op staat alleen Zonnige en rustige Koninginnedag DE KLOMP RENSWOUDE RHENEN Grootse huldiging van burgemeester J. A. Hosang van Renswoude EDERVEEN SCHERPENZEEL Wat een ezel...! VOOR DE BOER TWEEDE BLAD „DE VALLEI'' VRIJDAG 6 MEI 1960 Nr. 36 Wild-west achtervolging per bromfiets Eindexamen landbouwcursus Gezellige drukte op feestterrein Gezellige schoolavond van Chr. Lyceum Aanranding op Grebbeberg Opperwachtmeester K. Gerssen 25 jaar bij de politie Overweldigende belangstelling tijdens receptie Felle brand in Ederveen JEUGDVERHAAL De optocht Binnenkort uitbetaling tegemoetkoming droogteschade De viering van de 51ste verjaardag van H.M. de Koningin is in Veenendaal op rustige wyze verlopen. Een vriendelijk schijnend zonnetje en wat hogere tem peraturen dan we gewend waren, brachten vele mensen op de been. Vooral in de morgenuren was het centrum een en al bedrijvigheid- Wat de festiviteiten betreft, deze beperkten zich hoofdzakelijk tot de middag en avond. Ondanks de vrij hoge entree-prijzen van de autocross, bestond er voor dit evenement toch een enorme belangstelling. De grote variété-voorstelling 's avonds op het feestterrein trok niet zoveel belangstelling, hetgeen wellicht toe te schrijven is aan de vrij gure noordenwind. Het begin der feestelijkheden in Vee nendaal was de kindervoorstelling op het feestterrein achter de Kon. Juliana- school. De grote schare kinderen, ge tooid in de traditionele oranjekleuren, hebben zich twee uur lang vermaakt met de goochelkunsten, het sneltekenen en de domme dingen van de clown Franly die maar niets begrijpen kon. De Amerikaanse auto-cross-rodeo heeft de van te voren aangekondigde spanning, sensatie en behendigheid niet beschaamd. Op het door autobanden en witte tonnen afgezette circuit ploeg den en raasden twee uur lang zoge naamde „auto's" die echter beter met kapotgeschoten tanks vergeleken kon den worden. Bij deze cross ging het niet zo zeer om de snelheid, maar meer om de meest gewaagde stunts van de coureur. Zo werd bijvoorbeeld aan het einde van de rodeo een premie van vijftig gulden uitgeloofd, voor de stuntpiloot die het eerst over de kop zou gaan. Niettegenstaande alle in het werk gestelde pogingen van de cou reurs - de klonten aarde spoten meters hoog op en men botste in volle vaart tegen elkaar - kon geen van hen dit „kunststukje" volbrengen. De variété-voorstelling ,,'t Is voor de bakker" begon wegens technische moei lijkheden later als was aangekondigd. Op het feestterrein was het een gezelli ge drukte, evenals op en bij de Markt waar twee plaatselijke muziekkorpsen Caecilia en de D.S. Harmonie in de muziektent een concert verzorgden. Veenendaal is vrijdagavond getuige geweest van een soort wild-west- tafereel, toen de Veenendaler A. met zijn bromfiets een andere bromfietser achterop zat, door wiens schuld A. ten val was gekomen. De achtervolging be gon bij de Parallelweg, voerde via di verse straten om te eindigen in de Schoolstraat, waar A. de vluchteling te pakken kreeg. Vrijdagavond tegen zeven uur reed A. met zijn bromfiets op de Kerkewijk in noordelijke richting. Bij de Parallel weg kwam uit tegenovergestelde rich ting een andere bromfietser die linksaf de Parallelweg wilde oprijden, maar hierbij geen voorrang verleende aan A. Laatstgenoemde kwam ten val ter wijl zijn bromfiets werd beschadigd. Eenmaal van de schrik bekomen, zou A. de wegpiraat eens vertellen hoe hij over dergelijke handelingen dacht, toen hij plotseling tot de ontdekking kwam dat de andere bromfietser was door gereden. Onmiddellijk sprong A op zijn beschadigd vehikel en zette de achter volging in. Hoewel da achtervolgde verschillende straten en zijstraten in schoot, kon hij toch niet voorkomen dat A. hem in de Schoolstraat te pakken kreeg. Toen de gemoederen ietwat be daard waren, werd afgesproken samen naar een rijwielreperateur te gaan om de schade te herstellen. Op weg hier naar toe echter, nam de „dader" op nieuw de benen. Ten einde raad ging A. hierop aangifte doen bij de politie, die na een half uur zoeken een zekere O. uit Veenendaal aanhield en na een volledige bekentenis huiswaarts zond. POSTDUIVENNIEUWS De Eerste Veenendaalse Postduiven Ver eniging vDe Luchtreizigers" te Veenendaal nam deel aan het concours van uit Roesen- daal. Op deze vlucht hebben de duiven het niet gemakkelijk gehad, de noord westenwind, de kou en regen waren oor zaak dat de snelheid niet hoog was. De eerste duiven meldden zich om 9 uur 21 min., terwijl ze om 7.30 uur in vrijheid waren gesteld. De prijzen waren als volgt: G. Fasse 1, 8, 18, 20, 21, 28, 29; H. van Kooten 2, 23; A. Slotboom 3, 9, 15; C. G. van Dam 4, 13, 15; H. de Vos 5, 7, 19; K. de Ruiter 6, 14; R. J. van Kooten 10, 11; J. W. Kerseboom 12; A. Bleijenberg 16, 22, 24, 32; H. v. d. Pol 17; C. Heikamp 25; H. G. Reede 26; F. Spies 27, 33; G. Muller 31; G. van Rotterdam 34. In het bijzijn van de Rijksgedelegeerde, de heer D. W. Scholts, de Commissie van Toezicht en het bestuur van de afdeling De Klomp van de Geld. Mij van Landbouw werd aan de leerlingen van de 2-jarige algemene landbouwcursus het eindexamen afgenomen. De volgende (alle) kandidaten slaagden en verkregen het diploma: C. B. van Beek, J. Beek, A. Blankestijn, G. J. Bouw, B. Dibbet, C. v. d. Dikkenberg C. van Geerenstein, M. van Ginkel, T. Henken, J. v. d. Heuvel, A. Jansen, G. Klok, H. C. van Laar, J. A. Rijlaarsdam, J. E. v. Roekei, J. Stomphorst, R. Stroom- berg, H. Veldhuisen, D. van Veldhuizen, T. Verbeek, G. Vink en J. Wolfswinkel. Een le diploma kregen 8 kandidaten, een 2e diploma 7 kandidaten en een 3e di ploma eveneens 7 kandidaten. Leraren aan de cursus waren de heren H. J. Scholten en T. van Beek. De diplo ma's werden na een toespraak van de Rijksgedelegeerde door hem uitgereikt. Hierna werd nog gesproken door de heer H. G. de Leeuw en het hoofd der cursus, de heer H. J. Scholten, waarna de leerlin gen na nog wat gezellig bijeen te zijn ge weest, afscheid namen. Bij voldoende deelname hoopt het be stuur voor de a.s. herfst een nieuwe cur sus te organiseren. Op deze foto - de intocht van president Charles de Gaulle in New York - bljjkt wel hoe de Franse staatsman door rechercheurs wordt omgeven. De pre sident zelf tracht echter wel eens te ontkomen aan de speurende blikken. HU maakt graag contacten met het publieik. Als een soort schakel tussen de feeste lijkheden van Koninginnedag en de bevrij ding zijn maandagavond en dinsdagavond op het feestterrein een taptoe, een hoog- draadshow en een gymnastiekuitvoering gehouden. Het meeste publiek trok de hoogdraadshow, maar ook de overige ge beurtenissen mochten zich in een redelijke belangstelling verheugen. De grote con sumptietent op het feestterrein vormde een trekpleister voor de teen-agers die er meer dan eens een dansje waagden. De taptoe door het harmonie-orkest der Kon. Scheepjeswolfabrieken, onder leiding van de heer M. de Graaff, was zoals ge woonlijk goed verzorgd, alhoewel de ex- cercitie op de grasmat niet mee viel. Hierna volgde de Fluo rHoogdraad Show waarbij Alice Williams op voortreffelijke wijze draadlopen, acrobatiek en plafond lopen liet zien. Een en ander geschiedde aan een 7.50 meter hoog gespannen koord met wisselende lichteffecten. Na ieder on derdeel beloonde het publiek de koord danseres met een gul applaus. Gisteravond hield de Veenendaalse gym nastiekvereniging „Sparta" o.l.v. de heer W. Vaartjes, een uitvoering. Het program ma omvatte diverse oefeningen welke op keurige wijze werden uitgevoerd. De ver schillede nummers van „Sparta" werden afgewisseld door zang van het Meisjeskoor Hollandia-Trico. Vorige week donderdagavond heeft het Chr. Lyceum in het verenigingsgebouw aan de Eikenlaan een gezellige school avond gehouden warvoor grote belang stelling bestond. Hoogtepunten waren het optreden van de schoolband „The Green Shirts" en de vertoning van het toneel spel „Het vijfentwintigste boek van Odys see". De opening wed verricht door de voor zitter van de organiserende schoolvereni ging „El Dorado", de heer H. v. d. Meent. Na het zingen van een psalm, heette hij alle aanwezigen hartelijk welkom en sprak de hoop uit dat een ieder een genoeglijke avond zou beleven. Deze hoop is zeer zeker in vervulling gegaan, mede doordat het gebodene op be hoorlijk peil stond en het programma vlot afgewerkt werd. Het tweede optreden in het openbaar van de schoolband verliep uitstekend en de muzikale prestaties be loven veel voor de toekomst. Films, vertoond en vervaardigd door de heer de Geus, gaven een blik in het da gelijkse schoolleven van het lyceum. Bij de gymnastiek werden diverse foutjes waargenomen, hetgeen echter niets afdeed aan het enthousiasme waarmee de gym nasten het een en ander brachten. Het slot vormde een toneelspel waar van de rollen door leerlingen vertolkt werden. WIJZIGING CONSULTATIEBUREAU In verband met de komende feestdagen zijn voor het consultatiebureau voor zui gelingenzorg enige wijzigingen vastge steld. In afwijking van de normale regeling zal daartoe nu zitting worden gehouden op de donderdagen, 12 mei, 2 juni en 23 juni a.s. in het wijkgebouw van het Groe ne Kruis, Dorpsstraat 45. CHR. VROUWENBOND RHENEN Dinsdag 10 mei 's avonds 7.45 uur hoopt de Ned. Chr. Vrouwenbond de maandelijkse vergadering te houden in gebouw „Irene". Als spreker zal optre den de heer N. M. Laarman over het onderwerp: „Gods naam in de om gangstaal". Eerst nu vernemen wij, dat zeer jeug dige knapen tijdens het afgelopen weekend op de Grebbeberg enkele meisjes hebben aangerand, die daar liepen te wandelen. Zij hadden kans gezien de kleding te vernielen en ge bruikten bij hun aanvallen een hond. De zeer overstuur geraakte meisjes, af komstig uit Rhenen, zochten hun toe vlucht bij een in de buurt staand huis, waarvan de bewoonster de knapen nog heeft trachten op te sporen. De daders zijn inmiddels bij de politie bekend. WEDVLUCHT RHENENSE POSTDUIVEN De postduivenvereniging „Rhenen en Omstreken" nam deel aan de wed vlucht vanaf Roosendaal. In concours stonden 267 duiven. Er was een harde noord-westen wind. De duiven werden gelost om 7.30 uur. Aankomst eerste duif 9.23.43. Snelheid 795 m per mi nuut. De uitslag is als volgt: v. d. Vo ren 1, 4, 5, 6, 9, 11, 25, 29, 34, 38, 45, 47; B. v. Amerongen 2; O. v. Schoneveld 3, 13, 14, 18, 44; G. Baars 7; C. Spies 8, 20, 21, 28; G. Hovestad Jzn. 10, 30; J. Bleijenberg 12; P. v. Brummelen 15, 40, 51; J. Menge 16; H. Oelderik 17; E. Boelhouwer 19, 26; G. Hovestad 22, 39; P. Jansen 23, 32, 43; J. Toonen 24; J. Lammers 27; C. Mol 31; N. Buiten huis 33; G. v. Esterik 35, 54; W. v. Om meren 36; P. v. Eist 37, 46; H J. v. d. Scheur 41; J. Hovestad 42; L. Sacré 48; E. Hovestad 49, 50; G. v. d. Hatert 52; H. v. Ingen 53. EMMABLOEMCOLLECTE IN RHENEN De in Rhenen gehouden Emmabloemcol- lecte heeft opgebracht 459,21, waarvan 66,83 werd ingezameld in het dorp Eist. Een hartelijk woord van dank aan het adres van gevers en collectanten is hier zeker op zijn plaats. Opperwachtmeester K. Gerssen vier de dinsdag zijn 25-jarig ambtsjubileum in dienst van de politie, waarvan hij er niet minder dan 20 in Rhenen door bracht. Begrijpelijkerwijs was de be langstelling zeer groot. De heer Gers sen is als enige overgeblevene van de oude garde in de Grebbestad een goede bekende. Vele jaren, vooral héél moeilijke tij dens de oorlog, deelde hij lief en leed met de burgerij. In het verzet nam hij een belangrijke plaats in, zonder dat hij zich daarop voorstond. Het is ons be kend dat hij wars is van publiciteit, vandaar dat wij met deze korte vermel ding van dit heuglijke feit zullen vol staan, hoewel wij graag wat meer aan dacht aan deze politieman-in-hart-en- nieren hadden besteed. Onder de velen, die hem kwamen gelukwensen, bevon den zich de burgemeester van Rhenen, een afvaardiging van het districtcom mando van de rijkspolitie te De Bilt, de groepscommandant te Rhenen met alle collega's, de gemeente-secretaris mede namens het gehele secretariepersoneel en de directeur van gemeentewerken. De jubilaris kreeg talrijke geschenken aangeboden, terwijl zijn woning was herschapen in een bloementuin. THALIA ZORGDE VOOR GOED GEHALTE „Thalia" had zaterdagavond een dank baar publiek, dat zich volledig had inge leefd op het spel, hetgeen voor de actri ces en acteurs een grote voldoening moet zijn geweest. Hoewel het stuk niet groots was van inhoud, daarvoor was het een te luchtig blijspel, is het toch beslist wel een goede greep geweest en werd de opvoering een waardig slot van de feestviering in Rhenen ter gelegenheid van de verjaar dag van H.M. de Koningin. Decors, costuums en grime waren tot in de puntjes verzorgd. Daarbij voegende het prima spel, dat alles heeft ertoe geleid, dat „Thalia" de sfeer van 1900, waarin het stuk speelde, volledig heeft weten te be naderen. Ook in Wolvega, waar eenzelfde opvoe ring door „Thalia" werd verzorgd, werd veel succes geoogst. Zaterdagmiddag was het feest in Renswoude. Burgemeester J. A. Hosang her dacht op deze dag namelijk het feit, dat hjj 12Vx jaar zij'n ambt in deze gemeente bekleedt. De feestelijkheden werden geopend met een bijzondere raadsvergade ring in het gemeentehuis, waarbij talrijke genodigden aanwezig waren. Hierna bracht de jeugd burgemeester Hosang een zanghulde en overhandigde de voor zitter van het huldigingscomité het geschenk van de burgerij. Burgemeester en mevrouw Hosang waren voor deze gelegenheid met hun drie kinderen door de nestor van de raad, de heer H. Vermeulen, in Woudenberg afgehaald en betraden het gemeentehuis tussen een erewacht, gevormd door de leden van de vrijwillige brandweer. In de hal van het gemeentehuis werden zij verwelkomd door een commissie van ontvangst, die bestond uit de beide wet houders, de heren J. T. Wolleswinkel en J. van den Brandhof, alsmede uit de gemeentesecretaris, de heer N. van 't Wout. De bijeenkomst ten gemeentehuize werd geleid door de loco-burgemeester, wethou der J. T. Wolleswinkel. Na een speciaal welkomstwoord te hebben laten horen aan het adres van de jubilaris, zijn echtgenote en familie, douairière Taets van Ameron gen en verdere genodigden, opende hij de officiële en bijzondere raadsvergadering. In zijn huldigingsrede vroeg spreker zich verbaasd af waar de burgemeester steeds de werkkracht en energie vandaan haalt om zijn taak altijd met zoveel plezier te verrichten. Bij een bezoek, dat spreker echter onlangs had gebracht, was hem evenwel veel duidelijk geworden. De apar te sfeer, die mevrouw Hosang in hun wo ning weet te scheppen, geeft het „feest varken" steeds weer gelegenheid de no dige rust op te doen. Hij wist daarom ook niet wie thans het meest gehuldigd moest worden; de burgemeester of diens echtge note. De heer Wolleswinkel noemde burge meester Hosang verder een geslepen koop man, die ei' voor de gemeente Renswoude uit haalt wat erin zit. De door hem ge presideerde vergaderingen van de raad en van burgemeester en wethouders noemde spreker evenzovele cursussen, die door spekt zijn met humor. Wethouder Wolleswinkel, die burge meester Hosang hartelijk dank zegde uit naam van de gehele raad, voor alles wat hij in de afgelopen ambtsperiode voor Renswoude is geweest, sprak tenslotte de hoop uit, dat de jubilaris de plattelands gemeente Renswoude nog vele jaren tiouw zou mogen blijven. IN GOEDE HANDEN Het oudste zitting hebbende lid van de gemeenteraad, de heer H. Vermeulen, ging in zijn korte en kernachtige feestspeech het totstandgekomene in de afgelopen 12Vt jaar na. Hij dacht daarbij aan de woning bouw, verbetering van het wegennet, het brandweerwezen en de straatverlichting. Dankbaar gedacht hij de wijze waarop burgemeester Hosang steeds de vergade ringen leidt; met vaste hand zonder dat de mening van ieder persoonlijk geweld de jubilaris nog jaren de gezondheid, de kracht en de wijsheid zal geven om zijn taak te verrichten, besloot de heer Ver meulen zijn feestrede. De heer N. van 't Wout, gemeentesecre taris, sprak vervolgens namens het ge- meentepersoneel van hoog tot laag. Hij vergeleek de burgemeester ten opzichte van de ambtenaren met een kat, die zijn prooi eenmaal vast heeft en niet gauw meer loslaat. Het gemeentepersoneel weet zijn belangen bij u in goede handen, aldus spreker. Hij dankte de burgemeester voor de bijzonder prettige en aangename sfeer, die hij steeds weet te scheppen, zowel in de vergaderingen alsook in de verhouding tot alle ambtenaren. Wethouder Wolleswinkel bood vervol gens namens alle raadsleden en het gehele gemeentepersoneel een Smyrna-tapijt aan, dat bestemd is voor de privé-werkkamer van de burgemeester. Burgemeester Hosang sprak vervolgens een herdenkingsrede uit, waarin hQ zyn dankbaarheid uitte voor deze huldiging en in het kort de verlopen ambtsperiode memoreerde. Met verheffing van stem zei burgemees ter Hosang toen hij over de financiële toe komst van zyn gemeente sprak: „Alleen door grote krachtsinspanning zal het ge meentebestuur in staat zijn om te bewijzen - tot ook over de gemeentegrenzen heen - dat Renswoude haar eigen zelfstandigheid ten volle verdient. Wie daaraan ooit zou willen raken, dient zich ervan overtuigd te weten dat hij een onverzettelijk ge meentebestuur - naast een onvermurwbare dorpsbevolking - tegenover zich vindt." Vervolgens richtte de jubilaris nog spe ciaal het woord tot de voorgaande spre kers en bracht hun dank voor de vele en goede woorden tot hem en zijn echtgenote gesproken, alsook voor het prachtige ge schenk dat hem was aangeboden. Nadat hierop de officiële raadsvergade ring door de loco-burgemeester was ge sloten werd nog het woord gevoerd door adjudant G. E. van Ooijen, groepscomman- wordt aangedaan. Met de wens, dat God dant der rijkspolitie te Leusdenl en door Hedenmorgen, om 6.30 uur, werd Eder veen opgeschrikt door de brandsirene. Er bleek een felle brand te woeden in de bo venverdieping van het pand van de siga renwinkel S. aan de Nieuweweg. Het pand wordt medebewoond door de familie B. Nog voor de brandweer arriveerde waren talrijke omwonenden druk bezig de in boedels en de inventaris van de winkel te redden, alles werd in veiligheid gebracht. De brandweer van Ederveen die snel ter plaatse was, begon direct met het blus- singswerk, maar kon niet verhinderen dat de gehele bovenverdieping uitbrandde. Er ontstond op de benedenverdieping veel waterschade. Kort daarna arriveerde ook de brand weer uit Ede waarna men geruime tijd bezig was met het nablussingswerk. Ook de commissaris van politie uit Ede was bij de brand aanwezig. De oorzaak van de brand, die op de bovenverdieping ontstond is tot nu toe onbekend. EERSTE PRIJS VOOR KOOS Met de door hem voorgebrachte stier „Koos" op de vrijdag te Utrecht gehouden centrale keuring, behaalde de heer G. J. Donkelaar van de Vlieterweg alhier een lo prijs. de beide plaatselijke predikanten, ds L. v. d. Peut en ds D. G. Molenaar. ZANGHULDE VOOR HET GEMEENTEHUIS Het gehele gezelschap begaf zich hierna naar buiten waar de burgemeester aller eerst een zanghulde kreeg aan te horen van de kinderen der Chr. kleuterschool. Zij brachten op typisch kinderlijk gemeen de wijze een speciaal door mej. Leenstra gecomponeerd lied, nadat door een kleuter aan mevrouw Hosang bloemen waren aan geboden. De kinderen van de school met de bijbel zongen onder leiding van het hoofd der school, de heer Grundlehner, eveneens een tweetal liederen, waarvan de tekst was samengesteld door mevrouw Vermeulen- Esser, en die vooraf aan burgemeester en mevrouw Hosang was aangeboden. Namens de burgerij kreeg burgemeester Hosang een drietal fraaie stoelen aange boden, die door de heer P. Vermeulen symbolisch werden overgedragen. Dit ge schenk zal eveneens worden bestemd voor de meubilering van de privé-werkkamer van de jubilaris. Tot slot werd nog het woord gevoerd door J. K. Baron Taets van Amerongen van Renswoude, als beschermheer van de muziekvereniging „Ons Genoegen". Deze muziekvereniging zorgde voor een muzikale omlijsting van het geheel, onder leiding van de dirigent, de heer P. Hool- horst. De feestelijke stemming werd hier door nog extra bevorderd. De burgemeester betuigde zijn bijzon dere erkentelijkheid voor deze grootse en spontane huldiging door schoolkinderen en muziekvereniging, terwijl hij tevens dank te voor het schitterende cadeau. Deze huldiging, waarvoor veel belang stelling bestond, werd tenslotte besloten met het gemeenschappelijk zingen van het Wilhelmus. De schoolkinderen mochten daarop van de drie kinderen van burge meester en mevrouw Hosang een trak tatie in ontvangst nemen. RECEPTIE WERD DRUK BEZOCHT In het gemeentehuis werd daarna een receptie gehouden, die het gemeentebe stuur aan het burgemeesterlijk echtpaar had aangeboden. De raadzaal was hiertoe versierd met een groot aantal bloemstuk ken, afkomstig van verschillende plaatse lijke verenigingen en verdere connecties. Voor deze receptie bestond een buiten gewone belangstelling en tallozen kwamen het echtpaar Hosang complimenteren met dit jubileum. Onder meer waren hierbij verschillende autoriteiten aanwezig, zoals de burgemeesters van Barneveld en Scher- penzeel, doch ook uit het dorp zelf was de interesse groot uit alle lagen van de be volking. De feestelijkheden ter gelegenheid van het 12'/x jarig ambtsjubileum van burge meester Hosang kunnen dan ook bijzonder geslaagd worden genoemd en mede door de gunstige weersomstandigheden, kan Renswoude's eerste burger op een onver getelijke en prettige dag terugzien. ACTIE 4 X Z. N. De door mevrouw Van Voorst in Rens woude georganiseerde actie ten bate van 4 X Z.N. zal binnenkort worden afgesloten De hoofdprijs voor dit doel is een eet servies, dat kan worden gewonnen door degene die de juiste naam raadt van een pop, die in de etalage van het perceel Dorpsstraat 74 is opgesteld. De naamge ving is reeds geschied door de burgemees ter en berust thans in een verzegelde en veloppe. Teneinde tevens een bestemming te ge ven aan de vele andere prijzen, die hier voor beschikbaar zijn gesteld is thans be sloten daartoe een verloting te houden. Op zaterdag 14 mei a.s. zal de actie wor den besloten in een speciaal daarvoor ge organiseerde bijeenkomst in het gebouw Rehoboth, waarbij tevens koffie met ge bak zal worden geschonken. Deze avond zal ook de trekking geschieden voor be doelde verloting, terwijl bovendien de juiste naam van de prijspop bekend wordt gemaakt. Aansluitend vindt dan tevens de prijsuitreiking plaats. VOETBALNIEUWS Het eerste elftal van „Renswoude" speel de zondag j.l. voor de derde bekerronde van de afdeling Utrecht tegen de eerste klasser Ares uit Utrecht. Een kwartier voor het einde van de wedstrijd wist Ares door een hard schot de leiding te nemen. Dit doelpunt inspi reerde de rood-witten schijnbaar zo, dat zij binnen acht minuten door twee doel punten de leiding wisten te nemen en deze behielden tot het .einde. Door deze overwinning heeft Renswoude zich geplaatst in de 4e bekerronde en zal hiervoor a.s. zondag de verre reis moeten maken naar St. Maarten om te spelen voor een kans voor de 5e ronde. Het tweede elftal van Renswoude bracht het er afgelop enzondag minder goed af. Zij verloren van Scherpenzeel I met 7-0. In Ouwehands Dierenpark is men tegen elke vorm van apart heidspolitiek of rassendiscrimi natie en toch geldt het daar: soort bij soort. Tengevolge echter van een ogenblikje heersende woning nood moesten noodgedwongen een paar ezels tijdelijk worden ondergebracht bij de ponny's. Inmiddels is aan deze samen woning al lang weer een einde gemaakt en er was geen sterve ling op het hele park, die er nog maar één ogenblik aan terug dacht. Maar men had buiten de ezel gerekend. Want begin dezer week zorgde de ponny ..Lucky" voor een verrassing. Zij schonk het leven aan een allerliefst veulentje, dat echter op de keper beschouwd iets ezelachtigs' over zich heeftkennelijk dus het gevolg van de hier gesignaleerde gedwongen samenwoning! De directie van het park zit nu met de handen in het haar. Is de jonggeborene, die overigens in de beste welstand verkeert, nu een ponny, een ezel, een ponny-ezel, een ezel-ponny öf een ezel-van- een ponny? Zij wil dit allemaal in het mid den laten, maar zal het wel op prijs stellen te mogen vernemen wat voor een naam zij nu aan dit ezel-ponny-kind moet geven. Wie de origineelste kan beden ken, wordt een hele dag de gast van de heer Ouwehand. 15683,50 en terugbetaald 7013,99. Vier nieuwe boekjes werden uitgereikt en het tegoed bedraagt thans 652687,49. PRIJZEN RINGRIJDERIJ In het kader van de voor j aars winkel week werd woensdagmiddag rond de vij ver aan de Lindenlaan een ringrijderij voor de schooljeugd van 10-14 jaar gehou den. Zeventig deelnemers verschenen aan de start. De prijzen bestaande uit waar debonnen vielen ten deel aan: Jan van Rootselaar, Ko van Dijk, Andrea Willems, Lusette Boismoreau, Henk van de Kamp, Joke van de Pol, Van Vonk en Geertje van de Westerneng. UITSLAG PUZZELRIT Tweeendertig bestuurders van auto's en motoren verschenen aan de start voor de door de Scherpenzeelse winkeliersver eniging EMM op vrijdagavond uitgeschre ven puzzelrit. De uitslagen waren als volgt Auto's: A. Lagerwey, Barneveld; C. Val kenburg, Scherpenzeel en M. Veenendaal, Woudenberg, ieder met 4 strafpunten; 4e. A. Veenendaal en 5e H. v. d. Wetering, beiden Woudenberg, ieder met 5 strafpun ten. Motoren: le. J. van 't Veen, Veenen daal, 6 strafp.; 2e. H. van Leyenhorst, Hoe velaken, 14 strafp. en A. Dorrestein, Eder veen, met 52 strafunten. GESPAARD Gedurende de maand april werd bij de Nutsspaarbank te Scherpenzeel ingelegd „DE LUCHTPOST" Wedvlucht van Roosendaal op 1 mei j.l. Afstand 95 km. In concours 179 duiven. Gelost 7.30 uur. Aankomst le duif 9.30.25 uur. Uitslagen: A. Marcus 1, 14, 27; J. van Oostrum 2, 16; P. van Schaik 3, 17, 20, 21; J. W. van Schaik 4, 26, 28, 32, 36; P. Wa- gensveld 5, 6; B. ter Denge 7; A. J. Gersen 8, 33; G. Boshuizen 9; Stutvoet-Vink 10: W. van Ede 11, 24, 29; T. van Kooten 12; C. Gijsbertse 13, 23, 35; J. Voogt 15, 19; W. Wagensveld 18, 22, 30; Gebr. van Schaik 25; G. Schipper 31 en C. A. v. d. Wetering 34. In Bolhuizen werd altijd op 30 april koninginnedag gevierd maar dit jaar zou het feest, net als overal in het land, op 5 mei gehouden worden. Geloof maar, dat ze daar in Bolhuizen ver stand van feestvieren hebben! Elk jaar is er een prachtige optocht en alle stra ten zijn versierd en fijne wedstrijden voor kinderen worden er altijd gehou den. Ook dit jaar zou er weer een mooie optocht zijn, waarvan ieder die mee deed, veel werk had besteed. De vader van Peter en Miesje Ger- veling was timmerman en hij had een prachtig huisje getimmerd. Het stelde het huisje van de toverheks voor, jul lie weten wel, uit het sprookje van Hans en Grietje en het leek zó echt dat je zin kreeg om een stukje van het geschilderde pannekoekendak of van de vensterbank van chocolade te knij pen als je het bekeek. Er was een tuin tje om heen gemaakt en daarin bloei den echte plantjes. Er liep een klein beekje door waarin limonade stroomde en over dat beekje was een boogbrug- getje gebouwd dat echt van witte sui ker leek te zijn gemaakt. Peter mocht Hans zijn en Miesje zou Grietje voorstellen. Ze droegen witte blousjes en een rood broekje en rokje, wat erg aardig stond. Een ander buur meisje dat Els heette, zou de heks zijn. Ze moest een groot mombakker voor haar gezicht hebben, een oud doekje om haar hoofd geknoopt en een rafelig jakje met een oude rok dragen. Het huisje stond kant en klaar op een plat te wagen en morgen zou het paard van boer Jansen, dat vader mocht lenen, er voor gespannen worden. De zoon van de boer zou de wagen besturen. Peter en Miesje waren die avond van te voren zo opgewonden dat ze hele maal niet in slaap konden komen. Stel je voor dat ze een prijs zouden win nen morgen! 't Was wel een beetje grie zelig ook om zo door alle mensen le worden bekeken, maar toch ook wel echt fijn. Op de dag van het feest was de hele familie Gerveling vroeg uit de veren. Om zeven uur stonden er al mu zikanten op de torenkrans. Ze bliezen het Wilhelmus en allerlei andere va derlandse liederen. Overal gingen de vlaggen uit en de hele morgen werden er spelletjes gedaan op de grote wei achter het huis van boer Jansen. Peter- moest zaklopen en daarmee won hij een mooie mondharmonika. Miesje moest touwtje springen met een paar grote sloffen aan haar voeten, maar ze moest zo lachen dat ze niet opschoot en het laatst aan het eindpunt kwam. Ze kreeg geen prijs maar dat was niet erg, 't was toch erg leuk geweest. De optocht zou om twee uur begin nen en Peter en Miesje liepen al rond als Hans en Grietje. Moeder was bezig de heks aan te kleden en vader ging de voerman en het paard halen. „Ik ga nog even spelen op m'n mondorgel," zei Peter, „vader is er toch nog niet en Els is ook nog niet klaar." Hij ging naar binnen en Miesje bleef alleen in de tuin. Achter de tuin was een sloot, waarover een plank lag en daar weer achter begonnen de uitge strekte bossen, die bij een groot land goed behoorden. Miesje liep de plank over en sloeg een bospaadje in. Wat was het nu stil in het bos. Er was nie mand. Alleen de wind hoorde je in de toppen van de bomen. Plotseling klonk er een schril gepiep en Miesje zag een eekhoorntje dat vliegensvlug tegen een boomstam op liep en toen met een sprong op een zij tak belandde. Toen zag Mies ook dat het diertje werd nagejaagd door een bruin diertje dat groter was dan de eekhoorn. Het was een boommarter, maar dat wist Miesje niet. t)e eekhoorn vluchtte van de ene boom in de an dere en de marter achtervolgde het diertje hardnekkig. Gespannen volgde het meisje de strijd. Ze liep mee en was de hele optocht, en Hans en de heks vergeten. Hoe zou dat aflopen? Miesje hield af en toe haar adem in, want ze zag dat de marter de eekhoorn telkens dichter naderde. Al verder dwaalde Miesje het bos in en onder tussen liepen vader, moeder, de heks en Hans wanhopig te zoeken naar het ver dwenen Grietje. Om twee uur zou de optocht beginnen en het was nu al vijf minuten voor tweeën. Men zocht en riep, maar nergens was Miesje te vin den. Toen kreeg vader een goed idee. „We rijden naar het feestterrein, vlug," zei hij, „dat is het beginpunt van de optocht. Op het terrein zijn ge luidversterkers aangebracht en ik zal Miesje roepen door de microfoon, mis schien kan ze ons horen." Zo gezegd, zo gedaan. De heks klom op de wagen en ging het huisje binnen. Even later keek ze over de kleine on derdeur naar Hans, die nu alleen in het mooie tuintje stond. Vader klom naast Jaap Jansen op de bok en daar ging het naar het feesterrein. Daar aange komen sprak vader even met de voor zitter van d§ feestcommissie en even later klonk het luid over de feestwei: „Wil Miesje Gerveling dadelijk op het feestterrein komen, de optocht begint." Drie maal herhaalde vader deze woor den en toen wachtten allen in span ning of Miesje zou komen. Het was ondertussen al over tweeën en de optocht stond kant en klaar om te vertrekken. Nog eens en nog eens her haalde vader Gerveling zijn roep. Hans, op de wagen, stond het huilen nader dan het lachen zo akelig vond hij het dat Grietje nu niet bij hem was. De voorzitter van de feestcommissie liep zenuwachtig heen en weer. Het was de hoogste tijd om te vertrekken, het hele feestprogramma zou in de war raken. En toen kwam er ineens een klein fi guurtje in een wit blousje en een rood rokje de wei op hollen. Buiten adem kwam het meisje bij de wagen met het snoephuisje aan en even later stond Grietje hijgend naast Hans, die opge lucht lachte. „Waar was je toch, gek kind," zei hij, maar er was nu geen tijd om alles uit te leggen. Vader klom vergenoegd op de bok en de optocht zette zich in be weging. Wat een bewonderende blik ken ving de wagen van „Hans en Griet je". De heks zag er griezelig uit en ze schudde af en toe haar vuist tegen de kinderen in het tuintje. Bij de prijs toekenning behaalde vaders werk de meeste punten en zo kregen Hans en Grietje en de heks, de eerste prijs. 's Avonds reed de optocht nog eens door het dorp. Er brandde nu licht in het huisje van koek. Vader Gerveling behaalde eer aan zijn werk. Pas toen het feest was afgelopen en Peter en Miesje zich doodmoe op de divan lie ten vallen, dacht vader weer aan het verdwenen Grietje. „Waar was je nu eigenlijk Mies, toen iedereen je liep te zoeken?" Nu vertelde Miesje wat ze in het bos ontdekt had. Ze had de afloop van de jacht niet gezien, want plotseling had ze vanuit de verte, maar toch duidelijk hoorbaar, haar naam horen roepen en toen had ze het meteen op een holletje gezet. „Voor die eekhoorn was het dan hele maal geen feest," zei moeder, „en nu jongens, wassen en naar bed!" De uitbetaling van de financiële tege moetkoming aan de in 1959 door de droogte getroffen boeren en tuinders kan binnen kort tegemoet worden gezien, aldus deelt het ministerie van landbouw en visserij mee. De Eerste Kamer heeft n.l. het wetsont werp tot wijziging van de landbouwbegro ting 1960, waarbij suppletoir de gelden voor de financiering van de droogte schaderegeling zijn aangevraagd, goedge keurd. Verwacht kan worden dat het wets ontwerp spoedig het Staatsblad zal hebben bereikt. In totaal komen 46.000 bedrijven voor toeslag, hetzij 100,— per ha, hetzij 50,— per ha, al naar gelang de oogstderving 50 V» of meer dan wel 35 tot 50 be draagt, in aanmerking. Deze 46.000 bedrij ven vertegenwoordigen een oppervlakte van 345.000 ha. De uitbetaling van de toe slagen zal geschieden via de boerenleen banken. Zoals reeds is aangekondigd zullen de door de droogte getroffen kredietnemers van de wateroverlastrcgelingen 1954 en 1956 extra geholpen worden, doordat de overheid de aflossingsverplichting voor het jaar 1959 overneemt. Tenslotte zal het Landbouwschap met behulp van het door het bedrijfsleven bij eengebrachte „Hulpfonds droogteschade 1959" - waarin de overheid bijdraagt - in individuele, schrijnende gevallen aanvul lende hulp verlenen.

De Vallei | 1960 | | pagina 3