Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Veenendaal gaat met gevarieerd programma bevrijding vieren. MILJOENEN-RUSTHUIS «D e Wereld van WEEK-tol-WEEK Variété WAAR IS DE VALLEI-RIKS? DE DUITSE OVERVAL OP DE TIENDE MEI „Verloofd" Ambtsjubileum burgemeester J. A. Hosang van Renswoude Vijftig jonge boeren doolden rond in Bennekomse bossen Het hing in de boom. 34e jaargang VRIJDAG 8 APRIL 1960 Nr. 28 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhener^ Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Sport en zang Vuurwerk Stille omgang Paaswijdingsavond voor bejaarden Palmpaasoptocht Raads\ ergadering Restauratie interieur Oude Kerk op de Markt thans definitief Ook nu weer gevonden 2 AF 148352 20 jaren geleden (I) Prominente rijders bij motorcross P.v.d.A. gaat forum instellen SCHOONMAAK Drogisterij Fa. J. F. TAK Nationale lierdenkingswandeltocht in Veenendaal op 1 april ELST DROPPING IN NACHTELIJK DUISTER BRACHT VELE PROBLEMEN Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER Reeds bij de allereerste krijgsverrichting schonden de Duitsers het oorlogs recht AMERONGEN ACHTERBERG Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 503427 Eedactie: W. P. ter Boeven Advertenties en abonnementen knnLien ook worden opgegeven b(J de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI —zm ADVERTENTIES Advertentieprijs per nun 15 cent Speciale contractprgzen ep aanvraag Miniman per adverteafle CM Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 1,elk woerd meer 10 cent Abs&nsaientspTtis 1.65 per kwartaal Losse nummers 10 cent 9 Eind deze maand, begin mei, gaat Nederland zich opmaken voor de viering van de verjaardag van H.M. Koningin Juliana en de herdenking van onze be vrijding, nu vijftien jaar geleden. De plaatselijke vereniging „Oranjedag" op wie de dankbare maar ook moei lijke taak rust voor deze dagen een aantrekkelijk en verantwoord programma op te stellen, is hierin weer volledig geslaagd. Hoewel men op het ogenblik druk doende is alle aanvangstijden van de ver schillende evenementen vast te stellen, staan de komende feestelijke gebeurte nissen in grote lijnen vast. 30 april, de verjaardag van de Koningin, is het begin van de festiviteiten, ge volgd door maandag 2 mei, dinsdag 3 mei en het slot vormt donderdag 5 mei. Op het feestterrein, achter de Koningin Julianaschool, verrijst een grote consumptietent en speciale tribunes voor het publiek. hun kunnen op het feestterrein en wel de Gymnastiekvereniging Sparta en het zangkoor „Hollandia-meisjes". Als de weersomstandigheden meewerken wordt dit een interessante uitvoering welke afgewisseld wordt met zang van het Hollandia-koor. Over de auto-cross die op Koningin nedag wordt gehouden schreven wij al eerder uitvoerig. Liefhebbers van de autosport en de daaraan verbonden spanning zullen deze gelegenheid ze ker niet voorbij laten gaan. In de morgenuren komen ook de kin deren aan hun trek met een speciale kindervoorstelling op het feestterrein. 's Avonds vindt op de Markt een concert plaats verzorgd door een plaat selijk korps en wordt op het feestter rein een aantrekkelijke variétévoor stelling gegeven in de openlucht. Maandag 2 mei verzorgt de D.S. Harmonie in de avonduren een tap toe, waarschijnlijk weer in de Hoofd straat, die ook vorig jaar duizenden belangstellenden trok. Op het feestter rein kan men genieten van een fantas tische hoogdraadshow. Dinsdag 3 mei staat in het teken van de sport en zang. Twee bekende plaat- Donderdag 5 mei wordt de druk be- zetste dag. Het programma vermeldt voor de morgenuren allereerst de tradi tionele kinderzang op de Markt, waar aan de gehele schooljeugd weer zal deelnemen. De plaatselijke muziek korpsen zullen hieraan ook hun mede werking verlenen. Na de kinderzang vindt in de Oude Kerk op de Markt een speciale kerk dienst plaats voor de herdenking van de gevallenen en de bevrijding. 's Middags demonstreert op het feest terrein de landelijke rijvereniging „De Valouwe" uit Ede, welke vereniging zich al meerdere malen in Veenendaal presenteerde. Een concert op de Markt en een va- zijn voor de avonduren gepland. Het slot van de feestelijkheden is een groots vuurwerk, waaraan ditmaal spe ciale aandacht is besteed. Het is alge meen bekend dat het vuurwerk de laatste jaren matig was. Nu echter heb ben de organisatoren gemeend eens extra aandacht te moeten besteden aan dit nog altijd fascinerende programma onderdeel, waarin zij overigens volle dig geslaagd zijn. Woensdag 4 mei vindt in de avond uren de herdenking van gevallenen bij het monument plaats. Dit jaar zal de stille tocht beginnen bij het gemeentehuis, vanwaar men zich te voet naar het monument zal begeven. In tegenstelling tot vorige keren, is en na de stille omgang geen kerkdienst. Deze wordt op 5 mei gehouden. Op woensdag 14 april a.s. wordt in gebouw Eltheto voor de Veenendaal- se bejaarden een Paasweidingsavond gehouden. De leiding van deze avond berust bij de heer J. M. Meyer. Mede werking verleent het zangkoor „Zang en vriendschap". Zoals gewoonli.k zullen ook nu weer extra bussen rijden die op de bekende tijden en plaatsen vertrekken. De kinderen, die morgenmiddag deel nemen aan de palmpaasoptocht moeten zich om drie uur melden bij de gemeente lijke Eierhal aar de Achterkerkstraat. Kinderen uit Veenendaal-zuid kunnen zich aansluiten bi; de Veenendaalse har monie „Caeeilia", die om kwart voor drie afmarcheert vanai de Klaas Katerstraat. De gehele stoet vertrekt om kwart over drie vanaf de Eitrhal en zal omstreeks half vier in het centrum zijn. Woensdagavond 13 april a.s. komt de raad van Veenendaal in openbare ver gadering bijeen. TOEGANGSPRIJZEN MOTORCROSS De organisatoren van de motor-cross op tweede paasdag op de Dikkenberg verzoekt ons mede te delen dat de toe gangsprijs is vastgesteld op 2,per persoon, militairen en kinderen 1, Al vrij snel nadat de Valleiriks uitgegeven was bij Sigarenmaga zijn F. Engel aan de Rijksstraat weg te Eist, meldde zich de vin der op ons bureau. Het was de heer D. Pot, Parallelweg 65, Vee nendaal, die b\j het kopen van cigaretten als wisselgeld een rijksdaalder met een rood num mer ontving. Het bleek inder daad de Vallei-riks te zyn waar door de heer Pot de premie van vyf gulden in ontvangst kon ne men. De nieuwe riks draagt het rode nummer en is VIJF GULDEN waard. By inlevering op ons bureau vóór a.s- donderdagmiddag 12 uur wordt de premie a contant uit betaald. Vrijdag 10 mei 1940. De dag is nog maar enkele uren oud. In de schemering van de morgen steekt de overspanning van de spoorbrug bij Gennep wazig af tegen de nog grijze lucht. Het donkere water van de Maas stroomt traag onder de brug door. Over een poosje zal het licht zijn. In het oosten wordt de witte vlek aan de hemel steeds groter. „Wat zal de dag brengenDeze vraag houdt de Nederlandse soldaten bij de brug voortdurend bezig. Sinds dinsdag zijn ze in staat van alarm. Deze toestand van hoogste paraatheid is voor de soldaten niet nieuw. Het is al een paar keer eerder voorgekomen. Oudere mensen hebben verteld, dat ook in de oorlog van '14-T8 regelmatig alarm werd geslagen. Ze hebben zo'n toestand daarom nooit zo ernstig ingezien. Het vervelendste was nog, dat tijdens alarm aan verlof niet viel te denken. Maar verder't zou allemaal nog wel meevallen. Met deze geruststellende gedachte is Ne derland het jaar 1940 ingegaan. Vrolijk is de jaarwisseling gevierd. De kranten wijd den meer aandacht aan de ijstoestand op de grote rivieren dan aan het oorlogs nieuws. Trouwens, wat viel er te beleven aan het westelijk front? In sterke stellin gen lagen de vijanden tegenover elkaar. Geen der partijen scheen echter lust te selijke verenigingen demonstreren dan riété-voorstelling op het feestterrein Volgens mededelingen van het comité dat zich heeft belast met de restauratie van de Oude Kerk op de Markt, zijn de plannen tot het restaureren van het in terieur thans in concretere vorm gekomen. Als architect heeft men de oud-Veenen- daler, de heer Van Essen, aangezocht, die als kerkrestaurateur grote bekendheid ge niet. Deze heeft inmiddels het interieur van de kerk bezichtigd en zal binnenokrt ad vies uitbrengen over het voorgestelde ver loop van de werkzaamheden. Ten aanzien var de restauratie van het exterieur zal volgende week donderdag onder voorzitterschap van burgmeester A. Bakker een vergadering gehouden wor den, waartoe een aantal personen uit alle kringen der bevolking uitgenodigd zijn. Het ligt in de bedoeling een beroep te doen op de gehele Veenendaalse bevolking daadwerkelijke steun te verlenen aan het behoud van dit historische bouwwerk. Dit is het nieuw te bouwen Ned. Herv. rusthuis te Vee nendaal dat zal verryzen op de plaats waar aanvan kelijk het nieuwe raadhuis gepland was. Het impo sante gebouw komt op de hoek Kerkewijk-Industrie- laan en gaat 2.650.000, kosten, na aftrek van de bouwpremie. De hoofd ingang is aan de zyde van de Kerke wijk. Van de twee zijvleugels is do voorste bestemd als flats. In totaal zijn er 121 éénpersoonska mers, 15 tweepersoons ka mers, een ziekenafdeling met plaats voor 15 perso nen en 27 flats voor echt paren en alleenstaande be- V jaarden. Op de hoofdvleu- gel wordt een extra verdieping bouwd voor 24 personeelskamers. aanbesteding van het rusthuis hoogstwaarschyniyk eind augustus be gin september plaats vinden. Vele prominente rijders zullen aan de start verschijnen van de motorcross, welke door de motor- en autoclub Veenendaal op tweede Paasdag wordt georganiseerd. Deze belangrijke wedstrijd, meetellend voor het Ned. kampioenschap, wordt ge houden in en om de zandafgraving op het terrein „De Dikkenberg" aan de Oude Veense Grindweg. Renners als Mobie Vierdagh, de Gebrs. Derks, Schram en Witberg, zullen van de partij zijn. In de juniorenklasse komen twee Veenendalers uit, n.l. Jan Jansen en Ad Slotboom. BRAND OP HOUTOPSLAGPLAATS Het was de bedoeling om een partij af val te verbranden, woensdagmiddag op het terrein van houthandel v. d. B. alhier, maar het vuur sloeg over naar een berg houtkrullen en enkele stapels hout. De Veenendaalse brandweer moest te hulp komen en met de nevelspuit werd het vuur geblust. De nablussing van het uiterst brandbare goedje nam nog geruime tijd in beslag. Het belangrijkste besluit dat op de j.l. dinsdagavond gehouden ledenvergadering van de Partij van de Arbeid afdeling Vee nendaal werd genomen, was het instellen van een forum, waardoor de leden in de gelegenheid worden gesteld alle mogelijke vragen, zowel op het gebied van gemeen te- en landspolitiek, alsook van persoon lijke aard te stellen. Het bestuur meent hierdoor een sterke binding met de leden te krijgen. Deze vergadering, die o.m. werd bijge woond door de rayonbestuurder van de PvdA, de heer v. d. Laan, en enkele leden, van de raadsfractie, was voor het eerst bijeen onder leiding van het nieuwge- kozen bestuur. Wat het instellen van het forum betreft, is men van plan op de eerstvolgende le denvergadering gelegenheid tot het stel len van vragen te geven, die zowel schrif telijk als mondeling kunnen worden* in gediend. Wethouder Joh. van Hardeveld dankte op de vergadering allen, die via hem de Partij van de Arbeid gelukgewenst heb ben met het verkrijgen van een wethou derszetel. BEHANG meer dan 100 stalen voor radig PLASTIC WATERVERF geeft niet af, diverse tinten WONDERWIT, natuurkalk WRIJFWAS in doosjes en los ver krijgbaar Bussen LAKVERF 80 kleuren ZEEMLEER, SPONSEN, BORSTEL WERK, enz. Apoth. ass Hoofdstr. 106, Veenendaal, tel. 2576 Ter gelegenheid van het feit, dat Neder land dit jaar 15 jaar bevrjjd is, heeft het wandelcomité Veenendaal en Omstreken' een nationale herdenkingswandeltocht uit geschreven, die op zaterdag 14 mei a.s. wordt gehouden. Met deze tocht wil men allereerst de ge vallenen voor vrijheid en recht herden- De eer één der best geslaagde april-moppen in elkaar gezet te hebben, komt ongetwijfeld toe aan mej. C. v. Kessel, werkzaam op de V.S.W. Enkele dagen vóór de beroemde datum ontvingen haar collega's een fraai getekend kaartje met de mededeling dat mej. v. Kessel op 1 april zou gaan verloven. Zoals gebruikelijk werd op de afdeling een inzameling gehou den om op deze heuglijke dag met een mooi geschenk voor de dag te kunnen komen. Geheel overtuigd van de ernst van de zaak begaven niet min der dan drie dames en vier he ren zich op weg naar de feeste lijke samenkomst. De felicitaties gingen verge zeld van een aantal mooie ca deaus, maar wie schetst hun ver bazing toen de collega's die toch wel benieuwd waren naar de mannelijke helft van het paar, 'n opgevulde overall ontdekten wel ke aan de zijde van mej. v. Kes sel zat. Toen pas schoot hen de datum te binnen! Ontgoocheld maar toch ook weer sportief hebben zij de april-mop geïncasseerd ken. In verband daarmee zal direct na de start vanaf de J. G. Sandbrinkstraat wor den gedefileerd langs het bevrijdingsmo nument op het Stationsplein. Elke deelnemende wandelvereniging kan bij het monument door een tweetal afge vaardigden bloemen of kransen laten leg gen. Individuelen mogen in groepjes kran sen of bloemen leggen bij het gedenk teken. Een herinneringsmedaille, voorzien van een afbeelding van een duif, het symbool van de vrede, zal aan iedere deelnemer na afloop worden overhandigd. In dit ver band zal ook de Veenendaalse duiven- vereniging medewerken, n.l. door het los laten van enkele honderden duiven aan het begin van de tocht. De afstanden van de tocht zijn: 12 km voor aspiranten van 10 tot 12 jaar; 18 km voor junioren van 13 tot 15 jaar; 25 km voor senioren van 16 jaar en ouder Inschrijving tot zaterdag 7 mei a.s. op het bureau van de VW, Zandstraat 5 al hier. Deze wandeltocht wordt georganiseerd onder auspiciën van de SGWB, aangeslo ten bij de Ned. Wandelaarsbond. SPARTA HIELD LEDENVERGADERING MET MOTOR GESLIPT De Veenendaler C. van Holland is gisteravond met zijn motor nabij Hou ten geslipt en moest met twee verbrij zelde tenen per ziekenauto naar het Julianaziekenhuis te Veenendaal wor den overgebracht. Zijn echtgenote, die op de duo zat, liep een lichte hersen schudding op. RIJNKANTERS ORGANISEREN TWEEDE „STUYVENBERGTOCHT" Zaterdag 9 april a.s. zal de Elsterse wan- delvereniging „De Rijnkanters" de tweede „Stuyvenbergtocht" organiseren. Meer dan duizend tippelaars nemen aan dit wandel festijn in de omgeving van Eist deel. De start en finish zijn resp. bij de o.l. school en bij hotel Stuyvenberg. Burgemeester J. A. Hosang van Rens woude en Wouden berg hoopt op 1 mei a.s. zyn 121/ï-jarig ambtsjubileum te vieren als burge meester van Rens woude. De jubilaris, die met ingang van 1 januari 1947 werd benoemd tot burge meester van Wou denberg, is ingaande 1 november 1947 op getreden als waar nemend burgemees ter van Renswoude, waarna op 1 april 1949 zijn definitieve benoeming volgde. Renswoude heeft in de afgelopen 12V« jaar ervaren, dat het inderdaad een actieve en energieke persoon als burgemeester heeft gehad, want in alle delen van de gemeente kan men veranderingen ten goede waarnemen. De heer Hosang, die op 30 januari 1907 in Laren het levenslicht aanschouwde als zoon van de burgemeester van Blaricum, betrad in 1928 als volontair de gemeente secretarie van laatstgenoemde gemeente. Vele jaren heeft hij daar in verschillende rangen gewerkt tot 31 dcember 1946 toe. Niet alleen deze kant van de gemeentlijke huishouding heeft hij echter in de prak tijk daadwerkelijk meegemaakt; doch uclc de bestuurszijde als gemeenteraadslid. Verschillende jaren was hij namelijk lid van de gemeenteraad van Laren, als afge vaardigde van de Chr. Hist. Unie en als zodanig had hij wederom zitting in de nood-gemeenteraad, die na de bevrijding in het leven werd geroepen. Reeds vrij spoedig daarna volgde toen zijn benoeming tot burgemeester van Woudenberg en even later tot waarnne- mend burgemeester van Renswoude, waarmede hij wijlen M. J. L. Baron Taets van Amerongen van Renswoude opvolgde. Burgemeester Hosang, die zich met hart en ziel aan deze beide gemeenten verbon den voelt, heeft evenwel nog steeds een zwak voor zijn geboortestreek 't Gooi. Bo venal trekt hem echter het platte land en de agrarische problemen hebben dan ook steeds zijn volle belangstelling. Op dit jubileum wordt evenwel een schaduw gworpen door de grenswijziging, die met ingang van 1 januari j.l. van kracht is geworden. Renswoude en, in mindere mate, ook Woudenberg hebben hierbij een geduchte aderlating ondergaan. Renswoude verloor namelijk ongeveer 25 van haar inwoners en Woudenberg ongeveer 12%>. Met de gehele raad achter zich heeft de burgemeester zich bij de behandeling van de grenswijziging schrap Ze -lachten allemaal dat ze in de buurt van Amerongen waren, vooral wanneer de felle lichtbundel van de zaklamp of een flikkerend schijnsel van lucifers een bordje bescheen met de aanduiding „De Dikkenberg". Ze waren echter in de omgeving van Bennekom en dat was één der vele verrassingen die de onge veer vijftig leden van de Chr. Jonge Boeren- en Tuindersbond afd. Veenendaal gisteravond bij de dropping tegenkwamen. Inderdaad één der vele verrassingen want de opdracht welke de „droppelin gen" bij het beginpunt ontvingen was zeker niet mals. Dank zij echter de uit zonderlijk mooie weersomstandigheden - een heerlijke temperatuur met een vriendelijk schijnend maantje - en een goed oriëntatievermogen, slaagden alle deelnemers er in het eindpunt - een café in het centrum van Bennekom - te Onder voorzitterschap van de heer W. v. Barneveld heeft de gymnastiek-(B vereniging Sparta j.l. woensdagavond bereiken^ zij het dan enkele bezweet en met de klompen in de handen, een ledenvergadering gehouden. O.m. werd besloten Koninklijke goedkeuring aan te vragen op de gewijzigde sta tuten. Tevens vond de huldiging plaats van de oud-secretaris Joh. Bouman die na mens de gehele vereniging uit handen van de voorzitter 'n werphengel mocht ontvangen. Ook mevr. Bouman werd in de huldiging betrokken met het aan bieden van een grote bos bloemen. Hierna bleef men nog geruime tijd gezellig bijeen. Het droppingspunt was een kruising van twee zandwegen, waar de gesloten vrachtauto die om acht uur uit Vee nendaal was vertrokken, aankwam. Voordat de ongeduldige jongemannen door het bos opgeslokt werden, crosste men eerst nog enige tijd door de om geving om de deelnemers alle gevoel van richting kwijt te doen raken. Precies negen uur werden ze gelost (Zie verder pagina 4) Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Wonlngbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 gezet met degelijke en redelijke argumen ten, evenwel zonder resultaat. Zelfs zon der tegen-argumenten is het wetsontwerp aangenomen. Temeer is het daarom teleurstellend, dat de vestiging van Nutricia in Rens woude nog geen doorgang heeft gevonden, ondanks volledige medewerking van het gemeentebestuur en een grote activiteit van burgemeester Hosang. Industrievestiging heeft echter de aan dacht zowel van de burgemeester als van de gemeenteraad en voor het verlies ten gevolge van de grenswijziging zal van ge meentewege naar compensatie worden ge streefd. In zijn ambtsperiode heeft Renswoude daarentegen ook grote verbeteringen on dergaan. Zo noemen wij de bouw van de School met de Bijbel aan de Oude Holle- weg, de aanleg en verbetering van vele kilometers wegdek en de bouw van een kline honderd woningen, waarbij tevens aan krotopruiming wordt gewerkt. Voor de toekomst staan ook nog ver schillende plannen op stapel, zoals de uit voering van een centraal rioleringsplan met de bouw van een rioolwaterzuive ringsinstallatie, verdere verbetering van het wegennet, hel scheppen van mogelijk heden voor industrievestiging en de bouw van een gymnastieklokaal en een nieuw gemeentehuis. De gemeente Renswoude, die trots is op haar burgemeester, wil daarom dit jubi leum dan ook zeker niet ongemerkt voor bij laten gaan. Een uitgebreid comité heeft zich belast met de voorbereiding van de huldiging van Renswoude's eerste burger, die naar wordt verwacht, op zaterdag 30 april a.s. zal plaats vinden. Het program ma voor deze dag is echter nog niet voor publikatie gereed, doch zal zodra moge lijk, algemeen bekend worden gemaakt. hebben tot enige actie. Even was er schrik. Dat was toen Denemarken en Noorwegen onder de voet werden gelopen. Zou toch...? Maar Hitier beloofde nogmaals het Ne derlandse grondgebied te zullen eerbie digen. Nu echter, op deze tiende mei, woelt on rust in de harten van de soldaten daar op die brug bij Gennep. Want vreemde geluiden zijn tot hen doorgedrongen, ont ploffingen; het laten springen van ver scheidene kleinere bruggen in de omge ving. Scherp turen de mannen in de rich ting van Duitsland, want van die kant moet de vijand komen. Dan zal ook deze brug de lucht in gaan. Maar wanneer komt de vijand? En hoe zal hij eruit zien? VREEMDE ONTMOETING MET DE VIJAND De aanval op ons land was zorgvuldig en „Deutsch gründlich" voorbereid. Netjes stonden de troepen voor onze oostgrens opgesteld. In de buurt van Osnabrück stonden de pantserwagens. Zij vormden de stootkracht van het aanvallende leger. Het was de bedoeling, dat deze pantserafde ling zo vlug mogelijk tot in het hart van de vesting Holland zou doordringen. Een beletsel voor een snelle opmars waren de drassige inundatiegebieden. Daarom werd bepaald, dat de gemotoriseerde kolonne zich door Noord-Brabant een weg zou ba nen. Dan behoefde slechts één enkele ri vier te worden gepasseerd en daarna zou het recht op de Moerdijkbruggen afgaan. Een eventuele bondgenoot zou dan te gelijk geen kans meer hebben om de Hol landers achter hun waterlinie te hulp te komen. Het was nu zaak om ergens over de Maas een brug onbeschadigd in han den te krijgen. Dus vóór dat de Neder landse soldaten de springladingen zouden hebben ontstoken. Dat zou geen gemak kelijke taak zijn. Het was dan ook nie mand minder dan admiraal Canaris, het hoofd van de „Abwehr", die zich persoon lijk bezig heild met het opstellen en uit werken van een plan. In het Reichswald, midden tussen de bossen, ver van de be woonde wereld, kwam in april 1940 een aantal mensen bij elkaar, militairen., en burgers. Zij woonden in barakken. Nooit kwamen zij uit het kamp. Niemand kwam te weten wat zij daar in de een zaamheid uitvoerden (Zie verder pagina 2) ZWEMBAD VROEG OPEN De jaarlijkse vergadering van de Stichting Zwembad Amerongen-Leer- sum heeft in Buitenlust plaats gehad. In verband met de nieuwe wet op stichtingen moesten de statuten ver anderd worden. Besloten werd deze overeenkomstig de nieuwe voorschrif ten te wijzigen. Dank zij het goede seizoen 1959 was er een batig saldo. Een gedeelte van dit bedrag kan besteed worden door een duiktoren aan te schaffen, waar mee een lang gekoesterde wens in ver vulling zal gaan. Deze toren dient zo gemaakt te worden dat zij in de winter weggehaald en opgebrogen kan wor den. Door een Amerongs constructie bedrijf is reeds een ontwerp gemaakt. De badmeester, de heer Ad. Bertens, kan ook dit jaar weer als zodanig op treden. Omstreeks half mei kan het bad dan reeds geopend worden. Het red dingsmateriaal zal worden uitgebreid en de opbouw van het bad worden na gekeken en waar nodig verbeterd. SPREEKUUR WONINGCOMMISSIE Aan belanghebbenden wordt mede gedeeld, dat de Woningcommissie voor lopig geen spreekuur meer zal houden. Zij, die de commissie wensen te spre ken, dienen hiertoe, onder opgaaf van redenen, een mondeling dan wel schrif telijk verzoek ter gemeentesecretarie in te dienen. De commissieleden zijn thuis voor zaken de woningvoorziening betreffende, niet te spreken. Men wordt dringend verzocht hierop geen inbreuk te maken. *&etiouui&leDAMES 3UN6MANS a PRISMA I bÓSi^E PONTIAC 0ME6A i voor betere uurwerken HOOFDSTR. 91 VEENENDAAL VIERING BEVRIJDINGSDAG In verband met de viering van be vrijdingsdag, is uit de verenigingen een commissie gevormd, die zich zal be lasten met de organisatie van de fees telijkheden. Het ligt in de bedoeling er een feestdag van te maken voor jong en oud. Tijdens een woensdagavond gehouden vergadering heeft men ver schillende mogelijkheden besproken. Er werd een voorlopig programma samen gesteld. Het definitieve programma zal zo spoedig mogelijk bekendgemaakt worden. OPMARS VAN DE PIER. Een beeld van het werk aan de nieuwe Scheve- ningse wandelpier, die nu al een heel eind de zee in steekt Vóór spoeling. Het Engelse publiek is toch wel geschrok ken toen het plotseling hoorde dat de hersens van de sol daten in het leger van Hare Majesteit worden „voorge- spoeld". Een soort training in het verdragen van twintigste eeuwse folteringen, die een mens in gevangenschap door zijn fysieke en psychische knieën moet doen gaan, waar na er een soort wrak over blijft waarmee de gevangen bewaarder, in dit geval de vijandige staat kan doen wat hij wil, of beter gezegd: de gevangene doet en zegt dan wat de leiding van die staat uit het oogpunt van tactiek, publiciteit, reclame (kies maar een woord uit) nuttig acht. De oefeningen worden al leen gevolgd door vrijwilli gers, het trainingsprogramma omvat: gedwongen onbeweeg lijkheid, langdurige opsluiting met een ,,X' Russisch). begint?" (in het in een heel kleine ruimte, handen en voeten gebonden, enz. „Enorm", roept daarbij de instructeur uit, „als ik zo'n mooie training had gehad vóór ik in Korea gevangen werd genomen, dan had ik niet zo'n morele choc gekregen en ik zou niet die diepe wanhoop hebben gekend na gefolterd te zijn geweest." Het Engelse publiek vindt het maar matig, kan wel be grijpen dat zo'n nieuwe trai ningsmethode uit militair oog punt aan de orde is, maar vindt uit haar moreel oogpunt verwerpelijk. En dus gaan ze maar door. AGADIR OP POTEN. Twee Franse ingenieurs stel len voor de Marokkaanse stad Agadir te herbouwen op be tonnen poten. Om in de toe komst te voorkomen dat bij een aardbeving de huizen als kaartenhuizen in elkaar val len, is het volgens hen nodig elk huizenblok op drie grote peilers te plaatsen. Elke peiler rust op een betonnen ronde plaat, die een speling voor verschuiving van de peilers van enige meters toelaat. Bij een aardschok zal het huizen blok in plaats van in elkaar te vallen dan alleen maar een beetje heen en weer dansen. X. Elke keer als Chroest- stjef een buitenlands blad leest, begint hij te lachen. „Waarom," roept hij dan uit, „noemt meimij overal me neer „K", terwijl m'n naam VLAG. Op de routes, die Chroeststjef bij zijn bezoek aan Frankrijk volgde werd om de kilometer een agent ge posteerd. De straten, die hij in Parijs volgde werden ver sierd met 3 Franse vlaggen en 2 Russische per 50 meter. BEVOORRECHT. Hoe moeilijk het ook is om een verblijfsvergunning voor de Ver. Staten te krijgen, er is één manier om er vlug van in het bezit te komen. Men behoeft slechts een cursus te volgen bij een Franse banket bakker of kok, want voor een Franse banketbakker en kok wordt ogenblikkelijk een pas met ongelimiteerde verblijfs vergunning afgegeven.

De Vallei | 1960 | | pagina 1