Huren omhoog - Prijzen 4 B0EREMETW0RST cfliP Spinazie Prima slaolie Appelmoes Z9 J Jungham mmnmsam Albert Heijn MACARONI ZO maakt u het leven goedkoper Bij prijs verlagingen 225.000 ARBEIDSPLAATSEN MEER ARAM 58 TWEE FLINKE COURANTEN BEZORGERS Na 10 jaar industrialisatie: VOOR DE BOER Nationale Motorcross Panter Sigarenfabrieken herdenken 40-jarig bestaan Herdenkingsmorgen in Verenigingsgebouw Twee bosbranden op één dag Officiële bekendmaking RENSWOUDE RHENEN HORLOGES ooooooooooooooo Het geheim van de stalknecht Jlf r Kwaliteitsgarantie ui PER POT Voor DIRECT gevraagd voor twee middagen per week Na tien jaar industrialisatie lijkt de toen gestelde opgave „groeiend Nederland aan werk te helpen", zo vanzelfsprekend, dat op dit ogenblik toto en televisie de mensen meer bezig schijnen te houden dan de industrie. Gelukkig is het niet waar. Onze grotere welvaart van nu heeft de oudere generatie de crisis van de dertiger jaren niet doen vergeten. De waarde van werk leeft vast en diep. Dat blijkt onmiddellijk wanneer de werkloosheidscijfers ook maar iets boven het bepaalde minimum uitkomen. En de winst van tien jaar industrialisatie: 225.000 extra arbeidsplaatsen, moet ieder aanspreken, die ooit de dreiging, die van een sterk groeiende bevolking uitgaat, heeft gevoeld. Groeiende bevolkingen hebben altijd de richting van de geschiedenis be paald. Ze hebben regeringen tot wan hoopsdaden gebracht en nog torent bo ven ons allen uit dat geweldige vraag stuk; hoe een zich verdubbelende we reldbevolking aan voedsel en werk kan worden geholpen. Nederland heeft voor zichzelf in alle bescheidenheid het wonder, dat vóór tien jaar de grootste optimist toch met verbazing zou heb ben vervuld. Er zijn zes industrialisa tie-nota's voor nodig geweest; enkele duizenden ondernemende industriëlen en een volk dat als geheel bereid was iets soberder te leven, dan strikt geno men nodig was. Onze industriële capa citeit is bijkans verdubbeld en wij gre pen de kansen, welke de zich snel ont wikkelde techniek bood. Nederland heeft een ander gezicht gekregen: het is metterdaad industrieland geworden. Ons klimaat, waarin de handelsgeest zo uitmuntend kon gedijen, bleek bij een goede bodemverzorging, zeer ge schikt om industriële capaciteiten tot wasdom te laten komen. Dat was - vóór tien jaar - immers de angst van menige boerenvertegenwoordiger. De fabriek op het platte land zou de „verderflijke invloed van de stad" tot in het kleinste dorp brengen. Want dit stond bij voor baat vast: wanneer Nederland nieuwe fabrieken moest bouwen, zouden ze ook in de randprovincies komen en ook in plaatsen die tot dusver nooit een ro kende fabrieksschoorsteen hadden ge kend. De randstad Holland heette tien jaar terug al vol, ongeacht alle actuele plannen die Holland heden ten dage steeds voller maken. Maar van verzet tegen „de fabriek" is in de randprovin cies immers al lang geen sprake meer. Integendeel, er zijn al industrialiseren de burgemeesters geweest, die bij hun vertrek auto's cadeau kregen van een dankbare bevolking. Spectaculair is het nog steeds om te wandelen door Emmen, Drachten, Cuyck of Delfzijl, die door de komst van de industrie totaal zijn veranderd. En bepaald niet in hun nadeel. Wij zwijgen dan maar over d.; geweldige invloed die is uit gegaan van de enorme uitbreidingen die onze hoogovens in Velsen of onze olie-industrie in Pernis hebben onder gaan. Wij zwijgen dan over éön onder- wijs-epparaat, dat meer en meer aan de industrie-behoeften is aangepast, en dat thans de jongste generatie fabrieks arbeiders en industrie-leiders aflevert. We spreken dan niets eens over de veel grotere inspanning die Nederland zich getroost op het gebied van wetenschap pelijk onderzoek, - steeds meer - de wieg van nieuwe ontwikkelings-moge- lijkheden. Ons leven en dat van onze kinderen staat immers niet stil bij 1960. Onze eccnomie heeft met de 21 miljard gul den aan investeringen in de industrie in de afgelopen tien jaar, slechts de in jectie gehad, die ze behoefde om de race van Nederland met zijn groeien de bevolking bij te kunnen houden. En uit onze positie van vandaag vloeien de nieuwste eisen en de jongste plan nen voort. Is 1960 niet het jaar, waar in onze geboortepiek van 1945-'46 voor de fabriekspoortën verschijnt? KLINKEND RESULTAAT Van 1948 tot 1953 liep het produktie- indexcijfer van de industrie op van 80 tot 140 en in de vijf laatste jaren kwam het tot over de 180. Dat is een klinkend resultaat. Achter die droge cijfers denken we de zorg voor produk- tie en research, de zorg voor de afzet, voor vakopleiding en goede arbeids verhoudingen. Maar in feite belangrij ker voor de toekomst is - wat de cijfers niet vertellen -, dat er kwantitatief en kwalitatief van een groeiproces in de industrie van grondstoffen en halffa brikaten sprake is, terwijl in de indu strie der eindproducten het bewuste streven naar de vervaardiging van kwaliteitsartikelen opvalt. Vooral in de metaal- en textielindustrie. Hierachter gaat de erkenning schuil, dat wij on ze concurrentie-positie alleen kunnen behouden, respectievelijk verbeteren, indien we meedoen aan de wedloop naar stijgende kwaliteit bij gelijke prijs of prijsverlaging bij behoud van kwali teit. Het klimaat waarin een gezonde, jonge industrie kan leven, is wel tot leven gekomen. Ons industrialisatie-proces krijgt meer en meer ook de diepte die het behoeft. Onze probleemgebieden waar de overheid woon- en werkklimaat poogt te verbeteren met name in 44 ontwikkelingskernen (waarbij een pre mieregeling industrie-vestiging aan moedigt), mag het raam zijn voor onze komende industrialisatie-activiteiten - het is duidelijk, dat de verdere indu strialisering van Nederland uiteinde lijk weinig kans op succes zou hebben wanneer de ondernemers niet probeer den door steeds verdere rationalisering, verdere mechanisering en automatise ring een verticale industrialisatie ac cent te geven. Wij noemden reeds de versterkte po sitie van de metaal-verwerkende nij verheid. Ze werd mee gedragen door de snelle groei van de aardolie-indu strie. De elektro-technische industrie kwam tot verdere ontplooiing, omdat ze de grotere generatoren en transforma toren wist te bouwen waaraan onze elektrische centrales thans behoefte hebben. De chemie snelt voorwaarts, de petrochemie - rond de Nieuwe Wa terweg gebundeld - volgt op de voet. De soda-fabriek van Delfzijl is een hoofdstuk apart. Wat zijn er rond haar wordingsgeschiedenis geen zuchten ge slaakt in verband met mogelijke gevol gen op de internationale markt! Met de soda kregen wij een nieuwe grondstof binnen het bereik van velerlei nieuwe industrieën. De textielindustrie wist verhoging van kwaliteit te paren aan een verhoogde mate van samenwerking, waardoor ze tot dusver op bevredigen de wijze de toenemende concurrentie het hoofd wist te bieden. Het was een geweldige inspanning, nadat Nederland op zo vlotte wijze het Indonesische af zetgebied was kwijt geraakt. Fabrieken die jaar in jaar uit niet anders dan VERZILVERING VAKANTIEBONNEN EERSTE ZOMERVERZILVERING 1960 Het bestuur van het Vakantiefonds voor de Landbouw deelt mede, dat binnenkort aan de arbeiders tweemaal gelegenheid zal worden gegeven tot het doen ver zilveren van alle nog in hun bezit zijnde vakantiebonnen van het boekjaar 1959-'60, kenbaar aan de opdruk: „Geldig tot en met 30 april 1960". Voor de eerste zomerverzilvering moe ten de bonnen van te voren worden inge leverd in de periode van vrijdag 6 mei tot en met zaterdag 14 mei a.s. De uitbetaling van de voor de ingele verde bonnen verschuldigde gelden zal plaats vinden in de periode van vrijdag 3 juni tot en met zaterdag 11 juni d.a.v. Met nadruk zij erop gewezen, dat deze le gelegenheid tot het doen verzilveren van het restant vakantiebonnen van het boekjaar 1959-1960 uitsluitend is bedoeld voor die arbeiders, welke in het begin van de zomer vakantie nemen. Arbeiders, die later met vakantie gaan, doen goed met het inwisselen van hun restant vakantie bonnen te wachten tot de tweede zomer verzilvering, welke zal worden gehouden van 22 tot en met 30 juli 1960 (uitbetalings periode) met als termijn van vóórinleve ring de periode van 24 juni tot en met 2 juli. Deze tweede zomerverzilvering zal t.z.t. nog in een afzonderlijke circulaire worden aangekondigd. De chequebonnen, die door het Vakantiefonds voor de Land bouw zijn uitgereikt aan arbeiders, die wegens herhalingsoefeningen in militaire dienst zijn geweest, kunnen terzelfdertijd worden ingeleverd. Deze chequebonnen zullen alleen dan worden verzilverd, indien men zich op voldoende wijze kan legimiteren. Worden de chequebonnenj ten behoeve van (een) ander(en) aangeboden, dan zal een machti ging moeten worden overgelegd, waaruit blijkt, dat men bevoegd is de chequebon nen te laten verzilveren. Het inleveren van bonnen kan uitslui tend geschieden bij eeni plaatselijke pen ningmeester van één der navolgende bon den: Algemene Nederlandse Agrarische Bedrijfsbond; Nederlandse Christelijke Landarbei- dersbond; Nederlandse Katholieke Landarbei- dersbond „St. Deusdedit". De penningmeester, bij wie men zijn bonnen heeft ingeleverd, zorgd t.z.t. even eens voor de uitbetaling van de verschul digde gelden. Vakantiebonnen, welke niet zijn geplakt in de daardoor bestemde op- plakboekjes van het Vakantiefonds voor de Landbouw, kunnen niet worden aan genomen. Bedoelde boekjes zijn eveneens bij de plaatselijke penningmeester van bovengenoemde bonden verkrijgbaar. grove katoentjes voor „de oost" had den gemaakt, gingen kwaliteitsgoede ren fabriceren die het moesten kunnen opnemen tegen het beste van de Zwit serse, Duitse, Franse of Italiaanse markt. En het lukte boven verwach ting. Gelukkig kregen wij bij onze pogin gen nieuwe arbeidsplaatsen te schep pen, de steun van buitenlandse indu striëlen: 124 buitenlandse vestigingen (waarvan ruim de helft Amerikaans) en 117 gemengd Nederlands-buitenlandse bedrijven werden in de laatste indu strialisatie-nota genoemd. Ze brachten bovendien een eigen sfeer van werken mee, eigen technische kennis, eigen produktie en organisatie-methoden, waarvan Nederlandse bedrijven heb ben kunnen leren, dank zij het feit, dat deze industrie veel onderdelen voor hun produktie bij Nederlandse fabrieken hebben uitbesteed. Naar schatting heb ben de buitenlandse vestigingen ons tot dusver 25.000 arbeidsplaatsen op geleverd. Daarnaast hebben wij onze teleurstellingen gehad; er zijn faillise- menten geweest en ontsporingen. Het is nauwelijks een reden voor zorg; menig wereldbedrijf van nu, heeft in de kinderjaren een faillisement gekend. Onze Philips vormt er geen uitzonde ring op. Zo is de stand van zaken nu. Het jaar 1960 verschilt echter van de voor gaande, omdat de bijzonder hoge ge boortecijfers van na de oorlog nu een weerspiegeling in de beroepsbevolking moeten vinden. Nam men tot dusver aan dat elk jaar voor 40.000 nieuwe arbeidsplaatsen moest worden gezorgd - de komende vijf jaar zal dit aantal oplopen tot 70.000 per jaar Wederom een geweldi ge opgave; wederom, zo schijnt het ons toe, wordt het onmogelijke gevraagd. Ditmaal echter in de wetenschap, dat wat voorheen een wensdroom leek, wel degelijk in realiteit kon worden omge zet. De lijnen waar langs de nieuwste uitbouw van onze industrie zich zal gaan bewegen zijn reeds bekend. Meer dan ooit tevoren dienen onze probleem gebieden in aanmerking te komen voor nieuwe vestigingen. Maar meer dan ooit tevoren is het zaak de ontwikkeling van de toekomst met „nieuwe" ogen te zien. De Europese markt en de tech nische ontwikkeling van het ogenblik, zullen het sobere doel van meer ar beidsplaatsen een diepte geven als nooit tevoren. Wij behoeven slechts te den ken aan de gebiedende eis van grotere samenwerking tussen waarlijk Euro pese industrieën en, wat de technische ontwikkeling betreft, aan bijvoorbeeld de opmars der kunststoffen en de atoomenergie, om daarvan overtuigd te zijn. De roep om hogere produktie per arbeider enerzijds, de betere scholing van die arbeider anderzijds, begeleiden de industrialisatie-eisen van nu. Is dat niet het beste bewijs dat het land van zeevaarders en handelaars wezenlijk een ander gezicht heeft gekregen? Een zeer groot deel van deze evolu tie heeft zich in tien jaar voltrokken. En wij zijn er dankbaar voor. Het be grip werkgelegenheid is zo wezenlijk met welvaart verbonden, dat bij deze herdenking een ere-saluut aan onder nemers, arbeiders en overheid op zijn plaats is. Om over te gaan tot de orde van de dag: verdere verbreding en ver dieping van de industrialisatie en blij zijn, dat het nationale huiskamer-ge sprek zo vaak om toto of televisie kan draaien. Wat ons overigens niet tot de conclusie van „we zijn er" mag bren gen. Ook als industrieland kan Neder land alleen zijn plaats in de wereld be houden, wanneer wij zijn opgewassen tegen de internationale concurrentie en wij voor onze zaak weten te vechten. De industrialisatie-eisen voor de dag van morgen, mogen daartoe een prikkel zijn. (Vervolg van pagina 1) JUNIOREN 250 CC. Precies om half twee stonden meer dan dertig driftig knallende motoren gereed om de le manche Junioren 250 cc. te verrijden. Nadat starter B. J. Majoor de oranjevlag had gezwaaid, stoven de motoren gillend het circuit op Bij de 2e manche reed de Veenen- daler Ad Slotboom mee met nummer 118. Om geklasseerd te worden in de beslissingsrit Junioren 250 cc. zou hij er voor moeten zorgen bij de eerste vijftien te eindigen, hetgeen hem ook inderdaad lukte. Na enkele ronden wist hij zich van de 19e tot de 13e plaats op te werken, op welke plaats hij ook door de finish kwam. Ook bij de start kwam de punctuele organisatie tot uiting want zodra de start van één der manches was ge schied, stonden de renners voor de vol gende rit al weer klaar. Bij de Junioren 500 cc. die vervolgens verreden werd bevond zich ook een Veenendaler onder de deelnemers, na melijk Jan Jansen op BSA. In de eer ste ronde lag Hansen uit Den Haag op BSA aan kop maar werd al gauw van deze plaats verdrongen door Eigen brood jr. uit Lisse. Het publiek uit Veenendaal en om geving had natuurlijk speciale aan dacht voor de verrichtingen van Jan Jansen. In de 2e ronde lag hij op de 11e plaats en het begon erop te lijken dat hij zich dichter bij de kopgroep zou gaan nestelen. In de 4e ronde echter sloeg de pechduivel toe: bij de scherpe afdaling bovenaan het circuit - waar overigens veel renners sneuvelden - nam hij, misschien ook door nerveusi- teit, iets te veel risico en sloeg van zijn motor. Onmiddellijk herstelde hij zich van zijn val maar omdat de motor hardnekkig in de versnelling bleef Op 20 maart j.l. was het precies veertig jaar geleden dat de Panter Sigarenfabrieken H. en J. van Schuppen N.V. te Veenendaal werd op gericht. Ter gelegenheid van dit jubileum zal op vrijdag 29 april a.s. in het Verenigingsgebouw aan de Eikenlaan een herdenkingsmorgen worden gehouden, waar men het 40-jarig bestaan met het personeel in besloten kring zal vieren. In ons blad van vrijdag a.s. hopen wij uitvoeriger op dit jubileum terug te komen. BROMFIETSER OVF.R DE KOP Tweede paasdag kwam de heer v. d. H. uit Veenendaal op de Kerkewijk nabij ho tel „La Montagne" mqt zijn bromfiets in aanraking met een bgtonnen paaltje. De bromfietser sloeg over de kop en. moest met kneuzingen naar het Julianazieken- huis alhier worden overgebracht. GETUIGSCHRIFT UITGEREIKT 11 gevorderden en 20 beginners konden deze week het getuigschrift in ontvangst nemen voor de met goed gevolg afgelegde examens in elektrisch lassen, onder toe zicht van de N.V.L. Drie beginners moesten worden afgewe zen. De cursussen werdei* de afgelopen wintermaanden gegeven aan de Chr. Technische school alhier. MARKTBERICHTEN Eiermarkt: aanvoer 102.000 stuks. Prij zen van 10,50 tot 11,per 100 stuks. Handel vlug. Biggenmarkt: aanvofcr 65 stuks. Prijzen van 40,tot 52,— per stuk. Handel matig. Voorzichtigheid met vuur in bos en hei is nu reeds geboden. Door de droog te is alles thans reeds, enorm brandbaar en de brandweren van Amerongen en Veenendaal hebben eiit reeds aan den lijve ondervonden. Aan de Slaperdijk woedde gisteren middag een vrij omvangrijke heide brand, die een mooi stuk woeste na tuur zwart blakerde. De Veenendaalse brandweer werd door die van Ame rongen ter assistentie geroepen en ge zamenlijk wisten beide brandweren erger te voorkomen. Echter, gisterenavond omstreeks half acht kraaide de rodè haan voor de tweede maal. Toen in het uitzonderlijk droge „Egelmeer", onder de gemeente Amerongen. De brandweer uit deze gemeente, geassisteerd door boswach ters en ander bospersoneel, kon het hier alleen aan en de hulp van Vee nendaal behoefde niet te worden in geroepen. Wel was de Veenendaalse politie met de uitrokwagen snel ter plaatse, doch daders j konden niet wor den gepakt. Toch m< nomen, dat beide onbewust door mer zaakt. Het is uitgeslc branden vanzelf onts worden aange- nden bewust of zijn veroor- n, dat dergelijke an. Gemeente Rhenen GEEN SPREEKUUR De burgemeester van Rhenen is op vrij dag 22 april en vrijdag 29 april a.s. ver hinderd spreekuur te houden. BIJDRAGE IN STUDIEKOSTEN Burgemeester enwethouders der ge- mete Rhenen vestigen hierbij de aandacht van belanghebbenden op de mogelijkheid om vóór 1 mei 1960 bij hun college een aanvrage in te dienen ter verkrijging van een bijdrage in de studiekosten voor jon gelieden, die voor de door hen gewenste studie bijzondere aanleg hebben en wier ouders of verzorgers zelf niet in staat zijn de studiekosten te dragen. Uiteraard dient men, om voor deze bij drage in aanmerking te komen, Neder lands onderdaan en burger der gemeente Rhenen te zijn, terwijl in het algemeen de eis zal worden gesteld, dat aan de leer plicht is voldaan. Wanneer een aanvrage wordt ingediend moet tegelijkertijd eenzelfde verzoek tot gedeputeerde staten van Utrecht worden gericht. Rhenen, 19 april 1960 Burgemeester en wethouders voornoemd, L. BOSCH VAN ROSENTHAL, burgemeester. TH. v. d. WILLIK, secretaris. Gemeente Rhenen HINDERWET Burgemeester en wethouders van Rhenen maken bekend, dat zij het verzoek van de Benzine- en Petroleum Handel Mij. te Am sterdam tot het uitbreiden en wijzigen van de benzinepompinstallatie bij het perceel Achterbergsestraatweg 23 te Rhenen, on voorwaardelijk hebben ingewilligd. Rhenen, 19 april 1960 Burgemeester en wethouders van Rhenen, L. BOSCH VAN ROSENTHAL, burgemeester. TH. v. d. WILLIK, secretaris. DRESSEERCLUBS VAN POLITIE HONDEN GAAN NAUWER SAMENWERKEN Enige tijd geleden werd in Barneveld een vergadering gehouden van bestuurs leden van politiehondendresseerclubs, af komstig uit Barneveld, Nijkerk, Putten, Ede, Veenendaal en Scherpenzeel, alle aangesloten bij de Kon. Nederlandse Po litiehondenverenging. Tijdens deze bij eenkomst, waarbij de wederzijdse belan gen werden besproken, viel tevens het besluit om over te gaan tot oprichting van de kring „De Gelderse Vallei", waar in alle genoemde clubs zijn vertegen woordigd. Als bestuursleden werden ge kozen de heren E. C. van Beek te Barne veld, voorz.A. Henzen te Putten, secr. en J. W." Nijland te Renswoude (afdeling Veenendaal), penningm. Door dit samengaan wordt het mogelijk dat de dresseurs op eikaars terrein kun nen oefenen, hetgeen de getraindheid van de honden ten goede komt. Bovendien krijgt men door deze grotere samenwer king een beter overzicht van het beschik bare materiaal. Tevens ligt het in de bedoeling om in de toekomst onderlinge wedstrijden en demonstraties te organiseren, waardoor men meer belangstelling voor deze mooie en nuttige sport hoopt te wekken. NIEUWE TELEFOONAANSLUITINGEN 274 Ir. Th. Tideman, Utr.straatweg 89 804 Z. van Setten, Rijnstraat 26 802 J. A. M. Waanders, Simon Stevinw. 11 813 H. Schippers, Eikenlaan 10 808 H. Bijl, Plataanlaan 13 806 G. J. Veenendaal, Spoorbaanweg 45 801 A. J. Koekoek, Levendaalseweg 2a 815 S. Woudenberg, Stationsweg 14 807 W. J. de Lorme-van Rossum, J. van Arkelweg 14 DONDERDAG EN VRIJDAG KOOPJES PRACHTIGE Overgordijnstoffen voor de slaapkamer nu I 1.95 per mtr. MRNU FACTUREN BE ODEN SLENK RNTEH VEENENDAAL GORTSTR.39 TEIEE. 2121 805 W. A. Lemmers, Achterb.str.weg 171 812 H. 'ter Burg. Julianastraat 44 809 J. L. Nomen, Dennenweg 24 810 H. Drost, Schoutenboomgaardweg 2 803 B. Drost Gzn., Utrechtseweg 147 816 C. de Haan Mutsaers, Nw. Veenen- daalseweg 194 296 H. v. d. Lugt, Terrein NS 618 H. v. d. Lugt, Cuneraweg 337 Ederveen 557 C. v. d. Kaa, Arnhemseweg 1, Renswoude 568 M. v. Hoef, Oudendijk 1 519 G. Hastuin, Kerkstraat 10, Rens woude 508 wed D. v. d. Hiert-v. d. Huigen bosch „Spikhorst", Oude Holle- weg 19, Renswoude 559 J. v. Veldhuizen, Schalm 9, Rens woude 507 M. v. d. Berkt, Meikade 26 539 G. Jansen, Schalm 13, Renswoude 503 G. Steenbeek, Schansweg 9 514 M. Nap, Rijksweg 49, De Klomp 534 mevr. wed. W. v. Maarsen-Veld- huizen, Schoolstraat 2 577 J. Vermeer, Dorpsstraat 1, Rens woude dsnkbere geschenken voor dames en heren in velerlei uit voeringen, reeds vanaf f 36.50 (heren) •n 48.50 (dames) Bij Uw horloger-juwelier voor betere uurwerken (16) Enkele weken gaan voorbij. Aram laat overal in de omtrek nasporingen doen naar de geheim zinnige minstreel, doch het lijkt wel, alsof deze door de aarde is opgeslokt. Niemand heeft hem ge zien en nergens heeft hij een spoor achtergelaten. De gewonde stalknecht is, onder de uitstekende zorgen van de heelmeester goed vooruitgegaan. Hij is reeds zover, dat hij enkele uren mag opzitten en één keer heeft hij zelfs, samen met Presto, die zich een onafscheidelijke vriend van de zieke toont, een eindje gewandeld. Een paar maal heeft Aram ge probeerd, hem aan het spreken te krijgen, doch de antwoorden Van de man zijn zo verward en vaag, dat de kasteelheer zijn pogingen voorlopig maar heeft opgegeven. Toch houden Arams gedachten zich voortdurend met het geval bezig en het spijt hem bijna, dat hij over enkele dagen zal moeten vertrekken naar het jaarlijkse riddertoernooi van de hertog van Alamarla. Dan, op de ochtend voor zijn vertrek, stormt plotseling Presto naar binnen. „Heer Aram, kom direct! Er is iets verschrikkelijks gebeurd!" brengt hij er met moeite uit. J (Wordt vervolgd) staan kostte hem dajt enkele kostbare minuten. Toch slaagde hij er later in zijn achterstand te verkleinen en zelfs een negende plaats het eindklasse ment te veroveren. Intussen werd er in de kopgroep een fdlle strijd geleverd tussen Heybroek uit Moerkapelle en Burger uit Bergambacht. Heybroek die in de derde ronde nog de tweede plaats innam, passet rde op gedurfde wijze Eigenbrood uit Lisse, en stond de kop niet meer af. SPANNENDE BESLISSINGSRIT Voor de beslissingsijit Junioren 250 cc. verschenen dertig renners aan de start. Ietwat nerveus en uiterst gespannen zaten ze in het zadel om op het minste of geringste teken van de starter in een grote stofwolk te verdwijnen. De spanning zowej bij renners als bij publiek was tastbaar, want nu zou het gevecht gaan om de eindklassering. Op het signaal van de starter schoten ze als nijdige bromvliegen het circuit op, dat hen als het maar enigszins kon in zijn medogenloze zand-klauwen zou nemen. Leunks uit Harfsemop Maico nam di rect de kop en stond deze plaats ge durende alle vijf ror^den niet meer af. Het gevecht om de tweede plaats was fel. Zuiderwijk op Mgico die in de eer ste ronde in tweede positie lag, tracht te met de moed der wanhoop deze plaats te verdedigen; maar moest het al in de tweede ronde opgeven tegen de verbeten vechtende Jan Nickels. Laatstgenoemde moest op zijn beurt het loodje leggen tegen Obi Hiemstra die zich in de vierde ronde op de tweede plaats nestelde. De strijd om de derde plaats was nog spannender. Waar zovelen op ge hoopt hadden werd bewaarheid: At je Slotboom, enthousiast aangemoedigd door eigen publiek, ploegde als een razende door het circuit. In de le ronde lag hij op de negende plaats en in de 2e en 3e ronde op de vierde plaats. Zou hij er in slagen een derde plaats te bemachtigen? De kansen werden ge wikt en gewogen en er werden wed denschappen afgesloten. De optimisten kregen gelijk. Bij het ingaan van de voorlaatste ronde kwam in derde po sitie een oranjehelm het bos uit slui ven! Nummer 118 Atje Slotboom!! Bij de finish werd deze jeugdige renner, waarvan de bekende renner Simon Schram zei „dit is een geboren ren ner", door supporters uitbundig op de schouders genomen. VAKWERK BIJ SENIOREN Bij het volgen van de verrichtingen van de senioren-klasse viel uiteraard direct de kwaliteit van heri rijden op. Hier kon men internationale renners (kenbaar aan een H-nummer) aan het werk zien, die vaak zonder gas te minderen op één wiel door de gevaar lijke en scherpe bochten crossten. Bij de senioren 250 cc. was Simon Schram op Maico de grote man. In beide manches wfst hij als eerste de finish te bereiken, op de voet gevolgd door Selling. Rudie Boom, de kampioen van vorig jaar, kon blijkbaar zijn draai niet vinden. Met Mobi Vierdag en Ben Bakker bevond hij zich constant in de achterhoede. Het neusje van de zalm, in dit geval de senioren 500 cc-, was zoals gewoon lijk voor het laatst van de wedstrijd in petto gehouden. De toeschouwers gingen er nog eens extra goed voor zitten om maar niets van de voor leken soms halsbrekende toeren der cracks, te missen. In totaal moesten er twee manches verreden worden. Bij voorbaat stond het al vast dat dé grote strijd zou gaan tussen Jan Dirkx (H25) en Piet v. d. Oever (H6). De start van de eerste manche was op zichzelf al spectaculair. Tot drie maal toe moesten de renners achter de startstreep en zodra de starter maar een vinger verroerde, stoof de horde weg. Met een oorverdovend geluid gin gen de zware motoren van start en stortten zich als een troep wolven op het inmiddels rulgereden circuit. Nu kon men de capaciteiten van ren ners met naam bewonderen. Razendsnel en toch verantwoord, nooit teveel risico nemend en toch ook weer gedurfd ging het negen ronden lang tussen Jan Dirkx en Piet v. d. Oever om de eerste plaats. Jan Dirkx, die in de tweede ronde de kop genomen had, stond deze, ondanks alle verwoede pogingen van v. d. Oever, niet meer af en finishte als eerste. PECH De tweede manche vertoonde aanvanke- Opnieuw was het zeven ronden lang een stijlvol rijdende Jan Dirkx aan de kop met een stug doorzettende v. d. Oever op zijn hielen. De afstand tussen beide rivalen werd steeds kleiner. Het publiek hield de adem in en toen bleek hoe onberekenbaar de motorsport kan zijn Jan Dirkx kwam ten val. Onmiddellijk nam v. d. Oever zjjn kans waar, en pas seerde z(jn rivaal. Dirkx herstelde zich direct en zette de achtervolging in. In een minimum van tijd liep hij zijn achterstand in en hij zou v. d. Oever ongetwijfeld weer gepasseerd zijn, ware het niet dat hij bij de tweede kuil, net voor het boscircuit, al de spaken uit zijn achterwiel reed Als een der laatsten kwam hij lopend bij de finish aan. De definitieve uitslagen waren: Junioren 250 cc.: 1. H. Leunk, Harfsen; 2. O. Hiemstra, Marum; 3. A. Slotboom, Vee nendaal. Junioren 500 cc.: 1. J. Heybroek, Moer kapelle; 2. W. te Harseloo, Lochem; 3. B. Burger, Bergambacht. Senioren 250 cc.: t.' S. Schram, Wolvega; 2. Selling; 3. F. Baudoin, Eindhoven. Senioren 500 cc.: 1. P. v. d. Oever, Hel mond; 2. J. v d Hoek, Amsterdam; 3. Ad Verhoeve, Leende. In tegenwoordigheid van diverse KNMW officials en de voorzitter van de KNMW, Dr. Rodenburg, vond na afloop van de wedstrijd in hotel „La Montagne" de prijs lijk weinig verschil met die van de eerste, uitreiking plaats. ZUINIG EN VOORDELIG - 100 GRAM voor kwaliteit Wanneer u enig bij J AH gekocht arti- kei niet élke cent J waard acht die u ervoor betaalde, i dan geeft Albert J lleijn u het volle bedrag terug. LITERBLIK GROTE FLES 250 GRAM ELLEBOOGJES VrVMIVI L.L.L. L-UVJUVJULU Tomatenpuree 6x geconcentreerd 3 blikjes 49 Albert Heijn te Veenendaal Brieven met opgave van leeftijd eaz. onder nr. 5317 a. h. bureau van dit blad.

De Vallei | 1960 | | pagina 2