Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Veenendaals begrotingstekort (ruim 3 ton) slag in de ruimte» Voor de KANTONRECHTER amerongen renswoude" omdat uitkering van Rijk nog niet precies bekend is DERTIG WONINGEN MEER VOOR I960 Commentaar op gemeentebegroting Hollandia-Trico huldigde 57 personeelsleden 7 april: WERELDGEZONDHEIDSDAG U.S.O. naar Rhenen met zeer aantrekkelijk programma MU 34e jaargang WOENSDAG 30 MAART 1960 Nr. 25 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Geen kritiek op Ede Agenda Uitreiking DRAAGPENNING MET OORKONDE Het ruim drievoudige Vandaag contactdag „Onderwijs - bedrijfsleven" RELAAS VAN EEN SPION Twee turnavonden met veel bezoek Begin augustus tweede Jeugdvierdaagse in Veenendaal Nu al dubbel aantal deelnemers Bevordering van industrie vestiging Reeds in de vergadering van 11 decem ber 1959 heeft de gemeenteraad van Rens woude zich volledig akkoord verklaard met de door burgemeester en wethouders gedane suggesties om de vestiging van in dustriële bedryven in deze gemeente met kracht te bevorderen. Onder meer is hier- by gedacht aan een zekere compensatie voor het verlies tengevolge van de grens- wyziging per 1 januari 1960. ALLE VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Eedactie: W. P. ter Boeven Advertenties en abonnementen bunnen ook worden opgegeven bfl de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschoning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 «voorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal nummers 10 cent Burgemeester en wethouders van Veenendaal spreken er bij de aanbieding van de gemeentebegroting voor 1960 aan de gemeenteraad, hun misnoegen over uit, dat omtrent de financiële verhouding tussen het ryk en de gemeenten nog steeds geen juiste mededeling kan worden gedaan. Zy schryven: Het doet wel eigen aardig aan, dat het tekort van 302.556,54, dat in de begroting zo precies is berekend, in feite niets anders is dan een slag in de ruimte. Opnieuw is het immers zo, dat de voornaamste inkomst, waarop de gemeente begroting drijft, namelyk de uitkering van het ryk ingevolge de financiële verhouding allerminst vast staat. Deze raming is namelyk gebaseerd op de oude financiële verhoudingswet, welke vermoedelijk alsnog met terugwerkende kracht vanaf 1 januari 1959 zal worden vervangen door een nieuwe regeling. Omtrent de financiële gevolgen van deze nieuwe regeling kan, volgens b. en w., nog geen enkele mededeling worden gedaan. Zij vinden deze gang van zaken, die nu al twee jaar zo voortduurt, wel zeer onbevredigend. De begroting van het vorige jaar ver toont een tekort van rond 145.000, Een dergelijk tekort werkt door in vol gende jaren, zodat de begroting 1960, onder gelijkblijvende omstandigheden ongeveer eenzelfde nadelig saldo zou moeten aanwijzen. In feite levert ech ter de thans aangeboden begroting een tekort op van 302.556,54. Dit betekent dat in één jaar tijds het nadelig saldo van de gewone dienst met 157.000, is toegenomen. Op het eerste gezicht zou men dit „nieuwe" tekort van 157.000,wijten aan de grenswijziging. Dit blijkt toch bij nader inzien niet het geval, gelet op de volgende cijfers, die voor de nieuwe gebieden gelden: inkomsten (inbegr. die uit de financiële verhouding ƒ700.572,50 uitgaven 689.961,50 een voordeel dus van10.611, Echter, moet hierbij rekening wor den gehouden met het feit, dat het financiële „grenswijzigings-overzicht" ook op vele punten op een schatting berust. Het is daarom beter om te zeg gen, dat inkomsten en uitgaven voor de nieuwe gebieden nagenoeg in even wicht zijn. Dit alles houdt niet in, dat deze nieuwe gebieden in de toekomst geen extra hoge kosten met zich mee zullen brengen. Het voormalige Gelders Vee nendaal, in het bijzonder, zal de ge meente nog veel gaan kosten, aange zien hier de laatste jaren vrijwel niets tot stand is gekomen. B. en w. zeggen evenwel nadrukke lijk, dat dit slechts de constatering van een feit is en dat dit niet is bedoeld als kritiek op het gemeentebestuur van Ede. Zij zijn er thans van overtuigd, dat Ede in vele gevallen niet anders kon handelen, omdat men daar met handen en voeten gebonden was aan gedeputeerde staten van Gelderland, die het doen van investeringen in dit gebied juist met het oog op de grens wijziging hebben geweerd. Het kan dan ook niet anders of in de komende jaren zullen zeer grote offers worden gevraagd om het verzorgings- peil van de nieuwe gebieden op te trek ken aan het Veenendaalse niveau. In het bijzonder zullen grote uitgaven moeten worden gedaan op het terrein van verbetering van wegen en riolerin gen. Deze verkeren volgens b. en w. over het algemeen in erbarmelijke toe stand. Naar aanleiding van de publikatie van de gemeente begroting voor het dienstjaar 1960 hebben wij hier omtrent de mening gevraagd van de zes fractievoor zitters van de plaatselijke politieke partyen. Mevrouw BUDDINGH-DE VRIES LENTSCH (VVD): „Ik vind de uitvoering en het uiterlijk van de begro ting een juweeltje. Werkelijk, het is keurig verzorgd en de betreffende ambtenaren krijgen van mij een pluim op de hoed. Wat de inhoud be treft, hierover laat ik me lie ver niet uit." De heer F. STAL (KVP): „Ik vind het tekort niet angstwekkend en kan me met de begroting over het algemeen wel verenigen. Jammer is het dat in het nieuwe gebied maar twee urgente werken zijn opgeno men namelijk Holleweg en Buurtlaan. Bijzonder toe te juichen is de voorgenomen verbetering van de Geerse- weg. Erg blij ben ik dat er grote kans bestaat dat bin nenkort tot aanbesteding van het raadhuis zal kunnen worden overgegaan." De heer G. KROESBERGEN (A.R.): Eén lichtpuntje vind ik de verbetering van de Geerseweg, waarover men al drie jaar bezig is geweest en dat nu hopenlijk dit jaar gerealiseerd zal worden. Voorts vind ik het een goed teken dat er werken in het nieuwe gebied op het programma staan. Verder wens ik liever niets over de begroting te zeggen." De heer M. BASTMEIJER (C.H.U.): „Zolang de juiste financiële verhouding rijk-gemeente er nog niet is, hangt alles min of meer in de lucht. De gewone dienst valt niet tegen, maar voor de kapitaalswerken zullen we een bijzondere bijdrage moeten hebben van het rijk anders komen we er nooit. Jammer vind ik dat de reconstructie van de Zandstraat en Kanaalweg er niet op staat en dat we voor straat- en rioolbelasting 3 omhoog zullen moeten." De heer G. J. v. DEELEN (S.G.P.): „Ik ben uiteraard voor een sluitende begroting en ik zou in dit verband willen zeggen: men moet niet uitgeven waar niet is, oftewel: de benen niet verder strekken dan de lakens lang zijn. Ik ben zeer verblijd met de post van 75.000,voor de aanleg van een weg in het Ruisse- veen. Gedeeltelijk tevreden ben ik over de verbete ring van de Geerseweg omdat het hier alleen maar een verbetering betreft en niet de aanleg van een vaste verbindingsweg tussen zuid en noord, wat vooral voor het ontlasten van het centrum van groot belang is." De heer T. VERKUYL (P.v.d.A.): „Er wordt in de be groting op gezinspeeld dat de grenswijziging ons in financieel opzicht geen nadeel, maar eigenlijk nog enig voordeel gebracht zou hebben. Daarbij is echter vergeten, ofschoon er wel in het kort op gezinspeeld wordt, de nalatigheid van investeringen in het be trokken gebied, waarvoor uiteindelijk nog niet de ge meentebesturen van de geannexeerde gebieden recht streeks verantwoordelijk zijn, omdat o.a. het gemeen tebestuur van Ede hierbij aan banden gelegd werd door de visie van G.S. van Gelderland. Op heden is dit mijn enige commentaar." VEENENDAAL Vrijdag 1 april: Opening Ritmeester Schaak toernooi om 18.45 uur in Rit meesterkantine. Motorenshow Waayenberg in Eltheto. RENSWOUDE Woensdag 30 maart: Jaarvergadering NCVB in Re- hoboth. Donderdag 31 maart: Ledenvergadering Groene Kruis in Wijkgebouw. RHENEN Donderdag 31 maart: USO-concert in gebouw Irene. ONTVLUCHT UIT „KAMP OVERBERG" Zondagavond is een passant ontvlucht uit „Kamp Overberg" die zich tot op he den nog op vrije voeten bevindt. De jon geman die maandagavond de sprong naar de vrijheid waagde is kort daarop weer gepakt. UITSLAG AANBESTEDING (verbinding Rozenstraat-Munnikenweg) 1. N.V. Aannemingsbedrijf N.B.M. te Zaandam 2. J. Fens en Zn. te A'dam 3. Aannemersbedr. J. Mer- bis te Veenendaal 4. G. J. van Schoonhoven te Veenendaal 5. Fa. A. Kosters en Zonen te Eist (U.) 97.800,— 6. Bruil-Ede N.V. te Ede 96.900,— 104.100,— 103.300,— 102.600,— 99.900,— In deze begroting zijn slechts twee van deze zeer urgente gevallen opge nomen, n.l. de verbetering van de Hol leweg 50.000,en van de Buurtlaan- west en een gedeelte van de Buurtlaan- (Zie verder pagina 4) BETROUWBAARHEIDSRIT 1VIET LISTIGE EN GEESTIGE KNEEPJES De betrouwbaarheidsrit, die zater dagmiddag j.l. oneer auspiciën van de motor- en autoclub „Veenendaal" werd verreden, was doorspekt met listige kneepjes. Slechts één deelnemer „reed" er niet in van de vijftig gegadigden, die aan de start verschenen. Toch reden alle deelnemers de rit uit, zij het dan s< ms met een respec tabel aantal strafpunten. Het grootste aantal: 506 strafpi nten. Niettemin konden de deelnemers de trucs wel waarderen, want zij waren voor het merendeel zeer geestig van opzet en geheel vóigens het reglement van de K.N.M.V. Fet parcours was uit gezet door de heren Van Schuppen, die wel plezier van hun werk hebben ge had. De rit ging over Rhenen, Eist, Amerongen, Leersum en Veenendaal, over een afstand van 63 km en een ge middelde snelheid van 32 km per uur. De uitslag: auto's: 1. R. Z. de Nooij, 14 strafp.; 2. A. Bóers (48); 3. A. Slot boom (52); 4. J. Boers (64) en 5. J. H. Kets (79). Motoren en scooters: 1. J. Dorrestijn (62); 2. H. Buchter, Arnhem (72); 3. W. Willemsen, Scher^iinzeel (72). Een klein gedeelte van de Hollandia- jubilarissen bewoi deren de hun uit gereikte ere-penning en oorkonde. „Toen wij in 1933 met de fabricage van onderkleding >egonnen, waren er veel mensen die zeiden: dat is het stomste wat je doen ku ;t. We zyn toen ge start met één meisje en op het ogenblik is dat aantal heel at groter, het beste bewys dat het nog niet zo stom was. Deze groei hebben wjj echter niet alleen aan de leiding *'e danken, integen deel, zonder de grote steun van al onze medewerkers zondw wij wellicht nooit deze hoogte bereikt hebben. Vandaar dat ik er speciaal ae nSaruk op wil leggen dat we met elkaar iets gepresteerd hebben". Deze woorden sprak de direc teur H. van Leeuwen van de Hollandia Tricotagefabrieken tijdens de huldiging van niet minder dan 57 personeelsleden, welke j.l. zaterdagmorgen in de kantine van dit bedrijf plaats vond. in, heeft de Hollandia het gepresteerd zich nog verder te ontwikkelen. Deze presta tie is niet alleen te danken aan de directie maar eveneens aan de toegewijde mede werking van het personeel," zo sprak de heer Broers. Hierna ging directeur J. J. van Leeuwen over tot de uitreiking van de ere-pennin- gen, vergezeld gaande van een oorkonde en een enveloppe met inhoud. Er waren acht zilveren jubilarissen en 49 bronzen, waaronder 11 vrouwelijke. Namens de vakbeweging sprak de heer Koevoets van „De Eendracht" een kort woord, waarbij hij alle jubilarissen een boekwerk, dat ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van het N.V.V. uitgegeven is, aanbood. Ook de heer Ester van „Uni- tas" wenste directie en jubilarissen geluk met het bereiken van deze mijlpaal. Het dankwoord namens de jubilarissen werd gesproken door de heer G. van Bar- neveld. Het officiële gedeelte van de hul diging werd gesloten door de heer H. v. Leeuwen die de hoop uitsprak nog vele jaren met elkaar werkzaam te mogen zijn. Het personeel van dit bedrijf in Alphen aan de Rijn zond een gelukstelegram dat met luid applaus begroet werd. De organi satie van deze huldiging, die ook werd bij gewoond door de derde directeur de heer W. v. Leeuwen, was uitstekend verzorgd door de heer J. W. v. Berkum. In de speciaal voor dit gebeuren inge richte kantine waren zaterdagmorgen te gen elf uur alle jubilarissen met echtge notes c.q. verloofen bijeen. Als eerste werd het woord gevoerd door één der directeuren, de heer H. v. Leeu wen, die in zijn openingswoord een ver klaring gaf van dit vrij grote aantal jubi larissen. Voor twee jaar terug had men besloten voor I2V2- en 25-jarig dienstver band een ere-penning in te stellen, omdat de eerste Koninklijke onderscheiding pas verleend wordt bij 40-jarig dienstverband. Zo kon het voorkomen dat enkele bron- zer< jubilarissen bijna 25 jaar bij de Hol landia in dienst waren. De directeur sprak in dit verband „van het inhalen van een achterstand". Ook iets merkwaardigs was het feit, dat er acht zilveren jubilarissen waren, ter wijl het bedrijf zelf nog niet eens 25 jaar bestaat. „Hier is ook een verklaring voor," aldus spreker, „want in 1933 werk ten wij onder de fa. Gebr. v. Leeuwen en hadden toen onze medewerkers al. Pas in 1937 hebben wij dit bedrijf gebouwd." In zyn openingsrede wilde de directeur er met nadruk op wyzen dat mede dank z(j de steun van de medewerkers het be drijf geworden is wat het nu is. „We heb ben ook fouten gemaakt, zowel de directie als de medewerkers, maar met elkaar heb ben we het altyd nog best kunnen vinden. Ik wil dan ook graag een beroep doen op de continuering van uw trouw, initiatief en volharding tot verdere groei en bloei van ons bedrijf. De heer Broers, adjunct-directeur van de Ver. Trico Utrecht gaf vervolgens een kort overzicht van de ontwikkeling in de ze bedrijfstak. Hieruit bleek dat in de pe riode 1951-1960 het aandeel van de Hol landia in de totale omzet van onderkle ding, het drievoudige is geworden. „Het ondergoed is kwantitief gezien af genomen, maar tegen deze ontwikkeling ZELFBEDIENING WAS TE VERLEIDELIJK Mevrouw A. uit Ede heeft zaterdagmid dag in een Veenendaalse zelfbedienings- bedrijf winkeldiefstal gepleegd. Zij had in het daarvoor bestemde mandje enige bood schappen gedaan. Bij de cassa werd zij echter door een bediende gecontroleerd. Uit het mandje kwam een aantal kleine artikelen ter waarde van ruim zes gulden die zij zonder te betalen mee had willen nemen. Tegen haar wordt proces-verbaal opgemaakt. Verdeeld in diverse excursiegroepen brengt vandaag een groot aantal genodig den, werkzaam by het onderwüs te Vee nendaal, een bezoek aan zeven grote in dustrieën hier ter plaatse. Deze contactdag is georganiseerd door de Fabrikantenver eniging „Veenendaal" en heeft als doel het ondcrwyzend personeel, met het oog op de beroepskeuze voor jongeren, te laten zien wat het bedrijfsleven in eigen woonplaats biedt. In de morgenuren werden excursies ge houden, in de Ritmeester Sigarenfabrieken, de Hollandia Tricotagefabrieken en de Veenendaalsche Stoomspinnerij en Weve rij. De middaguren worden besteed aan de Leidsche Wolspinnerij N.V., de Panter Si garenfabrieken en de Veenendaalse IJzer- industrie v/h G. H. v. Leeuwen. De Ko ninklijke Veenendaalse Sajet- en Vijf- schachtfabriek v/h Wed. D. S. v. Schup pen staat voor een volledige dag op het programma. Voor de deelnemers is in de middag een koffiemaaltijd verzorgd. Ter afsluiting van deze contactdag, waarvoor grote belangstelling bestaat, biedt de Fabrikantenvereniging in het Verenigingsgebouw hedenavond een Cul turele avond aan. Het programma bestaat uit de voordracht „Frasquita" door me vrouw Charlotte Köhler. Maggikmeve Myn naam is Anopheles. De familienaam doet er niet toe, want ik ben een spion. Geen gewone spion, maar een super-spion van het machtige miljar denvolk der Muskieten. Ik heb vreselijke dingen gehoord en gezien. Ik ben op de hoogte gekomen van massale vernietigingswapens, die ons volk met een totale ondergang bedreigen. Als wjj niet de tijd krijgen om onze tegenmaat regelen te voltooien, zullen wy binnen tien jaar zijn uitgeroeid door een niets ontziende vyand. Die vyand bent u Wy muggen en muskieten, wy kunnen met recht spreken over „die goeie ouwe tyd", toen uw grootmoeder onze voorouders nog te ljjf ging met lavendel geuren, kinabast en muggenolie, en toen de vliegenmepper niet was opgewassen tegen onze vermenigvuldigingsdrift. Wy hadden vrjj spel en het mensenbloed voor onze voeding was gemakkelijk te bereiken. In de loop van de eeuwen hebben land op dat gebied weinig meer te be leven. Hier is de malaria vrijwel uit geroeid, maar in Zuid-Europa, in Azië in Latijns-Amerika zijn er grote ge bieden, waar we nog altijd volledig heer en meester zijn. We maken niet alleen de mensen ziek, maar we verlammen daardoor bo vendien het economisch leven in de lan den, waar we nog heerssen. In Mexico veroorzaken we jaarlijks een schade van 175 miljoen dollar. In Thailand gaan jaarlijks vijftig miljoen arbieds- dagen door de malaria verloren. In In dia is de malariaschade elk jaar bijna vier gulden per hoofd van de toch al zo arme bevolking. (Zie verder 2e blad) wij een geducht wapen ontwikkeld in onze strijd tegen de mens. Dat wapen is even eenvoudig als doeltreffend ge bleken. Wij zuigen gewoon het bloed op van een malarialijder. Onze bond genoot, de malariaparasiet, dringt zich door onze maagwand heen en komt dan langs onze speekselklieren bij een volgende steek weer terecht in een ge zond menselijk lichaam. Daarmee is de kringloop gesloten. Die mens wordt ril lerig en krijgt koorts. Hij wordt luste loos en kan niet meer werken. Het eten smaakt hem niet meer en zijn lichaams kracht wordt daardoor verder ver zwakt. Voordat hij sterft, komen andere muskieten zijn bloed opzuigen om de ziekte weer verder te verspreiden. Op die manier hebben wij al mil joenen mensen doen omkomen. Op het ogenblik hebben wij nog 1200 miljoen mensen over de gehele wereld in onze j greep. Elk jaar moeten er twee miljoen van hen sterven. Tien tot vijftien pro- heeft zich vrydag- en zaterdagavond j.l. cent van de kindersterfte in de wereld in een flinke publieke belangstelling mo- staat op onze naam. In sommige delen gen verheugen. De jeugd van Amerongen van Afrika bereiken wij zelfs een sue- heeft op deze twee avonden getoond op het ces van vijftig procent van de sterfte gebied van de turnsport nog wel wat te De gymnastiekvereniging Amerongen onder de kleine kinderen. Helaas is er voor ons in Neder- Het programma, dat door het Utrechts Stedelijk Orchest op donderdag 31 maart in gebouw „Irene" zal worden gegeven, is zo aantrekkelijk, dat er nu reeds vraag is naar toegangskaarten. Deze waren echter eerst met ingang van van maandag 28 maart verkrijgbaar en wel alleen aan het VVV-kantoor en op 31 maart 's avonds eventueel nog aan de zaal. De plaatsbespreking kan alleen plaats vinden aan het VVV-kantoor vanaf maandag 28 maart van 9-12 en van 2-5 uur. Hieronder volgt één der uit te voeren werken. Ludwig van Beethoven. Ouverture „Co- riolan": Shakespeare heeft in zijn treur spel „Coriolanus" het tragische lot ver eeuwigd var. de Romeinse veldheer Gnaeiu Marcius die zijn bijnaam te danken zou hebben aan de verovering van Corioli. Uit Rome verbannen bood hij de koning der Volsci zijn diensten aan om het door deze verloren grondgebied op de Romei nen te heroveren. Toen hij na verschillen de overwinningen Rome bedreigde, wis ten zijn moeder en zijn vrouw hem met veel moeite te overreden, van zijn wraak lust af te zien en zijn vaderstad met vrede te laten. In nu vrijwillig ballingschap heeft hij zijn land verlaten. Het gelijk namige treurspel van de Oostenrijkse dichter Joseph Ritter von Collin, waar over Beethoven in 1807 een ouverture componeerde, berust op hetzelfde gegeven. BcclLovsui hueft rijn nuysiek lie' UoUc- harde karakter van Coriolanus en de ver zoenende mildheid van de beide vrouwen als sterke tegenstelling met suggestieve kracht weergegeven. De verbeten felheid van het aanvangsthema tekent de heers zuchtige veldheer ten voeten uit en het lyrische tweede thema - een van Beet hoven's mooiste ingevingen - karakteri seert niet minder raak de zachtere gevoe lens, die op hem inwerken. Onder auspiciën van de Nederlandse Christelijke Wandelsportbond zal van 2 tot en met 5 augustus in Veenendaal voor de tweede maal een grote Jeugd vierdaagse gehouden worden. De plaatselijke commissie Jeugdvierdaagse heeft naar alle deelnemers van vorig jaar, alsmede naar een groot aantal scholen een folder doen uitgaan, waar in de geadresseerden worden opgewekt aan dit uniek wandelsportevenement deel te nemen. Volgens de commissie staat nu al vast, dat het aantal deelnemers in verge lijking met vorig jaar verdubbelen zal. derhandelingen gaande voor een goede ontspanning. De intocht in Veenendaal aan het einde van de laatste tocht zal hoogst waarschijnlijk op een later tijdstip plaats vinden als vorig jaar, toen de tippelaars zich tegelijk met het uitgaan van de fabrieken in het centrum be vonden. Hiermede wil men dus even tuele verkeersopstoppingen voorkomen. H00FDSTB.5I TEL 3184 VEENENDRB Na het experiment van vorig jaar, waar zelfs de NCRV een reportage aan wijdde, ontving de commissie vele brieven en kaarten met de vraag of er in 1960 ook weer een Jeugdvierdaagse zou zijn. En de betoonde belangstelling bij de eerste vierdaagse èn de talloze infor- maties na afloop hebben het dagelijks bestuur van de NCWB doen besluiten alles in het werk te stellen de Veenen daalse Jeugdvierdaagse tot een traditie te maken. De propaganda wordt rijkelijk laat ingezet, omdat de organisatoren moes ten wachten op de officiële vaststelling van de plaatselijke fabrieksvakantie. Binnenkort wordt de nu verspreide fol der gevolgd door een officieel program maboekje. De route voert weer door de Utrecht se Heuvelrug en de Gelderse Vallei over afstanden van 10, 15 en 18 km. Deelgenomen kan worden door jeug digen van 6 tot en met 18 jaar. De in- dividuelen worden ondergebracht bij particulieren, terwijl groepen bij elkaar kunnen blijven. Momenteel zijn er on- C.J.B.T.B. VERGADERDE Onder grote belangstelling besprak de Chr. Jonge Boeren- en Tuinders- bond afd. Veenendaal j.l. vrijdagavond enkele actuele problemen rondom de varkenshouderij. Als spreker was uit genodigd de heer A. de Zeeuw uit Ede. Na een prettige koffiepauze werden discussiegroepen gevormd waarin voor namelijk gesproken werd over de Bel gische Piëtrain varkens en enkele as pecten van de afzetmogelijkheden van bacon in het buitenland. Aangezien het een groot gevaar vormt dat meelfabri kanten varkens gaan mesten of laten mesten, aldus de mening op de ver gadering, werd besloten een schrijven te richten aan het hoofdbestuur van de bond om dit gevaar onder ogen te zien. De gunning is aangehouden. Van H., bedrijfsleider te Wageningen, had met zijn personenauto op het kruispunt Prins Bernhardstraat - Ko ningin Julianastraat te Wageningen geen voorrang verleend aan een van rechts komend volkswagenbusje. Daar door was een aanrijding ontstaan, waarbij enkele inzittenden van het busje gewond werden. Een tamelijk wilde manier van rijden, oordeelde de officier van jus titie, mr. Pfeil, misprijzend toen van H. vrijdag voor het Wagenings kan tongerecht verscheen. Daar ben ik me niet van bewust, protesteerde verdachte. Een overtreding van de gulden re gel in het verkeer is op zichzelf al erg, maar wanneer daarbij op een manier gereden wordt als door u werd gedaan, is het helemaal bar en boos, vervolgde de officier. U hebt niets gezien, bent met onverminderde snelheid de krui sing gepasseerd en hebt het volkswa genbusje met uw grote personenwagen eenvoudig gekraakt. Het was een fikse aanrijding, die geweten moet worden aan onoplettendheid of onverschillig heid van u. U mag kiezen tussen die twee. Eis: 100,boete of 20 dagen en een ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van zes maanden. Omdat uit de getuigenverklaringen de mate van uw roekeloosheid niet geheel dui delijk blijkt, wil ik die ontzegging voorwaardelijk stellen met een proef tijd van twee jaar, zo besloot mr. Pfeil zijn requisitoir. De inzittenden van het volkswagen busje hadden verklaard, dat verdachte juist voor de botsing een hoge snelheid had. De raadsman van Van H. wees er echter op, dat zij de personenauto slechts over een afstand van hoogstens acht meter hadden kunnen zien rijden. Op zo'n kort traject schat men een snelheid makkelijk aan de hoge kant, meende hij. Verdachte verwachtte bo vendien van rechts geen auto. Enige dagen voor die van de aanrijding was hij ook een paar maal het kruispunt gepasseerd en toen was de rechter- straat steeds voor verkeer afgesloten geweest met palen en schrikhekken. Hij meende dat het nu nog het ge val zou zijn. Het bleek een onjuiste veronderstelling en Van H. is dan ook wel schuldig, maar hij is zeker geen roekeloze rijder. Zelf schat hij zijn snelheid op 20 30 km per uur, aldus de raadsman. Uit de gevolgen van de aanrijding blijkt, dat verdachte wel hard gereden heeft, doch inderdaad is de zijweg eni ge tijd afgesloten geweest, zodat het niet waarschijnlijk was, dat van rechts verkeer zou naderen, zei rechter v. d. Brand. Het vonnis luidde hierna 75,of 15 dagen. Aan A., gepensioneerd wetenschappe lijk ambtenaar bij de plantenziekte- kundige dienst te Wageningen, was ten laste gelegd, dat hij op 4 juli van het vorige jaar in zijn tuin een zanglijster een beschermde vogel, zou hebben ge vangen. Bij de behandeling voor het Wagenings katongerecht verklaarde A., dat de verbalisant en de door deze ge raadpleegde deskundige zich vergist moesten hebben. Inderdaad had hij een vogel gevangen, doch dit was geen (Zie verder 2e blad) kunnen. Deze winteruitvoeringen werden met een kort woord geopend door de heer A. v. d. Boogert, die de afwezige voorzitter H. v. Ree verving. Hy herinnerde o.a. aan het vele werk dat het overleden bestuurs lid de heer J. Reede voor de vereniging gedaan had. Hy verzocht de aanwezigen de nagedachtenis van dit bestuurslid staande met enkele ogenblikken stilte te eren. Voor de pauze kwam hoofdzakelijk de jongere jeugd op het podium. Met leuke en toch ook lang niet gemakkelijke oefe ningen bewezen ook de kleuters dat tur nen een sport is die alle lichaamsspieren in beweging brengt. Ook op het gebied van vrije oefening bleken de leden wat in hun mars te hebben. De inhoud van deze oefeningen (die wellicht toegeschreven kan worden aan de heren (Leppers) getuigden van kennis van zaken. Dat ook de moder ne muziek zijn weg gevonden heeft in de turnsport lieten de adspirant heren zien bij een vrije oefening. Cp brug en rek toonden de hespn eer gedegen voorberei ding. Hoewel verschillende onderdelen van de oefening niet lukten, bemerkte men toch durf en doorzettingsvermogen. De dames deden het op de brug met ongelijke leggers weer goed. Gratievolle en beweeg lijke bal- en knotsoefeningen behoorden verder tot hun deel van het programma, dat in een prijzenswaardig vlot tempo werd uitgevoerd. Het kwam ons voor dat de vereniging, die 250 leden telt, het laatste jaar wat turnen betreft goede vorderingen heeft gemaakt. Dat dit voor een groot deel te danken is aan de leiders de heren Leppers, zal iedereen wel gezien hebben. De heer Van de Boogert sloot de avond met een oproep aan de niet lid zijnde jeugd om zich bij de vereniging aan te sluiten. Dat de groep heren wat uitbreiding betreft de speciale aandacht vraagt, behoeft eigen lijk geen betoog. De gymnastiekvereniging kan terugzien op een geslaagde winteruit- voering. Tijdens de turnavond van de gymna stiekvereniging Amerongen, j.l. zater dagavond in het Clubhuis gehouden, was ook het onderdeel „lange-mat- meisjes" van zeer goed gehalte. In het kader van de hiertoe te treffen, voorbereidingen hebben alle inwoners van Renswoude dezer dagen een verzoek van het gemeentebestuur ontvangen om door invulling van een enquêteformulier ver schillende inlichtingen te verstrekken, die in dit verband van belang kunnen zijn. Zo luidt één van de vragen, op dit formu lier „Bent u eventueel bereid om in de ge meente Renswoude werk in een industrieel bedrijf te aanvaarden, zo hiertoe de moge lijkheid wordt geopend?" Het gemeentebestuur hoopt door mid del van dit verzoek een overzicht te ver krijgen van diverse gegevens, alsook van de eventueel beschikbare arbeidskrachten, die in de gemeente zelf aanwezig zijn, hetgeen voor het aantrekken van bepaalde industrieën noodzakelijk wordt geacht. Uit het vorenstaande blijkt, dat het ge meentebestuur thans metterdaad aan de industrievestiging zijn volledige medewer king wil verlenen. In de toekomst zullen terzake ongetwijfeld nog de nodige activi teiten moeten worden ontplooid; de eerste stap in deze richting is nu echter gedaan en voor de gehele gemeente is het te ho pen, dat hierop het verwachte succes zal volgen. De inwoners van Renswoude kun nen hieraan tevens hun medewerking verlenen, door de toegezonden formulie ren zo spoedig mogelijk terug te zenden. ASSURANTIEKANTOOR »£ïnfWI,K (f .'t - t Gevolmachtigde van de Insurance Company of North America

De Vallei | 1960 | | pagina 1