Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Panter Sigarenfabrieken N.V. bestaan veertig jaar De Wereld van WEEK-tot-WEEK Loot uit sigarenstam Jaarvergadering „Het Croene Kruis" Tekort op begroting WAAR IS DE VALLEI-RIKS? Dierenbescherming doet beroep op jeugd hond PARIJS IN HET JAAR 2000 EEN MODERNE STAD Lichtstad wordt over- hoop gehaald Bewoners Lekdijk, waterstaat en gemeenten bespraken aanleg waterleiding Behang ACHTERBERG RENSWOUDE 34e jaargang VRIJDAG 22 APRIL 1960 Nr. 32 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen. Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Eén der eerste bedrijven die de compleet-fabricage invoerde Ledental beweegt zich in stijgende lijn ELKE MINUUT TELT Vraagt tijdig uw paspoort of toeristenkaart aan Spreekuur burgemeester Tien gulden waard 2 AF 148352 Schoolavond Chr. Lyceum Voorzitter G. M. Recter: „Onze vereniging propageert geen poesjes met strikjes om!" Argeloosheid... of dierenliefde? Strijd tegen kettlllg- I Foto beschikbaar gesteld door Opvoeden is geen mis handelen 35.000 woningen moeten plaats maken voor het verkeer. Wegen met twee verdiepingen en een Eiffeltoren met wieken nieuwe keurcollectie 1 960 ontvangen Aanmelding volksspelen en kinderspelen 5 mei 1960 Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER M1JJ1! Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen Rum .en ook worden opgegeven bfl de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprys per mm 15 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 (voorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 10 cent Op 20 maart van dit jaar was het precies veertig jaar geleden dat door de heren J. M. H. van Schuppen en wijlen H. C. G. van Schuppen de Panter Sigaren fabrieken N.V. werden opgericht. In deze veertig jaar heeft dit bedrijf, dat zijn produktie begon met twintig man personeel en waar er nu een kleine zeshonderd werkzaam zijn, zich niet alleen een nationale maar tevens een internationale reputatie verworven. Het jubileum wordt volgende week vrijdag met het personeel in besloten kring gevierd in het verenigingsgebouw aan de Eikenlaan waar een herdenkingsmorgen zal worden gehouden. De Panter is in feite een loot uit een specifieke sigaren-familiestam waaruit drie grote sigarenfabrieken zijn voort gekomen. In dit verband is het wellicht interessant te weten dat de heren J. v. Schuppen en M. v. Schuppen de Rit meester Sigarenfabrieken hebben op gericht. Twee van de zes zonen van de heer J. v. Schuppen zetten, tezamen met de twee enige zonen van de heer M. v. Schuppen het door hun vaders opge richte bedrijf voort. Twee andere zonen van de heer J. v. Schuppen gingen zich toeleggen op de vervaardiging van de luxe sigaar en stichtten de Schimmelpenninckfabrie- ken. De resterende twee zoons, de heer J. M. H. v. Schuppen die thans nog deel uitmaakt van de directie en wijlen de heer H. C. G. v. Schuppen welke in 1947 overleed, specialiseerden zich in de vervaardiging van kleine sigaartjes en richtten in 1920 de Panter Sigarenfa brieken op. In de loop der tijden is deze aanvan kelijk opgezette „taakverdeling" wel enigszins gewijzigd en aan de aard der omstandigheden aangepast, maar alle drie zijn het zelfstandig concurrerende bedrijven, uiteraard met vriendschap pelijke verhoudingen vanwege de fami liebanden. Na het overlijden van de heer H. C. G. v. Schuppen is deze op gevolgd door de heer J. J. v. Schuppen, thans junior-directeur. VAN EN NAAR DODEWAARD Men startte in 1920 met de produktie in een ex-koekfabriek, vlak naast de huidige Ritmeesterfabriek in Veenen daal. Al spoedig echter werd naar een betere huisvesting omgezien en gevon den buiten Veenendaal, namelijk in Dodewaard waar een sigarenfabriek te huur stond met personeel. Eenmaal in Dodewaard gevestigd, duurde het niet lang of men keerde weer terug naar Veenendaal in het fa brieksgebouw waarin de Panter thans nog gehuisvest is. De geschiedenis kan soms op haar schreden terugkeren, want toen na 1950 de produktiecapaci- teit te klein en naar uitbreiding gezocht werd, was het opnieuw Dodewaard waar een dependance in bedrijf gesteld werd. Om de groei van het bedrijf uit te drukken, dient niet alleen de toe name van het personeel van 20 tot 600, maar tevens de vestiging van nog meer dependances, nl. in 1956 in Cuyk en in 1958 in Culemborg. WAAROM „PANTER" Vanaf haar geboorte heeft de Panter zich ingesteld op de vervaardiging van kleine sigaartjes, waarvoor ook een naam gevonden moest worden. En waarom nu juist Panter en geen wolf of leeuw of iets dergelijks. In die tijd waren er op de sigaren- markt legio merken met historische na men, afgebeeld in de vorm van grote mannenkoppen. De Panter-directie wilde echter iets anders, iets originelers en vond dit in een dierennaam. Zo ont stond de naam Panter, maar het was tevens zaak een attractieve afbeelding van het handelsmerk te vinden. Men vond die in een panter in actieve hou ding op een boomstam, zoals die bij velen ongetwijfeld bekend zal zijn. Een zaak moet met haar tijd mee en ook de Panter begreep dat. In 1935 was zij één der eerste bedrijven die de compleet-fabricage van sigaren invoer de. De produktie breidde zich steeds uit, de export naar alle werelddelen nam toe totdat in 1940 de donkere oorlogs jaren aanbraken. Onder de toen heer sende omstandigheden was het ondoen lijk de kwaliteit te handhaven, ergo: in 1943 werd het bedrijf lamgelegd door dat de Ortskommandantur de fabriek vorderde en inrichtte als wapenher- stelplaats. De Panter kwam zonder erge kleer scheuren door de oorlog heen, beleefde in die veertig jaar geen enkele staking en werd niet getroffen door rampen of branden. Mede door de toewijding van het per soneel en het beleid van de directie mag het economisch volkomen gezonde be drijf terugzien op veertig jaar van in gespannen werken en van vooruit gang! „Het Groene Kruis te Veenendaal j.l. woensdagavond haar jaarlijkse algemene In het gebouw voor Gezondheidszorg aan de Eikenlaan heeft de vereniging ledenvergadering gehouden. Behalve het bestuur waren er zegge en schrijven twaalf leden aanwezig, voornamelijk bestaande uit personeel van „Het Groene Kruis". Slechts één dame vertegenwoordigde de ruim vijfduizend leden die de vereniging in Veenendaal telt. De voorzitter, dr. J. H. Kets, wilde in zijn ope ningswoord niet verder ingaan op dit matige gebrek aan belangstelling omdat, zoals hij zei, „het een jaarlijks weerkerend verhaaltje is". Met algemene stemmen werden beide Uit het financieel overzicht dat op de vergadering besproken werd, bleek dat zowel de inkomsten als de uitgaven over 1959 zich in stijgende lijn bewegen. De penningmeester noemde de voor uitzichten voor 1960 niet bepaald roos kleurig, vooral daar de begroting sluit met een nadelig saldo van ruim twaalf duizend gulden. De voorzitter merkte in dit verband op dat men alle krachten zou moeten inspannen om de inkom sten hoger te krijgen. Enkele stemmen uit de vergadering stelden voor de con tributie te verhogen, maar hiervan wil de het bestuur toch liever afzien. Bij de bestuursverkiezing waren af tredend en herkiesbaar de heren J. H. Kets en F. H. v. Schuppen. Laatstge noemde was wegens verblijf in het bui tenland verhinderd de vergadering bij te wonen. bestuursleden herkozen, waarna de voorzitter dank uitbracht voor het in hen gestelde vertrouwen en de hoop uitsprak zijn krachten nog lang aan het Groene Kruis te mogen wijden OVERZICHT 1959 Bij monde van de 2e secretaris, de heer W. J. Schoemaker werd het jaar verslag over 1959 voorgelezen. Hieruit bleek dat Het Groene Kruis vorig jaar enkele trouwe leden had verloren, in de persoon van dr. Vergouwen en het echtpaar Van Voorst. De heer Schoemaker zei hierover o.m.: Op 17 april 1959 bedankte onze al gemeen geachte voorzitter dr. J. P. Ver gouwen als voorzitter en bestuurslid. Hij was vanaf 1922 lid van het bestuur geweest en vanaf 1944 voorzitter. Hij was een bestuurslid doorkneed in het Groene Kruis-werk, hetwelk hem lief was. Vanaf deze plaats brengen wij hem nog onze zeer hartelijke dank voor het vele werk wat hij deed voor het Groene Kruis en spreken de hoop uit, dat hij nog vele jaren een goede ge zondheid moge genieten. Een tweede trouwe Gi'oene Kruis man of liever man en vrouw verlieten het Groene Kruis, nl. onze zeer geachte huisbewaarder de heer en mevrouw Van Voorst. Na ruim 25 jaar trouwe dienst verliet het echtpaar Van Voorst het Groene Kruis op 1 november 1959, aangezien zij van mening waren, dat voor hen de rust was aangebroken en zij van hun pensioen moesten gaan ge nieten. Ook dit echtpaar danken wij van deze plaats hartelijk voor het vele werk in het Groene Kruis-gebouw en in dienst van onze Vereniging verricht. (Zie verder pagina 2) WIELRIJDER AANGEREDEN Woensdagmorgen vond een aanrijding plaats op de hoek Rubensstraat-Aart de Gelderstraat tussen de wielrijder v. d. W. en een auto bestuurd door R., doordat de wielrijder ter plaatse geen voorrang gaf aan de auto. Er deden zich geen persoon lijke ongelukken voor. De politie maakte proces-verbaal op. CEFA-FILM: De Christelijke Film Actie afdeling Vee nendaal vertoont op zaterdag 23 april a.s. in gebouw „Eltheto" de spannende Franse cinemascopefilm „Elke minuut telt". Medespelenden zijn o.a. Barbara Laage, Dominique Wilms en Paul Frankeur. De kaartverkoop vindt bij de bekende adres sen plaats. In verband met de nadering van het reisseizoen wordt men er op attent ge maakt, dat een paspoort of een toeristen- kaart minstens één week van tevoren op de gemeenteseertarie van Veenendaal, Hoofdstraat 92, moet worden aangevraagd. Aanvragen, die later binnenkomen wor den niet in behandeling genomen, be halve in spoedeisende gevallen (ziekte, sterfgeval, e.d.) Bij de aanvraag, die persoonlijk moet worden gedaan, moet men in het bezit zijn van twee pasfoto's van betrekkelijk recen te datum, schuin van voren genomen en ter grootte van ongeveer 3 bij 4 cm (de breedte van het hoofd moet ongeveer 2 cm zijn). Defoto's mogen niet eerder gebruikt zijn. De burgemeester van Veenendaal is ver hinderd a.s. dinsdag 26 april zijn normale spreekuur te houden. De Valleiriks is vorige week uit gegeven bij bloemenmagazijn Myosotis, Zandstraat hoek Pan huis, Veenendaal, en niet gevon den. Hierdoor stijgt de vinders premie weer met 2,50 zodat de nieuwe riks met het rode nummer TIEN GULDEN waard is. Bij in levering op ons bureau vóór a.s. donderdagmiddag wordt de pre mie a contant uitbetaald. Op donderdag 28 april a.s. houdt het Chr. Lyceum te Veenendaal in het Verenigings gebouw aan de Eikenlaan haar jaarlijkse schoolavond. Het programma vermeldt het optreden van de schoolband „The Green Shirts" en diverse gymnastiekoefeningen, afgewisseld met films „Schoolleven in beeld". Na de pauze wordt een toneelspel „Het vijfentwintigste boek van Odyssee" opge voerd onder regie van de heer S. Tigche- laar. Zeven jaar geleden werd in Veenendaal een afdeling van de Nederlandse Ver eniging tot bescherming van Dieren opgericht. Initiatiefnemers waren enerzijds enkele bestuursleden van Jongelingsverenigingen der Chr. Ger. Gem. en Ger. Gem. en anderzyds de dames v. d. Weerd-Speelman en Recter-van Schuppen. Aanvankelijk stonden beide partijen los van elkaar, maar toen bekend werd dat de ideeën in één en dezelfde richting gingen, was het resultaat een gemeen schappelijke actie die tot uiting kwam in een grote propaganda-avond in ge bouw „Eltheto" mei films en toespraken. Zestig leden was het resultaat, een aantal dat in de loop van deze zeven jaar uitgegroeid is tot 200, voor een plaats als Veenendaal een zeer klein getal. Vandaar dat de Dierenbescherming binnenkort opnieuw een propagandamiddag en -avond organiseert, waarbij speciaal een beroep gedaan wordt op de jeugd. Ouwehands Dierenpark Bij de voorzitter van de afd. Veenen daal hebben wij eens geïnformeerd of de Dierenbeschernvng in Veenendaal vaak op moet treden en of er nu be paalde uitwassen constateerd zijn in de loop van het besfean dei afdeling. De heer G. M. Recter wilde de toe stand in en om Veenendaal typeren met de uitdrukking „niet bevredigend". „De kwestie kistkalveren waarover landelijk al zoveel strijd gevoerd is, komt hier gelukkig weinig voor. Erg hinderlijk daarentegen is de ketting hond. Vooral bij landbouwers gebeurt het vaak dat de hond zijn leven slijt aan een ketting van één, hooguit twee meter en een hok, veelal slechts be staande uit een oude ton of een stel vergane planken, dat het dier in zomer en winter tot verblijf dient." De Dierenbescherming in Veenendaal heeft in 1955 getracht hierin verande ring te brengen. Bij b. en w. werd een kant-en-klaar wetsontwerp ingediend, waardoor het mogelijk zou worden justitioneel tegen dergelijke overtre dingen op te treden. Het verzoek tot opneming van dit wetsontwerp in de gemeenteverordening ging echter niet door, daar uit Den Haag het bericht kwam dat de nieuwe Dierenwet spoe dig op komst was. (Deze nieuwe wet is overigens nog niet aangenomen. Red.) De doelstellingen van de Dierenbe scherming moet men niet zien, zoals wel eens gedaan wordt, in de geest van poesjes met strikjes om. „Dat halfzachte gedoe met juffrouwen met aangeklede hondjes en opgedirkte poesjes is geen dierenbescherming. Wij komen op voor de dieren in nood, zoals bijvoorbeeld de hond die tijdens vakantie de straat op wordt gejaagd, de uitgesekte kui kentjes, die vaak een speelbal worden voor kinderen en de ganzen welke bij het donsplukken meer dan eens ge wond raken," aldus de heer Recter. De Dierenbescherming is zich bewust van het feit dat de mens in het alge meen het dier niet opzettelijk zal pij nigen. Maar juist de ondoordachtheid is zo funest. Een nest jonge poezen, het zijn inderdaad lieve diertjes, maar als men toch van te voren weet dat zij er later voor te veel lopen, laat men ze dan direct bij de geboorte afmaken. Te veel mensen handelen onnaden kend, nemen een jonge hond of poes, maar als het beestje opgroeit en on deugend wordt, wordt het in vele ge vallen aan zijn lot overgelaten. Een mens gaat kilometers boven een dier, maar dat wil niet zeggen dat men er naar eigen goeddunken mee kan han delen," aldus het oordeel van de voor zitter van de Dierenbescherming. (Zie verder 2e blad) In het jaar 2000 zal Parijs geheel zijn veranderd. Niet minder dan 35.000 woningen zullen plaats hebben gemaakt voor gloednieuwe verkeerswegen, die de automobilist via twee verdiepingen in een ommezien van tijd van het ene deel van de stad naar het andere brengen. De Franse hoofdstad zal dan een Londese „city" bezitten, waarin het verboden is te overnachten. Garages, par keerplaatsen en servicestations zullen slechts onderaards te vinden zijn. Bovenaards blijven de Eifeltoren, dan vermoedelijk uitgerust met enorme wieken, zodat het een Eifelmolen is geworden, die een gigantisch hoeveelheid energie zal leveren voor het geval de atoompilletjes dan nog niet bij de apotheker te koop zijn. Met deze worden heeft de heer Jean Benedetti de prefect van het Seine departement, een buitengewone zitting van de Parijse gemeenteraad geopend. De heren luisterden aandachtig naar de wijze woorden en ze vonden alles mooi. Alleen het feit, dat 35.000 woningen moesten worden geofferd, plus duizend miljard goede franken om Parijs weer bewoonbaar en berijdbaar te maken, vonden ze aan de zure kant. Indien Benedetti en zijn bouwkundi gen hun zin krijgen, wordt de hele lichtstad overhoop gehaald, de omlig gende gemeenten moeten hun zelfstan digheid afstaan en tot dertig kilometers in alle richtingen zal Parijs dan bossen en weilanden in beslag nemen om er Parijzenaars in en op te doen wonen. Drie miljoen Parijzenaars (Klein - Parijs) moeten het nu doen met nauwe lijks tienduizend hectaren grond, of 300 bewoners per hectare, maar in de onmiddellijke omgeving hebben de zo genaamde „banlieusards" met hun leger van vier miljoen personen de beschik king over 60.000 hectaren. Door een reuzenannexatie wil de prefect het evenwicht enigszins herstellen. De gemeenteraad moet nu overigens alleen nog maar beslissen over de lei draad van net plan, over de hoofd lijnen. Straks kan men dan nog altijd zien of men een Eifelmolen gaat ma ken en waar de ondergrondse garages zullen komen. Ook over de verkeers wegen met twee verdiepingen verlangt Benedetti nog geen uitspraak. De hoofdlijnen zijn erop gericht om in het jaar 2000 van Parijs een moderne stad te hebben gemaakt. Hij heeft De bewoners langs de Lekdijk zijn niet helemaal tevreden over de gang van zaken die gevolgd wordt b(j de aanleg van water leiding. Het betreft hier de financiële kant van de zaak. Is het juist, zo vroegen de Lekdykbewoners zich af, dat wjj 489,50 moeten bijdragen in de aanleg van de hoofdleiding? Ter bespreking van dit punt waren verleden week woensdagavond in de Rode Leeuw aanwezig, de heer Van de Gouwe namens Rijkswaterstaat, de bur gemeesters van de gemeenten Amerongen en Wijk bij Duurstede, en verschillende belanghebbende bewoners van langs de Lekdijk. De vergadering stond onder leiding van de secretaris van het Landbouwschap dis trict Utrecht, de heer Uiterwaal. Al direct werd het kernpunt van de zaak aangesne den. Door de aanleg van de stuw gaat men ons straks water onttrekken, en men laat het ons via de waterleiding weer terug kopen, zo redeneerden enkele Lekdijkbe woners. Wij komen er niet alleen met het aandeel in de hoofdleiding, het kost ons ook de aanleg naar boerderij en binnens huis, zo werd gezegd. De heer Van de Gouwe vertelde dat de bronbemaling in september van dit jaar gaat beginnen, en men, op dit moment graag de waterleiding tot beschikking had, omdat dan ook de wateronttrekking be gint. Hij deelde mede dat zij die hinder ondervinden van de wateronttrekking waarschijnlijk grotendeels schadevergoe ding zullen ontvangen, ook wat betreft het te gebruiken water tijdens de bronbema ling. Burgemeester Martens lichtte het één en ander nog verder toe en merkte op dat hetgeen, gevraagd werd zeer redelijk is in vergelijking met andere gemeenten. Ook het nut dat men van de waterleiding zal endervinden werd uitvoerig besproken. Ondanks de uitvoerige uiteenzetting konden allen het nut en de redelijkheid niet vatten. In deze sfeer eindigde deze bijeenkomst. HUWELIJK Dinsdag j.l. trad de heer J. Dorre- stein, onderwijzer aan de herv. ulo school te Veenendaal in het huwelijk met mej. C. Visser. De heer Dorrestein geniet bekendheid als leider van de massaale kinderzang en zal bij a.s. Koninginnefeest ook weer als zodanig optreden. Dat 't bij het huwelijk van 't bruids paar niet aan belangstelling ontbrak, blykt uit het strooien van rijst en con fetti door leerlingen van de school. meer dan 100 verschillende stalen voorradig. Vraagt onze stalenboeken Het afranden van de behang- rollen is GRATIS J. F. TAK Telefoon 2576 - Hoofdstraat 106 Veenendaal ROOK LANGZAAM. De laatste ontdekking in de Zweedse medische wereld is, dat het er niet zozeer toe doet hoeveel men rookt maar wel in welk tempo. Daarnaast is het echter van het grootste belang niet te jong met roken te beginnen. CONTRACT. De Ameri kaanse filmmaatschappij Me tro Goldwyn Mayer heeft een contract getekend met de schrijfster Agatha Christie, waarbij de maatschappij het recht krijgt al haar verhalen en romans voor de televisie te verfilmen. De overeenkomst brengt de schrijfster een mil joen pond sterling (plm. 10 miljoen gulden) op. STIER. Bij de keuring van de stieren om het kampioen schap van Frankrijk was de stier Printemps (Lente) van boer Pottier, een prachtig zwartbont exemplaar van 1000 kg favoriet. Daarover waren in- en outsiders het al vóór de uitslag eens. Boer Pottier wreef zich dan ook al in de handen, waartoe hij alle recht had, want als winnaar zou zijn stier ruim 20.000 gulden opbrengen. Men kan zich ech ter zijn teleurstelling voor stellen toen de uitslag uit de bus kwam; de jury bekroon de een andere stier en Prin temps werd tweede. Op slag verminderde de waarde tot 15.000 gulden voor welke prys Pottier de stier verkocht aan een K-L-station. Daarna ging hg piekeren, hy kon zich maar niet voorstel len hoe het mogelyk was dat zgn Printemps de erepalm was ontgaan. Tenslotte stapte hg naar de jury, die hg ertoe wist te brengen de puntenlijs- ten te controleren. En wat bleek? Er was een optelfout gemaakt en Printemps was wel degelijk eerste. Prompt steeg de prjjs weer tot 20.000 gulden, maar verkocht is nu eenmaal verkocht. De koper deed echter toch wat water in de voor Pottier zure wyn en de verkoopprijs werd ver hoogd tot 17.500 gulden. KOMISCH. De Franse film komiek Fernandel is koning geweest van het carnaval te Estoril in Portugal. „Ik ben zeer tevreden, zei hij bij te rugkomst te Parijs, ik had veel succes, ik hield een rede in het Frans, die niemand ver stond maar door iedereen werd toegejuicht." VLIEG. Vijftien dagen lang heeft mevrouw Lainé te Saint-Paul-sur-Risle tegen de vliegen gestreden, toen was ze zo uitgeput dat ze de brand weer te hulp riep. Op een goede morgen waren ze plot seling te voorschijn gekomen, uit spleten en gaten, uit vloe ren en muren, bij duizenden en duizenden tegelijk. Mevr. Lainé bestreed ze met insec- tenverdelgingsmiddelen, maar de duizenden die ze de ene dag zo doodde werden elke volgende dag vervangen door nog meer duizenden. Per dag per kamer was de oogst drie emmers vol vliegenlijken. Toen de brandweer de to taal uitgeputte bewoonster kwam aflossen ging ze doel treffender maatregelen toe passen en slaagde erin na 48 uur het huis vliegvry op te leveren. WERKERS. „Hoeveel men sen werken er in het Vati- caan?" vroeg een diplomaat toen hij bij de Paus op bezoek was. „O, ongeveer de helft", antwoordde paus Johannes XXIII. CARRIèRE. De nieuw be noemde ambassadeur van En geland et Parys, sir Pierson Dixon, is zijn loopbaan be gonnen als cowboy in het wes ten van de Ver. Staten. AMEROISGEIS Deelnemers aan de volksspelen (veld loop 2V» km, 15 t/m 22 jaar, idem 23 jaar en ouder; behendigheidswedstrijden voor motoren en bromfietsen; tractorringste ken) op donderdagmiddag 5 mei a.s., kun nen zich aanmelden bij boekhandel Visser of sigarenmagazijn Vonk, vóór zaterdag 29 april a.s. Deelname uitsluitend voor Amerongers; flinke geldprijzen. De hoofden der scholen te Amerongen zullen bekend maken wanneer de school jeugd zich kan opgeven voor de kinder spelen (blokjes rapen, vlaggetje steken, blokwerpen, ei op lepel, zaklopen, ring- werpen, ringsteken per fiets). BERMBRAND Dinsdagmiddag omstreeks vijf uur werd de vrijwillige brandweer gealarmeerd voor een bermbrand langs de spoorlijn nabij de Zuidelijke Meentsteeg. Het bleek, dat de brand was veroorzaakt door spelende kinderen. Een langs deze berm gelegen boomkweek van de heer V. liep hierbij flinke schade op. WAGENINGEN FILMAVOND VOOR GRAFISCHE BEDRIJVEN In schouwburg Junushoff te Wageningen houdt G. H. Bührmann's Papiergroothan del N.V. hedenavond een filmavond voor leiding en personeel van drukkerijen, uit geverijen en boekbinderijen. Het programma vermeldt een keur van buitenlandse documentaires, van Neder lands commentaar voorzien, die de tech nische en esthetische kanten van het gra fische vak belichten. föeticruuhale voor betere uurwerken daartoe één zgn. woonzone en vijf functionele zones getekend. In de functionele zones komen de administraties, magazijnen, universitei ten, fabrieken, enz.? Een tweede deel van zijn plan is gewijd aan het veilig stellen van de historische monumenten en aan het scheppen van een reserve voor de hospitalen, de scholen en de openbare diensten. Het derde deel voorziet in de aanleg van talloze parken en het vierde dient tot het doen verdwijnen van onbe woonbare woningen eïi tot aanleg van nieuwe verkeerswegen, met een totale lengte van 120 km. In dit verband is een gigantische „ringbaan" gepland van 36 km, een tweede ringbaan rond het stadscentrum van 15 km en zes „straal- aders" die het centrum met beide ring banen verbinden. Slechts ten dele kan hierbij gebruik worden gemaakt van de bestaande boulevards. Tussen deze straalbanen komen 3000 onderaardse parkeerplaat sen, ieder voor 500 wagens. Gezien de normale verkeerstoename zal dit we genstelsel nog onvoldoende zijn. Vandaar dat de prefect enkele be staande slagaders wil voorzien van een extra weg verdiep. Van meet af aan zijn er heel wat tegenstanders, die terecht opmerken dat men met 1000 miljard drie tot vier steden van 50.000 inwonres kan bouwen, waartegenover de prefect stelt, dat daarmee de Parijse proble men niet zijn opgelost. Het zou prachtig zijn, indien men in korte tijd deze drie of vier steden rond de hoofdstad zou kunnen bouwen, maar als ook die mensen in Parijs werken enautorijden, blijven de proble men in grote trekken gelijk. IN 1966 Een deel van dit plan zal uitgevoerd moeten zijn voor 1966 als tenminste in dat jaar de wereldtentoonstelling in derdaad in Parijs zal worden gehouden. Er wordt al druk over gesproken om dan tenminste de ondergrondse noord- zuidverbinding gereed te hebben, als mede de aansluitingen op deze ver- keerstunnel uit het westen en het oos ten van de stad. Ingenieurs en leken met fantasie ont werpen nu al plannen om Parijs voor die gelegenheid in een geheel nieuw jurkje te steken. Eén hunner stuurde de prefect een nauwkeurig berekend plan om de Eifeltoren te voorzien van enorme wieken, ongeveer honderd me ter lang en twaalf meter breed. Aange bracht iets boven het tweede platform, aan een enorme spil zouden ze de toe risten een nieuwe bezienswaardigheid bieden, de Eifeltoren hernieuwen en kunnen zorgen voor energie-opwek king. Natuurlijk worden deze wieken des avonds verlicht, waarmee de Mou lin Rouge in het gedrang gaat komen. Een andere ondernemende groep, on der leiding van een Amerikaanse finan cier, heeft inmiddels al vergunning aangevraagd om nog voor 1966 een deel van het huisvestingsprobleem op te lossen via de bouw van drijvende hotels op de Seine. Deze drijvende hotels zouden voor zien worden van een plat dak, waarop hefschroefvliegtuigen kunnen landen en via luchtstoelen verbonden worden met de tentoonstellingsruimte. Er was een nauwkeurige blauwdruk bijgevoegd. De „luchtstoelen" blijken daarop gestroomlijnde trams zonder wielen te zijn, die, opgehangen aan enorme kabels een vervoerscapaciteit hebben van zeventienduizend personen per uur. Dit vervoer met de „lucht- trams" zou ongetwijfeld een attractie worden. KINDERFEEST OP KONINGINNEDAG Op zatterdag 30 april a.s. zal in Rens woude een speciaal kinderfeest worden gehouden ter herdenking van de verjaar dag van H. M. de Koningin. Het Oranje comité heeft hiertoe voor de schoolkinde ren, ook van de kleuterschool, een feeste lijk programma samengesteld, dat zal wor den, verzorgd in het gebouw Rehoboth en om negen uur 's voormiddags begint. De burgerij wordt verzocht op deze voor Renswoude wel bijzonder heuglijke dag zoveel mogelijk de vlaggen uit te steken. HULDIGING BURGEMEESTER J. A. HOSANG In verband met het 12Vï-jarig ambts jubileum van burgemeester J. A. Hosang der gemeente Renswoude zal op zaterdag 30 april a.s. een feestelijke huldiging plaats vinden in het gemeentehuis. Het daartoe gevormde huldigingscomité heeft voor deze gelegenheid het volgende programma samengesteld. Op zaterdagmiddag om 2 uur begint een bijzondere raadsvergadering, die door een groot aantal genodigden zal worden bij gewoond. Vervolgens zal om ongeveer 3.30 uur vóór het gemeentehuis een huldiging plaats vinden met medewerking van de muziek vereniging „Ons Genoegen", terwijl de schoolkinderen tevens een aubade hopen te brengen. Bovendien zal daarbij het ca deau van de gehele burgerij worden aan geboden. Tenslotte wordt om pl.m. 4.30 uur een receptie gehouden in het gemeentehuis, waarbij alle belangstellenden hun geluk wensen kunnen aanbieden. Voor verdere bijzonderheden wordt ver wezen naar de elders in dit blad opgeno men advertentie. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 l'MïliM Uk I VCEHEN0AA

De Vallei | 1960 | | pagina 1