r. J fflvDonkelaar PAUK PRUMMEL Tl P Kr vogel-voederhuisjes HET MONTUUR U)curm Opening Wageningse Wielerbaan Burgerlijke stand KERKDIENSTEN ^aatSTOH MAGER VOETBAL-WEEKEINDE Stuivenberg (Panter) derde bij junioren- tienkamp Zaterdag organiseert „D.V.J."- Rhenen herdenkings- Grebbetocht Veenendaalse spelers naar Kleve (Duitsland) TENTOONSTELLING „PARAAT" Swift (Wageningen) en Ritac 2 (Veenendaal) kampioen van resp. Ie en 3e klasse KIN( V.C. Veenendaal verliest van zichzelf en van Forti Wim Willemse beste speler van het veld RADIO HOOFDSTR.36*TEL 2024•VEENENDRflL AMERONGEN Geneeskundige hulp bij verblijf in het buitenland Jaarverslag Groene Kruis DINSDAGKOOPJES Bloempotten 90 ct 69 ct 49 ct 35 ct Houten lepels Gieters Kampeer Tenten Spotkoopjes pl.m. 50 tenten 150,00 ALBERS Ingekomen en vertrokken A. van de Weerd „Floriade" heeft nieuwe attractie RHENEN Jonge leeuwen in Ouwehands Dierenpark Capuceinerapen aan de haal Zondagsdienst doktoren DAT POST B'J UN GELAAT HEEFT OPTICIEN KERKEWÜK 17A-TEL: 3313 VEENENDAAL ZONWERING ANT. DE RUITER De laatste loodjes van de stalvoedering Op bedrijven met voedertekorten is het oppassen Hè, hè, we beginne zo zuugies an in de gaate te krijge, dat we in 't Veen een ietsepietse meer veur de jongelui motte gaan doen. We hadde et altijd wel zoo'n bietj ie in de gaate, mar as ie één oogie dichtkneep dan liep et allemaal nog wel yos. Zoo lang de jeugd nog niet an 't muite sloeg was dur nog van gien groot gevaar sprake. Nou is 't er vleeje week in de raad niet gevraagd, mar geschreeuwd om sportgeleegenheedes. Bijna alle raads- leeje waare ter oover eens dat et zoo niet langer kos. Ik zou wille zegge: bravo, want nog is et niet te laat. We hebbe nou nog hier en daar een stuk- kie armslag om wat veur de jeugd in mekander te stampe, mar dan niet te lang wachte, want dan is de pap - in dit geval de grond - op. Dan komme we weer achter de mart anzeile, net as veur den oorlog. Toen hebbe we al tijd gemeend, dat we heel rijk waare as we de cente in 't laatjie hielde, mar daar zijn we dan toch knappies be- drooge mee uitgekomme. 't Is op 't oogenblik anpakke geblaa- ze. Doe wat, doe een hoop veur de jeugd, mot de slagzin vandaag den dag zijn. En dan niet teveul je eige vergaape op die sportvereeniginge. Netuurlik, heel belangrijk werk doen die minse, die bestuure van allerhande kluppe. Mar - en dat heb ik al es een paar keer eerder gezeid - de meeste tijd motte de jongelui dur op dur eige me- nier op los kenne rosse-bosse. Laat de vereeniginge ze nou es een uur - of hoog uit: een paar uur - per week op kenne vange, zoo as dat dan heet, de meeste tijd loope de jongelui naar eige believe te besteeje. As de schoolmeesters ze los laate is et gebeurd mit et toezicht veur hoope kindere. Hiermee niks te naa gezegd an et adres van de ouwelui, mar et is begrijpelik, dat die durlui jonges ok niet eeuwig en altijd an de lijn kenne legge. Dur ontsnappe dur wel es paar an et gezag en dat is heelegaar niet erg, mar ze motte dan ok weete waar ze terecht kenne om dur es effe een stukkie ruigigheid teugen an te smijte. Daar ken ik inkomme. As ie de ganse dag of somme mot maake of een paar blaaje uit Jaap Holm en ze vrinde mot leeze of nog erger stijf mit de arme over mekaar mot zitte dan wil ie as ie onder de knoet bint wel es flink de leedemaate los gooie. Dat zou ik op mijn leeftijd nog noodig hebbe. Laat staan die jongelui, die heel wat meer eenerzie in dur lijf hebbe. Reegelrecht uit school motte ze erges heen kunne, waar ze gien kwaad ken ne doen. En dan ok niet altijd naar een klub waar ok weer een soortement schoolmeester an de touwgies trekt. Kindere hebbe behoefte an een eigen weereldjie, waar ze teuge een bal an kenne trampe en landjie-pik kenne doen, zonder dat dur een paar op de uitkijk motte gaan staan of dur soms een plisiepet om de hoek komt kijke. Beste minse, geef ze daarom zoo'n eige weereldjie. 't Mot toch niet zoo'n perbleem weeze. Een stuk grasland mit hooge boome dur om heen en klaar is Kees. Van de buitekant kenne zukke veldjies nóg een mooi anzicht geeve ok, as dur een dik rijgie knappe boome omheengezet wordt. En zukke jeugd is ok zoo makkelik. Of zukke stukke grond nou de maat van een voetbal veld hebbe of niet, dat ken ze minder scheele. As ie mar lol heb. Een ouwe bal, vier jasse op de grond veur de koolpaale en de mets ken beginne. Ik hoop dat daar nou es werk van gemaakt wordt. In afwachting, Wout Blauwkous Voor het komende weekeinde zijn er voor Veenendaal geen belangrijke wedstrijden vastgesteld. Aanvankelijk lag het in de bedoeling de beker wedstrijd IJselmeervogels-Dovo te verspelen, maar omdat twee eerste- elftal-spelers van Dovo uit moeten komen in de oefenwedstrijd Ned. zaterdagelftal-Fortuna in Vlissingen, is deze bekerwedstrijd een week uitgesteld. De Dovo-spelers in het Ned. zaterdagelftal zijn Van Hal (l.b.) en v. d Kraats (res.). In verband met de interlandwedstrijd België-Nederland wordt er op zondag ook geen enkele wedstrijd gespeeld. Op 2e Paasdag werd in Arnhem een junioren-tienkamp gespeeld, waarvoor de tien sterkste junioren van de afde ling Gelderland waren uitgenodigd. Van de Veenendaalse verenigingen namen deel: Stuivenberg (Panter); Van Wely (Ritac) en Vermeer (Climax). Zaterdag 23 april organiseert de Rhe- nense wandelsportvereniging „De Vrolijke Jantjes" de hcrdenkings-Grebbewandel- tocht, over afstanden van resp. 10, 15 en 20 km, voor aspiranten, junioren, senioren, militairen en semi-militairen. Er is voor deze tocht een keurig ver zorgd programmaboekje uitgegeven, waar in vele vooraanstaande personen van bin nen en buiten Rhenen een aanbevelings woord hebben geschreven. We noemen de burgemeester van Rhenen» de voorzitter van de kring Arnhem en omgeving van de K.N.B.V.L.O., de directeur van de oorlogs gravenstichting, de gewestelijk comman dant voor de kring Utrecht van het Rode Kruiskorps, de directeur van gemeente werken en voorzitter van vreemdelingen verkeer, de luitenant-generaal v/d G.S. b.d. P. L. G. Doorman, alsmede de colon ne-commandant van de Rode Kruiskorp- sen afdeling Rhenen. In een uitgebreid ere-comité hebben negen personen zitting, waaronder de be schermvrouwe van de vereniging, mevr. C. V. Nederost-Waller. Daar deze tocht in het teken zal staan van de herdenking van de gevallenen tij dens de tweede wereldoorlog zullen alle deelnemers in de gelegenheid worden ge steld bloemen of kransen te leggen aan de voet van het nationaal legermonument op de Grebbeberg, waarlangs uiteraard de route is uitgezet. Alle wandelaars zullen defileren langs het gemeentehuis, waar het ere-comité een plaats op het bordes zal hebben inge nomen. De start en finish liggen op de Bantuin- weg bij de openbare lagere school. Alle afstanden starten om half drie 's middags. Aanvankelijk leek het erop dat Stui venberg een goede kans maakte, te meer daar de speler Horbach uit Box meer, die ongetwijfeld sterker is, door ziekte verstek moest laten gaan. Tot de 4e ronde bleef Stuivenberg onge slagen, maar verloor toen van de even eens ongeslagen Roeffen (Cuyck). Daar echter Roeffen in de 7e ronde ook een nederlaag moest incasseren, kwam Stuivenberg, door een beter gemiddelde op de eerste plaats. Dit bleef tot de laatste ronde zo. In deze laatste ronde verloor Stuivenberg onverwachts van Christiaans (Cuyk) en schakelde Roef fen zijn concurrent Van Zuglen (Raven- stein) uit. Hierdoor kwam Roeffen op 8 punten terwijl Stuivenberg, Christi aans Van Zuglen met 7 punten volg den. Door rekening te houden met de gemiddelden werd Stuivenberg 3e. De andere Veenendalers stelden teleur, v. Wely werd met 3 gewonnen partijen 8e terwijl Vermeer met slechts 1 winst partij de 10e plaats bezette. In het kader van de sportuitwisse- ling, welke bestaat tussen de Veenen daalse sportvereniging Unitas en de Duitse vereniging Rhenania zullen ko mend weekeind 9 spelers naar Kleve gaan om tegen laatstgenoemde vereni ging te spelen. Behalve spelers van Unitas zullen ook enkele spelers van Climax de reis meemaken. (INGEZONDEN) Het comité van bovengenoem de Fondsen heeft het voorrecht dat de Legerleiding wil mede werken aan haar inzameling van gelden door in deze gemeente van 5 tot en met 14 mei a.s. de grote Leger- en Luchtmachttentoon stelling „Paraat" te houden. Een zeer bijzondere manifes tatie, die op 6 mei gehouden wordt, zal zeker uw belangstel ling hebben, nl. een TAPTOE, uitgevoerd door het Trompetter- corps van de Huzaren van Boreel en het Garderegiment Prinses Irene, in gala-uniform gekleed, waarbij tevens een excercitie- peleton in gala-uniform zal op treden. Voor onze donateurs hebben wij een tribune, zodat zij in de gelegenheid zullen zijn dit unie ke schouwspel te kunnen gade slaan. Degenen, die ons vóór 25 april a.s. op giro 147778 ten na me van de penningmeester J. Budding, Hoofdstraat 12, Veenen daal, een bedrag van tenminste 2,50 overmaken of telefonisch zich melden op nr. 3078, krijgen een gratis zitplaats op de tribune. Voor huisgenoten, tot ten hoog ste 4 leden, kunt u tegen een zelfde bedrag per persoon een plaats op de tribune reserveren. Uw donatiekaart zal tevens recht geven op een zitplaats bij de op 10 mei a.s. te houden de monstratie van motorrijders van het Korps Koninklijke Mare chaussee tenminste zolang er plaatsen zijn. Wij menen u een genoegen te doen met dit aanbod; door het te accepteren zult u zichzelf onge twijfeld bijzondere avonden kun nen verschaffen. De oud-militai ren, die door het oorlogsgeweld werden getroffen, zullen u dank baar zijn, aangezien uw donatie hun ten goede komt! Namens het comité, Gezamenlijke Militaire Fondsen: W. C. H. DEKKER Vorige week werden in het oefenlokaal van de vereniging Climax de beslis singswedstrijden gespeeld om de kam pioenstitel in de le en 3e klasse. In de le klasse ging de strijd tussen Swift I (Wageningen) en HSV (Hevea dorp). Dank zij het goede spel van Van Dijk en Frederiks wist Swift vrij ge makkelijk uit te lopen tot 5-1, waar- Het is een waar genoegen keuze te maken uit onze enorme sortering week-end shirts Wij brengen daarin leuke ruiten - strepen - en effen struktuur - in poplin, no-iron en Ter- lenka. 9,50 - 11,90 - 13,90 15,90 tot 24,75 Geheel nieuw is onze collectie Dollar dassen bijzonder geschikt voor week-end shirt3,95 voor exclusieve kleding Hoofdstraat 75 Veenendaal BED Nem uw bed mee wanneer u van plan bent eer* bezoek aan Rome te brengen tij dens de Olympische Spelen. Want het VVV-kantoor in die stad verwacht dat er tijdens de Spelen per dag 250.000 bezoe kers zullen zijn terwijl er slechts 140.000 bedden beschikbaar zijn. Woensdagavond heeft het herenteam van VCV in een zeer slechte wedstrijd verdiend verloren van het Culemborgse „Forti", dat hiermede zich een plaats verwierf in de eerste klasse. VCV speelde deze avond zo slecht, dat de vele supporters zich afvroegen of dit inderdaad een adspirant-eersteklasser was. VCV verviel weer in haar oude fout, dat zij zich het spel van de Culemborgers liet opdringen en daardoor haar grootste kracht - de aanval - vrijwel uitschakelde. De meeste VCV-punten werden dan ook gescoord uit services of door technische fouten. Forti stelde hier ook weinig tegenover: zeker geen behoorlijk volleyball. Aanvallend waren zij uitgesproken zwak, doch de verdediging zorgde voor de rust in de ploeg, een rust, die er de gehele wedstrijd niet in VCV-team is geweest. door de strijd dus al beslist was. Nadat namens de vereniging HSV bloemen waren aangeboden werd de wedstrijd uitgespeeld en eindigde in een 7-2 overwinning voor Swift. De twee ver- liespunten kwamen op naam van Sha- raffeldin, de speler die in de afgelopen competitie zoveel tot het bereikte re sultaat heeft bijgedragen. Hij verloor van Vaïi Loon en Van der Horst. Bij HSV bleef Koopmans zonder winst. Een schaduw op dit succes van Swift is ongetwijfeld het feit dat Sharaf- feldin niet aan de promotiewedstrijden kan deelnemen in verband met zijn terugkeer naar Egypte op 28 april a.s. De beslissingswedstrijd in de 3e klas se tussen Ritac 2 (Veenendaal) en Ede 3 had een spannender verloop. Tot de stand 4-3 wist Ede 3 telkens een voorsprong te behouden, maar toen v. d. Brink (Ritac) in de voorlaatste wedstrijd na een zeer spannende match zijn tegenstander Ten Hoven met 22-20 in de beslissende game versloeg, kwa men de partijen weer op gelijke voet. In de slotpartij tussen Ditewig (Ritac) en Schuur (Ede) bewees Ditewig zijn goede vorm en yvpp zijn 3e partij in deze ontmoeting en daardoor tevens het kampioenschap voor zijn team. Voor de malaise van de VCV-spelers moet een uitzondering worden gemaakt voor "Wim Willemse, die aan het net uitstekende dingen liet zien, terwijl ook zijn technisch zeer goede verdediging opviel. Ook Roel Sipkema was behoor lijk op dreef, vooral op de serveerplaats. Dick van de Meijden bleef ver onder zijn normale vorm, wellicht omdat hij de gave set-ups van Ad Slik deze keer moest ontberen. De grootste tegenval ler was echter Recter, die in de ogen van deze scheidsrechter geen genade kon vinden, wat VCV vele punten kost te: de wissel van Goslinga met Dijk stra was derhalve in dit licht gezien vreemd. Over de wedstrijd zelve valt verder weinig te vertellen, behalve dan dat in de eerste twee sets de spanning veel vergoedde van wat het peil niet bood. In de eerste set was er reeds volop sensatie: een 9-4 VCV-voorsprong werd zonder moeite door Forti inge lopen en vanaf 11-11 scoorden de beide teams om beurten een punt tot een stand 18-16 voor Forti was bereikt. Een 7-3 Forti-voorsprong werd in de tweede set door een uitstekende Wil lemse en enkele services van Dick van de Meijden omgezet in een 11-8 VCV- voorsprong. Steeds bleek weer de on macht van de Forti-aanval en VCV maakt ook steeds weer de fout in het zelfde spel als dat der Culemborgers te vervallen, waarin deze nu eenmaal be ter zijn: simpele plaatsballen over de blocks heen verrasten VCV keer op keer. Het was daarom geen wonder, dat Forti met 15-12 wederom aan het langste eind trok 2-0. De derde set was eindelijk voor VCV. Zeker niet door goed spel, doch eerder door een verslapping van Forti won nen de Veenendalers met 15-7. Teke nend was, dat het serveren van Dick van de Meijden de helft van de punten moest opleveren In de vierde set bleek, dat VCV nog steeds haar normale spel niet te pakken had. Kansloos werden de VCV'ers telkens weer verrast door het met behoorlijk volleyball weinig te maken hebbende Forti-spel, dat ech ter tegen een niet in zichzelf gelovend VCV voldoende bleek. Met 15-7 voor Forti kwam het einde van deze slechte wedstrijd, die de Culemborgers een verdiende overwinning en een eerste klasserschap opleverde. Een VCV, dat ver onder haar kunnen bleef, kon slechts haar tegenstanders gelukwen sen met dit succes. De mogelijkheid, dat VCV ondanks deze nederlaag toch eersteklasser wordt, is overigens nog vrij groot. In de eerste plaats zullen woensdagavond 27 april UPS I, Nyenrodes I en VCV I in Utrecht spelen om één plaats in de eerste klasse, terwijl bovendien een plan in studie is genomen de eerste klasse met een afdeling uit te breiden, waardoor tenminste de vier beste ge plaatste tweedeklassers automatisch zouden promoveren. De competitie is nu vrijwel afge werkt. Vrijdagavond spelen de reserve heren hun laatste thuiswedstrijd tegen SSVU I (2100); winstkansen zijn zeker aanwezig. Tenslotte de uitslag van de beslis singswedstrijd tegen Forti: forti I-VCV I: 3-1. Setst. 18-16, 15- 12, 7-15, 15-7. VOOR REPARATIE VRN] EN TV.. PMIUPStlftVICf De directie van de Wageningse wieler baan heeft op zaterdag 30 april (Koningin nedag) in samenwerking met de Oranje vereniging een bijzonder attractief ope ningsprogramma samengesteld. Als hoofdschotel brengt zy een inter nationale wielerwedstrijd Holland-Duits la nd-België, waarbij voor Nederland star ten: Peter Post en Noppie Koch; voor Duitsland: Paul Vaddar en Eddy Gieseler; voor België: Leo Proost en Jos. Verachtert. Dit zijn stuk voor stuk coureurs van for maat en vechtjassen, die elkaar elke centi meter zullen betwisten, temeer daar dit de eerste open baanwedstrijd in ons land is en de renners er dus op gebrand zijn als winnaars uit de strijd te komen. Ook wor den in dit programma wedstrijden gereden door de beste amateurs. Een wel zeer bijzondere attractie zal echter op deze bijzondere dag vormen het optreden van de bekende zanger Willy Alberti en zijn dochter Willeke, de teen ager van televisie eni radio, benevens Joop de Kncgt, die evenmin introductie behoeft. Beide zangers zullen bovendien een wie lerwedstrijd tegen elkaar rijden, hetgeen voor Willy Alberti een revanche betekent, daar hij op de Stadionbaan te Amsterdam reeds eenmaal van zijn 45 kilogram zwaar dere tegenstander verloor. Vandaar dat Willy Alberti reeds geruime tijd in serieu ze training is. POSTDUIVEN PAASVLUCHT De Eerste Veenendaalse Postduivenver eniging „De Luchtreizigers" organiseerde met de paasdagen een wedvlucht vanaf 's-Hertogenbosch. De inzet van deze span nende race was een groot aantal eieren. De duiven werden om 8.30 uur gelost en de eerste duiven meldden zich reeds om 9.05 uur. De einduitslag was als volgt: 1. G. Fasse, 2. H. van Kooten, 3. H. de Vos, 4. R. J. van Kooten, 5. G. Muller, 6. A. van Engelenburg, 7. G. J. Bovenschen, 8. A. Blijenberg, 9. J .van Santen, 10. K. de Ruiter, 11. J. Heikamp, 12. A. Slotboom, 13. H. Beijk, 14. T. Spies, 15. G. H. Reede. Per hok kon slechts één prijs worden gewonnen. DAMMEN Onderlinge competitie: G. v. d. Grift A. Berkhof1—1 G. v. Zomeren Van Loon 02 Smits v. d. Berg 02 Van Ewijk Veldhuizen 11 A. v. d. Grift Faber02 V. d. Berg R. Berkhof20 R. Berkhof E. v. d. Grift 20 E. van Zomeren Maris0—2 Rebergen M. v. d. Grift 20 v. d. Berg Meijer 1—1 De Ziekenfondsraad heeft besloten, dat met ingang van 1 juni 1960 de zieken fondsvergoeding voor geneeskundige hulp in het buitenland komt te vervallen voor verplicht-verzekerden, die niet voor be roepswerkzaamheden aldaar verblijven (vakantiegangers en dergelijke). De moge lijkheid om geneeskundige hulp te ontvan gen krachtens een verdragsregeling tussen Nederland en het land, waar men vertoeft, blijft echter in het algemeen voor boven bedoelde verzekerden bestaan. Men doet goed zich hieromtrent tijdig met zijn alge meen ziekenfonds te verstaan. Het besluit van de Ziekenfondsraad geldt tevens voor indirect-verzekerde kinderen van verplicht-verzekerden, tot en met de leeftijd van 26 jaar, die in verband met studie of opleiding in het buitenland zijn. Deze kinderen zijn namelijk ten aanzien van de vergoeding voor geneeskundige hulp in het buitenland gelijk gesteld met verplicht-verzekerden, die anders dan voor beroepswerkzaamheden in het buitenland verblijven! Met betrekking tot verplicht-verzeker den, die wel voor beroepswerkzaamheden buitenslands zijn, en; niet van enige ver dragsregeling gebruik kunnen maken, heeft de Ziekenfondsraad besloten de ver goedingen voor hulp van huisarts en voor ziekenhuisverpleging meer aan te passen aan de werkelijk gemaakte kosten. Het wordt aan de fondsen overgelaten, of zij vorenvermelde regelingen ook willen toepassen op hun vrijwillig-verzekerden. (Vervolg van pagina 1) Moge zij nog vele jaren van hun wel verdiende pensioen genieten. In de plaats van dr. Vergouwen werd dr. Pilon tot bestuurslid gekozen. Met hem hopen wij allen nog vele jaren in het belang van onze vereniging te mogen en kunnen samenwerken. Wij prijzen ons voorts gelukkig in het echtpaar Van Brugge waardige op volgers van de fam. Van Voorst gevon den te hebben, een wens waaraan het bestuur thans met ruim 5 maanden ervaring niet twijfelt. LEDENTAL GROEIENDE Het ledental dat in 1958 iets was ge zakt nl. tot 5084, is weer groeiende en bedroeg op 31 december 1959 5173 leden, een aantal wat nog niet eerder bereikt werd. aardewerk, diverse kleuren vlot model, 1ste keus 17 cm 14 cm 12 cm lO'/scm fraai afgewerkt per pakje 3 verschillende A GQ maten, 3 voor plastic, inhoud 5 liter zware uitvoering O OQ nu slechts Alleen dinsdag 26 april Hoofdstraat 7, Veenendaal, Tel. 3103 heid, terwijl voor de reumabestrijding 27 patiënten werden bezocht, waarvoor 94 bezoeken nodig waren. De laatste hulp na overlijden werd 64 maal ingeroepen. In het wijkgebouw werden diverse patiënten bestraald met de hoogtezon waarmede de 4 wijkverpleegsters 196 uren bezet waren. Voor polio-inenten moesten de verpleegsters 154 uren as sisteren. Uit het verplegingsartikelenmagazijn werden 26 verschillende soorten uitge leend met totaal 2309 uitleningen. Op het Consultatiebureau der Prov. Utr. Vereniging tot Bestrijding der Tu berculose is het aantal bezoekers nog steeds groot. Door de vier wijkver pleegsters werden voor dit bureau 631 bezoeken gebracht aan 125 patiënten. Dit getal is weer met 8 gedaald. Uitgezonden werden 8 patiënten naar sanatoria en wel één patiënt naar elk der volgende sanatoria: Oranje Nassau- oord te Renkum, Berg en Bosch te Bilthoven, Beerschoten te De Bilt, St. Anthonius-ziekenhuis te Utrecht, Stads en Academisch Ziekenhuis te Utrecht en drie naar „Zonnegloren" te Soest. De verpleging werd voortgezet voor 3 patiënten in Oranje Nassau-oord te Renkum. RUIM 800 INJECTIES Het Consultatiebureau voor zuigelin gen, gehouden door dr. Frylink werd als gewoonlijk druk bezocht. Hier wer- AFMETINGEN: 3 m lang 2 m breed 1.80 m hoog 0.90 m muurhoogte INCUSIEF:: grondzeil, stokken, noklatten. haringen en pennen Leder- en Sportmagazijn Hoofdstraat 15, Veenendaal Telefoon 2869 VEENENDAAL Geboren: Stephanus, z. v. A. S. Otte en A. M. van den Berg; Reiniera Clara Moni ca, d. v. R. M. J. Wolfs en G. H. Gijsbers; Aalbertus Pieter, z. v. A. P. Kroesbergen en N. ter Maaten; Dirkje, d. v. G. M. Hen ken en G. J. van Baaren; Trijntje, d. v. M. Wagensveld en J. M. E. Klein; Maria, d. v. G. van de Klift en E. -T. van den Bos; Geertruida Gijsbertha, d. v. H. C. van de Pol en G. G. van de Bovenkamp. Ondertrouwd: W. Steffers en J. B. van den Bos; J. Blankestijn en C. J. van de Weerdhof; H. van Dijk en D. M. van Ra- venswaaij; J. Hardeman en J. W. Beukhof; H. J. Bakker en; A. C. Bos; R. Walder en H. Anbeek van der Meijden; J. van Barne- veld en A. van Dijk. Getrouwd: A. van de Weerthof en J. van Capelleveen; J. Dorrestijn en C. Visser. Overleden: Breintje Sukkel, 64 jaar, e.v. J. Diepeveen; Antje van Brummelen, 91 jaar, wed. van J. van Schuppen; Anthonie Cornelis Beijer, 80 jaar, wedn. van H. van Ommeren. RHENEN Geboren: Gerrit Willem Jan, z. v. W. A. Lammers en J. Poffers; Ilse Martha, d .v. C. A. Visser en N. Labrie; Reijertje Anna Johanna, d. v. J. Dijkhorst en A. J. van der Linden; Gerrit, z. v. H. A. de Jong en A. E. Polman; Alice Jannigje, d. v. G. E. Vereist en A. Dekker; Arie, z. v. F. A. van den Dikkenberg en D. Wildeboer; Elselina, d. v. P. J. Gelton en M. L. Sintebin; Gerrit z. v. G. Baars en R. Lammers. Overleden: Alida Teunissen, 45 jaar, geh. met J. ter Mten; Jaantje Christina Corne lia Verkerk, 25 jaar, geh. m. G. G. Kramer. RENSWOUDE Geboren: Pieter Leendert Adriaan, z. v. Th. S. ter Velde en A. L. J. Kruik; Hen drik, z. v. A. van Deelen en Chr. van Ravenhorst. SCHERPENZEEL Geboren: Guusta Wilhelmina, d. v. W. v. Hussel en H. C. Wesselink; Gerrit, z. v. J. C. Overeem en J. P. Methorst; Anton, z. v. H. Inkenhaag en M. L. Wolleswinkel; Albertus, z. v. W. van Ginkel en E. F. Ver- weij. Ondertrouwd: H. Jonker en W. v. d. Berg; A. van Veldhuizen en M. S. van Vreeswijk; E. J. Eijkelkamp en J. Vermeu len. Overleden: K. van Soeren 67 jaar, e.v. E. Vlastuin. RHENEN Ingekomen: M. van de Pol van Barne- veld; L. M. Smolders van Nijmegen; B. J. W. Snellink van Utrecht; W. de Ridder (gez.) van Utrecht. Vertrokken: Chr. van Dijk naar Amster dam; Adr. van Beek (gez.) naar Ameron- gen; H. P. Janssen (gez.) naar Zutphen; W. S. Verhaagen naar Ermelo. vindt U bij Beatrixstraat 76-80 Tel. 2965 Het bestuur vergaderde in 1959 12 maal, een hoog getal, een gevolg van enige vergaderingen voor het benoemen van een huisbewaarder, met als resul taat de genoemde keuze nl. de fam. Van Brugge. In het aantal wijkverpleegsters van vier zusters kwam geen verandering. De verrichte werkzaamheden in 1959 laten zich als volgt specificeren: De wijkverpleegsters brachten voor de wijkverpleging in 1959 totaal 7573 bezoeken aan 243 zieken. Verder wer den nog bezocht 17 bejaarden met 55 bezoeken, 3 lichamelijk gebrekkige met 9 bezoeken, 4 patiënten met 21 bezoe ken voor de Geestelijke Volksgezond- den 818 injecties gegeven voor kink hoest, diftherie en tetanus, terwijl de wijkverpleegsters 680 zuigelingen be zochten, waarbij 2038 bezoeken werden afgelegd. Bovendien assisteerden de wijkverpleegsters 203 middagen op het consultatiebureau. Op het Consultatiebureau voor kleu ters werden 126 injecties gegeven, ter wijl hiervoor 520 kleuters werden be zocht met totaal 706 bezoeken en 87 morgens werd geassisteerd. Naar de Gezondheidskolonie te Eg- mond aan Zee werden 11 kinderen uit gezonden, waarvoor 39 bezoeken voor uitzending en nazorg werden gebracht. Op de spreekuren werden 195 han delingen verricht. Bovendien werden 24 kinderen tegen pokken ingeënt, terwijl voor het Kraamcentrum 42 maal werd waargenomen. KRAAMVERZORGING In 1959 werd het hele jaar met 3 kraamverzorgsters gewerkt. Zij ver leenden hulp bij 171 bevallingen, hier voor brachten zij 3038 werkbezoeken en 365 prenetale bezoeken, terwijl ge durende 442 nachturen werd gewerkt. Invallende voor de Stichting Kraam centrum werd door de 3 wijkkraamver- zorgsters hulp verleend bij 31 bevallin gen met 9 werkbezoeken en 85 nacht uren, terwijl 1 dag hulp verleend werd in het gezin. Bij de Stichting Kraamcentrum zuid- De „Floriade" in Rotterdam heeft een gloednieuwe attractie, dank zij Ouwehands Dierenpark. Op de voorjaarstentoonstel ling in de Energiehal heeft de heer Ouwe hand een vogelstand ingericht, met fla mingo's, fazanten en talrijke andere vo gelsoorten. Bij aankomst van al deze vogels gebeurde er een klein ongelukje. Nadat de flamingo's waren ondergebracht, kregen ook de andere vogels een beurt, waaronder de fazanten. Toen het ogenblik was aangebroken om deze gevederde vrienden in de hun toe bedachte volière onder te brengen, wisten enkele exemplaren te ontsnappen. Zij kozen vrijwel onmiddellijk het luchtruim, met het gevolg, dat de „Floriade" thans vliegende fazanten rijk is, want tot nog toe is het niet gelukt de vogels te vangen. Zij vliegen vrij rond in de grote hal, tot een ieders vermaak. Toevallig zijn het mannetjes, zodat zij bovendien nog zorgen voor een kleurrijk effect. De levende have van Ouwehands Dieren park is wederom uitgebreid. Ditmaal heb ben drie jonge leeuwen er hun intrek ge nomen. Het betekent een aanwinst voor de roofdierenstand in het park. Twee capuceinerapen uit Ouwehands Dierenpark hebben een Paas-uitje gehad. Toen hun verblijf op een onbewaakt ogen blik niet was afgesloten zagen zij kans de benjen te nemen en te vluchten in de hoge bomen van de naast het park gelegen „Schaapskooi". Toevallig wandelde daar zuster De Kat, in Rhenen geen onbekende op het gebied van de dierenbescherming. Zij verzocht andere wandelaars in het bos de wacht te houden onder de boom, waar in de apen zich bevonden en waarschuwde zelf de directie van het park. Even later waren de capuceiners weer thuis. VEENENDAAL Oude Kerk 9.30 uur ds J. van Wier van Putten, 5 uur ds J. Vermaas. Julianakerk 9.30 uur ds D. van den Berg, 5 uur ds A. Wisgerhof. Vredeskerk 9 en 10.30 uur ds J. Vermaas, 5 uur ds A. Vroegindeweij. Sionskerk 9.30 uur ds A. Wisgerhof, 5 uur ds D. van den Berg. Veeneind 3 uur ds D. van den Berg woens dag 27 april 7.30 uur ds Middelkoop van Zwolle. Dijstraat 2.45 uur ds A. Vroegindeweij. Ger. Kerk Kerkewijk 9, 10.30 en 5 uur ds Overduin. Ger. Kerk geb. O.C.B. 9 en 3 uur ds Smelik Chr. Ger. Kerk Beatristraat 9.30 en 5 uur ds Seggelink van Maarssen. Chr. Ger. Kerk Hoofdstraat 9.30 en 5 uur ds Keuning. Ger. Gem. syn. geb. Eltheto 9.30 en 5 uur leesdienst. Ger. Gem. in Ned. Fluitersstraat 9.30 en 5 uur ds Mallan. Ned. Prot. Bond 10.30 uur ds Noorman van Zaandam. Leger des Heils 10 uur heiligingsdienst, 12 uur zondagsschool, 6.45 uur open luchtsamenkomst, 7.30 uur verlossings samenkomst. RK Kerk Salvatorkerk, Patrimoniumlaan 8 en 10.15 uur H. Mis, 7 uur Lof. Willibrordkerk, Nieuweweg 8 en 10.15 uur H. Mis, 5 uur Lof. Ned. Herv. Kerk „Sola Fide" 10 uur ds Willemse van Hilversum, 5.30 uur ds Goedhart, bed. H. Doop. RHENEN Ned. Herv. (Ger.) Evang. 10 uur ds Roelof- sen van Zeist, 5 uur ds Severijn van Bunnik. Herv. Gem. 10 uur ds J. Dijkstra, 5 uur ds N. Kooreman. Prot. Bond geen dienst. Ger. Kerk 10 uur ds B. Slingenberg van Ede, 5 uur ds S. de Vries van Bennekom. Ger. Gem. syn. 10 en 5.30 uur leesdienst. Ger. Gem. Plantsoen 10 en 5.30 uur lees dienst. Oud Ger. Gem. 10 en 6 uur ds Van Dijk van Grafhorst. AMERONGEN Ned. Herv. Kerk 10 uur ds Hoek uit Doorn 5 uur ds C. A. van Harten uit Delft, jeugddienst. Ger. Kerk 10 en 5 uur ds L. Zwaan. EDEERVEEN Ned. Herv. Kerk 9.30 en 6.30 uur ds Schip per. Ger. Gem. 9.30 en 6.45 uur leesdienst. Oud Ger. Gem. 9.30 en 3 uur leesdienst, woensdag 27 april 7.30 uur dhr Van Prooyen uit Ede. SCHERPENZEEL Ned. Herv. Kerk 9.30 en 6.30 uur ds L. A. Klootwijk. Ger. Kerk 10 en 6.30 uur ds J. Firet uit Amersfoort. Vrijz. Herv. „De Schans" 10.30 uur ds Van Loenen uit Amersfoort. RENSWOUDE Ned. Herv. Kerk 9.30 uur ds J. H. v. d. Wal van Wageningen, 6.30 uur ds L. v. d. Peut. - Ger. Kerk 10 en 6.30 uur ds D. G. Molenaar ACHTERBERG Ned. Herv. Kerk 10 uur ds Vroegindewey van Veenendaal, 6.30 uur dhr H. v. d. Born van Eist. Oud Ger. Gem. vrijdag 29 april 7 uur ds Toes van Kinderdijk. OVERBERG Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur ds Van Viegen. Oud Ger. Gem. 10 en 6.30 uur leesdienst. ELST Ned. Herv. Kerk 10 uur ds Stekelenburg 6 uur ds v. d. Vlist van Ochten. Ger. Gem. 9.30 en 6 uur leesdienst, dinsdag 26 april 7.15 uur dr Steenblok van Gouda VEENENDAAL: dr J. H. Kets, tel. 3056- RHENEN: dr G. E. Wöchers, Aehter- bergsestraatweg 191, tel. 328. ELST, AMERONGEN, LEERSUM: dr Van Ommeren te Eist, tel. 08377-217. EDERVEEN, DE KLOMP, RENSWOUDE: dr S. T. Iley, De Klomp, tel. 200. SCHERPENZEEL: dr Renken, tel. 03497- 250. 2HKINF0NP5 LtVÏRfiNCIER U kunt de levensduur van uw gor dijnen en vitrages verlengen door ge bruik te maken van een zonwering. Als eerste noemen wij BALASTORE, een papieren vouwgordyn, altijd 210 cm hoog, breedten vanaf 40 cm oplo pend met 10 cm t.m. 260 cm breed. Een duurdere, maar in alle opzichten betere zonwering, is LUXAFLEX, waarover wy u gaarne alle inlichtingen geven. Gemaakt van aluminium, in prachtige kleuren, met garantie. Laat u ook hierover deskundig voorlichten by een vertrouwd adres: Manufacturen - Compl. Woninginrichting Hoogstraat 12, Telef. 2627, Veenendaal Reeds driekwart eeuw tevreden klanten oost-hoek Prov. Utrecht werkten in 1959 10 gediplomeerde kraamverzorg sters en 4 leerlingen, die in de loop van het jaar hun diploma haalden. Helaas vertrokken 2 gediplomeerde kraam verzorgsters in 1959 wegens huwelijk. In totaal werden 317 kraambedden verzorgd gedurende totaal 3172 dagen en wel 260 bedden met 2621 dagen door gediplomeerde verzorgsters, 44 bedden met 432 dagen door leerlingen en 13 bedden met 119 dagen door geleende kraamverzorgsters, terwijl aan andere centra verzorgsters gedurende 184 da gen werden uitgeleend. Dit alles onder leiding van de docen te zuster Muller. De kraambedden wer den verzorgd in de gemeenten: Vee nendaal, Rhenen, Ede, Amerongen, Leersum, Renswoude en Scherpenzeel. GEZINSVERZORGING Deze afdeling heeft evenals het Kraamcentrum nog steeds gebrek aan personeel. In 1959 werd met 3 gediplo meerde gezinsverzorgsters gewerkt, waarvan er 1 per 15 juni vertrok we gens emigratie. Bovendien waren in dienst 7 gezinshelpsters waarvan er ge durende 1959 3 vertrokken. In 32 gezinnen werd in totaal 3153 halve dagen hulp verleend nl. door ge diplomeerde verzorgsters 1417 halve dagen en door helpsters 1736 halve da gen, waarvan 620 halve dagen hulp verleend werd aan bejaarden. N- d~ rondvraag, waarbij enkele vragen van interne aard gesteld wer den, sloot de voorzitter de vergadering Nu zeer veel koeien afgekalfd hebben en het weer de tjjd is van de hoge produkties, komt voor verschillende boeren, die veel van de droogte van 1959 te lyden hadden, nog een laatste moeilijke en dure periode, alvorens de koeien de weide in kunnen. Op dergelijke bedrijven vergt het dit jaar veel moeite en kosten om deze koeien op produktie te krijgen en te houden. De rant soenen zyn immers zeer ongewoon verge leken met andere jaren: een beetje hooi, stro, wat hakvruchten en eventueel aard appelvezels of pulp en voor de rest zeer veel krachtvoer in de vorm van mengsels en graanmeel (tot 10 kg en meer per koe per dag). De voedingsstoornissen zijn dientenge volge ook zeer talrijk. In het algemeen is het stellen van de diagnose hier gemak kelijker dan het geven van maatregelen die tot vrbetering leiden, zo sprak de heer Ir. M. P. de Jong van het Rijksveeteelt- consulentschap voor Drenthe, onlangs voor de radio. Juist op deze bedrijven is het noodzaak, dat de eiwit-zetmeel-waardeverhouding in de rantsoenen zo goed mogelijk aan de normen beantwoordt. Wegen en berekenen van de rantsoenen is derhalve een eerste vereiste. Op verschillende bedrijven is de hooivoorraad nog maar heel klein of prak tisch uitgeput; wil men echter goed produ cerende en gezonde koeien houden dan is toch een hoeveelheid van ongeveer 4 5 kg hooi in het rantsoen zeer wenselijk (de prijzen van het hooi zijn iets gedaald). Dit is ook van belang in verband met de over gang naar de weide, want de verandering van rantsoenen zonder hooi en/of kuilgras op het weidegras is wel erg groot. Worden voederbieten of aardappelen ge voerd, dan is het raadzaam, ze goed schoon te maken. Verstrek geen rotte produkten want juist hierdoor ontstaan veel voe dingsstoornissen. Daarnaast is het geven van een extra portie mineralen juist nu heel belangrijk vooral als een gedeelte van het krachtvoer uit eigen graanmeel be staat. Voor deze zwaar getroffen bedrijven (ook wel voor de andere) is het noodzake lijk om de „dure" weken zoveel mogelijk te bekorten. Daarom moet er nu stikstof gestrooid worden. Als het weer wat mee werkt kunnen de koeien dan vroeg van het goedkopere gras profiteren. Wees dit jaar heel voorzichtig bij de overgang van de stal naar de weide, want door de onge wone situatie verkeren de koeien in een andere toestand en bovendien is het ge vaar voor kopziektc nu waarschijnlijk gro- Het jongvee kan al vlug naar buiten, vooral als ze 's nachts een beschutte plaats kunnen vinden. Laat deze dieren niet ech ter alle percelen tegelijk afgrazen, maar stel een beperkte oppervlakte ter beschik king. anders komen de koeien toch nog laat in de weide.

De Vallei | 1960 | | pagina 2