Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken DE MILITAIRE TAPTOE Voor de KANTONRECHTER MULDER MELIS OPTIEK Stakende lyceïsten trokken in optocht door Hoofdstraat Geerseweg wordt verbeterd DE AARDE SCHREEUWT WEER OM WATER montuur/ 34e jaargang WOENSDAG 11 MEI 1960 Nr. 37 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen* Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Uniek schouwspel - van fleurige uniformen pittige muziek en kundige exercitie - voor Veenendaal Overrompelend Hoogtepunt „DE HEL" - ook voor excursies - GESLOTEN AMERONGEN Nieuws uit de omgeving ALLE VERZEKERINGEN HyPOTHEKEN EN (eindelijk) Koningin opent in Middelburg nieuw gebouw provinciale griffie RHENEN Ouwehands Natuurbad zaterdag open Zal droogte opnieuw toeslaan Kunstmatig regenen ELST OVERBERG Schoolkinderen vierden bevrijdingsfeest ACHTERBERG Wat nu weer... xrry KIEST.. UW EIGEN OEH Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 863427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bQ de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag cn Aanbod 1-10 woorden 1,elk woord meer 10 oent Abonnementsprijs 1,68 per kwartaal Losse nummers II cent „Zoiets moois heeft Veenendaal in lange tijd niet beleefd", was het oordeel van burgemeester Bakker over de militaire taptoe die vrijdagavond op het feest terrein werd gegeven. Zonder twijfel zullen de vele bezoekers - het juiste aan tal is niet te geven, maar het waren er minstens vijfduizend - het met deze waarderende woorden ten volle eens zijn. liet was inderdaad een uniek schouwspel zoals men in Veenendaal maar wei nig of nooit te zien krijgt, dat de burgers van militaire zijde, ter gelegenheid van de legertentoonstelling „Paraat" gratis werd aangeboden. Pittige muziek, kleurige gala-uniformen en ongelooflijke staaltjes van show exercitie en dat alles gebracht in een perfect georganiseerde taptoe. Deelnemers waren het trompetter korps - de stafmuziek - van de Cava lerie, o. 1. v. adjudant - kapelmeester Reijnhoudt, tamboers en klaroenblazers van het garderegiment fuseliers prinses Irene, o.l.v. onze plaatsgenoot, de ser- geant-tambour-maitre J. v. Wakeren en het roemruchte exersitiepeleton van hetzelfde onderdeel, o.l.v. de kapitein Roosendaal. Het is al gezegd: de hele show was militairement geregeld, d.w.z. tot in de puntjes, van het begin tot het eind zonder één hapering. Klokslag negen uur kwamen de mu zikanten van de Cavalerie het veld op marcheren met de regimentmars van de Huzaren van Boreel, gecomponeerd door kapelmeester Reijnhoudt. Op dat moment floepte ook de perfecte ver lichting aan, waardoor het effect van het verschijnen van de musicerende huzaren werd vergroot. Op dat moment begon ook als het waren een sprookje uit de oude doos. Martiaal zagen de huzaren er uit in hun blauwe tunieken donkerblauwe pantalons en de diep op het voorhoofd staande gepluimde sjako's. Het programma kende geen onder breking. Nauwelijks waren de cavale risten afgemarcheerd of het tamboer korps van de gardefuseliers Prinses Irene kwamen op, voorafgegaan en ge leid door hun virtuoze tamboer-maitre, de sergeant van Wakeren. Andere gale- uniformen, bij kunstlicht nog mooier voor het oog. Een prachtig contrast vormden de helrode tunieken en diep zwarte pantalons met het zachtgroene gras. De koperen pieken van de zwarte helmen schitterden in de stralenbun dels. De tamboers en klaroenblazers gaven onder het spelen van schetteren de fanfares reeds uitgerekende staal tjes van exersitie weg, doch toen dit in samenwerking met in dezelfde uni formen geklede exercitiepeleton ging kende het enthousiasme van het pu bliek geen grenzen. Zonder ook maar één commando van de kapitein Roosendaal voerde het 48 man sterke peleton als één man op lichtsignalen de exersitie-show op. Een kunststuk van samenwerking en af werking, ingestudeerd door de kapitein Roosendaal. Het hoogtepunt: een salvo uit alle 48 geweren tegelijk van de stervormig op gestelde manschappen, dat velen kippe- vel moet hebben bezorgd omdat op het zelfde moment het licht uitging. Nog geen halve minuut daarna floepte het licht weer aan en de gardefuseliers stonden weer stram in de houding in een andere formatie alsof er niets aan de hand was geweest. Voor de tweede maal kwamen de huzaren op. Toen met moderne mili taire muziek, een combinatie blues mars. Nog beter was het door de kapel meester gearrangeerde „Singing the blues." Besloten werd met de infanterie-tap- toe door de gardefuseliers, de taptoe der bereden wapens door de huzaren en het Wilhelmus. Het noemen van enkele onderdelen betekent niet het maken van opvallen de uitzonderingen. Integendeel, het ge heel was perfect, in het bijzonder als men weet, dat alle deelnemende groe pen uit dienstplichtigen bestonden. Een bijzonder woord van dank aan de militaire autoriteiten, die Veenendaal dit schouwspel bezorgden en de deel nemers, die het geheel zo verzorgden, moet ons van het hart. Zo ook burge meester Bakker, die namens alle toe schouwers de commandanten zijn wel gemeende dank overbracht. Het is bekend: het is moeilijk derge lijke militaire evenementen aan te trekken, maar het is de moeite meer dan waard, dat getracht wordt om de Veenendalers - die in hun eigen plaats toch al zo weinig van „hun" leger zien - iets dergelijks nog eens voor te schotelen. Zo mogelijk nog meer dan eens. Het staatsbosbeheer heeft besloten geen excursies meer toe te laten in het Veenendaals staatsnatuurreservaat „De Hel", gelegen aan de Wageningselaan. Dit is besloten in overleg met de plaatselijke vertegenwoordiger, aange zien alleen in de grootst mogelijke rust de natuur hier ter volle tot haar recht kan komen. Het reservaat zal uitsluitend toegan kelijk zijn voor wetenschappelijk on derzoek en inventarisaties van de le vende have. Hiervoor is een vergun ning van Staatsbosbeheer vereist. Ook verenigingen en scholen hebben geen toegang meer tot het reservaat. J. REBERGEN OPGESTELD IN PROV. UTRECHTS ELFTAL i De speler van de Veenendaalse voet- l balclub Triangelboys, de heer J. Reber- gen, Is opgesteld in het prov. Utrechts elftal, dat in Bakkem (N.B.) een toer nooi speelt om het kampioenschap van Nederland. op TWEEMAAL LOOS ALARM Een tot nu toe onbekende heeft bevrijdingsdag tot tweemaal toe de brandweer gealarmeerd. In beide ge vallen rukte de brandweer uit, maar later bleek het loos alarm. De politie zoekt nu naar de dader die op deze laffe wijze de feestvreugde van de brandweerlieden heeft verstoord. Zaterdagmorgen tegen tien uur werd Veenendaals centrum opgeschrikt door „stakende" lyceïsten die in optocht door de Hoofdstraat trokken en spandoeken Een deel van de „stakende" lyceïsten die zaterdagmorgen in een georgani seerde optocht door de Hoofdstraat trokken. BENNEKOM. Baldadige jongelui heb ben ramen en deuren van een in aan bouw zijnd huis met verf beklad. De schilder had de verf bij het huis laten staan om de volgende dag direkt weer aan de slag te kunnen gaan. De schade bedroeg ruim honderd gulden. HARSKAMP. De voetbalvereniging Harskamp heeft eindelijk een nieuw veld. Jarenlang heeft de vereniging zich moeten behelpen met een stuk weiland, waar meestal de koeien nog uit verdreven moesten worden, voordat men met het spel kon beginnen. Het nieuwe sportterrein is officieel door burgemeester Oldenhof geopend. EDE. Toen de heer R. R. uit Veenen daal zondagavond over de Mosweg reed stak plotseling een hert de weg over. De bestuurder kon het dier niet meer ontwijken en reed het aan. Ernstig ge wond strompelde het dier het bos in en bleef daar liggen. R. bracht het dier in zijn auto naar het politiebureau, waar het 's-avonds aan zijn verwon dingen bezweek. MAARSBERGEN. Studenten hebben in de nacht van zaterdag op zondag een „bezoek" gebracht aan de koffietent van motel Maarsbergen. Zij gooiden stoelen van het terras in de vijver en wilden het tentoongestelde Daf-je even eens een bad geven. Een aanwezige chauffeur wist met een stoel de heren' te verdrijven en belde daarna de po litie. Voordat ze in Utrecht waren, had de politie hen al achterhaald. ASSURANTIEKANTOOR FINANCIERINGEN KtfiHEWIJK 1&? -TEl.SOOO'VCENINOAAL Voor vele bewoners van V'daal-zuid zal het volgende week maandagmorgen om 11 uur een bijna historisch moment zijn. In hotel de Korenbeurs vindt dan namelijk de aanbesteding plaats van het verbeteren van het zuidelijk gedeelte van de Geerse weg. Op het ogenblik bevindt dit drukke verbindingsweggetje zich in een deplora bele toestand. Het wegdek - voorzover hiervan sprake is - bestaat uit puntige keien en diepe kuilen. De weg blijft, zoals die er nu ligt, alleen komt er nu een 3-meter brede asfaltlaag op. Het wordt een voet fiets pad, dat verboden is voor motorrijtui gen op meer dan twee wielen. De brug over de bermsloot zal, waar nodig, ook verbeterd worden. Het geopperde plan om de weg vanaf de Rembrandtlaan recht door te trek ken naar de Geersebrug is niet uitvoer baar. Ten eerste zou men een nieuwe brug moeten bouwen en ten tweede zou een nieuwe spoorwegovergang veel te kostbaar worden. Bovendien zijn er nog bepaalde oude rechten op de huidi ge weg. In de toekomst zal er echter wel een nieuwe spoorwegovergang gemaakt moeten worden - meer in westelijke richting - en wel voor de westelijke rondweg die aansluit op de noord-zuid verbinding bij La Montagne. De rond weg loopt ongeveer parallel met de Westersingel, kruist het Valleikanaal in het verlengde van de Gladiolenstraat en sluit tussen de Melm en Rijksweg aan op de Nieuweweg. Behalve dat deze weg een ontlasting van het verkeer in het centrum be tekent, houdt het tevens een soort af bakening van het uitbreidingsplan in. Alle gebied ten westen van de rondweg zal dus de eerste tientall enjaren als agrarisch gebied beschouwd worden. meevoerden met opschriften als: „Geen onnodige lesuren" - „Meer vrij" - „Nieu we school" - „Gemengde klassen" en meerdere revolutionaire eisen. Achteraf bleek het een stunt te zyn van de 5e en 6e klasse van het Chr. Lyceum die binnenkort examen moeten doen. Traditiegetrouw wordt ieder jaar een stunt uitgedacht die dit jaar resulteer de in een algehele stakir.gsoproep aan de school. In optocht ging het naar het gemeen tehuis waar een deputatie van de „sta kers" bij burgemeester Bakker een handtekening vroeg, waardoor het sta kingscomité legaal erkend werd om met de leraren te onderhandelen. Nadat burgemeester Bakker aan dit verzoek had voldaan, keerde men terug naar de school waar de onderhandeling een aanvang nam. Wat de meeste stakers niet direct lukt, gebeurde hier: de leraren legden zich neer bij de eisen van de stakers, zodat zij de rest van de dag vrij waren en een huiswerkloos weekeind tegemoet gingen. In hotel „De Korenbeurs" werd later een verbroederingssamenkomst gehou den. Een en ander trok de nodige pu blieke belangstelling. Gevolmachtigde van de Insurance Company of North America BOUWMATERIALEN GESTOLEN Bij een der bouwwerken in Veenendaal zuid hebben drie ingezetenen van Ede bouwmaterialen ontvreemd. Een omwo nende die in de late avond een auto zag j staan, vond dit verdacht en waarschuwde de politie. Deze slaagde erin de daders dezelfde nacht nog te arresteren. Zij ge bruikten de materialen voor de bouw van een huis in Ederveen. INBRAAK MET BUIT VAN F 200,— In de nacht van zaterdag op zondag is bij de fam. K. aan de Mulderslaan inge- brok enen een geldsbedrag van ongeveer 200,— ontvreemd. De dader(s) verschafte zich op gemakke lijke wijze toegang, omdat de deur niet afgesloten was. De familie die zich te bed bevond, heeft niets van de inbraak ge merkt. Een onderzoek wordt ingesteld. MUZIEKINSTRUMENTEN VERNIELD Enkele jongelui hebben zondag op het feestterrein een aantal in de consumptie tent aanwezige muziekinstrumenten ver nield. De politie stelt een onderzoek in. AANRIJDING BIJ KNIPPERBOLLEN Bij de beveiligde oversteekplaats voor voetgangers in de Hoofdstraat vond woensdagmorgen een aanrijding plaats, waardoor materiële schade ontstond. Een auto stopte voor een overstekende voet ganger toen een achter de auto rijdende motor niet vlug genoeg kon remmen en tegen zijn voorganger opbotste. 20 JAAR NA TRIESTE RAMP Zo somber en noodlottig de gebeurte nissen van 17 mei 1940 in Middelburg zijn geweest, zo vrolijk worden de eve nementen op 17 mei 1960 in de Zeeuw se hoofdstad. Werd Middelburg op die zwarte 17de mei in 1940 door de op rukkende Duitsers verwoest en betaal de het toen de wel uiterst hoge tol voor het doorvechten van Zeeland na de capitulatie van „Holland", nu, op 17 mei a.s. viert het feest. Op die dag zal H.M. Koningin Juliana naar Mid delburg gaan om de opening te verrich ten van het nieuwe gebouw van de Provinciale Griffie, dat daar is ge bouwd als onderdeel van het destijds zo geteisterde ADBIS-complex, dat vrijwel geheel is hersteld. Het nieuwe gebouw van de Griffie mag worden beschouwd als een sier lijke streep onder vrijwel de gehele herbouw van de verwoeste binnenstad. Natuurlijk, het is gloednieuw, maar als de stenen wat verweerd zullen zijn, zal de nieuwbouw wat stijl en uitvoe ring betreft, vrijwel niet te onder scheiden zijn van de omringende oude gebouwen. De foto laat duidelijk zien hoe het nu nog lichte nieuw complex in de Abdij gebouwen is ingepast. De opname werd gemaakt vanaf de befaamde Middel burgse toren de „Lange Jan", die al weer enkele jaren in oude glorie is hersteld. Het prachtige natuurbad Ouwehand op de Grebbeberg opent komende zaterdag weer zijn poorten voor het zwemlievend en zonnebadend publiek. Het is ongetwij feld het meest moderne bad van midden Nederland en zeer zeker één van de mo dernsten van geheel Nederland. De dichte bebossing rondom het 6 ha grote complex is als het ware een natuurlijk windscherm. Een aanwinst is ongetwijfeld ook de rijwielstalling, waarvoor een afzonderlijke ruimte is opgebouwd op het grote par keerterrein. In tegenstelling met voorgaande seizoe nen kan men nu fiets en bromfiets en ook auto, motor en scooter onder bewaking veilig achter laten. Op de middelhoge en hoge zandgronden langs de Utrechtse heuvelrug schreeuwt het bouwland, en vooral het grasland, weer om water. Water dat onontbeerlijk is voor de groei van het gras en de verschillende gewassen. Veel boeren vragen zich angstig af of zij opnieuw getroffen zullen worden door een langdurige droogteperiode, zoals vorig jaar toen zelfs hulp verleend moest worden aan hen wier oogst volkomen mislukt was. Velen zijn de klap van vorig jaar nog niet eens te boven, of zij worden opnieuw geconfronteerd met de onberekenbare natuur, waarmede niet te spotten valt. Er is één middel om nog iets te redden: een beregeningsinstallatie, maar dat is een kostbare geschiedenis. Voor de meesten betekent dit een investering van ongeveer duizend gulden per hectare en het is logisch dat dan de aanschaf van een dergelyke installatie geen kwestie van even ja of nee zeggen is. Op vele bedrijven is, voor wat het grasland betreft, de situatie kritiek. De landbouwgewassen kunnen nog gered worden, ALS ER MAAR REGEN KOMT! r~ o Het is bekend dat de mens altijd naar wegen zoekt om zichzelf en zijn eigen dommen te beschermen. Wat de na tuur soms niet geeft, tracht men kunst matig te compenseren. Een sprekend voorbeeld hiervan is de kunstmatige beregening, in het bui tenland een vanzelfsprekendheid en in Nederland de laatste jaren in opkomst. Op het bedrijf van de heer K. Roe- lofsen aan de Dijkstraat (een zoge naamd gemengd bedrijf van ruim 3 ha groot) is een week geleden zo'n regen installatie in bedrijf gesteld. Het principe is vrij eenvoudig: er wordt een put geboord, waaruit het water door middel van een pomp in de leidingen en zo naar de sproeiers in het weiland gestuwd wordt. Deze sproeiers staan zo opgesteld, dat elk stukje land bevochtigd wordt. De praktijk heeft geleerd dat de boer regenwater boven bronwater prefe reert, in de eerste plaats omdat regen water „vetter" is en ten tweede omdat de temperatuur van het bronwater aan de te lage kant is. Alleen bij warm weer, zoals op het ogenblik, vormt dit laatste geen beletsel. GEEN RESERVE Ga met een boer praten van de hoger gelegen zandgronden en hij zal u het gras laten zien dat er, net als verleden jaar, weer dor en droog bijstaat. En hij zal te vens vertellen dat, wanneer er niet gauw regen komt. de boer er veel slechter voor staat als vorig jaar. E.H.B.O. HIELD JAARVERGADERING De E.H.B.O. afd. Eist (U.) hield dezer dagen weer haar jaarvergadering die ta melijk goed werd bezocht. De vereniging had een goed jaar achter de rug maar het jaarverslag van de penningmeester gaf een nadelig saldo te zien. De heren Roks en Nager werden bij de bestuursverkiezing herkozen. Voor de heren De Uyl en Van Mourik, die zich niet meer herkiesbaar hadden gesteld, werden gekozen de heren Knegjes en Mier. Tevens kwam naar vo ren dat deze vereniging volgend jaar haar 25-jarig bestaan hoopt te herdenken. De Overbergse schoolkinderen heb ben j.l. donderdag een uitbundig bevrij dingsfeest gevierd. Onder de vele toe schouwers bevonden zich ook wethou der De Bonte, een deputatie van de Oranjecommissie uit Amerongen en het plaatselijke schoolbestuur. Voordat een begin gemaakt werd met de vele en leuke kinderspelen op de speelweide, hield het hoofd van de Chr. school een korte toespraak, die betrekking had op de bevrijding. Bij de spelen vermaakte de jeugd zich opperbest en er waren vele prijs jes beschikbaar gesteld. Hieronder volgen de namen van de eerste en tweede prijswinnaarss. Klas I: Gerda van Barneveld, 3 maal eerste prijs; Adrie van Bennekom, 2 maal eerste prijs; Attie van Vliet, Greet je Kor ver, Jan Grootveld, Gerrit v. d. Haar. Klas II en III: Gerrie v. d. Glind, Wim v. d. Dikkenberg, Alie van Eek, Hans van Vliet, Mattie van Hardeveld, Maas van Eem, Ansje Zwetselaar, Cor van Ginkel. Klas IV: Aart van Ginkel, Dikkie v. Barneveld, 2 maal; Roelof van Benne kom, Breunis van Garderen, Teunis Grootveld. Voor de klassen 5, 6 en 7 was een puzzelrit uitgeschreven en hier kwa men uit de bus als eerste en tweede winnaars: Maas v. d. Glind, Evert van Nieuw-Amerongen, Henk van Ginkel, Gerrit Hek, Jan Veldman en Gerrit Ploeg. Behalve vele versnaperingen ontving elk een kind een boek, getiteld „De strijd om de vrijheid". FRANSE OCEAAN-REUS OP 11 MEI VAN STAPEL. Dit is een tekening van het nieuwe Franse passagiersschip „France", het langste schip ter wereld, dat met zijn 1035 voet van boeg tot achtersteven, nog vier voet langer is dan de Britse „Oueen Elizabeth". De „France" zal op 11 mei a.s. in Saint Nazaire worden te water gelaten door mevrouw De Gaulle in aanwezigheid van de Franse president. Het schip biedt plaats aan 500 passagiers in de eerste klasse en 1.500 in de toeristen klasse. De „France", die begin 1962 zijn maidentrip gaat maken, zal dienst gaan doen op de lijn New York-Le Havre. Aan de 60-jarige A. uit Nijmegen werd voor het Wagenings kantonge recht ten laste gelegd, dat hij op de Utrechtse weg te Doorwerth met zijn auto bij een inhaalmanoeuvre een bus je gesneden had. Het was toevallig een politiebusje en dat bezorgde A. een proces-verbaal. Verdachte kon er zich niets van her inneren gesneden te hebben. De politiewagen reed eerst 60 km, maar terwijl ik bezig was te passeren verhoogde de bestuurder zijn snelheid steeds meer, zodat ik 85 90 km nodig had om er voorbij te komen. Dat was ook niet correct. Mogelijk, dat hij daar door even later genoodzaakt was af te remmen, maar dan was dat toch zijn eigen schuld. Nadat ik aangehouden was ontdekte ik overigens pas, dat het een politieauto was, die mij in moei lijkheden had gebracht. De verdere behandeling van de zaak werd daarop enkele weken uitgesteld om straks de verbalisanten als getui gen te kunnen horen. Van B. een 24-jarige Wageningse student, verscheen voor het kanton gerecht in zijn woonplaats omdat hij gereden had met een motor zonder in het bezit van het daarvoor vereiste rij bewijs te zijn. Ik reed niet, protesteerde ver dachte. Ik stond stil op het Bowlespark in Wageningen toen de agent naar me toekwam en me bekeurde. Volgens hem hebt u wel gereden, zag rechter v. d. Brand in het proces verbaal. Had u er, voor u op het Bow lespark met de motor stil ging staan, wel mee gereden? Dat spreekt vanzelf, antwoordde Van B„ maar op dat moment reed ik niet, al liep de motor wel. Ik stond er al heel even voor de verbalisant naar mijn papieren kwam informeren. Dat doet er allemaal niets toe, legde de rechter uit. Hij had u ook met het volste recht pas de volgende dag of een week later kunnen horen. Eis en vonnis luidden hierop 35, of 10 dagen. J., vertegenwoordiger te Wageningen, was op de Generaal Foulkesweg in zijn woonplaats met een personenauto van een onverhard weggedeelte de verharde rij baan opgereden, terwijl een scooter dicht genaderd was. De bestuurster hiervan, mej. Van T. uit Arnhem, had niet meer kunnen stoppen of uitwijken en een aan rijding was gevolgd. Voor mej. Van T. betekende dit een schadepost van 275, Het gebeurde 's-morgens om kwart voor negen en op dat moment scheen de zon vrij fel. Ik had mijn auto onder de bomen in de schaduw staan en heb de scooter in het geheel niet gezien. Waar schijnlijk reed hij juist achter een paar Iauto's, die ik eerst voorbij heb laten gaan, zo verdedigde J. zich onlangs voor het Wagenings kantongerecht. Verdachte, die met zijn auto gereden had zonder dat deze zelfs tegen wettelijke aansprakelijkheid verzekerd was, hoewel hij geen principiële bezwaren te gen een verzekering had, kreeg van de officier mr. Leusink, de wind van voren. Het wegrijden zonder voldoende uit te kijken is op zich al gevaarlijk, maar wanneer dan blijkt, dat dit gedaan werd door een onverzekerde automobilist, kun nen we zo iemand niet langer op de weg dulden, aldus de officier. Ik eis een ontzegging van de rijbevoegd heid voor drie maanden onvoorwaardelijk, ter bescherming van het andere verkeer, alsmede een boete van 60,of 12 dagen. Het vonnis luidde /-50,— of 10 dagen en een voorwaardelijke ontzegging van een jaar met een proeftijd van 2 jaar met als bijzondere voorwaarde, dat J. zich binnen tien dagen van een W.A.-verzekering moest voorzien. En houdt u er rekening mee, dat ik dat na tien dagen laat controleren, voegde mr. Leusink er waarschuwend aan toe. (Zie verder pagina 4) In 1959 had een natte winter voor een voorraad water in de grond gezorgd. Er was toen een reserve, wat nu niet het ge val is. Het heeft deze winter niet genoeg gesneeuwd en geregend. Bovendien was het gras al slecht, veel kale plekken en de nieuw ingezaaide ge deelten zijn ook weer te droog. Het vee moet te eten hebben en daarom wordt de boer gedwongen zijn vee te laten weiden op delen grasland, die aanvanke lijk voorbestemd waren om te hooien. Het gevolg is dat er aan het einde van de zomer, zo goed als geen hooi meer is. Op zichzelf zou dat niet zo erg zijn, als er nog voorraad van het vorig jaar was, maar ook die is op. GEWASSEN ZIJN NOG TE REDDEN De landbouwgewassen zoals rogge, ha ver en aardappelen kunnen op het ogen blik de droogte nog verdragen, maar als de droogte nog zeven, hoog uit tien dagen aanhoudt, dan zullen ook deze gewassen ten dode opgeschreven, althans verminkt zijn. De bieten bijvoorbeeld hebben het nu al zwaar te verduren. De tere worteltjes snakken naar vocht dat op het ogenblik net zomin onder de grond als er boven te vinden is. Op de lager gelegen gronden is de toe stand gelukkig nog niet zo hopeloos. Daar is nog voldoende grondwater aanwezig, hoewel men ook weer niet kan spreken van een bevredigende bewatering. Wil alles nog goed komen, dan moet het een beslist natte zomer worden. BEVRIJDINGSFEEST TROK VEEL BELANGSTELLING De feestelijkheden ter gelegenheid van bevrijdingsdag zijn in Achterberg op waar dige wijze gevierd. De belangstelling zo wel van de inwoners, alsmede van omlig gende plaatsen was bijzonder groot. De dag werd begonnen met het zingen van het volkslied door de schoolkinderen begeleid door de muziekvereniging „Kunst en Vriendschap". Ook voor de optocht be stond grote belangstelling. Er was een groot aantal deelnemers en er was veel werk van gemaakt. Na de optocht, die door een groot deel van Achterberg ging, waren er op het feestterrein diverse kin derspelen met mooie prijzen. Tijdens de 's middags gehouden behendigheidswed strijden voor tractoren en de demonstra tie van poliehonden heeft men volop ge noten. Ook de volksspelen vielen bijzonder in de smaak. Er heerste tijdens de feestelijkheden een gezellige sfeer onder de aanwezigen. Zo wel voor de optocht, kinder- en volks spelen waren mooie prijzen beschikbaar gesteld. Bij de versierde wagens ging de eerste prijs naar de P.J.G.U., de 2e en 3e kwamen in bezit van de buurtbewoners van de Dikkenberg. De feestelijkheden werden besloten met de prachtige film over de slag bij „Bas- togne". De organisatoren kunnen met vol doening op deze geslaagde bevrijdingsdag terug zien. TIEN PAARDEN VOOR EEN TRACTOR De mechanisatie zet ook in Rusland evenals in Oost-Duitsland sterk door. De staat aldaar ruilt een tractor tegen 10 paarden van de boeren. Er schijnen op dit terrein door Chroesjtsjef nogal wat zaken gedaan te worden, gezien de exportdrang van slachtpaarden. En wij ruilen ons spek weer voor een deel van die paarden. Overigens blijkt hier wel uit dat ook in het oosten de paarde- stapel ingekrompen wordt, zodat de paar- denexport over enkele jaren gezien wel van voorbijgaande aard za lzijn. Omdat de bevolking (23 miljoen) zich jaarlijks met een half miljoen mensen uitbreidt is in Zuid-Korea een wet opgesteld inzake geboorteregeling. Ingevolge een bepaling van het mi nisterie mogen Oostenrijkse militairen geen nationaal-socialistische onder scheidingen meer dragen. Twintig officieren en 237 minderen vormen de bemanning van het jacht „Brittannia" waarmee Margaret haar huwelijksreis maakt. Ongeacht of dit schip vaart of niet wordt wekelijks aan de bemanning een loon uitbetaald van totaal 40.000 gul den. Het huwelijk van een 31-jarige grotonderzoeker is in Venetië in een grot op veertig meter diepte gesloten. De grot was met fakkels verlicht. Het aantal auto's in de wereld is vorig jaar toegenomen met 5.641.000 stuks. In totaal waren er in 1959 117.788.400 auto's. Na een mislukte darmoperatie geen der artsen had een arm die lang genoeg was om de ingewanden te be reiken is de prijsolifant van de West-Berlijnse dierentuin Jumbo over leden* Omdat zij een grief tegen de rege ring had, heeft een Engelse vrouw een lege melkfles door een raam van het gebouw Downingstreet 10 gegooid. Twee bewapende Hongaarse solda ten hebben bij de Oostenrijkse grens politie om asiel gevraagd. ZliKiMFOnputvtitwitD J HQ0FD5TQ.51 TEL 3184-VEENENDAAL

De Vallei | 1960 | | pagina 1