Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Raad op de bres voor het Veenendaalse sportleven. De Wereld van WEEK-tot-WEEK WAAR IS DE VALLEI-RIKS? Wist LT... Qetzouuiaie Behang Sportcomplex „Panhuis" hard nodig Leerlingen van 14 lagere scholen ontvingen verkeersdiploma Circuit Wielingsheuvel voor Nationale Motorcross GUINEA, HET RODE HART VAN AFRIKA NOODLOTTIG VERKEERSONGEVAL 34e jaargang VRIJDAG 15 APRIL 1960 Nr. 30 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stipfats en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzee! Uit de raad van Veenendaal: Plan sportzaal in brandweerkazerne niet van de baan Ditmaal niet gevonden 2 AJ 497757 ACHTERBERG Feestelijkheden Bevrijdingsdag Sterkste radio-zender van Afrika 10 van het totaal zakte voor het examen Hotels in Conakry vol Russen en Tsjechen op de grens Amerongen-Elst Dode en één zwaar gewonde HOOFDSTR 91 VEENENDAAL ELST Eist heeft weer een midden standsvereniging Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BRO UWE R Agenda nieuwe keurcollectie 1 960 ontvangen Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 503427 Eedactie; W. P. ter Hoevea Advertenties en abonnementen kvn.uen ook worden opgegeven bft de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent 7^ Speciale cwatractprfcaen op aanvraag Minimam per advertentie 4,91 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 iveoidcn 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 10 cent Opvallend was het grote enthousiasme, dat de gemeenteraad in de j.l. woens dagavond gehouden vergadering ten toon spreidde jegens de sportbeoefening in Veenendaal. Hoewel er landurig over gepraat werd en men diverse malen in herhalingen verviel mag toch gezegd worden, dat men bereikte, dat a. het niet-alledaagse plan van het VVD-raadslid, mevr. H. Buddingh-de Vries Lentsch om een gedeelte van de thans nog in aanbouw zijnde brandweer kazerne, annex werkplaats voor gemeentewerken te bestemmen voor sport beoefening bleef bestaan; 2. de eventuele mogelijkheden om tot spoediger aanleg (anders dan door werk verschaffing) van het sportcomplex ..Panhuis" te komen door b. en w. ern stig zullen worden bezien; b. en w. ook nog eens zullen bekijken of de Chr. sportvereniging „DEOS" aan een korfbalveld kan worden geholpen. 3. Zoals gezegd, er werden aan de lo pende band lansen gebroken voor het Veenendaalse sportleven en nadrukke lijk werd in deze vergadering geconsta teerd, dat Veenendaal op dit terrein vèr ten achter gebleven was bij som mige andere gemeenten. En dit alles naar aanleiding van een voorstel van b. en w., hetgeen inhield dat zij voor de Chr. sportvereniging „DEOS" op korte termijn weinig of niets konden doen en dat naar de mening van het dagelijks bestuur van de gemeente de nieuwe brandweerkazerne gemeente werkplaats ook geheel voor het doel waarvoor zij was bestemd beschikbaar moest blijven. Alles onder dankzegging aan mevr. Buddingh, die uitermate veel werk van haar plannen had gemaakt. „FABRIKANTEN"-SPORTHAL: GROOTS PROJECT Maar daarmee nam deze nu juist geen genoegen. Zij was verheugd over de wijze waarop haar plannen in de b. en w.-vergadering waren ontvangen en over de behandeling daarvan. Echter de verschillende bezwaren, die b. en w. tegen haar suggestie aanvoerden, meende zij te niet te kunnen doen. En, zoals mevr. Buddingh het voorstelde was er inderdaad ruimte in het nieuwe gebouw voor sportbeoefening en zelfs nog andere doeleinden over. Het kwam hierop neer, dat op de benedenverdie ping een behoorlijke sportzaal - met betrekkelijk weinig moeite en extra kosten - zou kunnen worden gecreëerd en op de bovenverdieping het brand- weerinstructiezaaltje zou kunnen wor den gebruikt voor „kleinere" sporten, als tafeltennis en zelfs ook voor ballet en toneel. Dan hoefde ook nog niet de benedenzaal, zoals zij aanvankelijk had voorgesteld, een meter hoger te worden. Eén nadeel zou dit opleveren voor vol leybal- en turnverenigingen. Maar dan zou het nog bruikbaar zijn voor school - gymnastiek (overdag) en diverse ver enigingen ('s avonds) enook voor de brandweer zelf. De brandweer zou niet in haar taak belemmerd worden, want het benodigde aantal deuren van de uitrukkazerne bleef vrij. Zou het op deze manier nog te veel bezwaren ont moeten dan kon volgens mevr. Bud dingh de op het terrein achter het ge bouw geplande garage en werkplaats- loods eerder worden gebouwd. Dan zou men zeker over een enorme ruimte be schikken. Mevrouw Buddingh verheelde niet te zeggen, dat het voor verschillende top figuren van brandweer en gemeente werken wel niet zo leuk zou zijn om dit mooie project gedeeltelijk prijs te geven. GRAAG ZELFS Dat nu kon wethouder Ant de Ruiter (CH), die door de voorzitter ter ver dediging van de brandweerkazerne werd uitgenodigd, zich levendig inden ken. De wethouder nam het op voor de dienst van gemeentewerken, die, zoals hij zei, altijd in het hoekje had gezeten waar de slagen vielen. Wat de huisves ting betreft dan. Meermalen moest men verhuizen en het materiaal staat op verschillende punten in de gemeente. Nu er dan eindelijk een behoorlijk ge bouw uit de bus komt - dat niet te groot is opgezet - moet men hieraan niet gaan tornen. Daarbij komt dat het rollend materieel van gemeente werken zich met de groei van de ge meente uitbreidt. De loods, waarop mevr. Buddingh doelt, moet er binnen enkele jaren, afgezien van een even tuele sportzaal, toch bij. Maar, zei wet houder De Ruiter, is er door de gemeen te andere medewerking te verlenen bij het bouwen van een sportzaal dan zeg gen b. en w.: volmondig ja. Graag zelfs. MISVERSTANDEN Vervolgens de sporthal van de fabri kantenvereniging. Over de toedracht hiervan bestonden misverstanden en ook bleek, dat er door functionarissen van deze vereniging niet in gelijke lijn was geredeneerd. De sportcommissie gevormd uit leden van de fabrikanten vereniging had b. en w. tijdens een onderhoud gevraagd om de plannen van de fabrikantenvereniging niet te doorkruisen en van gemeentewege geen stappen te ondernemen. Mevrouw Buddingh had echter ande re geluiden uit deze vereniging opge vangen. Zij had gesproken met de vice- voorzitter en hem haar plannen met betrekking tot de brandweerkazerne ontvouwd. Deze had toen gezegd: gaat u hiermee gerust door, want deze twee projecten staan elkaar niet in de weg. Bovendien lag de sporthal volgens deze functionaris nog in 't verschiet. Dit bleek geen kwestie te zijn van binnen enkele maanden bouwen. Grond was er niet, geen goedkeuring enz. Zo ook de heren Jac. Slok (AR) en M. Bastmeijer (CH). Niet wachten op een wel het allerminste wat men, kan doen. Gezonde ontspanning is in een fabrieks plaats als Veenendaal hard nodig. Ook de heer S. Kroesbergen (AR) was er niet gelukkig mee. Deze geloofde, dat er zeer zeker wel iets te vinden zou zijn voor „D.E.O.S.". Het probleem van vrije tijdsbesteding wordt steeds urgenter, vooral nu de vrije zaterdag voor de deur staat. Ook bleek de sporthal van geheel ande re opzet te worden. Geen hal met enkele JEUGDDIENST SOLA FIDE Zondag 17 april a.s. wordt in Sola Fide aan de Eikenlaan een jeugddienst gehou den met als voorganger ds. J. J. H. v. d. Pree uit Amsterdam. De aanvang van de ze dienst is bepaald op 9 uur 's morgens. GESLAAGDE BAZAR R.K. JEUGD WERK De stichting R.K. Jeugdwerk heeft in een gebouw aan de Fluitersstraat een zeer geslaagde bazar gehouden. Eén der vele attracties was het raden van de naam van een grote pop, waarin echter niemand is geslaagd. De naam van de pop luidde Saskia. De Vallei-riks die vorige week uitgegeven was by Houtspecialist Vrugte, Patriinoniumlaan, Vee nendaal, is niet gevonden. De vinderspremie wordt hierdoor weer 2,50 hoger, zodat de nieu we riks met het rode nummer ZEVEN GULDEN VIJFTIG waard is. By inlevering op ons bureau vóór a.s. donderdagmid dag wordt de premie contant uitbetaald. zalen te gebruiken voor schoolgymnastiek en training van de plaatselijke sportver- energingen, maar één grote zaal voor wedstrijden van binnensporten met ac commodatie voor publiek en daarnaast nog een zaaltje voor andere doeleinden. Dan waren b. en w. toch veel minder en anders ingelicht. Echter, men had wel de Indruk gekregen, dat er zeer snel ge werkt zou worden (hoewel nog altijd iets om in maanden uit te drukken) en dat de fabrikantenvereniging flink in de bus zou blazen, gezien het bedrag dat zou worden uitgetrokken. Dit kon wethouder De Rui ter belichten, welke mededeling nog eens door de voorzitter werd bevestigd. ALLERMINSTE Er werd in deze vergadering van vele zijden op aan gedrongen, om meer en snel gelegenheden tot sportbeoefening te scheppen. Er Is jaren gepraat over het sportcom plex „Panhuis", zei de heer J. Scholten (CH). Het is hoog tijd, dat deze plannen worden gerealiseerd. B. en w. stellen voor het verzoek van „D.E.O.S." voor kennis geving aan te nemen, maar dat is dan ook (Zie verder 2e blad) De commissie belast met het organise ren van de feestelijkheden op bevrijdings dag, deelt mede, dat de plannen voor het programma in een vergevorderd stadium zijn. In de gehouden vergadering kwamen ook de financiën ter sprake in welk ver band besloten werd geen Ujstcollecte te houden, doch een kleine entree te vragen voor h«t feestterrein. Vast staat thans, dat er een optocht zal worden gehouden met versierde wagens voor de schoolkin deren, ook verenigingen en particulieren kunnen hieraan deelnemen. Verder staan er op het programma kinderspelen, een puzzelrit voor scholieren, volksspelen, be hendigheidswedstrijd voor tractoren en een politiehondendemonstratie. De feeste lijkheden zullen worden besloten met een op deze dag toepasselijke film over de slag bij „Bastogne", beter bekend als het Ardennen offensief. Nadere mededelingen omtrent de aanvangstijden der spelen en het terrein volgen binnenkort. In de winkels en showrooms van Cona kry zag men tot voor twee jaar geleden vrijwel uitsluitend uit Frankrijk komen de produkten. Nu zijn deze vervangen door parfums, toiletartikelen, textielpro- dukten, radio's, automobielen, rijwielen, aardewerk, geneesmiddelen en apparaten Wwm PAASVUREN IN VOORBEREIDING. Het is Paasvakantie en dat is voor de jeugd in het oosten van Nederland een gelegenheid, welke dankbaar wordt aan gegrepen voor het opbouwen van de grote brandstapels, waaruit straks de Paas vuren flakkerend zullen opvlammen. De foto toont de activiteiten op dat gebied van de jeugd te Markelo. Ruim vyfhonderd leerlingen van het zesde leerjaar van veertien lagere scho len in Veenendaal hebben woensdagmiddag in gebouw „Eltheto" uit handen van inspecteur V/. V Pckfccr het zo *eg«>crde veilig-verkeersdiploma met insigne ontvangen. De enthousiaste kinderschare was moeiiyk in bedwang te houden, maar men slaagde er toch in de uitreiking volgens programma te doen ver lopen. Na het min of meer officiële gedeelte werden enkele films vertoond die byzonder in de smaak vielen by het jeugdige publiek. Wegens verhindering van burgemees ter A. Bakker nam inspecteur Dekker de honeurs waar. In zijn toespraak feliciteer de hij allereerst de geslaagden en wees erop, het geleerde ook in de praktijk te brengen. „Het examen is niet zo eenvou dig geweest en er zijn dan ook soms grote fouten gemaakt, maar vanaf deze plaats wil ik jullie nogmaals attenderen op de belangrijkheid van de veiligheid in het Door vrijwel geheel Nederland is re clame gemaakt voor de Veenendaalse mo torcross. In Apeldoorn bijvoorbeeld is een levens groot spandoek over een der belangrijkste verkeerswegen gespannen, terwijl in tal van steden en plaatsen opvallende aan plakbiljetten de aandacht trekken. Om de verwachte toeloop snel en effi cient te kunnen verwerken zijn drie par keerterreinen ingesteld. Vanaf De Klomp, Amerongen en de Grebbeberg wordt de route naar het circuit gepijld. 's Morgens om tien uur begint de trai ning, hetgeen tevens inhoudt dat op dit tijdstip de kaartverkoop begint. Bezoekers die de training bij willen wonen, moeten er dus wel rekening mee houden dat zij het terrein niet meer verlaten kunnen, tenzij zij bij terugkeer opnieuw entree geld betalen. Aan de afzetting van het terrein wordt medewerking verleend door de Honden club „Rhenen" die rondom het terrein zal patrouilleren om eventuele clandestiene bezoekers te weren. Verdere medewerking verleent de Rhe- nense brandweer o.l.v. de commandant Souwerbren, vijftig man rijkspolitie o.l.v. adjudant Zijlstra en 16 man Roode Kruis met ambulance, jeep en enkele doktoren. Deze laatste groep is een combinatie Rhe- nen-Veenendaal. Het 2500 meter lange circuit is geheel afgezet met draad - een karwei dat heel wat uurtjes heeft gekost - en op de ge vaarlijke punten met strobalen beveiligd. Op het terrein zijn bij de padvinderij programma's verkrijgbaar, waarop alle deelnemers met de nummers zijn vermeld. Onvoorziene omstandigheden voorbe houden is de wedstrijd omstreeks zes uur Bovenstaande foto toont een deel van het ruwe maar zeer overzichtelijke circuit op het landgoed „De Dikkenberg" afgelopen, waarna de prijsuitreiking in waar maandag, tweede Paasdag, een nationale motorcross zal worden gehouden. Voor dit belangrijke sportevenement, hotel La Montagne zal plaats vinden, georganiseerd door de motor- en autoclub „Veenendaal", bestaat allerwege grote belangstelling. By gunstige weers- Rest nog te vermelden dat er twee Vee- omstandiheden verwachten de oranisatoren een twintigduizend toeschouwers. nendaalse renners zullen starten bij de Op het ogenblik zyn inschrijvingen binnen van ruim 140 renners, waaronder cracks als gebroeders Dirks, v. d. Oever, 250 cc junioren. Het zijn Ad Slotboom en Witberg, Van Heukelom, Schram en Rudi Boom, kampioen van vorig jaar. Jan Jansen. verkeer", aldus de inspecteur. Het percentage gezakten (10) noemda de inspecteur tamelijk veel, „maar", zo zei hij, „deze kinderen krijgen volgend jaar weer een kans.en dan hopen we ook hèn hier te ontmoeten". Vervolgens be sprak inspecteur Dekker in het kort de voornaamste fouten, waarbij hij gewag maakte van het steeds stijgende aantal verkeersongevallen in Veenendaal. BEKER VOOR JOH. CALVIJNSCHOOL Behalve de individuele prestaties be tekent het verkeersexamen ook nog een wedstrijd tussen de verschillende scholen, met als inzet de door het gemeentebestuur van Veenendaal beschikbaar gestelde be ker. De Joh. Calvijnschool, hoofd de heer Mijnders, wist de beker in het verleden al tweemaal te winnen en kwam ook nu weer als beste uit de bus. Dit betekent dus dat de beker definitief in het bezit kwam van de school. Onder daverend applaus nam de heer Mijnders, die met zijn leerlingen een gemiddeld geslaagden- Een goede 200 specialisten uit landen achter het yzeren gordijn zfln volgens „U.S. News and World Report" doende om van het sedert 2 oktober 1958 on- afhankeiyke Guinea, vroeger Frans gebied, het rode hart van zwart-Afrika te maken. Volgens Franse gegevens is het aantal in Guinea vertoevende commu nistische deskundigen echter minstens tienmaal zo groot. Alle huurkamers en alle hotels in de hoofdstad zyn bezet met rode gasten. Tientallen sovjet-diplo maten, pas kortelings gearriveerd, tientallen consuls en vooraanstaande technici uit de communistische landen logeren in het luxe „Hotel De France". Hier onder bevinden zich tevens Tsjechen, Hongaren, Bulgaren en Polen. De Tsjechen zijn evenwel het sterkst vertegenwoordigd. uit Rusland, Tsjecho-Slowakije en andere communistische landen. Zeventig procent van de invoer komt uit landen achter het ijzeren gordijn. De eerste scheepslading Tsjechische wagens (Skoda) arriveerde de zer dagen in de haven. Het stadsvervoer zal vanaf 1961 uitgevoerd worden door Hongaarse autobussen. Nog dagelijks stro men er per auto, boot of vliegtuig rode architecten, professoren, artsen en tech nici het land binnen. Him voornaamste taak hebben de Rus sen toevertrouwd aan de Tsjechen. Ze bouwen momenteel op tien km van Cona kry de grootste en sterkste zender van ge heel Afrika, die straks ook gehoord zal kunnen worden in Marokko, Tunis en Al giers. In de contracten is voorzien, dat ook de technische en culturele programma leiding zal worden toevertrouwd aan Tsjechische vakmensen, die inmiddels al door Praag zijn aangewezen. De jonge staat van Sekoe Toure, die onmiddellijk gebruik maakte van het „zelfbeschikkings recht" en zich als eerste, sedert De Gaulle aan het bewind kwam, van Frankrijk los scheurde, krijgt binnenkort ook een eigen drukkerij, de eerste in het land. Alle per sen, zetmachines, motoren, lettermateria len en de vakmensen, zullen door Moskou worden geleverd. Ook is Guinea verplicht alle papier uit Rusland te betrekken. In overleg met de leveranciers heeft de re gering al een zaakvoerder voor dit bedrijf aangewezen, de rode Benda Sykih. Van hieruit zal heel zwart Afrika met com munistische propagandamateriaal worden bezaaid. De Russen hebben dezer dagen eveneens opdracht gekregen in de hoofd stad een „technisch instituut" te stichten, wat niet alleen gebouwd en ingericht maar ook zal worden geleid door Russi sche technici. Het zal plaats bieden aan 1560 zwarte studenten en men beschikt plotseling over raadselachtige middelen, waardoor het mogelijk is neger-studenten uit alle landen hier eventueel gratis te laten studeren. Op geld wordt niet ge keken. In de onmiddellijke nabijheid van het technische instituut worden gemeen schappelijke woon- en slaapgelegenheden gebouwd voor de studenten, die de mo dernste van Afrika moeten worden, want hier, in Conakry, moet straks heel het hoe knap, vooruitstrevend, vredelievend en vrijgevend de Russen wel zijn. percentage behaalde van bijna 95 de beker in ontvangst. Het deed inspecteur Dekker genoegen ook nog een aantal diploma's „met lof" te kunnen uitreiken aan twaalf leerlingen die zonder een enkele fout slaagden. In volgorde van opkomst waren het: Erie van Ginkel, Jochem van Stempvoort, Jor- den van Goor en Herman Diepeveen van de Joh. Calvijnschool, Aafke Hoevens van de Kon. Julianaschool, Jeannetta van de Weerd van de Rehobothschool, Jan Breet, Erna Swam en Hilda Stuyvenberg van de Chr. Nat. School II, Wim Verschuren van de Jul. van Stolbergschool, Rob van Veen van de Chr. Nat. School I en Piet de Man van de Patrimoniumschool. Deze „met lof" geslaagden mochten voor hun uitzonderlijke prestatie een geschenk uitkiezen. AFSCHEID HOOFDAGENT VAN DUUREN Een soort afscheidswoord richtte inspec teur Dekker tenslotte tot de hoofdagent van politie te Veenendaal, de heer C. H. J. van Duuren, die binnenkort een burger- betrekking aanvaardt. De heer Van Duuren, op alle lagere scholen een bekende en geziene gast, heeft in Veenendaal lange tijd verkeerslessen gegeven, een feit waarvoor inspecteur Dekker als voorzitter van Veilig Verkeer zijn dank wilde uiten. „Uw heengaan is zowel voor de vereniging als voor het verkeersonderwijs een groot verlies en het zal ook zeer moeilijk zijn een juiste plaatsvervanger voor u te vinden." Ook van de zijde van de kinderen werd dank gebracht in de vorm van een lang durige ovatie. De middag werd besloten met het ver tonen van een aantal films. Op de Rijksstraatweg ter hoogte van de steenfabriek Timmermans te Eist zijn gis termorgen met een geweldige klap, die ver in de omtrek te horen was, twee per sonenauto's in volle vaart met elkaar in botsing gekomen. De 48-jarige P. den Hertog uit Leersum werd op slag gedood, terwijl de mede Inzittende de heer A. J. W., eveneens uit Leersum, in zorgwekken de toestand naar het Julianaziekenhuis te Veenendaal moest worden overgebracht. De materiële schade was zeer groot. Het ongeval gebeurde om ongeveer ze ven uur. Een uit de richting Rhenen ko mende personenauto, een grote Buick be stuurd door een student uit Wageningen, reed met een flinke snelheid door de ter plaatse aanwezige bocht. Hierbij kwam hij op het linker weggedeelte en botste in volle vaart frontaal op een van de rich ting Amerongen naderende auto, bestuurd door de heer P. den Hertog uit Leersum. De gevolgen waren verschrikkelijk. De bestuurder van de wagen uit Leersum, werd uit zijn auto geslingerd en was op slag dood. Ook de auto werd tientallen meters weggeslingerd. De heer A. J. W. werd zwaar gewond en is in zorgwekken de toestand naar het Julianaziekenhuis in Veenendaal overgebracht. De bestuurder van de Buick liep vrijwel geen verwondingen op. De Amerongse politie leidt het onderzoek in deze zaak. dat een pas getrouwd Veenen- daals paartje zaterdagmorgen tot een verrassende ontdekking is gekomen? dat zij (een dag na het trouwen) door omwonenden werden geattendeerd op een nogal vertrouwde verschijning op het dak van de woning? dat onbekenden op de schoor steen een grote ooievaar, compleet met luier en pop, hadden gezet? dat het geheel werd verfraaid door een bord met het opschrift „Net op tijd"? dat dit niet de enige „huwelijks- grap" was die het echtpaar kreeg te verwerken? dat er aan de lopende hand ver balen gemaakt worden tegen bromfiet sers die de maximum-snelheid over schrijden? 3UN6MANS PRlSrift PONTlAC a OMCGA voor betere uurwerken La douce France. La douce France, zei Chroesjtsjef, maar wist hij dat er in 85 procent van de Franse huizen bad noch douche is? En in 62 pro cent geen w.c.? Men zou zeg gen, wéér doen ze het? Won derlijk land waaruit het be richt komt, dat de 66 girls van het cabaret Moulin-Rouge hun 950 costuums hebben ver zekerd voor 400.000 gulden. Sinds wanneer hebben die meisjes iets aan? Sinds De Gaulle? en liefde! Met de kreet .Vrijheid, genegenheid en lief de' zijn honderd meisjes van 14 tot 16 jaar in een opvoe dingstehuis te Athene in op stand gekomen. Ze kwamen kennelijk in deze zaken tekort en sloegen daarom de ramen in, en gooiden tafels en stoe len naar buiten. Het personeel kon ze niet baas worden, zo dat de politie er aan te pas kwam, die met de prefect aan het hoofd op brullende moto ren kwam aanstormen. Waar op het gehuil van de honderd tenslotte verstomde. Gevraagd. In het dagblad van Lausanne stond deze ad vertentie: „Ik zoek voor mijn mooie, dertigjarige vriendin een levensgezel die groot, vro lijk en goed opgevoed is, om haar te helpen eindelijk uit haar kamer te komen. Moedi ge kandidaten gelieven te schrijven onder nummer aan dit blad. Vertrek. „Vertrek, als dit stuk u niet bevalt", laat een bekende Parijse toneelschrij ver een van zijn figuren in zijn stuk „Slachtoffers van de plicht" zeggen. Toen deze zin snede bij een vertoning te Nice over het voetlicht kwam stonden 'meer dan honderd personen op en verlieten de zaal. Wie zei dat? „Wanneer op het toneel een acteur ver schrikt moet doen slikt hij wat speeksel door of prikt met een vinger in zijn hals terwijl hij doet of hij zijn das recht- schikt. In het werkelijke le ven gaat het anders. Een man die liegt, steekt zijn han den in zijn broekzakken." (Gisèle Parry) Dochter. Een Italiaans blad had verklapt dat de regisseur Vittorio Sicca een meisje van 14 jaar zocht om in een film als dochtertje van Sophia Lo- ren op te treden. Prompt werd de volgende dag zijn deur be legerd door een leger van honderden moeders met doch ters aan haar rokken. De Sic ca moest tenslotte politie la ten aanrukken om de luide hun kroost aanbevelende moederschare weer weg te werken. Later zei hij, dat er een meisje bij was geweest dat hem geknipt had geleken voor de rol, maar dat hij niet naar buiten had durven gaan omdat hij bang was dan door de moeders te worden ver scheurd. Dief (1) Vóór 1950 stalen schilderijendieven in Frank rijk alleen werken van oude meesters, daarna zijn zij zich meer en meer op de moderne gaan oriënteren. Zo werden onlangs in Zuid-Frankrijk enige meesterwerken van nog levende schilders ontvreemd. In Polen liggen de dieven in dit opzicht nog een ronde achter. In het stadhuis van Gdansk ontvreemdden zij de voordeur, een historisch mo nument uit de 11e eeuw. La ter vond de burgemeester zijn deur terug toen hij toevallig een bezoek bracht aan een tentoonstelling in Gdynia. De directeur van het museum bleek de deur te hebben ge kocht van een man, die zei dat het een oud familiestuk was. Wat hij ervoor had be taald, durfde hij niet te be kennen. Dief (2). In de buurt van Parijs hebben gangsters een overval op een benzinepomp gepleegd, waarbij zij ook de telmachine van de pomphou der meenamen om vlugger de buit te kunnen tellen. Onder grote belangstelling van de El- sterse zakenlieden is woensdagavond in hotel Stuyvenberg de oprichting van de „Elsterse Middenstandsvereniging" een feit geworden. In principe werd een der gelijk besluit vorige week al genomen toen voor de eerste maal een vergadering belegd was. Tijdens de definitieve oprichting van de vereniging werden de volgende personen in het bestuur gekozen: Joh. Drost, J. Bosman, J. Drost, B. v. d. Brink en M. Lodder. De heren B. Drost, A. Stuyven berg en W. Koster werden als adviseurs benoemd. Ter vergadering werd allereerst het woord gevoerd door de heer Joh. Drost die de zakenmensen opriep tot samenwer king in het belang van allen. De heer B. Drost gaf hierna een uiteenzetting van het nut van een plaatselijke midden standsvereniging. Verder werd over verschillende vraag stukken gediscusieerd en sprak men al over diverse acties die men wil gaan voe ren. Zo zal er een siertuinwedstrijd worden gehouden waardoor Eist, als er tenmin ste voldoende medewerking is, een fraaier aanzien zal krijgen. Voor deze wedstrijd worden fraaie prijzen beschikbaar gesteld. Over veertien dagen komt men weer in vergadering bijeen waar de acties defini tief zullen worden vastgesteld. Allo verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woning beheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 OOK DE PERS WORDT COMMUNISTISCH Dank zij de in te voeren drukkerij krijgt Sekou Toeree ook de beschikking over een ultra-moderne rotatiepers, die in vier kleuren tegelijk kan drukken en 60.000 dagbladen per uur zal afleveren. Hierop zal het nieuwe hoofdblad worden gedrukt, dat kopbladen krijgt voor de verder af gelegen streken. Voor de levering van het buitenlandse nieuws zijn er uitsluitend contracten afgesloten met Russische, Chi nese en Oostduitse persagentschappen. Dit mag niemand verwonderen, want de mi nister van voorlichting reikt persoonlijk communistische propaganda-lectuur uit aan zijn bezoekers. Er wordt aan alle kanten hard gewerkt om van het land een moderne, rode staat te maken. De hoofdstad krijgt een gloed nieuw stadion, dat gereed moet zijn op het einde van dit jaar. Het grootste onder handen zijnde bouwwerk is het gigantische tentoonstellingspaleis, waarvoor men ech ter in de hoofdstad geen plaats vond. De Russen kochten hiertoe vijftig hectaren aan tussen Conakry en het vijftien km verder gelegen vliegveld. Een uit vier ba nen bestaande autosnelweg zal de hoofd stad met het paleis en het vliegveld ver binden. De aanleg van de weg zal weer door een Oostduitse onderneming geschie den. Tsjechische technici en vaklui zijn doende het vliegveld snel uit te breiden en geschikt te maken voor de grootste toestellen. Men bouwt nieuwe hangars voor de Russische Tupolevs en de Ilouchi- nes. De nieuwe luchtvaartonderneming zal geheel worden geleid door Tsjechen, en er zullen uitsluitend Tsjechische piloten worden aangeworven. De Tsjechen zijn overigens overal, als raadgevers in de mi nisteries, als directeuren op de postkan toren en krachtcentrales, als bedrijfslei ders in de ondernemingen eryz. Dezer da gen werd een nieuwe havendirecteur be noemd: weer een Tsjech. Mager Tsjechisch personeel, ondergebracht in gemeenschap pelijke onderkomens stapt in gesloten ge lederen onder het zingen voor rode strijd liederen iedere morgen naar het werk toe. ■■1110 lllllllllillll IPIM VEENENDAAL Vrijdag 15 april GEEN koopavond Maandag 18 april 10 uur Dovo-jeugdtoernooi op terrein Panhuis. 13.30 uur Nationale motorcross op „De Dikkenberg" Luxor Theater: vrijdag, zaterdag, zondag „The Sheepman" 14 j. zat. en zond. „Gypsy Colt" a.l., maandag, dinsdag, woensdag „Tarzan de aapmens", 14 jaar. donderdag „Ontsnapping uit de Corregidor" 14 j. RHENEN Bio Rhenen: zat. „Opdracht zonder genade" 14 jaar, zondag en maandag „Menschen im Hotel" 18 jaar, zondag en maandag (middag) .Door Dik en Dun" a.l. iliilli meer dan 100 verschillende stalen voorradig. Vraagt onze stalenboeken Het afranden van de behang- rollen is GRATIS J. F. TAK Telefoon 2576 - Hoofdstraat 106 Veenendaal

De Vallei | 1960 | | pagina 1