J D. ANBEEK RTIF0T0 AGENTSCHAPPEN „DE VALLEI" J de juiste maat voor u Veeneiidaals bejaarden gaan ook „Paraat I960" bezoeken Tot nu toe ruim 15.000 bezoekers! Tragisch ongeval op speelplein Verkeer eiste zijn tol Beperking aanvullende werkgelegenheid PARAAT 1960 Uitgaansdag met duur slot Artifoto opende modern winkelpand Vorige week woensdag vond de ope ning plaats van het moderne en fraai ingerichte winkelpand van de firma Artifoto in de Hoofdstraat. Een enorm aantal bloemstukken, geschenken, per soonlijke en schriftelijke felicitaties viel de firma op deze dag ten deeL RENSWOUDE ELST POPEYES SPEELT IN ELST Afrika verontrust over Chinese penetratie Eisenhower en De Gaulle ontwerpen een hulpplan SCHERPENZEEL Verkiezing nieuwe heemraad RHENEN Honderd jaar oude Floriade-postkoets, op weg naar Rotterdam, maakte barre tocht van 3400 kilometer Gevonden en verloren Prima Luiers Voor verheugende gebeurtenissen Drukkerij „De Gelderse Vallei" Advertenties en abonnementen De Gelderse Vallei Leerling zetter Leerling drukker Jac. van Schuppen 1 oP tt U kunt het toch niet afschreeuwen De leger- en luchtmachttentoonstelling „Paraat 1960" in garage Schoonhoven aan de Industrielaan blijft zich in een goede belangstelling verheugen. Op de openingsdag kwamen reeds 2000 personen deze tentoonstelling bezichtigen. Vrij dag waren het 2100 bezoekers, zaterdag 3000 en maandag 750. Daar tussendoor kwamen nog 4000 militairen en ook de middelbare, technische en bedrijfs- scholieren gaan in groepsverband naar de tentoonstelling. Op speciaal verzoek zal a.s. zaterdagmorgen een groep bejaarden uit Veenendaal een bezoek aan Paraat 1960 brengen. In het kader van de feestelijke entou rage maakte het Trompetterskorps der Koninklijke Marechaussee gisteravond een muzikale rondgang die eindigde op het voetbalveld aan de Bergweg. Onder grote belangstelling volgde hierna het optreden van een motorteam van de Kon. Marechaussee. De stunts welke het team uitvoerden, o.a. met dertien man op één rijdende motor werden met een gul Op één der Veenendaalse scholen werd tijdens een speelkwartier de 8-jarige J. A. uit de Gortstraat door een in draf passe rende andere jongen tegen de grond ge lopen. Het kind kwam zo ongelukkig te recht, dat het bewusteloos bleef liggen en naar het Julianaziekenhuis moest worden overgebracht. Daar constateerde men een hersenbloe ding, waarna men het kind naar Utrecht liet overbrengen. De toestand van het slachtoffer is zorgwekkend. Sinds vorige week donderdag heeft het verkeer in Veenendaal een zware tol ge- eist. Tot en met dinsdag vond er iedere dag minstens één verkeersongeval plaats, waarbij gelukkig geen doden vielen to be treuren. Wel moest enkele slachtoffers naar een ziekenhuis worden overgebracht. 0 Op de Da Costastraat reed donderdag morgen K. op de motor in de richting van de Kerkewijk. Bij het plein kwam plotse ling de bromfietser W. met grote snelheid door de binnenbocht, waardoor een bot sing onvermijdelijk was. K. en zijn duo- passagiere moesten zich onder behandeling van een arts stellen. 0 Vrijdagmorgen stopte een personen auto bestuurd door H. voor het stoplicht. Een bestelwagen vóór hem reed eerst door, maar plotseling weer achteruit. Hier ont stond alleen materiële schade. 0 Omdat hij geen voorrang verleende bij het oversteken van de Nieuweweg is zater dagavond de Hongaar V. uit Veenendaal met zijn bromfiets tegen de motorrijder B. uit Scherpenzeel aangereden De persoon lijke ongevallen voor de rijders vielen mee, doch de 24-jarige du Pr. uit Scher penzeel, die op de duo van de motor zat moest met een gebroken been per am bulance naar een ziekenhuis in Amers foort worden vervoerd. Beide voertuigen werden vrij ernstig beschadigd. 0 Zaterdag vond eveneens een aanrij ding plaats op de Kerkewijk ter hoogte van de Verlengde Tuinstraat. Een per sonenauto kwam uit de Tuinstraat en bot ste frontaal op een vrachtwagen die op de Kerkewijk over de as van de weg stond. Er ontstond materiële schade. 0 Op het onoverzichtelijke kruispunt KI. Katerstraat-Dr. de Visserstraat had zon dagmorgen een aanrijding plaats tussen een bestelwagen en een motor. De motor rijder J. uit Utrecht werd met een gebro ken been naar het Julianaziekenhuis over gebracht, evenals zijn echtgenote die op de duo zat. De bestuurder van het bestel- wagentje kwam er zonder letsel af. Er was lichte materiële schade aan belde voertuigen. 0 Toen R. uit Rhenen maandagmiddag op zijn scooter op de Valleistraat reed, kwam hij eensklaps ten val en moest met een sleutelbeenbreuk naar het ziekenhuis overgebracht worden. Bij onderzoek bleek dat door het loslopen van de as-moer het voorwiel eraf gelopen was. 0 Dinsdagmiddag verleende de brom fietsrijder H. uit Veenendaal op de hoek van de SI. de Bruïnestraat en de Dr. Co- lijnstraat bij het linksaf slaan geen voor rang aan een tegemoetkomende personen wagen, bestuurd door D. Met een gebroken sleutelbeen en hoofdwonden moest hij naar het Julianaziekenhuis worden over gebracht. De bromfiets werd zwaar be schadigd. 0 Bij het starten is zondagavond in de Talmastraat een auto in brand gevlogen. De gealarmeerde brandweer behoefde geen dienst te doen, daar het vuur inmid dels door omstanders was geblust. De auto brandde vrijwel geheel uit. Week-end shirts No-iron en Terlenka v.a. 9.50 tot 24,75. Katoenen no-iron pantalons moderne kleuren 14,95 - 16,95 Shorts effen en geruit v. a. 9,95 voor exclusieve kleding Hoofdstraat 75 Veenendaal In verband met de stijgende vraag naar arbeidskrachten in het vrije bedrijf is in verschillende streken van het land de aan vullende werkgelegenheid gesloten of zijn de leeftijdsgrenzen verhoogd. Dit betekent, dat in sommige streken deze werken niet meer voor jongere arbeiders zullen open staan; in andere gebieden zullen in de ko mende maanden in het algemeen geen aanvullende werken in uitvoering zijn. De verhoging van de leeftijdsgrenzen betreft in hoofdzaak het noorden van het land, waar nog een vrij groot aantal ar beiders werkzaam is op de aanvullende werkgelegenheid. De thans geldende nieuwe leeftijdsgren zen zijn in overleg met de Commissies van Advies van de arbeidsbureaus van rayon tot rayon vastgesteld. Hierbij is alleen rekening gehouden met de werkgelegen heid in de streek zelf en met die in een omtrek, die met dagelijks vervoer bereik baar is. Mocht een enkele werknemer er niet in slagen spoedig werk in het vrije bedrijf te vinden, dan zl na twee maanden herplaat sing op de aanvullende werkgelegenheid mogelijk zijn, wanneer hij aan de normen voor toelating voldoet en voldoende aan vullende werkgelegenheid beschikbaar is. applaus beloond. Onder de aanwezigen be vond zich ook burgemeester A. Bakker. MORGENAVOND DEMONSTRATIES Vanmiddag om vier uur wordt speciaal voor de Jeugd een helicoptère-demonstra- tie gegeven in de omgeving van de Indu strielaan. Vanavond komen ongeveer veertien man van de Groene Baretten bij het Stations plein demonstraties geven in touwbaan, ongewapend gevecht en verdere gevechts handelingen. De demonstratie, waarbij men o.a. via een touw uit enkele bomen zal afdalen, duurt ongeveer een uur. Morgenavond gaat het Corps Mobiele Colonnes een brandweerdemonstratie ge ven, waarbij niet minder dan 48 stralen gebruikt zullen worden. Dit waterfestijn vindt plaats even voorbij garage Schoon hoven aan de Industrielaan. Zaterdag 14 mei a.s. 's avonds om half elf wordt de tentoonstelling gesloten. HEDENMIDDAG 4 UUR: helicopterdemonstratie aan Industrielaan. HEDENAVOND 7 UUR: demonstraties Corps Comman dotroepen op Stationsplein. MORGENAVOND 7.30 UUR: demonstraties corps Mobiele Colonnes aan de Industrielaan. POSTDUIVENNIEUWS De Eerste Veenendaalse Postduiven Vereniging „De Luchtreizigers" te Vee nendaal nam de afgelopen week deel aan het concours vanuit Vilvoorden (145 km). De duiven werden gelost om 7.15 uur. Aankomst der eerste was 9.33.36 uur met een snelheid van 1046,7 meter per minuut. De prijzen werden als volgt gewonnen: F. Spies 1, 30; C. G. v. Dam 2, 6; K. de Ruiter 2; G Fasse 4, 5, 8, 11, 12, 15, 24, 28; J. v. Eden 7, 19, 23; K. v. d. Heuvel 9; H. de Vos 10, 22, 26; H. v. Kooten 13, 14, 17, 20, 31; J. H. Heikamp 16, 21; R. J. v. Kooten 18; H. Beyk 25; J. v. Santen 27; A. Bleyen- berg 29; H. v. d. Dikkenberg 32; G. Mul ler 33. De postduivenvereniging De Snelpost uit Veenendaal had dit weekeinde haar dui ven op een vlucht vanaf Vilvoorde in België. De uitslag was: C. Donkelaar 1, 43, 51, 56; C. van Ginkel en Zn. 2, 5, 11, 18, 24, 25, 60; H. L. Spies 3; J. van Doorn 4, 10, 26, 31, 36, 41; G. J. van Manen 6, 7, 52; A. D. v. d. Bosch 8, 15, 20, 33, 53; J. van *t Veen 9; J. v. Geerenstein 12, 14, 28, 35, 40, 48, 54, 58; R. Blankestijn 13; H. van Deelen 16; B. van Kesteren 17, 44; Bovenkamp- Rozenboom 19, 21, 23, 37; C. van Asselt 22, 30, 47. Zes maanden ontzegging van de rijbe voegdheid met aftrek van de tyd, geduren de welke het rijbewijs is ingenomen en honderd gulden boete of twintig dagen hechtenis, eiste de officier van justitie te gen de 24-jarige koopman J. S. te Veenen daal wegens het besturen van een auto onder invloed van sterke drank. Op zondag 3 april maakte S. een plezier- ritje, waarbij meer gedronken werd dan goed voor hem was. Reeds in de ochtend uren nam hij een viertal borrels en toen het gezelschap in de namiddag huiswaarts keerde, gebruikte de koopman nog eens vier borrels. Toen hij weer in zijn wagen stapte, bemerkte hij onderweg de invloed van de sterke drank: hij begon slingerend te rijden en had de wagen niet meer vol komen in zijn macht. Het gevolg was, dat hij op de Woudenbergseweg door een sur veillerende politieman werd aangehouden en bekeurd wegen overtreding van art. 26 van de Wegenverkeerswet. „Ik had behoorlijk wat gedronken," gaf hij toe op de zitting van de Utrechtse politierechter, voor wie hij zich wegens deze overtreding moest verantwoorden. Na gehouden pleidooi van verdachtes raadsman, die wees op de nadelige gevol gen voor het bedrijf van zijn cliënt bij in trekking van het rijbewijs, bepaalde de rechter de ontzegging op zes maanden, waarvan drie voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar; hij handhaafde voorts de geëiste geldboete. FILM VOOR VOLKSONDERWIJS De afdeling Veenendaal van „Volks onderwijs" geeft morgenavond een pro- paganda-avond in het Luxor theater aan de Vendelseweg. Er zal worden gesproken door de heer Van Veen te De Bilt en voorts zal de film „Therese Etienne" worden vertoond. Vrije toegang hebben leden van „Volks onderwijs" en ouders van leerlingen der openbare scholen. Aanvang half acht. De verbouwing van de ene helft van de voormalige pastorie heeft het be wijs geleverd dat van een oud gebouw iets moois en moderns te maken is. Het vooraanzicht met de inspringende eta lageruit is een waardige presentatie van het volledig naar de eisen des tijds ingerichte interieur en past zich vol komen aan bij de steeds toenemende moderne winkelbouw in Veenendaals centrum. De winkelruimte is door een driekwart in leisteen uitgevoerde muur gescheiden van een ruim atelier waar het nieuwste rijdende materiaal opge steld staat. Hierachter bevinden zich nog een kantoor, bergruimte en toilet De onder het gehele pand doorlopende kelder is verdeeld in en ontwikkelings ruimte, donkere kamer, afwerkkamer en projectiezaal. Ook de donkere kamer is uitgerust met het nieuwste mate riaal, evenals de projectiezaal waar de cliënt de apparatuur kan keuren. Het woongedeelte doet niets voor de winkelruimte onder en het geheel is een bijzondere aanwinst voor Veenen daals winkelstand. De uitvoerders van dit project waren architect Brouwer, hoofdaannemer Bouwbedrijf Boers, elektriciteit fa. W. van Schuppen, schil derwerk T. Zaayer uit Wageningen en loodgietersbedrijf gebr. Van Harn. ACTIE 4 X Z.N. VERVROEGD De sluitingsavond van de in Renswoude georganiseerde Actie 4 X Z.N. die zou worden gehouden op zaterdag 14 mei a.s. is vervroegd. In plaats hiervan wordt deze avond nu gehouden op vrijdag 13 mei a.s. in het gebouw Rehoboth. - oud Europees kampioen - De heer Herman Popeyes, oud Euro pees kampioen, meerdere malen kam pioen van Nederland en biljarter ere- klasser Driebanden, komt in Eist spelen. Op donderdag 12 mei a.s. speelt hij een partij in café „De Morgenster" in Elsst tegen Antoon de Gooyer, kam pioen driebanden 1959 van het district Veenendaal en Omstreken, aangesloten bij de K.N.B.B. Na afloop van deze partij zal de heer Popeyes nog enige kunststoten laten zien en nog wat fantasie-klassiek. Deze avond wordt georganiseerd door de biljartvereniging „De Morgenster" te PARIJS, mei. Dahomey is niet voornemens om zich door andere mogendheden te laten inpalmen, wie ze ook zjjn of welk© voordelen ze ook mogen bieden", aldus verklaarde dezer dagen in Kotonou de eerste minister Hubert Maga. Vrij wel op hetzelfde ogenblik sprak Houphout-Boigny, eerste minister van de Ivorenkust, zijn ongerustheid uit over de communistische penetratie in Guinea, waar de Chinezen, de Russen en de Tsjechen elkaar de eer betwisten de zwarten te mogen opvoeden in democratische grondbeginselen. De president van het nu ook onafhankelijke Madagaskar, de parel voor de oostkust van Afrika, heeft de laatste weken op vrijwel alle bijeenkomsten het hoofdstuk van het „gele gevaar" aangesneden. kleurling gevoelig is voor marxistische be ginselen. In de eerste instantie moet deze vraag onmiddellijk bevestigend worden beantwoord. Het zijn daarentegen vooral de rijke, in Europa opgevoede zwarten, die wel degelijk inzien, dat Rusland een gevaarlijke vriend is. Op woensdag 25 mei a.s. zal in het dis trict Scherpenzeel van het waterschap Luntersebeek een periodieke verkiezing worden gehouden. In de allereerste plaats moet worden voorzien in de vacature voor 1 heemraad (ontstaan door het overlijden van de heer T. van Oostenbrugge). Verder zjjn periodiek aftredend de hoofdingelan den W. van Ginkel van Wittenoord te Renswoude en B. van Dronkelaar van Voskuilen te Woudenberg. W. van Ginkel stelde zich niet herkies baar, zodat in die vacature dus eveneens moet worden voorzien. Verwacht mag worden, dat de landbouworganisatie van Renswoude wel met een aanbeveling zul len komen voor 1 heemraad en 1 hoofd ingeland, daar de ontstane vacature ook in het „Renswoudse" gedeelte van het water- schaap liggen. Daar de aftredende hoofd ingeland B. van Dronkelaar zich wel her kiesbaar stelde, ligt de zaak voor de „Woudenbergse" kant wat eenvoudiger. Naar wij vernemen heeft het U.L.G.-afde- ling Woudenberg besloten de heer Van Dronkelaar (kandidaat van de C.B.T.B. te Woudenberg) opnieuw als hoofdingeland aan te bevelen. De stemming voor boven genoemde verkiezing zal worden gehouden op woensdag 25 mei a.s. van 10.30 tot 12.30 uur in het gebouw „Bethel" aan de Dorps straat te Scherpenzeel (naast de wagen makerij van de heer P. van Doorn). De P.V. Rhenen en Omstreken heeft deelgenomen aan het concours van Vil voorde. In concours stonden 222 duiven, die om 7.15 uur met n.o.-wind werden ge lost. Aankomst eerste duif 9.34 uur. Snel heid 1001.6 m per minuut. Uitslag: W. v. Ommeren 1, 4, 19, 28, 36; J. Bleyenberg 2; C. Spies 3, 13, 40; B. v. Amerongen 5, 16; H. J. v. d. Scheur 6; E. Hovestad 7, 9; P. v. Eist 10, 30; K. v. d. Vooren 11, 22, 23, 24, 25, 26, 33, 34, 35, 44; C. Mol 12; P. v. Brummelent 14; G. Hove stad Jzn. 15, 18, 20, 27, 43; J. Menge 17, 37; N. Buitenhuis 21; O. v. Schoneveld 29, 32, 41; E. Bouthouwer 3j, 38; G. v. Estrik 39, 42; G. Baars 45. WANDELAARS WAGENINGEN Vooral op dit eiland is de ontwikkeling wel heel duidelijk. De Chinese bevolking bestaat er grotendeels uit personen, die aanvankelijk voor het communisme zijn gevlucht en inderdaad uitgesproken anti communistisch waren. Maanden geleden al heeft Mao Madagaskar doen volstromen met zijn agenten, die een dubbele taak hadden. In eerste instantie moesten zij pogen de Chinezen langs de weg der ge leidelijkheid rijp te maken voor het com munisme. Indien dit niet lukte moest het tweede middel ter hand worden genomen: pressie, dat onmiddellijk resultaten af wierp aangezien de meeste gezinsleden van de op Madagarkar vertoevende Chine zen nog op het rode continent vertoeven. AFRIKAANSE PROBLEMEN OP TOPCONFERENTIE Op verzoek van de Frans gezinde Afri kaanse staatshoofden zal generaal De Gaulle de kwestie Afrika aanhangig ma ken op de komende topconferentie. Te voren heeft het Franse staatshoofd al met MacMillan geconfereerd over Afrika, daarna met de heer K., die hem evenwel geen gewillig oor moet hebben geleend. Volgens de laatste berichten is de rode penetratie ook ter sprake gekomen tij dens het bezoek van De Gaulle aan de Verenigde Staten en in de Franse hoofd stad doen zelfs berichten de ronde als zouden zij reeds een nieuw hulpprogram ma voor Afrika zijn overeen gekomen, waarmee ze de Russen en de Chinezen menen te kunnen stuiten. Afrika ligt boordevol moeilijke proble men. Het ook weer onafhankelijke Ghana droomt er van de Togo te annexeren. Ni geria, dat ln oktober aanstaande de club der onafhankelijken komt versterken laat aanspraken gelden op Dahomey. Guinea beschouwt Senegal en de Ivorenkust als zijn invloedsterrein, hetgeen des te ge vaarlijker kan worden omdat juist het land van Sekou Toeré de uitstalkast van het communisme begint te worden. De rol welke deze zwarte politicus speelt mag niet worden onderschat. Hij heeft in vele landen van het Afrikaanse continent een aandachtig gehoor. Bezeten van de geest van Bandoeng eist hij een plaats op de aanstaande topconferentie om er „de Afrikaanse geest te verdedigen en een voorstel te doen om de nog aanwezige resten van het kolonialisme op te ruimen". De Russen rekenen op Sekou Touré waar het er om gaat de zegeningen van Marx en Lenin te verspreiden over Afrika. Zo als we al eerder hebben bericht zit de hoofdstad Conakry vol met Russische, Chinese en Tsjechische deskundigen, die de hotelkamers permanant bezet houden. Tot nu toe winnen de communisten in Afrika op alle fronten. Felix Moumié, de leider van de ondergrondse beweging, die Kameroen in vuur en vlam zet, opereert vanuit Conakry, waar hij een rode scho ling heeft ontvangen. In vrijwel alle onafhankelijke en nog niet geheel onafhankelijke landen wroeten de communisten. Hun scherpste wapen ie de anti-kolonialistische geest. Ook neger leiders, die ervan overtuigd zijn, dat het nog te vroeg is om onafhankelijkheid op te eisen moeten water in de wijn doen op gevaar af, dat hun gehoor over loopt naar de extreme nationalisten. In dit verband mag men de vraag stellen of de doorsnee De wandelsportvereniging „Sterk door Vriendschap" nam zaterdag deel aan de capitulatie-wandeltocht in het naburige Wageningen. Het prachtige parcours en het stralende zomerweer brachten vele wandelaars op de been en van de zijde van het publiek was de belangstelling bijzonder groot. S.D.V. viel in het bijzonder op door de prachtige gele shirts, waarop het wapen van Rhenen. De tocht werd door de ver eniging op keurige wijze volbracht. Er kwam een zesde prijs uit de bus, welke bestond uit een prachtige beker. Het totaal aantal punten bedroeg 71. De prijzenkast van S.D.V. kreeg hierdoor weer een mooie aanwinst. Een honderd jaar oude postkoets, getrokken door 4 vurige Nederlandse volbloed-paarden, reed over Europa's wegen. De postkoets heeft in de historie vele malen een belangrijke rol gespeeld, dikwijls als brenger van goed en kwaad nieuws, diplomaten en andere gewichtigen personen ver voerend. De postkoets anno 1960 en haar hooggeplaatste passagier hadden geen perkamentrollen bij zich, waarop in sierlijke letters diplomatieke en nadere verklaringen zijn getekend, neen, zij brachten vrede en herdach ten alleen maar de bloem, een speciale bloem, de tulp, die eveneens vier honderd jaar geleden, per postkoets haar weg vond van het mysterieuze sprookjesland van Duizend-en-Een-Nacht, Turkije, naar West-Europa. Ogier Ghislain de Busbecq, een Vlaams diplomaat, door de Oostenrijkse keizer uitgezonden naar de Sultan om de vrede tussen het rijk der Habs- burgers en dat van de Ottomanen te bewerkstelligen, ontdekte tijdens zijn verblijf in Turkije de tulp en heeft haar toen naar vrienden in West- Europa gezonden, niet wetende dat de bloem, ver na zijn dood nog eens het nationale symbool van zijn land zou worden. Dit nu is de achtergrond van de post- koetstocht. Wederom was Ogier Ghis lain de Busbecq de passagier en ook ditmaal had hij de „lale" (tulp) uit Turkije aan boord, zowel in de vorm van enkele bollen, die tegen het einde van de reis op plechtige wijze in Lei den werden overhandigd aan Busbecq's grote vriend, de botanicus Carolus Clu- sius (in de Hortus van de Leidse uni versiteit, op 6 mei), als ook in bloem vorm: kleurrijke tulpen, die vreugde brachten aan de mensen, die onderweg de postkoets ontmoetten. HAAR MOEILIJKSTE OPDRACHT De koets die een eeuw geleden nog tussen Meppel en Steen wijk de dage lijkse dienst onderhield, heeft de moei lijkste opdracht in haar lange bestaan vervuld. De paarden kunnen uitrusten van de vele vermoeienissen, die ze on derweg hebben meegemaakt. Het was een barre tocht. Men heeft gereden onder de meest uiteenlopende omstandigheden, brandende hitte op het eerste deel, regen, wind en koude en in het begin van deze week, zelfs sneeuw. De route, die men heeft afgelegd, liep van Istanbul over Edirne, het voor malige Adrianoloel, de derde stad van Turkije naar Griekenland. Via Souphili en Alexandropoulis draafden de paar den naar Saloniki. Hier ging het noord waarts, Joego-Slavië tegemoet: Gevge- lija aan de grens, Skopje, de hoofdstad van Macedonië, Nis en vervolgens Bel grado en Zagreb. In Maribor trok men Oostenrijk bin nen om via Graz en de Mozartsstad Salzburg vier dagen later in Duitsland aan te komen. München, Salzburg en Frankfurt. Vandaar ging het via Ko blenz, Bonn en Keulen. GECOMPLICEERD Het klinkt allemaal zo eenvoudig om een postkoets over een afstand van ruim 3400 kilometer te laten rijden in de tegenwoordige tijd. Het tegendeel is echter waar. Er kwam in velerlei op zicht groot organisatie-talent aan te pas om een dergelijke historische pres- tatierit te doen slagen. Het leven is ge compliceerd geworden in onze moderne maatschappij en men kan niet meer zo maar met een simpele ouderwetse post koets aan het rijiien gaan. Moderne vervoersmiddelen moesten er aan te pas komen om koets en paarden naar de plaats van vertrek, Istanbul, te brengen. Een volledige karavaan volg- wagens, waaronder een keuken- en een slaapwagen, rijdende stallen voor de paarden en servicewagens, die op hun beurt voor het wel en wee van de an dere vrachtauto's moesten zorgen, volg den de koest op een afstand van enkele kilometers. Grensformaliteiten moesten lang voordat de reis begon, in orde worden gemaakt en op velerlei ander gebied waren de meest uiteenlopende voorbereidingen noodzakelijk om alles vlot te kunnen laten draaien. Een uit gebreid comité, waarin vertegenwoor digers van tal van instanties zitting hadden, is dan ook maanden tevoren reeds aan het werk geslagen om het pad van de postkoets zoveel als maar mogelijk was te effenen. ENORME BELANGSTELLING NIET VOORZIEN Uiteraard kon men niet alles voor zien. Zo b.v. niet de enorme belangstel ling voor de Floriade-postkoets in Tur kije, Griekenland en Joego-Slavië en de toestand van vele weggedeelten, die af en toe in een onbeschrijflijk slechte conditie verkeerden. Deze elementen zorgden ervoor, dat de tocht voor mens, dier en koets zelf bijzonder zwaar is geworden. Om enkele voorbeelden te noemen van publieke belangstelling: in Istanbul waren 300 000 mensen op de been om op 30 maart afscheid te ne men van de koets. Edirne liet zich niet onbetuigd en stond met 50.000 mensen langs de weg op de tweede plaats wat Turkije betreft. Elk dorp tussen Istan bul en Edirne stroomde leeg wanneer de koets in zicht kwam. Hetzelfde gold voor Griekenland. En in Joego-Slavië werden alle records (verhoudingsge wijs) gebroken. Skopje 100.000 personen (inwonertal 185.000), Belgrado 150.000 en Zagreb 40.000. Ook hier waren over al waar de Floriade-karavaan passeer de spontane huldigingen. De bevolking droeg geschenken aan. Meermalen kwam men met speenvarkens aandra gen en richtte men midden in het dorp grote gastmalen aan. In Oostenrijk stonden de schoolkinderen langs de weg. Ze hadden er een dag vrij voor gekregen. De Oostenrijkse PTT, die hier een stuk post-historie zagen herleven, boden de bemanningsleden van de ka ravaan overal in het land gratis gebruik van het telefoonnet aanIn Duits land, waar de koets de beroemde „Ro mantische Strasse" volgde was het al niet anders. SLECHTE WEGEN De barre wegen op het eerste Griekse traject, tussen de Grieks-Turkse grens en Souphili en op het gedeelte in Joego- Slavië tussen de Griekse grens en de garnizoensstad Nis zorgden ervoor, dat de koets, de paarden en de karavaan het af en toe zwaar te verduren had den. Men moest door bergbeken rijden, door diepe kuilen van soms 40 a 50 cm, dwars over de gehele weg. Er waren ook gedeelten, waar geen onderscheid bestond tussen de weg en het terrein er omheen. Tweemaal is de koets bijna geheel uit elkaar gerammeld. In beide gevallen kostte het de timmerman hoefsmid, die mee is gegaan, een ge hele dag om van een rammelend geheel weer een gezonde karos te maken, waaraan geen schroef of moer ontbrak. De grootste zorg echter gold de assen. Wanneer een van de twee zou breken, zou dit een onherroepelijk einde van de tocht hebben betekend. De originele assen, die zich nog aan de koets bevin den, kunnen namelijk niet meer wor den gerepareerd of vervangen. Het is gelukkig goed gegaan. De wegen zijn thans stukken beter. Dat echter ook daar gevaar schuilt, werd wel bewezen, toen vlak voor Stockstadt op een smal gedeelte van de Romantische Strasse een uit tegenovergestelde richting na derende trailer met oplegger begon te slingeren en vlak voor de paarden de berm inschoot. Alleen dank zij de vak bekwaamheid van de twee koetsiers op de bok gelukte het het vierspan tijdig tot kalmte te brengen. Het gevaar was groot geweest, dat de paarden - met achter zich de koets en De Busbecq - op hol waren geslagen. LENTEBLOESEM VOOR DE KOETS Men heeft Europa op een der mooiste tijdstippen van het seizoen gepasseerd, al heeft men daar vooral in het Oosten rijks-Duits grensgebied, waar het flink sneeuwde en het ijzig koud was, weinig van genoten. Vooral in Joego-Slavië toonden de bomen zich in dichte lente bloesem. De bevolking - men was daar met bussen uit de omliggende dorpen naar de route gereden om de koets te kunnen zien! - wierp er handen vol lentebloesem naar de bemanning. Dit alles heeft veel vergoed van de narig heid, die de bemanning onderweg vaak heeft geleden. De dagtrajecten waren zwaar. Men sen en paarden begonnen voor dag en dauw aan hun taak. Het vertrektijdstip lag tussen drie uur en half zeven. Men reed ongeveer tien kilometer per uur. Door het verwisselen van de paarden (om de 25 tot 40 kilometer) en vooral door de vele ontvangsten onderweg, werd de overnachtingsplaats doorgaans niet voor negen uur bereikt. Dat geeft wel een beeld van de inspanning, die dit alles vergde. Een der „bemannings leden" schreef aan zijn vrouw, dat hij van plan was na de officiële ontvangst op 7 mei in Rotterdam, terstond te gaan slapen tot aan zijn verjaardag op 11 mei HIPPISCHE PRESTATIE Het leek wel of de paarden er beter aan toe waren. Op de wisselplaatsen, die altijd in de buurt van malse weiden waren ingericht, hadden de dieren in de regel nog zoveel energie over, dat zij zich van pure vreugde in het gras wen telden. Nadat de moegedraafde paar den stevig waren afgewreven, stapten zij met opgeheven koppen de trailler binnen, die hen tot stal diende. Joop van de Touw, geen onbekende in Nederland op hippisch gebied, was de lei der van de tocht. Met achttien mannen volbracht hij de opdracht, zelf het belang rijkste gedeelte van de reis de teugels van de paarden (en de mensen) in handen hou dende. Hij was enthousiast over de pres taties van zijn dieren. En dat stak hij niet onder stoelen of banken. Opgetogen over de wijze, waarop zijn paarden in Oosten rijk de Pötschenhöhe - een lange klim van 16 - en hier voor nog enkele zware hel lingen hadden genomen, schreeuwde hij het boven op de berg uit: „Was die Haf- linger (paardenras, bekend om de klim- prestaties in de bergen) können, können die Hollander auch!" Het was een genot om de dieren aan het werk te zien. „In verhoogde draf werden de klimmen ge nomen en bovengekomen was van geen vermoeidheid sprake. Ik heb nooit ge weten, dat Hollandse stamboekpaarden zulke fantastische klimmers zijn EEN GEDICHT Er is onderweg veel meegemaakt. Er waren grappige en moeilijke ogenblikken. Grappig, toen in een klein Duits dorpje een teleurgesteld bruidspaar, dat moest wachten, omdat ook de ambtenaren naar de koets waren gaan kijken, door De Bus becq met tulpen werd getroost. Moeilijk, toen een der volgwagens in een snelstro- mende Joegoslavische beek onder een brug vastraakte. Ontroerend zelfs, toen in Noord-Joego-Slavië, vlak voor de stad Maribor, een oud vrouwtje zich uit het publiek losmaakte en huilend naar koets holde. Joop van der Touw, boven op de bok hield de teugels in. Een beverig hand je reikte hem een smoezelig blauwe en veloppe toe en tussen de tranen kwam in gebroken Duits: „Een gedicht voor u. Ik heb er drie dagen aan gewerkt. Het was moeilijk, maar ik wilde dat doen omdat u uit Holland komt. Eens heb ik een plaatje gezien van uw land en ik ben er erg door getroffen. Mijn grootste wens is nog eens een plaatje uit uw land te mogen ontvan gen, voor ik doodga. Wilt u daar a.u.b. voor zorgenHet kostte de stoere koet siers op de bok van de Floriade-koets moeite zich goed te houden. De tocht is voorbij, en een paar dingen zijn onomstotelijk bewezen, namelijk dat moderne transportmiddelen noodzakelijk zijn om een ouderwetse postkoets een der gelijk lang en moeilijk traject te laten rij den; dat Nederlandse volbloedpaarden uit stekende klimmers zijn en tenslotte dat de bloem en de tulp in het bijzonder niet al leen in ons land, maar ook daarbuiten een enorme populariteit geniet. Het was de Fioriade-postkoets, die de historie van de tulp weer tot leven bracht. VEENENDAAL Gevonden: beige damesglacé; zwarte damesglacé; contactsleutel; bankbiljet van 25,beige damestasje met inhoud; bruine portemonnaie met inhoud; rode plastic kinderportemonnaie met inhoud; herenrijwiel; lipstick; dameshandschoen; zilveren armbandje; reservewiel van vrachtauto; damesrijwiel; fietssleutel; ge luidsdemper; driewielig fietsje; grijze pet; sleutel. Verloren: blauwgrijze regenjas; witte portemonnaie inh. 1,35; scheerstift; beige damesschoen; zilveren broche; beige por temonnaie inh. 1,geluidsdemper; par kiet; rood gelakt damesrijwiel; bruin col bertjasje; beige kinderregenjas; zwarte portemonnaie inh. ruim twee gulden; kin dercape, petrolkleur; rode damesporte- monnaie inh. pl.m. 6,—; bankbiljet van 25,bruine damesportemonnaie inh. ƒ4,-. DONDERDAG EN VRIJDAG KOOPJES van een zeer bekend merk I 0.89 MANUFACTUREN ■EBDENlLEOtKRNTEN VEENENDAfll GORTSTR.39 TUE». 2J2I laat men „fijn" drukwerk vervaardigen zoal» geboorte kaartjes, ondertrouwkaarten, visitekaartjes etc. Komt U even langs en wij geven U alle gewenste inlichtingen en adviezen. HET ADRES VOOR AL UW DRUKWERKEN: Parallelweg 10 - Veenendaal - Telefoon 2023 kunnen worden opgegeven btf de onderstaande adressen: VEENENDAAL: Van Barneveld, Sig.magazijn „De Vallei", Pr. Bern- hardlaan. Van Walsem, Sig.magazijn „Zuid", SI. de Bruïneplein. RHENEN: W. van Noort, Roghairweg 10. J. Bovenschen, Oude Veenendaalseweg 1. ELST: M. van Viegen, Rijksstraatweg 57. M. W. Struycken, Franseweg. ACHTERBERG: R. Rijkse, Dijk 8. AMERONGEN: H. Slotboom, Hofplein 8. De heer Meijer, Taets van Amerongenweg 40. O VERBERG: H. van de Brandhof, Haarweg 67. EDERVEEN: D. van Baaren, Nieuweweg 25. SCHERPENZEEL: P. de Jonge, Lindelaan 36, Telefoon 473. En bij de bezorgers van „De Vallei". DRUKKER IJ VEENENDAAL vraagt voor spoedige indiensttreding en leeftijd 14-16 jaar. Na een proeftijd van 3 maanden wordt een leerovereenkomst aan gegaan voor de tijd van 4 jaar en in die tijd ontvangen de leerlingen kosteloos theoretisch en praktisch onderricht gedurende 1 dag in de week op de Grafische School in Utrecht. Aanmelden: n.m. van 5.30 tot 6.00 uur: Parallelweg 10 - Veenendaal - Telefoon 2023 Elegante vrouwen zullen verrast zyn door de fraaie bustelyn van deze beha, die te danken ia aan de juiste sepa ratie en steun. De verstelbare schouderbandjes z(jn fluweelzacht en krullen niet. Verkrijgbaar in 5 cupgrootten per maat. fijne poplin met voorgevormde cup 9.75 Comfortabel corset, dat te recht veel gevraagd wordt. Het dubbele voorpand heeft 3 „nylon-cover" baleintjes die onzichtbaar en onvoel baar corrigeren. De elastie ken tussenzetsels garanderen een ruime bewegingsvrijheid. Gemaakt van flatteuze dege lijke corsetstof. Met rug- veter en roestvrije zijsluiting. In uni corsetsatin 15.75 In fraaie Franse broché 16.95 Zelfde model in uni corsetsatin met brede elastieken binnenband 24.50 Verkrijgbaar in drie heup wijdten per taillemaat Alléénverkoop voor VEENENDAAL EN OMSTREKEN: Corsettenhuis, Hoofdstr. 66a, Veenendaal, Telef. 2976 DE SPECIAALZAAK voor: corsetten, gaines, step-ins en B.H.'s ENONBETWIST DE KOUSEN-, BABY ARTIKELEN, KLEUTER- EN KINDERKLEDING SPECIALIST Zie etalage Let op het juiste adres HARRY ZIMMERMAN Kerkewijk 19, Telef. 2646 Laat N U uw oude bed vakkundig overtrekken en bijvullen door een vakman. Bij afspraak 's morgens halen, 's avonds weer thuis Gortstraat 39 - Telef. 2321 VAN'T fattuW vwo* Ke PORTAGE fofo kino projectie DICK HUP HOOFDSTR. 84 TEL 2Z89 - VEENENDAAL Let op onze openings- reklame in de maand mei Wanneer u de goede hoe danigheden van uw arti kelen onder de aandacht van het kopend publiek wilt brengen. Daarvoor staat ,De Vallei' te uwer beschikking. Dit nieuwsblad wordt, doordat het plaatselijk en regionaal nieuws brengt, niet ge lezen, maar „gespeld" van A tot Z. In die sfeer genieten ook uw adver tenties een bijzondere be langstelling. De resultaten bewijzen dat. Adverteert dus in De Vallei. Het blad met verreweg de grootste oplaag voor de omgeving.

De Vallei | 1960 | | pagina 2