Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Padvinderij gaat hoogtijdagen tegemoet. Voor de KANTONRECHTER MULDER Ruim 15.000 toeschouwers belegerden Wielingsheuvel Heitjesactie - St. Jorisdag en vijftigjarig bestaan Barneveldse Pluimveehal gonsde van shuttles Grote paasdrukte in en rond Rhenen 34e jaargang WOENSDAG 20 APRIL Nr. 31 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Tekort aan leiders. Jubeljaar Wat nu weer... ASSURANTIEKANTOOR ALLE VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN Daad aan gemeenschap Wachtlijst Bromfietser verongelukt op Buurtlaan Onderwijzer herv. ulo in de bloemetjes Geslaagd Badminton-Paastoernooi van „Flash" en „Barneveld" SPANNENDE STRIJD GEEN ENKELE BLAAM! Herv. Jeugdraad hield sluitingsavond PRACHTIGE DERDE PLAATS VOOR „ATJE" SLOTBOOM Spannend duel tussen Jan Dirkx en Piet v. d. Oever St. Joris - 23 april 1960 De dag is ten einde ELST Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Glrono. 503427 Eedactie: W. P. ter Roeven Advertenties en abonnementen kannen ook worden opgegeven bfl de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschoning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden L—elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 10 cent Alle Nederlandse volgelingen van de beroemde Engelsman Lord Baden Powell (voor de padvinders afgekort BiePie) gaan aan het einde van deze maand een aantal hoogtijdagen tegemoet die ook by het publiek niet onopgemerkt zullen blijven. Het district Neder-Veluwe van de Vereniging „De Nederlandse Padvinders", omvattende de plaatsen EDE, BENNEKOM, HARSKAMP, LUNTEREN, WAGE- NINGEN, RHENEN EN VEENENDAAL, zal, behalve by de jaarlijkse actie „Een heitje voor een karweitje", zeer speciaal in het openbaar treden bij de herden king van het vijftigjarig bestaan van de Nederlandse padvinderij. Deze viering geschiedt groepsgewijs, waarbij Veenendaal en Rhenen, in combinatie met de Vereniging van Katholieke Jeugdbeweging, samen zullen werken. Het interessante en sfeervolle programma zal aan de voet van de Cuneratoren in Rhenen worden afgewerkt en het ligt in de bedoeling het publiek hierbij nauw te betrekken. „Het worden geen demonstraties zo in de geest van: kijk, dat presteren wij padvinders, nee, wij staan alleen even stil bij de halve eeuw die achter ons ligt en die vreugde willen wij delen met alle mensen", zo typeerde Oübaas Welker, groepsleider van Veenendaal en assistent-districtscommissaris, de kern van het feest. Pal naast kamp Overberg waaraan hij verbonden is als maatschappelijk werker, woont Oübaas Welker, een ad- rem en dynamisch man die zijn hart verpand heeft aan tuinieren en aan de padvinderij. In zijn geriefelijk inge richte woning vertelde hij het een en ander over de komende feestelijkheden. „Op 20, 21 en 22 april houden wij de bekende actie ,,'n Heitje voor 'n kar weitje" en in verband hiermee zou ik een dringend verzoek aan de mensen willen richten: Geef niet zo maar een kwartje, maar laat de padvinder er werkelijk wat voor doen. Laat hem, een natuurlijk redelijke, prestatie voor het heitje leveren". Een primeur is de in stelling van een centraal adres in Vee nendaal voor de opgave van „klusjes". Dit adres is hopman J. J. v. d. Brand, Van Limburg Stirumstraat 9, tel. 3516. Direct na de Heitjes-actie, op 23 april, vindt bij het troepenlokaal vlak bij het Julianaziekenhuis de viering van de St. Jorisdag plaats. Volgens oude over leveringen moest in Lydda ieder jaar een jonge maagd aan de draak over geleverd worden. St. Joris, die pas tot ridder geslagen was hoorde hiervan en zwoer de draak te verslaan. Het lukte hem inderdaad en hiermee versloeg St. Joris niet alleen de draak maar ook het kwaad. De viering van deze feestdag voor de padvinderij begint 's morgens om 7 uur met het vlag hijsen bij het troepen lokaal, ook in samenwerking met de Verkenners van de Kath. Jeugdbewe ging. Iedere jongen krijgt een rode tulp die een druppel drakenbloed sym boliseert. In de middaguren staat een gemeenschappelijk spel op het pro gramma met vele verrassingen. En 's avonds wordt een kampvuur ge houden met als hoogtepunt de her nieuwing van de eerder afgelegde pad vindersbelofte. Deze twee jaarlijks terugkerende ge beurtenissen worden dit jaar min of meer overschaduwd door de herden king van het 50-jarig bestaan van de Nederlandse Padvinderij. In geheel Nederland zal 1960 het jubeljaar zijn voor de padvinders, maar laat men het niet zien als demonstraties", zo drukte Oübaas Welker ons op het hart. 29 april is de aankondiging van het jubeljaar. Ruim honderd vijftig pad vinders van de groepen Veenendaal, Rhenen en de Kath. Jeugdbeweging, houden 's avonds in Rhenen een fakkel optocht welke om kwart over acht op de Markt eindigt. Tijdens het te ver tonen schimmenspel zal als historisch feit, de stem van Baden Powell te ho- Prinses - Margaret en Tony Am- strong-Jones gaan een huwelijksreis langs de eilanden van de Caraïbische Zee maken. De tocht duurt ongeveer tien weken. Drie jongens van dertien jaar heb ben in de dierentuin van Manchester met een stuk hout meer dan dertig vo gels dood geslagen. Wegens gevaarlijk rijden is het rij bewijs van de Britse autorenner Stir ling Moss voor de tijd van twaalf maan den ingetrokken. In het centrum van Portugal heeft in de afgelopen dagen een grote troep wolven schaapskudden aangevallen. Meer dan 200 schapen zijn verscheurd. In Hirosjima is enkele dagen ge leden een 17-jarig meisje overleden aan de gevolgen van de atoombomontplof fing in 1945. Binnenkort zullen de Westduitse strijdkrachten met 10.000 man uitge breid worden tot 156.000 man. In 1963 wil men 350.000 man op de been heb ben. Vierentwintig schoolkinderen zijn om het leven gekomen toen in Beiroet de autobus, waarmee zij een uitstapje maakten, tegen een muur reed. Uit mededelingen van de Poolse re gering blijkt dat de koffie in dat land 35,per kilogram kostte. De prijs is nu met 24#/o verlaagd. Op 300 meter diepte is in een Hon gaarse kolenmijn een stuk boomstam gevonden dat volgens geleerden 20 mil joen jaar oud is. KE O KF WIJK 16? - TEt.3000- VEE NENDAAL Gevolmachtigde van de Insurance Company of North America ren zijn. Toen deze Engelsman in 1907 het eerste proefkamp stichtte op Brownsea-island heeft hij wellicht nooit kunnen vermoeden dat het een wereldorganisatie zou worden met vijf en een half miljoen leden. In 1910 werd de eerste patrouille in ons land opge richt. De stichter van de padvinderij is in 1941 op 84-jarige leeftijd over leden. Terug naar de 29ste april: na het schimmenspel verzorgt de Kath. Jeugd beweging een spel waaraan het pu bliek deel kan nemen. Voor de prijs winnaars zijn een aantal grote taar ten beschikbaar. Aan het slot zal de burgemeester van Rhenen, tevens in zijn functie van voorzitter van de Plaatselijke Com missie, het woord voeren tot de bur gerij en padvinders. Als een wervelwind schiet Oübaas Welker door het programma van alle verdere evenementen die in het teken van de herdenking staan. 30 april: van iedere groep gaanéén welp en één verkenner naar paleis Soestdijk. Deze grootse manifestatie zal ook door de televisie uitgezonden worden. In de loop van de maand juni komt er een daad aan de gemeenschap. Alle burgemeesters in Nederland in welke gemeenten een padvindersgroep be staat, hebben een schryven ontvangen om een daad op te noemen. In Wage- ningen by voorbeeld gaan de jongens stompen rooien, in Ede moet een boom- aanplant uitgevoerd worden en noem maar op. Wat de groepen in Veenen daal en Rhenen gaan doen staat nog niet vast, maar de organisatoren hopen binnenkort een opdracht te ontvangen. In Veenendaal wordt, ook in de maand juni, door de padvinders een openbare demonstratie gegeven, ver moedelijk op het terrein aan de Sand- brinkstraat. Het bloemencorso in Aalsmeer staat dit jaar in het teken van de padvin derij en last but not least op 1 en 2 oktober een zogenaamde Kampoelan van het district, waar alle leidsters en leiders bijeenkomen. Dat de organisatie van al deze eve nementen enorm veel tijd en kunde vergt, zal ongetwijfeld Oübaas Welker u kunnen vertellen. Maar ja, het bloed kruipt nu eenmaal toch Er is één donkere bladzijde in het overigens zo bloeiende padvinders leven en dat iseen ontstellend ge brek aan leiding. De Veenendaalse groep telde op 1 ja nuari j.l. 63 en de Rhenense 51 pad vinders. Deze zijn Verdeeld in drie groepen, nl. de welpen, verkenners en voortrekkers. Voor de welpen is er nog wel voldoende leiding te vinden omdat dit meestal dames zijn, maar voor de overige twee groepen heeft men met een groot tekort te kampen. Oübaas Welker zei: „We hebben mo menteel wachtlijsten, daar moeten we af zien te komen. We hebben mannen, het liefst jongemannen, nodig, die zon der veel moeite opgeleid kunnen wor den voor een leidinggevende taak". Misschien werpen de komende fees telijkheden vruchten af en misschien ook niet. Hoe het ook zij, de padvin ders gaan zich bereiden voor het jubel jaar 19t>0! Op de hoek Buurtlaan-Pins Bern- h ar dl aan is vry dagmiddag een aan rijding gebeurd, waarby een wacht meester uit Ede ernstig gewond werd en overgebracht is naar het Juliana ziekenhuis te Veenendaal. Het ongeval ontstond doordat de militair op het ge- vaarlyke kruispunt geen voorrang ver leende. De wachtmeester kwam per brom fiets vanaf de Buurtlaan-Oost en reed met een vermoedelijke vaart van on geveer 40 km zonder op de witte stop- streep of het stopbord te letten, het kruispunt op. Op hetzelfde moment naderde op de voorrangsweg een be stelauto bestuurd door S. uit Utrecht, die de bromfietser niet meer kon ont wijken. De wachtmeester moest ernstig gewond naar het ziekenhuis overge bracht worden. Ook de materiële schade was aanzienlijk. Naar de politie ons mededeelde zijn er in de afgelopen vijf jaar in totaal 15 verkeersongevallen op dit kruispunt geweest. In een feestelijk versierd Eltheto heb ben personeel en leerlingen van de herv. ulo j.l. woensdagmiddag hun collega-on derwijzer J. Dorrcstyn in de bloemetjes gezet, omdat hy binnenkort in het huwe lijksbootje stapt. Ook zijn a.s. echtgenote, mej. C. Visser, werd In het huldebetoon betrokken. Het hoofd der school, de heer G. J. H. de Vries, sprak de toekomstige bruidegom toe en bood hem namens personeel en leerlingen een prachtige Zaanse wand klok aan, even later gevolgd door een ge schenk van het bestuur. Nadat de 2e voorzitter van het school bestuur ds Vermaas, nog even een. kort woord had gesproken, werd het toekom stige paar door de leerlingen toegezon gen. Dit lied was door één der leerkrach ten van de uloschool gemaakt. Met een welkome traktatie aan de gehele school werd de feestmiddag besloten. In de enorme Barneveldse Pluimveehal is Paasmaandag het open A-, B- en C- badminton-paastoernooi gespeeld dat op voortreffelyke wijze georganiseerd was door de badmintonverenigingen „Flash" (Veenendaal-Rhenen) en „Barneveld" uit Barneveld. In de pluimveehal waren niet minder dan veertien banen uitgezet, op zichzelf al een record voor Nederland, en men kon 's morgens om negen uur al met de eerste ronde beginnen. De wedstrijdleiding, die zich kon bedienen van een uitstekende geluids installatie, moest alle zeilen büzetten om het toernooi vot te doen verlopen, maar is hierin volkomen geslaagd. Volgens het opgestelde tijdschema lag het in de bedoeling de finales 's avonds om acht uur te laten verspelen. In de loop van de dag echter werd al gauw duidelijk dat dit tijdstip wel iets later zou komen te liggen. Het werd dan ook bijna 11 uur voordat het toernooi afgesloten kon worden. Een spannende en hevige strijd werd geleverd in de heren-enkel-A, waar Seth Paul uiteindelijk het onderspit moest del ven tegen Len Meyer, die met de eerste prijs en de wisselbeker ging strijken. Deze fraaie wisselbeker was beschikbaar ge steld door de steenfabriek „Ten Cate" uit HOND VEROORZAAKTE VAL De bromfietser V. uit Veenendaal is vrijdagmorgen komen te vallen, door dat op de Prins Bernhardlaan plotse ling een hond de weg overstak. De heer V. liep enkele ontvellingen op, terwijl zijn voertuig beschadigd werd. WIELRIIJDER KEERDE PLOTSELING OM Zaterdagavond reed op de Kerkewijk, ter hoogte van hotel „De Korenbeurs", de wielrijder B. uit Veenendaal. Plotse ling, zonder op het overige verkeer te letten, keerde hij om en werd bij deze manoeuvre aangereden door de scooter berijder B. eveneens uit Veenendaal. Het rijwiel werd zwaar beschadigd. De scooterberijder en zijn duopassagiere lie pen schaafwonden op. TEVEEL AAN BACHUS GEOFFERD In de late nacht van zaterdag op zon dag heeft de politie op de openbare weg een inwoner van Veenendaal aangetrof fen die in kennelijke staat van dronkenr schap verkeerde. Hij is ter ontnuchtering ingesloten op het politiebureau. Zondagavond trof de politie op de Prins Bernhardlaan een jeugdige bromfietser aan die onder invloed aan het brommen was. Het gevolg was dat D. opnieuw moest brommen, zij het dan op een minder com fortabele manier BRAND IN ZANDSTRAAT Vrijdagmorgen brak brand uit in de flat Zandstraat hoek Lijnweberstraat. De aanvankelijk gewaarschuwde brand weer behoefde niet uit te rukken, om dat het vuur door omwonenden inmid dels was geblust Lienden. Spanning heerste er ook in de B-afde ling waar de naam R. Querin herhaalde lijk genoemd werd. Deze sportieve uit blinker wist de eerste prijs in heren enkel-B te behalen, een) le prijs in ge mengd dubbel-B met mej. Bezemer en een le prijs heren-dubbel-B met de heer Spador. De uitslagen van dit toernooi waren: h.e.-A: 1. L.Meyer; 2. Seth Paul d.e.-A: 1. M. van Swelum; 2. B. Verstoep h.d.-A: 1. Meyer-Seth Paul; 2. Fortunati- de Lede d.d.-A: 1. I. Rietveld-van Lingen; 2. M. v. Swelms-J. Kemps h.e.-B: 1. R. Querin; 2. J. Walraven d.e.-B: 1. Roebers; 2. Beezemer h.d.-B: 1. Spador-Querin; 2. E. Querin- van Dimas d.d.-B: 1. v. d. Tol-Roebers; 2. Visman- Koutstaal g.d.-B: 1. R. Querin-Beezemer; 2. H. van Hemert-v. d. Berg h.e.-C: 1. M. Manuhutu; 2. De Vrind d.e.-C: 1. Schoonen; 2. Koutstaal h.d.-C: 1. v. Engelenburg-Blom; 2. Mal- landt-Narden d.d.-C: 1. Schomen-Koutstaal; 2. Ruchtie- Geldtmeyer g.d.-C: 1. De Vrind-Omtrigt; 2. v. d. Werff-Brands Een overzicht van het Paasbadminton- toernooi in de Barneveldse pluimveehal op paasmaandag. (Inlgezonden) Mijnheer de redakteur, Naar aanleiding van het raadsverslag van de openbare raadsvergadering op woensdag 13 april j.l., waar een voorstel van burgemeester en wethouders behan deld werd tot aankoop van de woning Dijkstraat 157 en die bestemd zou wor den voor de heer G. Versteeg, Aart de Gelderstraat 25, heb ik burgemeester en wethouders gefeliciteerd dat zij er in ge slaagd waren een geschikte woning voor de bewoner van het pand Aart de Gel derstraat te kunnen vinden en dat dan eindelijk deze „puist' uit de omgeving verdwijnt. De oppervlakkige lezer zou de indruk kunnen krijgen, dat ik met het door mij gebezigde woord „puist" de bewoner van het voormelde pand zou bedoelen, het geen ten eenmale onjuist is en ik geen enkele blaam op bedoelde bewoner heb willen werpen U, mijnheer de redakteur dankend voor de verleende plaatsruimte. T. VERKUYL, Fractievoorzitter van de PvdA Veenendaal. De Ned. Herv. Jeugdraad op Ge reform. Grondslag te Veenendaal heeft j.l. zater dagavond in gebouw „Eltheto" een slui tingsavond gehouden. Hieraan werd me dewerking verleend door het Herv. Evang. zangkoor „Con Amore". De avond werd geopend met het zingen van enkele liederen van psalm 116, waar na ds .J Vermaas voorging in gebed en een schriftlezing hield. Hierna sprak de predikant als voorzitter van de Herv. Jeugdraad een openingswoord. De aangekondigde meditatie door ds. Vroegindewey werd wegens diens verhin dering verzorgd door ds Vermaas. Enkele leden van de Jeugdverenigingen voerden een declamatorium op, een en ander af gewisseld met zang van „Con Amore". Met samenzang van psalm 68 vers 10 werd de avond, waarvoor veel belangstel ling was, gesloten. GEEN PAAS- MAAR EENDENEIEREN Do politie heeft enkele Veenendaalse jongeren op het bureau gehaald die bezig waren eendeneieren te ontvreemden bij een vijver van een plaatselijke fabriek. Tegen hen werd proces-verbaal opge maakt. De ruim vyftienduizend toeschouwers by de Nationale Motorcross die Paas-. maandag op het circuit Wielingsheuvel werd verreden, hebben waar voor hun geld gehad. Aan spanning en sensatie, beide nu eenmaal onverbrekelijk aan zulk soort wedstrijden verbonden, ontbrak het geenszins en dank zy een voortreffe lijke organisatie is er zowel bij het publiek als by de renners geen enkele wan klank gehoord. Sterker nog: internationaal bekende renners zoals de gebroeders Dirkx, Van Heukelom en Piet v. d. Oever, waren unaniem van mening dat de Wielingsheuvel op het ogenblik het mooiste circuit van Nederland is. Waren de renners tevreden, ook het publiek zal zelden een dergelijke stand- of zitplaats hebben kunnen innemen waar een cross zo goed te volgen was als hier. Alleen het boscircuit was in zekere mate aan het oog onttrokken, vandaar waarschijnlyk dat de grootste belangstelling zich in en om de afgraving con centreerde. kig. Ondanks een val, waarbij zijn versnelling vast bleef zitten, wist hij zich toch op te werken van de elfde naar de negende plaats in het eind klassement, hetgeen gezien de zware concurrentie, eveneens een voorbeeldige prestatie genoemd mag worden. Als een soort extra attractie voor Veenendaal en omgeving waren er ook twee Veenendaalse renners in de strijd. De mooiste en tevens veelbelovende prestatie behaalde Atje Slotboom in de Junioren 250 cc. met b.s.a., namelijk een derde plaats uit een veld van 81 renners. Jan Jansen die meereed bij de Junioren 350 cc. was minder geluk- T ij dons de natio nale motorcross op de Wielings heuvel wist de Veenendaler A. Slotboom beslag te leggen op de derde plaats by de Junioren 250 cc. Op de foto: „Atje" Slotboom in actie! De dag is ten einde - de zon is gedaald, die scheen op ons pad en ons hart heeft doorstraald. En zie: bij het naad'ren van 't nachtelijk uur verschijnen de draken, de kaken vol vuur. Zij komen eerst sluipend hun schuilplaatsen uit, maar brullen alras en met vrees'lijk geluid. De laster, de afgunst, de haat en de nijd, zij grijpen ons aan, onze afweer ten spijt. De traagheid, gemakzucht, de beuzelarij, zij vallen ons aan in de rug en opzij. De draken, zij haten het licht en de zon, de moed van de ridder die eens overwon. Zijn offerbereidheid, zijn eenvoud, zijn lach verdelgen het kwaad: zie wat koenheid vermag! Sint Joris, wij volgen uw edele daad en zijn tot het helpen van and'ren paraat! ENORME DRUKTE Reeds vroeg in de morgen begon de trek van auto's, motoren, scooters, bromfietsen naar de bergrand. Vijftig man rijkspolitie onder leiding van adju dant Zijlstra, dirigeerde het verkeer naar de diverse parkeerplaatsen. De mensen aan de kassa's hadden hun handen vol, vooral tegen één uur toen een onafzienbare stroom bezoe kers naar het circuit koers zette. De entree aan de autoweg voor de bezoe kers uit de zuidelijke streken, kreeg verhoudingsgewijs veel minder werk dan de toegangswegen vanaf de Cune- raweg. De natuurlijke tribunes liepen lang zamerhand vol en het was een fantas tisch gezicht de rijke kleurschakeringen gade te slaan: het gele zand met daar tussen de duizenden mensen in allerlei kleuren kledingstukken. (Zie verder pagina 2) VERBOUWING EN UITBREIDING WIJKGEBOUW GEGUND Het bestuur van de vereniging „Zieken- borg" heeft de werkzaamheden die ver band houden met de verbouwing en de uitbreiding van het Wijkgebouw aan de Nieuwe Veenendaalseweg alhier gegund aan de heer W. Klaassen te Rhenen. Het loodgieterswerk werd opgedragen aan de heer L. Buitenhuis te Rhenen, evenals het elektricitietswerk. Het schilderswerk werd gegund aan de heer C. Mol, eveneens te Rhenen, terwijl het Technisch Bureau Lindeman alhier de opdracht kreeg voor de centrale verwar mingsinstallatie. OOK IN RHENEN EMMABLOEM- COLI.ECTE Ook in Rhenen wordt weer de traditio nele Emmabloemcollecte gehouden. De opbrengst hiervan komt geheel ten goede aan de tuberculosebestrijding in de ge meente. Ongetwijfeld zal deze inzameling, evenals voorgaande jaren, weer in een ieders belangstelling staan. JAARVERGAOERING E.H.B.O.-ELST De afdeling van de Kon. Ned. vereni ging E.H.B.O. zal op 21 april in het Wijk gebouw haar jaarvergadering houden. De agenda vermeldt o.a.: ingekomen stukken, jaarverslagen, bestuursverkiezing en wat er verder ter tafel zal komen. Ook zal worden gesproken over het a.s. 25-ja- rig jubileum van de afdeling Eist. OUDERS MET ZES KINDEREN OMGE KOMEN BIJ BRAND IN HOORN. Bü een korte felle brand in de woning Me- renstraat 84 te Hoorn, zyn in de nacht van vrydag op zaterdag de bewoners, de 45-jarige fabrieksarbeider A. B. Siemers- ma, zyn 33-jarige vrouw en zes van zyn acht kinderen omgekomen. De twee an dere kinderen uit dit gezin, een jongen van twaalf en een meisje van zeven, zou den met vakantie in Amsterdam verblij ven. De bovenste foto toont een interieur van de woning na de rampzalige brand. Foto onder: een buitenaanzicht van de uitgebrande woning met een groep nieuwsgierigen. Het toeristenseizoen vangt in Rhenen telkenjare met Pasen aan. Dan komt de eerste grote stroom vreemdelingen naar de Grebbeberg en de bosrijke omgeving. Dat was ook nu weer het geval. En daar bij komt nog, dat door de enorme invasie van over onze grenzen, praktisch alle ho tels tot in de nok vol zaten met gasten. Zeer vele bezoekers trok uiteraard ook weer het Ouwehands Dierenpark, terwijl talrijke automobilisten hun wagens in de uitgestrekte bossen hadden geparkeerd om er lange wandelingen te maken en er te picknikken. Er was een aanzienlijke politieverster- king op de been om het drukke verkeer, in het bijzonder vanuit de bloeiende Be tuwe, via de verkeersbrug in goede banen te leiden. Zowel op de route Arnhem-Utrecht, dwars door Rhenen heen, als op de Noordzuidverbinding, reden de wagens letterlijk bumper aan bumper. C., student te Wageningen, overtrad in de Hoogstraat in zijn woonplaats een stopverbod en moest zich daarvoor voor het Wagenings kantongerecht verantwoorden. Het verbod geldt alleen op be paalde uren en daardoor was het me even door het hoofd geschoten, vertel de verdachte. 3,of 1 dag, eiste de officier. 5,of 1 dag, vonniste rechter v. d. Brand. W., drogist te Wageningen, had zijn zoon laten rijden met een bromfiets, waarvan de voorrem niet voldoende gewerkt zou hebben. Voor het Wagenings kantongerecht vertelde W. echter het daar in het ge heel niet mee eens te zijn. Twee dagen te voren was ik in Oosterbeek aangehouden en de rem werd toen gecontroleerd en volkomen in orde bevonden. Toen mijn zoon met het verhaal thuis kwam, dat hij be keurd was, heb ik onmiddellijk de rem zelf geprobeerd. Hij werkte toen ruim schoots voldoende. Ik ben ermee naar het politiebureau geweest, maar daar weigerde men het proces-verbaal weer in te trekken. Toen ik een agent, die buiten stond en van het hele geval niets af wist, vroeg de rem te testen, kwam hij tot dezelfde conclusie als ik. Hij weigerde mij echter zijn naam op te geven toen ik daarnaar vroeg. Meteen daarna heb ik een buurman de rem laten proberen en ook hij was het met mij eens, dat er niets aan mankeerde, verdedigde verdachte zich. De zaak werd daarop aangehouden om getuigen te horen. K., student te Wageningen, zou op de Grindweg in zijn woonplaats op de rij baan gefietst hebben in plaats van op het verplichte rijwielpad en dat bracht hem voor het Wagenings kantonge recht. Aan de hand van een situatietekening legde verdachte uit, dat hij niet had kunnen weten, dat het fietspad ook voor hem verplicht was geweest. Wel was hij, toen hij van Bennekom in de richting Wageningen reed, onderweg een bord tegengekomen met: Wielrij ders daar, dat naar het fietspad ver wees, doch ogenschijnlijk had dit al leen gegolden wanneer men in een an dere richting reed dan de door hem, verdachte, gevolgde. Voor de weg, die hij ingeslagen had, had geen bord met: Verboden voor wielrijders, gestaan. Als getuige werd de verbalisant Van T. opgeroepen en deze bevestigde ver- dachtes verhaal. Hij vond echter, dat de richting, die door alle wielrijders gevolgd moest worden, duidelijk aan gegeven was. Gezien de tekening waren rechter en officier het daar niet mee eens. De mogelijkheid om de situatie ter plaatse te gaan bekijken bestond niet meer, daar deze door wegomleggingen geheel veranderd is. Door de gebrekkige aanduiding van de verplichte rijrichting oordeelde mr. Pfeil, dat niet meer van een aanreken- bare fout kon worden gesproken. Hij vroeg daarom ontslag van rechtsvervol ging. Rechter v. d. Brand ging daarmee ak koord. SCHERPENZEEL SLOOP AANBESTEED Namens burgemeester en wethouders van Scherpenzeel werd donderdagmorgen op het gemeentehuis aanbesteed het slo pen van vier woningen, staande aan de Marktstraat te Scherpenzeel (het zg. ar- menblok). Ingeschreven werd door: J. J. Wieringa, Amsterdam voor 225,— J. Keimen, Amerongen voor 168,— A J. de Ruiter, Baarn voor 156,— J. Krijnen, Baarn voor 400,— G. v. d. Braak, Veenendaal voor 375, H00FDSTB.5I TEL 3184-VEENENDPR

De Vallei | 1960 | | pagina 1