Sarco- globine Vergadering van Filadelfia Joh. Calvijnschool voor derde maal beste bij verkeersexamens Jeugdgebouw aan Industrielaan één jaar in gebruik ARAM De bevrijding van Renswoude in 1945 Geslaagden Chr. huishoud school JOH. CALVIJNSCHOOL Aangifte van nieuwe leerlingen AMERONGEN COLBERTS Harris tweed Lichtgewicht colberts Pantalons Marktberichten Lokomotief op verkeerd spoor OVERBERG Officiële bekendmaking Officiële bekendmaking Jeugdwerkleider Van Pijpen: resultaat ver boven verwachting*/' Twee kanten ooooooooooooooo Het geheim van de stalknecht Doordraaien Voor de kantonrechter Avoiidnij verheidsscliool Scherpenzeel bestaat 40 jaar Uitreiking diploma's REVANCHE J.l. dinsdagavond vergaderde in één van de nieuwe lokalen van de b.l.o.- school de afdeling Veenendaal van „Filadelphia", de vereniging van ouders en vrienden van het afwijkende kind. De plaatselijke predikant ds. A. Vroegindeweij sprak over „De religi euze benadering van het gehandicapte kind". Spreker schetste het leed en de zorg rondom het afwijkende kind. Hij be toogde, dat zowel opstandigheid als doffe berusting een verkeerde houding is. De taak, die God hierin oplegt, moet gelovig aanvaard worden. We mogen niet gaan vragen: „Wie heeft er ge zondigd, dat deze kinderen zo geboren werden?" Al het leed in de wereld is gevolg van ons aller zonde. Als chris tenen moeten we solidair zijn. Het leed om het gehandicapte kind is ons aller leed. Wij moeten dit samen dragen en aanvaarden. En dan kan er veel zegen liggen in zo'n moeilijke weg. Het dringt tot veel gebed, tot klein worden voor God. Dan kunnen we zo'n geestelijk ge stoord kind tot God brengen, die het tot een grote rijkdom voor ons maakt. Wij kunnen Gods grote liefde en genade pas verstaan als we worden als een kind, dat nog eerder dan volwassenen vertrouwend aanneemt. Spreker gaf voorbeelden van gehan dicapten, die op hun sterfbed God dankten, dat Hij hen dit gebrek had gegeven. Wij voelen ons arm en onge lukkig met zo'n kind, maar God maakt ons er rijk mee als we 't geven aan Hem. Ouders houden ontzaglijk veel juist van hun gehandicapte kinderen. En eens zal er een nieuwe hemel en MARANATHA-SAMENKOMST Vrijdagavond 8 april a.s. wordt in ge bouw „Pro Rege" achter de Ger. kerk aan de Vaartbrug een grote evangelisatie samenkomst gehouden. Als sprekers fun geren de evangelisten A. van Duuren uit Driebergen en J. Kalf uit Lunteren. Het onderwerp van deze Maranatha-samen- komst is Openb. 21. „Het nieuwe Jeruza lem". De eerder aangekondigde samenkomst op vrijdag 15 april, eveneens in gebouw „Pro Rege", gaat in verband met de te houden kerkdiensten op Goede Vrijdag niet door. GEEN VERGUNNING Bij de firma B. is op last van de ju stitie de verkoop van tot verbruik be reide tabakken stil gelegd, omdat deze firma handelde zonder vestigingsver gunning. Proces-verbaal is inmiddels opgemaakt. BRAND BIJ SKF Zondagmorgen moest de brandweer uitrukken voor een brand op het ter rein achter de S.K.F. In samenwerking met het S.K.F.-personeel was men het vuur spoedig meester. Aan de Chr. Huishoudschool te Vee nendaal zyn aan een aantal leerlingen getuigschriften van de z.g. primaire opleiding uitgereikt. Bovendien slaag den er een aantal cursisten voor het diploma huisnaaister en assistente in de huishouding. Hieronder volgen de geslaagden: Het getuigschrift der Primaire op leiding werd uitgereikt aan: R. Bakkenes, C. Beckerman, H. Blan- kestijn, R. v. Dee, A. Derksen, R. Die- peveen, H. v. Doornik, H. Drost, M. Huibers, J. Kranenburg, G. Muller, J. Nap, L. v. Scharrenburg, T. Sjoer, I. v. Beek, F. v. d. Berg, I. v. d. Berg, K. v. d. Berg, G. v. d. Brink, F. v. Bruxvoort, K. v. Dijk, M. v. Gent, G. Henken, D. v. Holland, N. Bastmeyer, J. Koolma, A. v. Kruistum, T. Kuiper, C. v. d. Meent, T. v. d. Meyden, H. Oorlog, C. v. Son, A. Weeling en G. v. Zijtveld uit Veenendnal. G. Budding en C. v. Hol land uit Lunteren. H. v. Burken, G. Diteweg, R. v. Ginkel, G. Leppers, B. Overeem, E. Overeem, G. v. Overeem, W. Vink en A. Pater uit Renswoude. N. Boom, N. Budding, J. Diteweg, W. de Gooyer, A. Gunther, H. Hage en F. Hoogendijk uit Scherpenzeel. N. Kievit en I. Nellestijn uit Eist. C. Robbertsen uit Woudenberg. Voor het diploma huisnaaister slaag den: R. v. d. Brink uit Ede, D. v. Dijk, T. Donkelaar en A. Jansen uit Eder- veen. N. van Holland en A. Rothuyzen uit Veenendaal. Voor het diploma assistente in de huishouding slaagden: T. Bastmeyer, A. Hage, H. Hannisse, W. Prette, B. Schrijver, J. Vis uit Veenendaal. R. Boonzaayer uit Ede. J. Bos uit Eder- veen, G. v. Elsts, J. Lansing en T. Wal let uit Scherpenzeel. R. v. d. Ham, T. v. Kolfschoten uit Renswoude. een nieuwe aarde zijn, waar alle leed verdwenen zal zijn. Dat is geen wissel op de eeuwigheid, maar levende wer kelijkheid. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd veel gebruik gemaakt. Vooral het opnemen van gehandicapte kinderen in de kerkelijke gemeenschap kwam hierbij aan de orde. Deze kinderen horen erbij, 't zijn ons aller kinderen. Ze moeten zoveel moge lijk mee naar de kerk, waar ze door Gods genade meer opnemen, dan we vermoeden. Misschien is 't ook moge lijk om ze eenvoudig catechetisch on derwijs te laten geven door leerkrach ten van het b.l.o.-onderwijs, daartoe gemachtigd door, en onder toezicht van de kerkeraden. Zo kunnen ze dan ko men tot het deelnemen aan het Heilig Avondmaal. Er was op deze prachtige vergade ring een flinke opkomst. Ook van de gelegenheid om de nieuwe lokalen te bezichtigen werd een druk gebruik ge maakt. D.V op donderdag 7 april van 7 uur tot half negen, in het schoolgebouw aan de Geerseweg. De kinderen moeten vóór 1 oktober 6 jaar geworden zijn. De cursus begint direct na de zomervakantie. Trouwboekje meebrengen s.v.p. DAMMEN Uitslagen onderlinge competitie: G. v. d. Grift Rebergen20 A. v. d. Kolk Meijer 11 Visser M. v. d. Grift 02 Van Wamel Van Loon 11 R. Berkhof Van Ewijk 20 Swetselaar A. v. d. Grift 02 A. Berkhof De Groot 20 Veldhuizen Reede20 Voor de derde achtereenvolgende keer hebben de leerlingen van de Joh. Calvyn- school aan de Geerseweg alhier (hoofd: C. G. Mynders) beslag weten te leggen op de door de gemeente Veenendaal beschik baar gestelde verkeerswisselbeker. Voor de derde maal had deze school het hoogste aantal punten by het schriftelijke- en praktische verkeersexamen. De beker is thans dus definitief in het bezit van deze school. De Joh. Calvijn- school behaalde eer* totaal algemeen ge middelde van 94.54 De praktische verkeersexamens werden in de moderne tinten mos groen, roestbruin en blauw groen 59,50 - 69,50 in alle gangbare tinten 29,75 - 39,50 - 49,95 - 52,50 Terlenka - Trevera - Cö- telé weefsels aangepast bij de moderne colberts 29,75 - 39,75 - 42,50 voor exclusieve kleding Hoofdstraat 75 Veenendaal NACHTELIJK BELGISCH AVONTUUR In de nacht van donderdag op vrijdag werd de stilte in het cen trum van Veenendaal ruw ver stoord door een grote Belgische vrachtwagen welke met knarsen de remmen precies vóór het poli tiebureau stil hield. Uit de cabine sprong een man die met grote passen het nauwe gangetje in beende en, eenmaal binnen, een stortvloed van Franse woorden uitgoot over het justitionele hoofd van de dienstdoende poli tieman. „..monsieur, s'il vous plaït.. s'il vous plaït..!!" De aanvankelijk ontstane spraak verwarring ging, met behulp van gebarentaal en woordenboek, ge leidelijk over in een enigszins be grijpelijk verhaal. Wat bleek? De Frans sprekende Belg had bij de doorlaatpost aan de Belgische grens al zijn papieren laten lig gen. Hij kon zich nog wel her inneren dat op de vrachtbrief als plaats van bestemming Vee nendaal stond, maar nu was de vraag bij welk bedrijf? Hermandad zocht eerst contact met diverse fabrieken. Resultaat: nihil. Ten einde raad werd de doorlaatpost opgebeld, zodat de chauffeur 's morgens om acht uur wist dat hij zijn vracht bij de Carolan N.V. moest lossen. Op gewekt en wel honderd maal „merci.merci.zeggend, kroop hij weer achter het stuur en verdween naar de plaats van be- stemming. MOOI RESULTAAT Op de op 3 april j.l. te Tiel gehouden clubmatch, georganiseerd door de K.C. „De Batouwe" werd de draadharige Fox- terrier „Whinny of the Gypsy Club" van de heer De Kruijf, beste hond van de clubmatch. (Aantal ingeschreven honden 97). De zelfgefokte beaglu reu van de heer De Kruif „Sunshine of the Peat-Marsh" werd tweede geplaatst in de kampioen schapklas. GESLAAGD Aan de Nijverheidsavondschool te Wa- geningen slaagde onze plaatsgenoot G. v. Manen voor de 3-jarige cürsus A. smeden- machinebankwerken. HANDGRANAAT GEVONDEN Bij graafwerkzaamheden bij de flat- bouw aan de Westersingel is een uit de oorlogstijd daterende handgranaat ge vonden. Nadat de politie het oorlogs tuig had opgehaald, heeft de mijnop- ruimingsdienst zich er over ontfermd. BEVORDERD De hoofdagent van politie J. Huizing, met vroegere standplaats Veenendaal en thans hoofdagent van politie te Hooge- veen, is met ingang van 1 april 1.1. bevor derd tot brigadier. Eiermarkt: aanvoer 104.000 stks. Prijzen van 9,50 tot 9,75 per 100 stuks. Handel matig. Biggenmarkt: aanvoer 55 stuks. Prijzen van 42,— tot 56,per stuk. Handel redelijk. Gistermorgen tegen het middaguur raak te op het station De Klomp by het ran geren een lokomotief op het baanvak UtrechtArnhem. Om het logge gevaarte te verwijderen moest eerst een andere lokomotief gechar terd worden hetgeen de nodige vertraging in de treinenloop teweeg bracht. Twee treinen moesten uitvallen, maar na een uur hard werken was de verbinding weer normaal. FEESTELIJKE JAARVERGADERING CHR. HANDELSREIZIGERS De afdeling Veenendaal van de Ned. Chr. Handelsreizigersvereniging zal in feestelijke jaarvergadering bijeenkomen op a.s. vrijdagavond om kwart voor acht in hotel „De Korenbeurs". Dit is de 2e jaarvergadering sedert de oprichting van de jonge afdeling, die nu 30 leden telt. Voorzitter is de heer Joh. Slok. vorige week afgenomen en het schrifte lijke gedeelte enkele weken daarvoor. Op de tweede plaats eindigde de (Ned. Herv.) Rehobothschool (hoofd A. P. van Balen) met een gemiddelde van 91.30. Drie werd de Chr. Nat. school II (hoofd H. A. Bosch) met een gemiddelde van 91.04. Het aantal punten van de overige scho len liep van 72 tot 88. 53 leerlingen werden afgewezen voor het examen, dus ongeveer 10°/». Dit percen tage ligt hoger dan andere jaren. De 467 schoolkinderen, die slaagden, krijgen binnenkort hun diploma tijdens een bijzondere bijeenkomst. 12 leerlingen slaagden met lof. De lessen werden dit jaar hoofdzakelijk gegeven door de leerkrachten van de scho len, terwijl de hoofdagent van politie, de heer C. H. J. van Duuren, de repetitie- lessen gaf. Deze nam ook de examens af. De algehele leiding berustte bij de heer W.C. H. Dekker, inspecteur van politie alhier. BENOEMING ONDERWIJZER In de vacature ontstaan wegens het vertrek van de heer Zieleman naar Lunteren heeft het bestuur van „de school met de Bijbel" benoemd tot on derwijzer de heer Bos uit Leersum. Daar de nieuw benoemde onderwijzer nog in militaire dienst is, wordt zijn plaats zo lang bezet door de heer A. v. Oort uit Friesland. OPBRENGST COLLLECTE De Uniecollecte ten bate van het christelijk onderwijs heeft in O verberg opgebracht het prachtige bedrag van 247,25. Vorig jaar was het 201,50. Gemeente Rhenen SLUITING GEMEENTESECRETARIE Burgemeester en wethouders van Rhe nen brengen ter openbare kennis, dat de gemeentesecretarie, het bureau van gemeentewerken en het ontvangerskan toor op Goede Vrijdag en zaterdag 16 april I960 voor het publiek gesloten zijn. Het bureau van de burgerlijke stand is op zaterdag 16 april 1960 geopend van 10.0010.30 uur des voormiddags. Rhenen, 4 april 1960. Burgemeester en wethouders van Rhenen, L. BOSCH VAN ROSENTHAL, burgemeester. TH. v. d. WILLIK, secretaris. Gemeente Veenendaal Het hoofd van het gemeentebestuur van Veenendaal maakt bekend: dat de raad dier gemeente in zijn openbare vergade ring van 1 april 1960 heeft besloten te be palen, dat wordt voorbereid: a. de herziening van een aantal uitbrei dingsplannen dezer gemeente; b. de vaststelling van een plan van uit breiding voor het gedeelte van de ge meente Renswoude, dat bij de grens wijziging op 1 januari 1960 aan de ge meente Veenendaal is toegevoegd. Veenendaal, 2 april 1960. Het hoofd van het gemeente bestuur voornoemd, A. BAKKER. In een gezellige sfeer genieten jongelui ontspanning. Op de foto links jeugd werkleider A. H. van Pijpen, rechts een der medewerksters. Er gebeurt niets bijzonders als het prachtige gebouw van het jeugdwerk „De Instuif' aan de Industrielaan deze maand het één-jarig bestaan herdenkt. Geen officiële toespraken of bloemenhulde, nee, alles blijft by de normale gang van zaken. Dat betekent dus dat er achter de schermen bergen werk wor den verzet en dat het gebouw niet minder dan veertig uur per week voor de jongelui openstaat. Het houdt ook in dat zo'n kleine vijfhonderd Veenendaalse jongeren door het jeugdwerk bereikt worden. „Kijk en dat is nu het mooiste verjaardagsgeschenk wat we ons kunnen den ken", aldus de actieve jeugdwerkleider A. H. van Pijpen. jeugdwerk" of dergelijke slagzinnen, dan zou dit resultaat een logisch ge volg zijn van een doelbewust gevoer de campagne. Maar juist het tegendeel is het ge val. „Wij hebben afgewacht wat er zou gebeuren, welke jeugd er zou komen en noem maar op." Het jeugdwerk is in derdaad intern actief geweest en niet direct naar buiten, waardoor het resul taat des te sprekender aandoet. „De andere kant van de zaak? Ik kan het in 't kort zeggen: uitbreidingspro blemen. Naar mijn mening zou de uit breiding gezocht moeten worden in het instellen van dependances, kleine ge bouwen op diverse punten in onze ge meente. Om dit bereiken moeten wij het spook van de financiën te lijf gaan want het hoeft geen uitleg dat een en ander handen vol geld kost. Om dit spook te bestrijden hebben wij drin gend hulp nodig, spontane hulp van de gehele Veenendaalse bevolking en voor al financiële hulp. „U vraagt me naar het doel van het jeugdwerk. Laat ik dan eerst zeggen dat het nooit onze bedoeling is geweest de jeugd van de straat te houden zon der meer. Wij trachten de jeugd wat meer levensinhoud te geven. Naar mijn mening is één van de ellendigste din gen van onze tijd dat alles automati seert. Dit heeft een ongunstige invloed op de creatieve geest van de mens. Verder meer vrije zaterdagen, meer vrije tijd en vaakmeer verveling. Zo gezien heeft het jeugdwerk wel de gelijk zin, de jongeren gaan dan hope lijk het leven ook op en een andere manier bekijken." Onze ervaring is dat men een jeugd werkleider nooit de vraag moet stellen wat nu het directe resultaat is van dit werk, zo van „kun je nu zien dat de jeugd veranderd is. „Je reinste onzin", aldus de heer Van Pijpen. „Dacht men nu werkelijk dat als er eenmaal een jeugd gebouwd is, dat dan de jeugd- kwalen zoals baldadigheid e.d. met een klap verdwenen zouden zijn? Als we werkelijk alle jeugd van Vee nendaal zouden willen bereiken, dan In het nog prille bestaan heeft het gebouw aan de Industrielaan zijn nut wel bewezen. Toen het gebouw vorig jaar april werd geopend was het sei zoen bijna om en de presentielijsten spraken van 300 jongelui, waarvan er ongeveer 240 beneden 14 jaar waren. Dezelfde lijsten geven voor dit sei zoen hogere cijfers, nl. 280 tot 300 kin deren bened ende 14 jaar en 150 boven deze leeftijd. De oudere jeugd is dus meer dan verdubbeld. Bijzonder prettig moet het voor de organisatoren onge twijfeld zijn, dat het accent van de in stuif avonden is komen te liggen op de 15-jarigen en ouder. Bovendien waren er vorig jaar geen meisjes boven 14 jaar, terwijl er nu plus minus veertig per week in het gebouw komen. Juist door de opening van het jeugd gebouw kwamen er mogelijkheden, speciaal voor de oudere jeugd, voor verantwoorde ontspanning en - wat ook zeer belangrijk is - ontwikkeling. De man die figuurlijk gesproken met het jeugdwerk naar bed gaat en er mee opstaat, inmiddels voor vrijwel geheel Veenendaal geen onbekende meer, de heer A. H. v. Pijpen heeft deze gunstige ontwikkeling natuurlijk met vreugde gevolgd. „Toch zijn er twee kanten aan deze zaak," zo vertelde hij. „Aan de ene kant zeg je natuurlijk wat een pracht resul taat, vooral als je helemaal niet op zo'n succes gerekend hebt. Na de officiële opening van vorig jaar hebben we een klein rekensommetje gemaakt. Er zijn in Veenendaal ruw geschat 4000 jonge ren tot 18 jaar en we hebben toen ge zegd als we nu eens een limiet stellen van 500 kinderen, dat betekende dus ruim 10 °/o van het totaal. Volgens de grootste optimisten zouden we dan toch zeker twee jaar nodig hebben om dat te bereiken." „En nu, in één jaar tijds zijn we al zo ver, tja het is boven verwachting!" Wanneer er nu een intensieve pro paganda gevoerd was, bijvoorbeeld zo in de geest van „wordt lid van ons (12) Flauw dringen de geluiden en de klanken van het binnenplein tot Aram en de twee anderen door. „Wat een onzin," beslist Aram. „Ik laat u zo niet heengaan. Wanneer ge meent, die oude man te kennen, dan zullen wij hem vragen, wie hij is, en wanneer u al een gevaar mocht bedreigen, dan zijt moet het gebouw tien keer zo groot zijn, dan zouden er minstens drie jeugd werkleiders moeten zijn en geen 35 maar tenminste 200 medewerkers- (sters)." Het jeugdwerk draait op volle toe ren en het heeft op het ogenblik haar maximum-capaciteit bereikt. Voor de 11-13-jarigen is er al een wachtlijst. Iedere middag vanaf half vier tot des avonds half elf zijn er activiteiten zoals handenarbeid, creatief werksport en spel. Er worden films gedraaid, voor drachten gehouden en sprekers uitge nodigd. Het vorig jaar gestelde limiet is overschreden. Een goede ondergrond voor de toekomst maar het schept ook problemen, die misschien op korte ter mijn al om een oplossing vragen. Van het totaal aantal kinderen dat bij het jeugdwerk betrokken is, is 60 verspreid over alle kerkelijke gezind ten en 40 bijna geheel onkerkelijk. Hieruit blijkt dat ook het algemene kenmerk langzamerhand terrein begint te winnen (Vervolg van pagina 1) R. te Oosterbeek zou met zijn auto niet gestopt zijn bij een stopkruising en moest daarom vrijdag voor het kanton gerecht te Wageningen verschijnen. Volgens de agent heb ik te kort gestopt, verklaarde R. Nee, weerlegde de officier, niet te kort, maar helemaal niet. In het pro ces-verbaal staat duidelijk, dat u zon der stoppen het kruispunt bent opge reden. Nou ja, krabbelde verdachte te rug, eigenlijk is het zó, edelachtbare, dat ik bijna gestopt ben. Ik ben heel langzaam doorgereden, maar dat is toch vrijwel hetzelfde. Hebt u tegen de agent ook gezegd: Ik dacht, dat dit gebod alleen voor wielrijders gold? wilde de rechter we ten. Inderdaad, gaf verdachte toe, dat meende ik ook. Als wielrijder stop je eigenlijk vanzelfsprekend bij zo'n kruis punt. Dat gaat veel gemakkelijker dan met een auto. Als u zelf die onzin, die u hier komt vertellen, gelooft, hoort u in feite niet achter het stuur van een auto, vond mr. Pfeil. Eis 25,— of 5 dagen. Wat veel, zei verdachte zorgelijk. Als u dat al veel vindt zult u van het vonnis wel helemaal schrikken, antwoordde de rechter. Het wordt na melijk 50,of 10 dagen. Bijna nie mand houdt zich aan de stopverplich ting en daar moet maar eens verande ring in komen. De werkelijke bevryding van het dorp' Renswoude van de Duitse bezetters geschiedde op dinsdag 24 april 1945. Hieraan was echter een uitermate vreemde en spannende toestand voorafgegaan. In de eerste plaats was een klein gedeelte van de gemeente reeds eerder be- vryd en wel de omgeving van de tol aan de Barneveldsestraat. Dit gedeelte, als ook het zogenaamde Walderveen, was al eerder door de Engelse troepen bezet. Voor het dorp zelf scheen aanvankelijk 17 april de bevrijdingsdag te zullen worden. In de ochtenduren van deze dag werden alle inwoners van Renswoude door de Duitsers opgetrommeld voor het verrichten van bepaalde werkzaam heden, en degenen, die niet tydig waren verdwenen, werden meegenomen naar de Koctslaan bij het kasteel. Hoewel de werklust niet bijzonder groot was, werd daar toch, mede door de strenge bewaking, een volledige versperring op de rijks straatweg aangebracht. Hiervoor werden de nodige bomen omgehakt en in de loop van de middag was inderdaad een stevige barricade gereed. ge op de burcht beter beschermd dan hier in uw eentje!" Ook Presto blijft net zo lang aandringen, tot de stalknecht eindelijk, zij het met tegenzin, toestemt, om met hen terug te keren. Wanneer zij echter de poort binnenkomen, is er op het binnen plein niemand meer te zien, dan zullen wij morgen, voor de zanger verder gaat, vragen wie hij is. Doch wanneer Aram zich eindelijk in zijn vertrekken heeft teruggetrokken, kan hij de slaap niet vatten. Voortdurend moet hij aan de stalknecht met zijn voornaam uiterlijk denken en het is eerst tegen de ochtend, dat hij inslaapt. (Wordt vervolgd) VEENENDAALSE ZWEMCLUB VERGADERDE Tijdenis de gisteravond gehouden jaar lijkse ledenvergadering van de Veenen daalse zwemclub, zijn de aftredende be stuursleden, de heren J. v. Offeren (voor zitter), C. Schoeman (secretaris), E. van de Loosdrecht en W. A. J. de Winkel, bij acclamatie herkozen. Ook de technische commissie werd in zijn geheel herkozen. Hierin hebben zit ting de heren H. van der* Bosch, J. W. Rompes en R. Sipkema. Tot de belangrijkste besluiten behoor de o.a. een krachtig aanpakken van de training in de vereniging. Deze zal op ge heel nieuwe leest worden geschoeid. Het was een geanimeerde vergadering, waarvoor zelfs redelijke belangstelling bestond. Deze activiteit deed echter vermoe den dat er iets op komst was en dit bleek ook werkelijk het geval te zijn. Tegen 3 uur in de middag ratelden plotseling enige salvo's uit machine geweren over het kanaal en alles wat lopen kon, Hollanders zowel als Duit sers, nam ijlings de benen. Naderhand bleek, dat een Engelse patrouille uit de richting Lunteren over Ubbeschoten en de Bekerweg naar de Barneveldse straat was getrokken. Bijna een uur later arriveerde deze patrouille, met 15 carriers, in het dorp, waar alles opge wonden en vol blijdschap werd inge haald. De bevrijding was een feit naar het scheen. Het wekte echter wel enige bevreem ding, dat tegen de avond zo langzamer hand alle bevrijders weer op Barneveld aantrokken. Nog groter was de schrik de volgende morgen, want toen bleek, dat weer een groot aantal Duitsers het dorp had bezet. De nu volgende week was dan ook in feite de gevaarlijkste uit de gehele oorlog en vooral de ge vreesde en gehaatte S.S. maakte het de bewoners bijzonder lastig. Het gebied ten noorden van de Lun- terse beek werd een soort niemands land en zowel Engelse als Duitse pa trouilles gingen hier op Verkenning, terwijl ook de nodige schermutselingen niet uitbleven. Bij de brug in de Barneveldsestraat, die reeds vernield was, hadden de Duitsers zich ingegraven en boden hardnekkige tegenstand. Het dorp lag in deze tijd regelmatig onder granaat- vuur. en de inwoners vertoefden mees tal in kelders e.d. Vooral de kelder on der het gebouw van de Coöp. land- bouwvereniging herbergde toen tien tallen mensen. Ook hieraan kwam echter een einde en op dinsdag 24 april 1945 trok een onafzienbare stoet Geallieerde troepen met groot materiaal vanuit de richting Barneveld naar Renswoude. Genoemde beekbrug kon echter niet zomaar worden gepasseerd en het schijnt zelfs dat hier één jonge S.S.-er met een mitrailleur nog enkele uren alleen heeft stand gehouden. Het be vrijdingsleger trok echter tevens via de Wittenoordseweg en hotel De Dennen naar het dorp, waartoe de Engelsen het te volgen tracé met boomstammen versterkten. Over de beek was toen evenwel ook al gauw een noodbrug ge slagen, hoewel deze plaats met omge ving door de Duitsers voortdurend met granaten werd bestookt. Tientallen zware tanks werden ver volgens op verschillende plaatsen ge- stationneerd en van de Duitsers was niet veel meer te zien. Enkelen bleken zich nog in het kasteel te hebben ver schanst, doch ook hiermede was spoe dig afgerekend. Nu was Renswoude dan toch eindelijk ook bevrijd van de Duitse bezettingstroepen. Tegen de avond van deze blijde dag kregen de bewoners echter de mede deling, dat iedereen zo gauw mogelijk moest vertrekken, daar een tegenaan val van de Duitsers werd verwacht. Dat was een nieuwe teleurstelling, doch hieraan gevolg te geven scheen noodzakelijk. Zo vertrok practisch het gehele dorp naar Walderveen, Barneveld en omge ving. De verwachte tegenaanval kwam in derdaad en schijnt zich vooral op de Emminkhuizerlaan en de Oude Holle- weg (bij de begraafplaats) geconcen treerd te hebben. Door het zware ge schut, waarbij ook vele mortieren, dat hierbij aan weerskanten werd inge schakeld, is nog de nodige schade aan gericht, terwijl deze bevrijding ook ver der tientallen mensenlevens heeft ge kost. Eén van de blijvende herinneringen aan deze gebeurtenis is in Renswoude de Luitenant Rowe-brug in de Barne veldsestraat over de Lunterse beek. Deze brug is genoemd naar luitenant Rowe van het Leicesterhire-regiment, die bij de bevrijding van Renswoude in april 1945 is omgekomen bij hotel De Dennen. Tenslotte is nabij de boerderij Wa- gensveld aan de Barneveldsestraat nog een gedenksteen geplaatst, waarop een zestal namen staan vermeld van ge allieerde militairen, die bij deze be vrijding zijn gesneuveld en daar begra ven zijn geweest. Na de algehele capitulatie, die over al in ons land de nodige vreugde bracht, konden ook de bewoners van Rens woude hun woningen weer betrekken in een vrij en onbezet gebied. ONGEVAL MET GUNSTIGE AFLOOP Zaterdagavond keerde een aantal jonge lui, afkomstig uit Woudenberg, van een dansavond vrolijk per auto huiswaarts. Op de Utrechtseweg onder Renswoude wilde de bestuurder van deze auto een voor hem rijdende auto passeren, doch kwam daarbij tot de ontdekking dat juist op dat moment een tegenligger naderde in de vorm van een bromfiets of scooter. Volgens zijn verklaring was hij toen ver plicht sterk af te remmen, waardoor zijn auto begon te slingeren en uiteindelijk op de zijkant tot stilstand kwam. De inzittenden, 6 in totaal, kwamen met de schrik vrij, terwijl de auto slechts licht was beschadigd. Gezien deze feiten en omstandigheden een bijzonder gunstige afloop. NA GRIEP OF ZIEKBED Met dit bloedvormend krachttonicum bent u vlug weer de oude. In vloeibare- en in drageevorm. DUTIH N.V. - OEGSTGEEST Tet gelegenheid van de beëindiging van het leerjaar der Avondnijverheidsschool kwamen bestuur, leraren en ouders don derdagavond in zaal Marktzicht bijeen, waar tevens de werkstukken van de leer lingen waren tentoongesteld. In tegen woordigheid van talryke genodigden werd tevens het 40-jarig bestaan der school herdacht. Be de aanwezigen merkten wy op burgemeester, wethouders en secreta ris van Scherpenzeel en Woudenberg en de oprichters van de avondnyverheids- school de heren G. ten Broek, C. van Mid deldorp en W. Westerhuis. Als oud-voorzitter memoreerde de heer Westerhuis, de dag, nu juist 40 jaar gele den dat een aantal personen in de So ciëteit bijeen kwam om een vereniging op te richten voor het geven van vakon derwijs. Dankbaar herdacht hij de afgelo pen 40 jaar waarin op voorbeeldige wijze is samengewerkt in het bestuur om het gestelde doel te bereiken ongeacht poli tieke of sociale gezindheid. Een speciaal woord van dank richtte hij tot de burgemeester mr. C. P. Hoytema van Konijnenburg die altijd op de bres heeft gestaan voor het voortbestaan van de school. De nieuwe voorzitter ging vervolgens de historie van de school na waarbij hij enige cijfers gaf. Op 3 januari 1921 werd met 40 leerlingen begonnen en een le dental van 21 en hierin is sinds het be staan van de school geen verandering ge komen. Hij schetste de moeilijke jaren en tekende de heer Westerhuis als de stu wende kracht van deze nuttige onderwijs inrichting, naar wiens oordeel en raad gevingen men altijd graag luistert. Als waardering voor het vele werk dat de heer Westerhuis tijdens zijn 40-jarige loopbaan voor de school heeft gedaan bood de heer v. d. Hoeff hem een elec- trisch scheerapparaat aan en mevr. Wes terhuis een bloemenmand. Burgemeester Hoytema van Konijnenburg had een dubbele waardering voor het werk van de oprichters ten eerste gaf men de jeugd een nuttige vrije tijdsbesteding en ten tweede werden zij opgeleid tot goede vak mensen van wie een zekere faam uitgaat in de gehele omgeving. De heer Wester huis, die de ziel van de school werd ge noemd door spreker, ontving de gemeen tetegel, die alleer* wordt uitgereikt aan hen die zich zeer verdienstelijk hebben gemaakt voor de Scherpeneelse gemeen schap. Door de heer M. Appelhof werden hier na de prijzen uitgereikt aan de leerlingen die in het afgelopen cursusjaar de beste resultaten bereikten. Dit waren voor de afdeling metaalbewerking de heren M. P. Rotte en M. Bakker en voor de afdeling bouwvakken J. van Wessel voor timme ren en G. van Veldhuizen voor metselen. Diploma's werden uitgereikt aan: Me taal 5 jaar: M. Bakker, Scherpenzeel en P. Bakker, Woudenberg. Metaal 3 jaar: J. Cornelissen, Achter veld. Bouwvakken 5 jaar: T. v. d. Broek, G. Vermeulen, C. ter Burgt, B. v. d. Grift, D. van Veldhuizen, M. Bieshaar, M. van Dam, G. Dorrestein, G. van Essen en J. van Wessel, Scherpenzeel. D. G. Stuiven- berg, P. van Doorn en A. Hazeleger, Wou denberg. Tot slot sprak de heer G. ten Broek, één der oprichters een dankwoord. GESPAARD Gedurende de maand maart werd bij de Rijkspostspaarbank alhier ingelegd een bedrag van 34.497,04 en terugbetaald 22.267,46. Bij de Nutsspaarbank Scherpenzeel werd gedurende de maand maart ingelegd 26.659,99 en terugbetaald 12.370,11. Dertien nieuwe boekjes werden uitge geven en het tegoed bedraagt thans 627.926,73. Ons oranjeteam heeft zich gerevancheerd Van de nederlaag, geïncasseerd Tegen Bulgarije in Sofia Gaat men de feiten nog eens na Dan heeft dit elftal goed voldaan Door de Bulgaren te verslaan Ettelijke malen had men pech Stonden paal en lat soms in de weg Maar de einduitslag 4 tegen 2 Viel elkeen tenslotte mee Maar 't eerste doelpunt in 't begin Viel aan de verkeerde kant, naar onze zin Maar moedig ging de strijd toen voort Trots 't Bulgaarse doelpunt, reeds gescoord Na acht minuten voetbalstrijd Raakten wij niet ons vertrouwen kwijt Want veertien minuten slechts nadien Liet v. d. Linden weer eens zien Hoe goed hij goaltjes maken kan Heel Holland juichte als één man De 28ste minuut was het weer raak Werd weer een mooi doelpunt gemaakt Wie wist zo goed het doel te vinden Weer was het goallie v. d. Linden Een minuut slechts later was het mis Heeft De Munck zich toen vergist? 'k Weet het niet, doch 't werd 2-2 Daar begon de rust ook mee Na rust was het nog twee keer raak Eén doelpunt, werd weer door v. d. L. gemaakt Henk Groot zorgde nog voor nummer 4 Heel Holland juichte van plezier Kort daarna was 't eind gekomen En hadden wij revanche genomen Met veel lef sprak men van alle kanten Over 't gepresteerde van onze debutanten J. M. ZUID-AFRIKA Foto boven: Philip Kgo- sana, regionale secretaris van het Pan Afrikaanse Congres, arriveert hier aan het hoofd van de colonne van meer dan een myl lang in de stad, gadegeslagen door negers op de trottoirs. Foto onder: Een pantserwagen b(j het parlementsge bouw in Kaapstad.

De Vallei | 1960 | | pagina 3