. Et zei gewist zijn in de jaare dertig, zee die, dat dur een paar kleine jonges et eerste kievietsei von- de op et land van Teus den Kneuter. Ik zei jelui 'n verdere uitleg onthouwe, neem dur mar genoege mee dat ie Teus den Kneuter heette). Affijn, Bram gong verder. Die Teus, dat was niet zoo'n beste. Beet een dubbeltjie deur midde, veurdat ie et uitgaf. Hij kwam die jonges teuge mit dat ei en booi gelijk een kwartie. Nou, dat was een heel be drag in die daage, mar hij - Teus - dur mee naar de burregemeester, want hij wis, dat et et eerste mos zijn. En de bur regemeester gaf toenderted al een guide et eerste ei. Die guide streek tie ok op, de zuinige. Mar dat is tem duur komme te staan, dat handeltjie. Teminste zoo as Bram ver telde. Et kwam uit en netuurlik ging dat et Veen deur. En een stelletjie opgeschoo- te jongelui hebben em in de scheemer een ongenaadig oud-Hollands pak op ze faalie verkocht. Een stelletjie opgeschoote jongelui, zee Bram, Toevallig was tie dur zelf ok bij. Nee, niet mit Wout Blauwkous Zaterdag speelt het Oostelijk zaterdagvoetbalelftal tegen het Noordelijk zater dagelftal. BU de oostelyken staan drie Veenendalers opgesteld, n.l. Van Manen, v. d. Kraats en Van Hal, allen van Dovo. Of nu de bekerwedstrijd Dovo Oranje-Blauw doorgang zal vinden, is ons niet bekend. Wij nemen echter aan van niet. GVVV voetbalt niet, maar houdt zaterdag in hotel „De Korenbeurs" haar kampioensreceptie, n.m. van half vijf tot zes uur. Ongetwijfeld zal het deze sportieve vereniging aan belangstelling niet ontbreken. VRC speelt een competitiewedstrijd en wel uit tegen Nunspeet. Dat er winst voor de Veenendaalse jongens inzit geloven we niet. Er is trouwens ook niet veel be lang meer bij. Veenendaal speelt de laatste thuiswed strijd voor de competitie tegen Sportclub Bemmel. Hier moet wel winst voor de Veeneridalers uit kunnen komen, maar dan zal er toch wel heel anders aangepakt moeten worden dan vorige week, anders wordt het weer een onverwachte neder laag. Verder is er niet zoveel voetbal meer. Voor het zaterdagvoetbal noteren we al leen nog Kulan-Odi, een ontmoeting die met flinke cijfers door de Veenendalers gewonnen zal moeten worden. In de zondagsector van de afdeling Utrecht speelt Renswoude thuis tegen HDS uit Leersum. Dit wordt winst voor Renswoude. Oranje-Wit-Rhenen kan plaatselijk ge noemd wordij. Het zal er dus wel gaan spannen. Wie zal winnen is moeilijk te De Veenendaalse atletiekvereniging slaat een goed figuur op de „tienbestenlyst" die ieder jaar door de Kon. Ned. Atletiek- Unie, district Oost-Nederland, wordt uit gegeven. Verschillende VAV-leden heb ben een zeer goed jaar achter de rug en dit weerspiegelt zich op deze lyst. Koos van Laar staat wel bijzonder goed genoteerd. Op 6 nummers behoort zij bij de eerste tien: 400 meter nr. 1, 100 meter nr. 2 (12.7 sec.), direct achter de interna tionale Hannie Bloemhof. De VAV-estafetteploeg neemt de vierde plaats op de ranglijst in op de 4x100 m. Ook de plaats van Loes Rutten mag er zijn. Zij neemt drie nummers als eerste voor haar rekening, n.l. de 60 meter meis jes in 7.9 sec., de 80 meter in 10.2 sec. en het verspringen meisjes B met een sprong van 5.06 meter. Voorts: speerwerpen dames: Alie Dite- wig nr. 10; 3000 m. jongens A: Wim ter Haar nr. 3; 1500 m. jongens A: W. ter Haar nr. 6; 600 m. jongens B: Ben Diepe- veen nr. 4; 1500 m. jongens B: Ben Diepe- veen nr. 4. vindt U bij Bcatrixstraat 76-80 Tel. 2965 DAMMEN Maandag j.l. werden in het „Tref punt" voor de onderlinge competitie de volgende partijen gespeeld: E. de Kleuver-A. Keijman 2-0 J. Vermeer-J. Roks 2-0 C. Heikamp-P. v. Schuppen2-0 H. v. Beek-H. Diepeveen 0-2 J. Roks-W. Hor1-1 D. Hendriks-W. v. Manen0-2 H. Edink-C. Heikamp 1-1 P. v. Schuppen-D. Leeuwenkamp 0-2 Nog twee thuiswedstrijden resten Wa geningen voor de competitie. Hierna wordt die tegen SVV a.s. zondag gespeeld. Wel hebben de groen-witten geen kans meer om nog bij de bovenste drie te eindigen, maar toch zullen ze alle pogingen aan wenden om niet tot de middelmoot af te zakken. SW is weer een tegenstander, die door technisch goed voetbal succes tracht te behalen. Hetzelfde werd in di verse verslagen ook van Wageningen ge tuigd, dat zondag j.l. echter weer stoot kracht en schutterscapaciteiten in de voor hoede tekort kwam tegen Noad in Tilburg, waardoor, ondanks een veldmeerderheid, werd verloren. Spelen de Bergbewoners a.s. zondag in dezelfde vorm als te Tilburg dan moet het ditmaal tegen de Schiedam- se ploeg toch wel een goede partij voetbal worden, waarbij Wageningen met wat minder pech dan vorige week, revanche zal kunnen nemen voor de 1-0 nederlaag die te Schiedam werd geleden. zeggen. Laten we het op een puntenver deling houden. Of het Amerongse DVSA van het bezoe kende Hoogland zal winnen, staat nog te bezien. Meer dan een gelijk spel zal het wel niet worden. Tot slot speelt RK Unitas thuis tegen Houten, een gemakkelijke tegenstanders voor de Veenendalers en zelf een hele tijd niet in het veld geweest. Als dat maar geen verlies wordt voor de thuisclub. Hoewel het hoofdklasse damesteam van VC Veenendaal deze week zelf niet speel de, zijn de uitslagen in de westelijke hoofdklasse beslissend geweest voor pro motie en degradatie. Het Haagse RVC heeft de kans gegrepen, die nederlagen van Celebes tegen o.a. VC Veenendaal het boden: thuis wonnen Gerda van Zweeden c.e. met 3-0 van de reeds als kampioen gedoodverfde Celebes-dames, waardoor RVC kampioen van de west. hoofdklasse is geworden. In de staartgroep zijn het „die Raeckse", dat automatisch degradeert en AMVJ, dat via degradatiewedstrijden nog een kans heeft op behoud, die dit jaar in het hoek je der slagen zitten. Voor VC Veenendaal, dat donderdag 31 maart haar laatste thuiswedstrijd tegen ZVC KV speelt en ook in de uitwedstrijd tegen het Utrechtse SOS een week later niet kansloos is, zijn er goede kansen op een onverwacht hoge klassering: een zes de plaats behoort zeker tot de mogelijk heden. Fen standenlijstje opgemaakt per 19 maart illustreert dit duidelijk. Hoofdklasse Dames West: RVC 32 uit 18 Celebes 30 19 Boemerang 26 17 St. Paul 18 16 SOS 16 15 Concordia 16 18 Veenendaal 14 18 SVV 14 18 ZVC/KV12 17 AMVJ 10 19 Die Raeckse 8 20 Advertentie Meer dan 1000 Russische emigranten die in Frankrijk een toevlucht hebben gevonden moeten in de tweede helft van maart (als Kroesjtjof in Frankrijk komt) een heel plezierige maar gedwon gen vakantie op Corsica doorbrengen. Op kosten van het Franse ministerie van binnenlandse zaken. Geen onaar dig lentebegin. Heeft u ook al plannen om de lente goed in te zetten? VERSTEEGS Schoenhandel heeft ook voor dit seizoen prettige kansen, maar dwingt u niet. En VERSTEEGS Schoen- handel kan u niet kosteloos maar wel kostelijk van dienst zijn. C. VAN DONKELAAR PLOTSELING OVERLEDEN Te Ederveen overleed zondagavond plotseling een bekende inwoner, de 78- jarige heer C. van Donkelaar. De heer Donkelaar, die handelaar was in eieren, heeft tal van markten bezocht, gedu rende een periode van 50 jaar en was een geziene figuur op deze markten. Vooral op de eiermarkten te Ede, Veenendaal, Barneveld en Ederveen was de heer Donkelaar jarenlang pre sent. De teraardebestelling heeft vrijdag te Ederveen plaats gevonden. NIET GESCHIKT Op de maandagmiddag bij café Marktzicht alhier gehouden voorjaars- van 26 maart tot 2 april gratis het geschenk „DE ZALEN MAN" bij contante aankoop van 5,Nederlandse boeken. Tevens een BON waarop u voor de uitzonderlijk lage prijs van 2,50 kunt kopen het prachtige werk „IN 26 LETTERS" Verder is er „DE MUZE VIERT FEEST". Komt en koopt bij ZANDSTRAAT 3 PATRIMONIUMLAAN 22 VEENENDAAL Gemeente Rhenen KONINGINNEDAG - BEVRIJDINGSDAG Van regeringswege werd mij verzocht de viering van bovenvermelde dagen zo veel mogelijk te willen bevorderen en daarbij vooral aandacht te willen schen ken aan de bevrijdingsdag. De vereniging „Oranjedag" alhier bleek bereid de organisatie van deze dagen ter hand te nemen en vanwege ons gemeente bestuur werd daarbij de grootst mogelijke medewerking toegezegd. Aan een waardige viering zijn echter grote onkosten verbonden en het zal wel duidelijk zijn dat deze slechts voor een beperkt deel kunnen worden bestreden. Daarom is een algemene geldinzameling noodakelijk en wel in het tijdvak van 20 maart t/m 2 april a.s. Deze lijstcollecte wordt door het ge meentebestuur ten zeerste aanbevolen. Maakt u door uw bijdrage het genoem de vereniging mogelijk haar taak te ver richten. Rhenen, 19 maart 1960 De burgemeester, L. BOSCH VAN ROSENTHAL. Gemeente Rhenen WIJZIGING BOUWVERORDENING Burgemeester en wethouders van Rhe nen brengen ter openbare kennis, dat de door de raad der gemeente Rhenen vast gestelde verordening tot aanvulling van de bouwverordening voor de gemeente Rhenen d.d. 12 januari 1960, nr. 6 bij be sluit van gedeputeerde staten van Utrecht d.d. 14 maart 1960, 5e afdeling nr. 179/527 is goedgekeurd. Rhenen, 18 maart 1960 Burgemeester en wethouders van Rhenen. L. BOSCH VAN ROSENTHAL, burgemeester. TH. v. d. WILLIK, secretaris. stierenkeuring werden drie stieren aan gevoerd. Geen van drieën werd door de commissie geschikt bevonden voor opname in het stamboekregister. JUBILEUMFEEST De Arbeiders Toneelvereniging Scher- penzeel A.T.S. houdt op vrijdagavond 25 maart aanstaande in de Sociëteit haar 10-jarig jubileum uitvoering, waarbij opgevoerd zal worden het to neelspel „Het Witte Legioen" van Maarten Vucht. PIOS-RIT WORDT OVERGEREDEN Voor de door de auto-, motor- en bromfietsenclub „P.I.O.S." uitgeschre ven eerste competitierit die dinsdag avond werd gehouden en waarvan de start en finish bij café Marktzicht was, hadden zich vijfendertig deelnemers laten inschrijven. Na afloop bleek er omtrent de diverse herkenningspunten in de rit verschil van mening te be staan, zodat het bestuur besloot om deze rit niet als competitierit te be schouwen. De rit was uitgezet door de heer F. Bergsma. De uitslag was als volgt: Bromfietsen le prijs: J. W. Drost, Veenendaal met S strafpunten, 2e D. van Ede met 4 en H. van Ede met 4 strafp., beiden Scher- penzeel. Motoren: le M. J. van Beek, Barne veld met 4 en G. ter Maaten, Wouden berg met 5 strafpnt. Auto's: le A. Lagerwey, Barneveld met 2 strafpnt., A. v. d. Kraats, Vee nendaal met 3, M. Veenendaal en H. v. d. Wetering, Woudenberg ieder met 4 en C. v. d. Wint met 5 strafpnt. Door de voorzitter, de heer J. van Egmond, werden de prijzen uitgereikt. HERV. VROUWEN IN „IRENE" De Herv. Vrouwenvereniging hield deze week haar maandelijkse vergade ring. De presidente, mevr. Kooreman opende op de gebruikelijke wijze met gebed en meditatie. De spreker voor de ze avond was ds. W. J. Sythoff uit Acquoy, secr. van het Comité Bethes- da in Suriname. Dominee sprak over de toestand der Lepra-lijders, een alom gevreesde ziekte in vele delen van de wereld, welke vroeger ongeneeslijk was, maar waarvoor thans met verschillen de medicijnen de mogelijkheid tot ge nezing gevonden is. Vele mensen komen nu, zelfs na 20 of 30 jaren ziek te zijn geweest, weer hersteld in de maatschappij terug. Hoe verdrietig is het dan, te bemerken, dat men geschuwd wordt en er vaak geen plaats meer voor hen is. Het Comité Nazorg probeert dan te helpen. Na de pauze werd het gesprokene met een film getiteld „De kansen keren" nader toegelicht. schuimplastic ca. 9 mm dik, diverse kleuren, beschermt uw serviesgoed schuimplastic flinke maat cocos, goed gevuld rood gelakt voor de schoonmaak met goud bloemdecor porselein Alleen dinsdag 29 maart Hoofdstraat 7, Veenendaal, Tel. 3103 1960 Een veelheid van artikelen was te zien op de modeshow van modemagazijnen Hein van Schuppen n.v„ die woensdagmiddag en -avond in „Eltheto" werd ge houden. Het accent was niet alleen gelegd op de grotere „stukken", zoals japon nen, pakjes en mantels, maar evenzeer op „bijkomstigheden" als hoedjes, sjaal tjes, handschoenen e.d. Daarnaast was ook een ruime plaats ingeruimd voor sportkleding, badpakken en strandkleding. Dit dan wat de damesafdeling betreft. Ook de heren kwamen aan hun trekken: met costuums, jassen, sportkleding, shirts e.d., terwijl de kinderkleding niet was vergeten. Kortom, het was een gevarieerde en gezellige voorjaarsshow gepresenteerd door de dames-mannequins Ine, Lili, Bouwien, Ines, Ellen, de heer Robbert en de meisjes Pia en Francien. Alles gedragen door een gezellig muziekje van Jo Willemsen (piano) en Ko Hasse laar (bas). Lady-speaker mevr. Vene- ma verzorgde de aankondigingen. De belangstelling was buitengewoon. Wij zijn genoodzaakt hier en daar een greep te doen en om te beginnen moet dan het accent worden gelegd op die grote kragen, zowel bij japonnen als mantels. Dit wordt één van de facetten van de zomer-mode. Er was bijvoor beeld een prachtige mantel in blauw wit met een losse witte piqué-kraag. De kleuren variëren sterk; veelal zijn het echter pasteltinten, soms wel eens een beetje aan de erg zoete kant. Bruin wordt veel als garnering gebruikt en ook in dessins verweven. Ook dit is heel modern. De zomermantels en regenmantels voor het merendeel in effen lichte kleu ren. Haar ook: veel ruitstofjes. Kleine ruiten, grote ruiten, zwart met wit en in andere tinten. Zelfs een B.B.-ruitje, de grote mode in Parijs en hier, in na volging van Brigitte Bardot, die in een dergelijk ruitje in het huwelijk is ge treden. De rokken geven geen moeilijkheden; alles wordt momenteel gedragen, een strakke rok, een wijde; al dan niet ef fen, met bloemmotieven of met strepen enz. Behalve de klassieke mantelcostuums thans ook veel iets langere ruime jasjes Wanneer op deze titelvraag een duide lijk antwoord gegej-en wordt, zy opge merkt dat b(j brede lagen van de bevol king naar het schynt een verkeerde op vatting leeft over de positie van de make laar in onroerende goederen in verband met de aan hem verkochte opdracht tot aan- en verkoop. Allereerst dient men aandacht te beste den aan de verhouding opdrachtgever - makelaar. De makelaar is bij de wet be schermd. Art. 662 van het Wetboek van Koophandel luidt: „Makelaar is hij, die, als zodanig beëdigd door de arrondisse mentsrechtbank, zijn bedrijf maakt van het sluiten van overeenkomsten tegen ge not van zeker loon of provisie, op order en op naam van personen, tot wie hij niet in vaste betrekking staat." Voortgaande thans op de positie van makelaar, het volgende: De (beëdigde) ma kelaars in onr. goed. te Ede, Bennekom, Luntercn, Ederveen en Veenendaal heb ben in gezamenlijk overleg een regeling waardoor zij (in overeenstemming met de Nederlandse Bond van Makelaars, kort weg N.B.M. genoemd), slechts schriftelijke opdrachten tot verkoop en/of aankoop van een object in portefeuille kunnen nemen, met opgave van de overeengekomen voor waarden en koopsom. Hierbij diene men te bedenke, dat de positie van de make laar tot zijn opdrachtgever van vertrou welijke aard is. Bij deze opdracht heeft de makelaar te alleen tijde recht op provisie overeen komstig de in dit district geldende tarie ven van de N.B.M. en onthoudt de eige naar zich van verkoop, door eventuele ge gadigden naar zijn makelaar te verwijzen, hetgeen wordt vereenvoudigd door het „Te koop"-bordje van de makelaar aan of bij het te koop zijnde pand. Een dergelijke gang van zaken is volkomen terecht, daar de makelaar toch als een specialist op het gebied van de onroerende goederen en de daarmede samenhangende overeenkom sten en taxaties mag worden aangemerkt. Door bovengoemde samenwerking tus sen de makelaars in deze streek is het bovendien onnodig geworden meerdere makelaars eenzelfde object in verkoop te geven, daar de makelaars door wekelijks kontakt en uitwisseling (Makelaarsbeurs te Ede) grotendeels van eikaars vraag en aanbod op de hoogte zijn. Opdrachtgevers gelieven derhalve te be denken, dat opdracht aan één makelaar voldoende is, om daarmede tevens ver koopskansen door bemiddeling van alle makelaars te hebben, zonder hiervoor dubbele provisie verschuldigd te zijn, daar bij e enz.g. „collegiale" verkoop de pro visie door de verkopende en kopende ma kelaar wordt gedeeld. Bij aankoop van de meeste nieuwbouw huizen wordt aan de koper geen provisie in rekening gbracht. Dit houdt in, dat men zonder prijsverhoging bij de makelaar een nieuwbouw huis kan kopen. Het tarief bij verkoop en koop van onroerend goed is 1,3 °/o van de koopsom; voor ongebouwd onr. goed. (bouwterrein e.d.) is dit 2,04 te betalen door verkoper en koper elk. Van deze tarieven, welke door de N.B.M. zijn vastgelegd, is bij alle (beëdigde) makelaars-taxateurs in onr. goed. een exemplaar ter inzage. op een rok en met of zonder ceintuur te dragen. Parijs bracht veel mouwloze japon nen en een ander nieuwtje is de „inge bouwde" petticoat in japonnen met een wijde rok. In de geklede modellen viel op een japon van Spaanse zijde in verschillen de sprekende kleurmotieven en bij de mantelpakjes een zachtgroen pakje, waarvan de prijs naderhand erg mee viel. Verder: natuurlijk suède jasjes in verschillende kleuren en thans nog meer modellen. In kort en in lang. Ita liaanse wollen truitjes; badpakken van stretchnylon en lastex en korte badstof badj asjes. De herenmode brengt niet veel ver andering in modellen met het voor gaande jaar, doch wel in tinten. De kleuren zijn fleuriger en meer op Ita liaanse leest geschoeid. De colberts hebben nog steeds korte revers, drie knopen en veelal een splitje; de pan- E. J. VAN ENGELENHOVEN O verberg - Telef. 0 3431-333 talons zijn nauw en zonder omslagen. De regenjassen voor de heren blijven vrij kort en zijn evenals bij de dames licht van kleur. De herenmode-artikelen zijn zeer vlot te noemen, evenals de uitgelezen col lectie shirts en weekenders. Dit alles werd ook in rijke mate ge toond op de show van Hein van Schup pen, die traditiegetrouw werd besloten met een bruidsstoet. VEENENDAAL Geboren: Pieter, z. v. G. Bouman en E. van Soest; Jannetje, d. v. A. van Manen en G. P. v. d. Bovenkamp; Wouter, z. v. H. van de Weerdhof en E. W. Selhorst; Egidius Jacobus Hubertus, z. v. G. Helms en E. M. A. Spies; Jan, z. v. A. Budding en J. van Dolderen; Johannes, z. v. E. van Eden en G. van Manen. Ondertrouwd: J. van Burken en W. van den Heuvel; L. Drenth en W. van den Bos G. J. Bosch en G. W. J. Peters; H. van Zoest en J. A. Schakel. Getrouwd: E. Goldschmidt en D. Klein; C. Leppers en G. Stomphorst; D. van Dijk en J. H. J. Gaasbeek. Overleden: Jan van Veenendaal, 82 jaar, wedn. van G. J. Brinkhuis. RHENEN Geboren: Hermina Lamberta, d. v. H. L. Pater en J. W. van Baaren; Cornelis, z. v. J. Hendriksen en D. Chr. Sukkel; Alber- bertus Hilleondus, z. v. A. H. Opperman en M. S. Danen; Marinus, z. v. H. C. van den Berg en J. G. van Welij; Maria, d. v. G. van den Broek en E. van de Scheur; Johannes Franciscus, z. v. C. J. van Ingen en H. Oldenhuis; Wilma Mathilda, d. v. W. van Dam en M. van Beem; Johannes, z. v. J. Hendrikse en W. G. S. Hovestad; Jelle Marinus, z. v. R. van Nimwegen en R. Rijksen; Johanna, d. v. J. van der Lin den en M. A. Veenhof; Berts Johannes, z. v. R. van Ommeren en N. van Vliet; Hei- ma Yvonne Armgard Engeline, d. v. Kl. van Gelderen en J. H. van Donk; Peter Dirk, z. v. G. Rijksen en J. ten Pas. Getrouwd: H. Iprenburg en E. Zaaijer. Overleden: Melis van Ginkel, 75 jaar, wedn. van W. van Heemsbergen; Jacobs van den Broek, 3 jaar; Rijk van Essen, 71 jaar, ongeh. AMERONGEN Geboren: Cornelia Petronella Maria, d. v. A. van Veenendaal en P. van Ewijk; Maria Helena, d. van J. B. Paap en B. H. H. Hagenbeek. RENSWOUDE Geboren: Hermina Lamberta, d. v. H. L. Pater en J. W. van Baaren. Overleden: Rijk van Essen, 71 jaar. AMERONGEN Ingekomen: F. J. Oskam van Rhenen. Vertrokken: C. D. A. Kulk-Ockeloen naar Hilversum; J. Blaawendraat naar Overberg. VEENENDAAL In het tijdvak van 16 tot en met 23 maart 1960 werdén aan het bureau van gemeen tepolitie te Veenendaal de volgende voor werpen aangegeven. Gevonden: stalen buigveer; jongensfiets; dameshandtas; hond; grijs-bruin jongens jasje; rode shawl; gele portem. met inh.; geblokte handdoek; zalmkleurige shawl; psalmboekje; fietspomp; zwarte muts met werkjes; bruine herenglacé; hoofddoek; boodschappentas met inh.; rode autoped. Verloren: bruine herenportem. inh. t 14,-; paar donkergrijze herenglacés; paar bruine herenglacés; 1 grijze herenglacé; 1 zwarte damesglacé; 1 bruine damesglacé bruine portem. inh. voetbalnummers; zw. motorhandschoen; paar bruine herenglacés rode damesportem. inh. 14,-; blauwe boodschappentas; 1 bruine herenglacé; gouden oorknopje met groene steen; kin derzitje. Eerbied voor het dundoek moet meer dan een beleefdheid zftn: „Hollands vlag, je bent mijn glorie, Hollands vlag, je bent mijn lust. Ik roep van louter vreugd: Victorie! Als ik je zie aan vreemde kust." Misschien, dat velen van u, lezers, deze vier regels van het zo overbekende vaderlandse lied wel wat hoog van toon, wat gezwollen van inhoud zullen vin den. De Nederlander van vandaag is te nuchter om woorden, zoals hierboven aangehaald, vol geestdrift te uiten; ook al voelt hij zich toch wel Nederlander in de goede zin van het woord. Hoewel, degenen onder u, die het werkelijk hebben beleefd: Het zien van de driekleur aan vreemde kust...? Zij zullen inderdaad toegeven: „Ja, dan gaat er toch wel wat door je heen..." Hoe is onze houding tegenover onze vlag? Hoe gaan we met onze vlag om? Hoe behandeien we onze vlag? „Hollands vlag, je bent mijn glo rie Moet er nu een vraagteken worden gezet? De manier, waarop som mige landgenoten de driekleur behan delen, rechtvaardigt dit vraagteken maar al te zeer. De nationale kleuren vormen voor ieder volk een symbool. Het symbool van vrijheid, van eendracht, van natio nale trots noem maar op. In de Ver enigde Staten van Amerika bijvoor beeld, geldt dit zeer sterk. Bij plechtige bijeenkomsten, demonstraties of mani festaties, overal zijn de „Stars and Stripes", de sterren en de strepen, ver enigd in de vlag, het teken, waaronder men zich schaart. Meer dan de persoon van de president is de vlag het sym bool van eenheid, vrijheid en demo cratie. De vlag wordt daar dan ook met bijzondere toewijding behandeld, nimmer wordt de vlag verwaarloosd, nimmer misbruikt. Het wapperende doek is niet zo maar een lap stof, op aardige wijze voorzien van harmonische kleuren, neen, het is de vlag„for ever". Hoe hoog staat de vlag bij ons in Nederland aangeschreven? Is het rood- wit-blauw bij ons het symbool van vrij heid en recht, van democratie en natio nale eendracht, van onafhankelijk heid Scharen we ons onder de drie kleur in tijden van geluk en ramp spoed? „Och", zult u zeggenDie vlag, ja, die hoort er wel bij, het rood- wit-blauw, het is wel mooimaar één kleur staat, ook als symbool, hoger aangeschreven: Het Oranje." Inder daad, Oranje en Nederland, wat was en is nauwer verbonden? Door de eeuwen heen en nu nog? Was oranje niet altijd de waarborg voor vrijheid, recht en on afhankelijkheid? Ja van heel ons zijn als natie? Is het misschien hierom, dat de driekleur bij ons niet zo „hoog in de mast" prijkt? Mogelijk, maar dat wil nog niet zeggen, dat we onverschillig kunnen zijn tegenover de drie kleuren. Want Oranje en Rood-wit-blauw, ze behoren toch bij elkaar? Men kan nu eenmaal niet de ene kleur eerbiedigen en de andere kleuren veronachtzamen. Ook de nationale driekleur is een sym bool. „Is er dan reden om dit zo nadruk- kelijk te stellen?" zult u zich afvragen. „Wapperen niet trots van vele gevels de vlaggen, tijdens nationale feestda gen. Worden niet hoog de vlaggen ge dragen, bij optochten?" Natuurlijk, ge lukkig steken steeds meer mensen de vlag uit, wanneer dit nodig is, maar toch Om maar eens te noemen: Een vlag mag niet in het duister hangen. Hoeveel meters dundoek moeten ech ter in de buitenlucht overnachten? Let u maar eens op, 's morgens na Konin ginnedag. Een vlag moet vrij kunnen wapperen. Hoeveel vlaggen worden om een ballustrade of balkon gedrapeei'd? Een vlag is geen reclamemiddel. Maar desondanks kunt u op het wit van de vlag lezen, dat de nieuwe haring is uitgekomen, dat een of andere verfris sende drank zo lekker is, dat souvenirs worden verkocht, dat „ansichtkaarten" te koop zijnen ga zo maar door. Gelukkig treedt de overheid tegen dit laatste vergrijp ten aanzien van onze vlag meer en meer op en is de drie- kleux'-met-opschrift vrijwel overal ver dreven van de patattes-frites-kramen, souvenir-winkels en andere, op het langskomende publiek gerichte zaken- panden. We moeten het nu ook weer niet te somber zien. Meestal is het onkunde en geen slechte bedoeling, welke aan leiding geeft tot misbruik of belediging van de bij iedere rechtgeaarde Neder lander toch zeer geliefde driekleur. Daarom enige richtlijnen. We weten al: De vlag mag niet in het donker hangen, uitzondering; ten zij door schijnwerpers verlicht - nog al logisch zuït u zeggen, want dan is er van donker geen sprake. Ook moet elk Nederlands vaartuig, zelfs in de pikdonkerste nacht, de driekleur blij ven voeren. Elk schip moet nu eenmaal „kleur bekennen". Nooit mag de vlag door middel van een opschrift een „reclamelading" dek ken. De vlag mag nimmer verfrommeld worden, al is het op een nog zo artis tieke wijze, dus weg van balcons en omheiningen. Het dundoek moet natuurlijk schoon en heel zijn. In ons weer- en windkli- maat soms een probleem. In een bijeenkomst staat de vlag op het podium rechts van de spreker en hangt in de zaal rechts van het publiek. Ter gelegenheid van een feestdag, die ons Vorstenhuis betreft, kan een oran je wimpel, aan het Rood-wit-blauw worden toegevoegd. Dit zijn de voornaamste richtlijnen zo ongeveer... O, ja, nog iets: Offi cieel - vroeger was daar namelijk ver schil van mening over - zijn de kleu ren van de Nederlandse vlag: rood, wit en blauw. Het Orange-blanche-bleu is in de veertiger jaren door de regering als nationale driekleur afgewezen. Laten we afspreken, dat we bij ko mende gelegenheden deze voorschrif ten, uit eerbied en achting voor onze fraaie, door en door Nederlandse vlag, zullen navolgen. Akkoord VEENENDAAL Oude Kerk 9.30 ur ds A. Wisgerhof, 5 uur ds D. van den Berg. (H.D.) Julianakerk 9.30 uur ds A. Vroegindeweij, 5 uur ds J. Vermaas (H.D.) Vredeskerk 9 en 10.30 ur ds D. van den Berg, 5 uur ds A. Wisgerhof (H.D.) Sionskerk 9.30 uur ds J. Vermaas, 5 uur ds A. Vroegir.deweij (H.D.) Veeneind 3 uur dhr J. Gaasbeek, dinsdag 29 maart 7.30 uur ds Middelkoop van Zwolle. Dijkstraat 2.45 uur ds A. Wisgerhof. Vredeskerk donderdag 31 maart 's avonds 7.30 uur ds W. L. Mulder van Voorthui zen (spreekbeurt voor de jeugdvereni gingen). Ger. Kerk Kerkewijk 9 en 10.30 uur ds Overduin, 5 uur Prof. dr Dutois van Pretoria. Ger. Kerk eb. OCB 9 en 3 uur ds Smelik. Chr. Ger. Kerk Beatrixstraat 9.30 en 5 uur Prof. Van der Meijden van Den Haag. Chr. Ger. Kerk Hoofdstraat 9.30 en 5 uur ds Keuning. Ger. Gem. syn. geb. Eltheto 9.30 en 5 uur leesdienst, woensdag 30 maart 7.30 uur ds Hofman van Zeist. Ger. Gem. Fluitersstraat 9.30 en 5 uur ds Mallan. Ned. Prot. Bond 10.30 uur ds De Pree. Leger des Heils 10 uur heiligingsdienst; 12 uur zondagsschool; 6.45 uur openlucht samenkomst; 7.30 uur verlossingssamen komst. RK Kerk Salvatorkerk, Patrimoniumlaan 8 en 10.15 uur H. Mis, 7 uur Lof. H. Willibrordkerk, Nieuweweg 8 en 10.15 uur H. Mis, 5 uur Lof. Ned. Herv. Kerk „Sola Fide" 9 uur ds Tigchelaar (jeugddienst), 10.30 uur ds Goedhart, 5.30 uur ds Van Leeuwen van Rotterdam. RHENEN Ned. Hei-v. (Ger.) Evang. 10 en 5 uur dhr Nijhof van Zeist. AMERONGEN Ned. Herv. Kerk 10 uur ds De Jager, 7 uur jeugddienst ds De Groot van Apeldoorn. Ger. Kerk 10 en 5 uur ds Zwaan. ACHTERBERG Ned. Herv. Kerk 10 uur dhr H. v. d. Born 6 uur ds Stekelenburg van Eist (bev. ambtsdragers), woensdag 30 maart 7.30 uur kandidaat J. Verkade van Stolwijk. Oud Ger. Gem. 9.30 en 6.30 uur leesdienst ELST Ned. Herv. Kerk 10 uur ds Stekelenburg, 6 uur ds Peut van Renswoude. Ger. Gem. 9.30 en 6 uur leesdienst, don derdag 31 maart 2.30 en 7.15 uur ds Woestijne van Barneveld. Oud Ger. Gem. donderdag 31 maart 7 uur ds Van Dijk van Grafhorst. OVERBERG Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur ds Van Viegen. Oud Ger. Gem. 10 en 6.30 uur leesdienst. EDERVEEN Ned. Herv. Kerk 9.30 en 3 uur ds Schip per. Ger. Gem. 9.30 en 2.30 uur leesdienst. Oud Ger. Gejji- 9.30 en 3 uur leesdienst. zaterdag 2 april 7.30 uur ds du Marchie van Leersum. RENSWOUDE Ned. Herv. Kerk 9.30 uur ds v. d. Peut, 6.30 uur kand. Romeijn van Vlaardingen Ger. Kerk 10 en 6.30 uur ds Molenaar. SCHERPENZEEL Ned. Herv. Kerk 9.30 en 6.30 uur ds Kloot wijk. Ger. Kerk 10 en 6.30 uur ds v. d. Veen. Vrijz. Herv. (De Schans) 10.30 uur ds Boele van Utrecht. VEENENDAAL: dr G. Ryksen, tel. 2776. ELST, AMERONGEN, LEERSUM: dr Kars te Amerongen, tel. 03434-273. EDERVEEN, DE KLOMP. RENSWOUDE: dr Th. S. ter Velde te Renswoude, tel. 08387-450. SCHERPENZEEL: dr Renken, tel. 03497- 250. Wenst u vaste vloerbedekking? Bekykt u dan eerst welke soort voor uw gezin het meest gecshikt is. Laat u deskundig voorlichten in dit steeds groeiende aantal tapijtsoorten. Voor woon kamers. wordt veel gebruik gemaakt van Jabotapyt, sterk, doch verkleurt in het gebruik. Bouclé, hierin zyn vele soorten, kwaliteiten en kleuren, verlang ook hier voor deskundige voorlichting, maar let op het percentage haar en wol wat in het garen is verwerkt. U krygt de service waar u recht op hebt by een vertrouwd adres: Manufacturen - Compl. Woninginrichting Hoogstraat 12, Telef. 2627, Veenendaal Reeds driekwart eeuw tevreden klanten SCHERPENZEEL Aanvoer kippe-eieren 800.000 stuks. Prijs 10,tot 10,40 per 100 stuks. Handel vlug. Aanvoer biggen 160. Prijs per stuk 45,tot 62,Handel redelijk. Hoofdpijn... maarookandere plagende pijnen verjaagt u prompt met WITTE KRUIS. Tabletten, poeders of cachets!

De Vallei | 1960 | | pagina 2