Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Veenendaal tien dagen lang in het teken van de krijgsmacht Voor de KANTONRECHTER MULDER -^^WÊÊËÈÊËÈÈÈM Leger- en Luchtmachttentoonstelling „Paraat I960" aan Industrielaan Mr. De Block opende (in Doelenhotel) Carolan Holland N.V. Nederlandse landbouw krijgt hulp van atoomenergie Economisch belang Padvinders vierden gezamenlijk St. Jorisdag 34e jaargang WOENSDAG 27 APRIL 1960 Nr. 33 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Feestelijke entourage Vijfdaagse werkweek voor kappers? RHENEN Overstekend groot wild in Rhenense bossen W iiikelsliiiting komende feestdagen Burgemeester A. Bakker: „Veenendaal is a good climate for industry" EDERVEEN Uitvoering van „Irene" goed geslaagd Reactor voor Wageningen Isotopen Havenvakscliool Rotterdam bouwt in Overberg buitenverblijf Officiële opening eind mei Nieuns uit de omgeving assurantiekantoor ALLE VERZEKERINGEN HypOTHEKEN EN FINANCIERINGEN Opbrengst Heitjesactie ca. 300, Babysit en dakgoot-jongleur ELST 5-MEIFEEST IN ELST Wat nu weer... Agenda Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen knmien ook worden opgegeven b0 de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 Woorden 1,elk woord meer 10 eent Abonnementsprijs 1,63 per kwartaal Losse nummers 10 cent Op een gistermorgen gehouden persconferentie in hotel „La Montagne" hebben de majoor-vlieger E. J. H. Smitshujjsen, plv. Hoofd van de Afd. Personeels- publiciteit van het Departement van Defensie en Ma joor der infanterie J. A. Gimbrére, Hoofd van de Sectie Algemene Zaken van de afd. Personcelspublici- teit van het Departement van Defensie, in gezelschap van Inspecteur W. C. H. Dekker en de heer W. J. J. Keman, mededelingen gedaan omtrent de van 5 tot en met 14 mei a.s. in Veenendaal te houden Leger- en Luchtmachttentoonstelling Paraat 1960. De tentoonstelling bestaat uit een binnen- en bui tenexpositie waar leger- en luchtmachtmaterieel ten toon zal worden gesteld. Er komt o.a. een Thunderjet straalvliegtuig, een Harvard lesvliegtuig, een 50-tons centuriontank, diverse vuurmonden en voertuigen van het korps mobiele colonnes. De binnenexpositie be staat uit stands van de Infanterie, Cavalerie, Artillerie, Genie, Verbindingsdienst, Intendance, Luva en Milva. Om de tentoonstelling zijn een aantal feestelijkheden geweven, die op som mige punten samenvallen met het offi ciële programma van de vereniging „Oranjedag" Veenendaal. Op 3 mei a.s. komt het eerste konvooi materiaal in Veenendaal aan, terwijl het restant op 4 mei volgt. Op 5 mei wordt om half drie in hotel „La Montagne" de tentoonstelling offi cieel geopend door burgemeester A. Bakker van Veenendaal, in het bijzijn In de loop van de maand mei zal op ini tiatief van de Veenendaalse Kappersver eniging een enquete onder de kapperspa troons worden gehouden in verband met de vijfdaagse werkweek voor kappers. Dit besluit werd genomen op een vorige week gehouden vergadering van de Veenen daalse Kappersvereniging. Tijdens de vergadering werd ook de be stuursverkiezing aan de orde gesteld. Af tredend was de heer P. J. Geenhuizen. Als voorzitter in diens plaats waren twee kan didaten gesteld, namelijk de heren v. d. Kraats en Kerkhoven. Na stemming bleek de heer v. d. Kraats de meeste stemmen op zich verenigd te hebben en werd dien tengevolge tot nieuwe voorzitter benoemd. Het huidige bestuur bestaat nu uit voor zitter v. d. Kraats, secretaris K. Visser en penningmeester G. Slotboom. De Veenendaalse Kappersvereniging die in 1957 werd opgericht, heeft inmiddels haar nut wel bewezen. Door haar toedoen kwam een vakantieregeling tot stand en werd herziening van de tarieven een feit. Bovendien is ook de onderlinge bijstand zeer belangrijk. WAARSCHUWINGSBORDEN ONTBREKEN Nu het toeristenseizoen weer voor de deur staat en vele automobilisten gebruik zullen gaan maken van de toeristische autowegen door de Rhenense bossen, voor namelijk lopende van de Veenendaalse- straat naar de toeristische Autoweg en van de Utrechtsestraatweg tot aan de Bosland- weg, neemt ook het gevaar weer toe voor het grote wild, hoofdzakelijk ree-stand. Deze dieren steken op vele plaatsen de j autowegen over, zonder dat de wegge bruikers ook maar ergens worden gewaar schuwd voorzichtigheid te betrachten. Op géén dezer wegen komt namelijk een waarschuwingsbord voor met het bekende hertenfiguur erop. Het verdient wellicht aanbeveling op de beginpunten van de wegen de automobi listen op de aanwezigheid van de dieren attent te maken. van een groot aantal militaire en bur gerlijke autoriteiten. Namens de hoofd directeur personeel zal de plv. hoofd directeur personeel Klu. de commodore G. H. Gij bels een welkomstwoord spre ken. Een groots opgezette taptoe wordt gehouden op 6 mei met medewerking van het Trompetterskorps der Cavalerie en het Tamboerskorps van het Garde regiment Fusilliers „Prinses Irene". Het hoogtepunt van deze avond vormt een exercitie-peleton dat in ceremonieel tenue zal optreden. Dinsdag 10 mei volgt een muzikale rondleiding van het Trompetterskorps der Koninklijke Marechaussee, die ein digt op het terrein van de voetbalver eniging „Veenepdaal" waar een motor team van de Kon. Marechaussee de monstraties zal geven. Speciaal voor de jeugd staat woens dagmiddag 11 mei een helikopter-de monstratie op het programma in de na bijheid van het tentoonstellingsterrein. In de avonduren vindt er op het Sta tionsplein een spektakulaire demon stratie plaats van de Commandotroepen De tentoonstelling is voor ieder vrij toegankelijk en is iedere middag en avond (behalve zondag 8 mei) tot 22.30 uur geopend. In ons blad van a.s. vrijdag hopen wij uitvoerig op het doel en de werk wijze van de tentoonstelling terug te komen. In verband met de aanstaande feestdagen zullen de winkels in Veenendaal WOENSDAGMIDDAG 4 MEI EN DONDERDAG 5 MEI gesloten zijn. A.s. zaterdagmiddag 30 april zul len vrijwel alle winkels tot 6 uur 's avonds geopend zijn. In tegenwoordigheid van talrijke Duitse, Engelse, Nederlandse, Belgische, Amerikaanse, Deense, Franse en Zwitserse industriëlen, alsmede een groot aantal vertegen" -.-co^digers vin de pers en het voltallig college van b. en w. van Veenendaal, heeft j.l. vrijdag in het Doelenhotel te Amsterdam de officiële ope ning plaats gevonden van de Carolan Holland, een Zwitsers-Amerikaanse N.V. welke aan de Industrielaan te Veenendaal een fabriekspand heeft gebouwd. De symbolische opening, die werd verricht door Mr. L. de Block, directeur- generaal voor de Industrialisatie en Energievoorziening van Nederland, bestond uit een fictieve radioverbinding met het bedrijf «n Veenendaal, hetgeen overigens een gewaardeerde en originele vondst was. De hierna gehouden cocktail-party werd voortgezet aan boord van een drietal rondvaartboten, waarmede het gezelschap een korte tocht door de grachten van Amsterdam maakte. Tijdens deze tocht werd tevens een uitgebreid koud-buffet geserveerd, zodat de gasten na terugkeer in het Doelen-Hotel direct gereed waren voor deelname aan een tocht door de bollenvelden. FEESTAVOND OPENBAAR V.G.L.O. In het „Eigen Gebouw" geven de leer lingen van de openbare school voor voort gezet gewoon lager onderwijs te Rhenen, hoofd mevrouw A. L. Weenink-Wagenaar, een feestavond op vrijdag 29 april a.s., des namiddags half acht. Op het programma staan elf nummers, waaronder muziek, gymnastiek, toneel, dans en een blijspel, getiteld „Gemeubileerd te huur", dat door vijf leerlingen zal worden gebracht. Burgemeester A. Bakker tijdens zijn toespraak bij de officiële opening van de Carolan N.V. in het Doelen Hotel te Amsterdam. Het nieuwe fabriekspand van de Carolan Holland N.V. aan de Industrielaan. meer dan hebben." 20 jaar grote bewondering AMERIKAANSE MACHINES De president-directeur van de Caron Spinning Co., de heer John B. Caron, zoon van de heer O. J. Caron, belichtte hierna de meer technische zijde van het bedrijf. Hierbij kwam tot uiting dat naar zijn me ning de textielindi strie vandaag voor een groot deel afhanl lijk is van de mode, De muziek- en zangvereniging „Irene" te Ederveen hield zaterdagavond haar jaar lijkse uitvoering in het marktgebouw aan de Schras. Dit gebouw was zeer goed be zet, er bestond grote belangstelling voor dit optreden van „Irene". Voorzitter Floor heette de talrijke aan wezigen hartelijk welkom en verzocht om tijdens de uit te voeren nummers stilte te betrachten. Het kinderkoor zong enkele eenvoudige liedjes, die zuiver en bekoorlijk klonken. Vooral het „Vakantielied" oogstte bijval uit de zaal. Na dit optreden van het jeugdkoor wer den voorzitter Floor, dirigent Hasselaar en penningmeester v. d. Pol gehuldigd voor hun onvermoeid werken voor „Irene". Zij mochten uit handen van Lenie van Beek en Bep Hardeman bloemen en sigaretten in ontvangst nemen. Na een aardige accordeonsolo van een jeugdlid volgde het optreden van de mu ziekafdeling van „Irene". In de acht num mers, die ten gehore werden gebracht, viel op te merken dat „Irene" qua zuiver heid en muziektechnisch kunnen, in verge lijking met vorig jaar weer sterk was vooruit gegaan. Na de pauze volgde het optreden van de toneelgroep „Ons Genoegen" uit Renswou de met het stuk „Een zeeman ging uit passagieren". Vooral de matroos Arie Schellevis en de zoon van de reder maakten met hun sterk toneelspel indruk op het publiek. Ook de freule speelde haar rol voortreffelijk, ter wijl de gehele groep kundig toneel speelde als men bedenkt dat men met een ama teurgezelschap te doen had. Het was zeer jammer dat de raad van voorzitter Floor om tijdens het spel stilte te betrachten werd genegeerd. Het was integendeel achter in de zaal een enprm rumoer, zodat de aanwezigen die achterin hun plaats hadden wellicht niets van het toch zeer mooie toneelstuk hebben ver staan. De jongeren, die dit rumoer veroor zaakten hebben het genoegen van ver schillende ouderen vergald, iets wat ook het bestuur „Irene" betreurenswaardig vond en zich bezint op maatregelen om dit in de toekomst te voorkomen. DEN HAAG. Naar het zich laat aanzien worden de toepassingsmogelijk heden van atoomenergie immer talrijker. Hoe meer men doordringt in de ge heimen van die wereld op zich, hoe meer wegen men vindt om de energie dienst baar te maken aan de mensheid. Nederland neemt bij deze naspeuringen slechts een zeer bescheiden plaats in. Het kan ook moeilijk anders. Wij beschikken niet over de grote financiële middelen, die nu eenmaal nodig zijn voor wetenschap pelijk researchwerk. Toch zal ons land niet helemaal achterblijven. Wij zullen binnenkort zelf proefnemingen kunnen doen, speciaal voor wat betreft de bruikbaarheid van de atoomenergie voor de landbouw. Eind volgend jaar of begin 1962 zal door het Instituut voor de Toepassing van Atoomenergie in de Landbouw (het ITAL) in Wageningen een kernreactor in gebruik worden genomen. Nederland zal dan de beschikking hebben over twee, voor wetenschappelijke doeleinden bestemde, reactoren. De kerninrichting bij Petten, zal vooral in het belang van de industrie worden gebruikt. Bij het gebruik van de atoomenergie ten behoeve van de landbouw, heeft men in andere landen al tastbare re sultaten bereikt. In Canada heeft men via bestraling veredelde graansoorten gekweekt, die eerder rijp en daardoor vroeger geoogst kunnen worden. Be straalde gewassen in Amerika bleken betere opbrengsten te geven en boven dien beter bestand te zijn tegen bepaal de ziekten. Het onderzoek naar de mogelijkheden staat nog in de kinderschoenen, maar nu al is duidelijk, dat de atoomenergie in de toekomst van grote economische waarde kan zijn. Dank zij bestraling kunnen nieuwe gewassen worden ge kweekt. Dit wil zeggen, via bestralin gen bereikt men mutaties van bestaan de planten met geheel nieuwe, voor deliger eigenschappen. Het vormen van nieuwe gewassen geschiedt met behulp van radioisotopen. Dit zijn materialen - meestal kobalt - die in een kernreactor voor lange tijd radio-actief zijn gemaakt. Hierdoor wordt men voor enkele bestralingsvor- men niet meer afhankelijk van de kern- De Havenvakschool in Rotterdam - uniek in de wereld - heeft besloten !n Overberg een buitenverblijf te bouwen ten behoeve van de leerlingen van deze school. Hiervoor is een terrein uitgezocht van de heer C. Henken aan de Dwars weg waar inmiddels een aanvang met de bouw is gemaakt. Het nachtverblijf bestaat uit een complex van twaalf tenten, terwijl er houten gebouwen zullen verrijzen voor het geven van theorielessen. Het ligt in de bedoeling dat deze buitenschool eind mei officieel door de bur gemeester van Amerongen geopend zal worden. reactor en kan men gewassen, die bui ten op het veld staan, langs radio-ac tieve weg behandelen. Isotopen zijn (Zie verder pagina 4) De Havenvakschool gaal uit van de „Stich- (Zie verder pagina 4) ting Vakopleidingen Scheepvaartver- OPHEUSDEN. In Opheusden is deze maand het vijftig-jarig bestaan van de Gereformeerde School herdacht. Deze heuglijke herdenking vond plaats in de zaal van een plaatselijk hotel en werd door tal van instanties bezocht. De school, die in 1945 geheel werd ver woest, is thans dringend aan verbete ring toe. EDE. Voor oudgedienden van het 22e regiment infanterie, dat voor de oor log jarenlang in de Edese kazernes ge legerd was, is drie jaar geleden een reüni gehouden. Gezien het succes heeft men besloten ook nu weer, in de maand juni, een dergelijke reüni te organise ren. LUNTEREN. Onder een viertal nieuwe uitgaven van de Lunterse VVV, be vindt zich een royaal uitgevoerde wan- delkaart van Lunteren en omgeving die geheel is bijgewerkt tot op de hui dige situatie. De grote activiteit welke de VVV-Lunteren ontwikkelt, beperkt zich niet alleen tot deze uitgaven. In de vakantierubrieken van vier grote dagbladen zal een advertentiecampagne gevoerd worden om de aandacht op Lunteren te vestigen. KERKE WIJK 167 TEL. 5000 V E E N E N OA A L Gevolmachtigde van de Insurance Company of North America Uit Veenendaal waren, behalve het vol tallig college, ook vertegenwoordigd de loco-secretaris de heer D. v. Manen en waarnemend directeur van gemeentewer ken de heer G. C. Stuyvenberg. Onder de overige gasten bevonden zich o.m. leve ranciers en afnemers van de N.V., rege ringsautoriteiten en bankiers. De exclusief ingerichte ontvangzaal van het Doelenhotel was vrijwel geheel gevuld, toen de heer Paul de Marsano, verkoop leider van de Carolan, in drie talen als eerste spreker prof. dr. A. H. M. Albregts, voorzitter van de Carolan Holland N.V., aankondigde. Deze heette alle aanwezigen hartelijk welkom, zeer in het bijzonder het ge meentebestuur van Veenendaal. „Wij zijn u veel dank verschuldigd voor uw volle dige medewerking en ik spreek de hoop uit dat wij nog vele jaren van uw steun mogen genieten", aldus prof. dr. Albregts. Spreker noemde het ook een eer de afne mers uit de diverse landen te mogen be groeten, „omdat uw tegenwoordigheid blijkt geeft vari vertrouwen in de n.v." NIET ALS VREEMDELINGEN Vervolgens werd in het Engels een voor dracht gehouden door de heer O. J. Caron, president-commissaris van de Caron Spin ning Company, Rochelle, Illinois USA. Uit zijn rede bleek dat het de bedoeling van de Carolan is, zich in Europa (in casu Veenendaal) te specialiseren op bewerkin gen, die de N.V. volledig beheerst, maar die aan deze zijde van de Oceaan minder bekend zijn. In dit verband sprak de heer Caron ook van de Euromarkt, die de aandacht van de gehele wereld op zich heeft getrokken. Aan het slot van zijn betoog wilde de heer Caron niet nalaten zijn dank uit te spreken aan het adres van de autoriteiten van dit, zoals hij zei, „gastvrije land, die ons toestemming hebben gegeven zich hier te vestigen en die ons de eer doen deze feestelijkheid bij te wonen. Wij komen hier niet als opdringende vreemdelingen maar als industriëlen die besloten zijn deel te nemen aan de economische ontwik keling van een land, waarvoor wij reeds In en by het troepenlokaal op het terrein van het Julianaziekenhuis aan de Cuneraweg heeft de plaatselijke padvindersgroep van de vereniging „De Neder landse Padvinders", gecombineerd met de padvinders van de Katholieke Jeugd beweging j.l. zaterdag op gebruikelijke wijze de St. Jorisdag gevierd. Het kampvuur in de avonduren werd o.m. bijgewoond door leden van de plaatselijke groepscommissie, dr. Harting en de heren Koster en v. d. Weerd, waarbij zich later kapelaan Egbers voegde. Deze feestdag hield tevens het einde van de heitjesactie in, met een ruw ge schatte opbrengst van driehonderd gulden. naar het defile voor H.M. de Koningin zul len gaan. De uitverkorenen waren de ver kenner Job v. Amerongen en de welp Sil Rozenboom. KAMPVUUR 's Avonds om kwart voor acht werd on der doodse stilte met een brandende fak kel het kampvuur aangestoken. Oübaas Welker las het St. Jorisgedicht voor, waar na o.l.v. oübaas Schötte gezamenlijk ge zongen werd. Na het spel „St. Joris" dat zich rondom het kampvuur afspeelde, vond op plechtige wijze de vernieuwing van de padvindersbelofte plaats, hetgeen tevens het einde betekende van de St. Jorisdag-viering. A.s. vrijdagmiddag en -avond wordt in Rhenen het 50-jarig bestaan gevierd. De merendeel jonge padvinders hebben tijdens de heitjesactie weer diverse kar weitjes moeten opknappen. Het varieerde van ramen wassen, matten kloppen, schoe nen poetsen tot het opvouwen van onder goed. De padvinder Jan van Haaien moest om een heitje te incasseren een dakgoot schoonmaken, waarbij hij bijna het even wicht verloor, maar de opdracht toch tot voldoening uitvoerde. De 15-jarige pa trouilleleider Hans Huibers verdiende vier heitjes als babysit. Tweeëneenhalf uur paste hij op het kleine wicht en wist met succes ook nog een luier te vernieuwen. „Ik prikte nog wel eens verkeerd", zo zei hij, „maar dat was gelukkig niet ernstig." Dit jaar draagt iedere jongen die meege daan heeft aan de heitjesactie een kwartje af voor de Sleutelactie van de Ned. Jeugd gemeenschap. De meest sprekende prestatie hebben ongetwijfeld twee van de jongste welpen geleverd, die in Overberg een aanplant van 500 jonge dennen water hebben ge geven. Deze watergieterij leverde hen vier heitjes op. NIEUWE GEDENKPENNING De inleiding tot de St. Jorisdag vormde 's morgens in de vroegte het hijsen van de vlag bij het troepenlokaal. In de middaguren werd, tegelijkertijd met de uitreiking van een nieuwe gedenk penning ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de Nederlandse padvinderij, de nieuwe welpenleidster, mej. v. Kooten geïnstalleerd. Hierbij waren ook tegen woordig dr. Kets en! de heren Budding en v. d. Bosch. Onder grote spanning werden tevens da twee afgevaardigden aangewezen die eniging-Zuid" te Rotterdam. Het is een bijzondere school voor lager nijverheids onderwijs voor jongens en geniet als zo danig Rijks- en Gemeentesubsidie. Volgens de jeugdleider welke aan deze school is verbonden, de heer Aartsen - een bekend radiospreker - is de school in 1953 opgericht en gestart met 22 leerlingen. In de loop van haar bestaan is het aantal leerlingen gestegen tot 400 en het aantal leraren breidde zich uit tot 20. De H.V.S. leidt jongens, die tenminste twaalf jaar en acht maanden oud zijn, op voor één der functies in het havenbedrijf. Dit heeft betrekking op zowel technisch als administratief en leidinggevend gebied. De gehele opleiding duurt vier tot zes jaar en omvat een voorbereidend leerjaar, twee leerjaren voor het behalen van het diplo ma „maat", vervolgens voor het rijksdiplo ma „gezel" en tenslotte een voortgezet leerjaar voor opleiding tot controleur, wagenrijder, enz. De leerstof valt in drie onderdelen te splitsen: Algemeen Vormend Onderwijs en Havenleer (17 uur per week), Handvaar digheid (11 uur per week) en Lchamelijke Opvoeding, w.o. zwemmen en roeien (12 uur per week). Alle leerlingen ontvangen zakgeld te beginnen met 3,90 per week. VAKANTIE IN OVERBERG De heer Aartsen, wiens taak het is con tact te houden met leerlingen en hun ouders, is geen onbekende voor Overberg. In de jaren '39-'40 bracht hij in deze om- De Oranjecommissie Eist heeft voor de viering van de bevrijding ook dit jaar weer een programma samenge steld. 's Morgens zullen de inwoners worden gewekt door een reveille, ter wijl om 8 uur klokkengelui zal klinken. Om 9.30 uur zullen op de scholen kin derspelen worden gehouden, waarna traktatie van alle schoolkinderen. 's Middags wordt het programma be gonnen met een kinderoptocht (opstel len bij de o.l. school om 2 uur), de route van deze optocht is: Vordel, Zwijns- bergen, Franseweg, Verbindingsweg en de Woudweg weer terug naar de o.l. school. Alvorens de optocht van de o.l. school vertrekt, zullen de feestelijk heden eerst officieel worden geopend. Na de grote rondgang van de school kinderen zullen er om 3.30 uur volks spelen worden gehouden op het plein naast de o.l. school, waarvoor prachtige prijzen beschikbaar zijn. De Elsterse muziekvereniging „Cres cendo" begint de avond om 7 uur met het geven van een concert. Om 8 uur wordt een cabaretprogram ma gebracht „Anders dan anders", waaraan medewerking zullen verlenen o.a. De Stuntbrekers, The Crazy Bro thers, De Ton Jacks. De Coalito's en het showorkest van Benny Borman. Aan de kinderoptocht die 's middags wordt gehouden kunnen alle kinderen deelnemen, er zijn mooie prijzen te winnen en elk kind ontvangt een trak tatie. Verder verzoekt de Oranjecom missie Eist de inwoners allen de natio nale driekleur uit te steken. De bekende mascotte van de stoot troepen te Nijmegen, Kees de bok, gaat met pensioen en krijgt een plaats in Bronbeek te Arnhem. Vermoedelijk omdat hij de belang stelling van de pers beu was, is de Aga Khan slaags geraakt met een Franse journalist. Volgens een Engelse geleerde bezit Amerika 100.000 kernbommen en Rus land 50.000, terwijl er maar 300 nodig zijn om één der beide landen te ver nietigen. De Sjah van Perzië gaat alleen op reis. Hij zal officiële bezoeken brengen aan België, Oostenrijk en Zweden. In de Italiaanse stad Bergamo staat een 44-jarige Italiaan terecht die be kend heeft negen personen te hebben vermoord. Bij een verkeersovertreding in Dene marken kan de automobilist óf direct de boete betalen óf een verkeersfilm van een half uur bijwonen. Volgens Tass zullen in Moskou hu welijkspaleizen gebouwd worden met vertrekken voor bruid en bruidegom. De bedoeling is het huwelijk meer luis ter bij te zetten. In Burgers dierenpark in Arnhem is de keizersnede op een 7-jarige ko ningstijger toegepast. De operatie duur de twee uur, het jong was volgroeid maar dood. Ter gelegenheid van St. Jorisdag werd by het troepenlokaal aan de Cuneraweg een kampvuur gehouden. Mevr. E„ huisvrouw te Wageningen zou op de avond van de achtste decem ber op de Heelsumseweg te Bennekom zonder voorlicht gefietst hebben, doch, voor het Wagenings kantongerecht, ont kende ze dat in eerste instantie. Ze had met de fiets aan de hand gelopen op het moment dat de agent haar be- keurde. Er staat in de stukken, dat de Van de B„ student te Utrecht, was 12 bomen tussen de weg en het fietspad, politieman gezien heeft, dat u zonder juni van het vorig jaar in Heelsum vermaande rechter Pot. Dan hebt u licht reed. Het zal dus wel zo zijn ge- met zijn fiets uit een zijweg schuin de tenminste een goed uitzicht. weest, zei rechter v. d. Brand. Utrechtseweg overgestoken en daarna Een voorbijganger wees me erop, zonder voldoende uit te kijken het dat het voorlicht niet brandde, ver- fietspad langs deze weg opgereden. Ik had u bijna vervolgd wegens duidelijkte verdachte. Ik ben toen af- n- nnnriw+onrihPiH Hp nnrraak het toebren6en van zwaar lichamelijk gestapt on merkte dat er een blad oen^s^f mot ell reeds dfcM *tsel door voegde de officier, van een boom tussen de dynamo en de geLderde bro^ hier- "ir,Pfei1' eraan toe' A1 de over" band gekomen was. Daardoor slipte hij. treding er niet minder of meer om, er- Op hetzelfde moment was de agent echter, die proces-verbaal opmaakte. WOndingen in het ziekenhuis worden tllrd'wnrHpn 'Het fpit "i «Te r n stisTe nde Hij heeft u dus waarschijnlijk zien opgenomen en ook v. d. B. ze"worden. Het leit is ernstig en ae niet zonder letsel afgekomen. te zijn. Eis 25,of 3 d. Het vonnis luidde conform. B„ een twintigjarige scholier uit Lun teren, verscheen voor het kanton gerecht te Wageningen omdat hij op de Edeseweg te Lunteren zonder licht ge fietst had. geving zijn mobilisatietijd door en kwam na de oorlog met zijn gezin ieder jaar op vakantie in Overberg. Geen wonder dus, dat mede op zijn ad vies, besloten werd het buitenverblijf in Overberg te bouwen. De verwezenlijking van de plannen kon, ook dank zij de volle Op hetzelfde moment was de agent er heLSuTding^ gfnS, m°ft?n het b,epalen 06 t^^^nersensenuaaxngen en nug aiiueit; vei strafmaat toch de gevolgen verdiscon- -nii neen u uus wamiteerd worden. Het feit is ernstig en de naderen toen u nog zonder licht fiet- SzoJTdCT letseï aiekomen oorzaak is gemakzucht Gelukkig be ste, concludeerde de rechter. e zonüer letsel aigeKomen. treurt verdachte het gebeurde en ho- Dat kan wel, maar toen hij bij me ziJn i'0"1 bracbt bem voor bet Wage- pelijk zal dit hem inscherpen in het was liep ik, herhaalde mevr. E. nings kantongerecht en daar gaf de vervolg voorzichtiger te zijn. Aan de Tegen de agent hebt u anders ge- jongeman, die op het ogenblik van het andere kant wil ik er toch ook reke- zegd, dat u haast had en dat u daar- ongeval nog scholier was, vlot toe, dat ning mee houden, dat verdachte zijn om zonder licht bleef fietsen. U wist hiJ beter uit had moeten kijken. schuld erkent - iets wat, gezien onze dus dat u fout was, zei de officier. In het vervolg doet u er verstan- ervaringen hier, bijzonder moeilijk en Eis en vonnis 7,50 of 1 d. diger aan even af te stappen bij de dus op zichzelf al een soort straf schijnt Ik was die middag om half drie medewerking van b. en w. van Ameron- opgeroepen voor een medische keuring gen, op korte termijn plaats vinden. in Ede, zo vertelde B„ en ik dacht, dat ik voor donker wel weer thuis kon zijn. Het werd echter later dan ik verwacht had en hoewel ik nog hard gereden heb om tijdig in Lunteren terug te zijn, lukte het niet. Hebt u dan geen lamp op uw fiets, informeerde rechter v. d. Brand. Nee, antwoordde verdachte, maar dat hindert niet, want ik rijd er an ders 's avonds nooit mee. 5,voor het ontbreken van het voor- en 4,voor het achterlicht, eiste de officier, mr. Pfeil. Ik krijg maar weinig zakgeld, pleitte verdachte. Dan is het risico voor u nog groter dan voor anderen, wanneer u een over treding begaat, vond mr. Pfeil. Rechter v. d. Brand vonniste hierop (Zie verder pagina 2) De leerlingen zullen om beurten met hun leraren een week in Overberg ver toeven, hetgeen neerkomt op 50 60 in totaal. Bij de te geven theorie zal speciale aandacht besteed worden aan het kaart en kompaslezen. Voor het beoefenen van de sportt zijn op het terrein vele attribu ten aanwezig. Het nut van dit alles is, naar de heer Aartsen ons meedeelde, in de eerste plaats persoonlijkheidsvorming van de leerling. „Dit trainingskamp is erg belangrijk, voor al omdat de jongens zich hier leren har den en behelpen, wat hun in de maat schappij later zeer zeker te pas zal ko men." Om de praktijk zo dicht mogelijk te benaderen zullen er op verschillende plaatsen droppings worden gehouden. On voorziene omstandigheden voorbehouden zal het buitenverblijf eind volgende maand gereed zijn. VEENENDAAL Donderdag 28 april: Schoolavond Chr. Lyceum in Verenigingsgebouw om 7.30 u. Ledenvergadering NCVB in ,,'t Trefpunt", 7.45 uur. Vrydag 29 april: Herdenkingsmorgen Panter Sigarenfabrieken in Vereni gingsgebouw, aanvang 10 uur.

De Vallei | 1960 | | pagina 1