Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Slagboom omhoog: tentoon stelling „Paraat 1960" geopend Eerste avond al enorme belangstelling WAAR IS DE VALLEI-RIKS? Tussen reveille en vuurwerk een daverend bevrijdingsfeest Kinderzang VEERTIG JAREN PANTER: Plechtige en stijlvolle herdenkingsmorgen in Verenigingsgebouw „Bergbad" - morgen open - weer fris uit de winterslaap tevoorschijn gekomen Sobere doeh plechtige dodenherdenking bij het monument VIERING BEVRIJDINGSDAG IN DE OMGEVING KL van Hal gekozen in zaterdagelftal AMERONGEN ELST 34e jaargang VRIJDAG 6 MEI 1960 Nr. 36 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen. Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Burgemeester in linktrainer Nuttige voorlichting Slagboom omhoog Vanavond: Taptoe en excercitie op feestterrein 'QetzcruUfhctle DAMES In de schietstoel Waarde vijftien gulden 2 AR 252707 KINDERZANG PERFECT GEORGANISEERD Directeur J. M. H. van Schuppen Ridder in de Orde van Oranje-Nassau Lof voor adjunct-directeur Stoffels FLORIADE-POSTKOETS PASSEERDE VEENENDAAL Kerk nog niet gereed RENSWOUDE Oranje-Wit gaf goede uitvoering Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BRO UWE R Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Redactie: W. F. ter Boeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven b!0 de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschoning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 Woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 10 cent De leger- en luchtmachttentoonstelling Paraat 1960, georganiseerd door de afdeling Personeelspubliciteit van het Departement van Defensie, is geopend. Officieel geschiedde dit gistermiddag in hotel „La Montagne" waar een groot aantal genodigden bijeen was. Voor het publiek werd de tentoonstelling 's avonds om zeven uur opengesteld. De explicateurs en -trices kregen direct al volop werk, want vaders met zoons, toekomstige militairen en ook vele dames wilden als eersten een theoretische duik in het gevarieerde leven van de krijgsmacht nemen. De buitenexpositie, waar tanks, straalvliegtuigen en verschillende vuurmonden staan opgesteld, werd letterlijk en figuurlijk bestormd. De M.P. moest met straffe hand ingrijpen om de bezoekersstroom naar de zogenaamde Paraatiac (een grote tent waar films worden vertoond) in ordelijke banen te houden, ter wijl tanks en vuurmonden in het middelpunt van de belangstelling stonden. Omstreeks half drie arriveerden bij hotel „La Montagne" talrijke militaire, burgerlijke en kerkelijke autoriteiten, welke waren uitgenodigd de officiële opening van Paraat 1960 bij te wonen. Onder hen bevonden zich het vol tallig college van b. en w., de korps chef van politie Inspecteur W. C. H. Dekker, majoor der infanterie P. Bühr- mann militair secretaris van Z.K.H. Prins Bernhard, W. H. M. Lauteslager, directeur Pers. Zaken van het Dep. van Defensie, generaal-majoor W. de Boer inspecteur Corps Mobiele Colonnes en majoor-vlieger E. J. H. Smitshuijsen commandant van de tentoonstelling in Veenendaal. Als eerste werd het woord gevoerd door de Directeur van Perszaken, de heer W. H. M. Lauteslager, die allen op deze historische dag namens de Minis ter van Defensie welkom heette. „Spe ciaal u mijnheer de burgemeester en mevrouw, heet ik welkom. Op deze plaats wil ik gaarne onze dank over brengen voor de medewerking van u en het gehele gemeentebestuur ontvan gen", zo zei de heer Lauteslager. Na ook waarderende woorden aan het adres van de pers te hebben ge sproken, wilde spreker eveneens dank brengen aan Inspecteur W. C. H. Dek ker, die de aanleidende oorzaak is ge weest dat de tentoonstelling in Veenen daal is gekomen en aan de heer Schoon hoven voor het beschikbaar stellen van zijn gebouwen. Vervolgens zette de heer Lauteslager in het kort het doel van de tentoonstel ling uiteen. In de eerste plaats wil men gedachte krijgsmacht-volk bevorde ren, maar in zekere zin is het ook een rekening af te leggen aan de belasting betaler. Over de vrouw in het leger (de Milva, Marva en Luva zijn ook op de tentoonstelling vertegenwoordigd) zei de directeur: „Er zijn heel veel mensen die de vrouw in het leger als iets on denkbaars achten. Ik hoop echter dat degene die deze gedachten huldigt en onze tentoonstelling bezoekt, tot andere gedachten zal komen." Het woord was hierna aan burge meester A. Bakker. Vooraf werd Vee- nendaals eerste burger een fraai her- inneringsbord aan Paraat 1960 aange boden, hetgeen burgemeester Bakker dankbaar aanvaardde. „Ik voel me in militair gezelschap bijzonder thuis, vooral ook omdat ik vele jaren soldaat geweest ben en het leger dus wel enigszins ken", aldus spreker. „Veenendaal is zeer vereerd met Paraat 1960 en ik persoonlijk acht elke voorlichting van het ministerie van Defensie buitengewoon nuttig. Het is bekend dat Nederland niet erg mili- tairistisch is, want nog téveel mensen proberen uitstel of afstel te krijgen. Op deze tentoonstelling kan men zien dat de jongens op verantwoorde wijze die nen en ik hoop dan ook dat de bevol king grote belangstelling zal tonen." Met deze, zoals hij het uitdrukte, simpele woorden verklaarde burge meester Bakker Paraat 1960 voor ge opend. Het hoofd van de afd. Pers publici teit, majoor Glaser, wees tenslotte nog op de feestelijkheden rondom de ten toonstelling en verzocht de aanwezigen zich naar de Industrielaan te begeven om de tentoonstelling te bezichtigen. Daar aangekomen werden de geno digden in twee groepen gesplitst, waar na de rondleiding een aanvang nam. In volgorde werden de diverse stands In het kader van de Leger- en Luchtmachttentoonstelling „Pa raat 1960" welke aan de Indu strielaan wordt gehouden, vindt er hedenavond op het feestter rein een groots opgezette taptoe plaats. Deze taptoe wordt ver zorgd door het Trompetterskorps der Cavalerie en het tamboer korps van het Garderegiment Fusiliers „Prinses Irene". In de pauze treedt een excersitiepele- ton van het regiment „Prinses Irene" op. Het terrein wordt met 54 grote schijnwerpers verlicht. Een en ander vindt in ceremo nieel tenue plaats. De toegang tot dit militaire festijn dat om 9 uur precies be gint, is gratis. Met ingang van vandaag is de tentoonstelling Paraat 1960 ge opend van 13.30 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 22.30 uur. Ook hier is de toegang gratis. van de binnenexpositie bezichtigd en gaven de explicateurs (trices) een korte maar duidelijke uiteenzetting. Bij het verlaten van de NAVO-stand stond burgemeester Bakker en echtgenote plotseling voor een afsluitboom, zoals deze aan de grens te vinden zijn. Op verzoek van majoor Glaser deed de burgemeester de boom omhoog en ver richtte met deze handeling de tweede officiële opening. Via de stands van de Kon. Marechaussee en de Kon. Land macht, omvattende vrijwel alle wapens en dienstvakken, kwam men terecht bij de Kon. Luchtmacht. En hier was het dat burgemeester Bakker bewees een niet al te beste piloot te zijn, alhoewel het spreekwoord „de beste stuurlui staan aan wal" hierbij zeker te pas zou kunnen komen. In de linktrainer, welke een magische aantrekkingskracht uitoefent op lucht- vaartleken, nam namelijk burgemees ter Bakker plaats. Geheel van de bui tenwereld afgesloten hanteerde hij de stuurknuppel en klom na een geslaag de „vlucht" uit de cockpit. Volgens in siders zou dit praktisch onmogelijk ge weest zijn, want toen de burgemeester uitstapte stond de hoogteteller op 100 meter. Een volgend slachtoffer was wet houder Van Kuyk die op vlugge en vakkundige wijze in de schietstoel ge bonden werd. Hoewel hij angstvallig naar het dak van de garage Schoon hoven keek, bleef hij gelukkig op de begane grond en werd na de demon stratie van de riemen verlost. Bij de buitenexpositie aangekomen, was men getuige van het stuntvliegen van een helicopter-piloot die de meest vreemde capriolen met zijn toestel uit- De symbolische opening van de ten toonstelling „Paraat 1960" werd ver- rich t door burgemeester A. Bakker (links) toen deze de rood-witte afsluit boom omhoog deed. haalde. 's Avonds werd de tentoonstelling voor het publiek opengesteld. In twee uur tijds waren er meer dan 1500 be zoekers de ingang gepasseerd. Tijdens de officiële opening in hotel „La Mon tagne" werd het telefoonnummer van Paraat 1960 opgegeven (nummer 3522) voor het eventueel verstrekken van inlichtingen aan hen die de tentoon stelling groepsgewijs willen bezoeken. De vorige week bfl Rijwielhandel Pretfe in de Zandstraat uitge geven Valleiriks, is niet gevon den. De vinderspremie wordt dus weer vermeerderd met 2,50, zo dat d« nieuwe riks met het rode nummer VIJFTIEN GU1.DDEN waard is. B(j inlevering op ons bureau vóór a s donderdagmiddag 12 uur wordt de premie a contant uit- bei »ald. De viering van het derde lustrum van onze bevrijding heeft Veenendaal weer achter de rug. In het tijdsbestek tussen de reveille 's morgens om zeven uur en een groots en schitterend vuurwerk tegen het middernachtelijk uur op het feest terrein, lagen een aantal festiviteiten die varieerden van paardesport tot volks dansen en van muziek tot een sportwedstrijd. Het volledige politiekorps is de gehele dag in touw geweest om de enorme verkeersdrukte in goede banen te houden. Vooral 's morgens was het ontzettend druk, hetgeen voor een groot deel toe te schrijven was aan de in Ede gehouden parade. Het politierapport vermeldde echter gisteravond om elf uur (gelukkig) nog geen enkel verkeersongeval, zodat het verkeer in ieder geval op deze feestdag zijn tol in Veenendaal niet geëist heeft. Uitgezonderd de vechtpartij op het feestterrein onder het vuurwerk en het flauwvallen van enkele kinderen tijdens de kinderzang op de Markt, is het be vrijdingsfeest verder door niets verstoord. Integendeel, het was een echte feestdag, waarbij men de uitzonderlijk gunstige weersomstandigheden niet mag verwaarlozen! Op een niet-alledaagse wijze werden de inwoners gistermorgen om zeven uur gewekt door herauten die de feest dag aankondigden. Een stralende zon zorgde direct voor een opgewekte stemming, in het bij zonder bij'de kinderen voor wie de 5e mei dé dag van het jaar betekende. Omstreeks negen uur vertrokken de kinderen met begeleiding van mars muziek van een drietal punten naar de Markt waar tegen half tien ruim vier duizend schoolkinderen opgesteld stonden. De duizenden oranje strikken, sjerps, mutsen en balonnen, dit alles tezaam vormde een fantastisch schouw spel. Precies volgens schema besteeg bur gemeester Bakker om half tien het spreekgestoelte en sprak een korte rede uit. Deze zei o.m. „Gisteravond hebben wij teruggedacht aan hen die gevallen zijn voor onze vrijheid. Na het schrik bewind van de nazi's kwam plotseling de bevrijding en de mensen waren bui ten zichzelf van vreugde. Onze jeugd weet nauwelijks wat vrijheid is, maar 3UN6HANS PRISMA PONTIAC OMEGA voor betere uurwerken Met een plechtige en stijlvolle herdenkingsmorgen is j.l. vrijdag in het ver enigingsgebouw aan de Eikenlaan het 40-jarig bedrtffs jubileum der Panter Sigarenfabrieken N.V. herdacht. Het podium, waarop voor deze gelegenheid de jubilerende directie met familieleden had plaats genomen, was herschapen in één grote bloemenzee met op de achtergrond een fraai ontworpen Panter-decor. Onder de aanwezigen die deze herdenkingsmorgen bijwoonden bevonden zich o.a. burgemeester A. Bakker, de heren wethouders Van Kuyk en Hardeveld, de directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau Veenendaal en tal van andere autoriteiten, fabrikanten en vertegenwoordigers van het bedrijfsleven. Hoogte punt was ongetwijfeld de uitreiking door burgemeester A. Bakker van het Rid derkruis verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau aan de jubilerende direc teur, de heer J. M. H. van Schuppen en de zilveren eremedaille aan de procu ratiehouder van dit bedrijf, de heer H. Janssen. Het gebouw was tot aan de laatste plaats bezet toen de heer H. Stoffels, adjunct directeur van de Panter en organisator van deze herdenkingsmorgen, achter het spreekgestoelte plaats nam en zich met een speciaal welkomst woord tot de direc tie en familie richtte. „U mijnheer van Schuppen Sr. heet ik bijzonder welkom," aldus de heer Stoffels, „ook om het feit dat u hier kunt zijn." Na het geven van een korte karakterschets, die volgens de heer Stoffels ook van toepassing zou zijn geweest op de broer van de huidige di recteur, wijlen de heer van Schuppen, was het woord aan het mannenkoor „De Veen- zangers" dat o.l.v. Gijsbert van Zanten het couplet „Ter eeren ons Heeren wilt al uw dagen" zong. In het openingswoord dat de heer J. M. H. v. Schuppen uitsprak, zei deze zeer ver eerd te zijn met de aanwezigheid van het gemeentebestuur. „Het doet ons goed in onze couranten telkens van nieuwe indu- striën te lezen, maar het doet ons ook goed wanneer u aanwezig bent als een oudere zoon van uw gezin feest viert". Verder 6prak de directeur enkele waarderende woorden ter nagedachtenis van de over leden compagnon. „In zijn zoon hebben wij een waardig opvolger gevonden. Voorts ondervinden, wij veel steun van (Zie verder 2e blad) wij zijn een vrij! eidslievend volk en willen dat beleven onder het historisch huis van Oranje. Ik hoop dat we van avond kunnen zeggen, het was een goed feest. We gaan samen herdenken en feestvieren en moge God ons geven dat we nog lang in vrijheid mogen leven." Aansluitend hierop hesen enkele padvinders de nationale driekleur, waarna staande het Wilhelmus gezon gen werd. Toen kwam het moment waarop de kinderen zo gewacht hadden: „meester" J. Dorrestijn beklom het gestoelte en even later schalden de heldere kinder stemmen over het Marktplein. De zang was zonder meer uitstekend, wat even eens gezegd kan v orden van de orga nisatie, want omxtien uur waren de kinderen weer lei ug weg naar hun school waar zij een tractatie ont vingen. Hierna werd in de oude kerk op de Markt een christelijk-nationale dienst gehouden, ter herdenking van de ge vallenen. RUITERDEMONSTRATIE Het programma voor de middaguren begon met een grote ruiterdemonstra- tie van de landelijke rij vereniging „De Valouwe" uit Ede, op het feestterrein. Paardeliefhebbers konden hier aan hun trek komen met een gevarieerd uitgevoerd programma. In de pauze waren aller ogen gericht op een heli- coptère, behorende bij de tentoonstel ling Paraat 1960, die boven het feest terrein demonstreerde. Tegelijkertijd maakte het Chr. tam boers- en pijperskorps „Prins Bern hard" een muzikale rondgang door de gemeente. In Veenendaal-west was het pu bliek in grote getale opgekomen om de vriendschappelijke voetbalwedstrijd DOVO-GVVV op het terrein Panhuis bij te wonen. Vijf minuten na het begin van de wedstrijd was het al 1-0 voor DOVO, met vóór de rust nog een doel punt. Na de thee was het al spoedig 3-0 voor DOVO. Tien minuten voor het einde slaagde GVVV er in de eer te red den en scoorde kort na elkaar twee doelpunten, zodat de einduitslag 3-2 voor DOVO werd. SCHITTEREND VUURWERK De feestelijkheden in de avonduren waren nog al verspreid. Op de Indu strielaan was het een komen en gaan van Paraat-bezoekers, het feestterrein trok de nodige belangstelling voor de variété-voorstelling, op het SI. de Bruï- neplein stond een dichte haag toe schouwers rondom de volksdansspelen en de Markt was het muzikale trefpunt van twee plaatselijke muziekkorpsen. Een groot schitterend vuurwerk vormde het slot van Veenendaals be vrijdingsfeest. De dansvloer van de consumptietent was druk bezet met voornamelijk teen-agers en de auto- tjes waren in de avonduren volop in bedrijf. Nadat de politie nog enkele luidruch tige feestvierders met zachte hand huiswaarts had gezonden behoorde be vrijdingsdag 1960 tot het verleden. Het ziet er naar uit, dat het Veenen- daalse „Bergbad" morgenmiddag wel eens een andere opening zou kunnen beleven dan het de laatste jaren gewend is ge weest. De weersgesteldheid is de laatste dagen van dien aard geweest, dat de tem peratuur van het water morgen hebbelijk kan zjjn. En als het zonnetje dan morgen middag ook nog present is dan zal onge twijfeld menig duikje In het water op de openingsdag worden gewaagd, terwijl het andere jaren veelal bij een vluchtig ver kennen bleef. Het bad staat en ligt er weer fris bij. Het heeft de afgelopen winter een gron dige schoonmaak- en herstelbeurt gehad en alle gebouwen zijn van een fleurig verfje voorzien. Daarbij is het water mo menteel kristalhelder. Ingrijpende veranderingen heeft het Bergbad deze winter niet ondergaan. Noe menswaard is evenwel de nieuwe beton- afrastering, die de oude vervallen schut ting (met gaten) heeft vervangen en de vergrote rijwielstalling, voorzien van een aantal nieuwe fietsenrekken. Het badpaviljoen heeft met ingang van dit seizoen een nieuwe pachter. De heer en mevrouw Veenendaal zullen thans als beheerders optreden. Geen onbekenden voor de badbezoekers, want zij waren ja renlang in dienst van de bekende fam. Verhagen, die lange tijd het paviljoen, heeft beheerd. Eigenaresse van het Bergbad is nog steeds do Stichting Natuurbad Bergbad, een specifiek Veenendaalse instelling die zonder winstbejag werkt, doch alle in komsten aanwendt in het belang van het bad en welks bestuur er steeds op uit is de Veenendalers een zo goed geoutilleerd mogelijke zweminrichting te verschaffen. Een belangrijk punt is ook, dat menj in het bad tevens in een buitengewoon mooi stukje natuur vertoeft, aan de voet van de Wielingsheuvel. Echter een opsomming van al deze kwa liteiten is overbodig. De Veenendaalse zwemliefhebbers kennen dit alles en we ten de weg naar hun bad te vinden. Nogmaals: als het zonnetje niet verstek laat gaan dan zullen velen reeds morgen middag, als badmeester Rompes door het openzwaaien van de poorten het nieuwe seizoen inluidt, present zijn. Op eenvoudige, doch treffende wijze, werden woensdagavond j.l. - aan de vooravond van onze nationale bevrij dingsdag - bij het monument op het Stationsplein de gevallenen voor recht en vrijheid herdacht. De Veenendaalse gemeentepolitie, versterkt met leden van de reserve- politie zorgde voor een goede afzetting, waardoor niets de sobere plechtigheid verstoorde. Toen het gelui der kerkklokken om kwart voor acht inzette vertrok vanaf het gemeentehuis in de Hoofdstraat de stille stoet, voorafgegaan door de Vee nendaalse harmonie „Caecilia" met om floerste trommen. In deze stoet liepen naast de nabestaanden van de in de oorlog en in het voormalige Ned. Indië omgekomenen mee, het voltallige col lege van burgemeester en wethouders met de waarnemend gemeentesecreta ris, de heer D. van Manen, het bestuur van de vereniging „Oranjedag", de in- Met uitzondering van Renswoude is gisteren in alle plaatsen van deze om geving het bevrijdingsfeest gevierd. Mede door het prachtige zomerweer, waren veel mensen op de been en overal was het een gezellige drukte. Onderstaand geven wij een kort overzicht van de gehouden festiviteiten. RHENEN Al vroeg in de ochtend beierden de klokken in de Cuneratoren over de Grebbestad en nog tijdens het carillon concert van Leo van Stempvoort arri veerden de R.A.V.-estafettelopers met de brandende bevrijdingsfakkel uit Wageningen. „Ons Genoegen" zorgde voor de muzikale opluistering. In de Cunerakerk werd hierna een bevrij dingssamenkomst gehouden, waarvoor grote belangstelling bestond. Begeleid door alle Rhenense muziekkorpsen vond in de middaguren een optocht plaats, die ruim een kilometer lang was. Het daarna gegeven sportfeest op de speelweide aan de Groeneweg trok zeer veel publieke belangstelling. Een schitterend effect leverde de bij avond gehouden lampionoptocht op, terwijl de openluchtbioscoop in de Kruisstraat in De plechtige herdenking van de ge vallenen bij het monument op het Sta tionsplein, welke woensdagavond plaats vond. specteur van politie, vier onderofficie ren van verschillende wapens, als ver tegenwoordigers van de momenteel in Veenendaal verblijvende militairen, predikanten, officieren van het Leger der Heils, leden van het Ned. Roode Kruis, alsmede afgevaardigden van di verse verenigingen en leerlingen, die verschillende scholen vertegenwoordig den. Rond het moriuiiïteiit hadden Veenen daalse padvinders de erewacht betrok ken. Na het zingen van het mannenkoor „De Veenzangers", dat zich ook bij de stoet had aangesloten, legde burge meester A. Bakker namens het gemeen tebestuur de eerste krans, hierbij ge assisteerd door de oud-verzetsstrijder, hoofdagent van gemeentepolitie W. Im- bos. Nabestaanden, afgevaardigden van verenigingen en schoolkinderen legden hierna een groot aantal kransen en bloemstukken rond het monument. Om precies acht uur werden twee minuten stilte in acht genomen en de plechtige herdenking werd besloten met het spelen van het „Wilhelmus" door de Veenendaalse harmonie „Cae cilia". Evenals andere jaren toonden vele Veenendalers hun belangstelling. In het Nederlands zaterdagelftal dat za terdag 1 mei a.s. te Antwerpen uitkomt tegen het vertegenwoordigend Belgisch elftal om de Coupe „Fernand Canelle", staat de Dovo-speler Klaas van Hal als linksbuiten opgesteld. Nadat Van Hal een aantal jaren geleden reeds een keer bij de reserves was gekozen werd hij daarna, hoewel hij regelmatig in selectie-elftallen uitkwam, door de keuze commissie gepasseerd, waaraan de grillig heid in zijn spel niet vreemd zal zijn. Nu hij eindelijk de top heeft bereikt is het te hopen dat het niet bij deze ene keer zal blijven en dat hij ook op 21 mei a.s. te Zwolle tegen Frankrijk van de partij zal zijn. HERDENKINGSGWANDELTOCHT Volgende week zaterdag 14 mei wordt in Veenendaal een herdenkingswandel tocht gehouden. Door de plaatselijke fabrikanten en winkeliers zijn voor de ze tocht niet minder dan 35 bekers be schikbaar gesteld, die tentoongesteld zijn in de etalages van magazijn Al- bers in de Hoofdstraat. De Floriade-postkoets welke internatio nale bekendheid kreeg wegens de trek tocht van Turkye naar Nederland, is gis termiddag Veenendaal gepasseerd. Om kwart over twee arriveerde de koets op de Bnnrtlaan-oost en reed via de Buurtlaan-west naar de Nieuweweg. In tegenstelling tot berichten van de radio- nieuwsdienst, als zou de koets via de Be tuwe naar Rotterdam reizen, heeft dit his torische vervoermiddel richting Utrecht genomen. De koets werd getrokken door vier paarden en trok langs de route de nodige belangstelling. Volgens mededelingen van de bouw commissie van de nieuwe Ger. kerk aan de Dennelaan, zijn de werkzaam heden aan deze kerk nog niet zo ver gevorderd, dat de eerder aangekondig de bezichtiging op a.s. zaterdagmiddag door kan gaan. POLIO-INENTING Op dinsdag 10 mei a.s. zal in het wijk- gebouw van de vereniging Het Groene Kruis wederom gelegenheid worden ge geven tot inenting tegen kinderverlam ming. De kinderen, geboren in het jaar 1959, zullen dan de 2e injectie ontvangen. Kinderen, die vóór 1959 zijn geboren en wegens bijzondere omstandigheden nog IN TAL VAN PLAATSEN WERDEN GEVALLENEN HERDACHT Behalve in Veenendaal, zijn woens dagavond ook in tal van andere plaat sen in de omgeving de gevallenen van de laatste wereldoorlog herdacht. In ELST legde de padvinderij namens de burgerij bloemen op de graven van de oorlogsslachtoffers die op de be graafplaats te Eist liggen begraven. In RENSWOUDE vertrok tegen acht uur een stille stoet vanaf het gemeente huis naar het monument aan de Bar- neveldsestraat. Bij dit monument wer den twee minuten stilte in acht geno men. Namens het gemeentebestuur werden enkele kransen gelegd. In EDERVEEN werd in de Ned. Herv. Kerk een bijzondere herdenkingsdienst gehouden, waar ds. Schipper een her denkingsrede uitsprak. Deze ernstige rede werd met grote aandacht gevolgd en besloten met het zingen van Psalm 146. Talrijke inwoners van RHENEN heb ben een stille tocht ondernomen naar de Grebbeberg waar kransen werden gelegd. Met het in acht nemen van twee minuten stilte en een rondgang langs de graven was de plechtigheid afgelopen. niet zijn ingeënt, kunnen daarbij eveneens worden aangemeld, doch dan dient vooraf ter gemeentesecretarie overleg te worden gepleegd. Ook voor deze enting wordt van de ouders een bijdrage gevraagd van 1, voor elke injectie. SPREEKUUR BURGEMEESTER De burgemeester van Renswoude is we gens ambtsbezigheden verhinderd op woensdag 11 mei a.s. spreekuur te houden. MARINIERSKAPEL WERKT MEE AAN HEUVELRUGWANDELTOCHT De Marinierskapel der Koninklijke Marine o.l.v. de kapitein H. C. van Lynschoten zal op zaterdag 2 juli a.s. weer meewerken aan de Stichtse Heu velrugwandeltocht, die dit seizoen voor de vijfde maal uitgeschreven is. Voor de derde achtereenvolgende keer ko men de baten van deze tocht ten goe de aan het Marine Sanatoriumfonds. De medewerking van de kapel bestaat o.a. uit een concert dat 's avonds in het plantsoen Lievendael gegeven wordt. Dit jaar is ook een 35 km route in de tocht opgenomen. Verder is er deel name mogelijk op de 10, 18 en 25 km. STICHTING VERENIGINGSGEBOUW VERGADERDE Van de 23 bij de Stichting Vereni gingsgebouw aangesloten verenigingen waren er verleden week woensdag avond 17 vertegenwoordigd op de alge mene jaarvergadering welke in hotel Buitenlust werd gehouden. Er stonden voor deze bijeenkomst enkele belang rijke punten op de agenda, o.a. een uit eenzetting van mr. J. W. Marsman, medewerker van de Stichting Maat schappelijk werk in de provincie Utrecht. Deze merkte onder meër op dat de plannen om te komen tot de combinatie van gymnastieklokaaldorps huis geen ideale oplossing was. Er zijn echter geen andere mogelijkheden op korte termijn. Voor een gymnastiek lokaal met daarnaast een dorpshuis apart is er geen toestemming los te krijgen. De financiën wegen in dit ge val natuurlijk zeer zwaar. Wat de pen ningen van de Stichting Verenigings gebouw betreft, deze zijn dermate dat als er toestemming tot bouwen komt, er voldoende is om aan de minimum eisen die gesteld worden, te kunnen voldoen. Wat de verwezenlijking van de plannen aapgaat, er is wat meer licht gekomen. Op voordracht van de aanwezige verenigingen werden de he ren Harinck en Maris in het Stichtings bestuur opgenomen. Namens de ge meente zijn de heren Blankestijn en Dagnelie nu in de Stichting vertegen woordigd. Door de langdurige besprekingen, die ongeveer duurden tot half twaalf, en waaruit bleek dat verschillende leden van aanwezige vereniging geen vol vertrouwen in het Stichtingsbestuur hadden, kon de agenda niet geheel af gewerkt worden. Op 18 mei a.s. gaat men het nieuwe huishoudelijk regle ment bespreken. het middelpunt der belangstelling stond. Met een prachtig vuurwerk werd de bevrijdingsdag besloten. ELST Het bevrijdingsfeest in Eist was uit stekend georganiseerd, 's Morgens wer den de inwoners gewekt door een re veille en verder waren er de gehele dag festiviteiten in het dorp. Vooral de kinderoptocht trok grote belangstelling, terwijl de volksspelen 's middags op het schoolplein eveneens in de smaak vie len. Het avondprogramma werd ge opend met een concert door de Elsterse muziekvereniging „Crescendo" dat een populair programma uitvoerde. Hierna volgde het optreden van het cabaret gezelschap „Anders dan anders" van Bennie Borman. EDERVEEN Voor Ederveen betekende het bevrij dingsfeest zang, muziek en kinderspe len. De kinderen van de Kon. Juliana- school stonden met oranje getooid op het schoolplein waar verschillende lie deren werden gezongen. Het hoofd der school, de heer Valkhof, hield tevoren een korte speech, waarin hij er op wees dat de vrijheid niet voor geld te koop is en een zeer kostbaar iets is. Nadien volgde voor de kinderen spelen op het schoolplein en de jeugd vermaakte zich opperbest. Bij de kinderen van de le klas waren 21 winnaars, bij de jongens H. Hendrikse, J. Lefers en R. Davelaar. Bij de meisjes Ria v. Hunen, Hennie Veldhuizen en Dikkie Derksen. Voor de hogere klassen was er een puzzel- rit. Dinnaars waren hier klas 3: W. v. d. Lagemaat en Rene Akyhary; klas 4: B. Koudijs en J. Lagerwey; klas 5: E. v. Beek en R. Lansing; klas 6: W. Ger- ritse en H. Hendriks. AMERONGEN Amerongen luidde bevrijdingsdag in met vijftien kanonschoten uit een mid deleeuwse vuurmond. Aansluitend hier op klonk wijd en zijd in het dorp ko- raalmuziek van de toren. Na de aubade van schoolkinderen op het gemeente huis, volgde een optocht van kinderen door het dorp. Voor de 's middags gehouden kinder spelen, behendigheids wedstrijden op motoren en bromfietsen en ringsteken op tractoren, bestond grote publieke belangstelling. Hét onderdeel van de middag was de 2Vï km veldloop. Bij de junioren werd winnaars Aart Kroeze en bij de senioren W. v. Verssevelt. Bijna duizend personen sloten zich aan bij de grote fakkeloptocht, welke gehouden werd na een populair concert van Ons Genoegen. Met een groot vreugdevuur en dansen op het Hofplein kwam aan het feest, waaraan vrijwel iedereen deelnam, een einde. SCHERPENZEEL De bevrijdingsdag in Scherpenzeel is op gepaste wijze gevierd. Hoogtepun ten waren een rondgang van Caecilia en een kinderaubade voor het gemeen tehuis. Vervolgens werd een rondgang door de Dorpsstraat gemaakt. Na de middag begon de optocht met versier de wagens waar veel werk van ge maakt was. Om half vier trok als extra attractie de Floriade-postkoets door Scherpenzeel, die bij de Witte Hole voet ontvangen werd door burgemees ter Hoytema van Konijnburg. De dag werd besloten met een gecostumeerde voetbalwedstrijd en volksdansen. Tot slot bracht de burgemeester een woord van dank aan het bestuur van de oran jevereniging, die dit alles had georga niseerd en de buurtbewoners voor de feestelijke versiering van hun buurt of wijk. UITSLAG PRIJSUITREIKING KINDEROPTOCHT le prijs: versierde wagen ,Doe Open'; 2e prijs: Wereld .éénheid'; 3e prijs: Voedseldropping; 4e prijs: De gewonde soldaat; 5e prijs Oranje prinses; 6e prijs: Melkenstijd; 7e prijs Eenheid; 8e prijs Indianen; 9e prijs: Sport; 10e prijs: Oranje Meisjes. Enkelingen: le prijs Pierette; 2e prijs: Gelaarsde kat; 3e prijs: Kabouter. De sportvereniging „Oranje-Wit" gaf af gelopen week haar jaarlijkse uitvoering in de zaal van café „Sportlust", welke zeer goed geslaagd is. De voorzitter van de or ganiserende vereniging, de heer R. van Kooten, sprak het openingswoord en heette allen welkom, in het bijzonder de spelers van het tweede elftal met het behaalde kampioenschap en wenste hun succes bij do promotiewedstrijden. Verder deed spreker een beroep op de jeugd om de grootste stilte te betrachten, waaraan de gehele avond goed gevolg werd gegeven. Hierna kwam de toneelvereniging ,VIOS' uit Over-Langbroek op de planken met het toneelstuk in vier bedrijven: „De weg tot elkander". Een stuk dat handelde oyer huwelijksproblemen, met een goede mo raal en natuurlijk een happy end. De mi miek van Francy en dr Burns waren bij zonder goed. Vooral Francy wist ondanks dat zij van haar partoon hield, (hij was reeds gehuwd), meer haar verstand te la ten spreken dan haar gevoel. Ook de per soon van dr Burns kwam bijzonder goed uit de verf. Alle spelers waren ver boven de middelmaat en zij oogsten dan ook aan het einde een welverdiend applaus. Na dit toneelspel kwam de „Kappers band" voor het voetlicht en konden de aanwezigen een dansje maken. Zaterdagmiddag organiseerde de sport vereniging „Oranje-Wit" wedstrijden voor de jeugd, zoals vlagje steken, koekhappen, tonnetje rollen enz., waarvoor een flinke belangstelling bestond. Verder was het deze Koninginnedag in Eist bijzonder rustig, daar alle feestelijk heden op 5 mei zullen worden gehouden. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woning beheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalwcg 2 - Tel. 2918

De Vallei | 1960 | | pagina 1