Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Belangrijke garantie van gemeente in kosten nieuwe rusthuis (2 V2 miljoen) Voor de KANTONRECHTER MULDER Kostelijke Eurovisite van het gezelschap Jan Blaaser bij Kunstkring 34e jaargang WOENSDAG 6 APRIL 1960 Nr. 26 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, O verberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel UIT DE RAAD VAN VEENENDAAL Panden firma Van Essen door gemeente aangekocht Nieuws uit de omgeving assurantiekantoor ALLE VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN Hoge pensionprijzen Twaalfde Ritmeester Schaaktournooi van start Eerste ronde winst voor Ulvestad (U.S.A.) Prestatie Motorrijder met schedelbasis- fractuur in ziekenhuis ELST Schepen in dienst van de luchtvaart TWEEDE PAASDAG: Nationale motorcross op de Dikkenberg Bijna 200 renners aangeschreven Vier klassen SCHERPENZEEL RENSWOUDE Leerzame avond voor Veilig Verkeer SCHERPENZEEL Wat nu weer... MELIS OPTIEK H00FDSTP.5I TEL 3184-VEENENDPP Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Eedactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen knnuen ook worden opgegeven bfl de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschoning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-lt «voorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,05 per kwartaal Losse nummers 10 cent Het raadhuis komt in „De Schryverswyk" en het rust huis op de oude plaats van het raadhuis, n.l. aan de Kerkewijk, ongeveer tegenover de Stationssingel. Dez» twee belangrijke besluiten werden j.l. vrijdagavond door de Veencndaalse gemeenteraad genomen, zy het dan niet door alle negentien leden van ganser harte. Zowel over de plaats van het raadhuis als over het verlenen van een belangrijke garantie aan de (Ned. Herv.) stichting, die het nieuwe rusthuis gaat exploi teren waren de meningen nogal verdeeld. De hoofd zaken waar het om ging: volgens de minderheid zou het raadhuis „het beter doen" aan de Kerkewijk nabij de Stationssingel. Dit was een waardiger plaats dan het „wegdrukken" langs het Omleidingskanaal. Die hoogspanningskabel - het voornaamste tegenargument van b. en w. - vond deze minderheid niet doorslag gevend en de nabijheid van het Industrieterrein was ook nog wel weg te camoufleren door geboomte of iets dergelyks. Toegang en gezicht op het raadhuis aan het Omleidingskanaal, ongeveer driehonderd meter achter het postkantoor, waren volgens deze leden veel minder dan op de aanvankelijk geprojecteerde plaats, waar de toegang en het gezicht niet afhankelijk zyn van be staande wegen en bebouwing. Daar kan men het pre cies zo maken als men wenst, omdat het gehele terrein nog onbebouwd is. Dit was dan in grote trekken de mening van mevr. H. Buddingh-de Vries Lentsch (VVD), de heren E. C. Diepeveen (AR) en G. J. van Deelen (SGP), terwijl de heren J. Scholten en M. Bast- meijer (beiden CH) zich pertinent vóór de plaats aan het Omleidingskanaal uitspraken. De heer P. G. van Ojik (ook CH) was tenslotte zeer rigoureus in zijn opvatting: wanneer de bouw van het raadhuis nu nog langer wordt opgehouden, zei hy, dan vinden we mis schien nog een mooiere plaats. Het voorstel van b. en w. werd aangenomen. Tegen waren de heren Van Deelen en Diepeveen. FEESTELIJKE JAARVERGADERING VAN „SPARTA" De gymnastiekvereniging „Sparta" zal hedenavond de jaarlijkse ledenvergade ring houden in het O.C.B.-gebouw, die zoals gewoonlijk een feestelijk tintje zal hebben. Aanvang 8 aur. Op de agenda van het vergadergedeelte van de avond staat o.a. de aanvraag van Koninklijke goedkeuring op de statuten. Het gezellig samenzijn, waarbij ook echtgenoten en verloofden van leden( tegenwoordig zijn, bestaat uit muziek en enkele bijzondere nummertjes door het jeugdbestuur. Wat de plaats betreft was daarmee de baan vrij voor het Ned. Herv. rust huis. Echter niet wat betreft de garan tie-verlening door de gemeente van rente en aflossing van dit - eveneens - grote project, zoals b. en w. voorstelden. Een garantie van ruim 2Vi miljoen voor de gemeente. Van de noodzaak van het rusthuis was iedereen over tuigd, maar de geldelijke medewerking van de gemeente ging wel iets té ver. De felste agitator was de PvdA, bij monde van de heer R. Koppenberg. Een geflatteerde exploitatie-begroting, volgens deze partij, en waarom bracht de stichting niet de opbrengst van het oude gebouw in bij het nieuwe? Wet houder C. N. van Kuijk (AR) verdedig de dit door te zeggen, dat het hier twee totaal verschillende stichtingen betrof en hij zag helemaal niet in waarom men dan verplicht zou zijn om de op brengst van het oude gebouw in te brengen in de exploitatie-opzet van het nieuwe. De PvdA wel, maar zij wilde - in het belang van de Veenendaalse ouden van dagen - ook weer niet té halsstarrig zijn en deed water in de wijn. Volgens het voorstel zou de ge meente 75 °/o in het eventuele tekort bijdragen. Welnu, wanneer dit fifty- fifty werd, dus ieder 50 dan zou de PvdA akkoord gaan. Het voorstel kwam echter niet in stemming. Wel het oor spronkelijke voorstel van b. en w., dat het ruimschoots haalde. PvdA, mevr. Buddingh en de heer F. P. Stal (KVP) waren tegen. De beide laatsten omdat ook zij het onjuist vonden, dat niet de opbrengst van het oude gebouw werd ingebracht. SOESTDIJK. Een Soestdijkse mevrouw die met haar zoontje op de fiets naar het con sultatiebureau ging, kwam, daar aange komen, tot de ontdekking dat de jongen niet meer achterop zat. Onmiddellijk bel de zij de politie en ging zelf - er van over tuigd zijnde dat het kereltje ontvoerd was - in de bossen op zoek. De politie pakte het wat verstandiger aan en ging eerst eerys kijken bij de wo ning. De „ontvoerde" zat lekker dicht bij de kachel op de terugkomst van zijn moe der te wachten! Het bleek dat het ventje bij het wachten voor een gesloten over weg van de fiets gestapt was. Voordat hij echter weer op de bagagedrager had kun nen klimmen was zijn moeder wegge reden. Er zat toen niets anders op dan te voet huiswaarts te keren EDE. Ter gelegenheid van het feit, dat 25 jaar geleden in Ede de eerste heideweek werd gevierd, zal in augustus een heide week in oude stijl gehouden worden. In tegenstelling tot eerder genomen beslui ten, zal er toch een heidekoningin be noemd worden). MAARN. De Stichting Sporthal Maarn heeft bij G.S. goedkeuring aangevraagd voor een sporthal. Om het werk te bekor ten zijn er al twintig mannen en twee vrouwen begonnen met het nodige grond werk. BARNEVELD. In de nacht van donderdag op vrijdag zijn twee kameraadjes, beiden 6 jaar oud, in het Barneveldse Zwembad verdronken. De jongens waren niet op tijd thuisgekomen en na uren vergeefs wach ten stelden de ouders zich in verbinding met de politie. LUNTEREN. In het Lunterse buurtbos waar enige jaren geleden door de plaat selijke VVV enkele prachtige vijvers zijn aangelegd, heeft men deze week de vijvers van een passende verlichting voorzien. Dit besluit werd op de laatst gehouden ledenvergadering genomen, omdat de wandelaars van deze vijver- pracht alleen overdag konden genieten. BENNEKOM. Bij werkzaamheden voor de aanleg van een nieuwe weg achter hotel „Neder-Veluwe" is een nog uit de oorlog daterende granaat gevonden. EDE. Het geraamde tekort op Edes ge meentebegroting zou volgens b. en w. moeten worden gedekt door verhoging van de belastingen. Hiervoor zou in eerste instantie de hondenbelasting in aanmerking komen. De sinds 1947 vast gestelde bedragen van 4,en 10, per jaar zouden zonder bezwaar ver hoogd kunnen worden tot resp. 8, en 15, KERKE WOK 16? .Tit. 3000 -VEE UttfOAAL Gevolmachtigde van de Insurance Company of North America Dan verder de pensionprijzen, die bij de opgezette exploitatie zullen gel den. Veel te hoog, volgens de een. Niet te betalen, volgens een ander. De ge middelde verpleegprijs zal komen op 221,per maand en de huur van een flat (er komt ook een vleugel met 27 tweepersoonsflats) op 126,per mnd. Geschrokken waren de heren Schol ten, G. van de Haar (CH), Van Deelen en G. Vos (SGP) van deze prijzen. Lie ver iets eenvoudiger opgezet en een beter te betalen prijs; we kunnen er de kerk en de gemeente niet aan wagen, zeiden deze heren. De heer Van Deelen: als de hervormde raadsleden dit zelf al hoog vinden, wat moeten wij er dan wel van denken? Als we zien, aldus wethouder Van Kuijk, wat. we thans betalen voor on derbrenging van mensen in rusthuizen in andere plaatsen dan liggen de hier genoemde pensionprijzen aanmerkelijk lager. De flatjes zullen inderdaad gaan naar mensen, die deze betalen kunnen, maar mochten er mensen zijn. die niet kunnen betalen dan zal de gemeente - evenals dat nu gebeurt - moeten bij springen. (Zie verder pagina 2) De openingszet op het Ritmeester Schaaktoernooi. V.l.n.r.: J. H. Donner, drs. G. J. Koomcn, G. A. Blankenstyn en H. L. Tan Met een kort openingswoord waarin h(j de heer F. H. van Schuppen wegens diens verblyf in het buitenland verontschuldig de, heeft drs. G. J. Koomen j.l. vrijdag avond in de Ritmeesterkantine de officiële opening verricht van het twaalfde Rit meester schaaktoernooi. In totaal zijn er 176 deelnemers, waar onder een hoofdgroep van vier bestaande uit de schakers drs. C. B .v. d. Berg en J. II. Donner (kampioen van Nederland) uit Amsterdam, H. L. Tan uit Indonesië en O. Ulvestad uit de Ver. Staten. Door de deel name van deze twee buitenlanders heeft het toernooi voor het eerst in haar be staan een internationaal karakter gekre gen. Na de welkomstwoorden van drs. Koo men, sprak de heer L. Timmer, voorzitter van de oostelijke Schaakbond. Hij noemde het een grote prestatie ieder jaar weer JAARVERGADERING A.R.-KIES VERENIGING Hedenavond hoopt de A.R.-kiesvereni- ging „Nederland en Oranje" haar jaar lijkse ledenvergadering te houden in ho tel „De Korenbeurs". Aanvang 7.30 uur. Voor de pauze wordt de agenda afge handeld, bestaande uit jaarverslagen en bestuursverkiezingen. Aftredend en niet- herkiesbaar zijn de heren P. C. v. Lange- velde en G. Veenhof. Als kandidaten zijn gesteld de heren: D. J. Bouman, C. E. van Ginkel, J. C. Griffioen en T. de Haas. In een forumvergadering, na de pauze, hebben zitting de leden van de AR-raads- fractie, met als president de voorzitter van de kiesvereniging, dhr J. M. Meijer. In de nacht van zaterdag op zondag j.l. is op de Stationsstraat naby De Klomp een ernstig ongeval gebeurd, waardoor een motorrijder een schedelbasisfractuur cn een wielrjjdster een hersenschudding opliep. De motorrijder, de heer v. d. G. uit Renswoude, die in het Julianazieken- huis is opgenomen, was zondagavond nog niet bij kennis. De motorrijder reed te veel links op de Stationsstraat in de richting van De Klomp. Van tegenovergestelde richting naderde mej. S. enl haar verloofde de heer V., bieden per rijwiel. De motor greep mej. S. met het bovenomschreven gevolg. Ook de wielrijdster moest naar het Ju- lianaziekenhuis worden overgebracht. De politie heeft de zaak in onderoek. eeni dergelijk toernooi te organiseren. Dat het toernooi de nodige aantrekkingskracht bezat, was volgens spreker wel te zien aan de deelname. De openingszet van dit toernooi werd verricht door drs. Koomen aan het bord Donner-Tan. Onder supervisie van de wedstrijdleider G. A. Blankestijn, werd tot zeer laat in de avond de eerste ronde ge speeld. Ulvestad wist hierbij een over winning te behalen op v. d. Berg, terwijl de partij Donner-Tan afgebroken werd. De afgebroken partijen worden morgen avond voortgezet. De tweede en slotronde zijn resp. op vrijdagavond en zaterdag middag. Prijsuitreiking en sluiting vinden plaats op zaterdagavond a.s. SCHIETEN Door de leden van de schietvereniging „Scherpenzeel" werden deze week tijdens een onderlinge competitie de volgende re sultaten behaald: C. Valkenburg Jr. 49; J. van Eist 47; M. Berendse 46; A. van Dusschoten en H. Be- rendse 45; G. J. de Joode, J. Koudijs en G. van Eist 44; R. van Eist 443; N. Klum- penaar 41; P. Engelenburg en A. Blanken 40 puntert. Met een fijnbesnaard programma was het gezelschap Jan Blaaser zater dagavond op „Eurovisite" bij de leden van de Kunstkring N.V.V., bijeen in het Verenigingsgebouw aan de Eikenlaan. Inderdaad, een zeer goed programma, dat verre boven het variété-genre uit kwam en het cabaret benaderde. Er zat veel vaart in het rond drie uur durende programma en het haper de geen moment tussen de verschillen de nummers. Jammer was het, dat ver schillende onderdelen voor de pauze voor degenen achter in de zaal weer niet goed te verstaan waren. Na in structie van de artisten kwam hierin na de pauze verandering. Ook moet dit niet worden geweten aan de geluids installatie; deze was perfect. Eerder moet het worden gezocht in de acou- stiek van het verenigingsgebouw. Hoewel, zoals reeds gezegd, het pro gramma in het geheel goed was, waren er toch hoogtepunten, nl. het optreden van de pittige en charmante Sacha Dénisent en van de bekende radio- en televisiefiguur Joop Dodere. Leider Jan Blaaser kon zich meteen onder deze beiden plaatsen en voerde boven dien een strakke regie. Om met het vrouwelijke element te beginnen. Sacha Dénisent was verre weg de beste. Geen teen-ager, die in korte tijd is opgeklommen tot een zeke re nationale top, maar toch een buiten gewoon jeugdig meisje, met een Frans esprit, dat nergens het banale raakt. Een lust was het om naar de beweeg lijke Sacha te luisteren in haar ruime repertoir van goedgekozen Franse chansons. Vooral haar optreden na de pauze was buitengewoon; zij gunde haar publiek geen tijd voor het geven van applaus en haar begeleider aan de piano Leslie Davis voerde haar van het ene liedje op het andere. Het is geen zingen wat Sacha Dénisent doet, maar zingend voordragen met een ongeëve naarde mimiek. Het mag alleen maar jammer worden genoemd, dat de be tekenis verreweg verloren gaat door de vloeiende Franse taal. Twee beken de Hollandse liedjes van Sacha maak ten dit echter goed. Joop Doderer was onovertreffelijk, vooral in creaties, die zijn bekende ra dio-typetje van Opa de Koning in het wekelijkse „Koek en ei" van de AVRO, benaderden. Kostelijk was hij i in zijn dialogen met Jan Blaaser en in verschillende sketches, o.a. als een in- "wonende opa, die zijn huisgenoten da gelijks met afgezaagde feest- en fop- artikelen lastig valt. Jan Blaaser blonk uit in een persoonlijk praatje, waarin hij de ene korte mop aan de andere reeg en Dick Engelbracht gaf leuke imitaties van bekende radio-program- Carla Lahnstein assisteerde bij de sketches en trad op met haar sprekende poppen en twee vlotte meisjes, the Willianty's speelden als accordeonduo afwisselende medley's De piano-begeleiding van Leslie Da- vis was vaardig. Het was een hoogstaand programma, waarmee de Kunstkring haar seizoen waardig heeft besloten. KLACHTEN OVER DE JEUGD Bij het politiebureau regent het op het ogenblik van klachten over balda dige jeugd. Bouwwerken worden be laagd, weilanden platgelopen en schrik draden moedwillig vernield. Van de zijde van de politie wijst men er uit drukkelijk op dat de ouders verant woordelijk gesteld worden voor de aangerichte schade. GESTOLEN AUTO TERECHT De Volkswagen van de heer K. die vorig jaar zomer uit de Julianastraat ontvreemd werd, is terecht. Bij con trole werd in Velzen een zekere D. aan gehouden die de diefstal bekende. GESLAAGD Onze plaatsgenoot G. Overeem slaagde aan de Nijverheidsavondschool te Wage- ningen voor de 2-jarige cursus B. timme ren. Dagelyks vliegen tientallen vliegtuigen over de Atlantische Oceaan, onder alle weersomstandigheden vasthoudend aan hun dienstregeling. Deze regelmaat wordt mogelijk gemaakt door de onmisbare hulp, die de scheepvaart aan haar jongere zuster in het verkeer geeft. Op de oceaan kruisen namelijk op regel matige afstanden de z.g. „weerschepen", schepen van verschillende nationaliteit, die - varend binnen een bepaald gebied - dienst doen als bakens voor de lucht vaart. De grondslag van deze weerschepen-dienst werd in de laatste wereld oorlog gelegd door de Amerikanen. Deze onderhielden in die tijd een intensief luchtverkeer met Engeland en maakten gebruik van schepen om te weten te komen hoe de weersgesteldheid boven de oceaan was. Dit systeem werkte zo goed, dat men na de oorlog besloot om hiervan een blijvende organisatie te maken ten be hoeve van de burgerluchtvaart. In sep tember 1946 werd in Londen een confe rentie gehouden, die de stoot gaf tot de oprichting van de weerschepen-dienst. Dertien schepen - later teruggebracht tot negen - kregen een vast gebied op de oceaan toegewezen voor het doen van hun waarnemingen. In totaal wer- De actieve motor- en autoclub „Vee nendaal" heeft de organisatie op zich ge nomen van een grote nationale motor cross, welke meetelt voor het kampioen schap van Nederland. Dank zy de bui tengewone medewerking van Rhenens ge meentebestuur, heeft men de hand weten te leggen op de afgraving op het landgoed „De Dikkenberg". Deze afgraving aan de Oude Veenendaalse Grintweg met zyn „natuurlijke tribunes" kent zyn weerga in ons land niet. Dit motorsportevenement, waarbij men by gunstig weer rekent op een twintigduizend toeschouwers, zal 45-JARÏG JUBILEUM Zaterdag herdacht de heer J. Dijkhorst, die 8 november 1902 te Scherpenjzeel ge boren werd, en nu woont Willaerlaan 38, de dag dat hij 45 jaar geleden in dienst kwam bij de textielfabriek ,De Driekleur'. Ter gelegenheid van dit jubileum werd hij door de directeur, de heer B. Valken burg Tzn, toegesproken en «nkele cadeaus ook namens het personeel aangeboden. Zaterdagavond j.l. is in het gebouw Rehoboth te Renswoude een vrolijke en leerzame avond gehouden in het ka der van de bevordering van het Veilig Verkeer, georganiseerd door de post- commandant der rijkspolitie, met me dewerking van de leden van de reser- ve-rijkspolitie. Deze avond, waarvoor slechts een matige belangstelling be stond, werd onder meer bijgewoond door de burgemeester en de gemeente secretaris van Renswoude en enkele leden van de afdeling Scherpenzeel van de Vereniging voor Veilig Verkeer. In zijn openingswoord bracht burge meester J. A. Hosang onder de aan dacht van de aanwezigen, dat jaarlijks honderden verkeersongevallen plaats vinden, die voortvloeien uit een onjuis te toepassing der verkeersregels. Dit heeft naast grote materiële schade tot gevolg, dat elk jaar in ons land onge veer 1900 mensen het leven verliezen, derhalve een aantal dat nagenoeg ge lijk is aan het zielental van de gehele gemeente Renswoude. Bevordering van Veilig Verkeer is daarom een grote noodzaak en dient door allen, die aan het verkeer deelnemen, in welke vorm dit ook geschiedt, steeds meer in acht te worden genomen. Spreker hoopte dan ook, dat de thans belegde propa- ganda-avond hieraan een bijdrage kan vormen, terwijl hij in dit verband een woord van dank aan de organisatoren zeker op zijn plaats achtte. Nadat vervolgens een tweetal korte films was gedraaid, werd een film van het Verbond voor Veilig Verkeer vertoond, getiteld „klaar-over", die de volle aandacht van het publiek ver kreeg. Daarna volgde het optreden van de bekende conferencier-goochelaar Theo Lohman uit Aerdenhout, die met zijn vlotte conference en goed geslaag de trucs de zaal in een vrolijke stem ming bracht. Na de pauze werd een wedstrijd ge houden onder het motto „Weet u het nog". Het publiek in de zaal moest daarbij beoordelen of de gegeven ant woorden op een aantal verkeersvragen goed dan wel fout waren. Het resultaat hiervan was niet best, daar de beste deelnemer toch nog 3 fouten had ge maakt. Een eventuele Veilig Verkeers- cursus voor volwassenen zou derhalve wellicht niet overbodig zijn. Desondanks konden de tien deelne mers met de minste fouten toch nog een prijs in ontvangst nemen. Vervolgens kwam de heer Lohman weer voor het voetlicht, thans als buik spreker met zijn sprekende pop August. Deze August wist het publiek onder meer nog een interessant nieuwtje te vertellen, namelijk dat er op 1 mei a.s. in Renswoude feest is, omdat dan de burgemeester zijn 12V2-jarig ambts jubileum hoopt te vieren. Tot besluit van deze avond vond daarna de vertoning plaats van een tekenfilm en van een amusement film, genaamd „De hond", welke laatste spe ciaal de nodige lachsalvo's opleverde. In de middaguren had voordien nog een kindervoorstelling in het gebouw Rehoboth plaats gehad. Daarbij waren onder meer door de burgemeester de Veilig Verkeers-diploma's uitgereikt aan de kinderen, die voor dit examen waren geslaagd. Gerda Gijsbertsen die het gehele examen foutloos had afge legd, mocht hiervoor tevens een ver rassing in ontvangst nemen, terwijl de heer Van den Ham van de schooljeugd een boekwerk kreeg aangeboden voor de gegeven cursus. plaats vinden in de middaguren van 2e Paasdag. Het is nu alweer 5 jaar geleden dat er in de afgraving gereden is. Sinds die da tum is er bijna een miljoen kubieke me ter zand afgegraven waardoor het gat driemaal zo groot is geworden. Het cir cuit is zeer ruw en staat ervoor bekend dat het zeer overzichtelijk is. Het voert voor 60 procent door de afgra ving en voor de rest door het bos. In het boscircuit is een klim geprojecteerd met een stijging van meer dan 35 Er wordt gestart in vier klassen: jun. 250 cc; sen. 250 cc en jun. 500 en sen. 500, met 10 ronden te rijden. Door middel van luidsprekers wordt een volledig verslag van de rit gegeven. Om een goed verloop van het verkeer van en naar het circuit te waarborgen, heeft men de beschikking over een korps van 50 man rijkspolitie. De aanlooproute zal worden verzorgd met pijlen, te begin nen bij De Klomp, Amerongen en de Grebbeberg. Zowel aan de Grintweg als aan de Autoweg zal een ingang worden gemaakt. Bezoekers komende vanaf de richting Grebbeberg en Amerongen zullen dus hier hun voertuigen moeten stallen. In de af graving bij hotel La Montagne wordt een rijwiel- en motorstalling ingericht. Talrijke cracks op motorgebied hebben reeds toegezegd te zullen starten, zodat het een interessante wedstrijd beloofd te worden. KINDERKOOR GAF UITVOERING Zaterdagavond gaf het Scherpenzeels kinderkoor een goed geslaagde uitvoering in de Sociëteit onder leiding van haar di rigent de heer Joh. Wegen uit Ederveen. De heer W. Schimmel opende met een kort welkomstwoord, waarbij hij zich in het bijzonder richtte tot de ouders. Zingen is, volgens de voorzitter Schimmel een bijzonder nuttige vrijetijdsbesteding en tegelijk een stukje opvoeding van het kind. Hierna werden eerst enjge zangnum mers ten gehore gebracht, afgewisseld met declamatie van mej. Konijn en pianospel van mej. H. Inkenhaag en A. Schimmel, alsmede enkele liedjes van de blokfluit club, allen leden van het koor. Na de pauze werd het kinderspel „De stukgedragen balschoentjes" door Hans Schouwman opgevoerd. Aan het slot bracht de heer Schimmel de kinderen, de dirigent en alle stille medewerkers zijn dank over. ken 20 landen aan de dienst mee, waar van zeven landen schepen hebben in gezet en 13 landen een financiële bij drage leveren aan de organisatie. Ne derland heeft twee weerschepen in dienst, de „Cumulus" en de „Cirrus", die dienst doen op verschillende oceaanstations. De bezetting van deze schepen bestaat uit mensen van het K.N.M.I. en van de Rijksluchtvaart dienst en verder de normale scheeps bemanning. Wat doet nu zo'n weerschip precies? De schepen varen binnen een gebied van 100 vierkante mijl van de Atlan tische Oceaan. Ze doen hier 24 dagen onafgebroken dienst en worden dan voor een kleine veertien dagen afgelost. De mensen aan boord hebben geen ge makkelijke taak, onder alle weers omstandigheden moeten zij hun werk doen. Of het nu bitter koud is of dat er een tropische hitte heerst, de waar nemingen moeten worden gedaan. De observaties worden verricht met be hulp van de weerballon. Om de zes uur dag en nacht door., worden deze bal lons opgelaten om de toestand in de hogere luchtlagen te kunnen bezien. De ballon heeft verschillende instru menten bij zich en ook een klein mi niatuur-zendertje, dat tijdens de tocht omhoog regelmatig bepaalde seinen uitzendt. Beneden op het weerschip worden deze seinen uitgewerkt en aan de hand daarvan stellen de weer kundigen een rapport op. Daarnaast wordt om de drie uren de weersgesteld heid in de omgeving van het schip - in de lagere regionen - bekeken. Zijn al deze gegevens verzameld, dan wor den ze naar het vasteland doorgeseind, waar ze worden gebruikt voor het op maken van de weerkaarten en de weersverwachting voor de verschil lende vliegroutes. (Zie verder 2e blad) Een Russische econoom heeft voor speld dat Rusland in 1965 een land zonder belastingen zal zijn en waar de arbeiders gratis maaltijden krijgen. Het traditionele kopje thee in En geland verliest terrein. Sinds de laat ste werldoorlog is het koffiegebruik 2V2 keer zo groot geworden. De Amerikaanse luchtvaartmaat schappijenmogen voortaan geen alco holische dranken schenken aan dron ken passagiers. Er is een boete op ge steld van duizend dollar. Zeven jonge Italianen hebben in Noord-Italië een 42-jarige zwerver doodgestompt. Meer dan vijftig boe ren zagen het gebeuren, maar staken geen hand uit. De Britse minister van oorlog heeft medegedeeld dat het leger na 1962 ge heel uit vrijwilligers zal bestaan. In opn Chinesche provincie heeft een driejarige zeug in éénmaal 61 big gen geworpen. Zij bleven allen in le ven en wogen met elkaar 40 kilo. In Polen werden de laatste tijd op vallend veel wasmachines verkocht. Bij onderzoek bleek dat de boeren ze ge bruikten om boter te maken. Omdat zij elkaar in het openbaar hebben gezoend heeft de 32-jarige Jen sen uit Kopenhagen en zijn meisje, een boete gekregen van dertig gulden. In ons land zijn er ongeveer 30.000 alcoholisten en 9000 patiënten die een consultatiebureau voor alcoholisme be zoeken. S., fabrieksarbeider te Ede, was eni ge tijd geleden in een bocht van de Kerkweg in zijn woonplaats met zijn motor beginnen te slingeren en geval len. Hij liep daarbij onder meer een hersenschudding op. Nu stond de 22- jarige S. voor het kantongerecht te Wageningen terecht omdat hij in de bocht een voor dat punt en die situatie veel te hoge snelheid zou hebben ge voerd. Ik rijd nooit harder dan 40 45 km en dat heb ik toen ook vast niet gedaan, betoogde S. Ik kan me er zelf niets meer van herinneren, maar later hoorde ik, dat in de bocht grind ge legen had. Vermoedelijk ben ik daar dus op geslipt. Als getuigen waren S's medearbei ders D. en v. H. uit Ede opgeroepen, doch zij konden niet veel licht bren gen. Zij hadden namelijk naast elkaar over de Kerkweg gefietst en juist ach ter hen had verdachte zijn schuiver gemaakt, zodat ze er in feite niets van gezien hadden. Beiden waren het er over eens, dat S. over het grind geslipt moest zijn, maar bij een nadere onder vraging door de officier kwam wel vast te staan, dat er slechts een paar van een vrachtauto afgevallen steentjes hadden gelegen. Verdachte heeft veel te hard ge reden en is op de manier van een praalrijder door de bocht gegierd, meende mr. Pfeil. Ik hoop, dat hij er iets van geleerd heeft, zodat andere weggebruikers niet opnieuw door hem in gevaar gebracht worden. Eis 40, of 8 dagen. In verband met de narigheid, die het ongeval verdachte al bezorgd had maakte rechter v. d. Brand er 25, of 5 dagen van. Van de B., chauffeur te Barneveld, had in de Dorpsstraat te Lunteren met zijn auto de daar geldende maximum snelheid van 50 km overschreden en volgens het proces-verbaal met niet minder dan 30 km. Inderdaad heb ik wat te hard ge reden, gaf verdachte voor het Wage- nings kantongerecht toe, maar volgens mij was het geen 80 doch 65 km per uur. Iemand had mij gevraagd of ik hem even naar Lunteren wilde bren gen. Eerst had ik er niet veel zin in omdat ik die dag vijfentwintig jaar ge trouwd was en we thuis een feestje hadden. Tenslotte heb ik het toch ge daan, maar natuurlijk wilde ik zo spoe dig mogelijk weer terug zijn. 't Was 's avonds omstreeks half twaalf en be halve mijn auto was er geen enkel verkeer. Voor ik in de bebouwde kom was had ik 120 km gereden. Het bord stond juist door een bocht en daardoor zag ik het te laat om nog tijdig voldoen de te kunnen afremmen. Iemand die in Barneveld woont weet toch zeker wel waar in Lunteren de bebouwde kom begint, veronder stelde rechter v. d. Brand. Nee, werkelijk niet, ontkende ver- Niet erg aannemelijk, vond de 'rechter. Als het waar is, is het echter een bewijs, dat u er nooit op let en er u niets van aantrekt. Eis 75,- of 15 dagen. Vonnis 100,- of 20 dagen. En als het weer gebeurt gaat on herroepelijk het rijbewijs eraan, voeg de rechter v. d. Brand er waarschu wend aan toe. (Zie verder pagina 2) Foto's vanaf 575 km hoogte Televisie camera's aan boord van de Amerikaanse satelliet „Tiros" hebben foto's gemaakt van de aarde vanaf een hoogte van 695 km en deze doorgezonden naar de aarde. Op deze foto's ziet u boven hoe president Eisenhower met zyn ruimtedeskundige T. K. Glcnnan vier van de gezonden foto's bekykt. Op de onderste foto ziet men de enorme wolkenmassa's welke boven noordoost Amerika en Canada hangen. Deze foto werd door de satelliet gemaakt.

De Vallei | 1960 | | pagina 1