r J Sensatie bij Smits Vleespaleis Smits Vleespaleis DRUKWERK Mej. D. Klein ziet ideaal in vervulling gaan G.V.V.V. hield kampioensreceptie in „De Korenbeurs" Mr. j. Deen (Arb.) stelt vragen over onvoldoende politietoezicht J Drukwerk Wout Waayenbergs MOTORENSHOW accurate medewerkster GROOT en KLEIN Woonplaats na huwelijk: Jeruzalem Dovo-familie vierde feest Jonge boeren worden gedropt Donderdagavond laatste thuiswedstrijd V.C.V.- hoofdklasse-team Dovo: tweelingzusters „DICHTER UND BAUER" AMERONGEN A.R. kiesvereniging besprak gemeentepolitiek UIT RHENENS RAADZAAL G. C. Ziermans benoemd tot concierge ulo Officiële bekendmaking U.S.O.-concert Rhenen VITRAGE VAL viEMENMAi GORTSTR.39 V. ELST Viering bevrijdingsdag SCHERPENZEEL A.T.S. herdacht 10-jarig bestaan Paaswijdingssamenkomst is het visitekaartje voor uw zaak Drukkerij „De Gelderse Vallei" LAAT DEZE GELEGENHEID NIET VOORBIJ GAAN Bezoekt op 1 en 2 april in gebouw „Eltheto" BERENDS' TRICOTAGEFABRIEKEN N.V. Salaris naar bekwaamheid. DE GEHELE DONDERDAG 750 gram gekruide var kensrollade mager voor slechts I 2,70 1 kilo gehakt I 2,00 750 gr. magere varkens fricandeau of varkenslappen voor slechts f 2,70 Drukkerij „De Gelderse Vallei" Fa. Jac. van Schuppen V. De sinds 1948 bij de familie Koetser aan de Julianastraat woonachtige me juffrouw Dini Klein - na haar huwe lijk op 29 mei a.s. in de Synagoge te Utrecht: mevrouw Goldschmidt-Klein - ziet deze zomer haar ideaal in vervul ling gaan. Na de kerkelijke inzegening in Utrecht vertrekt zij namelijk met haar echtge noot, Dr. J. M. E. Goldschmidt naar Londen, vanwaar in september van dit jaar de overtocht naar Israël gemaakt zal worden. Als woonplaats zal Jeruzalem dienen waar de heer Goldschmidt lector is aan de universiteit. „Zowel mijn man als ik hebben het altijd als ideaal gezien naar Israël te vertrekken", vertelde de don kerharige Dini Klein ons tijdens een gesprek dat wij met haar mochten heb ben alvorens zij voorgoedf?) uit Vee- nendaal vertrekt. AMOR IN 'T SPEL Na een hartelijk ontvangst en onder het genot van een geurig kopje koffie vertel de deze charmante ingezetene op welke wijze „hij en zij" elkaar ontmoet hadden. Dat was vorig jaar oktober toen de heer Goldschmidt met vakantie in Veenendaal was, ten huize van familie Koetser wel te verstaan. „Tja, en hoe gaat het dan hè," zei onze gastvrouw met een glimlach. „Je maakt kennis met elkaar, knoopt een gesprek aan ennou ja, Amors eeuwenoude ge schiedenis." Die eeuwentoude geschiedenis blijft toch altijd weer jong, want toen logé Goldschmidt zijn vakantie er op had zitten en weer naar Engeland was terug gekeerd, vertoefden zijn gedachten nog steeds in Veenendaal. Met de K.L.M. als tussenschakel vlogen de luchtpostbrieven over het Kanaal. Het resultaat van deze onverwachte kennismaking en de intensieve briefwisse ling werd o.m. burgemeester A. Bakker gewaar die vorige week maandag op het gemeenjtehuis in Veenendaal het burger- Het was één grote Dovo-familie die zaterdagavond in het Verenigingsgebouw bijeen was om te genieten van een goed verzorgd feestprogramma. De grote op komst noemde de voorzitter P. Hicnsch in zyn openingswoord voor Dovo zeer ver heugend, ten eerste omdat hieruit bleek dat de vorige feestavonden in de smaak gevallen waren en ten tweede een grote sympathie voor Dovo. „Het is nodig dat velen ons werk steu nen, aldus de voorzitter, en hieraan ver bond hij tegelijkertijd de opwekking lid of donateur van deze sportvereniging te worden. Hierna werd een aanvang gemaakt met het feestprogramma dat zeer gevarieerd was samengesteld. Het meest gewaardeer de nummer zal ongetwijfeld het griezel stuk bij ultra-violetlicht geweest zijn, waarbij een spook en zelfs een geraamte te pas kwamen. Het goochelen en acrobatiek stonden op hoog peil, terwijl de muzikale omlijsting in vertrouwde handen, was. Te oordelen naar de diverse reacties uit de zaal is ook deze feestavond weer bij zonder in de smaak gevallen. Op de j.l. vrydag gehouden vergade ring van de Chr. Jonge Boeren- en Tuindersbond afd. Veenendaal is met groot enthousiasme besloten tot het or ganiseren van een zogenaamde drop ping. Deze zal plaats vinden in de late avond van donderdag 7 april a.s. „el ders in Nederland". Ruim dertig leden van de plaatse lijke afdeling zullen donderdagsavonds in gesloten auto's vanaf de Markt in Veenendaal vervoerd worden naar het droppingsgebied. Om, na de dropping, de opgegeven plaats te bereiken, zullen zij zich in de duisternis moeten oriën teren op de maan en andere hemel lichamen. Bij ongunstige weersomstan digheden gaat de oefening uiteraard niet door. De algehele leiding berust bij de heer G. Groeneveld. lijk huwelijk voltrok. De huwelijksformu le werd op verzoek van het bruidspaar in het Nederlands voorgelezen, alhoewel de bruidegom deze taal uiteraard niet vol ledig beheerst. Het kerkelijk huwelijk vindt plaats op 29 mei a.s. in de synagoge te Utrecht. LONDEN-NEW YORK-JERUZALEM Dr. J. M. E. Goldschmidt, geboren in Duitsland, verhuisde al op jeugdige leef tijd naar Engeland. In het land van John Buil groeide hij op en ging scheikunde studeren, welke studie hem ook vier jaar in New York bracht. Na deze Amerikaanse periode vertrok hij naar Israël waar hij in twee jaar tijds zijn studie afmaakte en promoveerde. Vorig jaar zond de universiteit in Jeru zalem, waar hij college geeft en onderzoe kingen doet, dr. Goldschmidt uit naar Londen voor de tijd van twee jaar voor research-work. Tijdens deze periode ont moette hij zijn bruid, die evenals de brui degom Hebreeuws en Engels spreekt. De vrouwelijke helft van het gelukkige paar heeft in Utrecht psychologie gestu deerd en al kandidaatsexamen gedaan. Behalve Engels en Hebreeuws spreekt zij ook vloeiend Duits en Nederlands. BOEIEND LEVEN Mej. Klein bleek al eens eerder in Is raël geweest te zijn. „In een zomervakan tie ben ik in Israël geweest. Of de levens omstandigheden daar anders zijn? Ja, zeer zeker maar toch is het er een boeiend en interessant leven." De bruid is er, ondanks alle prettige herinneringen in Veenenidaal, verheugd over. „Ziet u, het is ons iedaal dat nu in vervulling gaat." De goede oude Amor heeft zijn pijlen hier midden in de roos geschoten!. Geluk en het bereiken van een ideaal gaan bij dit bruidspaar hand in hand. UIT RAAM GEVALLEN Toen zij één van de ramen aan de buitenkant van de bovenverdieping van haar woning aan de Dr. de Visser straat aan het zemen was, is mevrouw S. maandagmiddag j.l. van ongeveer vijf meter hoogte naar beneden geval len. Tijdens haar werkzaamheden gleed zij uit met het bovenomschreven ge volg. Mevrouw S. kwam in de tuin te recht. Dr. G. Annot, die assistentie ver leende achtte overbrenging naar het Julianaziekenhuis noodzakelijk. Donderdagavond speelt VC Veenendaal haar laatste thuiswedstrijd in deze com petitie tegen ZVC/KV uit Dordrecht. De wedstrijd wordt gespeeld in de zaal van het Chr. Lyceum. Het eerste herenteam, dat vorige week gemakkelijk won van UW I, speelt vrij dagavond thuis tegen) Polonia III. Gezien het fenomenale spel, dat de VCV'ers j.l. zaterdag lieten zien in Barneveld, wordt ook dit een zege voor de VCV'ers. Het reserve-herenteam zal veel moeite hebben met Athlon II in Utrecht, terwijl de reserve-dames uit winnen van USS IV. Ter gelegenheid van het behaalde kam- sport is dat hard nodig. Wij moeten helaas pioenschap van de 3e klasse West IB van de K.N.V.B. zaterdagcompetitie en de daaraan verbonden promotie, heeft het be stuur van de Veenendaalse voetbalvereni ging G.V.V.V. zaterdagmiddag in de bo venzaal van hotel „De Korenbeurs" een receptie gehouden, welke ondanks de zeer slechte weersomstandigheden, druk werd bezocht. Gedurende anderhalf uur was het een komen en gaan van bezoekers die het bestuur en spelers geluk wensten met dit prachtige resultaat. Onder degenen die de receptie bezoch ten, bevonden zich eveneens burgemees ter A. Bakker, de wethouders De Ruiter en Van Kuyk en de gemeentesecretaris D. Blankespoor. Het bestuur met als voorzitter de heer P. Scholts, alsmede de spelers mochten naast vele persoonlijke gelukwensen ook een respectabel aantal bloemstukken en geschenken ontvangen. Voorzitter P. Hiensch bijvoorbeeld, van de sportieve concurrent Dovo, had een gloednieuwe bal meegebracht. „Wij zijn eigenlijk tweelingzusters, want jullie heb ben het ons netjes nagedaan," zo zei hij. „Normaal is dat tweelingzusters hand in hand door het leven gaan en vooral bij de onze eigen boontjes doppen want van de overheid hebben we heel weinig te wach ten." In overeenstemming met alle andere sprekers drong hij aan op een sterke sa menwerking en sprak tot slot de hoop uit dat G.V.V.V. in de toekomst nog vele suc cessen zou mogen behalen. Namens de K.N.V.B. afdeling Utrecht was vertegenwoordigd de heer Kerstens die het behaalde kampioenschap met de daaraan verbonden promotie een machtige pretatie noemde. „Wij hopen in de nieu we afdeling nog vaak van u te horen," zo besloot hij zijn toespraak. Vrijwel alle plaatselijke sportverenigin gen, muziekverenigingen en die uit de om liggende plaatsen waren in het gastenboek te vinden. De betoonde belangstelling op deze receptie zal voor G.V.V.V. ongetwij feld een stimulans zijn de voetbalpresta ties nog hoger op te voeren. DEMONSTRATIE IN LONDEN Overal in de wereld heeft het bloedbad in Shar- peville, Zuid-Afrika, ontsteltenis gewekt en protesten hiertegen uitgelokt. In Lon den demonstreerde een groep - meest jonge - mensen door op Trafalgar Square, waar het „Zuidafrikahuis" gevestigd is, op het trottoir te zitten. Na verloop van enige t(jd werden de demonstranten door politiemannen verwyderd. MEESTERLIJKE VERTOLKING VAN DE OUVERTURE DOOR WIM VAN DER PANNE Zaterdagavond heeft Wim van der Panne voor de tweede maal een con cert gegeven in gebouw ,,'t Trefpunt". Zoals de vorige keer was dit ook weer een populaire orgelbespeling, deze keer met werken van Handel, Beethoven, Schrammel, Straus e.a. Het programma werd geopend met het Largo van G. F. Handel. Hier speel de Van der Panne de melodie met het mooie register, de viool. Daarna volgde het Menuet in G. van Beethoven, wat door het meer strakke ritme op dit instrument beter tot zijn recht kwam als bovengenoemd werk. Verder speelde Van der Panne nog enkele werken w.o. de „Bloemenwals" van Fr. Lehair, die ook door Van der Panne op een wel zo fraaie wijze werd vertolkt, dat de luisteraars met hun applaus niet tot het einde konden wachten. Voor degenen die in de reeds ge noemde werken de techniek van de organist niet hebben gadegeslagen, hebben dat zeer zeker gedaan toen de ouverture „Dichter und Bauer" van Fr. von Suppé werd gespeeld. Dit zo uiterst moeilijk voor orgel ge arrangeerd werk, werd door Van der Panne op een meesterlijke wijze ver- toykt. Vooral het laatste gedeelte waar het tempo steeds meer werd opgevoerd, speelde Van der Panne feilloos. Na de pauze droeg het programma een zeer ontspannend karakter. Het eerste nummer was de mars „Wien, bleibt Wien" van J. Schrammel. Daar na speelde Van der Panne de wals „Rosen aus dem Süden" van Strauss. Jammer was het dat deze wals in een klein beetje te langzaam tempo werd gespeeld. Zoals gewoonlijk eindigde Wim van der Panne met z'n improvi saties over vaderlandse liederen. Tot slot werd de organisator van deze avond, Coos de Kleuver, die het mogelijk heeft gemaakt Van der Panne in Veenendaal een concert te laten ge ven, bedankt voor zijn medewerking en werd verzocht een verzoeknummer op te geven, dat de Can-Can-dance van J. Offenbach werd. Met verlangen zien we de volgende orgelbespeling door de bekwame orga nist Wim van der Panne tegemoet. Op de verleden week gehouden ver gadering van de A.R. kiesvereniging heeft de heer G. J. van Barneveld een causerie gehouden over actuele ge meentepolitiek. Uit de aandacht waar mee het één en ander gevolgd werd, en uit de wyze waarop hierover een dis cussie werd gevoerd, bleek dat dit on derwerp een goede keus was van de kiesvereniging. Over de subsidie kerkbouw, een punt dat in de laatste gemeenteraadsverga dering werd besproken en waarbij een aanvrager van de N.P.B. werd afge wezen, merkt de heer Van Barneveld op dat de AR een duidelijke uitspraak heeft gedaan. Als wij in de raad, zo zei hij, een subsidie afwijzen, dan gaat dat niet tegen een bepaalde kerk of groep. Wij doen dat, omdat ieder christen de taak en roeping heeft om zijn kerk me de te onderhouden, dit moet een ere zaak zijn. Ook het uitbreidingsplan werd onder de loep genomen. Dit plan dat door G.S. is samengesteld, heeft veel stof doen opwaaien, hetwelk blijkt uit de vele bezwaarschriften. Toch moeten we, aldus de heer Van Barneveld, de een of andere kant op. Het is begrij pelijk dat er vooral bezwaren zijn tegen dit plan uit landbouwkringen. Toch is het ook zo, dat de middenstand deze uitbreiding toejuicht. Sprekende over de riolering zei spreker dat nu het laat ste grote gedeelte in aanleg is, nog enkele kleinere stukken overblijven, die ook zeer spoedig aan de beurt komen. Op deze causerie volgde een levendige discussie, waaruit bleek dat de gemeen tepolitiek zich althans bij de AR-leden nog in een flinke belangstelling mag verheugen. Bij het huishoudelijke ge deelte van deze vergadering werd voor al aandacht besteed aan de ledenwer ving. Er zal een actie gevoerd worden voor meer jongere leden. Besloten werd verder om de contributie maandelijks op te halen bij die leden die bezwaar hebben tegen één jaarlijkse betaling. Het voorstel, gedaan in de raadsvergadering van gisteravond, om de politie verordening aan te vullen met bepalingen inzake rattenbestrijding, deed by de heer Mr. J. Deen (Arb.) de vraag rijzen, of de zich steeds uitbreidende politie verordening zo langzamerhand niet de krachten van het plaatselijk politie apparaat te boven ging. Hem was gebleken, dat er van de zijde van de inwoners nogal wat klachten zijn over het politietoezicht, op de naleving van wetten en verordeningen. De baldadigheid van de jeugd neemt nog steeds in omvang toe, terwijl velen zich zouden ergeren aan het feit, dat geen toezicht zou zyn ge houden op overtredingen van de arbeidswet, die zomaar vanaf de openbare weg zijn te constateren. Spreker doelde op bouwwerken, waar tot ver over de tyd die is gesteld, wordt gearbeid. Zowel de voorzitter als wethouder Klaassen (CH) ageerden tegen deze op merkingen. Eerstgenoemde wees erop, dat al het mogelijke wordt gedaan om de zaak in de hand te houden. In de binnenstad waren de patrouilles aanmerkelijk uitge breid en verscherpt in verband met de ge signaleerde baldadigheid. Een groot be zwaar noemde de voorzitter echter het charteren van Rhenens politiepersoneel voor allerlei diensten elders. Betreurens waardig noemde hij het voorts, dat jeug dige deliquenten, wanneer eenmaal pro- ces-verbaal is opgemaakt, door de officier van justitie naar de burgemeester van de plaats van inwoning worden verwezen, die dan standjes moet uitdelen, die wei nig of niets helpen. Hij noemde de toe stand zeer onbevredigend. Voor wethouder Klaassen maakte het geen verschil of er nu in een gemeente rijks- of gemeentepolitie is. De baldadig heid is overal even ernstig. Spreker was het verder niet eens met de opmerking van de heer Deen, dat er op bouwwerken overtredingen zouden plaats vinden van de arbeidswet. Er wordt inderdaad op sommige plaatsen per dag langer gewerkt, doch dan heeft het personeel de zaterdag vrij. De voorzitter wees tenslotte nog op de zeer goede samenwerking met de politie, doch gaf de heer Deen te verstaan, dat hij, noch het college van burgemeester en wethouders staatsrechtelijk ook maar eni ge zeggenschap hebben. De politieverorde ning werd hierna zonder hoofdelijke stem ming aangevuld. ONVERKWIKKELIJK De agenda bevatte onder meer een voor stel tot benoeming van de heer N. G. v. d. Oosterkamp te Eist tot lid van de woning commissie. Het voorstel had in de vorige vergadering schipbreuk geleden. De heer Deen wenste namens de PvdA-fractie om trent deze aangelegenheid een verklaring af te leggen. Hij noemde daarin het debat over deze zaak in de vorige vergadering gevoerd, onverkwikkelijk. De leden, van de woningcommissie hebben hun adviezen zakelijk, weloverwogen en zonder aanzien des persoons gegeven. We menen te mo gen stellen, aldus de ;heer Deen, dat de commissie steeds aan deze primaire eis heeft voldaan. Bij de vorige beraadslaging is deze commissie bij haar werkzaamhe den ten, onrechte in het politieke vlak ge lrokken. Bovendien is, hetgeen veel erger is, over de politieke of vermoedelijke poli tieke opvattingen van de zittende commis sieleden in het openbaar gediscussieerd. Hierdoor is èn aan de zittende commissie leden èn aan het toeni voorgestelde kan didaatlid der commissie (de heer D. de Jong (Arb.), die de benoeming niet aan nam) onrecht aangedaan. Mijn fractie acht deze gang van zaken verwerpelijk en meent er goed aan te doen deze onjuist heid nogmaals te signaleren. De persoon van de nu door het college voorgestelde kandidaat achten wij acceptabel, zodat de leden van onze fractie deze voordracht zullen steunenu De heer v. d. Oosterkamp werd hierna met grote meerderh-4?'! van stemmen ge kozen. f GROENE KRUIS VERGADERT Donderdagavond 31 maart komen de leden van Het Groene Kruis in een al gemene jaarvergadering bijeen in het kruisgebouw. Behalve de normale agen dapunten is er een bestuursverkiezing. Aftredend en herkiesbaar zijn de heren G. A. Dagnelie, dr. J. G. A. Katten- busch en J. Wolters. Na het huishou delijke gedeelte worden een drietal ge luidsfilms vertoond, waarbij één over het werk van de plattelandsarts in Amerika. O GEMEENTE RHENEN Onteigening in kernplan Eist Het hoofd van het gemeentebestuur van Rhenen maakt bekend, dat ter gemeente secretarie, afdeling financiën, van 31 maart tot en met 29 april 1960 voor een ieder ter inzage ligt het bij raadsbesluit van 1 maart 1960, nr. 4a voorlopig goedgekeurde plan tot onteigening van een perceel bouwland in het kernplan Eist, met grond- tekening en uitvoerinfe kaart en lijst, be vattende de kadastrafe gegevens van het te onteigenen perceel} Rhenen, 29 maart 1960 Het hoofd van het gemeente bestuur voornoemd: L. BOSCH VAN ROSENTHAL GEMEENTE RHENEN Spreekuur burgemeester Rhenen De burgemeester van Rhenen brengt ter openbare kennis, dat hij vrijdag 1 april 1960 verhinderd is zijn spreekuur te hou den. Rhenen, 29 maart 1960 De burgemeester voornoemd: L. BOSCH VAN ROSENTHAL WIJLEN J. MENTING HERDACHT Aan het begin van de vergadering her dacht de voorzitter in piëteitvolle woor den het plotseling heengaan van het oud raadslid de heer J. Menting, die met va kantie in Amerika vertoefde en aldaar na een kortstondige ziekte overleed. De heer Menting had zitting in de raad voor de PvdA en maakte na zijn raadslid maatschap deel uit van talrijke commis sies, waaronder de moeilijke commissie van advies ingevolge de woonruimtewet. De voorzitter typeerde de heer Menting als een zeer belangstellend raadslid, die lange tijd zitting had en die zich bijzonder interesseerde voor onderwijszaken en het werk van de VVV. De voorzitter betuigde aan mevrouw de welgemeende deelneming namens de gehele raad. GRONDTRANSACTIES De raad besloot in het belang van de volkshuisvesting aan te kopen van J. v. d. Berg te Eist een perceel grond groot 52 m2 voor 104,— met een ruiling van 15 m2 met gesloten beurs. Eveneens met ge sloten beurs werd een ruiltransactie aan gegaan met D. v. d. Berg te Eist, waarbij de gemeente aan hem overdraagt 710 m2 en v. d. Berg aan de gemeente Rhenen overdraagt 130 m2. Ten behoeve van de bouw van een garage werd aan de fa. J. v. Dolderen en Zn. te Rhenen verkocht 177 m2 grond, gelegen aan de Tuinlaan voor 1770,De heer Deen maakte nog wel bezwaar tegen de prijs, die hij te laag vond. Wethouder Klaassen kwam tot de conclusie, dat hier eerder sprake is van een te hoge, dan van een te lage prijs. De heer Deen legde zich er bij neer. CONCIERGE ULO De raad werd ervan in kennis gesteld, dat de heer G. C.. Ziermans te Rhenen uit 80 sollicitanten was benoemd tot concier ge voor de Ulo-school en dat een nadere regeling was getroffen voor toekenning van een vergoeding voor door Ziermans in dienst te nemen werksters. ONBEWOONBAAR VERKLARING Zonder hoofdelijke stemming werd be sloten tot onbewoonbaarverklaring van de woningen Rijnstraat 35 t/'m 43, wegens oude, vervallen toestand, gebrekkige inde ling en ernstige vochtigheid. SCHOOLVERSLAGEN Over het vorig jaar hadden de hoofden van de openbare scholen wederom het ge bruikelijke verslag uitgebracht. De heer Deen merkte hierbij op, dat hij het pret tig zou vinden, wanneer het college be paalde aanwijzingen zou geven) aan de schoolhoofden met betrekking tot de sa menstelling van de verslagen, met name door te verzoeken die zaken te vermelden, waarop het college en de raad prijs stel len. De heer Deen noemde de thans uitge brachte verslagen over het algemeen goed. De voorzitter vond het schoolmeesterach tig om de schoolmeesters te zeggen: „zo moet het verslag zijn", alhoewel hij het met de heer Deen eens was. Spreker hoopte, dat de hoofden de ver slagen van hun collega's zouden lezen en 'daar over en weer wat uit zouden halen. De heer Deen stelde voorts de statistische gegevens in deze verslagen zeer op prijs en verzocht onder ogen te zien de raads leden eveneens de statistische gegevens ter hand te stellen over het bijzonder on derwijs. Voorts gaf hij in overweging een commissie van overleg in onderwijszaken in te stellen. De voorzitter voelde er weinig voor. Al heel wat avonden zijn verloren gegaan om deze commissie leven in te blazen. De mensen kwamen niet en de mensen die kwamen zaten er wel wat slaperig bij, zo dat het succes niet heel groot is geweest. VLEESKEURING De heer Deen informeerde naar aanlei ding van het verslag van de vleeskeurings kring over 1959 welke waarde het college hechtte aan de daarin voorkomende op merkingen, dat de noodslachtplaats niet deugt, dat er een laboratorium moet ko men en een ruim kantoor. De voorzitter deelde hierop mede, dat het verslag de raad ter kennisneming was voorgelegd, waaruit duidelijk moest blijken welke waarde aan de verschillende opmerkingen werd gegeven. Spreker herinnerde de raad aan de bin nenkort in werking komende nieuwe vorm van samenwerking op vleeskeuringsgebied en wenste deze zaak „op te hangen aan de kapstok van die nieuwe vorm van samen werking". (Vervolg van pagina 1) Het vioolconcert in d-klein van Tartini Met Vivaldi, Corelli, Veracini, Torelli e.a. behoorde Tartini tot de grote meesters van de Italiaanse vioolkunst, welke aan het begin van de 18e eeuw hoogtij vierde. Tartini wordt gerekend tot de jongeren van deze roemruchte groep. Hij werd in 1692 in Pirano geboren als zoon van wel gestelde ouders, doch toen hij tegen hun zin op jonge leeftijd trouwde, steunden Sij hem financieel niet meer. Daardoor kwam niet veel van regelmatig lesnemen. Hij luisterde de kunst af van meesters als Veracini en Geminiani en moest reeds vroeg brood verdienen door in allerlei en sembles te spelen. Intussen ontwikkelde hij zich tot een van de voornaamste viool virtuozen van zijn tijd. Hij gaf blijkbaar weinig om virtuozenroem, want hij be kleedde vrijwel zijn gehele leven (hij over leed in 1770) de bescheiden betrekking van violist aan de Basiliek van Padua, waar hij een grote kring van leerlingen had, waarvan er verscheidene beroemde violis ten zijn geworden, o.m. Nardini en Fer rari. Tartini interesseerde zich voor de technische problemen van het vioolspel en was daardoor een goed pedagoog. Zijn eigen spel werd geroemd vanwege de per fecte stokvoering en feilloze zuiverheid. Ook voor de theorie der muziek had Tar tini veel belangstelling. Toen hij wegens een blessuur aan zijn arm enige tijd niet vioolspelen kon, hield hij zich bezig met de geluidsleer. Hij was de ontdekker, (in 1754) van de z.g. differentie-tonen, die nog wel dentonen van Tartini" genoemd wor den. Ook schreef hij een belangrijke ver handeling over de muzikale versierings kunst van zijn tijd. Toen Tartini begon te componeren had zich zojuist het solo-concert in Italië tot een belangrijke vorm ontwikkeld uit het Concerto grosso. Tartini heeft meer dan 100 vioolconcerten gecomponeerd, waar van de zg. „Duivelstrillersonate" beroemd geworden is. Het heden uit te voeren Vioolconcert in d-klein werd destijds uitgegeven door Emilio Pente. De begeleiding bestaat uit strijkorkest. Het eerste deel (Allegro) be gint met een orkestinleiding, waarin het hoofdthema wordt geëxposeerd. Een the ma, dat op de kwint begint en in sierlijk dalende lijn wordt voortgezet. Na deze in troductie neemt de solist het thema over en werkt het virtuoos uit, vaak met dub- belgrepen. Het tweede deel is een in de solopartij met rijke versieringen uitge werkt Grave, waarbij het orkest een be geleidende taak heeft. Het slotdeel (Pres to) is een rondo met een pittig thema. Ook hier geeft de solopartij sierlijke omspelin gen. De cadensen zijn van Emilio Pente. F. Mendelssohn-Bartholdy: Ouverture De Hebriden Mendelssohn was zeer gevoelig voor na tuurindrukken. Verscheidene van zijn composities (men denke onder meer aan zijn beroemde Italiaanse Symfonie) heb ben hun inspiratie aan de aanblik en de beleving der natuur te danken. Toen hij in 1829 de Hebriden-eilanden bezocht, was het de trotse aanblik van de Fingalsgrot welke hem de melodie ingaf, waarmee de Ouverture „Die Hebriden" welke de on dertitel „Fingalshöhle" draagt, in de alt violen violoncellen en fagotten begint. Zo als met veel romantische muziekwerken het geval is, ontstond ook dit werk uit een spontane opwelling van het gemoed. Inmiddels heeft de componist het werk niet overhaast op papier gebracht. De voltooiing van de Hebriden-ouverture heeft langdurig overleg gekost, want eerst drie jaar na Mendelssohns Hebriden-reis achtte de componist het werk rijp voor uitvoering. Na deze eerste uitvoering op 14 mei 1832 te Londen heeft Mendelssohn de partituur nog eens grondig herzien, waarna het werk in juni 1832 in druk ver scheen. Uit het golvende aanvangsmotief ont wikkelt zich een even transparant als be wogen natuurbeeld. Het tweede thema (Cantabile) treedt naar voren in de celli en fagotten. Het geeft aanleiding tot een bijna dramatische wending, welke met verrassende modulaties gepaard gaat. Bij zonder treffend is de terugkeer van het tweede thema in de klarinetten, en in de slotmaten het uitsterven van het aan vangsmotief. „Eine kleine Naehtmusik" W. A. Mozart Van de 12 serenades, die Mozart schreef - hij kende ook de namen Cassation, Not- turno en Divertimento - is de „Kleine Naehtmusik" wel de meest populaire. De bezetting is voor meervoudig strijkorkest. Oorspronkelijk had het werk 5 delen. Dit is na te gaan doordat Mozart het stuk onder de volgende titel in de door hem aangelegde lijst zijner gezamenlijke com posities inschreef: „Eine kleine Naeht musik, bestehend in einem Allegero, einem Menuett und Trio, einer Romanze, einem Menuett und Trio und eine Finale." Een der Menuetten is dus verloren gegaan. Rossini: Ouverture ,,L' Italiana in Algeri" De ouverture van Rossini plaatst ons reeds dadelijk volop in de sfeer van het theater. Het werk is, wat de bouw betreft, een zeer overzichtelijk stuk. Het begint met een inleiding in een rustig tempo. Het DONDERDAG EN VRIJDAG KOOPJES MOOIE WITTE EN CRÈME van f 0.98 nu voor 0.69 per meter MANUFACTURENBEDDENSLEDIKANTEN strijkorkest speelt pizzicato (d.i. getokkeld) een zacht, serenade-achtig muziekje, dat (typisch theater-effect) met een verras send forte (d.i. luid) wordt afgesloten. Het strijkorkest herhaalt dezelfde epi sode, doch nu speelt de solo-hobo daar tegen een weelderige melodie. Aan het slot van de inleiding komt de hobo nog even aan het woord, beantwoord door de klarinet. Nu begint in een leven dig tempo de eigenlijke ouverture. De houten blaasinstrumenten (fluiten, hobo's, klarinett enen fagotten) zetten het thema in, door enkele akkoorden in het strijk orkest gesteund; het wordt door de violen voortgezet en spoedig heeft het gehele orkest aan deze levendige muziek deel. Na een sierlijke passage voor de violoncellen en contrabassen alléén, zet, wederom in de solo-hobo, het tweede thema in. Het wordt voortgezet in de fluit en er volgt een herhaling voor hobo en klarinet en daarna begint een geestig wisselspel tus sen de strijkers en de blazers waarin men brokstukken van het thema terugvindt. In de zg. terugkeer zijn beide thema's, in een enigszins veranderde instrumentatie, weer gemakkelijk te herkennen. De Oranjevereniging van Eist roept alle inwoners van Eist op om een door haar belegde vergadering bij te wonen in café Sportlust te Eist op donderdagavond 31 maart om 8 uur. De commissie stelt zich voor o.m. een grote optocht te organiseren waarvoor vooral medewerking van verenigingen en zakenlieden onmisbaar zal zijn. De Scherpenzeelse Arbeiders Toneel Vereniging vierde vrijdagavond haar 10- jarig bestaan in de Sociëteit. Tevens werd het feit herdacht, dat enige leden vanaf de oprichting der vereniging trouw lid waren gebleven. De man die doorgaans achter de schermen werkt, de regisseur, de heer H. Blijerveld, werd eerst voor het voetlicht gehaald. Door de voorzitter van de vereniging, de heer D. Plaisier, werd hem onder dankzegging voor het vele werk, dat hij belangeloos voor A.T.S. ge daan had in de afgelopen 10 jaren, als stof felijke blijk van waardering, een polshor loge aangeboden. Zijn vrouw ontving een bloemetje. De andere jubilarissen waren mevr. W. van Ginkel-Wagensveld 'en de heer G. van Middendorp. In zijn openings woord uitte de voorzitter de klacht dat A.T.S. door de gemeente niet als culturele vereniging werd erkend en zodoende ge speend bleef van subsidie en het geven van een belastingvrije uitvoering. Hij bracht dank aan de arbeidersverzekering „De Centrale" van wie men steeds twee maal subsidie had ontvangen, waarvoor hij zich zeer erkentelijk toonde. Hierna brachten de leden van A.T.S. het toneel stuk „Het witte legioen" op de planken. Het lang niet eenvoudig te spelen stuk werd verdienstelijk voor het voetlicht ge bracht. Na afloop bracht de voorzitter dank aan de souffleur, die ook tien jaar lang zijn onmisbare taak heeft vervuld. Hierna voerden nog verschillende vereni gingsvertegenwoordigers het woord. Ten slotte was er een bal met medewerking van de Bajo's. Woensdagavond 6 april a.s. wordt er in de Ned. Herv. Kerk te Scherpenzeel een interkerkelijke paaswijdingssamenkomst gehouden. De meditaties zullen worden uitgesproken door ds. L. A. Klootwijk, Ned. Herv. predikant en ds. G. Lugtigheid Geref. predikant te Maarn. Aan deze avond zal medewerking worden verleend door de chr. gem. zangvereniging „Soli Deo Gloria" onder leiding van de heer Joh. Wegen. NIET OPGELET Zonder zich er eerst van te overtuigen of de Dorpsstraat vrij was reed woensdag middag j.l. de heer G. v. d. B., met de door hem bestuurde vrachtauto van de Burg. Rooyaardslaan de Dorpsstraat op juist op het moment dat de heer B. uit Woudenberg met zijn vrachtauto in de richting Veenendaal passeerde. Beide auto's werden beschadigd en persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Daarom juist moet u er verzekerd van kunnen zijn dat de uiterste zorg aan uw drukwerk wordt besteed. Gaarne zullen wij u met een des kundig advies terzijde staan. Mogen wij u eens offerte maken? PARALLELWEG 10 VEENENDAAL TELEFOON 2023 BAZAAR VOOR „DOE OPEN" De jongens van Valkenheide gaan zaterdag a.s. in het Clubhuis een bazaar houden ten bate van de actie „Doe Open". Het spreekt vanzelf dat een oproep om deze actie te ondersteunen overbodig is. De nood van de vluchte lingen is een ieder bekend. De bazaar van zaterdag kan meehelpen deze nood te lenigen. OPBRENGST COLLECTE GROESBEEKSE TEHUIZEN De collecte ten bate van de tehuizen in Groesbeek heeft opgebracht 193,38. Alle gever en geefsters past hiervoor een woord van dank. De organisatrice dankt J. de K. ook alle collectanten voor hun hulp. VOGELENZANGWEG 37 - RHENEN vragen voor haar hollerith-afdeling (ponskaarten) een Max. leeftijd 18 jaar, enige kantoorervaring gewenst doch niet vereist. GEGADIGDEN GELIEVEN SCHRIFTELIJK TE SOLLICITEREN Haas karbonade aan stuk f 1,35 p. 500 gr. Magere runderlende ƒ2,20 500 Mager ribstuk2,00 500 Pracht runderlappen ...ƒ1,60 500 Magere speklappen 1,00 500 200 gram HAMWORSTvoor ƒ0,45 Zandstraat 55, Veenendaal, Telefoon 3017 Kwaliteit voor lage prijs FOUNDATIONS Beha model Pret- tytorm Nr. 1 206 met zeer moderne cup; uitgevoerd in prachtige popeli- ne. De cups zijn extra met stiksels versterkt. Rugslui ting vele malen verstelbaar. Dit korset model Ronda 766 maakt U bijzonder slank. De soe pele Ronda- baleinage voelt U niet en geven U tocheenflinke steun. In de taille en op de heupen elas tieken inzet- itukkeru Gortstraat 39 - Telefoon 2321

De Vallei | 1960 | | pagina 2