Sarco- globine HET TROTSE PRINSDOM GEVAARLIJKE GEMAKZUCHT X U en uw voertuig Doodgewoon DOEN een loopjongen Voor auto- en scooterrijles grote middenstandswoning Meer dan 25 jaar in gebruik bij de KLM WITTE KRUIS WITTE KRUIS TWEEDE BLAD „DE VALLEI" VRIJDAG 22 APRIL 1960 Nr. 32 „Thou most renowned Wales, thou famous ancient place which still has been the Nurse of all the British race." Skcht onderhoucj komt op uw eigen hoofcl neer DE £Ckte PIJNSTILLER Speciale lijm voor gebroken benen Patiënt kan drie dagen later weer werken JEUGDVERHAAL Het gietertje van Annemarie Jac. van Schuppen KIJKEN EN VRAGEN KOST U HELEMAAL NIETS BIJ KAPOK D. van Bruggen REPARATIES KUNSTGEBITTEN RITMEESTER Sigarenfabrieken N.V. Veenendaal vraagt Adverteren doet verkopen! G. VAN DE BERG lï att'n A. W. de Haas „De Houtspecialist" Fa. F. E. Vrugte „DE VALLEI" UW BLAD DOOR DAVID HUW JONES Wales is een land van bergen, heuvels en dalen, waar leven en cultuur de laatste 25 eeuwen weinig veranderd zijn. Op de kaart is het niet meer dan een westelijk schiereiland van Engeland, maar degenen, die het land bezocht hebben door de groene dalen en over de liefelijke heuvels gedwaald hebben, die gespro ken hebben met de bevolking, weten dat dit beslist niet het geval is. Want Wales is een zelfstandig land, waar de mensen een andere taal spreken en er een andere denkwijze op na houden dan de bevolking van het naburige Engeland. De bewoners van Wales zijn afstamme lingen van de oorspronkelijke „oude Brit ten", de Kelten, die zich moesten terug trekken naar het westeni voor opeenvol gende invasies van Romijnen, Saksen en Denen. In de Hooglanden waren zij veilig voor elke poging hen te onderdrukken. Dit had als resultaat, dat zij hun eigen gebrui ken enj zienswijze, hun eigen manier van uitdrukken en zelfs hun eigen taal in stand hielden - en hierin tot op heden geslaagd zijn. Zij noemen zichzelf Cymry (hetgeen kameraden betekent) en hun land heet Cymru (het land van de kameraadschap). De taal van Wales is die van de Brytho- nic Kelten met donker haar, die zich on geveer 400 jaar voor Christus in Groot- Brittannië vestigden,. Van een bevolking van 2>/2 miljoen spreekt meer dan 1 mil joen deze taal als no. 1. Het grootste deel van deze, de taal van Wales, sprekende bevolking leeft in de landbouwgraafschap- pen Anglesey, Caernarvon, Merioneth, Cardigan en Carmarthen. In de eerste eeuwen waren de indringers verbijsterd over de levensopvattingen van de bewoners van Wales. Daar zij kudden bezaten en) van zomerweiden naar boerde rijen in de valleien trokken, was een fa milie niet bekend door zijn woonplaats, maar door zijn afkomst. De bewoners leefden niet in dorpen en eeuwenlang woonden zij niet tezamen in steden, doch leefden, zoals zij thans nog doen, verspreid op de gronden, die zij ont trokken hadden aan het bos, het moeras en de dorre heuvels. Plunderaars vonden geen steden om plat te branden; soldaten geen citadel om te veroveren. Veroveraars trokken zich in wanhoop terug, daar zij geen waardevolle buit aantroffen en wer den vaak vanuit hinderlagen in het ge bergte overvallen en vermoord door de bewoners. Pas in 1485 gaven de bewoners van Wales eindelijk hun lange strijd op door Engeland te worden geregeerd. Henry Tudor, geboren op Pembroke Castle, ver sloeg de Plantagenet Richard III in de Battle of Bosworth en betrad de troon als Henry VII. Wales en Engeland waren ein delijk verenigd onder de regering van de Tudors en het huwelijk van Henry's doch ter Margaret met een lid van het Schotse Koninklijke Huis brachten de vereniging van heel Groot-Brittannië tot één konink rijk. Geen wonder dat de Engelse dichter Michael Drayton schreef: „Thou most re- nowed Wales, thou famous ancient place, which still hast been the Nurse of all the British race". In vroeger eeuwen, tijdens het voort durende gevecht tegen indringers, zochten de bewoners van Wales troost en inspira tie in de elementaire muziek van de rivie ren en de zee, in de tijdloze poëzie van de bergen en valleieit Hun eigen poëzie, wel sprekendheid en zang kwamen voort uit het land zelf en hun kracht kwam tot uit drukking in religieuze gebruiken, samen komsten van zangers en musici, historische schouwspelen en culturele en| sportwed strijden - manifestaties die thans nog tot uiting komen in The Royal National Eisteddfod en in de vele kleine eistedd- fodau, welke jaarlijks worden gehouden in steden en dorpen in alle delen van Wales. The Royal National Eisteddfod wordt ieder jaar gehouden, het ene jaar in zuid en het andere jaar noord-Wales. Deze veis en heidevelden in het zuiden en grote bergketenen in het midden en noorden. Dit hoogland ligt op de route van de hef tige stormen, afkomstig van de Atlantische Oceaan, en de jaarlijkse regenval is zwaar. Dit maakt het zeer moeilijk voor de boer gewassen te verbouwen en hij is afhanke lijk van schapen- en koeienteelt om in zijn onderhoud te voorzien. Rund- en lams vlees uit Wales zijn wereldberoemd en er is een grote vraag naar mestvee bij boeren en fokkers in andere deleni van Groot- Brittannië, die ze vetmesten op de vrucht bare weiden van het laagland. Het is nog niet zo lang geleden, dat Wales nog geen hoofdstad bezat en om te zorgen voor de verspreid wonende bevol king waren de nationale instellingen ver deeld over verschillende districten. De Universiteit van" Wales b.v. is niet in één plaats gevestigd, maar is in vier afdelin gen verdeeld, op vrij grote afstand van elkaar n.l. te Bangor in het noorden, te Aberystwyth in het midden en te Swansea en Cardiff in het zuiden. Cardiff, de tegenwoordige hoofdstad van Wales, was honderdvijftig jaar geleden nog maar een dorp. Er wordt wel beweerd dat deze prachtige stad „geboren werd met de helm". Cardiff heeft een mooie haven en vormt de toeganspoort tot de vijf valleien waar de beroemde rookloze kolen van zuid-Wales worden gedolven. De uitste kende kwaliteit van deze kolen en het ge mak waarmee ze verscheept worden van uit Cardiff en de grote havens van Barry, Newport, Port Talbot en Swansea, heeft er niet weinig toe bijgedragen, dat zich niet veel industrie gebaseerd op kolen heeft ontwikkeld in Wales zelf en dat de nadruk is gelegd op de export. Dit be tekent helaas dat het kolendistrict veel meer bekendheid geniet dan de schilder achtige schoonheid van de rest - een veel groter deel - van Wales. Een vijfde van het totale oppervlak van Wales ligt binnen de grens van drie van Groot-Brittannië's Nationale Parken, wel ke alle drie zijn aangelegd in de laatste tien jaar. Het zijn de Snowdonia, de Pem brokeshire Coast en de Brecon Beacons parken. Hierdoor blijft het prachtige en karakteristieke landschap in al zijn schoonheid voor toekomstige generaties behouden. „Liever een controle méér, dan een leven minder". Met deze veelzeggende slagzin werd onlangs in de Zwitserse dagbladpers gepleit voor meer aandacht bij de weggebruikers voor de staat waarin hun voertuig verkeert. Banaal en treffend tegelijk. Banaal omdat er géén sprake is en kan zijn van een keuze tussen „controle" en „leven", van een „liever" willen. Treffend omdat er niette min een kern van waarheid in schuilt. De tijd is weer aangebroken, waarin wij een extra beroep gaan doen op onze vervoermiddelen. Om „veilig" aan het verkeer deel te nemen moeten wij over een „veilig", d.w.z. goed onderhouden vervoermiddel beschikken. Wie dat niet gelooft zal op een kwade dag aan den lijve (èn in de portemonnee) ondervinden wat Veilig-Verkeersmannetje Wouter Wegwijs zegt: slecht on derhoud komt op uw eigen hoofd neer. Schouderpijn... maar ook andere plagende pijnen raakt u prompt kwijt met WITTE KRUIS. Tabletten, poeders of cachets! wordt gedurende een week bijgewoond door duizenden, die of deelnemers of toe schouwers zijn van de wedstrijden in kunstnijverheid, vakbekwaamheid, muziek en literatuur. Het Eisteddfod-paviljoen kan 10.000 mensen bevatten, maar is nooit ruim genoeg om alle belangstellenden een plaats te verschaffen. De periode tussen twee eisteddfodau wordt door toekomstige deel nemers goed benut met oefenen, compo neren of wetenschappelijke onderzoekin gen. Onderwerpen voor de competitie zijn o.a. de kunstnijverheid van Wales, koraal en orkestraal werk, poëzie en proza, to neelspelen en het schrijven van toneel stukken. De National Eisteddfod omvat dus de meeste activiteiten, die tezamen het hedendaagse rijke patroon vormen van de cultuur van Wales. Even beroemd als de Royal National Eisteddfod, maar veel later ingesteld, is de International Eisteddfod, welke ieder jaar in juli plaats heeft in het lieflijke, kleine dorpje Llangollen in Benbighshire. Naar dit dorp aan de oevers van de Dee komeni volksdansers en zangers uit alle delen van de wereld om met elkaar op een vriendschappelijke manier te wedijveren. De deelnemers van Wales worden hier in getal overtroffen door hun gasten, maar toch is de hele gebeurtenis op een vreem de manier typisch „Welsh". Ofschoon in gedeelten van Zuid-Wales grote hoeveelheden kolem worden gedol ven is de landbouw de voornaamste indu strie. Het grootste deel van Wales ligt vele meters boven de zeespiegel, zoals heu- Wie zich op de weg begeeft met wat- voor-voertuig-ook en zich daarbij wei nig of niets gelegen laat liggen aan de staat waarin dat voertuig verkeert, bedrijft een gevaarlijk soort gemak zucht. Bovendien maakt hij een kwade keuze. Immers, hij accepteert het risico van eigen en andermans leven in de waagschaal te stellen boven de (gerin ge) overlast van geregelde en grondige- controle van zijn voertuig. De problematiek van de verkeerson veiligheid is in wezen gelegen in de „drie-eenheid' mens, voertuig, weg. Met opzet wordt daarbij de mens voor opgesteld. Want het is bekend, dat het zwaartepunt van de onveiligheid op de weg - helaas - nog altijd ligt bij de mens, bij de individuele weggebruiker. Is het in dit verband niet veelzeggend èn beschamend dat - naar in binnen- en buitenlandse literatuur wordt aange nomen - 70 a 90 van de verkeers ongevallen direct of indirect voort vloeien uit menselijke fouten en tekort komingen? Niettemin is het goed, dat óók aan enkele percentages ongevallen, die zijn toe te schrijven aan technische onvol komenheden van het voertuig ruime aan dacht wordt geschonken. Hier immers ligt een terrein, waar tijdig en afdoend ingrijpen in negen van de tien gevallen wèl mogelijk is. Nalatigheid is hier sy noniem niet asociale zorgeloosheid, die - zo het tot ongelukken komt - tot ver strekkende consequenties voor de be trokkene kan leiden. Wie zich op de weg begeeft met een auto, die evidente gebreken vertoont, zal - nog daargelaten dat hij zich schul dig maakt aan een strafbaar feit - in vele gevallen geacht worden te hande len in strijd met de zorgvuldigheid die ons jegens onszelf en onze naasten betaamt. Het zou niet de eerste maal zijn dat kwade trouw in dit opzicht heeft geleid tot financiële ondergang van hen wier deplorabele voertuig een ernstig verkeersongeval en vermogen verslinde schadeposten veroorzaakte. Er zijn nog té veel weggebruikers, die zich dit blijkbaar niet of niet vol doende bewust zijn. Die rustig in hun wagen stappen, wetende dat de banden vernieuwing behoeven. Die op de fiets stappen, wetende dat de remmen on voldoende functioneren. Of die de bromfiets nemen, wetende dat er aan de verlichting iets hapert. Zij allen ma ken zich schuldig^, aan gevaarlijke zor geloosheid. Als er één front is in de strijd tegen de opdringende verkeersmoloch, waar daadwerkelijke aanpak mogelijk is en van succes verzekerd schijnt, dan is het het onderhoud van ons voertuig. Alge hele paraatheid wordt hier gewettigd omdat wij er wellicht één mensenleven mee zullen weten te redden. Publikatie van het Verbond voor Veilig Verkeer (BROOKS-PRESS). Binnenkort zal ook in de Europese ziekenhuizen gebruik wor den gemaakt van een speciale lym, uit gevonden in de Verenigde Staten, die ge broken mensenbeenderen in een omme zien van tyd aan elkaar kleeft. Het is een bepaald plastiekprodukt dat zeer snel werkt. De operatie, in het algemeen vrij een voudig, duurt ongeveer een half uur. De patiënt moet vervolgens twee etmalen volledige rust houden, omdat het verhar dingsproces ongeveer 48 uur nodig heeft. Vervolgens krijgt hij nog een etmaal om een beetje op verhaal te komen en zijn gebroken ledematen weer te gebruiken, maar de vierde dag dient hij - als alles klopt - zeker weer te kunnen gaan wer ken. Ondanks de aanwezigheid van de plastiek kleefstof zet zich het normale groeiproces van het betreffende been voort, zodat naar verloop van tijd de lijm eigenlijk geen dienst meer behoeft te doen. Dan heeft zich immers rond de oor spronkelijke breuk nieuw been gevormd. Wc ontleenden dit nieuws aan de „U.S. News and World Report". Vanuit Frankrijk vernemen we in ver band hiermee, dat men ook in Parijs een dergelijke beenderenlijm aan het uitpro beren is. De proefnemingen zijn nog niet geëindigd, zodat men ook nog niet kan zeggenI wanneer het Franse goedje ge bruikt zal kunnen worden. Tetracyline tegen bronchitis Er is meer nieuws aan het medische front onder andere voor de bronchitis- lijders. Zij mogen nieuwe hoop koesteren. In het Hopkins-hospitaal te Baltimore be handelt men sedert enige tijd de lijders aan cronische bronchitis met tetracyline. De resultaten zouden verrassend gunstig zijn. In de laboratoriums van de universi teit van Lille heeft men! een gelijksoor tige ontdekking gedaan. Men heeft er een nieuwe anti-biotica ontdekt, de triace- tyloleandomycine, het produkt reageert zeer snel bij aandoeningen aan de longen of de luchtpijpen. In Japan vond men kort geleden de colistine, een antibiotica, die zeer krach tig reageert tegen de vaak op brandwon den volgende infecties. Men heeft met dit produkt ook al proeven genomen in de U.S.A., Frankrijk en Zwitserland. Na vele jaren van moeizame onderzoekingen komt nu eindelijk ook de syntetische pe- niciline op de markt, die voortaan syn- ciline zal worden genoemd. De synciline is sterker dan de peniciline en kan geen negatieve uitwerking hebben. De Amerikanen, die tegenwoordig met hun zakken vol tabletten em tabletjes lo pen, krijgen er weer een kokertje bij: ta bletjes, die de eetlust wegnemen, maar die tevens een kalmerend middel bevat ten, dat onschadelijk zou zijn. Hiermee zou men zelfs een streng dieet kunnen volgen zonder de bekende irritatie en de nervositeit. Aan de Singel staat een mooi huis en in dat huis woont Annemarie, een klein meisje, met haar vader en moeder, twee grote broers en een grote zus. Bij dat mooie huis hoort ook een grote tuin en die is prachtig aangelegd met bloemperken "én struiken en een vij vertje waarin vijf goudvissen zwem men. Het is alle dagen mooi weer met veel zon en de struiken en bloemen staan prachtig in de tuin. Maar het is wel erg droog en dat is ook weer niet zo goed. „We zouden best een flinke regenbui kunnen gebruiken," had de vader van Annemerie al een paar maal gezegd. Maar die regenbui komt maar niet en daarom pakt vader 's avonds de tuin slang en gaat sproeien. Dat is wel niet zo goed als een echte regenbui, maar het helpt toch wel en de bloemen ver drogen niet. Achter in de tuin, net ach ter een paar struiken, zijn zo maar twee viooltjes gaan groeien. Het vorig jaar heeft de wind een paar zaadjes achter de struiken geblazen en daar zijn nu twee viooltjes uit gegroeid. Niemand kijkt naar de violen, want ze staan in een verborgen hoekje van de tuin, waar haast nooit iemand komt. Maar dag aan dag schijnt de zon op de beide plantjes en ze willen helemaal niet meer groeien. En ze hebben zo'n ver schrikkelijke dorst. De bodem is hele maal uitgedroogd en uit de grond kun nen de viooltjes geen druppeltje water meer krijgen. „Ai," klagen de viooltjes tegen elkaar, „wat hebben we een dorst, zou niemand ons een beetje water wil len geven?" Maar niemand hoort het geroep van de beide viooltjes, want de stem van de bloemen is onverstaanbaar voor de mensen. Elke avond sproeit de vader van Annemarie de tuin, maar hij ziet de viooltjes niet en kan met zijn slang ook niet helemaal achter in de tuin komen. De viooltjes horen het ge ruis van het water wel, maar ze krijgen er geen druppel van mee. En dan wor den de blaadjes van de violen slap en de bloemen laten hun kopjes hangen. Als het niet gauw gaat regenen, zullen ze helemaal verdrogen en niet verder kunnen leven. EEN VERJAARDAG En dan komt de dag dat Annemarie jarig is. Ze wordt zeven jaar en ze krijgt van alles. Bij de geschenken is ook een mooi, geel gelakt gietertje, want Annemarie houdt veel van bloe men. 's Middags komen er vijf vrien dinnetjes op de verjaardag en het wordt een groot feest. Ze eten 's avonds pan nekoeken dan gaan de vriendinnetjes naar huis. Annemarie mag nog een poosje op blijven, omdat ze jarig is. Ze besluit haar nieuwe gietertje eens te proberen. In de keuken laat ze de gieter vol water lopen en dan gaat ze de tuin in. Maar ze is te laat; vader heeft net weer gesproeid en alles is al lekker nat. „Hè, wat jammer," zegt Annemarie, „nu heb ik een gietertje en nu kan ik niet eens bloemen gieten." Ja, dat vindt vader ook wel naar, maar er is niets aan te doen. „Dan maar wachten tot morgenavond," zegt vader, „of je moet eens achter in de tuin kijken, daar staat wel niet veel maar ik kan daar ook niet sproeien." Dat lijkt Annemarie wel wat en met haar gietertje loopt ze helemaal tot achter in de tuin. En daar, in het ver borgen hoekje, vindt ze de beide dorsti ge viooltjes, die er helemaal niet mooi meer uitzien en bijna verdroogd zijn. HEERLIJK WATER „O, kijk toch eens," roept Annemarie, „die arme bloemen, wat zullen die een dorst hebben." Nu kan Annemarie helpen met haar Is uw slaapkamer ameublement hopeloos ouderwets geworden? Is uw woonkamer leuk en modern, en uw slaap kamer25 jaar ge leden „modern" ge weest? Zeg dan niet: „Zullen weMaar dóé het, doodgewoon dóen. heeft zóveel mooie, degelijke slaapkamer ameublementen in zijn toonzaal staan - óók moderne, waarin niet meer zo piepjonge mensen zich gelukkig voelen. En in elk geval- MflNUFRCTUREN BEDDEN&LEDIKRNTEN VEENENDAAL GORTSTR.39 TELEF. 2321 is nu goedkoop dus laat nu uw matrassen bijvullen of vernieuwen Reeds meer dan 25 jaar het adres voor het repareren van uw matrassen en meubelen. VRAAGT EENS PRIJS Emmalaan 11 - Veenendaal Telefoon 2552 BLEKE SNOETJES I ook voor kinderen Uw kinderen krijgen weer kleur en zijn spoe dig weer levenslustig als voordien. Heerlijk van smaak. In vloeibare vorm DUTIM N.V. - OEGSTGEEST gietertje en ze giet al het water over de beide viooltjes. In een ogenblik is de gieter leeg en de grond zuigt al het water op. Ze loopt hard naar de keu ken en haalt nog een gieter vol water, maar als ze terug is bij de bloemen, hebben de viooltjes de kopjes al een heel klein beetje opgetild. Met de wor tels drinken ze het heerlijke water uit de grond. „Ik voel me al heel anders," fluis tert het ene viooltje tegen het andere, maar dat kan Annemarie niet horen. Die giet nog een tweede gieter leeg en ze zegt: „Zolang het niet regent kom ik elke avond water bij jullie brengen." Dat verstaan de viooltjes weer niet, maar dat is niet erg, ze hebben nu een kleine verzorgster gekregen. De volgende morgen, als de zon op komt, staan de beide viooltjes weer fier achter in de tuin. Ze hebben de hele nacht gedronken en ze hebben weer kracht genoeg om de kopjes omhoog te houden en het blad is weer stevig. Wat zijn de viooltjes dankbaar. Elke avond komt Annemarie met haar gietertje en dan zeggen de viool tjes tegen elkaar: „Daar komt de regen weer aan." En Annemarie blijft gieten, net zolang tot er werkelijk regen komt en het gieten niet meer nodig is. Anne marie is gaan houden van de beide viooltjes met de fluwelen bloemhoofd- jes in een prachtige diep-paarse kleur. Het zijn haar eigen viooltjes geworden. Sneller, beter en... goedkoper! ACHTERBERG Pr. Bernhardt. 317, V'daal Telefoon K 8385-2969 Persoonlijk aanmelden op de afdeling Personeelszaken, Kerkewijk 115 ('s zaterdags gesloten) NAAR Oude Veenendaalseweg 94 Rhenen - Telefoon 606 Wij gebruiken uitsluitend nieuw materiaal VOOR UW WETEN „Hoe meer men studeert hoe meer men weet. Hoe meer men weet hoe meer men vergeet. Hoe meer men vergeet hoe min der mert weet. Hoe minder men weet hoe minder men vergeet. Hoe minder men vergeet hoe meer men weet. Dus: Waar om studeren?" (Ernest Hemmingway) met auto's zijn wij SPECIAAL ingericht 4-8 pers. auto's disponibel Tevens inlichtingen ver krijgbaar (ook 's avonds) Dr. Colijnstraat 47 en J. P. C. Leinweberstraat 79 N.V. v/h Fa. Wed. Kerkewijk 91, Telef. 2845 VEENENDAAL Patrim.laan 55 - Tel. 3520 VEENENDAAL TE KOOP AANGEBODEN met eventueel garage erbij. Te bevragen Leinweberstraat 59, Veenendaal Verkrijgbaar bij: Scherpenzeel: Ant. de Ruiter Veenendaal: Fa. Ant. de Ruiter, Hoogstr. 12 Fa. Jac, van Schuppen, Gort- straat 39

De Vallei | 1960 | | pagina 5