i KOSTER KOelKaSt DRAMA VAN ROTTERDAM MAAKTE EIND AAN ONGELIJKE STRIJD EIEREN ZOEKEN... ARAM All-round Slijpers DIJKSTRA teenager TOPHITS HflBDEVELD Anton Achterberg DE ERVEN rijw ielen C. A. Quint wa Fa. FRANS DIEPEVEEN fflvDonkelaar HET GROTE DORP99 Wj komen direct sn 20 jaren geleden (III) Vroegtijdig doel Niet alleen de mariniers vochten verbeten Uit de raad van Veenendaal Tegenaanval RADIO erktnoe PHIUPSSIRVIfl Het verhaal van de mariniers BILJARTEN K.N.B.B. Derde plaats voor Burgeier en nog wat ooooooooooooooo Het geheim van de stalknecht nette serveerster leerling serveerster Lagere Land- en Tuinbouwschool te Kesteren Aangifte van leerlingen Voor de a.s. feestdagen FIJNE KOEKJES EN GEBAK CHIPOLATAPUDDING en speciaal ons heerlijk paasbrood met amandelpers, dezelfde samenstelling als onze bekende Weihnachtstollen Voor eerste en tweede hypotheken en vaste goederen PB M F li I F N Banketbakkerij Paascake van 1,en 1,50 300 gram crème soesjes voor 1, Krentenbrood met en zonder amandelspijs RHENEN ACHTERBERG „V I O L E T" reinigen uw kleding uw U)üH<MO wet* op f y I VERF en G. v. d. POL voordeligste snelste en veiligste Twee aantrekkelijke extra aanbiedingen: HOOFDSTRAAT 29 - VEENENDAAL - TEL. 2727 ROTTERDAM. De naam van onze belangrijkste havenstad heeft in de tweede wereldoorlog tot ver buiten ons land bekendheid gekregen. En op wat voor manierDe naam kreeg een plaats op de lugubere lijst van gebombardeerde steden: WarschauBelgradoCoventryLeningrad Rotterdam, schrikwoord der overweldigde volken, aanklacht tegen de agres sor werd later het wraakwoord der geallieerde piloten. En de namen van vele Duitse steden maakten de lijst ontstellend lang: HamburgBremen LeipzigHannoverBerlijnnoem maar op, want de naam van Rot terdam kwam voor op de rekening, die de Royal Air Force het „Duizendjarig Rijk" presenteerde. De totaallijst van tot puinhopen veranderde steden toont wel de ware aard van de oorlog en typeert goed de waanzin ervan. Reeds vanaf de eerste uren van de vijf daagse oorlog hadden de Duitesers het oog op Rotterdam gevestigd. Voorname lijk als routepunt van de pantser-divisie, die via Gennep, Moerdijk en Rotterdam tot in het westen van ons land moest doordringen. De brug bij Gennep werd overvallen. Bij de Moerdijkbruggen daal den parachutisten. Waalhaven werd bezet en ook de Maasbruggen - want telkens ging het om bruggen in ons waterland. Ook de Maasbruggen worden het vroeg tijdig doel van een vijandelijke aanval. Reeds in de morgen van de eerste oor logsdag daalden ettelijke Duitse water vliegtuig enop de Nieuwe Maas aan beide zijden van de bruggeni. De vijandelijke soldaten zagen kans ongehinderd met rub berbootjes aan wal te komen. Zij nestel den zich aan de uiteinden van de brug gen. Later landden parachutisten in de buurt van het Feyenoord-stadion. Zij voegden zich bij hun kameraden aan de Nieuwe Maas. Na de verovering van het vliegveld Waalhaven rukten ook van daar sterke Duitse afdelingen op in de richting van de Maas. Spoedig was dan ook het Noordereiland bezet en van hieruit werd getracht verder in de havenstad door te dringen. (Vervolg van pagina 1) eventuele werkverschaffing, die het sport complex „Panhuis" kan uitvoeren, was het oordeel van deze heren. Kan dat niet uit eigep middelen? „D.E.O.S." verzeilde volgens de heer F. P. Stal (KVP) met een kluitje in 't riet. Dit gaat niet alleen „D.E.O.S." maar alle sportmensen aan. Spreker onderstreepte alle wensen en omdat hij hierin de enige vlotte oplossing zag stond hij achter het voorstel van mevr. Buddingh betreffende de brandweerkazerne. Er mag van gemeentezijde gerust een offer gebracht worden was de mening van mr. J. F. van Leeuwen (AR), dus waarom dan geen sportzaal in de brandweerkazer ne. Hij wilde evenwel een eventuele be slissing hieromtrent uitstellen totdat het gebouw klaar was. MUZIEKTENT De fractieleider van de PvdA, de heer T. Verkuijl was perplex van de opeens opgetreden liefde voor de sport van zijn mederaadsleden. Vroeger viel niemand de PvdA bij toen deze nog in de oppositie was en aandrong op meer sportaccommo datie in Veenendaal. In vroeger jarert stond er op de betreffende begrotingspost, waar dan de sport onder zou vallen, uit sluitend een bedrag voorhet verplaat sen van de muziektent (dit werd later evenwel enigszins anders na een ophel dering door wethouders C. N. van Kuyk (AR) x Joh. v. Harderveld (PvdA). Het eigenaardige was, volgens de heer Verkuijl, dat de PvdA immer nul op 't rekest kreeg. Geenl enkele bijval en nu was ineens Leiden in last. De PvdA ageert niet tegen het verzoek van „D.E.O.S.", maar krijgt toch wel de indruk, dat het hier om een groepsbelang gaat, aldus spreker. Diverse prot. chr. leden namen dit niet van de heer Verkuijl en zij leverden stuk voor stuk bewijzen aan de hand van be grotingsbeschouwingen en notulen dat zij wel altijd op sportaccommodatie hadden aangedrongen! Uiteindelijk werd het een over en weer betogen en niet meer dan één keer praat te men langs elkaar heen tot de voorzitter voorstelde de discussies te sluiten. Besloten werd toen om als nog te trach ten voor „D.E.O.S." iets te vinden (ge opperd werd het terrein aan de Wester singel-Bergweg). Voorts werd op voorstel van de heer Stal het besluit genomen om het plan mevr. Buddingh alsnog te bezien als de brandweerkazerne klaar is. Zes heren verklaarden zich tegen dit voor stel. Het voorstel tot het bouwrijp maken van het complex ,,'t Hoorntje" (een per ceel ingesloten door de Munnikenweg en de te verlengen Rozenstraat) had de heren Slok en P. G. van Ojik (CH) tot nadenken gestemd, in het bijzonder waar het de kostprijs van deze grond aanging. Mede gedeeld werd dat op dit perceel 70 parti culiere huizen zoudenl verrijzen en ge zien het totale bedrag zouden de kosten per huis maar eventjes zo'n 5000,be dragen. De wethouder van openbare werken, de heer Ant. de Ruiter, bracht hierin op heldering. Later zullen op dit complex nog eens 72 huizen worden gebouwd, dus de totale kosten zullenj drukken op 142 huizen. In grote trekken behelst het bouwrijp maken van dit complex het doortrekken van de Rozen- en de Dahliastraat naar de Munnikenweg. PUIST Een felicitatie voor b. en w. kwam van de heer Verkuijl, omdat zij erin geslaagd waren een pand aan de Dijkstraat aan te kopen voor de bewoner van de noodwo ning aan de Aart de Gelderstraat, voor wie men nog steeds geen geschikte wo ning had kunnen vinden. De omwoners zullen wel in de handen klappen zei de heer Verkuijl, dat eindelijk deze puist (compleet met mesthoop aan de openbare weg) uit deze omgeving verdwijnt. Wat kon hier van Nederlandse zijde tegen worden gedaan? Zo op het oog niet veel. Rotterdam had binnen haar muren wel heel wat troepen, wel 6.000 man. Maar meest depot-troepen, d.w.z. of sol daten die slechts kort in dienst waren - sommigen hadden nog nooit met een ge weer geschoten - of oudere lichtingen, zoals het 39ste Regiment Infanterie. Al met al kon slechts één tiende deel tot de „vecht'-soldat enworden gerekend, o.a. de zeer goed getrainde mariniers. De commandant van Rotterdam beschik te niet over een voor de oorlogsvoering, geschikte staf. Improviseren was dan ook een vereiste. Nu, dat is dan ook gedaan. In het begin namen de commandanten der afzonderlijke afdelingen op eigen initiatief maatregelen, doeltreffende maatregelen. Op de eerste plaats werden aanvallen ge daan op de vijand rond de Maasbruggen. Dit ging vrij vlot, zo vlot zelfs, dat men nog kans zag vijandelijke, bemande rub berbootjes, afkomstig van de watervlieg tuigen in de grond te boren. Genie-solda ten en mariniers - aanvankelijk slechts tien man - zuiverden een aantal huizen van de vijand en toen zij krachtig steun ontvingen van een compagnie zware mi trailleurs van het 39ste R.I., bleven slechts enkele gebouwen in handen van de para chutisten. Inmiddels werden elders in de stad belangrijke punten door het Rotter damse garnizoen bezet, spoorwegstations, politiebureau, stadhuis en postkantoor. Op de Veemarkt concentreerde zich de be velvoering en zo werd de verdediging ge coördineerd. Het oppercommando - gene raal Winkelman - dirigeerde aanvullings troepen naar Rotterdam en mede daar door werd de vijand meer en meer in de verdediging gedrongen. Maar de vijand had nog geen enkele reden tot wanhopen, integendeel. De aanvoer vanaf Waalha ven, waar ondanks artillerievuur nog steeds Duitse vliegtuigen landden, duur de voort. Bovendien sprak de Duitse lucht macht een geducht woordje mee. Tenslot te naderden met rasse schreden de vijan delijke pantsertroepen, Moerdijk-Willems- dorp-Dordrecht-Zwijndrecht, steeds dich- VOOR REPARATIE VAN en TV... ten - het is reeds gezegd - ongetrainde of oudere soldaten tegen elite-troepen. Want de. Duitse parachutisten waren speciaal opgeleid voor het uitvoeren van het plan tot verovering van de Maasbruggen. Reeds vanaf november 1939 waren deze Duitse afdelingen in training voor dit doel. Nim mer verlieten zij hun kampen, steeds weer oefenden zij voor deze ene opdracht. De enige afdelingen, die zich - wat training en geoefendheid betreft - gelijkwaardig aan de vijand konden noemen, waren de mariniers en matrozen. De torpedoboot- jager Hr. Ms. Jan van Galeni heeft, samen met nog wat kleinere marine-vaartuigen, een belangrijke rol gespeeld in de strijd om het behoud van de Maasstad. Zelfs toen Stuka's het schip tot zinken hadden gebracht, zette de bemanning de strijd aan de wal voort. En ook bij de aanval op de Maasbruggen - later dan het plan was - ondernomen in de ochtend van de 13e mei, waren het mariniers, die er in slaagden de brug te bereiken, want een vijftal hun- nr zag kans, zich onder de bruggen schuil te houden. Van hieruit vuurden ze dag en nacht op de vijand. Dit sluipschuttervuur, maakte grote indruk op de Duitsers. Steeds weer vielen er slachtoffers. Men wist niet waar de tegenstander zat. Nergens was men veilig. Het waren deze vijf mariniers, die voor hun befaamde onderdeel geschie denis maakten. Hun moedig standhouden toonde weer eens het hoge moreel en de opofferingsgezindheid van dit keurkorps. Ze zijn er zowaar nog heelhuids vanaf ge komen ook Door dit neer te schrijven wordt niets tekort gedaan aan de waardering die er moet zijn voor de houding der andere verdedigers. Het zijn niet alleen de mari niers geweest, die het uiterste gaven. De hopeloze situatie, waarin ons land kwam te verkeren na de val van de Grebbeberg en door het oprukken der Duitsers in Noord-Brabant noopte echter tot het ope nen van onderhandelingen met de Duit sers. Toen er reeds met de vijand werd gesproken, kwam het borbardement. On gehinderd, als gold het een oefening, lie ten de talloze vliegtuigen hun bommen vallen. Rotterdam ging in vlammen op. Deze misdaad deed de capitulatie versnel len, maakte een definitief einde aan een ongelijke strijd van vijf dagennog vijf jaren van leed zouden volgen. HOOFOSTR36 - TEL 20Z^ -VEENENDAAL ter bij kwam de gemotoriseerde colonne. Het was daarom noodzakelijk zo spoedig mogelijk de Maasbruggen te veroveren en te lat enspringen. Er werd bevel gegeven om in de nacht van 12 op 13 mei de aan val in te zetten. Voor hetgeen de Nederlandse militairen in Rotterdam hebben gepresenteerd in die bewogen meidagen, kan men slechts grote bewondering hebbeii Hier immers voch- De kampioen le klasse Libre Klein van het district Veenendaal de heer Burgeier, is j.l. zaterdag en zondag naar de kampioenschappen van het Ge west „Het Oosten" geweest, waar hij een derde plaats wist te veroveren. De eerste partij moest Burgeier op nemen tegen de heer Cras uit Arnhem, welke hij won in een zeer goede partij met een moyenne van ruim 9, waarmee hij zich direkt al van de goede kant liet zien. De tweede partij was tegen Hopstaken uit Amersfoort. Deze ver hij, hoewel zijn moyenne nog ver bo ven 7 was. De derde en slechtste par tij was tegen de heer Doldersum uit Doetinchem. Dit was zondagmorgen, toen Burge ier zijn partij won, maar met een mo yenne van ruim 4.50. Na deze drie wedstrijden, stond Bur geier samen met Hopstaken op de 2e plaats en was de kampioenstitel nog niet verloren. In de middagpartij echter tegen de nog ongeslagen heer Kregting uit Nij megen, was Burgeier niet opgewassen. De heer Kergting maakte zijn 200 caram-boles in 18 beurten en hiermede zette Kregting zich onbereikbaar aan de kop. De laatste partij wist Burge ier nog te winnen van Smulders uit Dieren, waarmee hij 6 punten behaalde gelijk met Doldersum, maar deze stond wat beter in gemiddelde, dus werd het een derde plaats. De uitslag van dit Gewestelijk kam pioenschap is: wed. moy. serie m.p. 1. J. Kregting (kampioen) Nijmegen 5 8.06 57 10 2. J. Doldersum Doetinchem 5 6.58 56 6 3. C. Burgeier Leersum 5 6.21 51 6 4. J. Hopstaken Amersfoort 5 5.85 42 6 5. H. Smulders Dieren 5 6.30 52 2 6. G. Cras Arnhem 5 6.17 65 0 De Gewestelijke Kampioen van het Gewest „Het Oosten" de heer Kreg ting uit Nijmegen, zal het district Vee nendaal gaan vertegenwoordigen in de landelijke kampioenschappen van Ne derland le klasse Libre Klein. Hans van Bergen en Freek Verlaan zyn dikke vrienden. Altijd zie je hen bij elkaar. Hans, het zoontje vah de no taris en Freek, die vlak naast het grote notarishuis in een klein boerderijtje woont. Vaak spelen de jongens bij het boer derijtje, in de kleine stal waar de koe staat, tenminste in de winter, 's Zomers staat ze in het weitje. De jongens hel pen Freeks vader ook wel met het werk. Ze brengen het stro aan, maken de kippenhokken schoon of geven de kuikens vers voer. Het liefst echter zijn ze bij de sloot, die langs de tuin loopt. In het voorjaar vangen ze stekelbaars jes. Die nemen ze dan mee naar de school. De meester doet de visjes in een glazen bak en vertelt van alles over de gevangen beestjes. Freek heeft, als kleine boer, zijn eigen vee: konijnen, een paar duiven enGerrit, de tamme kraai. Met Gerrit hebben de jongens altijd veel plezier. Als je roept, komt Gerrit naar je toe, dan gaat hij op je schouder zit ten. „KahKahroept hij dan, alsof hij zegg en wil: „Hier ben ik Als het regent, spelen de jongens bij Hans thuis, op de grote zolder. Ze ver maken zich daar best. Ze bouwen ten ten van oude dekens of ze trekken ouderwetse kleren aan, die ze vinden in een kist, die in een hoek van de zol der staat. Zij zijn eens op een keer, op de gekste manier verkleed, naar be neden gegaan. Wat is Hans' moeder toen geschrokken. Hans is jarig. Voor negen uur al, staat hij temidden van zijn vrienden van de zesde klas, op het schoolplein. „Kom op!", zegt Freek, „laat nou es zien wat je gekregen hebt„Als je dat eens wist", lacht Hans. „Toe joh", zegt een ander, „laat es kijken." „Houd jij het trommeltje dan even vast", zegt Hans tegen hem, „maar er niet van snoepen hoor." „Natuurlijk niet, maar vooruit kom er mee voor de dagGeheim zinnig zoekt Hans in zijn broekzak. Hij haalt een langwerpig doosje tevoor schijn, maakt het open en laat zijn ver baasde vrienden een prachtig blinkend potlood zien. „Och.roepen de jon gens, „wat is dat voor een potlood „Dat is een vierkleurenpotlood", zegt Hans gewichtig. „Kijk maarHij drukt een knopje naar beneden. „Kijk nu is het een groene stift". Klik doet het potlood en weg is de stift weer. Nu schuift Hans een ander knopje om laag. „Nu schrijft hij zwart en nu rood... en nu blauw." Zoiets hebben de jongens nog nooit gezien. Freek mak het ook eens probe ren. „Is hij echt van zilver?" vraagt hij. „Ja, kijk maar", zegt Hans, „hier staat het merkje." De jongens buigen hun hoofden naar elkaar toe om het te zien. Dan gaat de schoolbel en maakt een einde aan het gesprek. 's Middags is er feest bij Hans thuis. Het is er een lawaai van jewelste. Zo erg soms, dat mevrouw Van Bergen lachend de vingers in de oren stopt. Maar de jongens hebben veel pret. De limonade en de echte gebakjes smaken best en Hans moeder verzint telkens weer leuke spelletjes. Zo vliegt de mid dag voorbij. „Jongens", roept Hans bo ven het geroezemoes uit, „we zijn nu met een heleboel bij elkaar, zullen we op het weitje hiernaast bij Freek gaan voetballen?" Een luid hoera is het ant woord en weldra stormen de jongens naar buiten. Spoedig zijn er twee par tijen gevormd. Een paar jassen doen dienst als „goalpalen". Freek staat op doel. „Wacht", zegt Hans tegen hem, „ik heb mijn mooie potlood nog in mijn zak." „Weet je wat", zegt Freek, „leg het hier op dit plekje achter het doel." „Goed' let jij er dan een beetje op?" ,,'k Zal hem wel in de gaten houden." Het wordt een spannende wedstrijd. Soms kibbelen de jongens wel eens. Meestal wanneer er „hands" wordt ge maakt en ook wil iedereen graag een „penalty" nemen. Op een gegeven mo ment stormt de voorhoede van de te genstanders op het doel van Freek af. „Pas oproepen een paa rvan zijn eigen partij. Maar Freek heeft net Ger rit de kraai op zijn schouder zitten. Ge-hij zeggen wil: „Hier ben ik schrokken laat hij zich vallen en Gerrit fladdert met een vreemde boog naar beneden. „Goal! Hij zitroepen de aanvallers. „Kijk dan ook beter uit", moppert Hans, „en laat die kraai toch lopen." „Hans kom je etenwordt er ge roepen. Dit is het sein voor het einde van de wedstrijd. „M'n potlood", zegt Hans, „even m'n potlood pakken „Zeg, Freek, waar had ik nu ook weer mijn potlood neergelegd?" „Daar, op dat plekjeHeWaar is het nu geblevenHans en Freek zoeken in het rond, maar nergens kunnen ze het mooie zilveren verjaardagsgeschenk vinden. De anderen zoeken ook mee, maar er is niets te zien. „Wie kan dat ding nu hebben meegenomen?" vraagt Hans verwonderd. Niemand weet het. Het potlood blijft weg. Het is pasen. En zoals elk jaar gaan de jongens en meisjes eieren zoeken bij het boerderijtje van Freek. Zijn vader verstopt de gekleurde eieren op de meest gekke plaatsen. De kinderen zoe ken in alle hoeken en gaten, want wie de meeste eieren vindt, krijgt een prijs. Telkens vindt een jongen of een meisje een ei en dan klinkt er een verheugde kree.t „Zeg, moet je nu eens zien", roept Hans opeens en zijn stem is zo eigenaardig, dat de anderen er van np- kijken. „Wat is er, heb je een heel eierennest gevonden?" vraagt Freek. „Neen, dat niet, maar kom nu toch eens kijken." Het hele groepje loopt nu naar Hans toe. Ze kijken en kijken nog eens en dan zien ze, verscholen onder een oude kist, een gat in de grond. En in dat gat liggen allemaal mooie dingen: lepeltjes, een schaar, een paar messen enhet vierkleurenpotlood. Hans pakt het, bekijkt het met stomme ver bazing. „M'n potloodterug maarhoe komt dat hierEn hoe komen al die spullen hier vraagt een meisje. Dan kijken de kin deren naar Freek. En Freek zelf? Hij stottert wat: Ikikmaar verder komt hij niet. Aan eieren zoe ken denkt niemand meer. „Zeg, Hans", notaris Van Bergen kijkt zijn zoon eens vragend aan .waar om speel je niet meer met Freek? Ik zie jullie nooit meer samen." „Nou, dat is nogal gladzegt Hans. „Wat bedoel je met nogal glad", zegt de notaris streng. „Hebt u het dan niet van moeder ge hoord, van dat potlood?" „Zeker", zegt de notaris. „Dan weet u toch wel, dat Freek dat potlood heeft gestolen." „Ho, ho, jochie, mag je dat wel zo zeggen „U praat al net als moedermaar ik heb het zelf gevonden, en al die an dere dingenFreek had die verbor gen bij zijn huis „Wie zegt dat Freek dat gedaan heeft?" „Ja, ehMaar wie moet het dan gedaan hebben „Wie moet het dan gedaan hebben." Dat vraagt meneer Van Bergen zich ook af. Want hij kan niet geloven, dat Freek een dief is. Daarvoor kent hij de buren lang genoeg, zo eerlijk als goud. Neen, Freek is het niet. Maar wie dan? Op een dag, staat de notaris voor het raam. Het is mooi weer en de ramen staan wijd open. Ook de keukenramen. Op de keukentafel staat het lepelbakje. In het bakje staan de theelepeltjes, mooie zilveren lepeltjes. Dan ziet de notaris iets dat zijn aandacht trekt. Hij ziet dat ieman door het open raam de keuken binnenkomt, naar het lepelbak je gaat eneen lepeltje wegpakt. „Zo", zegt de notaris bij zichzelf, „zo, nu weet ik wie de dief is van het pot lood en van al die andere dingen, die Hans in het gat vond. Het gekke is, dat de notaris nog moet lachen ook. Diezelfde avond gaat meneer Van Bergen naar Freaks vader. Hij vertelt de buurman, wat hij die middag heeft gezien. Dan beginnen de beide mannen te lachen. Ze bepraten nog wat met el kaar. Ze maken een plannetje. Wat beteuterd, wat onwennig, staan de jongens, Hans en Freek, bij elkaar in de voorkamer van het notarishuis. Hans kijkt eens naar zijn vader, wat zou vader willen? Maar meneer Van Bergen zegt niets. „Naar buiten kij ken", is er bevolen. Nu, dat doen de jongens, maar ze zien niets, tenminste niet iets om naar te kijken. Ja toch, daar is Freeks vader, en hij is niet alleen, hij heeft Gerrit, de kraai bij zich. Wat gebeurt er nu? Buurman Ver laan zet Gerrit op de leuning van de tuinbank en op de bank legt hij een lepeltje, een blinkend lepeltje. Dan gaat de vader van Freek weer weg. De jongens kijken naar Gerrit. „Ssst", doet de notaris met de vinger aan de mond. De jongens worden nieuwsgierig. Ger rit huppelt vrolijk over de bank. Dan ziet de kraai het lepeltje, pikt er naar, pikt nog eens, enrinkeleking, daar ligt het lepeltje op de grond. Gerrit er achter aan. Pikpiken ja, daar heeft hij het glinsterende voor werp in zijn snavel. Triomfantelijk vliegt de vogel er mee weg „Waar zou Gerrit met het lepeltje naar toe gaan?" vraagt aHns verwon derd. „Raad eensvraagt de notaris. „U bedoelt.u bedoelt.u meent", hakkelt Hans, die opeens alles begint te begrijpen. „Juist", zegt meneer Van Bergen. „Gerrit houdt, zoals alle kraaien, van elk ding dat maar blinkt, of het nu van zilver of van blik is, of het nu een pot lood of een lepeltje is, als hij iets ziet schitteren, neemt hij het mee, tenminste als hij het dragen kan. En wat doet de slimme vogel? Hij verstopt al die din gen op een verborgen plekje, bijvoor beeld in een gat in de grond, onder een oude kist „Maarzegt Hans, „maar, dan is Freek, dan heeft FreekEn van pure vreugde wil hij zijn oude vrend- je om de hals vliegen. „Stop", zegt zijn vader, „dat gaat zo maar niet; je moet eerst iets goed ma ken met Freek Freek lacht wat verlegen, als Hans hem stamelend zijn excuus aanbiedt. Hij is veel te blij, dat alles weer in orde is gekomen. Even later zijn de jongens weer druk bezig met hun spel bij de sloot. Ze van gen kikkervisjes. Boven hun hoofden in een tak van de boom, zit Gerrit. „Kahkahroept hij, alsof 17. Ongeduldig blijft Aram op het binnenplein heen en weer lopen, doch het duurt nog geruime tijd, eer de krijgers, die hij heeft uitgezonden, terug zijn. Direct komt de oudste van hen naar Aram toe. „Wij hebben geen spoor van de man kunnen ontdekken, Heer," meldt hij. „Niemand in de buurt heeft hem gezien! Het is, alsof hij van de aarde verdwenen is!" Nadat Aram bevolen heeft, dat men moet blij ven zoeken, gaat hij naar de ziekenkamer. Men heeft de vreemdeling op een rustbank gelegd. Al leen de heelmeester en Presto zijn bij hem. „Hij is zwaar gewond!" verklaart de heelmeester op een vragende blik van Aram. „Doch met een beetje geluk hoop ik hem in het leven te kunnen houden." Aram knikt. „Doe wat ge kunt," zegt hij, „en zodra de man tot spreken in staat is, waarschuw mij dan! Ik moet en ik zal weten, wat hier achter steekt!" (Wordt vervolgd). GEVRAAGD: en Aanmelden: CAFETARIA 99 Hoofdstraat 109 Tel. 2258 Veenendaal Galvanische Inrichting uGelria" KERKSTRAAT 33 UTRECHT VRAAGT: Goed loon Reiskostenvergoeding voor de nieuwe cursus LIEFST vóór 15 mei a-s. aan de Tielsestraat 120, Kesteren. Telefoon 0 8886-310. Vereisten: minimaal 6 leerjaren lagere school; opleiding diploma land- en of tuinbouw. Namens het bestuur: P. Zijderveld. Spreekuur: elke vrijdag tussen 5 en 8 uur. CHIPOLATATAARTEN MOCCATAARTEN SLAGROOMTAARTEN BOTER-AMANDELKOEK BOTERVRUCHTENCAKE en een keur van t Enthousiast roept iedereen ha.... gebak van HOOFDSTRAAT 21 Telefoon 2136 Veenendaal - Ingang tijdelijk achterom in de Groen van Prinstererstraat Kerke wijk 110 - Tel. 0 8385-2252 Week-end reklame Herenstraat-Grebbeweg tel. 386 tel. 367 tel. 324 Wij verzorgen ALLE bloemenwensen waar ook ter wereld HET ADRES voor al uw bloemen BLOEMENMAGAZIJN Fr. Halslaan 22, tel. 3290 STOMFB'J BEflTRIXSTR 37-TEL 24I5 VEENENDAAL VEENENDAAL-ZUID Biedt aan: -8- Nylons zonder naad, donkere kleuren 1,98 p. paar Nylon dameshoofd doekjes wit en gekl. v.a. 1,25 -8- Nylon kinderjurkjes maat 50 5,95 kl. st. per maat. -8- No-Iron meisjes blouses, overhemd model, korte mouw v.a. ƒ2.45 -8- Grote keus in kinder crêpesokjes v.a. 0,98 -8- Partij wollen sport kousen, maat 4 1,65 en maat 10 2,45 juist voor haar kozen><££^:^j^f3 wij dit pittig, pretentieloos"^^^ japonnetje van katoeniinnen in uiterst modieuze kleurschakeringen mèt joyeus wijde rok. Fijn versierd met modieuze details, een feestelijk struktuurtoiletje. Prachtige dubbele poplin-kraag, snoezige strikgarnering... Hoogstraat 16 - Veenendaal Telefoon 2032 108: BEKENDE HERKEN TEL. 0 8 3 85-2437 H00FDSTR 39 VEENENDROL „RALEIGH" en „NEW HUDSON" ZIJN WERELDBEROEMD In verschillende uitvoeringen KLEUREN TOUR OF SPORT Verkrijgbaar bij: VEENENDAAL GELDERLAND 9—11 Telefoon 3163 006 DIT MET Gortstraat 49 - Veenendaal In 'n handomdraai schakelt u de huishoudelijke hulp in: ELEKTRICITEIT! ELEKTRISCH KOKEN: NU! Bij aankoop van een elektrisch fornuis kiijgt u f 5,- per stuk voor uw oude pannen terug. U kunt evenzoveel oude pannen inleveren, als u nieuwe pannen bij uw fornuis koopt. OF NEEM ZELF DE PROEF OP DE SOM De P.U.E.M. geeft nog een beperkt aantal elektrische fornuizen met pannen, gedurende een half jaar, GRATIS op proef. IlaAAllijkAl het ideaal van elke voor I 6.45 per maand reeds een Silo- koelkast van 115 liter in huis! vul onderstaande bon In. UW KEUKEN MODERN INGERICHT SPAART TIJD EN GELD ik wil gaarne geheel vrijblijvend inlichtingen hebben over aanbieding 1 en 2 koelkast naam: adres: plaats: (doorhalen wat niet verlangd wordt).

De Vallei | 1960 | | pagina 6