Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Onderwijs maakte kennis met Veenendaals industrieleven Doel: meer begrip voor industrie Niet eenvoudig Bijzondere tijd voor Nederlandse vliegtuigindustrie Weer reizen naar Duitsland te winnen in Voorjaarswinkelweek WAAR IS DE VALLEI-RIKS? 34e jaargang VRIJDAG 1 APRIL 1960 Nr. 26 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen* Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Fabrikantenvereniging hoopt volgend jaar weer een dergelijke dag te organiseren Volgende week zaterdag: Paliiipaasoptocht Erefonds voor oud-verpleegsters SCHOONMAAK Drogisterij Fa. J. F. TAK Meer inzicht Ook leerzaam Van garen naar sigaren Waardig slot Binding met Amerikaanse fabrieken Hedenavond raadsvergadering: Raadhuis in „Schrijverswijk" - Rusthuis bij Iiidustrielaan Verbinding Hoofdstraat - „Schrijverswijk" Bestuur rusthuis bieclt thans 25,- per meter Bij kruidenier ontdekt 2 AF 148352 Kosten: 2.5 miljoen Panden aangekocht Grote belangstelling voor Vewibeto .,Het kasteel Seipestein" Vijf verkeersongevallen in twee dagen Interessante motorenshow ELST Optocht op 5 mei AMERONGEN Agenda iihlHJ Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Glrono. 563427 Redactie: tv. P. ter Boeven Advertenties en abonnementen km uien ook worden opgegeven bfl de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent peciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,59 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 Woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1.65 per kwartaal Losse nummers 10 cent Verdeeld over zeven Veenendaalse bedrijven heeft het plaatselijk onderwijzend personeel j.I. woensdag kennis gemaakt met vele aspecten van het Veenendaalse in dustrieleven. Deze kontaktdag tussen het onderwijs en de industrie was op voortreffelijke wijze georgani seerd door de Fabrikantenvereniging Veenendaal die ongetwijfeld alle leerkrachten een wel wat zware maar niettemin boeiende dag heeft bezorgd. Omdat het onmogelijk was een in druk weer te geven van alle excursie- groepen moeten wij ons bepalen tot de ervaringen van de groepen welke bij de Hollandia Tricotagefabrieken N.V. en de Panter Sigarenfabrieken N.V. in gedeeld waren. Precies om negen uur werden de ruim vijftig gasten in de Hollandia- kantine door de directie ontvangen. De directeur, de heer H. van Leeuwen, heette allen hartelijk welkom en het gaf hem een grote voldoening dat het idee van de fabrikantenvereniging zo goed was ingeslagen bij het orderwij- zend personeel. „Trouwens ook bij de leerlingen, want zij hadden een extra dag vrij", zo zei hij: Het programma dat opgesteld was om de aanwezigen in contact te brengen met de industrie en onderling, noemde de heer Van Leeuwen niet eenvoudig. Alvorens de excursie een aanvang nam gaf de heer Van Berkum een kort overzicht van het te bezoeken bedrijf. Hierbij besprak hij o.m. de toelatings eisen van het jonge personeel ei\ enke le technische punten van de excursie. De aanwezigen werden vervolgens verdeeld in vijf groepen die onder lei ding stonden van ervaren explicateurs. In ruim twee uur tijds werd het gehele produktieproces gevolgd, waarbij voor- De traditionele palmpaasoptocht zal wor den gehouden op zaterdagmiddag 9 april a.s. Het vertrek van de stoet is om kwart over drie vanaf de gemeentelijke eierhal, terwül de volgende route is uitgestippeld: Kostverloren, Zandstraat, Hoogstr., Hoofd straat en J. G. Sandbrinkstraat, waar de stoet wordt ontbonden. Muzikale medewerking verleent de Vee nendaalse harmonie „Caecilia" en de kin deren uit Veenendaal-zuid kunnen achter deze harmonie naar de eierhal lopen. „Caecilia" vertrekt namelijk om kwart vóór drie vanaf het Dr. Slotemaker de Bruïneplein. Aan ieder kind, dat met een palmpasen of een haantje-pik deelneemt zal een sur- price worden uitgereikt. Organisatrice van deze optocht is weer de Veenendaalse winkeliersvereniging „Handel en Nijverheid". INGEZONDEN De tweejaarlijkse inzameling ten behoe ve van dit fonds zal worden gehouden van 11 tot 16 april a.s. Reeds is het werkcomité er in geslaagd een aantal medewerksters tot hulp bereid te vinden, doch het is niettemin gewenst collectrices, die aan deze zeer noodzake lijke inzameling willen medewerken te verzoeken zich te willen melden in de bij eenkomst op woensdag 6 april in hotel de Korenbeurs des avonds te 8 uur. Men kan ook contact opnemen met mevr. Van Stuyvenberg-Reevers, Kerkewijk 54Z, tel. 2400. De nood onder de oud-verpleegsters is zéér groot, in het bijzonder voor de groep van 55-65-jarigen, die nog niet de uitke ring op grond van de Algemene Ouder domswet ontvangen. De oude-dagsvoorziening heeft in vroe ger jaren, helaas niet die belangstelling gehad, die thans zo duidelijk doet blijken, dat vele oud-verpleegsters in behoeftige omstandigheden verkeren. Het werkcomité meent dan ook de be langstelling en offervaardigheid voor de inzameling te mogen inroepen van onze gehele plaatselijke bevolking. Het werkcomité BEHANG meer dan 100 stalen voor radig PLASTIC WATERVERF geeft niet af, diverse tinten WONDERWIT, natuurkalk WRIJFWAS in doosjes en los ver krijgbaar Bussen LAKVERF 80 kleuren ZEEMLEER, SPONSEN, BORSTEL WERK, enz. Apoth. aas Hoofdstr. 106, Veenendaal, tel. 2576 al de dames grote belangstelling toon den. Tegen twaalf uur was de rondleiding ten einde waarna men in de kantine gelegenheid kreeg tot het stellen van vragen aan een forum van topchefs uit het bedrijf. Hiervan werd uiteraard druk gebruik gemaakt. De gestelde vragen welke allen tot voldoening be antwoord werden, hadden o.m. betrek king op het produktieproces en de per soneelsvoorziening. Toen het vragenreservoir uitgeput was, bracht Dr J. Bax, Rector van het Chr. Lyceum, namens alle groepen zijn dank over aan de directie voor de in teressante rondleiding. Direct na de lunch in de kantine hadden wij een vraaggesprek met de heer Van Berkum. Op de door ons gestelde vraag welk doel een dergelijke contactdag nu in feite had, antwoordde de heer Van Ber kum: „Men moet deze excursie en alle andere die vandaag gehouden worden niet zien als een uitstapje van een of andere vereniging die de Veenendaalse bedrijven komen bezichtigen. Nee, hier zit meer achter. Door het houden van deze dag ziet het onderwijzend personeel met eigen ogen hoe het in de diverse bedrijven is. Zij kun nen hierdoor een betere voorlichting ge ven aan de leerlingen en meepraten over het werk." Ja voorlichting aan de leerlingen. Hoe dacht mej. Fleurke, onderwijzeres aan de Chr. Nat. School II hierover? „Je kunt op zo'n morgen natuurlijk niet alle be werkingen in details bekijken maar toch heb ik een totale indruk kunnen krijgen van dit bedrijf. Als ik nu weer voor de klas sta ga ik de kinderen vertellen over hetgeen ik vandaag gezien heb." Zouden die kinderen daar wel belang stelling voor hebben? Het overtuigende antwoord kwam van haar collega, de on derwijzer H. Strating. „Ik heb in mijn klas een busje, waarin de kinderen vragen kunnen doen. Zodra zij hoorden dat de meester „naar de fabriek ging", zaten er de andere dag een groot aantal papiertjes in met de vraag, of de meester alles wil de vertellen wat hij die dag gezien had." Juf. A. Duinhouwer, onderwijzeres aan de Patrimoniumschool, vond de excursie behalve interessant ook enorm leerzaam. „Als buitenstaander heb je er geen idee van als je iets koopt in de winkel hoeveel arbeid daar aan besteed is. Of ik mijn leerlingen ga vertellen wat ik gezien heb? Ja zeker, ik zal dat heel eenvoudig moe ten doen omdat ik een eerste klas heb, maar via aanschouwelijke lesjes op bord zal dat best lukken." Het commen/taar van de heer Achter berg, onderwijzer van klas 5b aan de Pa trimoniumschool was kernachtig. „Wij on derwijzers en onderwijzeressen weten geen klap van de industrie. In dat geval zouden we een technische knobbel moe ten hebben, maar ja dan zit je niet bij het onderwijs hé? Daarom zou ik willen zeg gen: het moest meer gebeuren want ook voor het onderlinge contact is het ontzag gelijk aanbevelend. Om half twee nam de heer Stoffels de leiding van de excursiegroep over en gaf, vóórdat men zich per bus naar de Panter Sigarenfabrieken begaf, een korte uiteen zetting van de sigarenindustrie. Hieruit bleek dat de Panter zijn gasten liever twee maanden later zou hebben ontvangen omdat men volop in de verbouwing zit. Na de uiteenzetting arriveerde men per bus geheel volgens tijdschema om twee uur bij de Panter waar de rondleiding di rect een aanvang nam. Het zal voor de gasten wel een hele overgang geweest zijn. Na 's morgens mil joenen kilometers garen gezien te heb ben, werden zij nu, figuurlijk gesproken, met hun neus op duizenden sigaren ge drukt. Het begrijpelijke feit deed zich voor dat de heren nu méér interesse toonden dan de dames, alhoewel laatstgenoemden soms minutenlang met open mond naar de welhaast feilloze precisiehandelingen van de sigarenmakers stonden te kijken. Het proces van ruwe tabak tot sigaar was even interessant als dat van ontelbare draadjes garen tot onderkleding. Zonder anderen tekort te willen doen, verdienen en explicateurs een woord van lof voor het volbrengen van hun moeilijke taak. Evenals bij de Hollandia was ook bij de Panter een vragenuurtje opgenomen. Het slot van de contactdag, vormde een culturele avond in het Verenigingsgebouw aan de Eikenlaan, waar Charlotte Kohier Te oordelen naar de reacties aan het einde van de excursies is dit idee van de fabrikantenvereniging zeer op prys gesteld en het staat nu al vast dat ook volgend jaar weer een dergelijke kontaktdag gehouden zal worden. Het optreden van mevrouw Charlotte Kohier 's avonds in het Verenigingsgebouw aan de Eikenlaan, waarvoor zeer grote belangstelling bestond, vormde een waardig slot van deze unieke kontaktdag. Ook bij de Panter raakten vooral de dames niet uitgekeken op de fabricage van duizenden sigaren. de voordracht „Frasquita" voor het voet licht bracht. Vele genodigden uit de kringen van het onderwijs, industrie en gemeentelijke in stanties hebben kunnen genieten van een voortreffelijke voordracht. Niet minder dan twaalf verschillende personen beeldde deze begaafde kunstena res uit, voor welke prestatie zij niet alleen een dankbaar en langdurig applaus in ont vangst mocht nemen, maar tevens een grote bos anjers, haar aangeboden door de heer H. v. Leeuwen. Deze sprak ook aan het begin van de avond een kort woord. Aanvankelijk zou de voorzitter van de Fabrikantenvereni ging H. G. Hey deze opening verricht hebben, maar wegens verblijf in het bui tenland moest dit programma-onderdeel gewijzigd worden. Ook burgemeester A. Bakker was wegens ziekte verhinderd aanwezig te zijn. Zich speciaal richtend tot de deelnemers van de contactdag zei hij o.a.: „Het is voor het eerst dat een dergelijke contact dag is georganiseerd dus voor Veenendaal een novum. Wij hebben vandaag de banden tussen het onderwijs en de industrie nau wer aangehaald en ik mag wel zeggen dat we van een uitermate geslaagde dag mo gen spreken. Het zal vermoedelijk ook niet de laat ste dag zijn want het ligt, gezien de op gedane ervaringen, in de bedoeling er een jaarlijks weerkerend evenement van te maken." Verder commentaar op deze contactdag is in feite overbodig. Wanneer wederzijds het verlangen bestaat een volgend jaar weer bijeen te komen, levert dit voldoende bewijs dat het idee „ingeslagen" is! Het komt in onze gemeente nog dikwijls voor, dat inwoners zich op unfaire wijze van hun huis dier willen ontdoen. Na zich eerst een huisdier aangeschaft te heb ben en er meer of minder plezier van gehad hebben, wordt men het dier „zat" en denkt dan schijnbaar, dat de politie en de Dierenbescherming er zijn, om hun van een lust in een last ver anderde liefhebberij over te ne men. Zelf geen lid van de zo nut tige en onmisbare Dierenbescher ming zijn, maar toch verwachten, dat deze hun huisvriend zal over nemen, verzorgen en gaat pro beren een (beter) tehuis er voor te zoeken. Men zegt zelfs: „er is een asyl in Amerongen en ook al heb ik daar nooit een cent aan gegeven, de Dierenbescherming moet nu mijn hond daar maar per auto heen brengen en verder onderhouden". Hebt u wel eens nagedacht hoe de Dierenbescherming en het genoemde asyl, die nooit om enige subsidie verzochten, aan de gelden komen om hun hoge uitgaven te dekken? Natuurlijk, zwerfdieren en door verkeersongevallen getroffen dieren en dieren van betalende leden, worden liefderijk opgenomen. Bovendien, Dierenbescherming heeft nog zoveel taken, waarom u er reeds lang lid van had behoren ie zijn. Wij, en zeker wij Christenen, hebben grote verplichtingen tegenover de dieren! In Genesis 12 lezen wij niet voor niets, dat God de dieren zegent en om nog maar één voorbeeld te noemen, in Jona 4 lezen wij, dat God Ninevé spaart, o.a. omdat er veel vee in de stad was. U mens, u mag tegenover dieren niet „de beest" uithangen. Dat deed hij wel, die kortgeleden een enkele dagen oud zijnd hondje in het bos aan de Defensieweg neerzette om het van koude en gebrek te laten omkomen. Wij hebben in onze gemeente een paar meelevende dierenartsen; als een dier beslist gedood moet worden - dat mag alleen pijnloos - dan kunt u daar tegen betaling terecht. Hebt u geen geld of wilt u geen cent missen ter wille van uw huisdier, in het politiebureau beschikken we over een inrichting voor pijnloos doden. In uiterste gevallen staat die ter uwer beschikking. Het beschermen van dieren, het voorkomen van dierenleed, is de plicht van ieder mens. Nodeloos kwellen van dieren is zonde voor God! A. BAKKER, Burgemeester. DEN HAAG Eind maart heeft een bericht uit Amsterdam alle Westeuropese luchtvaartkringen opgeschrikt alsof een figuurlijke straaljager de geluidsbarrière doorbrak boven de helaas al even figuurlijke Europese luchtvaartgemeenschap. De Nederlandse vliegtuigfabriek Fokker (4500 werknemers) maakte bekend, dat een van de grootste Amerikaanse viiegtuigproducentcn, Republic Aviation Corporation (17-000 werknemers) nauw met haar zal gaan samenwerken op het gebied van ontwikkeling en produktie van nieuwe vliegtuigen. De Amerikaanse fabriek zal, teneinde een minderheidsbelang te krijgen, nieuwe Fokker-aandelen overnemen tot een nominaal bedrag van één miljoen gulden. Evenals vorig jaar zal de pryzenactic verbonden aan de Voorjaarswinkelweek van de Veenendaalse winkeliersvereniging „Handel en Nijverheid" bestaan uit reizen naar Duitsland. 120 kaarten voor een dagtocht zullen worden uitgegeven. In het kader van deze winkelweek - van 20 tot 30 mei a.s. - zal Veenendaal ook bezoek ontvangen van Lilliputstad, waarover reeds het een en ander is ge schreven. Dit alles werd besp oken tijdens een ledenvergadering van de Veenendaalse winkeliersvereniging, .1. woensdagavond in hotel „De Korenbeurs". Rij de bespreking va de Vewibeto 4, welke van 9 tot en met 17 september a.s. wordt gehouden, blee:!. dat er zowel bU leden van de winkeliersvereniging als bij buitenstaanders tqJ- belangstelling voor deze beurs bestaat. Het meest imposante gebouw, dat straks in de nieuwe Veenendaalse woonwijk „De Schrijverswijk" zal domineren is het nieuwe raadhuis. Veel is er reeds over geschreven en nog meer gepraat, maar men kan zeggen, dat de plannen thans in een vergevorderd stadium verkeren. Het raadhuis is aan aanbesteding toe en het wachten is op de goedkeuring om de geldmiddelen aan te trekken, die tussen de drie en vier miljoen zullen belopen. In de raadsvergadering van hedenavond zal de definitieve plaats worden be paald. Officieus is deze al bekend, n.I. in het verlengde van de J. G. Sandbrink straat en daar waar deze verlenging het Omleidingskanaal (vanouds: „de Vaart") zal raken. Dit zal enkele honderden meters achter het postkantoor z\jn. het huidige, dat totaal uit de tijd is. Reeds had de kerkeraad pogingen in het werk gesteld om deze grond te ko pen voor 15,per meter, doch de raad heeft zich op voorstel van b. en w. in een vorige vergadering tegen de ze transactie uitgesproken, omdat het algemeen belang vorderde, dat de grond minstens 25,per meter opbracht. Thans wil de herv. kerkeraad die 25,- betalen en b. en w. stellen nu ook voor te verkopen. Het dagelijks bestuur van de gemeen te had deze plaats reeds als vaststaand aangenomen, omdat de raad zich in een informatieve bespreking met de ge meentelijke stedebouwkundige, tevens ontwerper van het gemeentehuis, ir. S. J. van Embden uit Delft, vóór deze plaats had uitgesproken. Verscheidene raadsleden hebben zich een beetje ge belgd getoond over deze voorvarend- heid van b. en w., maar thans hebben zij dus de gelegenheid om zich in het openbaar over de plaats uit te spreken. De bezwaren tegen de aanvankelijk ge- project teerde plaats, nl. aan de Kerke wijk, ongeveer tegenover de Stations singel, betroffen de onmiddellijke na bijheid van het Industrieterrein en de ontsierende hoogspanningskabel, die boven het huis der gemeente zou han gen. Zo gezien i» inderdaad de thans voorgestelde plaats een waardiger om geving voor een gebouw als een ge meentehuis. Het Omleidingskanaal geeft reeds een natuurlijke gelegen heid om het raadhuis te voorzien van een waterpartij. Niet alleen langs het het raadhuis moeten worden gemaakt Omleidingskanaal doch ook via de Sanbrinkstraat zal een ruim gezicht op en dit laatste zal tot een drastische ver andering van deze straat moeten leiden. Het is bekend, dat de centrale kerke raad reeds het oog had laten vallen op de hiervoor vrijkomende grond aan de Kerkewijk voor de bouw van een modern rusthuis, ter vervanging van Welke weg de vorige week bü slagerij Van Hemert te Rhenen uitgegeven Vallei-riks is gegaan, kan niet gezegd worden. Wel staat vast dat de riks uiteindelijk bü het levensmiddelenbedrüf De Groot te Rhenen is terechtgeko men, want toen de heer A. C. v. Doorn, Bisschop Davidsweg 12 te Rhenen bij genoemd levensmid delenbedrüf inkopen ging doen, ontving hü bü het wisselgeld een rode riks die hij, naar later bleek terecht, onmiddcllük aanmerkte als de Vallei-riks. De premie ad. 10,werd de vinder a contant uitbetaald. De nieuwe riks draagt het rode nummer en is VIJF GULDEN waard. Bü inlevering op ons bureau vóór a. s. donderdagmiddag 12 uur wordt de premie contant uit betaald. De bouw van het nieuwe rusthuis gaat ruim twee en een half miljoen kosten. Hiervoor krijgt men dan een huis met 110 éénpersoonskamers, 15 tweepersoonskamers, ziekenafdeling, 24 personeelskamers en een afzonderlijke vleugel van 27 tweepersoonsflats, be staande uit woonkamer, slaapkamer, keuken, toilet en douchecel. Het ontwerp is van de Veenendaalse architect G. de Geit. De exploitatie is zo opgezet, dat de gemiddelde verpleegprijs komt op 221,per maand en de huur per flat op 126,per maand. Deze cijfers ko men b. en w. aannemelijk voor. Zij ach ten een dergelijk rusthuis van groot belang voor de gemeente en finan ciële deelneming van de gemeente in de stichting verantwoord. Zij stellen voor, dat de gemeente zich garant stelt voor het bedrag van de stichtingskos- ten. De herv. diaconie heeft zich bereid verklaard een eventueel exploitatie tekort geheel te dragen tot 100.000, en verder 75 voor de gemeente en 25 voor de diaconie. Van verschillende kanten heeft b. en w. reeds het verwijt getroffen, dat er niet genoeg schot zit in „de Schrij verswijk". De grondaankopen zouden té stroef verlopen. Het blijkt echter, dat men het soms op onteigening moet laten aankomen. Hierdoor zal ook met het bouwen een begin moeten worden gemaakt vanaf de - ongunstige - oost zijde (nabij het Benedeneind) omdat juist het voorste - westelijke - stuk, dat voor de ontsluiting van deze kant af nodig is niet langs minnelijke kan worden verkregen. Tüdens de gisteravond gehouden verga dering van de Veenendaalse Winkeliers vereniging „Handel en Nüverheid" is de standruimte voor de komende Vewibeto verdeeld. De belangstelling voor deze beurs is bijzonder groot en men verwacht dan ook dat de beurs een groot succes zal worden. Ook van buiten Veenendaal zijn er talrijke aanvragen tot deelname bin nen gekomen. Er zyn besprekingen gaan de tot het opstellen van een definitief pro gramma. VOLKSUNIVERSITEIT Mevrouw dr. H. E. 's Jacob verborgt op Mevrouw dr. H. E. 's Jacob verzorgt op dinsdag 5 april een lezing voor de Volks universiteit Veenendaal getiteld „Het kas teel Seipestein". Kaarten voor deze avond zün verkrügbaar aan de bekende adres sen. Het kasteel de Seipestein ligt in Nieuw- Loosdrecht, niet ver van de plas. In zijn huidige vorm is het opgebouwd op de fun damenten van een ouder slot dat in 1672 werd verwoest. Bij voldoende deelneming, ligt het in de bedoeling enige tijd na deze lezing een excursie naar dit kasteel te or ganiseren. Het bericht is des te verrassender om dat Fokker, door de luchtmachtbestelling van een groot aantal Starfighters, al nauw moet samenwerken met een andere grote Amerikaanse fabriek, de Lockheed a.c. In andere Europese produktiekringen zullen de jongste gebeurtenissen met lede ogen zijn gevolgd. Het gaat niet erg goed met de Europese luchtvaartindustrie. Dat wil zeggen: de eigen produkten vinden, uitgezonderd enkele Franse, waaronder de Caravelle, maar een zeer beperkte markt. Om de fabrieken draaiend te houden, moet men noodgedwongen overgaan tot nauwe bindingen met Amerikaanse industrieën, die grote Navo-orders hebben lopen. Op deze manier hoopt men door licentiebouw en reparatiewerk een korreltje van de enorme graanhoop mee te pikken. De laatste jaren is deze manier van werken van bijzaak tot hoofdzaak gewor den. Een laatste kans om de Europese vliegtuigindustrie voor wat betreft de creativiteit self suporting te houden ging verloren, toen Duitsland, België en Neder land in plaats van de Franse Mirage de Woensdag j.I. vonden In Veenendaal drie verkeersongevallen plaats en gisteren twee. De totale materiële schade tenge- gevolge van deze ongevallen was zeer aanzienlijk, doch gelukkig werd niemand levensgevaarlijk gewond. Een vrachtauto met oplegger, die uit een uitrit in de Molenstraat kwam reed woensdagmorgen op een achteruitredende personenauto. Behoorlyke schade aan bei de voertuigen, doch geen persoonlijke let- selen. Voor de betrokkenen persoonlijk liep ook een aanrijding die woensdagmiddag op de Ferd. Bolstraat plaats vond goed af. De heer v. L. reed met zijn bestelwagen achter een grote geparkeerde vrachtauto weg juist toen van de andere kant een personenauto naderde, bestuurd door de heer van B. Een botsing tussen de beide personenauto's was het gevolg. Minder goed kwam de duo-passagier van een bromfiets, de heer M. er vanaf toen de bestuurder van de bromfiets de heer K. werd aangereden door een bestel auto van de fa. H., alhier. De heer M. brak zijn rechterbeen op twee plaatsen en moest naar het Julianaziekenhuis worden overgebracht. De bestelauto stak het voor rangskruispunt HoogstraatZandstraat over en zag de bromfietser te laat. Bij het passeren op het rijwielpad van de Kerkewijk bracht de bromfietser J. donderdagmorgen de wielrijder K. ten val, toen hij deze en een andere wielrijder, die ernaast reed wilde passeren. De brom fietser zag te laat een lantaarnpaal en bij het ontwijken reed hij de wielrijder tegen de grond. Deze liep lichte kwetsuren op. Tenslotte werd donderdag omstreeks het middaguur de 15-jarige bromfietser v. d. C. aangereden door een bestelauto, be stuurd door de heer E. De bromfietser nam de bocht in de Nieuweweg vanaf de richting Hoofdstraat en de auto reed van af de Nieuweweg het Achterstraatje in. Wederom materiële schade; van de brom fiets bleef niet veel over, terwijl de be rijder een hersenschudding en vleeswon den opliep. Na onderzoek in het Juliana ziekenhuis kon hij naar huis worden over gebracht. Tüdens de rondleiding van onderwij zend personeel bü Hollandia geeft de heer Spanjerberg een duidelüke uit eenzetting aan een groepje leerkrachten. HOOFDAGENT VAN DUUREN VERLAAT POLITIE De hoofdagent van politie, de heer C. H. J. van Duuren is met ingang van 1 mei a.s. benoemd als personeels-chef bij Spen cer Hey in Culemborg. SELECTIEWEDSTRIJD IN ARNHEM A.s. zaterdag wordt op het ESCA-terrein te Arnhem een selectiewedstrijd gespeeld tussen een oostelijk en eeni westelijk za terdagelftal. Veenendaal is hierbij goed vertegenwoordigd: Van Hal, B. Kroesber- gen, Van Laar en v. d. Kraats, allen van Dovo zijn resp. als linksbuiten, midden voor, rechtshalf enj linksback in het oos telijk elftal opgesteld, terwijl Schots van GVVV de linksbuiten plaats in het weste lijk elftal inneemt. Van Manen van Dovo fungeert als reserve bij oost. DIPLOMA'S AVONDNIJVERHEIDS SCHOOL UITGEREIKT In de „Tekenschool" vond donderdag avond de diploma-uitreiking plaats van de Avondnijverheidsschool alhier. De namen der geslaagden zijn: 3e klasse A. 3-jarige vooropleiding bouwkunde: J. v. d. Vendel, J. v. d. Lustgraaf, J. Dekker, J. de Bruin en J. Roelofs. 3e klasse B. 3-jarige vooropleiding werktuigbouwkunde: A. v. d. Garde, R. Koorn, H. Methorst, C. v. d. Neut en K. Nijenbrink. 5e klasse B. 2-jarige vervolgcursus bouwkunde: H. Bouman, C. Bouwmees ter, P. v. Eden, J. Hardeman, C. van 't Hoog, S. Otte en P. van Viegen. 5e klasse B. 2-jarige vervolgcursus werktuigbouwkunde: A. van Bennekom, J. v. d. Berg, J. Bos, P. v. d. Bovenkamp, C. Henken, G. Heijkamp, G. v. d. Lust graaf, A. v. d. Scheur, A. Slotboom, D. v. d. Weerdhof, J. v. Wely en H. v. Wijk. De getuigschriften door de directeur vi werden uitgereikt n de Chr. Lagere Vanmiddag om twee uur is in gebouw Elthcto Waayenbergs Motorenshow begon nen. Voor de liefhebbers van dit rollend materiaal zyn er de nieuwste modellen motoren, scooters, scootmobiles, bromfiet sen en rywielen te zien. Als specialiteit is er ook een melkwagen ten toongesteld en twee camping-cars. Bij de afdeling motoren trekt een nieuw model motor uit Japan sterk de aandacht. Het is een twee-cylinder kopklep met elektrische starter en voor- en achter knipperlichten, in blauw uitgevoerd. Op vallend is dat de kleur blauw sterk de boventoon voert bij vrijwel alle voertui gen. De driewielige scootmobiles trokken ook veel belangstelling, misschien vanwe ge het feit dat voor deze wagentjes een motorrijbewijs voldoende is. Als bijzondere attractie valt er ook een melk-carrier te bewonderen, die gebouwd is in opdracht van de Veenendaalse melk- industrie. Het is een geheel nieuw type, mede ontworpen door de heer Van Kam pen uit Veenendaal. Deze carriers hebben Amerikaanse Starfighter als nieuw ge vechtsvliegtuig kozen. Wij kunnen het in eigen land waarnemen bij Fokker. De eigen produktie van Firendships valt, uit gedrukt in geldswaarde, in het niet bij wat te verdienen valt met het nabouwen en repareren van Starfighters of onder delen daarvan. De Nederlandse vliegtuig industrie zal, naar mededeling van de mi nister van defensie, uit Duitsland orders krijgen tot een bedrag van 400 miljoen. Dit betreft dan alleen de produktie. Hoe het met het reparatiewerk zal verlopen is nog niet bekend. Bovendien profiteert niet alleen Fokker van de vliegtuigorders. Philips en Holland Signaal krijgen hun deel met de opdrach ten voor de elektronische industrie (135 miljoen gulden). Andere industrieën krij gen daarnaast nog opdrachten tot een to taal van 205 miljoen. In totaal zo'n 740 miljoen gulden, die via een eigen produk tie van eigen ontwerpen nog lang niet zijn te bereiken. Fokker is de rest van Europa een slag voor geweest. Als eerste heeft zij zich nauw geassocieerd met een Amerikaanse fabriek en bovendien geprofiteerd van de Navo-opdrachten bij een tweede. Het is een treffend staaltje van kundig - en han dig - Nederlands zakenbeleid. Door de me dewerking bij de produktie van de Star fighter is de gang van zaken voor de eerst komende jaren verzekerd (in 1965 hoopt men de modernisatie van de luchtmach ten te hebben voltooid) maar door de al liantie met Republic is ook de verre toe komst rooskleurig geworden. Republic heeft de laatste jaren enorme leveranties gedaan aan de luchtmachten van de Navo-landen. Thunder jet en Thun- derstreak zijn bekende namen geworden. Meer dan 4000 vliegtuigen van deze types zijn van de lopende banden in Farming- dale en andere vestingen gerold. Op het ogenblik legt de fabriek zich toe op het ontwikkelen van gevechtsvliegtuigen die loodrecht kunnen starten en landen. Naar alle waarschijnlijkheid zal Fokker in de toekomst actief haar medewerking aan de ze naspeuringen verlenen. Bij de Navo be staat een grote behoefte aan dit soort vliegtuigen omdat uitgestrekte vliegvel den hoe langer hoe kwetsbaarder worden. Naast de vliegtuigproduktie beweegt Re public zich ook op het terrein van de ge leide projectielen (welke Amerikaanse vliegtuigfabriek doet dat niet?). Fokker zal ook op dit terrein gaan samenwerken. De openbare vergadering die de Oranje- commissie gisterenavond in de zaal van Sportlust heeft gehouden bleek maar een matig succes. De vergadering was in hoofdzaak belegd om in samenwerking met de plaatselijke verenigingen en de middenstand een gro te optocht te organiseren op 5 mei, het geen in de jaren vlak na de oorlog altijd zo'n groot succes was. Ondanks dat er weinig belangstelling voor deze vergadering was, heeft de Oranje commissie toch besloten een optocht te organiseren. Aan deze optocht kan een ieder deelnemen, zowel als enkeling als in groepsverband. Om tot een overzicht te komen verzoekt de commissie hen die hieraan willen deelnemen, zich op te ge ven vóór of op zaterdag 9 april bij T. Riemsdijk, Veenendaalsestraat en bij D. Slok. Er zijn aan deze optocht prachtige prij zen verbonden. Aanmeldingen na 9 april komen niet meer in aanmerking. BAZAR VOOR „DOE OPEN" Zaterdag 2 april a.s. wordt in het Club huis te Amerongen een bazar georgani seerd door Groep III van Valkenheide te Maarsbergen. De opbrengst hiervan komt ten goede aan de vluchtelingenactie „Doe Open". De artikelen welke op deze bazar worden verkocht, zijn vervaardigd door leden van de organiserende groep. Als extra attractie vindt 's avonds het optre den plaats van de Happy Players en het Tobian Trio. Technische school, dhr. C. Th. H. Kroes.een speciaal koelsysteem. VEENENDAAL Vrijdag I april: Opening Ritmeester Schaak toernooi in kantine Ritmeester om 18.45 uur. Motorenshow in gebouw „El- theto" v.a. 14 uur. S Zaterdag 2 april: Motorenshow in geb. „Eltheto". Uitvoering Kunstkring N.V.V- in Verenigingsgebouw. H Dinsdag 5 april: gg Voorlichtingsavond Philadel- phia in B.L.O.-school, Geerse- weg, aanvang 20 uur. 1 j Luxor theater: m Vrijdag-zondag: „En schiep de M H vrouw" 18 j. zaterdag en zon- g M dag: „Laurel en Hardy bü de g| luchtbescherming" a. 1. maan- g j§ dag t.m. woensdag: „Moord op g jg de voorpagina" 18 j. donderdag: jg „Zij was 17 jaar" 18 j. RHENEN - g Dinsdag 5 april: g Vergadering NCVB in gebouw m U Irene. zf Bio Rhenen: zat.zond. „Tarzan g en zijn vijanden" zondagavond ,Een zomer vol hartstocht". I UI voor betere uurwerken HOOFDSTR 91 VEENENDAAL

De Vallei | 1960 | | pagina 1